Prezident Václav Havel - 42/?

27. července 2017 v 22:17 | gregor moldavit
41. díl: prezident-vaclav-havel-41

Václav Havel - 5
Neviditelná ruka trhu

Soudruh Jakeš v rozvinutém socialismu

V roce 1968 se ještě dalo mnoho zachránit. Onen "socialismus s lidskou tváří"* by se byl nejspíše neudržel, ale mohl z něj být kapitalismus s lidskou tváří. Mojí generaci (narozené kolem vítězného února) bylo zhruba 20 let, komunisti si na naší převýchově, tedy výplachu mozku, vylámali zuby a my mohli začít tam, kde byl normální vývoj státu v roce 1948 přerušen. Po komunistech by byl nikdo z nás, z naší generace pionýrů a svazáků, ani neštěk. Jiný systém jsme nezažili, nějak jsme ale pochopili, že celý ten socialismus je toliko lež a podvod a je potřeba s ním přestat. Také ještě bylo v produktivním věku mnoho těch, kteří s tím běžným kapitalismem uměli zacházet, bývalí živnostníci, řemeslníci, soukromí zemědělci... a ti by se byli rádi vrátili k tržnímu hospodářství. Soudruh Bilak by se šel živit zase coby krejčí, (tedy poctivou prací) pár věřících komunistů starší generace, oni ředitelé bez vzdělání, by si pobrečelo po socialistických jistotách a šli dělat zase skladníky, naši majoři na vojně nazpět dělat ševce a holiče, a KSČ by se byla rychle ustálila na 10% jako za 1. republiky. V roce 1989 už bylo příliš mnoho škody napácháno. Na přírodě, na hospodářství a v neposlední řadě taky na lidech. Bylo jasné, že teď to bude velmi těžké a při nejlepším tohle "dohonit" (i bez předhánění) je na mnoho let. (Odhadl jsem tenkrát 2 generace.) A jak vlastně vůbec na to? Jedna věc byla celkem jasná, že tady pravda a láska jen tak rychle nezvítězí. A kdyby? Té se stejně nikdo nenají. No tak šéfekonom Václav Klaus přišel s tím, že ona to zařídí neviditelná ruka trhu. Na tohle téma necháme dnes promluvit ještě dalšího odborníka jménem Milouš Jakeš.

*(Jak se ukázalo, on se ten socialismus, či komunismus lidsky dělat nedá. Když zmírníte hospodářskou totalitu, nastolí se vám automaticky zase kapitalismus. Teror nelze dělat napůl. Nejprve se to uvolnění v roce 1968 všem líbilo, bylo to něco úžasného a davy volaly "Ať žije Dubček". Jenže tohle nadšení nemohlo vydržet dlouho. (Podívejte jak dlouho tleskali Havlovi!?) Už třeba kvůli stavu hospodářství (Dohonit a předhonit, ale jak?) muselo přijít probuzení a nakonec by KSČ byla nezbytně dostala konkurenci a byla odvolena. Komunisti a svobodné volby, to jednoduše nejde dohromady. Po roce 1948 komunisti viděli nutnost tvrdě se vypořádat s kapitalisty, tedy nepřáteli jejich režimu rovnosti a bratrství. Dělníky, rolníky a moji novou generaci už považovali za jednoznačně souhlasící masu, která v krátkém čase uvidí ty obrovské výhody socialismu a nadšeně půjde s nimi. ("Budoucnost ukáže, že my máme pravdu.") Pak se přidají i tyto vrstvy obyvatelstva v západních zemích, všude se vypořádají s vykořisťovateli a do roku 2000 budou už všechny státy světa komunistické. Dodnes vlastně komunisti nevzali na vědomí, že to se nikdy nestalo, nikoho nepřesvědčili a těžko se jim to může podařit v nějakých příštích časech. Během své vlády komunisti nikdy a v žádné zemi za sebou neměli většinu obyvatelstva. Jak už jsem napsal, kdyby KSČ byla v roce 1967, nebo roce 1988, udělala poctivé volby, nebyla by dostala ani tolik hlasů, kolik měla členů.)

***
Tento seriál se jmenuje "Václav Havel" a o něm se nyní pokusím napsat nějaký krátký rozbor. Bude to strašně těžké, český národ jako by zešílel. Na internetu se dočítám jen tu nejstrašnější kritiku, od pojmu "vožralý kulisák" až po "masový vrah", hledat něco pozitivního se zdá být prakticky marné. Tohoto přístupu Čechů k vládě jsem si povšiml už brzy po roce 1989. "Obsadíme policejní stanice, potáhneme na hrad, tam vládu vyházíme z oken, pověsíme, postřílíme." (Zvolíme další a zase postřílíme? Když přijde ono datum není v ulici ani ten, který k tomu svolával, ale za rok to jede znova.) Moje generace dělala ve vtipech z Novotného úplného vola (daleko do něj neměl), občas verbálně schytal pár facek, ale nevraždili jsme ho.

