Prezident Václav Havel - 33/?

2. května 2017 v 9:44 | gregor moldavit
32. díl: prezident-vaclav-havel-32

Gustáv Husák - 2

Budování socialismu
aneb za krále Holce, byla za groš ovce = dříve bylo všechno lepší*

*(Nevím, jak dlouho se na groš tenkrát pracovalo? Ten Holec byl myslím Ladislav Pohrobek. Dostal jsem ale pitomý nápad, naco stříhat na mém pozemku trávu, když si můžu koupit kozu a ona mi ji spase. No tak jsem se informoval, co stojí jedna koza? 10€! Takže ta ovce za groš je dnes ještě pořád. (Pochopitelně jsem ji nekoupil, všichni mi to šetrně rozmluvili.))


Když se vrátíme k poslednímu dílu. Tyhle vstréči se sovětskými vojáky skutečně existovaly. Národ byl ještě rozbouřený a docházelo ke srážkám s Rusy. Někdo se ještě nechal mydlit od policajtů obuškem a vyhazovat z práce, na druhé straně už byli první "uvědomělí" (nebo spíše naprosto bezcharakterní), kteří jim chodili za jejich internacionální pomoc děkovat. Každý si mohl rozmyslet, jakou roli on bude v tomto novém divadelním kusu dějin hrát*. Jedna věc ale byla jasná, že si pomůže ten, kdo se přidá na stranu sovětských tanků, tedy těch, co je poslali, ještě lépe řečeno těch, co o ně Brežněva požádali. Ti budou brát a rozdávat koryta. (Tady se asi každému hned vybaví jméno Vasil Bilak.) První se taky přidali a strhli tím lavinu otáčení a prdelolezectví. Brzy to byly úplné závody, kdo více odvolá a více se poníží. No a ono se pak přeci nežilo špatně. Dnes jsou to třeba takové ty babičky, které poučují vnuky:
"Nevěř ve škole učitelům! Za soudruha Husáka se žilo lépe než dnes. A to nikdo z nás nebyl ve straně! Tenkrát jsme měli jistoty, mladí se nebáli, že vyletí z práce a zůstanou na dlažbě. Dostali manželskou půjčku a mohli se starat o děti... " Další výroky jistě každý zná. "Co je mi platná svoboda cestování, když na to nemám peníze... Tenkrát byly kvalitní levné potraviny, dnes je to předražené svinstvo... Lidé k sobě měli blízko..." a dokonce jsem i četl, že lidé si tenkrát nezáviděli, nekradli a podobné šílenosti.

*(Nakonec to byli zase ti samí rychle chápaví, kteří po roce 1989 utíkali volit komunisty. Oni ale neříkali, "My chceme nazpět do temnot cenzury, my chceme nazpět do otroctví." Ne, oni přeci chtějí ten skutečný komunismus, kde všichni budou mít práci, ale kde nebude cenzura a nebudou zavřené hranice... Tentokrát už se přeci určitě povede ten pravý studený oheň a suchá voda. Hlavně zase nazpět, žít v kapitalismu je příliš namáhavé.)

Škoda, že se v tom roce 1989 nemohl udělat nějaký rezervát pro ty, kterým se v oné době tak líbilo. Dnes by nemuseli vyprávět o tom, jak to krásné bylo, ale předvést, jak to ještě krásné stále je. Mohli jsme si dnes naše životy jednoduše srovnat. My, zastánci kapitalismu a demokracie, jsme si mohli zase zavést TUZEXy, kde by se dalo koupit kvalitní socialistické zboží z jejich strany. Bohužel ale jenom za východní koruny, tedy pro ty, co mají v socialismu štědrou tetu. Jenže racionálně myslící člověk snad ví, že socialistické hospodářství totálně zkrachovalo a ta cesta dále nevedla. Ti, co by na ní byli zůstali, už by dávno nepoukazovali na nic, byli by za pár let vymřeli hlady, pokud ne dříve na otrávenou vodu a vzduch. K tomu ještě na patřičném místě.)

Leč jak je to s tím návratem ke komunismu? Věří na něj zřejmě 10% Čechů. Ptal jsem se před časem jednoho funkcionáře KSČM, jestli chtějí zavést plánované hospodářství? Odpověď, "ano"! Takže kdyby se dostali k moci, jedeme druhou rundu od kapitalismu ke kapitalismu. Řekněme tedy, že by se komunistům podařilo své přívržence ozbrojit a udělat převrat. (Jinak si to skutečně představit neumím.) Tak podobně jako v únoru 1948. Nejprve si musíme uvědomit, že tenkrát na tuhle cestu ke komunismu věřila silná vrstva národa, mezi nimi i mladí a schopní lidé, kteří byli ochotni se zapojit. Třeba vzít pušku a jít na hranice. Něco takového dnes neexistuje. Mladí by sice na hranice šli, ale rovnou přes ně dále na západ. Za měsíc by z produktivních pracovníků doma zbyla tak polovina. Jen malé procento voličů jsou skutečně přesvědčení komunisté. Většina jsou ti, co nadávali tenkrát na komunisty, nadávají dnes na kapitalisty a budou nadávat vždycky na každý režim. Mně známí voliči jsou všichni důchodci. Ti vám nic budovat a střežit nepůjdou, ti jen doufají na zvýšení důchodu* a popravdě řečeno právě i na zavření hranic. (Když já za mlada cestovat nesměl, ať nesmějí dnešní mladí taky!)

*(Dnešní důchody v ČR jsou skutečně katastrofální. Vůbec nechápu, jak někdo může vyžít s 10 000 Kč? Právě tak ale nechápu, kde se vzaly ty báchorky, že za komunistů lidi měli důstojné stáří? Moje babička v roce 1960 brala 195 Kčs měsíčně. Pracovala celý život, ale jenom jako služka. Vzpomínám na dojídače jídel v pasážích, nenápadné žebrání... Průměrný důchod v Rakousku je dnes 1560 € měsíčně, 14x ročně. Tedy přepočítáno na měsíc a koruny - skoro 50 000 korun. To v zemi, která byla ještě do roku 1950 hospodářsky za ČSR. Nenapadá nikoho, že to mohl mít dnes český důchodce taky, kdyby... Dále ať si každý dosadí, co ho právě napadlo. Mě napadlo, že ...kdyby si generace mých rodičů nezačala zahrávat s komunisty!)

Nuže KSČM je u moci a provede znárodnění, jinak nelze přecházet na plánované hospodářství. Nyní tedy přijde naše čítankové "stál s puškou před továrnou", "pány jsme vyhnali"... Co s tou puškou před továrnou chtěli? Vlastně ji chránit, aby se do ní nedostal její majitel. Ten by ještě mohl podniknout nějaké kroky, mluvit k dělníkům, odnést důležité listy z trezoru. Ti ale s několika náboji nemohli vzdorovat armádě a policii. Po legendárním projevu Gottwalda, jak právě prezident Beneš schválil... vyšli studenti do ulic a protestovali proti převzetí vlády komunisty. Byli policií zmláceni, pozatýkáni a odsouzeni do vězení. Proti těm s puškou před továrnou policie nezakročila. Jak zmíněno už v dílu té doby, komunisti měli po mnoha čistkách policii pevně v rukou. Domnívám se, že to dnes ten případ není. Ještě horší by to bylo s tím vyháněním pánů. Po roce 1989 byla česká země vydrancovaná a bez obrovských investicí to dále nešlo. Těch se ujaly různé nadnárodní společnosti, kterým ovšem dnes ta země taky z větší části patří. Ty chtějí pochopitelně své investice nazpět, proto taky ročně odtékají miliardy do ciziny. Tyhle "pány" vyhnat, nebo pozatýkat a vrazit do koncentráků bude těžké. Nikdo ani neví, jaké fyzické osoby v Holandsku, Německu, USA... se za těmito koncerny skrývají. Jen jedno je celkem jasné, že si ty své podniky na území ČR vzít nedají. Tady by KSČM tvrdě narazila. Jestliže někomu něco prodám, nemůžu to chtít zadarmo nazpět. Leda snad odkoupit, ale kde ty peníze vzít? ČR je určitě nemá. "To vezmeme těm bohatým?" Tak to zkuste! Tady jste ve skutečnosti a ne ve zbojnických pohádkách. (Z bohatých můžou daně ždímat vlády kapitalistických států, v komunismu přeci žádní bohatí nejsou.) Půjčka? Jděte se do banky zeptat, jestli by vám nedali hypotéku na budování plánovaného hospodářství? Potrhají se tam smíchy. Domnívám se, že už tady by to komunisti museli rychle zabalit. A kdyby to dokázali a ony růžové zítřky budovat začali? To už tady bylo a nikdy nefungovalo. Celý socialismus byl od začátku podvod. Každou chvíli tyhle teorie čtu. Nebudeme kupovat ponožky s Číny, to stojí transport, lodní motory žerou naftu, zamořují vzduch... Vyrobíme si je sami, tím ušetříme peníze, ochráníme přírodu (tím že přenesu průmysl z Číny do své země?), dáme všem práci... Tak si to dejte, ale podívejte se nejprve jak vypadá např. Venezuela. Ta má ropu a byl to bohatý stát, než si tam jeden takový spasitel začal se socialismem zahrávat. Dnes je stát zruinovaný a lidé hladoví. Nebo se vám více líbí Sev. Korea?

Dejte si to, ale já už vám můžu předepsat články v Rudém Právu:
"Co jsme lidem slíbili, to jim dáme. My komunisti držíme slovo. Jo ale když to teď ještě nejde..." A mnoho slibů do budoucnosti, které nikdy nebudou splněny. Otevřená hranice?
"My ji zavřít nechceme, jenže západní imperialisté, zrádci vlasti ..."Já to slyšel celé dětství. Hranice se tedy zavře, nebo se o to komunisti aspoň pokusí. Jakou hodnotu mají jejich sliby, to by snad český národ mohl vědět.

Přeji vládu komunistů každému, kdo si ji přeje sám. Ale udělejte si to někde sami a netahejte do toho ty ostatní. Ty, co jim to myslí trochu dále.

Zůstaňme u hospodářství a vraťme se na začátek oné "normalizace". Ano, jak říkají dnešní staří, žilo se "normálně".

První tvrdou ranou byly prověrky a čistky. Výměna odborníků za politicky kované blbce, emigrace, hlavně vzdělaných a kvalifikovaných, a zase dále plánované hospodářství, to vedlo k hospodářské katastrofě. Ten vtip je ale v tom, že ono to v prvních letech normalizace zdánlivě vypadalo, že se hospodářství rozvíjí a lepší. Husák se v tom smyslu nechal slyšet, "Ta vláda před námi se nestarala o hospodářství. Na co? Taková maličkost, he he he he. My ale..." Byl zřejmě skutečně přesvědčen, že normalizace přinese i životní úroveň. Jak tomu s tím blahobytem bylo?

Předně mě vždy jako vojáka šokovalo, že národ považuje za zcela samozřejmé, že dostáváme 70 korun měsíčně. Vždyť je to jen voják. Když s ním jako s dobytkem zacházejí, můžou ho jako dobytek platit. Takhle se asi mohl cítit černoch na jihu USA, když pracoval na plantáži. Je to jenom černoch, tak přeci musí pracovat jen za žrádlo. A všichni si zvyknou, tak tomu je, tak tomu tedy asi chce nebeský pámbůch a my jsme z toho venku. Tak si ta stará generace na všechno pěkně zvykla, na cenzuru, na zavřené hranice... no a pak i na sovětské tanky.

Co se týče těch zdánlivých socialistických jistot, tedy ono rozhodně nebylo o co stát. Jeden z nás těsně před koncem vojny onemocněl a šel do nemocnice. Tam ležel ten den, kdy my šli do civilu a ten den i on přestal být vojákem. Armádu tedy dále nezajímal. Před odchodem na vojnu se pracovní poměr rozvazoval, firma ho ovšem dále považovala za svého zaměstnance. Musel se k ní tedy po vojně vrátit, nebo půl roku před tím dát výpověď. No a když se vrátil, podepsal to znova. Jenže tento člověk byl po vojně ještě 2 měsíce doma, práce neschopný, jako takový tedy nemohl zase nastoupit. Za celou tu dobu nedostal odnikud ani jednu korunu, museli ho živit rodiče.
V NSR (kapitalistickém) jsou na něco takového zákony, kdo je zrovna v nemocnici, nemůže být propuštěn. Kdo se vrátil ze základní vojenské služby a nemůže pro nemoc pracovat, má nezaměstnaneckou! Svou službou pro stát přeci pracoval. Nebyli to náhodou zase ti pravičáci a kapitalisté, kteří po pádu komunistů tuhle zbytečnou a neužitečnou buzeraci zkrátili na jeden rok a definovali, že voják je člověk a ne otrok a má právo být za svojí práci placen? Od komunistů bychom se toho byli těžko někdy dočkali.

Po tvrdé výměně vlády i vedoucích podniků, svazarmu, armády, policie... přišla ona politika "Zucker und Peitsche", (česky "cukr a bič", ale nevím, jestli se to v Čechách používá). Na jedné straně teror, na druhé straně ukázat, jaké to přináší výhody. Někdy v létě 1969 byla cs vláda v Moskvě a požádala o hospodářskou pomoc. Kreml si byl dobře vědom toho, že to, co se stalo, není žádná sranda. Předně celý svět* názorně poznal, co je to ten "komunismus", za další protestovaly i komunistické strany Francie, Itálie... Tohle rozhodně nebylo v jejich smyslu a událost zdiskreditovala i Kreml. Pomoc byla přiklepnuta a zřejmě to byl pořádný balík.

*(Svět sice poznal, ale rychle zapomněl. Kdo na západě na komunismus věřit chtěl, ten věřil dále. Vznikl sice potom jakýsi "evrokomunismus", tedy komunismus nesovětský, ale jinak se nic moc nezměnilo. Studoval jsem v NSR a potkal mnoho těch revolucionářů, kteří to považovali za správné, jeden stát byl zachráněn před kapitalismem. Mimochodem, když dostudovali a převzali firmu po otci, přestal jim najednou ten kapitalismus vadit. Za rok už své komunistické názory považovali za výstřelky mládí.)

Pokud já si vzpomínám, Husák nevytroubil onu finanční pomoc, naopak ji zatajil a udělal si z toho úspěch své politiky. V tu dobu už taky probíhala akce StB, umělá panika, že bude měna. Existoval pojem, "řezník, zelinář, ..." vyslovováno tak, jako by každý z nich musel být zloděj. Jenže ono skutečně bylo hodně lidí, kteří měli ve slamníku balíky korun. Myslím, že se je podařilo o ně stáhnout. Kupovaly se vraky aut, chaty, hodinky, klenoty (které peníze stojí, ale nazpět za ně žádné nedostanete)... všechno možné. Sen každé vlády (kapitalistické i komunistické) aby lidi peníze co nejrychleji poslali dále. No a když se to povedlo, čas plynul a nic se nedělo, vystoupil Husák v jednom projevu, "...kdosi dělá paniku, že bude měna. To je lež, my nebudeme lidem brát těch pár poctivě vydělaných korun." Každý si asi při tom vzpomněl na podobný projev soudruha Zápotockého v roce 1953. Já ale v tu chvíli nepochyboval, že Husák říká pravdu. Tuhle paniku už dále pro své záměry nepotřeboval.

Ona všemocná StB řídila i jiné šuškandy. Např. že ten Husák není zas tak špatný. To jiní by chtěli dělat procesy, on je otcovský a nakonec to myslí dobře. Tahle role "zmírňovačů" se právě v té normalizaci stala velmi oblíbená. "Když už tady ta funkce je, buďte rádi, že ji mám já. Jiný na mém místě, ten by..." "Za to, co si teďka řek, bys taky mohl nést následky! Já to jako zapomenu, ale ty zmlkni a buď rád, že já...!"

Husák si taky rád hrál na Karla IV. a chodil po obchodech kontrolovat, jestli mají dost zboží. Neměly, ale jelikož bylo všechno lež a podvod, nebylo tomu tady jinak. Jeho ochranka věděla kam jde a informovala předem vedoucího i sklady a ty okamžitě poslaly náklaďák. Takže tam na něj čekala pěkná Potěmkinova vesnice. Jednou se ale Husák zpozdil, lidi viděli zboží ve výloze a všechno vykoupili. Husák tam bohužel nalezl ten krám takový, jako byl vždycky.

Oproti roku 1968 ovšem v obchodech skutečně začal být větší výběr potravin, stoupaly platy. Po vojně, rok 1969, jsem nastoupil zase na 1000 hrubého, náhle to bylo 1500 a za půl roku 1700. Šlo o to ukázat, že stačí odbourat svobodu a už je peněz hromada. U mnoha lidí to tak i fungovalo, vždyť v životě přeci o nic jiného než o ten žvanec nejde. K tomu přišla ona slavná populace, tedy "Husákovy děti". "To byla doba, tenkrát se lidi nebáli mít děti," slyšíme ještě dnes. Jenže on to nakonec byl zase jenom podvod. Ty peníze, jak řečeno, byly jednorázově z Ruska a pochopitelně se hned probendily. Při tom v tu dobu byly spíše potřeba na modernizaci průmyslu a ochranu přírody. To ovšem muselo počkat a nakonec čekalo až do roku 1989. Jenže ceny stoupaly taky. Blížila se zima, v tu dobu jsem měl asi oněch 800 čistého, šel jsem do obchodu a blbě se zeptal.
"Mám tady stovku, dostanu za ní svetr?"
"A nezbláznil jste se?"
"Kolik teda stojí svetr?"
"Nejmíň tři stovky."
V tu dobu se začaly prodávat ony vatované šusťákové bundy, dříve jenom v tuzexu. Za moc ani nestály, hřály málo a nepromokavé taky nebyly. Jeden kolega mi vypráví:
"Koupil jsem si jednu za 350 korun. Hned první týden mi ji někdo v kině ukradnul. Jdu si tedy koupit novou, ale už stála 550 korun."
Byl jsem v hospodě U Fleků, náhodou o den před tím, než cena půlitru (= 0,4 L, nikdy jsem tam nedostal víc!) měla stoupnout o jednu korunu. Na záchodě brečel nějaký místní štamgast, "čtyři koruny sedmdesát, copak kradu?"

Ony Husákovy děti byla spíše hanba té doby. Ženy dostaly různé výhody, aby mu pronajaly své dělohy. Bylo to výhodnější, než dělat ve fabrice. Jenže inteligentní lidi u těch čísel bledli. "Takhle se přeci množí primitivní národy." Možná si Husák myslel, že co se nepodařilo s mojí generací, vyjde tentokrát. Že se tentokrát už opravdu rodí nový socialistický člověk. Byl z toho ale zase jenom člověk obyčejný a koncem 70. let tyhle dělohové fondy došly. Matky začaly řvát, že je Husák okradl, což si o něm v tu dobu už nakonec mysleli všichni. Bylo jasné, že i jeho způsob hospodářství je prodělkový a ČSSR dále zaostává. Že se žije skromně, ale přesto ještě na účet příštích generací. K tomu se prohluboval problém zamoření přírody. O její ochraně se mluvilo, ale nedělalo skoro nic. Vláda na to jednoduše neměla, musela vytloukat klín klínem. Kdo nežil "normálně", ale trochu se zamýšlel, tomu bylo jasné - jednou musí přijít čas tohle začít splácet, a to bude tvrdé!

pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 2. května 2017 v 17:45 | Reagovat

Pane autore, je toho moc najednou. Připosraný a špicly prolezlý národ nebyl schopen skoro ničeho. Odhlasoval se sice zločinný komunistický režim, ale "zásluhy" na důchody zůstaly bez změny ( totéž válečným vysloužilcům i zločincům v Německu ). Po rcce se pakovali sovětská vojska a stačilo přece schválit, že zástupci zločinného režimu jsou uvolnění funkcionáři KSČ, aktivní členové Lidových milic, politruci v armádě, cenzoři tisku a jiné kreatury. Ti všichni měl "SSSR náš vzor". Takže stačilo jim dát přeškolovací výměr a umístit je do Ralska a jiných kasáren po Rusech, aby si ten vzor řádně ohmatali. Viděl jsem ten svinčík v Louce u Znojma (klášter premobstrátů zrušený za Josefa II. a přeměněný na kasárny, kde sloužil můj děda i otec ). Tam v ubikacích, které by si musili vlastnoručně upravit, by mohli dostat základní vojenské dávky a šprtat PŠM tentokrát z demokratických not a na známky. Nejkratší pobyt 1rok, by každého blba vyléčil z podstaty a byla by tu i pracovní místa na přeměnu státních statků, zalesňování, veřejné úklidy. Podle "zapojení" přeškolovaných by se jim přidělily body k propuštění nebo zostření ( postem ).
Bez denacifikace by už byla buhví kolikátá válka. Bez dekomunizace to na nás čeká.
Správně poukazujete na "rozebrání" ČR cizím kapitálem. To je tržní příležitost a zčásti ČR pomohla. Další pomoc lze podle mne hledat v EU, kde je nutno slaďovat působení nadstátních organizací, aby byla regulace nikoli z pozice korupčního státu, ale jednotná v celé EU. Co se děje zde? Kde jaký blb až po prezidenty napadá EU a samozřejmě nikdo by nevěděl jak samostatně dál, kdyby se EU podařilo rozvalit. Vzor je dnes v vidění v Britanii.

2 gregormoldavit gregormoldavit | 2. května 2017 v 18:24 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Tento díl je jistě dlouhý, ale je určen pro ty, kteří se touto tematikou zabývají. Ne ke čtení na lehké pobavení. Vhodný třeba pro mladé, kteří si s něčím takovým lámou hlavu a třeba by zase chtěli i nějaký vítězný únor zkusit. Bohužel právě mladí komunisté to nikdy číst nebudou, oni mají vlastní literaturu, kde se můžou naopak ideologicky posílit. Ne dozvědět pravý opak.

Ona "dekomunisace" žádná nebyla, "nejsme jako oni", jak řekl Havel. Možná to byla chyba. Tady se jednalo o lidi, kteří svou zemi ochotně prodali Brežněvovi, dostali za to pozice a tím i možnost prodat ji po 89 ochotně podruhé západnímu kapitálu. Proto tvrdím, že ze srpna 68 a normalizace se český stát a národ nevzpamatoval dodnes. O tom něco v dalších částech.

3 nar.soc. nar.soc. | 3. května 2017 v 10:20 | Reagovat

[2]:

" ze srpna 68 a normalizace se český stát a národ nevzpamatoval dodnes".
S tím lze souhlasit. Několik vln emigrace, většinou nevratných za posledních 150let + dvě totality, by . zdevastovaly každý národ, potažmo i stát.
Osobně vidím i svoji vinu. Mám dvě dcery a syna s prvního manželství mé ženy. I když jsme si s komoušema užili ( jako nejstarší děti nás to postihlo nejvíce ), snažili jsme se ze všech sil ochránit děti a dopřát jim lepší osud, než doba dopřála nám. O komunistických lumpárnách jsme se doma nebavili a pokud i následky pronikly až k dětem, bagatelizovali jsme je. Dnes jsou v předdůchodovém věku a moc odolnosti proti dnešním postkomunistickým lžím, stejně jako proto "pravicovým" žvástům ála Klaus, naše děti nemají. Odporují, že to asi nebylo tak horké, že si na to ani nevzpomínají. Je pozdě bycha honit. Alespoň nám ( se ženou ) zůstal vjem, že jsme je vychovali slušně a mají k nám rodinný vztah. Jistě se dalo udělat víc ( to platí vždy a všude ) a jejich pomalý vzestup do nižší střední třídy ( nikoli podle Marxe ), podle funkčního vzestupu po r. 1990, je přivede k obraně svého postavení. Jedna dcera je dispečerka s občasnou prokurou. Druhá je samostatnou úřednicí krajské kontroly katastrálních úřadů. Obě mají statisticky průměrné výdělky, vlastní domky se zahrádkou a po mně zdědí pozemky s vyšší užitnou hodnotou ( potenciálně stavební ). Jak se ukazuje, lidé zakotvení ve svém majetku a výdělečném postavení mají důvody bedlivěji rozvažovat koho, jako voliči podpoří. Je to sice málo pro dnešek, ale je to hodně ve srovnání s lety 1950 - 1990.

4 gregormoldavit gregormoldavit | 3. května 2017 v 18:25 | Reagovat

[3]: nar.soc.
Nám jako dětem řvali do uší, že jsme se dožily mezníku v dějinách lidstva, jaké to máme štěstí. Skutečnost byla opačná. Výplach mozku, zavřené hranice, nízká životní úroveň, pak okupace Rusy, normalizace, relativně nízké platy a dnes průměrný důchod 11 000 korun. Jinak se žilo "normálně". Jak jsme napsal, lidi si zvyknou. Když je nakonec jasné, že ono to tak normální není, může už být pozdě.

Dle mého názoru by si každý trochu myslící člověk měl udělat politický názor a jít k volbám. Spíše ale dnes slyším, "já klíčemi necinkal", a když vláda dělá něco nepříjemného prohlásit, "já ji nevolil". Kdo nedělá nic je vždycky vinen.

Jinak je ovšem hrozně těžké jít k volbám, když není co volit. Tady v Německu je jasné, že Merkel se letos zase zvolí sama a pak už je ámen s námi i celou EU. Tak si se ženou taky říkáme, že aspoň jsme ve vlastním domku se zahradou, pěstujeme zeleninu, děláme dřevo na zimu a snad ještě nějak dožijeme. Považuji ale za skoro jisté, že příští generace nás budou proklínat, jako my proklínáme generaci našich rodičů, která dopustila vítězný únor.

5 nar.soc. nar.soc. | 3. května 2017 v 20:38 | Reagovat

[4]:

Málokdo je na výši současné situace, aby se mohl rozhodnout správně. Je to s volbami vždy hádání z lógru.
Zrovna teď je zde plno hádek o vládní budoucnost. Lotři nebo blbci ( vyber si každý jak chceš ) schválili před několika lety zákon o korunových dluhopisech. Lumpárna byla v tom, že částka do 1Kč včetně, nepodléhá zdanění.
Asi 520 firem vydalo podle tohoto zákona asi 40 miliard dluhopisů. Firmy vypsaly splátky investorům od 5 do 30let a úročení od 6 do 18% samozřejmě bez danění těch proplácených úroků. Stalo se to za ministrování na financích Kalouskem a schválila to i tehdejší opozice ČSSD. Podle zákona vydala firma dnešního min. financí 3miliardy dluhopisů a pan majitel si jich koupil za 1,5 miliardy na 6% úrok. Úrok mu vyplácí firma ročně ve výši 90mil. Kč. Dnes stejný člověk prosadil Elektronickou evidenci tržeb, kde každý hokynář musí zaevidovat účtenku pod sankcí statisícové pokuty. Ovšem pan ministr má denně 250000.-Kč bez daně. Je to podle zákona, ale není zřejmé proč to firmy vydaly, když banky půjčovaly i za 4%. Ve sněmovně začali min. Babiše grilovat ( s tříletým zpožděním). Zdejší blbý národ mu podle průzkumů dává až 30% preferencí a ostatní pol. strany mají z něj bobky. Premiér už nevydržel Babišův posměch místo řádného vysvětlení a navrhuje vládě demisi. Zítra by to mělo proběhnout. Co vymyslí Vševěd z Hradu je k očekávání. Nic dobrého to od Ožraly nebude.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama