Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 12. května 2017 v 22:09 | Reagovat

Jako člen závodního výboru, jsem v r. 1968 vyvolal stávku za uzavření skutečné ( pokud jsme to vůbec chápali) kolektivní smlouvy. V dubnu 1969 už mne kádrovala stranická trojka, měli asi 3 nebo 4 otázky:
- Proč jsi vstoupil do strany?
Nelíbilo se mi jaké dělá blbosti, tak jsem se v sebeobraně pokusil něco změnit ( vždycky jsem na schůzi KSČ remcal).
- Co soudíš o akčním programu z dubna 1968?
Byl jen kusý a nebyl pro všechny občany, např. plnohodnotná opozice dodnes neexistuje.
- Co soudíš o bratrské pomoci soc. států?
Považuji to za okupaci. Nic zde neztratili a nevím co zde dosud hledají.

Tak soudruhu, rozhodli jsme, že jsi dobrý pracovník, ale musíš se ještě hodně politicky zlepšit. Zatím tě navrhneme na vyškrtnutí a později to ještě zhodnotíme.
Říďa mi i dost přál a řekl, ty jsi proti pánům, ale nejsi s dělníkama.
Měl jsem na jazyku, že jsem proti blbosti a těm "dělníkům" co se dělí o výsledky naší pracovní činnosti. Nechal jsem si to pro sebe. Měl jsem tehdy podepsanou stabilizační smlouvu na 10let za tehdejších 25500.-Kčs a rozestavěný domek ( MNV rodičům zabralo dům, kde jsem byl s rodinou na výměnku, na výstavbu sídliště a náhradní byt mi nedali - pro potomky kulaka nic není).
V r. 1972 jsem nešel volit ( když jsem předtím na předvolební schůzi jednoho vola znectil ). To bylo moje Waterloo. Už jsem zůstal v buldozeru až do r. 1990 ( jako zemědělský technik s maturitou).
Sice za mnou přišli v r. 1985, že bych mohl být opět v KSČ, když budu souhlasit se stranickým úkolem. Replikoval jsem, chce mne strana? Prý ano, chceme poctivé pracovníky! Dobře, vraťte mi členství od r. 1969. Jsem dokonce ochoten doplatit 1Kčs známku za jedem měsíc, což je za 16let 192Kčs ( to jsem měl měsíčně cca 5000.- na ruku a fušky zvlášť). Prý to nejde. Když to šlo Husákovi, jde to i mně, ve straně jsme si rovni! Vypadalo to na definitivu v buldozeru. Co bylo po r. 1990 je už jiná kapitola.

2 gregormoldavit gregormoldavit | 14. května 2017 v 8:38 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Týden před prověrkami dostal každý takový dotazník, začínal myslím, "souhlasíte s bratrskou pomocí v srpnu 1968?" a tak, nějak dále. Stačilo napsat jen malé "ano" a člověk mohl mít klid. Já napsal "ne!" a zdůvodnění. Všude cenzura, všechno možné zakázané, hranice zavřené a noviny se už nedají ani otevřít na titulní stránce.
Hned za mnou kdosi přišel, ať neblbnu, tím si zkazím celý život, co z toho mám... Že mi dají nový dotazník, ať to napíšu jako všichni ostatní.
Já ale trval na tom, že tohle není můj názor, tak to taky podepsat nemůžu. O to vládě taky šlo, že všichni podepíšou, ačkoli si myslí opak. Šlo o to národ zlomit a to se jim povedlo.
Nemyslel jsem, že tím něco zmůžu, nebyl to ani nějaký boj proti komunistům, jednoduše tohle podepsat nemůžu, protože bych se nad sebou akorát poblil, a nepodepíšu i kdyby za to byl trest smrti. Takže mě vyhodili z práce hned ten den, kdy jsem to řekl u prověrek nahlas.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.