Nikdy jsem Václava Havla neviděl jinak než v televizi, nikdy se mu nepokusil napsat třeba email, (jakkoli bych mu byl rád třeba poradil, ať s tou pravdou a láskou tak neblbne! Kdyby ta mohla zvítězit, měla už v dějinách lidstva dost času to udělat). Nemůžu o něm tedy napsat nic, co by nebylo dávno všeobecně známo. Protože je ale mimo jiné dělán i zodpovědným za problémy hospodářské a sociální, (každý umrzlý bezdomovec byl od něj zavražděn), chtěl bych v tomto dílu něco napsat na tohle téma - tedy komunisticko-kapitalistická ekonomie a možnosti jednoho vládce.

Soudruh Jakeš dostává řád

Předně bych tady chtěl uvést na pravou míru představy, že v roce 1989 neměli komunisti dluhy, naopak ještě pohledávky. (Třeba u Kuby, která je za 28 let ochotná splatit je rumem.) Pravda je taková, že komunistům už by byl nikdo nepůjčil, nikdy by nebyli schopni cokoli vrátit. Žádná půjčka už by jim byla stejně nepomohla, zmizela by v propasti 40i let zanedbaných investic. Ono stačilo se do té země podívat. Jak vybombardovaná! K tomu vychcípané lesy a zamořený vzduch i voda*. Stačilo přejet na Rozvadově hranice a člověk by začal řvát hrůzou.
Cituji soudruha Jakeše:
"Vzduch je plnej kysličníku siřičitého a ty lidi, místo co by se o to starali tak choděj demonstrovat."
nebo:
"Teď s tím nemůžeme nic dělat, ale za 30 let vysadíme nové lesy. Lepší, krásnější..."
Takže zase to, co jsem slyšel celé dětství - "v budoucnu přijde pozemský ráj, jenom teď v přítomnosti jaksi nebude nic."

*(Na kritiku západních zemí se z ČSSR ozve, že: "Když se kapitalistům nelíbí jedovatý vzduch a voda z Česka, ať si sem přijdou postavit čističky. My na to nemáme." Tady dochází ke skutečné konfrontaci. Západ dává miliardy na ochranu přírody, ale zafouká vítr od Krušných hor a Bavorsko dýchá jedy. Jakeš ve svých vzpomínkách uvádí, že kapitalisté vzali coby záminku pro útok na socialismus právě otrávenou přírodu. Byl jsem v tu dobu v té branži a náš computr říkal, že náprava těchto škod v NDR bude stát min. desítky miliard DM. Placených pochopitelně z NSR, ani oni na to sami neměli. To nebyla záminka, v Mostě chodily děti do školy s rouškou a možná si vzpomenete, že se masově rodily zmetkové. Rodiče tomu ani nedávali jméno, jen čekali, až to umře. Tohle odstranit byl jeden z prvních úkolů po pádu komunistů. Jenže neviditelná ruka trhu tady nefungovala, to stálo miliardy a nepřineslo zisky v penězích.)

Že ČSSR v roce 1989 nemělo dluhy, je něco jako nové náboženství, skutečnost je ale přesně opačná. Reálný dluh byl v každém případě aspoň pár bilionů tehdejších korun. Kdo o tom pochybuje, neměl by dále číst můj blog, raději noviny HALO. Někdy v roce 1981 se objevují čísla, která nechávají o tom budování socialismu silně pochybovat. KSČ začíná ztrácet podporu určitých oligarchů a lid se začíná probouzet z paralysy doby normalizace. Náhle vznikají i jiné organizace než Charta 77 a StB na to vše nestačí. Vše se pak už jen dále prohlubuje, když přicházejí hopodářské problémy začínají lidé ztrácet strach. Jak už dříve uvedeno, v roce 1988 říká jeden ředitel v NDR, "na výrobek v hodnotě 1 marky, musí stát vynaložit 5 marek". Komunisti se mění na krachující hokynáře, za peníze dají kapitalistům všechno! Prodávají milost emigrantům, v NDR StaSi zatýkají nevinné lidi a prodávají do NSR coby politické vězně. Devisenbeschaffer, legální zločinec, Schalck-Golodkowski, nechal ukrást šperky z Zwingru aby je prodal západním boháčům. Honecker si tak o pár dní prodlužuje život. Ceaušesko + Castro pracují na "vědecké" teorii, proč dluhy u kapitalistů se nemají vracet. "My hledáme pro lidstvo cestu do budoucnosti, kapitalisté nám to mají platit." Kdyby komunisti mohli, byli by imperialistům prodali třeba Karlův most, nebo část národa do otroctví. Socialismus je bankrot.

Ona představa, že kdyby lidi necinkali klíčema... je nesmyslná. Komunisti byli v koncích politicky i hospodářsky. StB nějak vládě vypověděla poslušnost už v roce 1988 a horda postarších soudruhů od LM na Vyšehradě, čekající na rozkaz k útoku na Pražany, nemohla samopaly zachránit zkrachované hospodářství. Byla by dokázala střílet do bezbranných civilistů, je však docela možné, že by proti nim byla zakročila armáda a policie. Pak by se karta byla rychle obrátila. Jakeš by pak stál před soudem coby masový vrah a proto raději LM odvolal. Možná jediné rozumné, co kdy udělal.

Soudruh Jakeš jako kůl v plotě

Nuže, dále k našemu hospodaření, začnu od konce. Na 1. Máje, myslím 2016, říká Jakeš reportérům, že v roce 1990 měla přijít hospodářská reforma, kterou už ale nemohli provést. (41 let hospodářské katastrofy, ale dostat ještě jeden rok, pak by...) Tento výrok je v příkrém rozporu s jeho úvodní řečí v roce 1987. Jak už jsem se zmínil, na západě jsme věděli rok před tím, že Kreml chce vzít v tu dobu už zcela pasívnímu Husákovi funkci 1. tajemníka a dosadit si tam Jakeše. Když byl tedy tento "zvolen", byl dotázán na nějaké změny? Ne, všechno je v nejlepším pořádku, nic se měnit nebude. Od té doby Jakeš baví národ svými proslovy a v jednom skutečně říká, "...hospodu platí stát, plat hospodského taky a on si výdělek strká do kapsy. Tady jsme to s tím socialismem přepískli..." Je tedy možné, že soudruzi uvažují o částečné privatizaci. Možná malý odvar toho, co udělal Lenin v roce 1923. (NEP, což byl docela obyčejný návrat ke kapitalismu.) V každém případě existují zmínky o plánech komunistů, nějak všechno ještě zachránit. Kdosi tam měl říci, že veškeré ceny bude potřeba minimálně zdvojnásobit, což ale nezbytně vyvolá nepokoje a zbídačí velkou část obyvatelstva. No a tady udělali komunisti (zřejmě jakási oligarchie skutečných vládců) něco moc chytrého. Celý ten problém hodili na vládu po nich a sami odešli s tím, že pivo stálo korunu sedmdesát, kubík vody jednu korunu a teď ukažte vy kapitalisté! (Údajně se nějak domluvili s Havlem, že mu to předají a on je nechá odtáhnout se zdravou kůží. Nic o tom nevím, ale určitým způsobem představitelné.) V jednom jim to perfektně vyšlo, dnešní komunisté argumentují cenami v roce 1989, třeba té vody, které ve skutečnosti byly dotované krachujícím státem a zcela neudržitelné. (Škoda, že Jakeš neřekl, jaké mají být ty reformy.) Tenkrát měl Husák, Jakeš, Bilak a další z jejich party dostat účet na to všechno, co bude potřeba splácet. Právě tohle se ale zametlo pod koberec a miliardové dluhy už dělali kapitalisté. "To všechno ten Havel!"

Článek už je moc dlouhý a k té ruce trhu jsem se ještě nedostal. Ona skutečně ledacos zařídila, nějak se to ale všechno nepovedlo. Stát je nyní zase zadlužen, mnoho lidí má problémy nějak vyjít a Havel byl českým národem zatracen. Možná ještě někdy příště o tom, jak se to vlastně stalo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 27. července 2017 v 23:37 | Reagovat

Je dáno, že když někdo něco dělá nevyhne se na poprvé kopancům. Změnit politické uspořádání státu, je čin  na nějž nejsou noty a je vždy doprovázen i závažnými chybami. Pokud to nejsou svévolné nebo zkorumpovanou justicí řízené vraždy, lze následně mnohé napravit.
Podle mne jsou při každé takové změně potřebné asi tři zásady:
- čestnost charakteru hybatelů věcí,
- trpělivost,
- znalost a výdrž při této neobvyklé práci.

2 matka matka | 28. července 2017 v 10:16 | Reagovat

[1]:ad.
- čestnost charakteru hybatelů věcí,
- trpělivost,
- znalost a výdrž při této neobvyklé práci.

* nesmysl.
- čestnost? Jeden spolustraník mne upozornil, že při každé práci i té stranické se člověk zákonitě musí ušpinit.
- vysvětlila jsem mu to po svém a ztratila trpělivost
- Přes svou znalost jsem byla převálcována hordou neznalých.

Jó, že mi onen člověk dal později za pravdu? No a co, hybatelem může být spíše blázen a hajzlík, než fundovaný člověk. S tím, že ke kapitalismu s lidskou tváří jsme i s nimi zatím nedospěli.

3 nar.soc. nar.soc. | 28. července 2017 v 11:51 | Reagovat

[2]:

Středověká feudální hrubá moc se pomalu změnila na společnost měšťanskou, která překonala pozemkovou rentu obchodním přístupem a tak se vyvinul prvotní kapitalismus. Už původ tohoto kapitalismu vylučuje přednost "lidské tváře". Všechny další formy kapitalismu v rámci eliminace krizí přichází se sociálními doložkami. Svémocný arbitr = katolická církev s haldou slov a charitou to vyztužuje.
Ovšem čestnost, trpělivost a znalost, dosud žádné uspořádání nenahradilo něčím potřebnějším a obecně uskutečnitelnějším.
To nakonec svým příspěvkem potvrzujete jednoznačně, zřejmě se Vám to líbí více, než tvrzení o obyčejné nutnosti.

4 matka matka | 28. července 2017 v 13:09 | Reagovat

[3]: Že by se ze mne stala pověstná šedivá tvář v pozadí? :-)))))))))))))

Jo co se týká církve - ad absurdum vzato - tím, že v Africe nepovolují ženám ochranu, následuje migrační vlna nadbytku lidí.

ad. obyčejná nutnost - jestliže nechci dělat karieru a stát se svatým diktátorem, je mnou zvolená cesta pro mne jediná možná. A do očí se mohu lidem dívat s klidem, bez ohledu na různé pomluvy, jak jsem komu ublížila.
Ten, komu jsem ne snad ublížila, ale neudržela ho ve funkci, mne dnes z očí do očí s úsměvem zdraví, protože jsme si to vyříkali a on pochopil a nedávno odešel i z další funkce, kde ho vlastní lidé (v církvi) také deptali, či co...

5 matka matka | 28. července 2017 v 13:13 | Reagovat

ad. "...Havel byl českým národem zatracen. Možná ještě někdy příště o tom, jak se to vlastně stalo...."
Ze by to bylo tím, že zajel na čerpací stanici nechat umýt auto a neobtěžoval se přitom ani on, ani jeho děvenky vůbec z auta vystoupit?

Jeho duše krásná, plná pokory, zrazena člověkem, a tak pláče, lká a naříká, nad nesplněným úkolem.

Svůj potenciál zatratil pan expresident sám.

6 Míra Míra | 28. července 2017 v 18:09 | Reagovat

Zajímalo by mně, jak se vlastně stalo to zatracení Havla, tak se těším na další díl.
Umytím auta to nebylo. Běžně jezdím umýt auto na čerpací stanici, aniž bych vystoupil, jen na chvíli stáhnu okénko a zaplatím. Možná jsem už zatracen, ale obsluhou myčky asi ne.

7 gregormoldavit gregormoldavit | 28. července 2017 v 20:45 | Reagovat

[6]: Mira
Nemám vůbec tušení, o co tam šlo, jenže pokud někoho zaplatím za umytí mého auta, není při tom jeho starost, kde já právě sedím.

Nějak tu ruku trhu šetrně dopíšu, ale moje žena říká, že mě stejně zabijou. (Takového dřevorubce, zedníka a zahradníka už jen tak nenajde.)

8 matka matka | 29. července 2017 v 8:43 | Reagovat

[6]: Víte přece, že srandě nerozumím a podle toho ji popisuji.
Jó, že to sranda nebyla a ztratil úctu lidí na oné benzince? No, on je v tom nevinně.
Být presidentem je totiž také  zodpovědnost i vůči lidem na myčce, kteří určitě presidenta milovali a stáli byť i o jeho pozdrav. No, nestalo se.

[7]: O co šlo? O děvenky v autíčku. Co kdyby se namočily, že ano.
President ze slušnosti vůči nim nebyl slušným vůči zaměstnancům benzinky a myčky.

Jistě, jeho volba. Ale v konečném důsledku je možné pohrdat i tímto činem ex-presidenta,.....

9 matka matka | 29. července 2017 v 8:47 | Reagovat

Jó, vlastně to bylo jeho právo.
Ale na jinýho presidenta se šli lidé podívat  pěšky x kilometrů, když věděli, že bude projíždět některým místem a stálo jim za to, když jim zamával.

A je na lidech, individuálně na každém z lidí, co a jak cítí, že je jimi pohrdáno, nebo do nich dokonce i kopáno.

10 nar,soc. nar,soc. | 29. července 2017 v 12:46 | Reagovat

[9]:

Zaměňujete příčinu za následek.
Ještě k té myčce. Obsluha není zvědavá na ksichy, leda na bakšiš. Kam by to došlo, kdyby každý zákazník vystoupil a začal se s lidmi bavit, zdravit, mávat. Byl by leda za vola. Takže o žádné pohrdání nikdy nešlo.
S Havlem to bylo poněkud jinak. Nebyl spokojen s Klausovými skrčkami a Rudolfinu to řekl naplno. Klaus byla tehdejší ODS a z ní vyšly kydy o sluníčkářích a podobně, rozšířené Zemanem prostřednictvím lumpárny, zvané opoziční smlouva. Po tomto paskvilu se ještě mnohým stoná i v ČSSD. Kopání do Havla je beztrestné. Tam se shodnou s komouši i Okamurovci, Velebovci-Zemanovci, Bartošovci, Konvičkovci a jiná blbá sebranka.

11 matka matka | 29. července 2017 v 21:58 | Reagovat

[10]:...bakšiš... aha, když nevystoupil, tak jim nedal bakšiš... dostaly ho děvenky /ten bakšiš). Budiž jim přáno.

To není kopání do něj, to je konstatování holé skutečnost.
Ostatně, pokud vím, sám jste nejednou psal, že ve vysoké politice se svým způsobem "děvenky" uplatňují.

Havel versus Klaus? Jo, Havel Klausem opovrhoval, jak jsem postřehla na jednom videu. Odezva? Výkonná moc byla v rukou předsedů vlád a ti jednali podle svého. Že s nimi nebyl někdo spokojen? No a? Oni zas nemuseli být spokojeni s ním.
A v takových poměrech se vždy dobře vede "opozičním smlouvám" a další blbé sebrance. Stačí umět žvanit, či vyřvávat Jau, Jau,...apod.

12 Míra Míra | 30. července 2017 v 21:50 | Reagovat

Prožil jsem zhruba tak dlouhý život jako autor článku a zhruba se stejnými zkušenostmi, až na to, že jsem neemigroval. A může mě čert vzít, když čtu příspěvky tu i jinde lidí, kteří neumějí nic jiného, než negovat vše, co se po r.1989 stalo. Kde se bere ta blbá nálada? Když jdu nakoupit, tak už si skoro beru osobně ty naštvané obličeje kolem. Co se jim, sakra děje? Plné vozíky a stress! Každý ví, co by se mělo udělat líp a nikdo nehne. No nic, recept nemám.

13 gregormoldavit gregormoldavit | 31. července 2017 v 11:29 | Reagovat

[12]: Mira
Tady kolem mě jsou lidé celkem spokojeni, v obchodech nikdo nenadává. Přejedu do ČR a už někoho slyším u kasy bědovat, jak bylo dříve krásně. "Zlatý komunisti". (O co ti chudáci tady v Bavorsku přišli.)
Češi nadávali na poměry právě tak za komunistů, jenom se to báli říkat nahlas. Dnes si každý může nadávat jak chce, no tak nadává. Ve stáří člověk nemá tak intenzivní chuť, jako mladý člověk, zvláště když má umělé zuby. Tak z toho usoudí, že za komunistů bylo kvalitnější jídlo. Kdosi udělá chybu, která je drahá. Místo si přiznat, že mu to přestává myslet usoudí, že to je dnešní doba. Soused je naopak úspěšný a přijede drahým autem. Teď přijde onen efekt, "soused má krásnou kozu, já mu ji závidím. Dej bože, ať mu chcípne." No tak jde volit komunisty, ty mu jeho firmu zavřou a při troše štěstí i jeho. No a když už volí komunisty, tak si náhle vzpomíná, že tenkrát k sobě lidé měli blízko, nezáviděli a další voloviny, které žádným způsobem neodpovídají skutečnosti. Nakonec se dozvídáme, že tenkrát se nekradlo, ... Závěrem z toho vyplyne, že kdyby nebyl Havel, kdyby se necinkalo klíčema... mohli jsme dnes žít v pozemském ráji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama