Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 28. května 2017 v 23:00 | Reagovat

Vlastimil Tusar, sociálně demokratický politik se po rozdělení rakouskouherských archivů ( dva roky ve Vídni ) vrátil do Prahy. Byl sociální demokracií navržen do vlády poválečného Československa. V sociální demokracii byl se svými názory v menšině. Šmeral rozbíjel stranu směrem k bolševikům a starým členům ještě strašil v hlavách marxismus. Tusar razil teorii rostoucího evolučního socialismu ve formě výrobně obchodního družstva. větší množství družstev měli položit základ k socializaci společnosti už za jeho vlády ( 7/1919 - 9/1922). Nebyl pochopen, ale naopak vznikla KSČ se Šmeralem v čele. Ten dokonce vyučoval Lenina, jak dělat "revoluci" v kulturnější zemi. Po několika letech sklidil "odměnu" nadávky z Ruska i od "svých" a skončil i se svými teoriemi o internacionální revoluci ve Švýcarsku.
Osobně bych družstevní myšlenku neodsuzoval. Dobře vedené družstvo má šanci jako každá jiná firma pod řádným vedením. Mně například už vyplatilo družstvo na jeden 10000.-Kč transformační členský podíl za posledních pět let 5,10,10,20,30 000.-Kč před zdaněním ( 15%). Jsou členové s 45 podíly a také s 1 ( podle toho kolik skoupili v době kdy družstvo nic, kromě transformačních podílů oprávněným osobám ( nečlenům ) ze zákona vyplácelo). Tehdy byly členské podíly k mání i za 3500.-Kč. Transformace proběhla v r. 1992 a čekal jsem tudíž 20let na stabilizaci a víceméně pravidelnou výplatu ze zisku.

2 nar.soc. nar.soc. | 29. května 2017 v 9:57 | Reagovat

"Komunista musí zastupovat zájmy dělnické třídy. - A ta se ho o to prosí?"
Především je nutno vyjasnit komunistický pojem "dělník". Patří ke slovnímu kmeni "dílo" nebo "dělit"? V  dosud zažitém komunistickém názvosloví byl pojem "dělník" výsledkem odvození od obou slovních kmenů. Pro prosťáčky byl dělník od slov "dělat dílo", pro echt soudruhy od slova "dělit se o něco". Dělnická třída znamenala příslušnost k houfu "dělníků", kteří se vždy chtějí jen o něco dělit ( moc, funkce, bezplatné a co nejširší zaopatření sebe a  spřízněných osob). To je dosud jediná známá a "funkční" podoba komunismu. Předvoj pak v komunismu byl už za samoobslužnou odměnu  a zadní voj to mohl obdivovat, závidět a nuceně dělat, aby se to co nejdéle udrželo.

3 gregormoldavit gregormoldavit | 29. května 2017 v 17:02 | Reagovat

[2]: nar.soc.
V roce 89 jsem se domníval, že JZD nějak v principu zůstanou. Vždyť zemědělci jsou už zvyklí dohromady hospodařit, což by mohlo být skutečně výhodnější. Pokud vím, tak se družstva rozpadla a lidi to zase zkusili na vlastní pěst. To by znamenalo, že se družstva neosvědčila. Jenže ono se neosvědčilo ani to potom. Většina těch soukromníků pohořela. Patrně si neuvědomili, že ono je mezi tím všechno jinak, než v době dědečka za 1. republiky. ČR zaostala nejen průmyslově, ale i zemědělsky. Ceny zemědělských produktů na světových trzích, při zcela jiné, levnější, dopravě než kdysi, pořádně klesly! Jednu českou rodinu 4 hektary nikdy nemůžou uživit. (Psal jsem o tom i v článcích o vinné révě.)

Minulý týden byl článek o tom, jak na jižní Moravě, kde po roce 89 nerozdělili lány na menší pole, dochází k těžkým škodám. Lijáky odplavují humus a zůstává poušť. Ono to tedy bude ještě o trochu těžší. Sice existují obrovské plochy, které jsou úrodné, ale místním se nevyplatí o ně starat. Když tam přijde skupina idealistů, z nichž nikdo nepozná koně od krávy, pak jim to asi nepředvede. Pod nějakou komunou bych si dokázal představit spíše družstvo výrobní, s kusem země a turizmem. Takovou nějakou atrakci. Já sám bych do toho s nimi ale nikdy nešel.

Na druhé straně vím o pozemcích v Karlovarském kraji, které místní vzdali a zanedbali. Bavoráci si je pachtovali a dokázali vydělat. To ovšem byli tvrdí profesionálové. Jak říkám, Češi jednoduše za 40 let socialismu zcela zaspali čas. Není mi jasné, co si vlastně představují soudruzi z KSČM, kdyby se dostali k moci? Zase násilím JZD jako za soudruha Zápotockého?

4 gregormoldavit gregormoldavit | 29. května 2017 v 18:46 | Reagovat

[2]: nar.soc.
Mám silné pochybnosti, jestli "dělnická třída" vůbec existuje. Byl jsem sám dělník na bagru v Cs, řidič náklaďáku v D, vedl jsem staveniště, poznal mnoho dělníků. Žádný z nich se necítil být článkem nějaké třídy. Každý se hádal o svůj plat a svoji pozici, právě tak v socialismu, kde údajně tato třída vládla, se nikdo žádného dělníka na jeho názory neptal a on je často ani neměl. Vládla strana, max. dělnický prezident, který si počínal jako diktátor a dělníci ho málo zajímali.
Dělnické internacionály nikdy nefungovaly, vedli je stejně nedělníci jako Marx, Engels, nebo Lenin. Když se měli jejich předáci na něčem dohodnout, tak se rozhádali a šli domu.
"Proletáři všech zemí spojte se," jakési komunistické "ave Maria", je výplod, který nedává smysl. Proletáři nemají zájem ani možnosti se spojovat. Proletář, který by měl takové ambice, si raději otevře vlastní firmu a stane se vykořisťovatelem, nebo dobře placeným poslancem. Snad se shodneme na tom, že proletáři se dodnes nespojili a taky se to nestane.
Jak jsem v jednom dílu napsal, dělnická třída za komunistů, byla stižena totální paralysou, všichni dělníci nadávali, ale všichni šli ochotně ač nasraně do 1. Máje. Nikdo se neodvážil ceknout, protože dobře věděl, že to bude mít následky a on v tom zůstane sám, nikdo z kolegů mu nepomůže, protože každý myslí jenom na sebe. Nikdy jsem nebyl svědkem toho, že by dělníci někde jako třída společně vystoupili.

5 jpok467@volny.cz jpok467@volny.cz | 1. června 2017 v 18:32 | Reagovat

Gregu eroze půdy a její splavování byla způsobena rozoráním mezí a likvidací remízků, stejně jako rušením poldrů, které zadržovaly vodu. Zcelení půdy do velkých lánů umožňuje průmyslovou velkovýrobu v zemědělství, ale ničí přírodu a to vše mají na svědomí komunisté. Lidé si odvykli pracovat na statcích, a dne se k tomu vrátil jen zlomek zemědělců, jejichž děti ale zuž nechtějí tu dřinu provozovat. Vždyť už na 4 krávy musíš mít automatické dojení a to jsou investice. Jsou družstva, která dosud fungují velice dobře. Tak však jsou specializována na jisté komodity, jako například česnek, a nesou vydírána velko odběrateli mléka. Tam lidé v zemědělství zůstali. Zemědělství potvrzuje fakt, že kam komunista šlápne, tak tam 100 let tráva neroste.

6 gregormoldavit gregormoldavit | 1. června 2017 v 19:54 | Reagovat

[5]: jpok
Což v tom článku tak stálo a já tak napsal.
Jako dítě (asi půlka 50. let) jsem viděl, jak na pole přijel cisternový náklaďák, vezl obsah kanálů. Všechno vylili uprostřed pole na jednom místě. Kolem ještě byly hliněné domky, které měly vahadlové studny. Z těch už se asi nenapili. Tohle by těžko udělal sedlák na svém pozemku.
V roce 1989 jsem měl v computru údaje z NDR. Tam se to samé dělalo ve velkém. Přiletěl jsem služebně do Berlína, kde mi řekli:
"Veškerá půda mezi Drážďany a Ostsee by se měla odbagrovat a poslat na Marz. S podzemní vodou je to podobné."
V tu dobu se začalo s nápravou, (na účet NSR, NDR bylo zbankrotované) a ten obnášel desítky miliard DM.
Nápravy v ČR asi nebyly levnější. Toliko pro ty, co měli za komunistů levnou vodu.
Ještě se o tom zmíním, ale soudruh Jakeš sám píše ve vzpomínkách, že západní kapitalisté napadli jeho krásný socialismus pod záminkou ochrany přírody. Tenkrát byla situace skutečně vyhrocená. Západ dával miliardy na ochranu přírody, ale zafouká vítr z Krušných hor a Bavorsko se přesto začne dusit. To nebyla záminka, ale skutečný problém.

7 Sabča Sabča | Web | 2. června 2017 v 18:05 | Reagovat

prosím mohli by jste se podívat na můj blog
rozhodla jsem se pomoct jednomu nemocnému klukovi a sama na to nestačím budu ráda když se připojíte i vy!

8 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 14. června 2017 v 18:15 | Reagovat

Sabčo, pokud neuvedeš přesný název svého blogu, pak je problém se na něj dostat. Sabrin je tam jak hnoje.

9 Pavell Pavell | 22. června 2017 v 23:02 | Reagovat

Jak vybudovat komunismus.

Se můžete zase dívat v přímém přenosu, protože ve Francii teď slavně vyhráli a totálně veškerou moc přebírají neomarxisté.
Zároveň budou mít po odstoupení Británie jedinou použitelnou armádu a jaderné zbraně v celé EU.

Nedalo se totiž nic dělat, když celý kapitalistický jihozápad EU je nesplatitelně předlužen a velká část obyvatel zdegenerovala do nepoužitelnosti ve fyzické práci, a intelektuálně nebyli na jihu nikdy nic moc. Takže jsou nyní totálně nekonkurenceschopní jak vůči USA tak už i Číně.

Kdežto národní komunismus v Československu nezkrachoval na předlužení ani náhodou, a k jeho sundání v jednotné vlně se museli domluvit nejmocnější marxisté celého Západu i Východu.
Naštěstí to docela dobře dopadlo a velká většina místních majetků připadla slovanským miliardářů a multimiliardářům, kteří tu mezi námi zůstávají.
Jen pár nejhorších jako třeba ničitel ostravského hornictví havlista Bakala uteklo s miliardami na Západ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.