Levné peníze, aneb "mí house, mí cástle" - 6/?

28. září 2017 v 12:03 | gregor moldavit

foto z internetu

Vlastní domek? Vedle koho?

Chtěl jsem napsat pár zkušeností o financování a ukončit seriál. Jenže najednou všichni píšou o problémech pohraničí, měst a vesnic. V pohraničí žiji sám taky, trochu k tomu přidám.

aktuální článek:
novinky.cz/ekonomika/449943-prodejni-ceny-bytu-v-cesku-vzrostly-mezirocne-o-10-7-procenta
Prodejní ceny bytů v českých krajských městech vzrostly ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 10,7 procenta na 49 800 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha s průměrnou cenou 65 700 korun, naopak v nejlevnějším Ústí nad Labem to bylo 11 800 korun.
(Nikde se nepraví, jaká je cena v Chánově?!)

Statistikové vědí kolik vypije průměrný Čech za rok piva, kolik hodin spí, kolikrát souloží, koliksetkrát viděl "Četnické humoresky" a všechny možné kliniky či nemocnice, atd... (Co nevědí, že já ještě nikdy neviděl jediný díl nějaké nemocnice, nebo ordinace v zahradě růžové, či jiné. Když se podívám na český program TV, už padesáté opakování těchto seriálů, tedy pro Čechy musí být nemocnice cosi jako pozemský ráj. Když už někdo má tu smůlu a není nemocný sám, musí se na to aspoň dívat v televizi.) Statistikové vědí bezpochyby i kolik je v ČR statistiků a kolik v průměru vydělávají. Tak jsem se taky dočetl, že průměrný Čech koupí za rok zeleninu za 2165 Kčs. V tom ještě nejsou brambory. My se ženou jíme zeleniny určitě dvojnásobek průměru a brambor hromadu, zvláště v tuhle dobu, vždyť to nosím domů ze zahrady po kýblech. Takže řekněme, že jsem všeho za ten rok vypěstoval za 10 000 korun. To neuvádím, abych se pochlubil, zcela naopak, tím chci říci, že důchodce vlastní zahradou zase tak moc neušetří, vždyť je v krámě celkem levná. (Rozdíl, a sice velký, je v kvalitě.) Kdybych ale sečetl pracovní hodiny, pak se to určitě nevyplatí. Vydělávat třeba tím, že po večerech budu vyučovat matematiku, jako jsem léta praktikoval, pak bych si mohl za stejný počet hodin koupit zeleniny aspoň tunu. Jenže já vím, že je správné dělat zahradu a dříví, možná mi to tak naplánoval nebeský pámbůch.
(Protáhl jsem maturitou více skoro beznadějných případů. Poslední hodinu jsem dal těm českým zdarma v březnu:
http://gregormoldavit.blog.cz/1703/maximalni-objem-kuzelu-vepsaneho-kouli
V ČR bych se jistě právě teď uplatnil: vetsina-maturantu-v-matematice-pohorela-i-podruhe
o čemž se ještě zmíním u tématu emigrantů důchodců.)

Kdo se tedy chce věnovat zahradě, musí to chápat jako správné zaměstnání na důchod, finančně ovšem nemůže s ničím počítat. Právě tak se nikomu dnes nevyplatí vykrmit si prase, chovat slepice, apod... Důchodce tedy musí zásadně kalkulovat jenom s rentou a nedělat si nějaké iluze o přídavném výdělku. Co má význam jsou vlastní stromy, které kácím a spaluji, čímž šetřím topný plyn. Jak už řečeno, z jedné strany málo hodnotná práce, z druhé strany si neumím představit, co bych dělal jako důchodce celý den někde v bytě v paneláku?

Kdo s důchodem nevyjde, to má skutečně těžké. Dříve (když ještě paneláky nebyly) se to prakticky řešilo společným žitím a hospodařením tří generací. Staří lidé se vydali k dětem, aby se starali o vnuky a jejich děti je živily, když už sami na to nestačili. (Známá "Babička". Státní penzi zavedl až Bismarck a ta byla velmi nízká.) Pochopitelně to je věc všelijaká. Z jedné strany to má výhody, leč moje zkušenosti říkají, že život tří generací dohromady (zvláště ve 3+1) přinášejí více problémů, než řeší. Být důchodce, když člověk neplave v penězích, tedy není zrovna ideální životní úsek.

Nyní ještě něco k minulému dílu, prázdné pohraničí:
Právě jsem četl o bytové krizi v Praze, mladí to mají těžké. Byty nejsou! Plány politiků? Ať KSČM, nebo SPD, nebo ostatní - oni by dali mladým bezúroční půjčku na byt, Okamura by dal porodné 30 000, jiní by popohnali magistrát... A tím tu krizi vyřešíte? Jedno společné všichni mají, rozdali by peníze ze statní kasy! Tak na takové představy už dojeli komunisti!
sudety-pomoc-ceskemu-pohranici
(Most - 20 % občanů postiženo exekucí, tak to už je hustý.)
A co pohraničí, kde jsou obráceně domy prázdné a nikdo tam nechce? Problém opačný, řešení stejné. Miliardy ze státní kasy!
Problémy se zřejmě začínají přiznávat a miliardy jsou na cestě, aspoň výhledově. Teď jde jen o to, jestli ty peníze spíše nenapáchají další škody? Ono tomu totiž ledacos nasvědčuje. Už někdy za Jagelonců mělo od těchto Němců (dnes zváni sudetští) přicházet do státní kasy 40% příjmů. Jestliže dnes tyto oblasti miliardy potřebují, pak bude asi nutno něco v základě změnit.

Všimněte si v článku jednoho problému těchto krajů, "nemovitosti ztrácejí na ceně". Zdánlivě dobré, domek bude levný, ale ono je to naopak velmi špatné. Jednoduše se tvoří lokality, kde už civilizovaný člověk nechce dům ani zadarmo.* Kdo ho tam má a chce prodat, nikdy nenajde kupce. To je pak úplný konec a co na tom změní peníze z Prahy!? Úplná katastrofa je, když tam někdo chce poslat imigranty, jako např. pomatená Merkel v Německu. (Kde ovšem takové problémy jako v ČR nejsou.) Ti vám totiž nikde pole a vesnice kultivovat nezačnou, kvůli tomu do Evropy nepřišli. Když je Češi pošlou do Aše, budou druhý den v Německu!
*(Existují byty, domy i celé vesnice, které jsou "vybydlené". V době mého dětství tento výraz myslím ještě neexistoval.)

Je moje myšlenka - motivovat důchodce k odchodu z průmyslových oblastí na zemědělský venkov - tak chybná?

Vím! Dovedu si představit ten řev národa českého, který jako by sbíral všechno negativní, aby si mohl zavzpomínat na zlaté komunisty a zabrečet nad tou dnešní strašnou dobou.* "Oni chtějí vyhnat staré lidi z jejich domovů a poslat na nucené práce do pohraničí..." To by byl článeček do novin HALO, neřku-li pro nějaké ultrakomunisty.
*(Jednou jsem tu uvedl, jaký brekot se ozval na sdělení, že svatební obřad je v ČR zadarmo. I tady přišlo šílenství, jak nás ten stát chce okrást: svatebni-cesta-na-seychely-7-pobrezi-zelvoviny )

Jednalo by se výhradně o ty, kteří sami něco takového podniknout chtějí. Je celkem jasné, že většina začínajících důchodců o tom třeba mluví, ale nikdy by nevstali a nešli. (O tom jsem už psal, třeba na příkladu mého otce.)
Teoreticky bych považoval za správné, aby stát finančně přispěl těm, kteří mají zájem jít na důchod z paneláku v Praze do nějakého domku ve vymírající oblasti. Konečně to vlastně bylo vždycky, že státy dotovaly osídlování prázdného pohraničí. (Za komunistů tam ovšem lidé byli na konci světa, ten končil onou hranicí. Dnes to přes ni jde bez problému na druhou stranu, třeba jen na jednu hodinu za účelem nákupu. Když jdu v Bavorsku do DEICHMANN, boty, slyším tam jenom češtinu, v ALDI mluví každý asi čtvrtý česky. Jak uvedeno posledně, v Kraslicích krachují obchody, protože všichni jezdí nakupovat do Saska.)

Ta podpora by se musela udělat jednorázově za ochotu odejít z oblastí bytové krize, a pak nějak všeobecně pro určité kritické oblasti. Jistě pro všechny, aby zase nezačali řvát ti místní, že Pražáci u nich mají zvýšený důchod a oni ne. To by nedopadlo dobře! Další maxiproblém by asi přišel s tím, že nepracující příjemci sociální podpory by chtěli taky její zvýšení, čímž by katastrofa byla hotová. Pochopitelně je to záležitost pro odborníky, kteří tomu rozumí. Ne pro nějakého ministra od "Zelených", kteří ve volbách získali hlasy, takže si směli dosadit některé státní funkce. To je pak přesně jako za komunistů: sice uvědomělý, leč zcela nevědomý, soudruh, dosud povoláním šumař, nebo ponocný, dostane koryto přes stranickou knížku, a páchá škody rozhodováním o věcech, o kterých nemá ani páru!

Navíc bych poukázal na další možnost - důchodce emigranty. Bývalé Čechy, kteří by se třeba na důchod chtěli vrátit. To je právě akutní, protože početné emigraci po roce 1968 tenkrát bylo často dvacet let.
Karel Kryl, asi jediný emigrant, od kterého si Čech nechal něco říci, poukázal na to, že ČR si po roce 1989 nechala ujít obrovský potenciál české emigrace. Nesnažila se je nalákat nějak nazpět, s jejich zkušenostmi ze světa. Já bych nyní dodal, že si právě nechává ujít aspoň malý potenciál emigrantů důchodců. (Já se ženou jsme zrovna příklad. Stěhovali jsme se k české hranici, ale zůstali v Bavorsku.) Je více těch, co o návratu uvažovali, nebo uvažují. Jistě, prázdné pohraniční kraje potřebují pořádný počet mladých a kvalifikovaných lidí, jak vidno je ale buď nemají, nebo tam pro ně vůbec není práce. Důchodce práci nepotřebuje, stačí mu starat se o domek a zahradu, potřebuje ale nakupovat, doktora, řemeslníky, chce jít do hospody... Při tom má (emigrant) čistý důchod třeba vyšší, než je tam hrubý plat. On má na to utrácet, tedy pracovní místa tvořit a po příchodu tam může žít třeba ještě 20 let. Může být, že neumí zacházet s kosou, ale on v životě něco viděl a naučil se, byl by tedy určitě pro obec přínosem. Jenže ono by to chtělo aspoň naznačit, že někde by jim nabídli hezký kraj a klidný život a že by je tam chtěli. Onen zatížený stát by to nestálo nic, naopak by získával pěkné peníze posílané ze západu, tedy spadlé z nebe. O něčem takovém jsem ale nikdy neslyšel. Spíše opačně, světem zcestovalý člověk s chalupou na české vesnici se pro kohosi nazývá "naplavenina". (Míněno coby sprostá nadávka. Zvláště pokud jsou mezi místními takoví, co za komunistů "nezradili".)
Nejsem jediný, kdo o tom píše, třeba:
vesnicko-ma-strediskova-cesky-venkov-uz-dostal-hodne-ran4
Některé komentáře nejsou radostné.)

Jeden můj známý, český emigrant z Německa, o tom uvažoval a trochu se tam poohlédl. Prý by se mu líbil nějaký domek v Podkrkonoší. Dojem byl nakonec takový, že tu ideu zase zavrhl a v Německu zůstal. Když člověk projíždí takovým pohraničním městečkem v Sudetech, má divný pocit. Ony honosné, tak třípatrové domy v klasicismu, stavěné kolem 1900, jsou v centru zrenovované, ale na okraji rozpadlé a předané osudu. Ten vypadá třeba tak, že omítka je opadaná, okna chybí a v zahradě s dávno rozervaným plotem leží odpadky zanechané od bezdomovců. Chtěl bych, aby se psal rok 1930 a já se tam mohl projít. Jak asi ta městečka vypadala tenkrát? Jestli tam na silnici taky šlapaly tmavé holky? Jak uvedeno, žili tam většinou Němci. A dnes? Jednou jsem nějakou dobu sledoval lidi vycházející z TESCO. Třetina běloši, třetina žlutí, třetina černí. (Dopoledne jsou bílí v práci, takže ten poměr je třeba celkově jiný, ale těch bělochů bude na % stále méně, nebo obráceně, těch jiných více.) Dovoluji si tvrdit, že tady Čechům tiká časová bomba.

pokračování...

Dodatek pro nar.soc.
O Němcích může mít každý mínění jaké chce, ale tohle pohraničí jednoduše bylo prakticky prázdné a osídlili ho za prvních Přemyslovců Němci. Bez nich by neexistovala města jako Cheb, Kraslice, Aš, Kadaň...
Jak je tomu dnes? Z těch Němců to pohraničí žije! Proč mají Vietnamci tisíce svých krámků podél hranic? Ráno jezdí plné vlaky Čechů do toho Německa za prací a za vydělané peníze si na české straně staví a udržují domy. Němci jezdí do ČR tankovat, do hospod, do lázní... a nechávají tam peníze. Další zákazníky pro české holky u silnic si pozvala svazačka Merkel. Černoch dostane (z peněz německých daňových poplatníků) vše zdarma a kolem 400€ na dlaň. To se to jezdí za českýma holkama. Už se to praktikuje i organizovaně, po skupinách.

Stále v ČR cosi vykřikuje banda bláznů, která by chtěla tyto hranice zase omotat ostnatým drátem a udělat je neprostupné na obě strany. Pak se ale celé pohraničí může prakticky vysídlit. Bez peněz těch Němců tam nebude z čeho žít. Kolem Prahy budou vznikat slumy těch, co hledají práci a ubytování. (Má v Evropě třeba město Řím a další.) Němce nemusíte mít rádi, ale jejich peníze určitě nesmrdí a bez nich by přišlo mnoho sotva řešitelných problémů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 28. září 2017 v 15:12 | Reagovat

Většinu problémů tvoří davové jednání. To je dědictví "realsocialismu". Kdo vystrkoval kokos, dostal zabrat. Této mantry se drželi Klaus a dosud drží i Zeman. Ubozí žabaři, proti TGM, kterému se líbily individuality. Pouze individuality nesou ssebou způsoby řešení, odvahu k riziku a nakonec dosahují i záviděníhodné úspěchy, ovšem nikoli babišovského původu.
Dochází opět na slova TGM, "když bude mít republika 50let času na mírový rozvoj, tak se o její budoucnost neobávám".
Zatím jsme upackali 25 let a dalších 25 je asi nezbytností, aby se začaly věci ubírat potřebným směrem. Možná by pomohly unijní peníze, ovšem nikoli jen na cyklostezky, ale na nutnější věci. To asi lidé vyrostlí v prostředí EU nemohou pochopit. Jsou to totiž následky nesvobody a přikrčenosti( přímo vrozené )a mnohdy nepřekonatelné.

2 gregormoldavit gregormoldavit | 28. září 2017 v 17:28 | Reagovat

[1]:nar.soc.
Masaryk mohl sotva tušit, co tuhle českou zem a český národ ještě v budoucnu čeká. Že třeba koncem 21. století budou obyvatelé ČR spíše žlutí, nebo černí. (To není rasismus, ale jednoduchý výpočet.) Pro zmíněné pohraničí je důležité, že sem kdysi přišli pilní lidé, kteří zkultivovali prázdný kraj, postavili města a vesnice. Nikdo jim nic nedal a oni za čas už platili daně. Žili tu staletí a šlo to dobře. Pokud dnešní obyvatelé to pohraničí nedokážou ani udržovat, pak nemá význam zakládat na tyto problémy v Praze ministerstva.
Já sám udržuji aspoň malý dům a pozemek a proto poukazuji na takovou možnost i jinde, kde krajina začíná pustnout.

3 nar.soc. nar.soc. | 28. září 2017 v 19:17 | Reagovat

[2]:

Je třeba vědět, že německé země byly více zalidněné a vytvářely už za Přemyslovců přenositelné hodnoty. Zde byly ještě občiny, kdežto němečtí usedlíci se usazovali na zákupním právu, které sjednal Lokátor. Byla to od něj kapitálová injekce k založení obce pod purkrechtním rychtářem = správní i finanční samospráva. Občiny byly později postiženy poddanstvím a robotou, kdežto u purkrechtu to postupovalo jen s císařskými patenty. Proto mohli usídlení Němci s touto vyspělejší správou dosáhnout lepšího postavení ( lokátoři si vybírali nejvhodnější usídlení a hlavně rozuměli věci viz dolování a pod.)

4 gregormoldavit gregormoldavit | 28. září 2017 v 19:49 | Reagovat

[3]: nar.soc.
Nikde nepíšu, že by se jednalo o nějaké nadlidi. Vtip byl ovšem v tom, že Němci jednoduše byli technologicky dále a mohli se usazovat v krajích, kde by se třeba jiný ještě neuživil. Německo bylo hustě zalidněné, německy mluvilo mnoho lidí a mohli si předávat informace. Německé země byly v mnohem lepším spojení s tehdejším centrem vzdělanosti = Byzancí. Němci mohli ze své země přivézt lepší nářadí a jeho výroba jim opět dávala možnost prodávat za monopolní ceny. (Jak je to dnes třeba s nějakou automobilkou? VW, Mercedes...) Češi se jistě rychle učili a doháněli, aby pak za 40 let komunistů a zavřených hranic zase pořádně zaostali. (Co třeba ŠKODA? Aby nezkrachovala, museli zase přijít Němci a investovat miliardy.)
O to ovšem dnes v pohraničí nejde. Odsun Němců mohl být pochopitelný, ale dnes by tam nejspíše byli zase vítáni. Jenže ono je to přesně obráceně. Každé ráno jezdí přes hranice plné vlaky Čechů, vydělat si do Německa. (Když se tito Sudeťáci přijeli v 60. letech podívat na své bývalé statky, pokoušely se o ně mdloby. Ve většině případů je našli zpustlé a vydrancované.) Onen blahobyt už nikdy nepřišel. Nyní je tu otázka, jak dále, a na tu vlastně nikdo neumí odpovědět.

5 nar.soc. nar.soc. | 28. září 2017 v 19:57 | Reagovat

Postavení německých usedlíků "pod purkrechtem" bylo jiné než ve slovanské občině. Občina byla odpovědná dosazenému rychtáři, kdežto purkrechtní rychtář byl především zvoleným a potvrzeným zástupcem svých lidí vůči vrchnosti. On ručil za odváděné poplatky a "pomoci" vrchnosti. Z pohledu vrchnosti to byla levná správa ( dohodnuté bylo odváděno ) kdežto z občiny bylo dobýváno i ozbrojenou mocí. Na tomto dvojznačném přístupu vrchnosti (při preferované němčině ) vyrůstala animozita vůči Němcům a naopak. Zdejší farář zpracoval knihu o purkrechtní a občinové správě na zdejším vrchnostenském panství, podle dokladů v německých a českých ( moravských ) vesnicích v letech 1928-30.

6 nar.soc. nar.soc. | 28. září 2017 v 20:15 | Reagovat

[4]:

Podle mého odhadu není žádná situace neřešitelná. V Německu je cca 340lidí na km2, v ČR 140. Německo už dvakrát  "nárokovalo" životní prostor. Jednou to bylo formulováno vůči Svaté říši národa německého viz pozvání Palackého na Franfurtský říšský sněm a pokusem o válečný úspěch v r. 1914-18. podruhé. Po druhé to bylo "odčinění" versailské potupy Hitlerem. Poučení ze dvou válek je zřejmé. Zmenšené Německo expanduje obchodně a průmyslovou expanzí. ČR je hned vedle a dřív nebo později bude mít tato skutečnost prospěšné následky. Bohužel 40let zdejšího kreslení SRN, jako hnízda revanšistů, buzení vzpomínek odsunutých není to, co je potřeba.
Co je potřeba? Jeden evropský jazyk ve všech školách, aby si lidé rozuměli ( nejspíše angličtina ta platí v NATO a to dává jakousi jistotu ). Bohužel je zde hodně blbů, kteří smýšlí naprosto opačně, jen aby mohli kokrhat na své hromadě hnoje.

7 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 1. října 2017 v 10:32 | Reagovat

Tak Gregu, uber v tom jásání nad Němci a řekni nám jak dlouho ještě budou bývalé spolkové země posílat do bývalé NDR miliardy? Dříve marek, nyní €. Stačí jeden komunistický režim, aby zanechal škody ne věčnost. Na Češích stejně jako na Němcích. Když obsazoval Hitler Československo, zírali vyhladovělí Němci na české obchody, plné masa, mléka, másla, chleba, jak Alenka v říši divů. Jinak řešení je v dohledu, až se i u nás zavede volební systém D21. Podle něj se do parlamentu nedostanou komunisté, Babiš, ani Kalousek a to díky záporným hlasům. Když tak mohou volit v New Yorku, tak proč ne my?

8 gregormoldavit gregormoldavit | 1. října 2017 v 12:04 | Reagovat

[7]: JP
Jel jsem po převratu služebně do Berlína. Za Drážďany začal motor Omegy blbnout. Nechal jsem auto odtáhnout do OPEL-service. Stály tam samé trabanty, opla bylo sotva vidět. Chtěl jsem volat Berlín, že přijedu později. Telefon mi dali, ať to zkusím. Po půl hodině jsem to vzdal. Prý se spojení občas povede, ale ne každý den. Něco v motoru vyměnili a testovali jsme auto na rychlosti. Byla tam rovná polní cesta, kterou používali. O kus dál byla dálnice, (ta z doby Hitlera) ale na té bylo max. 40. A to ještě člověk riskoval podvozek. Města vypadala jak v roce 1945, celá rozpadlá. Asi nejhorší byly škody na půdě, podzemní vodě a vzduchu. Jejich náprava stála řádově stovky miliard DM. Vše zamořeno jedy! Vše placeno výhradně z NSR!
NSR zaplatilo na NDR asi 2 biliony €, přesně to nikdo neví a vědět nechce. Hlavně ti, kteří jsou za ty výdaje zodpovědní. Ono se par set milionů kamsi ztratilo.
Je to 2 roky, co stát zveřejnil, že na důchody v NDR chybí 300 miliard €. Peníze nutno vyždínat ze států NSR.
Je to rok co státy NDR ultimativně zažádaly (koho asi? Inu kapitalisty) o jeden bilion €, aby se prý životní úroveň na západě a východě vyrovnala...... atd...
Škody, které komunisti zanechaly, jsou prakticky nevyčíslitelné. A zatím nebyly ještě zcela splaceny.

9 nar.soc. nar.soc. | 1. října 2017 v 12:15 | Reagovat

[7]:

Proč Němce nechválit? Jsou chytřejší, protože jim hitlerismus pomohl v orientaci. Nikoli hrubá síla a zupáctví, ale žoviálnost a obchodní zdatnost, jsou ty pravé metody.
Měl jsem jako odborový činovník v r. 1994 co dělat s německým majitelem firmy v Rajhradě. Vyráběly se tam komponenty k montáži trezorů, ty se ovšem sestavovaly ve svobodném Irsku ( kdysi s Hitlerem spolupracovalo ). Sestavené se na konečnou úpravu převážely do Německa a odtud opentleny cenou šly do světa.  Spolužák mého syna tam dělal odpovědného mistra, až tak odpovědného, že ručil za kompletnost zásilek. Na jeho místo se tlačil "kontrolor" a postaral se o záměnu, která v Irsku zastavila práci. Podepsaný byl ovšem Mistr ( spoléhal na kontrolora ). Majitel z Německa ( přijel jednou za měsíc) na hodinu mistra vyhodil. Ten byl zdrcený, majitel s ním nejednal a posudek zněm propuštěn na hodinu. Vypomohl jsem mu, antedatovanou přihláškou do odborového svazu a předáním odb. právníkovi. Ten napsal majiteli dopis s žádostí o vysvětlení. Majitel přicválal jako na koni s velkým podivením, že v jeho firmě odbory nejsou. Ano není organizace ale jsou odboráři přímo ve svazu a ti žádají postup podle zákoníku práce. Tzn. projednání a zdůvodnění hodinové výpovědi. Majitel hned otočil, nechce spory a rád vydá pracovní posudek o odchodu z firmy dohodou a nikoli hodinovou výpovědí. Podle právníka to bylo na soud o neplatnou výpověď, ale maník se soudit nechtěl ( zahodil možná 100000.- odškodné). Když si totiž nechají lidé dělat na hlavu, tak proč jim nevyhovět!

10 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 1. října 2017 v 17:38 | Reagovat

Západní Německo posílalo od zbourání zdi do bývalé NDR 80 mld. ročně. Přesto tyto dávky pomoci nestačily na opravu infrastruktury a na zastavení odchodu mladých Němců na západ. Podobní lidé do žádného pohraničí nikdy nepůjdou ať jsou to Češi nebo Němci. Tak tam komunisté narvali do paneláků cikány, se všemi důsledky koncentrace práce se štítících individuí. Tam žádné miliardy nepomůžou, stejně jako nepomohly miliardy v Německu.

11 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 1. října 2017 v 17:55 | Reagovat

Kvalitu vojska Wehrmachtu, podtrhuje scénka z bojů v šestidenní válce na Sinajském poloostrově. Když se tam malá skupinka izraelských tanků trikem s rozsvícenými světly v noci přiblížila a zamísila mezi egyptské taky bez střelby, vylézali ráno Egypťané a udiveně při pohledu na izraelské tanky zvedali ruce s bílé prapory v domění že jsou obsazeni. Bylo po válce. Při procházce udivených Egypťanů mezi izraelskými tanky, uviděl jeden na odklopeném kokpitu fotografii generála Rommela a podivil se proč Žid má v tanku portrét Němce. Kdyby jste vy měli v tancích podobné fotografie, tak by jste nemuseli mít dnes ruce nad hlavami. Tak zněla překvapivá odpověď izraelského tankisty. Toto je vysvětlení toho, že kvalita armády nesouvisí s polickými rozhodnutími.

12 gregormoldavit gregormoldavit | 1. října 2017 v 19:19 | Reagovat

[10]: JP
O tom už jsem psal dříve. Dokud vláda bude platit lidi za to, že se množí, budou tyto problémy jenom narůstat. Různé bludy o tom, že za komunistů Cikáni pracovali, se vůbec nezakládají na pravdě. Ne více než dnes. Jenže od roku 1989 stoupl jejich počet v ČR na čtyřnásobek. Tady přebírá další potomstvo zcela neřešitelný problém. Oni to nebudou moci do nekonečna házet na další generace. "Ti po nás už si poradí."

13 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 2. října 2017 v 10:41 | Reagovat

To jak žili cikáni dříve vypovídá hezky kniha Toulky českou minulostí. Nebyli to jen zloději, také pracovali a živili se jednoduchými řemesly. Jejich úpadek nastal zákazem kočování, centralizací do měst, zpočátku to nenyla ghetta, ale žili rozptýleni do starých domů. Tragedií bylo jejich nastěhování do nových paneláků, které ono neuměli užívat a tak chátrali cikáni i domy. Je to další ukázka komunistického vztahu k lidem.

14 gregormoldavit gregormoldavit | 2. října 2017 v 16:51 | Reagovat

[13]: JP
Napsal jsem, že řešení těchto problémů je věc odborníků a ne nějaké Džamily se stranickou knížkou, která nemá ani páru.
Měl jsem tu pár dní na pozemku Cikány, na zednické a pozemkové práce. Když jsem jednou na int. řekl, kolik jsem jim platil, prohlásili mě Češi za šílence. Ale ani tak nedokázali pracovat 8 hodin. To prostě nejde, oni pracují jen než je to přestane bavit. Za max. 7 hodin zmizeli. Jejich práce ale měla celkem hodnotu. Kdo chce s nimi pracovat, musí je znát. Cikáni měli dříve svá řemesla, kováři, dráteníci, brusiči nožů... Ale Cikán musí pracovat jen podle své chuti. Asi jako když si dítě hraje se stavebnicí. Ono to ovšem šlo dříve jenom když jich bylo pár. Při dnešním počtu už by to praktikovat nešlo. O práci přišli, když drobná řemesla vymizela, konkrétně s komunisty. Navíc se jednou naučili brát od "bílých sviní" peníze za nic a to je bude těžké odnaučit.

15 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 3. října 2017 v 17:26 | Reagovat

Kdysi prohlásil francouzský král Ludvík IV : Stát jsem já. Po čase skončilo několik jeho potomků pod gilotinou. Dnes slyšíme repliku této moudrosti z úst Makrona, kterému přizvukuje Merkelová: EU jsme my. Jak asi skončí jejich potomci, když gilotina už vyšla z módy?

16 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 3. října 2017 v 17:29 | Reagovat

Proboha ten Ludvík měl být 14. Já neumím asi psát latinské číslice.

17 gregormoldavit gregormoldavit | 3. října 2017 v 18:44 | Reagovat

[15]: JP
Pod gilotinou skončil Ludvík XVI, jeho syn byl ještě coby dítě utýrán ve vězení.
Dnes se v Evropě zabíjí ukradeným kamionem. Králům, v jejich pancéřových limuzínách, ovšem nebezpečí nehrozí.

18 Jarslav Pokorný Jarslav Pokorný | E-mail | 4. října 2017 v 18:07 | Reagovat

Gregu, píšu, že pod gilotinou skončili potomci Ludvíka XIV.
Nár. soc. bych chtěl informovat o tom, že za Rakousko-Uherska, bylo 90%průmyslu soustředěno v českých zemích. Ten tam zůstal a byl příčinou rychlého růstu 1. Republiky, která byla za svého působení na 4 místě ve světě, daleko před Francií, Rakouskem i Německem.

19 matka matka | 5. října 2017 v 9:28 | Reagovat

je psáno: "...Němce nemusíte mít rádi, ale jejich peníze určitě nesmrdí a bez nich by přišlo mnoho sotva řešitelných problémů...."

Jistě. A ty problémy přijdou, pokud majitelé přesunou Škodovku, nebo její část do Německa. Z nás pak nebude už ani ta montovna.
Jen hlupák si rozprodá majetek a ztratí nad ním vliv.

20 nar.soc. nar.soc. | 5. října 2017 v 11:04 | Reagovat

[19]:
Typické české skuhrání postkomunistického rázu.

1. Firma Škoda je součástí firmy WV a je v jejich zájmu využívat svůj majetek ke svým účelům.
2. Přesun čehokoli se zvažuje hospodářsky. Že jsou zde nižší mzdy je skutečnost, která německé odbory znervózňuje a ty snaží se vnitřní "cenu práce" nějak pro sebe ovlivnit. Např. povykem o přestěhování ( což je z hospodářského hlediska úplná blbost). 3. Nelze ale pominout, že v Německu dělají odboráři politiku ve prospěch podniku a tím i pro sebe.
4. Kdovíco dostali funkcionáři za tuto kachnu, která "uspokojuje" německé zaměstnance, "že bude práce dost" a německé vedení, "že se povede české požadavky na růst mezd" zadupat do země.
Majetkové vztahy nemají na tato "jednání" žádný vliv.

21 matka matka | 5. října 2017 v 15:40 | Reagovat

[20]:trvám na svém:
"...Jen hlupák si rozprodá majetek a ztratí nad ním vliv..." v celé šíři té věty.
Přestěhování firmy - nebylo by to po prvé, co se firma nákupem druhé firmy zbavila konkurence. Mnohdy stačí rozprodat jen zásoby hotových výrobků, zařízení, aby se takový nákup rentoval. Ziskem může být i za hubičku získaný know-how.
Ostatně i k nám  přestěhovala jedna firma z Rakouska svůj závod, protože nárok na mzdy u nás je proti tamním minimální, navíc i norma zde byla znásobena. Takže za méně peněz více muziky.
A zkuste si tam zavést odbory. Nenechte se vysmát. Na to lidi u nás dnes nepůjdou, přišli by o práci. Pod jakoukoliv záminkou by se jich zaměstnavatel zbavil.

Skuhrání? Ne, jen znalost místních poměrů.

Jak často píši - za peníze v Praze dům. Nenažranost, nenažranost,....

22 gregormoldavit gregormoldavit | 5. října 2017 v 17:20 | Reagovat

[21]: matka
Byla doba, kdy se lidé sami prodávali do otroctví, když jim hrozil hlad a jiná možnost nezbývala.
Po převratu měla ŠKODA taky jen 2 možnosti. Buď to zavřít, protože jejich auta nebyla vůbec konkurence schopná, nebo prodat za miliardy většinu na VW a udělat je tam vládcem. S lidskou blbostí to určitě nemá co dělat. Že by tím Němci byli získali nějakou převratnou technologii, o tom silně pochybuji. Když vyšel poslední model onoho MBčka, (myslím 105) říkaly německé testy - "25 let zastaralé auto".
Může být, že Čech ve Škodovce je méně placen, než německý dělník ve VW, ale jaký by byl plat, kdyby se tam stále ještě vyrábělo MB? Vyšší? Pokud mně je známo, tak tahle fabrika v MB platí rozhodně lépe, než všechny jiné české firmy kolem.

23 nar.soc. nar.soc. | 5. října 2017 v 20:23 | Reagovat

[21]:

Vaše názory jsou zpožděné. odbory ve firmě být nemusí, každý se může registrovat u odborového svazu ( existují sběrné organizace ). Má členství ( musí platit stanovený poplatek ) a tím i odborovou právní pomoc včetně anonymity.
Moje vnučka byla po zapracování napadena v tiskárně jednou rajdou, které chtěla na její místo. Pomluvila ji u vedoucího s nímž šukala a ten
chtěl holčinu vyrazit pod vymyšlenou záminkou a bez odstupného.
Podal jsem vnuččiným jménem podnět na inspektorát práce pro sex. harašení od jiné zaměstnankyně. Přímo jsme napsali, že pokud bude vnuččino podání prozrazeno zaměstnavateli, podám stížnost na min. práce a souběžně jsem podal dotaz na odborový svaz. Schválili můj postup a nabídli hned členství s následnou právní pomocí. Inspektorát to  šetřil a napsal německému vlastníkovi firmy na hlavičkovém papíru. Přicválal jako na koni, musil podat vysvětlení a hned to ve firmě lítalo. Postupně se domysleli, kdo to popíchl a pozvali vnučku na jednání s tím, abych se také dostavil ( prý mají zjištěno, že jsem bývalý odborový funkcionář ). Jel jsem tam, personální šéfka jakoby perník ukrajovala a med kapala. Nabídla propuštění pro nadbytečnost i s okamžitým nástupem ( 5.8. se zajištěním výplaty stávající mzdy až do 31.12.). Vnučka se cukala, že chce pracovat, až do chvíle osobní porady ( tady už nevydržíš, vezmi co nabízejí, protože tak rozhodl zaměstnavatel ). Po poradě podepsala a za měsíc už dělala jinde. Každá situace má řešení když se odpovědně uváží.

24 matka matka | 6. října 2017 v 1:13 | Reagovat

[22]: Chápu. Následky hlouposti ...

25 matka matka | 6. října 2017 v 1:20 | Reagovat

[23]: Zpožděné názory? Jistě. Vím.

A co získala Vaše vnučka tím, že se jí odbory zastaly? Ve firmě stejně nevydržela. Stejně tak by nevydrželi další lidé.
Promiňte, ale ... no nic.
Pokud najdou vyštvaní lidé odpovídající práci, v pořádku.
Horší je to tam, kde takový výběr pracovních míst není a člověk musí hledat ve městě a dojíždět třeba 50 km. Přece jen ztráta času dojížděním příjemná není.
Jo a změna zaměstnání je možná i bez odborů.

26 nar.soc. nar.soc. | 6. října 2017 v 12:22 | Reagovat

[25]:

Asi neumíte číst! Získala "odstupné" od 8.8. do 31.12.  a o dalších lidech se nejednalo ( každý má právo se svobodně rozhodovat a hledat svůj profit ). Jen "soudruzi" se odjakživa snaží mluvit za všechny, aniž mají jakékoli pověření. Vnučka si našla místo za měsíc a měla dvě výplaty. Po 1.1. jí přidali, protože už byla zapracovaná. všechny změny jsou množné bez odborů, ale prospěšná rada s postup se hodí vždy. Konec konců tyto způsoby obrany nám přednášel německý odborářský instruktor na svazovém školení. Dnes je vnučka v Praze za dvojnásobný výdělek a studuje při zaměstnání.

27 matka matka | 6. října 2017 v 13:14 | Reagovat

[26]: Ale četla jsem přesně. Číst mne učila v první třídě má matka a buďte si jist, že mne to naučila velmi dobře.
Jak chcete. I na to tedy napíši svůj názor. Samozřejmě, nazvěte a onálepkujte jej opět dle Vašeho. Ale je můj, takže na něm si budu trvat a může být dle Vás hloupý, zpozdilý, či makový snad? Ale je můj:  
Jako sorry, ale pro mne by ono odstupné nemělo žádný význam. Ale to je věcí i cti a ochoty nenechat si  kálet na hlavu a bouchnout dveřmi.

Pokud ovšem Vaše vnučka byla mladá, peníze se jí samozřejmě hodily. Za každou cenu.
Že má nyní dvojnásobný výdělek? Fajn, nejspíš tedy nemá existenční problémy a není na Vás závislá.
Má dcera má 3 větší příjem, než jsem měla kdy já, také studuje.
No a co? Je samostatná, sama si práci našla, po roce měla téměř 100% přidáno. Sama si dala výpověď, kvůli jednomu hloupému "managorovi",  našla novou, lépe hodnocenou práci,... A místo ní přijali dvě další děvčata.
No a co? Normální život.

Odbory? Smích.

Do našeho městečka přešla před několika málo lety z Rakouska jedna firma.
V Rakousku pracovní norma 108 metrů, zde okamžitě 180. Plat v Rakousku 15 euro, zde cca 3,5 eura. A zkuste si dát někde nějakou stížnost na cokoliv, třeba i přes odbory. Z práce vyletíte okamžitě i bez odstupného.
Žádný rovnocenný zacházení, tvrdý byznys pro zisk. Nic jinýho.
Jo a že lidi tu práci berou? Jdou dobrovolně do otroctví a ještě jsou vděčni?
Dříve zde byl Dřevotvar. Když do republiky přišla Ikea a další firmy, nemohla konkurovat.
Dříve zde byla Fruta. Byla zničena jako konkurence, lidé propuštěni,  zásoby rozprodány, výrobní linky odvezeny, budovy rozprodány.
Dříve zde byla Sigma, traktorka, zemědělské družstvo, Statek, Sklárny,
dříve zde byl .... no, hloupostí jak manažerů, tak i státu, který si nechránil své výrobce, přišlo jen naše městečko o cca 800 pracovních míst.
A v jakém stavu je v republice výroba bot, oděvů, kolik pracovních míst bylo v textilkách,....nemluvě o zbrojním průmyslu, po jejíž výrobě, když byl uzavřen s nadšením sáhla konkurence.

Takže dvourychlostní Evropa funguje naprosto účelově a "skvěle". Není to ale hanba pracujících lidí, je to hanba těch, kdo je tímto zotročují.
Bohužel klesá také odbornost, či schopnost řemeslníků a tím i konkurenceschopnost. Jak se to hodí, že ano. Na opičích drahách (výrobních linkách) se stačí zaučit.

ad. soudruzi - pověření dostali ve volbách.
Stejně, jako ho dnes dostanou ti soudruzi,  kteří jsou rozptýleni v ostatních stranách.
Lidé to tam přijdou hodit. Nebojte. Bude to demokratický.

28 nar.soc. nar.soc. | 6. října 2017 v 17:25 | Reagovat

Skuhrání nevede nikam. Nikdo nemluví o "hanbě" pracujících, jen a zase "soudruzi". Samozřejmě nikoli, aby jim pomohli, ale aby se na jejich zádech svezli.
Co dovedou pracující jsem si omakal hezky zblízka.
Privatizace zaměstnavatele kuponovou metodou ze 100%. Byl jsem spoluautorem konk. priv. projektu. Stal jsem se členem DR a.s. Nabádal jsem zaměstnance ( sehnal jsem jim 1000Kčs na kup. knížku = 500 mim. odměn každému + 500 z prostředků odborové organizace každému členovi ), dejte kupony za akcie zaměstnavatele, založíme sdružení akcionářů a budeme mít pozici k jednání o podniku a o mzdách.
Co se stalo? První měsíc o ohlášení kurzu akcií prodala polovina za 450Kč svých 30 - 80akcií. Sdružení se nedařilo založit ( zadarmo nikdo nic neudělá a platit nebylo z čeho ). Nakonec nás zůstalo asi 5 lidí. 15let jsem poctivě chodil na valné hromady poslouchat veksláky, jak si dělají z firmy trhací kalendář, až se to z 560 zaměstnanců propadlo na 60. Vykopli mne z DR a šel jsem raději do důchodu. Počkal jsem tři roky ( abych nebyl trestně postižitelný, jako člen DR ) a předložil lumpům účet. Ve firmě byly fingované došlé faktury ( byl jsem vymahačem fa po lhůtě ). Chytrolíni si myslili, že nerozpoznám fingovanou fakturu, kterou se snižoval daňový základ. Napsal jsem hlavnímu vekslákovi ( a souběžně nakupoval spadlé akcie  27Kč ), že už toho mám dost a nechci mít s lumpárnami nic společného. Nabízím mu akcie za účetní cenu (770Kč) po dobu 2 měsíců a jinak je předám berňáku ( hrozila několikamilionová pokuta) a zřejmě i trestní postih předs. představenstva a znemožnění výkonu této funkce. Za měsíc mne pozvali na uzavřené jednání a za akcii jsem dostal 650Kč, při počtu 950 jde o slušné vypořádání. Přitroublí "pracující", běželi na podvodnou výzvu prodávat za 50Kč. Neposlechli moje varování, neprodávejte až Vám řeknu. Sami se okradli, svojí hamižností. Těm co mi věřili, to vyneslo skoro 20ti násobek.
Tak většinou fungují "pracující" v tržním hospodářství ovlivnění "soudruhy".
Moje dcera za své akcie vystudovala na soukromé vys. škole dvakrát Bc. a je úřední kontrolorkou katastrálních úřadů v JmK se slušným platem.

Mohu klidně pokračovat v popisech jednání "ubohých pracujících".

29 nar.soc. nar.soc. | 6. října 2017 v 17:31 | Reagovat

Oprava doplnění ...podobu 2 měsíců a jinak KOPIE FAKTUR předám berňáku....

30 nar.soc. nar.soc. | 6. října 2017 v 17:56 | Reagovat

Když jsem řekl A dodám i B.
Při transformaci JZD jsem zastupoval rodiče. Na úvodní transformační schůzi jsem si nechal zapsat varování. Budu se domáhat spravedlnosti u soudu, pokud bude transformace pochybná. Současně jsem předal písemný seznam věcí, které kdysi JZD od otce převzalo, nikdy nezaevidovalo a nezaplatilo. Bylo to nečekané a v následujících dnech byli "soudruzi" ve vedeni JZD na mrtvici, kolik papírů=seznamů jim na stole přistálo. Začali se hádat až tak, že se velké JZD rozpadlo na tři menší. V jednom tranformovaném jsem převzal funkci předs. kontrolní komise. Mám dodnes přístup na jednání představenstva a poradní hlas. Několikrát jsem pánům poradil ( měl jsem kontakty až do Moraviabanky), aby vhodně jednali. ZD mělo v rozvaze 65 mil., jmění a 64 mil. závazků za oprávněnými osobami a postupně vystoupivšími členy. Za 25 let od schválené transformace, jsou závazky vypořádány a družstvo nahospodařilo majetek v tržní ceně cca 60mil.Kč. Dnes už nic zemědělského nemá, ani půdu, jen pronájmy, obchodní činnost a lehkou autodopravu. Jak se utlumovala činnost, zanikala prac. místa a "pracující členové" se po propuštění zbavovali i členských podílů úplatným převodem. Jeden podíl á 10000,- prodali někteří i za 3500.-. Napřed jsem je varoval a pak raději od nich odkoupil celkem 9ks za nominál. Investoval jsem tedy 90tis. před 4lety jsme vyplatili poslední závazky z dlužnických smluv a začal růst zisk. Původně se vyplácelo jen 5000.- na podíl, ale poslední léta už 30tis. -15% daň. Teď pánové z vedení jsou už v důchodu, členů je jen 20 a naskytl se kupec, že družstvo koupí. Daňový poradce navrhl úplatný převod všech podílů na kupce ( samozřejmě smluvně ) a jeví se věc tak, že na 1Kč podílu bude cena 25Kč. Převedeno do praktické řeči za 1 podíl 250000.-Kč a to vše bez jakéhokoli danění.
Nejsou ti "ubozí pracující" co prodali, aby se ZD "pomstili" blbci? Měli za sebou 30let práce, vybudovali majetek a jen proto, že jejich práce zanikla se od ZD svobodně odstřihli?

O "ubohých pracujících"  mám už dost vyhraněné mínění.

31 nar.soc. nar.soc. | 6. října 2017 v 17:56 | Reagovat

Když jsem řekl A dodám i B.
Při transformaci JZD jsem zastupoval rodiče. Na úvodní transformační schůzi jsem si nechal zapsat varování. Budu se domáhat spravedlnosti u soudu, pokud bude transformace pochybná. Současně jsem předal písemný seznam věcí, které kdysi JZD od otce převzalo, nikdy nezaevidovalo a nezaplatilo. Bylo to nečekané a v následujících dnech byli "soudruzi" ve vedeni JZD na mrtvici, kolik papírů=seznamů jim na stole přistálo. Začali se hádat až tak, že se velké JZD rozpadlo na tři menší. V jednom tranformovaném jsem převzal funkci předs. kontrolní komise. Mám dodnes přístup na jednání představenstva a poradní hlas. Několikrát jsem pánům poradil ( měl jsem kontakty až do Moraviabanky), aby vhodně jednali. ZD mělo v rozvaze 65 mil., jmění a 64 mil. závazků za oprávněnými osobami a postupně vystoupivšími členy. Za 25 let od schválené transformace, jsou závazky vypořádány a družstvo nahospodařilo majetek v tržní ceně cca 60mil.Kč. Dnes už nic zemědělského nemá, ani půdu, jen pronájmy, obchodní činnost a lehkou autodopravu. Jak se utlumovala činnost, zanikala prac. místa a "pracující členové" se po propuštění zbavovali i členských podílů úplatným převodem. Jeden podíl á 10000,- prodali někteří i za 3500.-. Napřed jsem je varoval a pak raději od nich odkoupil celkem 9ks za nominál. Investoval jsem tedy 90tis. před 4lety jsme vyplatili poslední závazky z dlužnických smluv a začal růst zisk. Původně se vyplácelo jen 5000.- na podíl, ale poslední léta už 30tis. -15% daň. Teď pánové z vedení jsou už v důchodu, členů je jen 20 a naskytl se kupec, že družstvo koupí. Daňový poradce navrhl úplatný převod všech podílů na kupce ( samozřejmě smluvně ) a jeví se věc tak, že na 1Kč podílu bude cena 25Kč. Převedeno do praktické řeči za 1 podíl 250000.-Kč a to vše bez jakéhokoli danění.
Nejsou ti "ubozí pracující" co prodali, aby se ZD "pomstili" blbci? Měli za sebou 30let práce, vybudovali majetek a jen proto, že jejich práce zanikla se od ZD svobodně odstřihli?

O "ubohých pracujících"  mám už dost vyhraněné mínění.

32 matka matka | 7. října 2017 v 11:04 | Reagovat

Nelze mluvit "A" neříci i "B". Tak tedy je třeba říci i "ubohý management, ubozí odboráři, ubozí legislativci,... - no přece ubozí všichni, ať jsme v tom nálepkování důslední..... jak snadno se rozfrckává, ... co z toho zbude? Jó, možná někteří potomci z toho budou týt, či rozfrckávat dál.....

33 nar.soc. nar.soc. | 7. října 2017 v 17:32 | Reagovat

[32]:

Stavíte se do role jakéhosi mstitele, ale za co a vůči komu? Smysl Vašich protestů a skuhrání není k ničemu. Jistě, vždy lze mluvit o naději a lepších zítřcích, jenže žije se teď, tady a v daných podmínkách. To je prostředí svobody v zákonných mantinelech.
Poslední historka.
Zaměstnankyně a členka družstva - vyučená zahradnice pracovala raději v družstevní vinici několik let. Když byla vinice vytrhána, jako nerentabilní, dostala nabídku náhradní práce, zapisovat na vrátnici (v buňce) vozidla a mačkat knoflík zdvihu závory. Nabídnutá  mzda = průměr výdělku z posledního roku ve vinici. Odmítla klimatizovanou buňku, nevzala si odstupné, ale požádala o zajištění práce ve vinici v sousedním družstvu. Do buňky by ji dovezl linkový autobus, do vinice se musila dopravit za své. Když jsem s ní mluvil ( a dovozoval, že buňka je vhodnější ) zeptala se zda bych nekoupil její podíly v družstvu, že už to má promyšlené. Koupí starší auto a manžel ji do práce zaveze ( sice jen 5km ) a potom pojede do družstva ( také 5km, ale opačně ) po práci si to zopakuje. Tzn. koupit ojetinu a denně 20km z kapsy, místo linkové jízdenky. Koupil jsem za nominální cenu jejích 8 podílů. Tak to chtěla a tak to je. § Oba jsou již v důchodu a ojetiny se zbavili. Pokud se uskuteční prodej podílů ( viz dříve popsáno ) mohla mít min. 8x250000.-Kč. Je to 7let, pro mne je věc s "ubohými pracujícími" ukončena.

34 matka matka | 8. října 2017 v 18:13 | Reagovat

[33]:Role mstitele? Nesmysl. Ale v některých rodech se prostě majetek neprodává, ale zhodnocuje.
Není umění prodat hektar půdy, nebo nějaké podíly, akcie,...cokoliv,  za pár šupů, třeba pro chlast, ale udržet si ho a zhodnotit.
Ale někteří lidé jednoduše na něco takového nemají a druzí to samozřejmě využijí dokonale.
Že skuhrám? Ale prosím vás, čtěte lépe. Ne vždy skuhrám. Vím totiž, že z tohoto světa si s sebou nic hmotného neodnesu a skuhrání neprojde. Tak aby  písemně po mě zůstalo alespoň tady.
Ale jak říkám, čtete převážně o něčem jiném, píši.... Domněnky jsou k ničemu.

35 matka matka | 8. října 2017 v 18:15 | Reagovat

.......jiném, než píši...

36 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 10. října 2017 v 18:33 | Reagovat

Jak zachránila Margaret Tatherová Velkou Británii v době, kdy se Londýn dusil pod smradem z neodvezených odpadků díky stávkujícím odborářům? Jednoduše, rozhodla se zlomit moc odborů a státní podniky zprivatizovala. Tento postup by byl potřeba i u nás, aby byl zlomen odpor našich odborů proti dovozu kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny i Ruska. Nedostatek odborníků podvazuje výkon ekonomiky a náhrada roboty, jak plánuje Sobotka, nebude jen tak hned, protože i ty musí někdo vyrobit. Chybí i selekce při poskytování asylu imigrantům. K našim utečencům nebyly západní země tak velkorysé. Po roce 1968 byly ochotny USA, Kanada, Nový Zéland přijmout jen mladé a zdravé osoby technického zaměření. Byli odmítáni i lékaři, díky silným lobbistickým tlakům tamních lékařských odborů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama