Prezident Václav Havel - 46/46

9. prosince 2017 v 20:11 | gregor moldavit

Prokletý Havel

Žili, byli, otec a matka a ti měli už dospělého syna. Nevedlo se jim špatně a tak ze syna vyrostl flákač. Dokázal jenom rozhazovat peníze a k žádné práci se neměl. Když si jednou zase přišel k otci říci o peníze, ten už toho měl dost a rozhodl:
"Umíš jenom peníze vyhazovat, jako by to byl bezcenný papír. Chceš si něco koupit? Běž a vydělej si na to. Ty peníze mi pak ukaž!"
Jenže syn se k ničemu neměl a matka mu tedy peníze podstrčila. Přešlo několik dní a syn je přišel otci ukázat. Otec na ně pohlédl a zavrtěl hlavou.
"Lžeš, tyhle peníze sis nevydělal." Otevřel kamna a hodil je do plamenů.
Syn poznal, že otce neošálí. Našel si tedy skutečně práci a celý den hrbil hřbet. Pak dostal peníze a přišel s nimi k otci. Ten je vzal a hodil zase do kamen.
"Ty ses otče pomátl na rozumu," vykřikl syn. Otevřel kamna a holou rukou z nich začal mince lovit.
Nyní otec přikývl, "teď vidím, že jsou to skutečně vydělané peníze, když je holou rukou taháš z ohně. Od teď budeš jinak hospodařit, protože jsi poznal cenu peněz."

A co jako? Ono je to s tou svobodou stejné. Kdo za svoji svobodu nebojoval, komu ji vybojovali ostatní, pro toho nemá žádnou hodnotu. Když jsem po roce 1989 viděl tyhle typy mého věku, co dříve na komunisty nadávali, nyní se při prvních potížích na svobodě otočili a mazali je volit, dělalo se mi z nich špatně. Ještě si to takový soudruh pěkně zdůvodní. Za těch komunistů přeci jenom... On konečně nevolí špatného soudruha Husáka, on volí dobrého soudruha Grebeníčka. On přeci volí ten pravý komunismus. (Hlavně už tu svobodu zase zrušte! Když my nikam nejedeme, ať ostatní nesmějí.) Pak se pomátne na rozumu a začne ostatní misionovat. Je to jako když přijdou svědkové Jehovy. Jemu to bylo vysvětleno, on pochopil, kdybych já si vzal čas ho poslouchat, pak přeci musím pochopit taky. No a neokomunista začne vyučovat své představy na úrovni komunisticky věřícího dělníka roku 1900, vše hlasem biblického proroka, který hlásá absolutní božské dogma. Postavit na nohy od komunistů zcela zničený stát je nekonečně těžké, proč se nevrátit nazpět a nežít dále na účet další generace? Po komunistech zůstávají bilionové dluhy*, ale proč my je máme splácet? Proč nežít dále na dluh a hodit to na ty po nás? Za pár let už to ze všech stran jenom prší. "Co jste si vycinkali, to máte, já klíčema necinkal. Co je mi platná svoboda cestování, když na to nemám peníze..." A náhle si to národ ujasní,
"To všechno tenhle Havel!!! To on nám zničil ten krásný režim socialistických jistot."

Dnes je to 28 let, mnoho se od těch prvních roků po převratu už změnilo, mnoho rodilých otroků už i vymřelo. KSČM, dlouho 2. strana, nyní dostala 7,76% a je na 5. místě a doufám na odchodu. Co ale zůstalo, je protihavlovské šílenství. Názvy "nicka" (senátor Jaroslav Doubrava právě teď), "vožralej kulisák" (ze všech stran už po léta), to jsou ještě takové mírnější výrazy. Tento Havel, po roce 1989 národem zbožňovaný, je nyní více prokletý než císař Zikmund, nebo Klement Gottwald. (Kteří začínají být naopak rehabilitováni.) Co se vlastně událo?

*(Kdosi spočítal pro ČSSR 20 bilionů tehdejších korun. Na zkrachování stát ovšem nepotřebuje komunisty. Kapitalista dokáže zkrachovat taky. Často zmiňuji, že v ČR je budoucnost velmi nejistá. Státní dluh každým rokem stoupá a právě tak počet chudých, kteří potřebují sociální podporu. Počet lidí v "bytové nouzi" (definici neznám, bezdomovci se do toho asi nepočítají) se za posledních 5 let ztrojnásobil. (Na 200 000, za dalších 5 let se odhaduje půl milionu.) Tohle nepůjde do nekonečna řešit finančními požadavky na stát a jednoho dne může dojít k naprostému zhroucení sociálního systému.)

Ona už ta nepřízeň začala s tou chartou 77. Na západě vzbudila velkou pozornost a jednou jsem četl (myslím SPIEGEL) zajímavou poznámku: "... chartisté jsou zavrženi vládou, což je pochopitelné, ale chartisty nemá v lásce ani průměrný Čech..." Chvíli jsem přemýšlel a pak v duchu přikývl. Když jsem odmítl při prověrkách podepsat, byl jsem nepříjemný kádrovákům, kteří si museli špinit ruce a brát na sebe vinu, ale byl jsem nepříjemný i kolegům, kteří podepsali. Byl jsem jejich potlačené špatné svědomí. "Vždyť ono se nedá nic dělat."* Tak nic dělat nebudu a jsem omluven. Náhle někdo ukáže, že ono se něco dělat dá.

*(Z mého dnešního pohledu se dalo dělat mnoho. Když mě kádrováci odsoudili k propuštění, přiběhl rozzuřený vedoucí oddělení. (Který to musel podepsat.) Vždycky mi vykal, ale teď jenom řval jak na kluka, co ukradl jabko: "Cos to udělal za blbost? Já tě teď musím propustit a kde vezmu někoho nového na tu práci?"
Nikdo není nenahraditelný, jenže já tady měl přehled, plány, projekty... Na pracovním trhu v tom oboru odborníci nebyli a to mohlo nadělat různá zdržení. Takže! Kdyby 10% těch kádrovaných bylo udělalo to, co já, musel Husák sdělit Brežněvovi, že kádrování nutno zrušit, když to nemá hospodářství položit. Jenže on mu mohl pyšně oznámit, že úkol byl splněn, všichni podepisují, národ byl zlomen. Tím si ale Češi taky na dlouho podepsali ortel.)

Přichází "cukr a bič". Sověti dali potají velkou pomoc, ono to vypadá, že stačí odstranit svobodu tisku, zavřít hranice a zavést totalitu a všichni začneme bohatnout. Platy stoupají, v obchodech je více zboží, Husák si pronajme rodidla dělnic, které místo stát na pásu mají líhnout socialistického člověka. Lidé se dají koupit a sotva kdo vidí, že už teď je hospodářství na slepé koleji. Už koncem 70. let se všechno hroutí, v 80. letech jde plánovanému hospodářství o holé přežití. Sověti nepomůžou, mají svých starostí dost. To se má v celém východním bloku prohlubovat až do totálního krachu. Nikdo komunisty neporazil, zkrachovali sami na vlastní prolhanost, zkorumpovanost a neschopnost, v neposlední řadě i na to, že si vlastní lid znepřátelili.

"Vítězství má mnoho otců, porážka je sirotek." Dobré pořekadlo. Vítězem je papež, který porazil komunistické neznabohy, ač se tím zbožný nikdo nestal, kancléř Kohl se nechává slavit coby sjednotitel Německa, kterým nikdy nebyl, no a vítězové jsou chartisté, kteří socialismus nikdy porazit přímo nechtěli. Komunisté jsou v koncích, bylo by potřeba všechny ceny nejméně zdvojnásobit, zpoplatnit všechno včetně zdravotnictví (a nakonec i zavést soukromé podnikání jako musel i Lenin 1923, NEP). To by ovšem vyvolalo bouře protestů a vedlo i ke krveprolití. (A lidé by na zdvojnásobené ceny jednoduše neměli!) Je mnohem pohodlnější odstoupit a nepopulární opatření přenechat kapitalistům. Dodnes tedy můžou poukazovat na to, jak za jejich vlády byly činže levné, jak stát neměl dluhy... a je stále dost mentaláčků, kteří to papouškují.

Nyní ale přichází otázka, kdo se má té vlády ujmout, kdo bude presidentem? Husák na hradě blábolí cosi o tom, že on tam má sedět ještě rok, tak proč nějaké volby? (Asi jako když se 1945 Göring domníval, že ho Američani udělají nástupcem Hitlera.) Kdo na jeho místo? (Rozhodně ne dnes často citovaný Karel Kryl. Zdůvodnění by bylo moc dlouhé.)

Václav Havel je v tu dobu s odstupem nejznámější Čech, je oblíbený doma i v cizině a konečně je i uznávaná vůdčí osoba. Zvládne ale takovou úlohu v tak těžké době? Hospodářství zkrachované, příroda zničená, města a silnice rozpadlé, vědci, politici a umělci v emigraci, národ zdemoralizovaný... Těžko! Ale existoval tenkrát někdo, kdo by to dokázal? Dovoluji si tvrdit, že ne.

Bohužel je Havel od divadla, žije bohémským způsobem a tak říká mnoho chybného. Slavné, "Já věřím, že pravda a láska..." dále znáte, je nešťastný výrok. Já ale odsuzuji už ono "já věřím". Právě to říká i před rozpadem Československa. Mně to připomíná proslovy 50. let, "víte soudruzi a já věřím...". Komunistům se jejich víra nikdy nevyplnila a dva měsíce po víře Havla bylo cs rozděleno. Kdo věří, má dělat faráře a ne politika. Havel si ale bohužel bere i poradce podobného typu a brzy přichází i ta nemoc vládců, obklopit se těmi, co říkají co chce slyšet a ne to, co by slyšet měl. Nešťastný je projev, "Budou vás strašit nezaměstnaností...". V tu dobu přišli Buchprüfer z NSR do NDR a zjistili, že firmy, které tak hezky budovaly socialismus už léta pracují s prodělkem. Mnohé nelze ani záplatovat, musí být zavřeny. Nezaměstnaní určitě budou!
To podivné - německý kancléř Helmut Kohl je profi politik, zhruba v tu dobu mluví v NDR a pronese: "To vám slibuji, nikdo nebude žít hůře." Se mnou to přímo trhlo. Zbláznil se? (Za rok tam chce mluvit zase a je poházen vajíčkama. Mnoha lidem nezbytně musí být hůře.) Havel tedy nebyl sám s optimizmem té doby.
Právě tak jsem nikdy nesouhlasil s lavinou amnestií, kterou Havel uvedl do pohybu. Amnestuje zloděje a vrahy, kteří vyjdou z vězení a kradou a vraždí. Jenže co ti po něm, kteří s ním v tu dobu nesouhlasí? Václav Klaus i Miloš Zeman se od toho distancují a náhle amnestují sami tak podivně, že se národ musí ptát, jestli nebyli s těmi hospodářskými zločinci od začátku pod jednou dekou?

Za pár let se taky nedalo přehlédnout, že i Havel usnul na vavřínech. V jednom německém příspěvku v televizi, 3/4 hodiny, s ním byl rozhovor. Odehrávalo se v zahradě nějakého prezidentského paláce. Dozvěděl jsem se, že jeho pes se jmenuje Ďula, že měl nějakou pěknou (svojí) fotku, kterou ztratil, ale že v Americe je fotograf, který má negativ a může ji znovu udělat... V duchu jsem se ptal, jestli ten Havel ještě ví, v jakém kritickém stavu je právě jeho stát a jaké starosti má běžný člověk?
Konečně jsem s Havlem nesouhlasil ani v jeho posledním vystoupením, kdy jako důchodce dělal reklamu pro Zelené.
"V roce 1989 jsem byl z Václavského náměstí na okraji Prahy za 20 minut. Nyní tam stojí podivné stavby, ani vesnice, ani město..." a je vidět zcela běžná zóna industrie, kde jsou špedice, obchody s auty... Jaksi mi nebylo jasné, jestli by Havel ten rok 1989 nakonec nechtěl sám taky nazpět? Ty kamiony zase zrušit i s nákupními centry a v každé ulici bude zase jen krámek, kde za pultem stojí jedna prodavačka, která na otázku "máte...?", odpovídá "nemáme!".

Na internetu dnes nelze přehlédnout úplnou ofensivu kritiky a nenávisti vůči osobě Havla. Jak zmíněno, není ušetřena ani Dagmar Havlová. Uvedl jsem svou kritiku, a jaké jméno bych tedy dnes vyslovil coby kandidáta na prezidenta roku 1989? Můj návrh - Václav Havel!

Brzy po převratu mi jeden takový nazpět konvertovaný revolucionář napsal, "Ten soudruh Havel nás chce zatáhnout do EU a do NATO..." (Z mého hlediska naprosto nutné! Je mi známo, v jakém stavu se dnes EU nalézá a stejně jsem pro pokus o její udržení.) Uvědomil jsem si, že ten Havel vlastně může dělat co chce, a vždycky ho nějaká skupina šílenců za to napadne. Mezi tím ten Havel upadl v absolutní nemilost. Je mnoho těch, co mu vyčítají všechno možné, ale sotva kdo se proti tomu postaví, aby poukázal na jeho zásluhy. Nechci o tom s nikým diskutovat, jeho osobu ať hodnotí další generace.

To je konec celého seriálu. Snad ještě takový malý dodatek:

Nemrud Dag (foto z internetu, naše fotky už jsou zahnědlé)

V jednom tom roce počínající "normalizace" jsme s vojínem* Z, autem VW-Variant, upraveným na spaní, projeli Řecko a Turecko. To už jsme oba žili v NSR, jinak by to bylo těžko uskutečnitelné. (Moje žádost v cs o devizový příslib do Jugoslávie byla zamítnuta, spíše tedy nebyla vůbec čtena.) Byl v tom kus dobrodružství a taky to byl veliký zážitek. Dojeli jsme až daleko na východ a v úplných pustinách jednou nocovali na vrcholu Nemrud Dag. Tenkrát tam turista zavítal jen řídce, ty úžasné sochy z jiného světa patřili pouze nám a pár místním pastevcům.

*(Vojíni jsme dávno už nebyli. On měl nějakou hodnost v americké armádě (do penze šel jako major) a moje hodnost v té československé socialistické byla a je dodnes "dezertér".)

Kdo byl v Turecku aspoň u moře, což je dnes v ČR tak běžné, jako za mého mládí Máchovo jezero, ten jistě zná onoho nejvíce ctěného otce Turecka jménem Atatürk. (Vlastním jménem Mustafa Kemal.)
Tento Atatürk je vysoce vážený a ctěný, kdybyste se ale byli zeptali těch, co v jeho době žili, dozvěděli byste se, že on bere národu tisíc let staré tradice, on si počíná hůře než nějaký paša před ním... Skutečně tomu tak bylo, tento diktátor se rozhodl udělat z Turecka Evropu, což se mu podařilo, ale jen tvrdou rukou. (Jde to tedy i bez stěhování národů, i jiné státy si můžou udělat Evropu u nich doma.) Atatürk zrušil tradiční arabské písmo a nahradil naším. Zakázal nosit orientální oblečení (u mužů, žen si celkem nevšímal), kdo si nasadil féz (ona červená čepička s černým střapcem) riskoval život. Atatürk nebyl žádný pravdoláskař, znal jen tu pravdu svoji a prakticky jenom jeden trest, trest smrti. Turecko se mění a modernizuje, v jeho době už taky nesedí na úřadech nějaký omezený paša, ale vzdělaný úředník. Dnes ho za to Turci uctívají a jsou mu vděční.

Když jsem v 70. letech studoval v NSR, řekl mi jeden z těch starších, "My byli na Adenauera nespravedliví. On pochopil, že Německo nelze zachránit a nechal ho raději rozdělit, než zcela zničit. On věděl, že Stalinovi nelze stále ustupovat a je nutno se opřít o USA... Tenkrát jsme mu to vyčítali, dnes jsme mu vděční."

Snad se tedy ještě dožiji i toho, že další generace Čechů bude Havla hodnotit s více rozumem, než to dělá ta dnešní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 matka matka | 10. prosince 2017 v 9:10 | Reagovat

Lásku, ani falešnou lásku nelze hodnotit bez lásky, ani falešné lásky, tedy s rozumem. Leda až se na lásku a falešnou lásku zapomene.

2 nar.soc. nar.soc. | 10. prosince 2017 v 14:35 | Reagovat

Názor, že další generace bude V. Havla hodnotit s větším rozumem je slovo do pranice!
1. Školou přednášené dějiny v základním vzdělání končí brzy po II.sv. válce ( že aby učitelé nenarazili ).
2. Nadávající rodiče se nezmění, leda své názory vštípí potomkům.
3. Různí šíbři v politických stranách z toho udělají téma a vějičku na blbce. Viz Okamura s vystoupením z EU a NATO, kterému k tomu přišel hradní Opilec na programovou konferenci.

Tady platí, že komu není rady, tomu není ani pomoci. Teď se chystá od 13.12. makat s novou vládou Spasitel lidu a p. J. Pokorného. Brzy uvidíme kam se miliardář prohrabe, jak v EU tak v ČR. Zatím se obklopuje (jako Havel) ohebnými lidmi, kterým říká odborníci. Největšího na Ústavu a jím odvozovaný pořádek má dosud na Hradě.

3 nar.soc. nar.soc. | 11. prosince 2017 v 13:32 | Reagovat

Výňatek ze zprávy zdejších Novinek.

Merkelová zvažovala řadu hodin odchod.

V noci na předposlední listopadové pondělí, kdy Christian Lindner (38), šéf liberální FDP, rozmetal oťukávací rozhovory o případném vytvoření tzv. koalice Jamajka, už německá kancléřka Angela Merkelová (63) několik hodin váhala, zda má zůstat. Uvedl to týdeník Focus.
Nebyla by to příležitost, jak odejít elegantně? Sice na sestupné trajektorii, nicméně ještě ne ve volném pádu – a hlavně, z vlastní vůle.
Merkelová podle zdrojů týdeníku Focus požádala okruh svých nejvěrnější o „pár minut v soukromí“ – jenže ty chvilky se protáhly. O téměř 24 hodin později nezvykle sebevědomě ohlásila v televizi ARD, že se rozhodně loučit nehodlá –  a to celé další čtyři roky.

4 gregormoldavit gregormoldavit | 11. prosince 2017 v 18:30 | Reagovat

[3]: nar.soc.
"Merkelová zvažovala řadu hodin odchod..."
Takhle údajně zvažovala, zdali bude kandidovat? Vsadil jsem se, že bude, protože musí. Kdyby totiž ztratila imunitu kancléře, půjde od soudu k soudu. V Německu je na ní podáno asi 4000 udání za to, co napáchala roku 2015. Ona skutečně překročila více platných zákonů. Chtěla si dokázat, že je tak mocná, že může. Ano, byla tak mocná, mohla. Jenže teď se pod ní židle kývá a začínají se jí svírat útroby.
Když se ji podaří svrhnout, pak pochopitelně odejde sama dobrovolně, nebo ze zdravotních důvodů, jako tomu bylo u diktátorů socialistických. (Chruščov, Ulbricht ...)
Doufám, že padne, ač to zatím není zdaleka tak daleko. Jenže to, co napáchala, už vrátit nepůjde. Koncem tohoto století budou Němci v Německu menšina.

5 matka matka | 11. prosince 2017 v 20:43 | Reagovat

Jde o to, že opět a zase je celá Evropa Německem někam zatažena ač o to velká část obyvatel nestojí.
I když mnozí tomu stále kývou jak osli. Je to disciplína, či opět a zase po desetiletích blbost, nechť si každý sám sobě zodpoví...

6 nar.soc. nar.soc. | 12. prosince 2017 v 10:13 | Reagovat

[5]:

Možnosti lidí se zvětšily a svět se tím pádem zmenšil. Snaha zaujmout co největší prostor ( stará jako lidstvo samo ) stále straší v hlavách ruských a čínských tupců.
Poválečné Německo ( násilně zmenšené) ukazuje, co dovede vhodně řízená země bez nutnosti dobývat prostor. Zalidnění 360lidí/km2 v Německu a 137lidí v ČR to potvrzuje. Německo opustilo vizi plošného růstu a nahradilo ji všestranným růstem hospodářským. Spojilo se k tomu účelu i s odvěkým soupeřem Francií, nakonec do podoby EU. Pozitiva vidí každý, kdo není slepý a na hlavu padlý. ČR by měla umět ocenit členství v EU a rozvíjet je jako podílnictví na společných zájmech. Ovšem místní zaprděnost, bolševického typu zase ožila, aby blbě ovlivňovala nesamostatně myslící lidi.

7 matka matka | 12. prosince 2017 v 12:13 | Reagovat

[6]: Ale no jistě, vidím pozitiva - pár balvanů (se zprávou o dotaci) po dědině u baráků opravených z dotací z EU. Tsss - ani pořádně si to neumí ti, kdo peníze dávají,  zkontrolovat. Jestli náhodou tak ten, kdo dostal dotace, spravený barák i s firmou neprodal. Jó, musí se to holt šikovně papírově ošetřit.
Německo nepotřebuje plošný růst, jemu stačí ekonomicky a politicky si okolní země podmanit a držet pod krkem. I prostřednictvím, či ve spolupráci s  Bruselem - přijmete ty migranty, nebo.....
No jistě, naši politici vyjednali mizernější vstupní podmínky, než bylo nutné. A nadále v tom pokračují.

Roztahovačnost - to bylo keců, do NATO nikdy Německo, nikdy nedostane zbraně,...

Bylo by to směšné, kdyby to nebylo hnusné.....

Havel byl schopen zničit náš zbrojní průmysl, zajímalo by mne, jestli to dokázali i němečtí pantátové, když jsou to tak nevinní andílci oproti tupcům z jiné části světa.
Nepodceňujte tupce, nemusí být tupci, i když se Vám tak jeví. Jste holt tak jednostranně orientován, vím. Tsss je to zaprděnost?

8 nar.soc. nar.soc. | 12. prosince 2017 v 12:30 | Reagovat

[7]:

Remcání byste už zvládala dobře. Co takhle rozumnou vizi pro malý stát?
Viděl jsem to zbrojení zrušené Havlem. Po celém Slovensku byly provozy ZŤS ( Závody ťažkého stojárstva). Většinou vyráběly komponenty na tanky. ZŤS Prachovce vyráběly jenom tankové pásy. Celý "dvor, byl zahataný", pak je sbalené do kotoučů vozili rovnou do hutí. Samozřejmě zkrachovaly a naší firmě zůstaly dlužny za 6 GO vysokozdvižných vozíků celkem 900000.-Kčs v r. 1992. Takových provozů se měl stát zbavit o 10 roků dříve a byli bychom o hodně dál.

9 matka matka | 12. prosince 2017 v 16:20 | Reagovat

[8]: jako sorry, rozumnou vizi - i kdybych ji měla, tak nezkrachovala jedna firma u nás, velmi brzy po té, co jsem raději odešla. Tedy vize by byla, jenže "mameluci" ve vedení nebyli ochotni slyšet, co jim říkám, ani číst mé rozbory hospodaření s prognózami a návrhy na nápravu. A když jsem se ekonoma po svém příchodu do firmy ptala, jak je možné, že vyrábíme většinu našich výrobků s kalkulovanou ztrátou, jen pokrčil rameny, že to tak je,... nebo co to říkal. Posléze se zřejmě přece jen "cukal", protože byl odejít. A další ekonom odešel den po mém odchodu z firmy. No a pak to šlo již velmi rychle až k výprodeji a prodeji firmy.
Byla jsem povinna psát škodní protokoly s tím, že se projednají v komisi, předepíší se viníkům náhrady. Ředitel vzniklého národního podniku je smetl ze stolu s tím - Ví vůbec ta paní "M" co je to riziko podnikání. Ale o tom, že to byla blbost a nepozornost pracovníků technologie, kterým dříve šéfoval - ani slovo. No ale předvolal si mne na kobereček, co si to dovoluji něco mít proti šéfce onoho oddělení. Byla jsem velmi vulgární, když jsem si dovolila mu říci, že kdejaká "š..." po mě nebude bezdůvodně řvát....
ad. ... rozumnou vizi pro malý stát ... jako že bych promejšlela, jak z toho, co tu nemá být? Sorry, dopadla bych opět jako sedláci u Chlumce. Navíc nejsem makroekonom. Nebo bych dopadla stejně, jako když jsem si dovolila říct Sobotkovi, ať nepřipustí, aby se do republiky dostalo více imigrantů, než je obyvatel. Začal blekotat o rasismu a xenofobii. No, ať si tedy blekotají, ale beze mne. Komu není rady, tomu není pomoci. A ono se to obejde beze mne.

10 matka matka | 12. prosince 2017 v 16:39 | Reagovat

A jak dopadli lidé z oné firmy? Ředitel odešel, prošly mu rukama miliony, myslím, že i všelijakého původu a nyní má nejspíš na krku exekuce.
První ekonom se stal podílníkem pivovaru, později je myslím prodal.
Druhý ekonom se uplatnil u počítačové firmy, později měl vlastní firmu, byl daňový poradce.
No a pak se našli dva lidé, kteří měli přehled o zásobách železa na skladě pod širým nebem a o zákaznících, takže přibrali i jednoho schopného technologa a i s nějakým tím nářadím (za což byl jeden z nich vyhozen) odešli a založili vlastní firmu. Do začátku měli za zůstatkovou cenu pěkných pár tun železa (na kartách bylo minimum, ve skutečnosti tuny,...), takže když šla cena železa prudce nahoru, tuším, že ho prodali a měli pěkný počinek do začátku. A jeden z nich podniká dodnes, ... ale to by byla další dlouhá historie.

A první firma, kde jsem byla? Perfektně vedená. Takže pokud byl náš provoz příliš v zisku, tak nám závod zvýšil plán, abychom příliš nevyčnívali a neplničům naopak plán snížili. Takže povzbuzení žádné. No co už, alespoň jsme s ekonomem hlídali, abychom vyčerpali všechny mzdové prostředky. Tehdy jsem netušila, že mistr čachruje se mzdovými lístky pro dělníky, než by je dal našim, tak je dal na závod,... No, pak provoz zprivatizoval. Bývalej straník, firmu vedou dodnes jeho potomci.

11 Míra Míra | 12. prosince 2017 v 19:48 | Reagovat
12 Míra Míra | 12. prosince 2017 v 19:50 | Reagovat

Viz výše: a za to všechno může Havel...

13 matka matka | 12. prosince 2017 v 21:02 | Reagovat

[12]: Ale kdepak. Sice není mým šálkem čaje, jak je známo. jenže kdo jiný byl schopen zrušit zbrojní průmysl? Škoda že ho nenásledovaly ostatní státy...
Ty se spíš chytly možnosti převzít tu výrobu, která byla u nás zrušena.
Proč? Jak jeden můj známý říkal: "My je výrobou zbraní uzbrojíme a pak je zešrotujeme." Netuším, jestli už byly nějaké zbraně zešrotovány, či alespoň rozebrány, třeba na odlití zvonů. Su pesimista. A stále se rozpoutává tolik válek.... eh, tajtrlíci ženoucí lidi na jatka....

14 nar.soc. nar.soc. | 12. prosince 2017 v 22:44 | Reagovat

[13]:

Ještě ke zbrojení.
Při vymáhání nesplacených faktur ve vsetínské zbrojovce jsem se seznámil s jednou story, osvětlující "československé zbrojení".
Topolánkův otec byl ředitelem vsetínské zbrojovky. Dostali po r. 1990 dokonce zakázku na konstrukci leteckého kanonu "Plamen", jenže spotřebovali na vývoj hafo peněz i času. "Plamen" firmu skoro spálil, místo ziskové výroby. Přitom byly k mání licence na rotační kulomety či malokaliberní kanony, které mohly být k použití skoro bezprostředně i pro vývoz, bez nutného vývoje a drahých zkoušek. Navíc při rozdělení státu, přišla Zbrojovka o střelnici na hranici se Slovenskem. Proto i Topolánek mladší se po vojenském gymnaziu dal na politiku, místo studia konstrukce pro Zbrojovku ( chudák hovno uměl a to mu zůstalo nedotčeno ).

15 matka matka | 13. prosince 2017 v 0:28 | Reagovat

[14]: Jde o to, odkud byly ty licence a za kolik. U té první firmy jsme také platili licence k jednomu z výrobků. Vyplatilo se to, i když na tehdejší dobu to byly nemalé peníze.
Postupně se však výrobek díky zlepšovacím návrhům, nebo naší vlastní konstrukci, z těchto poplatků vymanil. Případně licenční poplatky byly časově omezené. Nevím, v té době jsem tam již nebyla.
Ale vím, jak pozdější majitel jednal s lidmi, kteří podávali zlepšovací návrhy (finanční podíl za podpis a doporučení, jak jsem se později dozvěděla).
Jestli takto jednali a dosud jednají
lidé ve více firmách, tak lidé se jim na zlepšováky vykašlou.
Bohužel zavírání očí, jak to předvedl později i Klaus, k ničemu dobrému nevede. A legislativa tehdy ještě vytvořená nebyla. O platební a další  morálce nemluvě,...

16 matka matka | 13. prosince 2017 v 0:29 | Reagovat

[14]: A Topolánek? Nač si dnes chce hrát? Na presidenta?

17 gregormoldavit gregormoldavit | 13. prosince 2017 v 18:13 | Reagovat

[13]: matka
...Netuším, jestli už byly nějaké zbraně zešrotovány, či alespoň rozebrány, třeba na odlití zvonů...
To ten materiál raději vidím v těch zbraních. Takové dělo třeba za 100 let nikdy skutečně nevystřelí. Vis třeba největší dělo na ostrově Malta. Zvony dělají agresívní kravál ve dne v noci. Kdyby nějaké jiná firma, třeba chovatelé králíků, nebo pivovar, dělaly tak strašnej kravál, tak se nedoplatí na pokutách. Církev se o zákony nestará a terorizuje obyvatelstvo, kdy se jí zachce. V Německu jsou kvůli zvonům stále nějaké soudní procesy. Nikdo ale neví, jak to rozsoudit? Církev je stále ještě stát ve státu.

18 matka matka | 14. prosince 2017 v 8:49 | Reagovat

Já bych ten materiál raději viděla v něčem, co lidem neubližuje.
Ony třeba ty Stalinovy slzy (Kaťuše), či jiná děla a raketomety, také nepracovaly potichoučku, polehoučku. A ještě za sebou nechávaly zkázu. Totéž tanky,... tedy nejen ruské.
Zvony? Zřejmě bydlíte vedle nějakého kostela.
U nás máme kostely dva, dříve zde byla i židovská synagoga. Jen jeden má zvony - katolický. Jestli jinde mají i protestantské kostely zvony, netuším.
A nemohu ani porovnat s tím, jaký hluk vytváří muezzin, nebo jak se jmenuje člověk, který svolává z mešity k modlitbám.
Nejjednodušší je zakázat halekání (což se tuším stalo v Rakousku, že to ruší při modlitbách k Alláhovi. Eh, moje bábi uměla jódlovat. Já již ne.

19 gregormoldavit gregormoldavit | 14. prosince 2017 v 8:59 | Reagovat

[18]: matka
Kdybych si měl vybrat mezi komunisty a církví svatou, bral bych raději komunisty. Považuji je za menší zlo.

20 matka matka | 14. prosince 2017 v 12:32 | Reagovat

[19]: Matka v době kolem r. 1968 chodila do kostela. Posléze jí dal ředitel školy na vybranou - buď budeš chodit do kostela, nebo budeš učit.
Tož byla nucena si vybrat.

Ale řekla bych, že je to v lidech. To zlo se najde všude.
Ale jsem zvědavá, jestli se u nás nakonec povede odluka církve od státu. Zatím se hoši (Halík, Duka, dříve Vlk,...) producírují všude. A do všeho by mluvili. Ano, v tom jsou si všechny církve podobné, také jim jde o ovládání, moc, finance,...

21 nar.soc. nar.soc. | 14. prosince 2017 v 17:18 | Reagovat

[19]:

Můj táta měl vinohrad a sfarářem se štérovali u vína. Otec měl "teorii", komunisty a faráře do jednoho pytle a pustit z jara pryč s velkou vodou.
Řekl to farářovi a ten hned, "že komunisty, to bych chápal, ale proč faráře"?. Protože komunisti rozdávají z toho co jiným ukradli, kdežto faráři rozdávají z toho co nikdo nikdy neviděl, což je podle mne, ještě větší lumpárna.

22 gregormoldavit gregormoldavit | 14. prosince 2017 v 20:02 | Reagovat

[21]: nar.soc.
Faráři nerozdávají z toho, co nikdo neviděl, faráři to prodávají. Církev nedává, církev bere.

23 matka matka | 15. prosince 2017 v 9:08 | Reagovat

[19]: Ale stejně - výběr mezi církví a komunisty - když to tak vezmete, oba spolky omezovali svobodu lidí a - snad čas dal na minulost pozapomenout? Manželově rodině sebrali majetek, i když s náhradou, tu ale nikdy neviděli, příjmový doklad podepsal kdo ví kdo,...
ale jak jde čas, tak občas manželovi vyklouzne - zlatí komunisti. Tuším, že církve, díky jejich hodnostářům, o velkém pátku konzumujícím pečeni (kačenu), má ještě míň rád, než měl kdysi komunisty.
Já měla v životě asi štěstí, že mi nikdo z nich neublížil. Alespoň mi není známo.

24 matka matka | 15. prosince 2017 v 9:09 | Reagovat

Mám tam pravopisné hrubky, omlouvám se...

25 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 15. prosince 2017 v 11:36 | Reagovat

Pozdrav pán Bůh Gregu. Tvrdit že bereš raději komunisty, než církev je silné kafe. Já to beru obráceně. Církev mi ve studiu nebránila, komunisté ano. Církev nekradla tátovi stroje, komunisté ano. Jinak k Havlovi. Zásluhy o stát a národ nejsou nikdy oceněny. Janu z Arcu vydali vlastní lidé Angličanům a skončila na hranici. Háchu, který se uvolil dělat Čechům prezidenta a kterého honil Hitler s perem v ruce kolem stolu, aby podepsal národ odsoudil k trestu smrti. Proč by měl být Havel výjimkou? Celý svět zná Havla, který je pro mnoho lidí nezpochybnitelnou autoritou, tak proč na něj nevyšťourat, že se rád napil a měj rád hezká děvčata? To se mi též zamlouvá a mohu jen čekat, že si některá po 30ti letech vzpomene a zviditelní se stylem ME-TOO. Mě ale ani nenapadne, abych se proto střílel. Na to jsem příliš otrlý. Ty si kup ucpávky do uší, aby tě zvony tak nerozčilovaly. Doufám, že znáš odpověď na můj pozdrav.

26 matka matka | 15. prosince 2017 v 12:02 | Reagovat

[25]: Já to beru tak - jak mi někdo, ať již občan, nebo církevní představitel, může kázat morálku, pokud ji sám nemá.
Pokud má někdo rád děvčata, nebo bumbá?
Každej není Olga Havlová, aby to byl ochoten tolerovat.
Ovšem, pokud mu někdo chce dávat aureolu, proč ne. Já ne.
Vlastně ona to byla láska bezpodmínečná se srdíčkem, že. Nebo tantrická? Ále, na to si každej musí přijít sám, co je fakt, teda láska a pravda, co musí zvítězit  a co je dejme tomu účelová  faleš, či jen omyl.
A mnohá duše lká a naříká, nad nesplněným úkolem.

27 matka matka | 15. prosince 2017 v 12:03 | Reagovat

ucpávky do uší proti vibraci zvonů nepomohou.

28 gregormoldavit gregormoldavit | 15. prosince 2017 v 17:42 | Reagovat

[25]: JP
Pokud si chce někdo strčit hlavu pod peřinu a volat, "já tady nejsem", ať to neradí mně.
...Církev mi ve studiu nebránila, komunisté ano...
Církev měla v tu dobu možnost někomu ve vzdělání bránit? Když ji měla, byl prostý člověk analfabet, vzdělání si ponechávaly kláštery pro sebe. Geniální vědce církev upalovala. Jako nikomu nevěřím, že chce dnes dělat nějaký jiný komunismus, tak nevěřím, že by se církev byla v něčem změnila. Jenom už dnes tu možnost nemá. To ale neznamená, že se to nemůže zase změnit nazpět! Viděl jsem knížku náboženství moji dcery. Horší výplach mozku, než my měli v čítankách v 50 letech. Jenom ona tam měla Kristus a ne Stalin.
Hned po roce 1989 navrhl jeden český poslanec, aby se základní školní docházka stala dobrovolná. Jeho zaměstnání? Farář! Lid nemá vědět, má věřit!
Stačí si pustit ČT a už je tam nějaký funebrák a vykládá: "Tady se zjevila matka bóží, svatý otec se sem přišel poklonit, tisíce lidé sem dělají pouť, aby se upevnili ve své víře..."
Církev dostala miliardy a ví, jak je použít na cestě nazpět do středověku. Když přišel únor 1948 mnoho lidí si říkalo, "Inu co? Když tak Gottwalda zase odvolíme."
Já můžu dát lidem jenom následující radu: "Nezahrávejte si z církví!!!"

29 gregormoldavit gregormoldavit | 15. prosince 2017 v 20:05 | Reagovat

Myslel jsem, že v Německu se aspoň ten Steinmeier trochu vyzná. Prdlajs! Při demonstracích Palestinců v Berlíně prohlásil, že jim antisemitismus nebude trpět. Palestinci jsou při tom čistě semitský národ.

30 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 16. prosince 2017 v 12:09 | Reagovat

Gregu, v době, kdy prostý nevolník neuměl číst ani počítat, existovaly ve státě tři síly, které jej řídily. Král, šlechta a klér. Král rozděloval půdu šlechtě i církvi aby na ni mohli hospodařit. A tyto instituce zase zaměstnávali nevolníky, aby měli z čeho žít, protože jim, král žádnou půdu nedal. Vzdělání se šířilo jen tak, že šlechta si učitele zaplatila a klér jej pěstoval v svých klášterech. Takže nejen modlitby, ale i matematiku, agrotechniku znali jen kněží a ty využívali nevolníků k vysušování mokřadů a získávali tak pro sebe i pro ně půdu, na které bylo možné hospodařit. Funkce církve tak byla jednoznačně pozitívní. Protože přes ni se šířilo i vzdělání. Myslím, že nikdo z přítomných nemá nic proti Desateru, které je v opaku proti Koránu.

31 gregormoldavit gregormoldavit | 16. prosince 2017 v 17:26 | Reagovat

Sem napište komentář

[30]: JP
Moje znalosti historie jsou diametrálně odlišné! Když se založil klášter, tak tam nebyla pustina, tam žilo místní zemědělské obyvatelstvo. Ti lidé se dozvěděli, že jejich pozemek (na kterém žili po generace) je teď majetkem kláštera, kterému jsou povinni odvádět desátky a pro něj bezplatně robotovat. Církev si z nich udělala otroky. Navíc je v neděli nahnali do kostela, kde jim vyhrožovali pekelnými plameny. Klášter dnes může uvést, že pozemky jsou jeho majetek od roku 1500. Jak je získali? Jednoduše si je do katastru sami zapsali. Jejich majetek to ale nikdy nebyl, místním je ukradli. Proti tomu už dělal reformy Josef II.
Byl jsem na více místech třeba v Alpách, kde kláštery vysoušely močály, kultivovaly půdu a zvyšovaly výnosy. Vzdělaní mniši dělali plány, což pár zemědělských rodin nedokázalo, tím přicházel rozvoj do toho kraje, ale nevolníci byli na práce nahnáni a číst a psát se při tom nikdo nenaučil.
Co se týče desatera, tedy já nejsem v katolické církvi a jejich rozkazy mě nezajímají. Budu si smilnit, kdy se mi zachce. Zato ale nejsem pedofil a neproviňuji se proti skutečným zákonům mého státu, což se o značné části černoprdelníků říci nedá!

32 nar.soc. nar.soc. | 16. prosince 2017 v 17:47 | Reagovat

[31]:

Moje žena v letech 1990 - 2002 pracovala na Geodezii a kartografii (pracoviště pro zákazníky). Od r. 1990 se tam pravidelně objevovali mniši z Rajhradského kláštera s letitými soupisy pozemků a nemovitostí. Žádali informace z veřejné evidence pro přípravu restitucí. Vůbec nebrali v potaz, že existují rozhodnutí Josefinská, ale i prvorepubliková ( poz. reforma ) a poválečná revize zmíněné poz. reformy. Vše zajištěné zákony uznanými jako závazné právní akty ( do r. 1948). Manželka se utkávala s těmi mnichy, přišlými z Rakouska a Italie a byla z toho vždy špatná, jak ti lidé neurvale a přitrouble trvají na papírech = výpisech z moravských zemských desek, dávno v archivech, nahrazených dnes výpisy z pozemkových knih. Co, kde a kolik toho nakonec získali jí není známo, onemocněla a odešla do důchodu. Byla jedna z dlouhodobých zaměstnankyň ( od r. 1974) a pracovala v příručním archivu a znala aktuální souvislosti.

33 nar.soc. nar.soc. | 19. prosince 2017 v 16:12 | Reagovat

Václav Havel by zíral. "Mlátička"- esenbák z r.1989 je už čtyři roky poslancem a teď byl zvolen za předsedu sněmovní komice pro kontrolu Generální inspekce policejního sboru ( GIPS). Je to se sedmdesátiletým odstupem podobné poválečnému Německu, kde "polepšení" náckové také sloužili Adenauerově administrativě. Tehdy tam ještě dozírali okupační mocnosti, tady dozírá Hradní opilec a Alibabiš. Jak jsem ateista, musím připustit pámbu nás ochraňuj, protože arcibiskup Duka je s těmi dvěma podobně naladěn.

34 gregormoldavit gregormoldavit | 19. prosince 2017 v 19:38 | Reagovat

[33]: nar.soc.
Havel nechal od politických vězňů kádrovat bachaře. To je málo známo. Měl pochopitelně ale malou šanci udělat nějakou čistku mezi soudci a StBáky. Po takové době totality jich bylo hodně a měli své metody, jak se vyhnout zodpovědnosti. Havel taky nemohl rozjet skutečné čistky, když nechtěl zabřednout zase do metod minulého režimu. Jak odemě zmíněno, mohl dělat co chtěl a vždycky by mu to někdo vyčítal a obviňoval ho.

35 nar.soc. nar.soc. | 20. prosince 2017 v 9:44 | Reagovat

[33]:

Oprava. Uvedl jsem chybně GIPS, správně je GIBS = Generální inspekce bezpečnostních sborů. Včera byl sice posl. Ondráček za předsedu zvolen, ale nakonec byla volba prohlášena za neplatnou a bude se opakovat v lednu.
Já se divím zabejčilosti toho Ondráčka. Stačilo mu říci:" byl jsem jako mlátička na Národní třídě mladej a zblblej. Teď posuzuji věci rozumně a tehdejší činnost odsuzuji. Protože to nelze změnit, omlouvám se za to".
Měl by pokoj a dokázal by, že z komunistické indoktrinace lze vyrůst a zbavit se jí na trvalo ( to mám z vlastní zkušenosti, prozřel jsem v r. 1968).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama