100 let VŘSR

6. listopadu 2017 v 21:31 | gregor moldavit
Aurora, fotky autor

Великая Октябрьская социалистическая революция - uvedena na pravou míru

V 60. letech kdosi po návštěvě SSSR napsal:
Sovětské rakety dosáhly Měsíce, ale brambory na poli se vykopávají ručně a ženy perou prádlo v řece. To jsou rozpory socialismu, které se budou prohlubovat do horoucích pekel.
Zimní palác

Vzpomínám na onen den na základní škole, kdy nás nahnali do tělocvičny na velikou oslavu. Na stěně visely dvě gigantické číslice 40. Tolik let uběhlo od VŘSR, oné slavné události, která nám přinesla svobodu, blahobyt a štěstí. Na pódium vystoupila prastará, hrbatá, vlídná, usměvavá ředitelka školy a pohádkovým hlasem, jako by vyprávěla Červenou Karkulku, nám stručně odvyprávěla onen film od Eisenštajna, kde rudí námořníci útočí na Zimní palác a zatýkají prozatímní vládu. Nic moc nového, tak jsme to měli v naší čítance už někdy ve 2. třídě. Pak přidala, že Lenin odešel a svoji těžkou práci předal Stalinovi (před kterým on ve skutečnosti varoval), že přišla 2. sv. válka, ve které bylo 7 milionů mrtvých (nesmyslné číslo, které definoval Stalin a jen to se v oné době uvádělo)... Nikdo z nás dětí by byl tenkrát netušil, že ta baba lže jak otevře hubu. Ten film má totiž se skutečností společné tak datum a místo. Pro většinu Čechů, kteří se o historii nikdy nezajímali, to tak zůstalo v pamětí. Sotva kdo by asi uvěřil, že onen boj o Zimní palác se nikdy neodehrál. Rudí námořníci se neprobojovali hlavním vchodem, ale vešli tam bez odporu levým vchodem pro personál. Nějaká ta facka při tom padla, ale nestřílelo se. Tedy až do rána, kdy na mol opilí námořníci vyšli na ulici a začali střílet do lidí lépe oblečených, kteří šli náhodou kolem. (Málem si při tom zastřelili svého velitele, který přijel drožkou v civilu.) Mimo jiné za sebou zanechali milionové škody na uměleckých předmětech a spoušť ve vinném sklepě.
Po těchto schodech postupovali námořníci k malachytovému sálu

Prošel jsem v Zimním paláci jejich cestu od vchodu až do Malachitového sálu, kde byla zatčena (legální a demokraticky zvolená) prozatímní vláda. (Její čas dobíhal za 2 týdny, kdy měly přijít další volby.) Je to slabá půlhodinka, jim to ovšem trvalo přes 4 hodiny, neboť vzali okliku přes vinný sklep. Aurora, vzdálená 2 km, vypálila ve 21:40, kdy už námořníci dávno likvidovali ve vinném sklepě lahve staletých vín a koňaků. Aurora začala jednu legendu, žádnou revoluci. Co se mi nikdy nepodařilo zjistit, byl osud holek onoho ženského bataliónu. V onom filmu jsou to baby pomalu před penzí, ve skutečnosti těm holkám bylo 19 let. Lenin ustanovil komisi, která k tomu napsala: Jedna holka byla znásilněna, jedna spáchala sebevraždu. Ostatní bolševici poslali po krátkém arestu, kde s nimi bylo dobře zacházeno, domů k rodičům. To je ovšem v rozporu s údaji z jiných zdrojů, dle kterých byly ty holky nejhorším způsobem zmasakrovány.

I mnoho jiných událostí zůstává dodnes naprosto neobjasněných, třeba onen atentát na Lenina. Kaplanová vypálil na poměrně velkou vzdálenost 3x z pistole a 2x trefila. Jenže po carském vyhnanství na Sibiři si tato revolucionářka přinesla těžkou oční nemoc a byla prakticky slepá. Dle popisu zásahů to Lenin mohl těžko přežít, zvláště když už byl v tu dobu prakticky chodící mrtvola, měl mimo jiné syfla. Lenin však už za pár dní údajně zase někde řečnil. Byl atentát fingovaný? Mimořádně zajímavý byl ale výslech Kaplanové. Nestřílela proto, že Lenin udělal revoluci, ale proto, že Lenin zradil revoluci. Na tom by něco bylo. Domnívala se, že přijde do vězení, za krátkou dobu přijde skutečná revoluce a ta ji osvobodí. Byla ovšem druhý den zastřelena.

Koho to více zajímá, ať si přečte podrobný rozbor na mém blogu z roku 2012:
http://gregormoldavit.blog.cz/1202/vrsr-13-vystrel-z-aurory
+ díly před a potom.

To podstatné:
Často se říká, že Říjnová revoluce nebyla v říjnu, Lenin se nejmenoval Lenin, atd... Zcela se historicky přehlédlo, že - Říjnová revoluce předně nebyla revoluce. Ta by totiž musela vzejít z lidu, jako třeba revoluce únorová. To tady ten případ nebyl, jednalo se o vojenský puč jedné extrémní strany.
Malachytový sál (podle zelených sloupů z malachytu)

Jak uvedeno v minulém článku, co si dělníci vybojovali v revoluci únorové, jim bolševici zase vzali. V továrnách pak pracovali pod dohledem ozbrojených čekistů, což nebylo ani za cara. Jejich životní úroveň se nezvýšila, spíše naopak. Navíc nikdo nevěděl, kdy bude zatčen a zastřelen, pokud před tím nezajde v nějakém tom leninském vězení na tyfus. Onen Gulag, založený za Lenina, aspoň znamenal šanci přežít, do té doby se jenom střílelo. Za Stalina se to rozhodně nezlepšilo. Každý druhý sedí v gulagu, každý pátý ho hlídá.

Marx měl jakousi představu, že dělnická třída nejprve vybuduje vyspělý kapitalismus a potom lid převezme výrobní prostředky. To by tedy byla revoluce, otázka proč ji v blahobytu dělat a kdo bude budovat potom? Tím, že si bude vládnout lid už nebudou války ani kriminalita, zruší se armáda i police. Všichni budou pracovat a všichni dostávat podle potřeb. Zruší se peníze... Dovoluji si vše hodnotit coby snůšku naprostých pitomostí. Dle Marxe to už k dnešnímu datu měl být ten případ.
Ve Smolném paláci, malba poněkud zidealizované společnosti.

Nuže, Lenin studoval Marxe, jeho učení se mu zalíbilo, nemínil však čekat na dovršený kapitalismus, který ve feudálním Rusku právě začínal. Prohlásil tedy jeho učení za nedokončené, které je možno dále upravovat. Nejdůležitější bod - revoluci - nedělá lid, ale jedna centrálně organizovaná strana, která lid zastupuje. Vlivem celé řady náhodných faktorů, jako třeba válka, vlak z Curychu, 50 milionů německých goldmark pro agenta Lenina, vzbouření námořníků v Kronštatu, chybných kroků Kerenského vlády... šlo by to do nekonečna, mimo jiné taky talentu menševika Trotzkého, který organizoval jak převrat, tak rudou armádu v občanské válce, se dílo podařilo. (Ještě v únoru 1917 to Lenin považoval v jeho životě za nemožné.) Jenže po takové "revoluci" taky nepřebírá vládu lid, nýbrž tato strana, v principu banda vrahů. Je zavedena "diktatura proletariátu", který by po revoluci vůbec neměl existovat. (Dle Marxe: proletář = vykořisťovaný, neboť kapitalista mu nedává plnou hodnotu jeho práce.) Už coby teorie, marxismus-leninismus, to nedává žádný smysl.

Lenin věděl jedno jistě. Pokud má uskutečnit socialistickou revoluci a svrhnout kapitalismus, potřebuje na to moc. Tepve když ji dostal, pochopil jeden základní princip: Moc není prostředek k dosažení nějakého cíle. Moc, to už je cíl sám.

Hladomoru po VŘSR padlo za oběť přes 5 milionů obyvatel, ČEKA povraždila půl milionu lidí (mezi nimi carskou rodinu), v občanské válce zahynulo na obou stranách 9 milionů. Bolševici pak vládli 70 let. Z jejich totality a chybného hospodářství se Rusko nevzpamatovalo dodnes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 7. listopadu 2017 v 15:14 | Reagovat

Blbství cara Mikuláše II. bylo nebetyčné. V Anglii měl vzor, jak se odříznout od plné odpovědnosti, on ovšem jako opožděný osel nárokoval absolutismus a tím plnou odpovědnost za stav věcí veřejných.
Prozatímní vláda byl druhý extrém. Chtěla v zemi plné analfabetů zavádět demokracii. Měla tři nepřátele na něž špatně reagovala.
1. Poskoky carského režimu, kteří tendovali k retardaci,
2. Masu bezzemků, žijících v bídě, kteří měli jen jedno přání, mít kus země na obživu,
3. Všiváky, kteří chtěli z celkového válečného marasmu kořistit = bolševiky.

Rozvrat armády na frontě, masivní sběhnutí podnícené bolševiky, že každý voják má při své přítomnosti na parcelaci ihned nárok na půdu, to dotvrdil.
Podobnými "argumenty" masírovali bolševici analfabety.
Podobně, ale chytřeji jednal s Němci o 20let později Hitler. Slíbil obnovu "německé cti" a odmítnutí versailského ponížení. V parlamentu si řekl o zmocňovací zákon na deset let "po nichž Německo nepoznáte", nelhal, rozbité Německo nebylo k poznání.
Zaostalé Rusko je dodnes v rukou darebáků a kriminálníků.

2 gregormoldavit gregormoldavit | 7. listopadu 2017 v 17:18 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Mikuláš II se zasadil o vznik mezinárodního soudu, udělal velké kroky proti válce... nakonec ale neměl šanci. Mohl se vzdát svého absolutismu, ale byl přesvědčen, že nikdo by pro Rusko neudělal tolik, jako on. Navíc tady byla víra, že to tak chce bůh. Německá žena ho v tom utvrzovala.
Za 1. války si Rusové nejprve nevedli tak špatně, jenže brzy narazili na konečnou hranici. Agrární stát nemá ve válce proti průmyslovému šanci. Co zmůžou kozáci na koních proti tankům? Ve 2. válce tomu bylo podobně. Co historie nevzala na vědomí, byly obrovské dodávky materiálu z Anglie a Ameriky.

Pak to s tím ruským lidem bylo skutečně těžké. Už v občanské válce bylo jasné, že když bojují rudí proti bílým, tak vlastně proti sobě bojují dvě bandy vožralů.

Lenin byl v roce 2017 mistr slibování a lid, kterému nakonec stejně nic nezbývalo, mu to sežral. Když pochopil, na co naletěl, bylo už pozdě.

Dodnes je Rusko země problémů. Má sice silnou armádu, ale průměrná životní úroveň je stále velmi nízká.

3 nar.soc. nar.soc. | 7. listopadu 2017 v 17:31 | Reagovat

[2]:

Ještě za II. sv. války útočili polské jezdecké jednotky na německé lehké tanky. Měli dokonce zpočátku úspěch. Němci byli připraveni útočit a tankové záštity měla za úkol pěchota. Tank byl ze zezadu bez ochrany. Pěchota nestačila rychlosti a polští jezdci házeli ruční granáty na výdechy chladičů, kde střepiny nadělaly díry do chladiče. Němci brzy montovali na věž kulomety, které útočící jezdce zdecimovaly.

4 matka matka | 10. listopadu 2017 v 11:22 | Reagovat

Ách, už jsem se "bála", "hrůza" mne jímala, že snad nikdo ani oné stovky nevzpomene, nepochválí výdobytky kapitalismu,....

5 gregormoldavit gregormoldavit | 10. listopadu 2017 v 13:25 | Reagovat

[4]: Patrně jste omylem napsala váš komentář pod chybný článek. Tato historická rekonstrukce VŘSR není ani jednou větou o výdobytcích kapitalismu. Nepište komentáře k článku, který jste vůbec nečetla!

6 matka matka | 10. listopadu 2017 v 14:13 | Reagovat

[5]: Nikoliv, tento komentář patřil přesně sem a tak, jak byl napsán.

I když přiznávám, je posunut trošku mimo rámec. Nejspíš mne zmátl k reakci odstaveček":

"...Marx měl jakousi představu, že dělnická třída nejprve vybuduje vyspělý kapitalismus ....Dovoluji si vše hodnotit coby snůšku naprostých pitomostí...."
Ale ještě jiná věta, musela bych ji vyhledat, možná je v komentářích, již přesně nevím.

Ale klidně to berte buď jako ironii, nebo pravdu, nebo třeba i výplod chorého mozku. Je to v podstatě jedno.

7 matka matka | 10. listopadu 2017 v 14:24 | Reagovat

ad. ...ženy perou prádlo v řece...."
Na Ukrajině tak praly ještě v době začínající perestrojky.

ad. 1. komentář: "...Chtěla v zemi plné analfabetů zavádět demokracii. ..."
Je možné, že mne k onomu komentáři přiměla tato větička, kdy jsem si mohla chybně spojit slovo demokracie a kapitalismus.
A že vláda špatně reagovala na 3 nepřátelské skupiny.
Unu státy jsou nátlakové skupiny, kdy vládnoucí síly mnohdy skutečně špatně reagují...

A fakt je, že článek jsem sice četla, ale nestudovala. O mnohém z toho jsem se kdysi učila. A o tyranech jsem se nemusela učit, stačila jediná informace od důvěryhodného člověka v době do r. 1989, a to, že Stalin byl tyran, nikoliv člověk vhodný jako vzor.....pak si již člověk dává pozor na to, co se rádo chválívá,....dál to nevím.

8 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 10. listopadu 2017 v 18:17 | Reagovat

Mamko, ty mě překvapuješ. Hodnotit představu Marxe, že dělnická třída nejdříve vybuduje vyspělý kapitalismus jako snůšku pitomostí, to bych od tebe nečekal. Jak se holka díváš na to, že komunistická Čína se díky kapitalistickému podnikání stala světovou velmocí? Jsi k Číně také tak kritická, jako k Marxovi?

9 nar.soc. nar.soc. | 10. listopadu 2017 v 19:42 | Reagovat

Marxovy rozbory práce a kapitálu byly svým způsobem opoziční názory své doby. Nutily tehdejší filozofy formulovat odpovědi.
Po zveřejnění komunistického manifestu v r. 1848, zformuloval F. Palacký odpověď platnou dodnes "společnost, která by se řídila těmito tezemi upadne nejpozději ve třetí generaci do naprosté zhovadilosti".

10 matka matka | 10. listopadu 2017 v 23:09 | Reagovat

[8]:Před 100 lety by si ani Čiňané "neťukli".
A na přikladu Číny je vidět, že - vlastně jak to, že na něj již dávno nebyly vyhlášeny sankce?

11 nar.soc. nar.soc. | 13. listopadu 2017 v 8:22 | Reagovat

[10]:

Proč by měly být na Čínu uvalovány sankce? Zatím preferuje modernější metody růstu = tržní. Rusko se stále nevymanilo z metod imperiálních = vojenská intervence i prostřednictvím kolaborace viz oblasti na Ukrajině.
Intervence jsou vždy provázeny násilím a jsou předzvěstí válek. Proto se používají sankce. Bohužel politicky zaostalé Rusko se stále drží metod carismu = zachvátit a poruštit, v tom je nebezpečí pro všechny, které kdy Rusko ovládalo.

12 matka matka | 13. listopadu 2017 v 8:53 | Reagovat

[11]:Jakým-si zázrakem jsme poruštěni nebyli? Spíš mládež do řeči, kromě vulgarit, cpe angličtinu, případně němčinu. Co se týká intervencí - dnešní "moderní" státy používají naprosto jiné páky - ekonomické. Intervenci používat nemusí. Stačí si koupit pár dolarů.....a nikdo intervenovat, ani vyhlašovat sankce  nebude.

13 Míra Míra | 14. listopadu 2017 v 14:37 | Reagovat

[12]:
Nevím, jestli to byl zázrak, ale jsem tomu hrozně rád. A 100 let VŘSR ať si slaví zase jen příslušné hlavy.

14 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 14. listopadu 2017 v 16:33 | Reagovat

Gregu, máš problém, jak odstavit z diskuse osobu, která je mírně opožděná v myšlení a zachovat demokracii a svobodu slova? Mamka je tvůj problém a strhává druhé, aby komunikovali jejím stylem. Byla by to výborná domovní důvěrnice, které by bylo vždy vše jasné.

15 matka matka | 14. listopadu 2017 v 17:30 | Reagovat

[14]:Ponižujete. Vědomě ponižujete člověka.
To znám. Velmi dobře. Nejen z doby do r. 1989.
Dnes se to vrací. Znásobeno se to vrací.
Naštěstí jsem mimo dosah Vám podobných.
Odstavit mne z diskuse není zajisté žádný problém. Ale byla by to Vaše volba a Vaše prohra. Snížili byste se ke starým "komunistickým" praktikám, kdy je cenzurováno, co se nehodí,...

16 matka matka | 14. listopadu 2017 v 17:32 | Reagovat

[13]: Necítím nutnost, či nejsem ochotna, tento svátek slavit. Ale ani další svátky mne neoslovují.

17 gregormoldavit gregormoldavit | 14. listopadu 2017 v 17:36 | Reagovat

[14]: JP
Technicky můžu vymazat jednotlivé komentáře, nebo celkově zablokovat osobu. To také běžně činím, když se jedná o reklamy, nebo by kdosi napsal toliko sprosté nadávky. (Na českém fóru věc dost běžná.) Nemůžu ovšem z morálního hlediska zablokovat jednoho čtenáře proto, že má názor jiný, než čtenář druhý. Jenom jsem tady podotkl, že komentáře se mají týkat výše uvedeného článku.

18 Míra Míra | 14. listopadu 2017 v 17:42 | Reagovat

[14]:
No, víte, ona matka je občas inspirativní k diskuzi. Jen kdyby dokázala dodržet základní pravidla a nemlžit. Říct argument a čekat na odpověď, pak se vyjádřit, atd., atd.
Náznaky, kterým rozumí jen ona sama v diskuzi, degradují právě skoro až na tu úroveň domovní důvěrnice. Dnes máme takové možnosti získávání nezávislých informací, o kterých se nám nikdy ani nezdálo. Netřeba tedy volit jen jeden zdroj a zkusit nad ním i přemýšlet.

19 Míra Míra | 14. listopadu 2017 v 17:44 | Reagovat

[16]:
Děkuji za informaci.

20 matka matka | 14. listopadu 2017 v 20:11 | Reagovat

[17]:Chápu, že někdy píši komentáře ve stylu "výstřelu z Aurory" a nedá se to vydejchat.

ad. "...sprosté nadávky..." - za sprostotu, až nadávku považuji, pokud mi někdo bez dovolení tyká. Tykali si soudruzi.
Ale i když jsem byla jen účetní, ekonomkou, podlahokosmetičkou,... nikdo si nedovolil mi bez dovolení tykat. Mimo soudruhů, kteří si mysleli, že jim patří tato část etikety i světa.
Našel se však dokonce člověk, který  respektoval, že si již tykat nechci a začal mi na mé přání Vykat.
Toho si vážím. Ani mi nemusí rozumět.

Jo a k tématu?
ad. "... Z jejich totality a chybného hospodářství se Rusko nevzpamatovalo dodnes..."
- možná jde i o to, nemá-li to tak být co nejdéle i díky sankcím.

21 matka matka | 14. listopadu 2017 v 20:16 | Reagovat

[18]: Kdybych přestala mlžit, vystřelila by Aurora ? Co myslíte? Nebo - eh, vzpomněla jsem si na Sergeje Jesenina. Skvělej básník. Akorát ta jeho tanečnice Isadora D. se mu tuším oběsila (při jízdě autem) na šále :-(

22 nar.soc. nar.soc. | 15. listopadu 2017 v 9:28 | Reagovat

[20]:

...Z jejich totality....atd.

Rusko doposud neopustilo zastaralou tezi o vojenské moci za každou cenu. Sankce na to nemají vliv. Stačí se podívat na přetrvávající zaostalost. Rusko těží ropu, ale pro své lidi nerozvíjí automobilismus, protože ropu vyváží, aby mělo zdroje na zbraně. Tato vadná hospodářská politika posiluje zaostalost. Nápodobně je to s výrobou spotřebního zboží, se zdravotní péčí a dalšími obory běžné civilizace. Nemožnost "ufinancovat" světovou "komunistickou" revoluci neboli bolševický rozvrat, který se ve vzdělanější společnosti stává zpátečnickým nesmyslem, stále ruské nežádané "mesiášství" neopustil. Proč? Protože tamní společnost je zakotvená v carském imperialismu, dnes opět vyztuženém pravoslavím. Bylo krásně vidět Putina, když se levačkou po prvé křižoval, asi před 10lety někde na pohřbu carských ostatků, aby zblbl tamní věřící. Toto předstírání nahradilo přímé bolševické lži za stejným účelem ( účel světí prostředky).

23 matka matka | 15. listopadu 2017 v 13:24 | Reagovat

[22]: * k onomu mesiášství
- z USA se zkrátka stal mesiášský  četník. Mnohdy samozvaný světový četník. Co je lepší? Mesiáš, nebo četník?  Obojí nestojí za nic, pokud státníci dělají chyby. A že je dělají, i díky lobbingu firem vyrábějících zbraně. Tsss, kdopak to financoval Lenina, potažmo onu revoluci před 100 lety?
* ad. "...tamní společnost je zakotvená v carském imperialismu, dnes opět vyztuženém pravoslavím..."
- víte co, kdysi jsem diskutovala s bývalým ředitelem základní školy, že děti jsou takové a makové, že si myslí, že by v tomto mohlo pomoci náboženství, tedy zřejmě výuka náboženství ve škole.
Osobně myslím, že sice nějaké obecné  informace ve škole by neškodily, ale bez toho, aby mi někdo nutil křesťanství, islám, nebo třeba budhismus. To si má každý vyhledat sám, pokud k něčemu takovému dospěje.  
A ne aby toto bylo ve společnosti zneužíváno k vytváření snadněji ovládaných "stád" lidí.
Jenže k tomu mají tendence i různé
-ismy a troufám si říci, že všechny známé. Jak jsem už kdysi psala, takové zotročování začalo, když byla první žena vytažena za vlasy z jeskyně, když začal "kouzlit" první šaman, když si náčelník vzal první desátku,....
* Putin, že se křižoval? No, já to neumím. Ale znám více bývalých členů KSČ, kteří se dnes křižují a při poklekání si míní zlámat nožičky.
Jako sorry, když jsem přestala chodit do kostela (jako děcko jsem do toho neměla co mluvit), přesto, že jsem v žádné partaji tehdy nebyla a problém by to nebyl.
Boží přítomnost je i jinde, v kostelech ji mnohdy velmi ruší lidé i farář. I když zdejší protestantská církev má štěstí na dobré kazatele. A z jedním z nich jsem kdysi pohovořila, nečekal to, co ode mne slyšel a také mi to řekl. Zkrátka jsem "rozpustila" jeho předsudek :-)

24 matka matka | 15. listopadu 2017 v 13:27 | Reagovat

uteklo mi tam pár slov, opravuji:
" a problém by to nebyl" - tedy myšleno vrátit se zpět do lůna církve.

25 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 15. listopadu 2017 v 16:39 | Reagovat

Na každém vršku, či vesničce je kaplička, nebo kostelíček. Naše společnost se tím hlásí ke křesťanství. Mohu mít výhrady k praktikám církve ale stále mohu být křesťanem. Byli jimi Jan Hus i Martin Luther. Oba za to zaplatili. Zrušení výuky náboženství na školách komunisty, byly velká chyba. úplně stačí, když v paměti žáčka uvízne Desatero. Myslím, že tomu nic nevytkneš ani ty Gregu. Já sám se pokládám za ateistu, který věří. Proč? Protože pokud něco nemůžeš explicitně vyvrátit (existenci Boha), pak musíš připustit, že existuje. Toto je základní vědecká zásada.

26 gregormoldavit gregormoldavit | 15. listopadu 2017 v 17:21 | Reagovat

[25]: JP
Bohužel bydlím taky na kopečku a máme tu agresívní kravál kostelíčků ve dne v noci. Všichni na ně nadávají, nikdo se neodváží ceknout. Pokud byly vzpoury, církev je potlačila. Kravál večer 5 minut někdy i 4x za hodinu, jednou jsem tam dovnitř nakoukl, sedělo tam 17 kousků. To je ráno v 6 budíček, pak v 11, pak ve 12 (což nařídil nějaký Pius jako modlitbu proti Turkům, těch je v Německu už 4 miliony, církev se proti nim modlí kraválem dále) a večer přijde klekání atd... Kravál je slyšet až do vesnic okolo, které mají své krásné kostelíčky.
Vzpomínám na zlaté komunisty, kteří v 50. letech kostely zavřeli a faráře nahnali do pracovních táborů. Přijít to teď, budu ochotně spolupracovat. Jsem mírumilovný člověk, ale církev si začala!!!
Co se týče náboženské výchovy, pak ji hodnotím asi jako naši komunistickou v 50. letech. Jednou jsem o tom napsal celý článek.
Já sám taky napsal taky jeden takový biblický článek, ale podle moji představy:
http://gregormoldavit.blog.cz/1403/deutsch-deutsche-grenze-1-zivot-v-raji

27 gregormoldavit gregormoldavit | 15. listopadu 2017 v 17:26 | Reagovat

[25]: JP
Právě běží na SEZNAM rozzuřená debata k této náboženské výchově:
https://www.stream.cz/mraziva-tajemstvi/10019889-buh

28 nar.soc. nar.soc. | 15. listopadu 2017 v 19:14 | Reagovat

[25]:

Jsem přesvědčený ateista.
Vaše "vědecká zásada", že co nelze vyvrátit, dokazuje možnost existence neznámého, má vadu. Lze připustit, že je možná, ale jen z 50% pro a 50% proti.

29 gregormoldavit gregormoldavit | 15. listopadu 2017 v 19:36 | Reagovat

[28]: nar.soc.
Ono těch 50% není tak přesné. Kdybych měl někomu dokázat, že neexistuje vodník od Lady, asi bych to nedokázal. Ale více než půl procenta bych mu nedával. Jednoduše je tu příliš mnoho pozorování, než aby takový skutečný tvor, kdyby byl, jim mohl uniknout.

30 matka matka | 15. listopadu 2017 v 23:17 | Reagovat

[28]: Kdysi k tomu byl článek o věcech mezi nebem a zemí. Také jsme ke konečnému výsledku určitě nedošli.
Ale tzv. "věci mezi nebem a zemí" se dějí a pokud něco takového potká, ... je dobré být připraven. Existuje nejen zlo válek, revolucí, sametovek,...

31 nar.soc. nar.soc. | 16. listopadu 2017 v 11:33 | Reagovat

[29]:

Kdysi jsem do nějaké debaty napsal, že existence Boha je podmíněna nepřetržitou masáží lidí ve formě náboženství. Stačí jedno století o věci nemluvit a Bůh by nebyl. Strhla se rozzuřená debata. Stejně by se našlo dost poděsů, kteří by si nějaké "zlaté tele" usmolili. Lidská touha orat s jinými je stará jako lidstvo samo a víra, je pro takový účel přímo ideální.

32 matka matka | 16. listopadu 2017 v 12:19 | Reagovat

[31]: "zlaté tele" - nebrat :-)

33 gregormoldavit gregormoldavit | 16. listopadu 2017 v 18:23 | Reagovat

[31]: nar.soc.
Bohové přicházejí a odcházejí. Jsou jenom tak mocní a věční, jako církev, která si je drží. Napsal jsem o tom např.:
http://gregormoldavit.blog.cz/0901/jediismus-nove-nabozenstvi

34 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 17. listopadu 2017 v 11:09 | Reagovat

Dti, aby bylo jasno. Píši, pokud nemohu něco explicitně (vyjádřit, dokázat, vypočítat) popřít, musím připustit, že to existuje. Tedy žádné dohady 50%/50%. Až mi někdo předloží matematický důkaz, že Bůh neexistuje, pak změním svůj názor. Do té doby budu pokládat veškeré popírání Boha za nevědecké blábolení. Zapomeňte na církev s jejími chybami. To jsou chyby lidské a opakují se ve všech církvích, stejně jako byly v pravěku, kdy se uctívali tehdejší Bozi, Ještě Řekové i Římané měli Bohů habaděj. A vy si možná vzpomenete na našeho Peruna. Souhlasím s tím, že víra je nejlepší způsob na ovládání lidí a že jim k tomu slouží jako pomoc v úzkých. Za 1. sv. války se večer před útokem na bodáky, modlili vojáci obou frontů ke stejnému Bohu, aby útok přežili. Nic jiného jim nezbývalo.

35 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 17. listopadu 2017 v 11:55 | Reagovat

Citace Matky: "Před 100 lety by si ani Číňané "neťukli." Tam mamko, myslíš že by si dnes ťukli, kdyby jim zůstal komunismus a nepřešli od dob Teg-siao Pchinga na kapitalistické podnikání? Nepleť nás zase s demokracií, ta s formou podnikání nemá nic společného. Kapitalismus prospívá jak v demokracii, tak v komunismu. Těch 6 průmyslových zón na pobřeží, které Pching založil, to byla živá voda na hladomorem sužovanou Čínu pod vedením Maa.

36 nar.soc. nar.soc. | 17. listopadu 2017 v 13:57 | Reagovat

[34]:

Minul jste se povoláním.
To co zde kážete, jsou flanďácké argumenty.
Nevěřím a žádný bůh pro mne není = hotovo.
V lidských dějinách je tolik "bohů" a přesto je nikdy nikdo neviděl, ani o sobě nedali nijak ověřitelně vědět. "Průkazní boží poslové", jsou jen velké elektrické výboje, působící náhodně a nikoli "z boží vůle" = žádná není.
"Nic jiného jim nezbývalo".
Modlení na nic není, stejně musili přijmout své postavení, jako nevyhnutelnou nutnost.

37 matka matka | 17. listopadu 2017 v 13:58 | Reagovat

[34]: poznámka -  Jde možná o to, že Bůh není ono zlaté tele.
Pak je to velmi niterná záležitost každého jedince. V případě zlatého telete tomu tak není, to slouží jako prostředník  k ovládání lidí lidmi.

[35]: Kdysi nám o Číně vykládal na střední škole kantor s dodatkem - ne že na mne budete žalovat. Nebylo to zrovna téma, o kterém bychom se měli učit.
Co se týká kapitalismu v Číně - jistě, nejspíš dobrý nástroj proti hladomoru, Jiná otázka je otázka slavných "lidských práv", atd. atd.
A také sankcí. Mnozí mohou nad Čínou ohrnovat nos a kritizovat dodržování lidských práv, ale stejně si sankce vyhlásit netroufnou. Nato je Čína příliš velkým věřitelem těch států, které by měly tendence sankce vyhlašovat.
Dále - i u nás s nimi ve velkém obchoduje řada firem. Dcerka byla u firmy, které s nimi čile obchodovala - nakupovala osvětlovací techniku, tepelná čerpadla,... dcerka s Číňany  domlouvala obchody, přepravu,... komunikovali spolu anglicky, lidé v Číně měli pro tyto účely anglická jména, protože se to hodilo pro kšeft a cizinci zřejmě nebyli schopni ani ochotni jejich jména pochopit, ani si je zapamatovat. S tím, že z naší, české strany stačilo jedno slůvko, že paní na čínské straně není rozumět, či co, a ta byla okamžitě bez ověřování  vyhozena z pozice (doufám, že nenásledoval žádný stranický trest, tam by mohlo jít o více, než jen o místo). Viděla jsem záběry z oné firmy.... Ale naše firma přes finanční výhodnost těchto obchodů zvažuje, že si potřebné komponenty začne vyrábět u nás - kvalitněji i díky našemu vlastnímu vývoji.

Ještě k tomu Vašemu tykání mi - jste soudruh?
Gentleman by byl schopen Vykat i uklizečce, "pavlačovce", pokud by si to přes zvyklost na webech přála. A mi Vaše tykání příjemné v žádném případě není.
Takto riskujete, že Vám začnu též na oplátku tykat a budu velmi, velmi hrubá. Nebo se na to dokonce těšíte? jo, byl by to dobrej důvod mne zablokovat. To jo.

38 matka matka | 17. listopadu 2017 v 14:03 | Reagovat

Mám v textu hrubky, no co už, je to psáno "z-patra".

39 gregormoldavit gregormoldavit | 17. listopadu 2017 v 14:05 | Reagovat

[34]: JP
Až mi někdo definuje pojem "bůh", můžu se  sním bavit o jeho existenci.

40 nar.soc. nar.soc. | 17. listopadu 2017 v 14:14 | Reagovat

[35]:

"Kapitalismus prospívá jak v demokracii, tak v komunismu".
To je další omyl.
Kapitalismus se především vyvíjí, od surového a necitelného, k tržnímu hospodářství se sociální doložkou. Dnešní liberální kapitalismus využívá i sociální programy a činí je účinnými a nikoli bezedným vyhazováním zdrojů.
V komunistickém uspořádání (vedeném komunistickou stranou) může jít o státní kapitalismus, nutně prolezlý politickou korupcí a jinými formami přesahujícími a ničícími demokratické formy jednání ( to je dnešní Čína).

41 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 17. listopadu 2017 v 17:36 | Reagovat

Milé děti, tam, kde končí věda, začíná víra. Všichni kdo věří v Boha tak činí na základě své víry. Ti kdo nevěří v Boha, tak činí také na základě své víry. Ani jeden z obou táborů není schopen explicitně dokázat svou víru a to ani výpočtem , nebo logikou, či filosofií. Takže validnost obou postojů je stejná. jsou to emotivní implicitní postoje, často naivní.
Jinak prosím nár.soc. o případ, kdy kapitalismus neprospívá. Prosím jen případy kdy se do kapitalismu nemontují prvky plánování, jako jsou dotace na mléko, nebo na brambory v EU.
Pro matku. Ty jsi patrně nechodila do Skautu. Tak se s tykáním neodvolávej stále jen na komunisty. Sestro. Jinak vykám každé ženě, která je toho dle mne hodna. Dáma se nepozná dle toho, jak se chová, ale dle toho, jak se ostatní chovají k ni.

42 matka matka | 17. listopadu 2017 v 18:47 | Reagovat

[41]:  pane Jaroslave Pokorný
************************************
Hoj lese
Hoj lese starý, věčně plný krás.
Pod svojí klenbou vlídně přijmi nás.

Pud mládí starý, co nás žene
viz naše mysle vroucí
pozdvižené.

Viz noví lidé bez předsudků pout,
jdeme tvoje zkazky vyslechnout.
Jdeme k Tobě jako děti na klín matky,
jdem volat zpátky dávno zašlé doby zpátky.

Nám nejsi již jen pouhý dřeva sklad,
z nás každý má tě lese z duše rád.

Vždyť vrátíme se,
štvani bludem, hnáni po staletích, zas pro tvé požehnání.

Hoj lese, krásný, plný sladkých dum
zpřístupni duše zašlým přeludům.

Na Tvou pomoc naše touha čeká,
nás nauč cítit srdcem pračlověka.
*************************************

Jen dál se skautskou vlajkou
a láska k vlasti naplň hruď.
Své heslo na paměti mějte
Junákem buď, připraven buď.....
*************************************
Tím chci říci, že do mé lilie nikomu nic není.
*************************************

***Podle Vás hodna? Mám býti ráda, že nejsem hodna, Vás, tykajícího  soudruha? Projevujete se nikoliv dle mého, toho, jaká jsem, ale dle Vašeho vlastního ne-gentlemanství (polykám vulgarismus). Co Vás trápí, že se takto projevujete, netuším.
Ale pravda je, že  nestojím o to, býti dámou dle cizího hodnocení. Je mi milejší srdce pračlověka.

43 nar.soc. nar.soc. | 17. listopadu 2017 v 19:00 | Reagovat

[41]:

Ateista byl dříve katolickými kněžími označován jako nevěrec. Tedy člověk bez víry v "něco". Pak si ale katolíci uvědomili, že je třeba modernizovat. Vymysleli si, že i ten kdo nevěří má vlastně negativní "víru". Je to sice zkonstruovaná blbost, ale pasuje do katolických pojmů o pekle a padlých andělích. O těchto nesmyslech se už dnes ani fanatici nešíří. Víra může být jen pozitivní tj. v něco. Negativní víra v nic, neexistuje.

Zeptám se otázkou, je státní kapitalismus v zemi řízené čínskými komunisty ( císařským způsobem ) ještě kapitalismus ( který prospívá)?
Není náhodou znakem kapitalismu podnikání oddělené od státu, vedené  zásadně soukromými subjekty na vlastní účet a odpovědnost?

44 gregormoldavit gregormoldavit | 17. listopadu 2017 v 19:40 | Reagovat

Člověk v boha buď věří, nebo nevěří. Představa, že ateista věří, že bůh není, (u věřících často ten případ, protože jinak myslet nedokážou), je pro mě zásadně chybná. U mojí osoby tomu tak rozhodně není! Na rozdíl od věřícího bych mohl s bohem třeba rozmlouvat, ale s vírou to nemá nic společného.

45 Jaroslav Pokoný Jaroslav Pokoný | E-mail | 18. listopadu 2017 v 11:08 | Reagovat

Kapitalismus je všude, kde probíhá směna něco za něco. Peníze za peníze, akcie za akcie/peníze, zboží za peníze. Státní zřízení s tím nesouvisí. Kapitalismus je v tvrdé monarchii, demokracii, stejně jako v komunistickém režimu, pokud fungují tržní vztahy, nikoliv plán. Rozvoj tržních vztahů, postavil na nohy Čínu ale v začátcích jen v šesti průmyslových centrech na pobřeží. Zemědělství běželo dál jak za krále Klacka. Můj synovec emigrat v Americe, pracuje v americké firmě většinu času v Číně. Rodilým Američanům se mimo území USA moc nechce.

46 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 18. listopadu 2017 v 11:20 | Reagovat

Citace:Až mi někdo definuje pojem "bůh", můžu se  sním bavit o jeho existenci.
Zajímavá otázka. Bůh je dle mě mimo rámec mého racionálního chápání. Přirovnal bych to asi k tomu, jak by  chápal pračlověk v jeskyni, existenci žárovky. Pro něj to byl absolutní nesmysl, nebo zázrak, který by přisoudil svému Bohu. A přesto po čase žárovka existuje. Gregu, existuje mnoho lidí, pro které je nepochopitelný tvůj výpočet největšího objemu kužele v kouli a ty jsi jej tu demonstroval. Jak by ses díval na ty, kteří by tvrdili, že to nejde vypočítat? Lidské poznání není u konce. V jaké formě možná dospěje k poznání Boha si nedovolím odhadnout.

47 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 18. listopadu 2017 v 11:37 | Reagovat

Kdosi zde popsal kapitalismus jako tvrdé vykořisťování člověka. Přeneslo mě to do dob kdy dělníci rozbíjeli stroje, nebo formani ničili železnice. Dnešní kapitalista si je vědom ceny pracovní síly a tak se o ni stará jako automobilový fanda o své autíčko. Firmy budují pro své zaměstnance fit centra, bazény a k pohodě jim povolují oddechové pauzy na kávu, nebo cigaretu. vědí totiž, že spokojený člověk je výkonnější než unavený. Nejde to všude, třeba u pásu, ale v IT firmách to mají. Také praktikují maximální interes zaměstnance na výkonu. Dostane zadání a nikoho nezajímá kde kdy a jak jej plní. Pracuje doma, skočí si do firmy zaplavat a dělá ve dne v noci, protože odměna je vázána na kvalitu a včasné splnění. Dá se říci, že se jedná o nejvyšší stupeň vykořisťování, protože je dobrovolné.

48 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 18. listopadu 2017 v 11:42 | Reagovat

Mamko, děkuji za básničku i když jsem nepochopil, co tím chtěl básník říci. Vůbec velice často nechápu tvé vyprávění protože se v něm vyznáš asi jen ty sama. Myslím, že předpokládáš že druzí mají stejné poznatky jako ty a že tedy musí vědět o čem píšeš. Velice často nechápu vůbec nic, co chtěl básník, tedy ty, říci. Platí, že učitel, který neumí učit, je špatný učitel. Pokus se být dobrým učitelem.

49 matka matka | 18. listopadu 2017 v 15:17 | Reagovat

poznámečka:
ad. [46]: V jaké formě možná dospěje k poznání Boha.
ale vždyť již na to byla odpověď zde:
[44]: Ne každý potřebuje ke komunikaci s Bohem prostředníka, církev,...

[47]: ad. "...Dnešní kapitalista si je vědom ceny pracovní síly..."
Jak který a jak které profese. U nás zde žádný adekvátní obraz úcty k lidem (nejen zaměstnaným) nevidím. A ano, lidé, kterým nic jiného nezbývá, se nechají dobrovolně svými zaměstnavateli až vykořisťovat. Jistě, ne všichni. Někteří si dovolí ten přepych že nedovolí, aby je někdo neúměrně vykořisťoval.

[48]: Ty básničky nejsou mou tvorbou, kdysi jsem se je naučila ve skautu. Ano, byla jsem před několika desítkami let členkou skautu a lilie byla naším znakem. Ale jak jsem psala, do mé lilie nikomu nic není. Jo, že neznáte lilii? To podle mne patří k základním vědomostem. No co už. Já se Vás snažila "nahodit". Po svém.
Já a učitel? Děkuji, nechci. Má matka byla učitelkou. Ale já nechci. I když nepopírám, že své básničky čtu pár lidem, kteří si z nich mají možnost odnést ne-li poučení, tak alespoň pocit něčeho vznešeného, krásného,...
Mě je odměnou, pokud se mi stane, když po přečtení od posluchačů uslyším: "Ještě,..."

50 nar.soc. nar.soc. | 18. listopadu 2017 v 16:49 | Reagovat

[45]:
"Kapitalismus je všude, kde probíhá směna něco za něco".

Směna není znak kapitalismu, barterová směna mezi ČSSR a SSSR = průmyslové výrobky za ropu či zbraně, rozhodně neměla s kapitalismem nic společného.

Kapitalismus se vyznačuje kapitálem, což je shromážděná univerzální hodnota ( cenné kovy, směnitelná měna, možná další cennosti umělecké a finanční ). Ta se vyznačuje rychlou mobilitou a umožňuje běžně rychlé založení podnikatelské činnosti. Její další významností je ovládání jednotlivcem či malým kolektivem, aby rozhodování bylo jednoznačně, rychlé a účinné.
Dík cizímu kapitálu bylo možno poměrně rychle postavit "na nohy" krachující plánované hospodářství po soudruzích, kde sice také probíhala směna, ale  srabu za srab.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama