Prezident Václav Havel - 44/?

18. listopadu 2017 v 21:24 | gregor moldavit

První dámy státu - 1/2

Charlotte Garrigue Masaryková
Hana Benešová

Když čtu na internetu ty strašlivé útoky na Václava Havla, pak tam není často ušetřena ani jeho druhá žena, Dagmar Havlová. I ona se na těch zločinech a krádežích podílela. Napadlo mě věnovat tuto kapitolu historie prezidentů jejich ženám.

O některých už jsem psal, zmíněna byla Marta Gottwaldová, Marie Zápotocká a Božena Novotná. Postavy celkem tragikomické. Kolik toho pro svůj národ na této funkci odpracovaly, se mi nepodařilo nikde zjistit.

Žena Gottwalda, bývalá nevzdělaná služka, mluvila v rádiu k českým ženám a rozdávala rozumy. Snažila se kopírovat ženu Beneše a byla tím vyloženě směšná. Hana Benešová byla na rozdíl od této Marty skutečná dáma na úrovni. Zajímavé bylo, že tahle Marta nikdy nevstoupila do KSČ a od svých služek se nechala titulovat "milostpaní". Aby si tak sama připadala, nosila kožich, symbol peněz, i v létě. (Titul soudruh se prosazoval jen velmi pomalu. Ještě v 50. letech jsme učitelky na obecné titulovali "paní". "Soudružko učitelko" jsme si neuměli představit. Já byl poprvé titulován "soudruh", když jsem dostal v 15i občanku. Myslel jsem, že si ze mě dělají srandu.)

Marie Zápotocká byla fanatická komunistka, přesto svého manžela titulovala i na veřejnosti "táto", (měl i jednu nemanželskou dceru), pomáhala při zatýkání Slánského, a měla nakonec stát na straně Dubčeka, tedy obrody. Možná se v ní po dvaceti letech totality trochu hnulo svědomí. Údajně si měla přečíst "Reportáž psaná na oprátce" a dostala u toho záchvat. Tyhle strašlivé lži mají přijít do tisku? Toník na to měl odvětit: "Už to tak schválil Kopecký, já s tím nemůžu nic dělat". Žena si asi zvykla, on celý ten socialismus byl nakonec jenom lež a podvod. Pro ni ovšem velmi výnosný, vždyť tyto ženy dělnických prezidentů žily jako milionářské paničky, obklopeny služebnictvem.

Tady bych se zmínil ještě o další ženě, povoláním "žena hrdiny". (Už jsem o ní psal.) Žila z manžela hrdiny až do smrti a zřejmě velmi dobře. Napsala dvě knihy, obě o svém životě s hrdinou Julkem. (On to byl pěkný děvkař, ale to tam asi nestojí.) Ty knihy se jistě musely kupovat do škol a státních knihoven, jestli je někdy někdo četl, o tom pochybuji. My toho Fučíka měli pokrk už z učebnic. Jak to s ním skutečně bylo, vlastně dodnes nikdo neví. Tahle Gusta byla taky funkcionářkou všech národních a mezinárodních ženských organizací. Tenkrát jsem se matky zeptal, jestli jsou taky podobné mužské organizace? To prý není potřeba. A proč ne? Jelikož to nevěděla, dala univerzální odpověď, "až vyrosteš, tak to pochopíš." Nejsem zrovna trpaslík, ale velikosti na tohle pochopení jsem nikdy nedosáhl. Pokud já znal ženy na úrovni, byly členkami aeroklubů, horolezeckých vereinů, cestovaly samostatně kolem světa, skákaly padákem..., ale žádná nebyla v nějakém spolku žen. Nebojovaly za práva žen, jednoduše jako rovnoprávné osoby vystupovaly!

Někdy po roce 1960 na MDŽ napsal soudruh Štrougal do novin článek o tom, jak si váží práce žen. Slyšel jsem naše učitelky, (které nevěděly o mé přítomnosti), že si to má kamsi strčit. On přeci pracuje taky, a své práce si jistě váží mnohem více, anšto bere jiné peníze. Tenkrát jsem usoudil, že práce žen bude asi nějaká horší než mužská, jinak by nikdo stále takové hovadiny nezdůrazňoval. Je to takové uznání, asi jako když někdo řekne, "žena je konečně taky člověk".

Božena Novotná byla zmíněna, když si za babku koupila porcelán a ložní prádlo z pozůstatků po zavražděných ve Slánském procesu. Novotný pak spal na prostěradlech svého spolubojovníka, kterého nechal zákeřně zavraždit a zřejmě mu to nedělalo problémy. Jeho Boženka ten porcelán viděla myslím při návštěvě u Vlado Clementise. Moc se jí líbil, takže když ho pověsili si ten porcelán jednoduše vzala. Problémy jí to taky nedělalo, na to jí chyběly základní lidské vlastnosti. Naopak ale nikdy neunesla tu strašlivou nespravedlnost, když její Toník byl svržen.

V oné době jsem o těchto ženách nikdy nic neslyšel. Kde a jak se pro lid angažovaly, mi není známo. Asi ne moc, jinak by to Rudé Právo bylo pěkně nafouklo.

Za 1. republiky konaly tuto funkci Charlotte Garrigue Masaryková a Hana Benešová a byla to skutečná práce a ne jen občasné producírování před kamerou. (V čemž dle mého názoru byla mistrem třeba ona Diana, "královna lidských srdcí". Při její návštěvě nemocnice na 5 minut před běžící kamerou se mi obracel žaludek. Dole na chodníku stojí Rolls i s řidičem a jede se do 5* hotelu na večeři. Co ta sestra, která se o něj stará 8 hodin a pak jede nacpaným metrem do své garsonky na předměstí? Ta ve filmu vidět není. Se mnou tohle nikdy nefungovalo.) Žena Beneše dožila v blahobytu, to Gottwald slíbil, (a dodržel) možná za ty podpisy, kterými Beneš obětoval ČSR. U českého lidu byly obě tyto ženy oblíbené a uznávané.

Vdova W. Churchilla často sedávala u okna v přízemí, občas se tam na ulici zastavila skupina mladých lidí a ona s nimi diskutovala o politice. To zkusit vdova Beneše, byl to určitě její konec. Tak vypadal onen systém rovnosti a bratrství, mezník v dějinách lidstva a příchod nové, spravedlivé doby.
Hana Benešová dostala od Gottwalda plat ministra, ovšem s tím, že zmizí ze světa. My o její existenci nikdy nic nezaslechli. Dokonce jméno Masaryk a Beneš jsem ve škole slyšel až hodně pozdě a pouze s tím, že to byli buržoazní prezidenti, tedy cosi špatného. Když jsem se dozvěděl, že Zlín byl přejmenován na Gottwaldov, napadalo mě, že tak měli přejmenovat raději Benešov. Teprve na jaře 1968 ji kdosi od novin objevil a udělal s ní rozhovor. (Zemřela v roce 1974.)

Za Háchy tuto úlohu přebrala jeho dcera, ale v tu dobu bylo skutečně těžké něco dělat. Přesto se snažila a údajně se jí podařilo zachránit mnoho lidských životů.
Na rozdíl od žen dělnických prezidentů, které měly doživotně služební auta s řidičem, vilu a služebnictvo, dožila tato žena v bídě. Po válce jí byl zabaven veškerý soukromý majetek a ona pracovala jako prodavačka, než dostala skromný důchod. Žila dlouho, přežila dokonce komunisty o pár dní.

Český národ má svoji představu o spravedlnosti. Dokáže krásně tleskat a volat slávu tyranům, (jako byl třeba Zápotocký, nebo Novotný), na bojovníky za jejich svobodu, kteří se za ně obětovali a za ně trpěli (jako třeba Hácha nebo Havel) jenom plive a nadává. Vždyť to dělat nemuseli. Tenkrát (za Hitlera, za Husáka) se žilo dobře. Stačilo držet hubu a člověk mohl bezstarostně degenerovat v socialistických jistotách.

Irena Svobodová.
Na téma Ludvík Svoboda, generál a president, jsem toho uvedl více, byl jsem konečně voják, když se presidentem stal a když nás v srpnu vedl do pasívní rezistence.
Napsal jsem o tom, jak jsem měl nastoupit dlouhý trest. Měl jsem podmínku 14, tu prosral a dostal 21 navrch. I při mé dobré paměti bych nemohl říci za co? Tyhle tresty dělaly z dobrých vojáků špatné, ze špatných ještě horší. To byl svět našich lampasáků, já ho nechtěl a neuznával. Když lampasák trest zdůvodňoval, tak jsem ho vůbec neposlouchal. Každý trest ve mně budil jen hněv a vzdor. Pokud jsem se někdy trochu polepšil, pak právě proto, že mi Svoboda tohle všechno amnestoval. Podivným řízením osudu právě ten den, kdy jsem měl dlouhý trest nastoupit. Žádnou vděčnost jsem ale nepociťoval, jednoduše jsem nikdy neuznal, že si tresty zasloužím. Lampasáci měli náhle prázdné vězení, což komentovali, "nevadí, ono se hned zase naplní." Brali plat za trestání záklaďáků, svému řemeslu jinak většinou vůbec nerozumněli. Je to docela pěkně ukázáno ve filmu "tankový prapor".
Ale jak to bylo s tou jeho ženou? Nikdy jsem o ní v té době neslyšel a nečetl jediné slovo. Ono jaro 1968 jsem se třeba dozvěděl, že existoval jakýsi Jan Masaryk, co údajně spáchal sebevraždu. (Na první pohled vražda, ale nové vyšetřování ten rok to nechalo dále při starém. Komunisti tam měli stále své věrné.) Náhle jsme se dozvídali něco o procesech, koncentráku v Jáchymově, ... ale i Maďarském povstání, které mělo být taky navždy zapomenuto. Co se nehodilo, nikdy neexistovalo.

Tato Irena Svobodová se ujala role první dámy a jako první zrušila bezplatné zásobování prezidentské rodiny. Trvala na tom, že bude za všechno platit, jako musí všechny ostatní rodiny. Tady měla celá ještě zbylá cenzura dobrý důvod to za každou cenu zatajit. Vždyť z toho vyplývalo jedno - co dělnický prezident, to zloděj!
Novotný se údajně divil, jak nesmyslné peníze bere, když se ujmul dvou nejvyšších funkcí. Při tom to s kamarády balil často už ve středu a jelo se na Orlík hrát mariáš. Za to bral dva vysoké platy a ještě mu nevadilo nechat si posílat potraviny k nedělnímu obědu na účet daňových poplatníků.
Žena Ludvíka Svobody se ujala dříve důležité funkce první dámy a zřejmě toho pro lidi dost udělala. Nechala prý zbourat ploty v Lánech kolem prezidentského eldoráda, které dělily ty lepší a horší oné "beztřídní společnosti" ... a starala se o SOS-vesničky.
Hlavně ale tohle její (není citát) "brambory k obědu si koupím za své peníze a nebudu je krást ostatním", musela být pořádná facka do ksichtu soudružky Zápotocké a Novotné. (Které tenkrát ještě žily, se kterými to ale nejspíše nehnulo. Po těch 20i letech v té společnosti na hradě musely mít hroší kůži.) Je docela nezasloužené, že to sotva kdo věděl, nebo bral na vědomí. Dnes bych jí tedy aspoň na mém blogu vyslovil poděkování.

Leč doba šla dále, na místo prezidenta na Pražském hradě si Brežněv po okupaci dosadil svého věrného vazala jménem Gustáv Husák. Jeho žena prý žila v Bratislavě, měla své zaměstnání a možná si o Husákovi nakonec myslela to, co v té době celkem všichni. (Že je to lump a Brežněvův přisluhovač.) Jako první dáma nikde nevystupovala, božská privilegia ovšem neodmítala. Jednou si kdesi zlomila ruku, na což by normální člověk asi nebyl dostal ani sanitku a musel si dojít do nemocnice pěšky. Pro ni poslali vládní vrtulník. Ten ale spadnul, čímž Husák ovdověl.

Přichází Olga Havlová...
Článek už je zase dost dlouhý a odbýt zbylé ženy několika větami by nebylo správné. Takže ještě jeden díl...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 19. listopadu 2017 v 19:48 | Reagovat

Zkráceně lze o manželkách československých a dnes českých prezidentů říci:
"jakej šel, takovou našel".

2 matka matka | 20. listopadu 2017 v 12:58 | Reagovat

[1]: Morava lidi mění. :-)

Zajisté i hrad jen zesílí i negativní vlastnosti lidí, kteří tam pobývají, tedy i manželek presidentů.
Možná šlo v některých případech i o to, jak která manželka uměla "hrát" roli 1. dámy. Těžko říci, žádnou jsem neznala osobně.

3 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 21. listopadu 2017 v 11:41 | Reagovat

Gregu v době, kdy Merkelová bojuje o svou politickou existenci a u nás už podruhé žaluje policie Babiše, pokládám diskusi o babách za zbytečný luxus.

4 nar.soc. nar.soc. | 22. listopadu 2017 v 9:56 | Reagovat

[3]:

Témata "o ženách čsl. prezidentů",  mutii Merkelové či estébáckém šejdíři Babišovi, jsou si rovnocenná. Názory přispěvatelů blogu na to vše mají vliv, jako na loňský sníh.
Zatím zde ani žádná skutečná diskuze o zmíněných ženách ani nevznikla. Proč?
Je to i následek a zvyklost bolševického režimu. Když nemohl nechat psát oslavné pajány ( a na ta telata to ani nešlo ) stalo se to státním tajemstvím, jako každá komunistická zhůvěřilost. Dost to o nás jako "demokratickém" národě vypovídá.

5 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 22. listopadu 2017 v 11:36 | Reagovat

Doporučuji všem neználkům, kteří mluví o šejdířích, bez znalosti zda se nepletou, aby nahlédli do útlé knížky "O čem sním, když náhodou bdím". Pokud bude někdo i potom pochybovat, že dnešním politikům chybí vize společnosti, jakou měl například Baťa, pak je diskuse zbytečná, protože se jedná buď o primitivy, nebo komunistické provokatéry. Kterou banku Babiš vytuneloval? Ví někdo z místních "odborníků", která banka stála při rozjezdu jeho podnikání a která mu odmítla půjčit? Čtením ultra levicového tisku nikdo správné informace nezíská. O všem je třeba pochybovat, tedy i o tom co se do nás snaží masmédia ovlivňovaná mafií nacpat.

6 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 22. listopadu 2017 v 11:42 | Reagovat

Gregu, fakt mě víc zajímá, jak si Němci poradí s krizí Merkelové, než to zda a kdy nosila Marta Gottwaldová kožich. Jak to tipuješ ty? Koukám, že u vás mají strany stejně jako u nás velký strach před novými volbami, protože cítí v kříži, že by prodělaly ještě více. Tak mi promiň, že se odchyluji od tématu.

7 nar.soc. nar.soc. | 22. listopadu 2017 v 12:07 | Reagovat

[5]:

Vždy se najdou lidé, kteří skočí na kde co. Co si Babiš načmárá, je jeho věc má tiskárnu a může oblbovat hlupáky. Ovšem když postaví představenstvo ZD do pozice škemrala a využije to, je to podle mne šejdíř. Tak třeba ZD Němčice mělo problém s odbytem mléka, masa i rostlinné výroby ( odběratelé neplatili včas nebo vůbec). Přišel Babiš s nabídkou, přeměňte se na akc. spol. vstupte do holdinku Agrofertu a budete mít odbyt zajištěn. Nároky družstevníků vypořádatelné podle transformačního projektu nejpozději do r. 2014, byly v r. 2004 kompletně převedeny do akciovky. Družstvo až na dluhy funkčně zaniklo a každý místo podílů přešel do akciovky ( což byl nepřímý nátlak). Samozřejmě akcie byly rovněž bezcenné, protože představenstvo se upsalo Babišovi. Za pár peněz skoupilo akcie a vše kromě půdy teď ovládá Babiš. Lidem, jejichž předkům bylo mnohé ukradeno bez úhrady dodnes, se dostalo zase jen pár korun a to definitivně. Možná je to u Vás pane Pokorný správné podnikání, u mně je to dobře vymyšlená lumpárna a tunel k okradení všech, na něž pamatoval zákon o transformaci JZD. Takto převzal mnohé transformované zem. podniky a ovládá celkem přes 140000ha. Nesnažte se mne strašit či poučovat, šejdíře a lotry dovedu rozpoznat po pár větách. Konec konců byl zde Kožený "spasitel kuponovky podle ODS" a teď dřepí na ostrově aby se vyhnul kriminálu. Spasitel Babiš má náturu dráteníka, uchmatnout co se dá a proto žvaní o mafii, které byl v obdivném  dresu ODS také členem. Inu práskač StB se nezapře a věřící hlupáci taky ne.

8 nar.soc. nar.soc. | 22. listopadu 2017 v 12:15 | Reagovat

[6]:

Hlavní rozepře jsou u Merkelové s FDP. Ta chce slyšet datum, kdy skončí "solidární daň" tj. doplácení na bývalou DDR. To je i přání pana Moldavita a je oprávněné.
Už dávno měla mutti ořezat důchody a výsluhy východoněmeckým politrukům, StBákům a dalším figurám stalinského režimu. Tím by si před 8lety šplhla více než s nedávnými migranty, kterými chtěla doplnit levnou prac. sílu.

9 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 22. listopadu 2017 v 18:16 | Reagovat

Kde bereš ty rozumy o Babišovi? Patrně z ČT. Já jsem jedním z pronajímatelů půdy Babišovi na Jičínsku a přechodem na jím ovládanou akciovku mi stouply roční příjmy ze stejné plochy ze 3.000,-tis.Kč na 6.000,-Kč. Takže se nijak necítím být okraden. Tento fakt nijak neladí s tvými brepty o likvidacích bývalých JZD. Kdo ti našeptává, nebo to jsou tvé vlastní dedukce? Potom chraň nás Bůh nad tvými jinými výroky.

10 gregormoldavit gregormoldavit | 22. listopadu 2017 v 19:46 | Reagovat

[6]: JP
Merkel se nezbavíme nikdy. Napsal jsem na blogu - 2x a dost! Jenže to v Německu neplatí. Bylo neuvěřitelné a hraničilo se zázrakem, když se Čechům podařilo svrhnout Novotného. (Prohlásil "Dubček je slaboch, ještě nás budou potřebovat." V tom se ale mýlil.) Jenže tahle baba je jak falešná pětka a objeví se vždy znova. Ona má všude své lidi, kde kdo jí je za své koryto zavázaný. Třeba náš pan ministr vnitra, kterému já bych nevěřil řízení křižovatky na malé městě. Když půjde ona, půjdou i oni. Všichni se s ní nechali namočit do migrantského šílenství 2015 a nyní se musí spolu držet, zažraní na svých místech jako klíště. Bohužel jsou Němci skutečně ovce. Oni na ní nadávají, ale jednou tam je, tak za ní půjdou do vlastní zkázy, jako šli za Hitlerem ke Stalingradu. Když se strany nedohodnou, budou znova volby, a ta baba bude zase kandidovat. CDU zřejmě nikdy nebude schopná ji z funkce odvolat, protože členové dělají to, co ona rozkáže. Takže se vlastně volí sama. Slabá naděje by byla, kdyby CSU konečně odvolalo Seehofera (už ho nikdo nemůže cejtit, když si na něj Merkel houkne, padne na kolena) a na jeho místo přišel Söder. Totiž - kdo volí CSU, volí automaticky i Merkel. Söder by patrně zahájil tažení proti tomuto spojení. Jenže tady je příliš mnoho "kdyby".

11 nar.soc. nar.soc. | 22. listopadu 2017 v 19:57 | Reagovat

[9]:

Je vidět, že o transformaci JZD víte kulový. Byl oceněn majetek a rozpočten na vloženou plochu půdy. Byly to dochované investice ke dni transformace ( tj. stavby, stroje, výsadby, zvířata a další hmotný majetek ) ten byl přeměněn na družstevní podíly nebo na vypořádací nároky těch, co do transformované firmy nevstoupili. Družstevní podíly se při akc. spol. změnily na akcie a o těch mluvím!
Půda je předmětem nájmu, což není majetková podstata akc. společnosti. Za skupované ( v podstatě bezcenné) akcie dostali místo 1000.- většinou 50 - 80Kč. Jest-li to není tunel na neznalé lidi, pak je s Vámi nesmyslná debata. Když to připouštíte schvalujete zlodějnu, protože rozumy přišly od Babiše.

12 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 23. listopadu 2017 v 10:36 | Reagovat

Gregu, ty jsi místní, tak nám řekni, zda neúspěch Merkelové při sestavování vlády spočívá v tom, že trvala na dalším financování bývalé NDR, jak tvrdí nár.soc, nebo byl rozpor v tom, že příliš ustupovala zeleným a FDP neskousla.

13 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 23. listopadu 2017 v 10:45 | Reagovat

Jsem restituent pozemků v areálu JZD Košík, a to na základě výpisu z katastru nemovitostí. Žádné akcie nebyly nikdy nikomu nabízeny k odkupu. Pokud měl některý bývalý člen JZD zájem stával se členem nového JZD v rozsahu svých na katastru registrovaných  polností. Já neměl zájem být členem a tak jsem dosud prostým pronajímatelem zemědělské půdy. Mám zkušenost, že šmejdi se snaží na základě neexistujících dědických smluv, převádět pozemky lidí, kteří se neumí bránit do svého majetku.

14 nar.soc. nar.soc. | 23. listopadu 2017 v 12:12 | Reagovat

[13]:

Píšete nesmysly. JZD nikde nezcizila půdu, vždy ji jen sdružila, ale vlastnictví se nezměnilo. Do vlastnictví zasahoval stát. Restituce se vedly vždy vůči státu (výjimečně vůči obci ). Družstvo je družstvo a majetek se rozvrhuje na podíly. Pokud se družstvo přemění na akc. společnost jsou místo podílů vydány akcie a tam začínají tunelovací praktiky odkupem v podstatě neobchodovatelných akcii za zlomek ceny ( viz kuponová privatizace).

15 gregormoldavit gregormoldavit | 23. listopadu 2017 v 17:06 | Reagovat

[12]: JP
Když v dávných dobách přišel Solidaritätszschlag, ujistila nás vláda, že to je pouze na jeden rok. Kolegové nadávali a já řekl, že to je přeci jen rok. Začali se chechtat, já že jsem furt samá sranda. Měli pravdu, vláda lhala, je tu dodnes. Pomalu 30 let. DDR nás stála asi ty dva biliony € a stojí další miliardy dodnes. Kdo to kde prosazuje, to nevím.
Neúspěch Merkel při sestavování vlády není nakonec ani její vina. Ta spočívá hlavně v tom, že nedokáže vypadnout, po celé té katastrofě, co napáchala. Tyhle strany se ale nakonec dohodnout ani nemůžou. Je podle mě blbost se vůbec o něčem bavit s Grüne, což jsou takoví horší komunisti. Navíc považuji jejich výplody za čistou debilitu. Třeba že imigranti potřebují své příbuzné sem, aby se mohli integrovat. To bych já viděl přesně obráceně. Budou vznikat muslimské velkorodiny a ghetta, jako má třeba Brussel, nebo Paříž. Jeden muslim se může integrovat, ale ne jedna rodina. Tohle už žádný z těch států nevyřeší jinak, než třeba takovou občanskou válkou, jako má Sýrie. Tu si Merkel s nimi importovala i do Německa. Tady je ta situace, že silné vedoucí strany ztratily na hlasech, které šly do stran extrémních. Poslanců jak psů, jeden posílá do prdele druhého, na ničem se nedohodnou. Z toho udělat nějakou koalici bude velmi těžké.  
Jistě by se Německu ulevilo, kdyby tahle zrůdná baba vypadla, ale to zatím není ani na obzoru.

16 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 24. listopadu 2017 v 18:44 | Reagovat

Merkel narazila s tím, že šla příliš na ruku Zeleným a FDP to neskousla. Náš tisk ale píše, že i při opakovaných volbách znovu vyhraje. Není totiž žádná persona, která by ji nahradila.

17 gregormoldavit gregormoldavit | 24. listopadu 2017 v 19:37 | Reagovat

[16]: JP
Hitler, Stalin, Mao... každý z nich byl naprosto nenahraditelný. Když ale zmizeli, tak si všichni jenom oddechli.

18 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 25. listopadu 2017 v 9:35 | Reagovat

Gregu, tak a je to tady. Po návštěvě u prezidenta se klube na svět opět velká koalice. Takže Merkel je v sedle lépe než jakýkoli kovboj při rodeu.

19 Jaroslav Pokorny Jaroslav Pokorny | E-mail | 25. listopadu 2017 v 9:47 | Reagovat

To jediné, co má na JZD cenu je půda. Dělat z JZD akciovku bez polí je blbost. Stroje bývalých zemědělců jsou dávno sežrané rzí a stroje původního JZD jsou z převážné většiny odepsané, takže movitý majetek celkem nula od nuly pojde. Akciovka bez polí je pitomost. Takže pokud jsou vydány akcie, tak jsou podloženy hodnotou té půdy a ta rok od roku roste. Vydání akcií nemůže být tedy tunel. Agrofert skupuje jednotlivá JZD včetně půdy a ti co nemají zájem s těmi uzavírá lukrativní smlouvu o pronájmu, jako se mnou. Několikrát do roka dostávám nabídky různých akciovek, nebo lesnických sdružení o odkup mých polí. Za posledních 5 let se nabídky zvýšily trojnásobně. Cena půdy poroste dál a nebude se jí týkat inflace. Tak ať si nikdo, kdo je zmanipulovaný Kalouskem, nevymýšlí tunely na JZD.

20 matka matka | 25. listopadu 2017 v 16:19 | Reagovat

[19]: O tom, jak lze šmelit s půdou i v dnešní době, by se daly psát romány. Stačí mít bílého koně a o půdu přijde buď původní majitel, nebo družstvo,....
Ale fakt je, že cena půdy vzrostla opravdu dost. Nabídky chodí pořád.
Jenže - půda se neprodává, nota bene cizincům. To je zásada. Kterou ovšem mnozí nectili a nectí. Sranda je, že restituenti  třeba půdu, či dobytek prodali okamžitě, jak to po převratu šlo. Získané peníze investovali do jakéhosi H-systému, či co a zbyly jim oči pro pláč.
To jsou pak krásný "legální" tunely - beztrestné pasti na lidi.

21 nar.soc. nar.soc. | 25. listopadu 2017 v 19:14 | Reagovat

[19]:

Většina JZD po transformaci neměla vlastnicky půdu ( už to sem píšu poněkolikáté ), pracovala na najaté půdě ze zákona ( tak je to ve většině dodnes). Jen majetek ZD, to jsou stavby, zvířata, výsadby, stroje a zařízení se rozpočítal na podíly. Půdy se to týkalo jen nepřímo. Půdní celky zůstaly do doby než se sehnala polovina vlastníků té které trati a požádali stát o technickou úpravu ( tj. vyměření parcel a zajištění přístupu). Právě v tom je to čertovo kopyto. Vlastní majetek může družstvo vložit do akc. spol. a podíly nahradit akciemi. Kdo nechtěl do akciovky mohl zůstat ve zbytkovém družstvu, kde zůstaly také nesplatitelné dluhy. Naopak akciovka pracuje na najaté půdě, která je značně podceněná a vlastník s tím nic nenadělá!
Dochází k odkupu půdy pověřenými funkcionáři za pusu. To byl donedávna model připoutání akciovky k Babišovi, aby měla odbyt produkce. Nákup půdy Babiše netrápí, má ji najatou a nájemci jsou na forhontě.

22 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 27. listopadu 2017 v 12:30 | Reagovat

S půdou si každý restituent může dělat co chce. Rozhodující je zápis v katastrálním rejstříku a žádný podíl JZD s tím nemá co dělat. Kupovat movité věci JZD bez půdy je pitomost a každá taková akciovky by měla nulovou hodnotu. Nevím brácho, kde bereš cenu 1.000,-Kč/akcii. Každá taková akcie museli mít hodnotu míň jak nula. Takže ani tuneláž nuly, nelze brát jako krádež. Něco jiného je to, když bývalí šéfové JZD převádí na sebe na základě neexistujících darovacích smluv podíly zemědělců, kteří se v katastru nevyznají.

23 nar.soc. nar.soc. | 27. listopadu 2017 v 18:35 | Reagovat

Téma je "chování a funkce žen (prezidentů) na Pražském hradě".
Ten problém vyplývá ze změny společenského zřízení. Dříve byly dcery panovnických rodů vychovávány pro panovnickou roli. Ovšem, kdo se stane voleným prezidentem je vždy ve hvězdách. Kdy, kde a jak si vybere družku, která pak chtě nechtě získá roli, o niž není v Ústavě ani čárka, je další neznámá. Třetí a nikoli poslední úskalí je skutečnost, že dospělého člověka ( ženu prezidenta) lze těžko naučit všemu, co by se u ní předpokládalo, jako samozřejmost. Ať jsou to cizí jazyky, samostatnost v úsudku o politice státu, funkční angažovanost v nějaké veřejné aktivitě, kde nepřijde k posměchu atp.

24 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 28. listopadu 2017 v 16:55 | Reagovat

Zdrháš z diskuse o JZD, protože ti došly argumenty. Greg ti misí dát za pravdu, protože původní téma je skutečně jiné. Tento styl, převést diskusi na jinou kolej, byl oblíbeným trikem komunistů. Dobře tě vychovali. Jinak máš pravdu, že každému, kterého situace postaví do role, ve kterém nevyrůstal, chybí výchova od mládí v intelektuálním prostředí, jako jsou jazyky, nebo třeba hra na klavír. Chtěl bych vidět Martu Gottwaldovou za pianem. Ženy jejího typu se postaraly o to, abych měl potíže s přijetím na střední školu a vůbec se nedostal na vysokou. Budí v nich negativní emoce, když o Vánocích, jdou kolem našich oken a slyší zpívat koledy doprovázené pianinem. Gregu, co ty, taky bys to odsoudil?

25 nar.soc. nar.soc. | 28. listopadu 2017 v 18:44 | Reagovat

[24]:

Kolikrát mám opakovat jednu věc, než ji pochopíte?
Tak znovu! Výměra půdy združstevněné hospodářům (mému otci 9ha) byla určující v transformaci JZD v r.1990-92 ( kdy se zdejší velké JZD /3500ha/ rozpadlo na tři menší). Čím vyšší výměra, tím byl i vyšší odhadní koeficient na 1ha. Bylo to podle ministerské vyhlášky, protože větší hospodář donesl do JZD mimo vidlí, motyky a hrábí (malozemědělec) také koně, chomouty, vozy, stroje, dojnice, prasnice, byly u zabrány stavby a pod. ( kdybyste mluvil rozumně, mohl bych Vám zaslat i inventární soupis  mého otce předaný do transformace¨v r. 1991). Na 9ha mu bylo vypočteno 460 tis. Kč ( 1992). Takto vypočtené částky byly zaslány stávajícím členům s otázkou, zda chtějí pokračovat v členství v transformovaném družstvu nebo si ponechají částku na vyrovnání podle zákona do r. 2013. Rodiče členství odmítli a předali mi jen 10000.- jako jeden členský podíl, abych se stal členem. Zvolili mne do funkce předsedy kontrolní komise, kde jsem dosud. Původně bylo úředně zapsáno 1000 podílů neboli 10 000 000 jmění ZD. Celkový součet pohledávek dřívějších členů byl 62 mil. Bylo tedy ZD více než 5x "předluženo". Z těchto pohledávek jsme se vyhrabali v r. 2014, plnili jsme různými službami, dodáním výpěstků, dopravou, dílenskými službami, obchodními dodávkami a zejména vydáváním staveb, strojů i vlastních pozemků. Hospodařili jsme na cca 1000ha, z toho vlastních 9ha. Vydali jsme kompletní hospodářské základny ve třech vesnicích a počet podílů klesl na 200. Vlastní půdu máme pouze pod stavbami, ty jsou pronajaté a nesou výnosy včetně obchodní činnosti ( stav. materiál, spotřební zboží, elektronika). Roční zisk  činí po splnění splátek službami dnes cca 3mil. rozdělen na podíly po zdanění, je na každých 10000.- ročně 25000.-Kč. Takže dnes bez půdy si stojí firma dobře a je předmětem zájmu investiční skupiny za cca 60mil. což činí na podíl až 300000.-Kč. To je výsledkem hospodaření v příměstské oblasti, kde tradiční výrobci těžce zápasí. V Brně totiž byly rozkradeny jatky, mlékárna, mlýny kontroluje buhví kdo a produkce masa, mléka i obilí je riskantní až do kolapsu.
Takže se nesnažte mne osočovat z neznalosti nebo vyhýbání se věci! Byl jsem u transformace JZD s 3500ha, když se rozpadlo na tři nástupnické a  mohu směle tvrdit, že my jsme využili nové možnosti v příměstské oblasti a okolní si k nám chodili opisovat.
Půda není prvotní pro podnikání, vydělání peněz a splnění závazků, které uložil zákon o transformaci JZD. Jinde je rozkradli a skuteční vlastníci půdy na své podíly  musili nakonec zapomenout. Někde je přeměnili na akcie a mají co chtěli!!!

26 gregormoldavit gregormoldavit | 28. listopadu 2017 v 19:53 | Reagovat

[24]: JP nar.soc
Kdyby se Marta Gottwaldová posadila za piáno, tak předně přes břicho nedosáhla na klávesy.
Na vaše hádky o JZD mi chybí kvalifikace, v každém případě to tady není na místě. Navíc není chytré nadávat tu někomu do komunistů.
Budu muset zainstalovat další díl, aby se zase přešlo na dané téma. Už to mám celkem dopsáno.
Co se týče zemědělství, tedy mám svoji velkou zahradu, kde pěstuji zeleninu. Do JZD ale vstupovat nebudu.
Moje bývalý zdědila po 1989 2 ha zemědělské půdy. Družstvo ji mělo platit ročně jakýsi nájem. Nikdy ale nedostala ani jednu korunu, s tím, že jsou v mínus a neplatí nikomu nic.

27 nar.soc. nar.soc. | 28. listopadu 2017 v 21:18 | Reagovat

[26]:

Pane Moldavite, omlouvám se, ale já s tím nezačal.
Vrátil jsem se k tématu o ženách a měl jsem za to, že se ještě debata rozvine.
K Vašemu postesknutí o neplaceném nájmu? Osobně bych napsal dopis s požadavkem minimálního nájmu ( ve výši daně, kterou Vám musí potvrdit obec v jejímž katastru pozemky leží).
V ČR proběhla digitalizace vlastnictví půdy a podle toho jsou dnes obcemi ( podle katastru ) požadovány daně z pozemků. Evidují to finanční úřady a chystá se v budoucnu jakési "zestátňování" neboli dražební prodej z pozice finančního úřadu za dlužnou daň. Nečinnost bude mít za následek ztrátu vlastnictví.
Podle digitální evidence je dnes vlastník půdy i plátcem daně. Možná je někde ještě přechodné období, kdy daň platil nájemce, ve Vašem případě zmíněné ZD, ale jen dopisem to můžete ověřit a nemít obavu z dlužnictví daně.
Cena pozemků postupně roste a je vhodné je držet.

28 nar.soc. nar.soc. | 28. listopadu 2017 v 21:27 | Reagovat

[26]:

Podle mého názoru i obyčejná žena pozvednutá prezidentskou rolí manžela, mohla leccos udělat. Všeobecně byly zanedbány staleté památky. Co těm ženským bránilo vyjet na výlet a po prohlídce nějakého zámku, zahrady či památného komplexu, pochválit nebo znectít tamní správce a intervenovat o přidělení peněz. Když bylo dost na stíhačky, tanky a buhvíjaké výdaje, mohla mít úspěch, samozřejmě při jisté zabejčilosti. Na obyčejný pořádek a výzdobu mají ženy všeobecně pozornější oči.

29 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 29. listopadu 2017 v 10:11 | Reagovat

Co bránilo ženám vyzvednutým pozicí manžela k dobrým činům? Pouze to jediné nedostatek vzdělání a dostatek přirozené inteligence. S takovým vybavením es mnoho nedá udělat. Jinak se nebudu omlouvat a planou diskusi o JZD. Zase jsem ujel jako s mamkou, díky své cholerické povaze, když narazím na falešné argumenty. Bývalé zemědělce, či jejich dědice neokrádá Babiš, ale místní šíbři, většinou exkomunisté z vedení JZD v komunistické době a to díky úžasné byrokracii, nebo úplatkům na katastrech nemovitostí. Uvádím pro zasmání jeden argument jejich právníka: "To, že dědická smlouva o nároku na pozemek nebyla při převodu předložena, neznamená že neexistuje. Logika je správná, ale pokud katastr převádí pole na základě hypotetické možnosti, tak ať mě Bůh omejvá.

30 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 29. listopadu 2017 v 10:15 | Reagovat

Tak Gregu, jak to tipuješ? Ovlivní spor o hnojivo sestavení nové vlády nebo to Angela zvládne.

31 gregormoldavit gregormoldavit | 29. listopadu 2017 v 12:39 | Reagovat

[30]: JP
Nějaké hnojivo nic neovlivní. Když se podařilo svrhnout Novotného, museli politikové zjistit, že i po svém pádu má ještě obrovskou moc. Jemu vděčilo hodně činitelů za svá koryta, o každém všechno věděl... (U něj to byla semínka soudruha Šejny, ale to byla už jen ta poslední kapka.) Svazačka Merkel to tam má vysezené 12 let a tohle se od komunistů naučila. Dát si k sobě ne schopné, ale poslušné, mít je pod osobní kontrolou, zkorumpovat je a ovládat. Už jenom pro to by bylo nutné ji svrhnout a vyčistit tam různá ministéria. Mám ale obavu, že se to nepodaří. Ona je ochotna přizpůsobit svou politiku jakékoli jiné straně, jen když ji nechají na místě kancléře. Je dávno zdrogovaná vlastní mocí a zavolala by si klidně na pomoc rudou armádu, jako Bilak a další 1968, jen aby mohla tím mocným strašidlem zůstat. No a ti jiní toho zase můžou pěkně využít a udělat s ní takový kšeft. Oni ji tam nechají, když ona ... Té baby se jen tak nezbavíme. Nikdy jsem si neuměl představit, že se něčeho takového v Německu dožiji.

32 nar.soc. nar.soc. | 29. listopadu 2017 v 15:08 | Reagovat

[31]:

Ještě žádný strom nevyrostl do nebe. Jak bylo ve zdejších novinách zmíněno, probíhá v CSU debata a snad výměna předsedy. Také v SPD se věci přetřásají a M. Schultz ( nově ve funkci předsedy ) si už cosi uvědomil (i když pomalu a tápavě ). Myslím si, že Merkelová se sice udrží, ale dřívější bohorovné postavení už mít nebude = jede s kopce na vedlejší kolej. V Německu jsou sofistikovanější poměry než v ČR, ale změny nikdo neodvrátí. Zda to budou změny prospěšné, či škodlivé se teprve uvidí.

33 Jaroslav Pokorny Jaroslav Pokorny | E-mail | 29. listopadu 2017 v 18:27 | Reagovat

Gregu, to hnojivo nepodceňuj, má zatraceně pitomé jméno, které si nepamatuji, ale je proti všem ekologickým zásadám zelených a právě ministr CDU podepsal jeho další užívání. Je to něco jako by v EU někdo popřel lidská práva a to by nebyla sranda a nebude to sranda ani pro Angelu.

34 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 29. listopadu 2017 v 18:41 | Reagovat

Cituji nar.soc: "Půda není prvotní pro podnikání". Napsat tohle o podnikání v zemědělství je naprosté unikum. Co je dle tebe prvotní pro podnikání v zemědělství? Půda je to první a poslední, na čem agrosystém stojí. A přestaň breptat,o tom, že tě zastrašuji, poukázat na hloupost, není zastrašování.

35 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 29. listopadu 2017 v 18:43 | Reagovat

Mamko a nyní mi popiš, jak lze přes "bílého koně" vytunelovat restituované pole, zapsané v katastrálním rejstříku, na jméno majitele, či jeho dědice.

36 nar.soc. nar.soc. | 29. listopadu 2017 v 19:13 | Reagovat

[34]:

Prvotní i v zemědělství (jako i v jiné činnosti) jsou znalosti. Dnes se bez půdy pěstují květiny, zelenina, vše hydroponicky. Půda pro zemědělství je ornice, ovšem agrokomplex je z větší části zpracovatelská a obchodní činnost. Potvrzuje to dovoz do ČR.

37 nar.soc. nar.soc. | 29. listopadu 2017 v 19:39 | Reagovat

[33]:

Mám dojem, že jde o glyfosát. Je to totální herbicid, aplikuje se postřikem na list, hubí zasaženou rostlinu i s kořeny. Dosud se tvrdilo, že je člověku i zvířatům relativně neškodný, ve styku s půdou se desaktivuje. Při náhodném požití se doporučovalo sníst hrst ornice s vodou. Je znám  pod obchodní značkou Roundup.
Dnes je důvodně podezřelý z vyvolávání rakoviny po konzumaci plodin pěstěných na takto ošetřené půdě. V ČR se používá od r. 1985. Zdejší Zelení proti Roundupu brojí, chtějí zákaz používání.

38 gregormoldavit gregormoldavit | 29. listopadu 2017 v 20:23 | Reagovat

[37]: nar.soc.
Tady v Německu už se Roundup koupit nedá. Rozhodně nebyl vůbec levný, jak se někde říká. Litr asi 15€. Já ho používal taky, ovšem hodně zředěný, jedna lahev na rok na poměrně velkou plochu. Co je ovšem platné, že já už ho půllitr koupit nemůžu, když se jinde používá po tunách.

39 gregormoldavit gregormoldavit | 29. listopadu 2017 v 20:27 | Reagovat

Jinak jsem zainstaloval další díl, takže tady toho hádání můžete zanechat.
Žena říká, že mě jednou za to někdo stejně zabije. Nehynoucí lásku Čechů si tedy určitě nezískám.

40 matka matka | 30. listopadu 2017 v 0:15 | Reagovat

[35]: A proč bych Vám měla něco takového popisovat?
Kde není soudce, není žalobce. A tak se vždy fikslovalo, fixluje a fixlovat bude. A když nebylo povoleno prodávat půdu cizincům, tak se zkrátka nakoupilo přes prostředníka, tzv. bílého koně. A ono se to nějak udělalo. Ale přesný postup jak, neznám. Manželův rod, pokud je mi známo, nejméně 3 generace půdu neprodává. Nikomu mimo rodinu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama