Levné peníze, aneb "mí house, mí cástle" - 1/?

16. srpna 2017 v 10:52 | gregor moldavit
Díl 1. Vlastní domek? Kde?


Uvažovali jste o tom, pořídit si vlastní domek se zahrádkou? Ještě pořád je vhodný čas. Zamyšlení a pár zkušeností pro mladé, hlavně ale pro ty, co se chystají do důchodu a třeba by chtěli něco změnit. Přeruším havelijádu z aktuálního důvodu. Měl jsem tu kdysi seriál (nedokončený) o možných investicích do různých akcií, či komodit, za účelem uložení úspor. Náhodou jsem zahlédl tento článek na NOVINKY:
https://www.novinky.cz/ekonomika/445343-era-levnych-penez-konci-shoduji-se-ekonomove.html
Éra levných peněz končí, shodují se ekonomové.

(Moje poznámka: Německy leitzins, nyní tedy v ČR 0,25%, velmi málo, který ovšem nic neříká o tom, za kolik vám vaše banka skutečně půjčí a kolik u ní dostanete na vaše úspory. V každém případě v principu vyšší úroky na úspory, ale taky na hypotéku. O tom bude řeč v dalším dílu.)

No a podíval jsem se u toho i na komentáře. Je to v těch Čechách čím dál tím více stejné:
"V tomto hnusném kapitalistickém Absurdistánu byly 28.let po vycinkaném plyšáku levné peníze?! Asi jak pro koho.Volím v říjnu KSČM, už mají cca 15% a krásné 2.místo v prognozách a bude to třeba ještě ve volbách lepší."

(Moje poznámka: Levné peníze byly pro každého, třeba i pro mě a taky jsme toho se ženou využili. 0,25% se mu zdá mnoho? A jaký úrok tento člověk od komunistů potom očekává?)
další revolucionář:
"Už se teším až postaví ke zdi a zastřeli kumpany ČNB a pod zničily naši ekonomiku i zemi Budou trestany za velezradu a ničeni našeho narodniho bohatstvi jsou to jen spekulativni hajzlove .Zlaty KOMUNISTI TOHLE JSOU DAREBACI"

atd... vše tedy jako obvykle na českém internetu, jenom šílenství a nenávist. Ten vtip je ovšem v tom, že když banky úroky snižovaly, nadávali ti samí přesně tak: "Jsou to zloději... chtějí nás okrást...všechny zastřelit..."

Tak jaké úroky tedy chcete? Nejspíše žádné, pouze nazpět totalitu. Komunisti si jejich hlas rádi vezmou, ale kdyby se dostali k moci, nebudou mít v těchto lidech nikdy oporu. Nadávali na komunisty tenkrát, dnes nadávají na kapitalisty a kdyby komunisti znovu přišli, budou zase nadávat na ně. Jako bych to znovu slyšel, "tohle my jsme při té revoluci nechtěli!" ("Tohle jsme v tom únoru nechtěli..." "Tohle jsme na tom Václaváku v 89 nechtěli..." všechno už tady bylo, jenže při revoluci svrháváte starý režim, nový si potom musíte sami postavit. Kdyby se komunisti znovu dostali k moci, máte tu zase vládu těch, co sice odborné znalosti nemají, zato by každého zastřelili.)

Míním zde předat pár základních zkušeností o možnosti využít levných peněz na vlastní dům, třeba na důchod, což jsem já se ženou taky udělal a můžu uvést bilanci. Leč po těch komentářích se mi nějak vybavila jedna scéna z filmu Doktor Živago, takže trochu odbočím. (Za komunistů přísně zakázaný.) Je po VŘSR, Živago přijde do svého domu a ten je plný nějakých povalečů. Baba s odznakem mu vysvětlí:
"Tady bydleli dva lidi a při tom je tu místo pro třicet."

Tohle začíná být v Německu skutečný problém. (V ČR ať si to každý uváží sám.) Co když mě muslimové z mého domu jednou vyhodí a vezmou si ho? Že daleká budoucnost? V jižní Itálii už dnes přítomnost. Člověk přijde domu z práce a dům je obsazen černochy. Dovolávat se policie nemá cenu, ta už to vzdala. (Běž si postavit jiný dům!) Když si představím, že do půlky století bude v Německu více muslimů, než původního obyvatelstva, tak mi připadá těžké někomu radit, jak na vlastní domek. Už teď v Německu jeden politik (od SPD) radil pořídit si pancéřové dveře. Počet vyloupených domů prudce stoupá, většinou jsou to severoafrické gangy. Ptali se ho, jestli vláda lidem dá nějaký cušus? Prý to není potřeba, jsou levné úroky. (Ono klasické: Každému podle potřeb, tedy nikomu nic, neboť nikdo nic nepotřebuje!) Německá vláda peníze potřebuje na importování dalších tisíců imigrantů ze zmíněné oblasti.

Leč někde člověk bydlet musí a kdo se rozhodne zkusit to s vlastním domkem, nesmí být žádný (něm.) Bedenkenträger. "Co když tohle... co když támhleto...?" z čehož nezbytně vyplyne, že se nebude dělat nic. Banka sice zvedla základní sazbu, ale jen o 0,2%, což vůbec nestojí za řeč a určitě není důvod někoho střílet. Peníze jsou stále ještě levné a pozemky (na odlehlých místech!) ještě zaplatitelné. Čert ví, co bude později v tomhle přemnoženém světě? (Dnešní problém, obzvláště v Africe a Asii! Tentokrát ovšem v dosud nikdy neviděné dimenzi. Celá IS a všechna muslimská bratrstva je toliko zoufalství nad neřešitelným přemnožením v zemích, kde další generace nikdy nenajdou obživu. (Polovina obyvatel Etiopie je mladší než 15 let.) V Africe je na cestě do Evropy, nebo ji plánuje, řekněme sto milionů obyvatel a přesto experti odhadují, že v roce 2050 bude Afrika mít čtyřnásobek dnešního počtu. V Africe se rodí jeden milion lidí týdně! Ze světa se stal sud prachu!)

O to příjemnější ale pro mě je, že mám vlastní dům a vlastní pozemek, na něm i vlastní studnu. Zatím všichni můj plot respektují. (Až na výjimky. 2x si otevřeli bez dovolení vrátka a vešli na můj pozemek jehovisti a 2x Cikáni z Čech, kteří přišli žebrat o peníze. Kvůli nim tedy musíme vrátka přeci jenom zamykat. Všichni ostatní zatím soukromý pozemek respektují.)

Chápu tyhle zatrpklé lidi, co by každého stříleli, třeba měli v životě smůlu, příroda na nich ušetřila, nebo tak podobně. Ti, co seděli ve vězeních vyprávěli, že z nich se rekrutovali bachaři, co s chutí mlátili vězně za to, že měli vyšší vzdělání, že byli bohatí... Takoví jsou i dnes tady a revoluce by jim takovou funkci mohla dát. (Politický názor tito lidé žádný nemají.) Na nich založil svoji moc Lenin (ČEKA, půl milionu zabitých vězňů.) Hitler (SA, mlátičky mu dopomohli k moci, podobné bandy ale měli komunisti v tu dobu taky.) Jenže, po vítězné revoluci se náhle může všechno změnit. Noc dlouhých nožů, Hitler vybil SA, které už nepotřeboval. Rudé námořníky, což byli od Lenina zneužití vzbouřenci, asi 14 000 kluků, nechal Lenin postřílet ze stejného důvodu. Takže všichni ti, kteří by hned každého stříleli, by si raději měli spočítat, že pak můžou přijít na řadu sami taky, třeba jako první.

Zatím to v ČR na revoluci ani na zvolené komunisty nevypadá, vezměme další bod programu a sice kde dům koupit, nebo stavět, či naopak nestavět.

Jistě nosím sovy do Atén, neříkám tady žádné novinky, ale třeba si to někdo ani neuvědomuje. Stále je dost těch, co se pak nestačí divit a bědují. Dále je mnoho těch, kteří se domnívají, že na dům oni nemají. Pokud já viděl kde ceny, tedy za byt v paneláku v Praze dostanete dům se zahradou v pohraničí. (K čemuž cosi taky napíšu, i to je nutno rozmyslet!) Co nás se ženou překvapilo, na bavorské straně byly domy i byty o dost levnější, než na české. O tom finančním později, teď jen pár typů, co raději nedělat.

Tedy předně nekupovat dům u řeky a podobně. Kritikové dnešních špatných časů poukazují mimo jiné i na to, že ještě nikdy nebyly tak strašné škody na domech při povodních. Jistě, klima se mění, ale ono taky ještě nikdy nestálo tolik domů v záplavových oblastech. Naši dědové stavěli raději kousek dále od řek a potoků. No a mlynář zase věděl, že zaplaven občas bude a byl na to připraven. Realitka nad tím mávne rukou, ono to nebude s tou povodní tak zlé, musíte se pojistit. Jenže když agent přijde, pak vás pojistí na všechno, jenom ne na povodeň. Riziko pro pojišťovnu příliš velké, ta povodeň je skoro jistá.

Vzhledem ke stoupající teplotě se vyplatí jít spíše do kopců. Když přijdou letní vedra a ukazují počasí, pak skoro vždycky tu máme o 5°C méně, než v našem starém bydlišti v Oberrheingraben. (Hornorýnský příkop) Ideální výše řekněme 600 m. V zimě tu máme zase pěkný sníh a spíme jako medvědi.Nikdy nekupujte dům památkově chráněný, nebo tak starý, že by se do tohoto prokletí mohl dostat. Pak si totiž můžete vybrat na půdě trám, který ještě unese vaše tělo a na něm se oběsit. Taková stavba stojí na údržbě nekonečné peníze a nic nesmíte modernizovat. Ruce pryč od všeho, co zavání nějakou památkou!

Jinak se předem informujte na všechny zákony, jestli jim stavení vyhovuje. Já si třeba kdysi myslel, že bych si mohl koupit na důchod nějakou solidní chatu v Čechách, která se dá v zimě vyhřívat a ta že by mi stačila. Hlavně být někde stranou v klidu. Dle zákonů ČR v takové chatě můžu bydlet kdy se mi zachce, ale nesmím v ní mít trvalé bydliště. (Být bezdomovec zakázáno není.) Dále, každá budova musí mít svůj energetický průkaz, který se přiděluje na základě zjištění energetické náročnosti od úrovně A (velmi úsporné) po G (mimořádně nehospodárné). Zákony říkají, že musíte mít nějakou minimální izolaci... tady je předpisů hromada a to vás může stát tolik peněz, že se vám nakonec spíše vyplatí ten "levný" dům srovnat se zemí, než ho upravit dle zákona. Když my jsme se nastěhovali do našeho domu v Bavorsku, museli jsme pochopitelně investovat balík peněz na modernizaci. Jenže on třeba přišel komeník a oznámil nám, že naše kamna na dříví jsou zastaralá a od 1.1. je nesmíme používat. Stálo to několik tisíc € zabudovat do našich kachlovek nová. Pak jsem ale litoval, že jsem to neudělal hned, už před naší první zimou, při které jsem začudil celé přízemí a musel na jaře vše znovu vymalovat. Tyto investice nejsou terorem vlády, jsou nutné a nakonec prospěšné. Právě tak, že komeník se smí přijít podívat do vašeho domu, čím to topíte? To udělá většinou na udání od sousedů, kterým to nelze vyčítat. Nikdo není povinen dýchat vaše jedy. (On to stejně pozná, když komín čistí a pokud topíte plastikovými pytlíky, pak vám kamna zapečetí. Mě vždy chválí, že můj popel ukazuje na kvalitní vyschlé dřevo, což je skutečně ten případ. Do kamen nikdy dřevo s vlhkostí nad 20%, většinou 15%, méně fyzikálně ani nejde! Lidé si ty saze prý pak nechají vysypat na záhony, aby měli krásně černou zem. Nedělejte to, saze nejsou humus a rostlinám jenom škodí! Popel ze dřeva je ovšem dobré hnojivo, ten sypu jak na záhony, tak do kompostu. Letos jsem byl odměněn rekordní úrodou zeleniny.)

Zůstaňme ještě u toho "kde"? Za byt v Praze dostanete dům v českém pohraničí, dva domky na jihu Španělska, nebo deset domů v Africe a k tomu v každém jednu ženu. (Což bych nebral, jak říkal Kecal, "mám jedné ženy až pokrk.")

Mladý člověk je vázán na své pracoviště, což omezuje možnost třeba i levného, leč vzdáleného domku.*
*(Nevím, jak v ČR, ale v Německu je právě tohle obrovský a těžko řešitelný problém. Není ani tak těžké, dostat ve městech jako Stuttgart, Frankfurt... dobře placené zaměstnání, ale je nekonečně těžké sehnat v nich bydlení. Pokud vůbec něco je, pak strašlivě drahé. Proto většina musí hledat nájem, či koupi nemovitosti, ve vzdálenější oblasti, z čehož zase vyplývá nutnost dojíždět. Protože jedou všichni zhruba ve stejném čase, jsou silnice ucpané, tvoří se fronty, řidiči jsou vynervovaní a obyvatelé podél silnic mají smrad a kravál. Tím klesá kvalita bydlení v takových městech i kolem nich. Zároveň klesá výkon zaměstnance, který se ocitne na pracovišti po hodině za volantem, připepřené hádkami a souboji s ostatními účastníky provozu. V práci je pak třeba čeká jako první nadávání ostatních podobně zřízených kolegů, šéfa, zákazníků... Než takový člověk dorazí do kanceláře, má už vykouřenou osmou cigaretu, tam si zapálí další... Není tedy divu, že počet nemocných stále roste, právě tak invalidních důchodců. Do toho si šílená Merkel pozvala dva milionů Asiatů a Afričanů, kteří všichni požadují zdarma a bezpracně vlastní domek, tak jim to tam u nich pašeráci slíbili. Z těch se tvoří zločinecké gangy, mnoho z nich prodává drogy, krade v obchoďácích... A Merkel importuje další a další, neboť chce vejít do dějin jako biblická Eva, která rozmnožila svůj národ, který ovšem vede do zániku.

Další vedlejší efekt tohoto bludného kruhu je růst levicových stran, které si takto sbírají hlasy, neboť bojují za ty už odrovnané, nemocné, nezaměstnané, (nebo i líné a práce neochotné), kteří jsou chudí a od pravičáků zapomenutí. Vláda jim tedy občas musí přidávat, což zase bere těm, kteří ještě bojují a pracují. To má ovšem logický následek - pracovat se stále méně vyplatí.)

Musím říci, že jsem šťastný, že já jsem už z tohoto zhoubného procesu venku a důchod mi jednoduše přijde na konto. Pracuji dále, ale na svém, takže když ráno projdu sklepem a garáží, jsem na pracovišti. Nakonec ten vlastní domek přijde i provozně levněji, než byt v paneláku. O tom chci taky něco vyčíslit, ale článek už je dlouhý, takže příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míra Míra | 16. srpna 2017 v 17:11 | Reagovat

Pěkný článek. Zaujal mě i závěr, že rodinný domek nakonec přijde provozně lépe, než panelák. To si rád přečtu.

2 matka matka | 16. srpna 2017 v 21:38 | Reagovat

Syn platil za nový byt na Chodově cca 12-13,- tis. měsíčně (cca 40 m). Majitelem by se nikdy nestal.
Načež se přestěhoval k nám do městečka a platil nájem cca 6,- tis + energie za daleko větší byt. Posléze zde koupil byt  za nekřesťanský peníze, platil jen opravy, zateplení, energie. No a pak byt za ještě nekřesťanštější peníze prodal a koupil si barák. Musí koupit nové vybavení, rozbil se kotel, postavil plot kolem zahrádky,....
Pokud nepočítá počáteční investici, je provoz levnější a za x let se mu možná investice na úsporách vrátí.
Teda pokud si nevzpomene, že si postaví barák sám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama