Prezident Václav Havel - 21/?

6. února 2017 v 9:25 | gregor moldavit
Antonín Novotný - 3
Doba zmírnění a vystřízlivění.
Domnívám se, že tento obrázek každý hned poznal.
Jsme v roce 1955 a na začátku velmi úspěšného filmu "cesta do pravěku". Karel Zeman asi nemohl jinak, než dát vypravěči pionýrský šátek. Správně uvázaný, tvar jako 1.

Takhle měl vypadat mladý pionýr, tedy ona nová generace orwellovských bezrohých krav. Komunistický budovatel bez vlastního názoru, oddaný straně a následující její ideologii jak ovce berana. Jenže ono to tak nefunguje a patrně to s lidmi nikdy fungovat nebude.

Napsal jsem, že komunisti svou ideologii odvařili od katolické církve a tohle je zase podobné. Je to asi jako když novopečený, zapálený farář přijde na malé město a domnívá se, že tam udělá zázrak. Všechny přesvědčí, malé děti podchytí, ... a nakonec mu všichni přijdou do kostela a budou skutečně věřit tomu, čemu věří on. Bude mít vzornou obec. Možná nejprve pár dětí na nějaké akce i naláká, ale ty povyrostou a pokud nemají víru v genech, jako on, tak se mu na ty jeho rituály jednoho dne zase vykašlou. No a všechno je za čas tak, jako v tom městečku bylo před tím = do kostela přijde pár babiček!

Po převratu 1948 skutečně existuje vrstva fanatiků a ta věří, že nadešla nějaká nová doba, mezník v dějinách lidstva, že lidi budou převychováni, že přestanou krást, cíl života budou hledat v práci, pak se zruší peníze a policie ... Jenže ono to nadšení rychle vyprchalo, těch věřících bylo stále méně, až na to už věřili jenom blbci. Tohle jsem chtěl napsat pro ty, kteří věří na lokomotivy dějin a mezníky v dějinách lidstva. Ono něco takového nebylo a nejspíše ani nebude. Když se zblázní jeden člověk, nemusejí se zbláznit ti ostatní kolem. Že máme šátek nosit každý den a všude, (a podle toho se chovat), nám pár cvoků ještě řve do uší, ale je to zase asi jako když církev vydává brožuru "katolická dívka" a očekává, že ta se bude skutečně 3x denně modlit a 2x týdně přijde na mši. (Pochopitelně nezbytná zmínka, že do kasičky nutno hodit co nejvíce, vždyť za to bude v nebi tisíckrát odškodněna.*)

*(Platit nutno tady na zemi, nazpět to dostanu od nějaké pohádkové bytosti po smrti. Geniálně vymyšleno a právě tady udělali komunisti smrtelnou chybu. Oni tu odměnu slíbili už tady na zemi. Proto jsou dávno pryč a církev je tu pořád. Nutno říci, že kdyby komunisti byli dokázali dát víc, než kapitalisté, mohli tu být dodnes. Všechny zbylé blbiny by jim lid už byl odpustil. Jenže oni zkrachovali jak ideologicky, tak hospodářsky.)

Píše se rok 1960, všechno začíná být zcela jinak než v letech 50. Nikdo už se nesnaží lidi převychovávat, nikdo už neprorokuje* jak jednou bude všechno zadarmo. V tu dobu neznám nikoho ve třídě, nebo v ulici, kdo by nebyl v pionýru, ale vyjít s tím šátkem na ulici, byl by se okamžitě stal terčem posměchu. Právě tak se nikdo z nás nechová coby "pionýr", příkladný pomatenec podle komunistických předpisů. Jsme normální lidé a budovatel socialismu z nás nikdy nevyroste.

*(Novotný tento rok pouze zaprorokuje, že do roku 1965 bude v Praze odstraněna bytová krize. Snad už za rok to bere nazpět a další datum neuvádí. Pokud vím, není vyřešena dodnes.)

60. léta je období těžkého vystřízlivění. Často se dočteme, že za Novotného byly rozpuštěny koncentráky, teror se zmírnil, přestaly smrtelné procesy, že se ten socialismus začal přeci jen vyvíjet k lepšímu. To je pravda, ale ne docela. Bylo to za Novotného, on ale sám nebyl reformátorem. Spíše v Sovětském svazu polevuje stalinismus a to má odpovídající následky i v ČSR*. Je tu ale i jiný faktor, tedy klasický vývoj totality. Věřící fanatici (často mentálně slabší) jsou z funkcí vytlačováni profesionálními (často dokonce schopnými) kariéristy. Ti nemají v úmyslu zbytečně škodit, už vůbec ne vraždit, chtějí toliko moc a bohatství, tedy svoji kariéru. Za vládnoucí -ismus se sice schovají, ale být to nějaký jiný, nic by to na jejich jednání neměnilo, toliko by používali jiné fráze. Socialismus asi svrhnout nepůjde, tak poplujeme s proudem.

*(1960 prohlašuje Novotný socialismus za prakticky vybudovaný a přidává ono druhé "S". Snad jako výsměch lidu, který toho socialismu má dávno právě pokrk.)

Můj komunisticky věřící otec (měl civilní zaměstnání, nebyl v LM, pouze věřil) mi jednou v 70. letech (kdy už ze strany vystoupil) vykládal, že "my jsme všechno mysleli dobře, my chtěli jenom aby... ale do té strany vstoupilo mnoho špatných soudruhů, kteří to nemysleli poctivě. My jsme čekali, že zase vystoupí, ale oni převzali moc a nás poctivé zatlačili..."
Mohl jsem mu jenom říci: "Vy jste uvědoměle vraždili, oni neuvědoměle kradli. To už je mi ten špatný komunista milejší, než ten blbej-poctivej."

Jedno těm věřícím komunistům zůstává snad taky až do konce - jejich šílená a nedopečená propaganda. Své věci jenom škodí tím, že z mojí generace dělají totální blbce. Lhát se musí umět, ale oni neumějí ani to. Jestliže existuje něco jako TUZEX, je už těžké vykládat lidu, že ten západ na nás hledí se závistí, tam by lidé chtěli taky socialismus. Do Prahy jezdí už řady autobusů se západními turisty a ti se na nás dívají jako na zvířata v ZOO. Oni jedou za týden zase nazpět, pro nás je ta hranice uzavřená. Proč jsou tedy ještě hlídané hranice? Inu proti diverzantům. Ti si ale přeci můžou sednout do takového autobusu. Proč utíkají naši lidé na západ, ale zatím ani jeden obráceně? Protože tam nemají peníze na vlak, aby k nám přijeli. A ti v těch autech a autobusech? To jsou kapitalisté, dělník na to nemá. Je tomu tak, že oni mají svobodu cestování? Jo, nebo taky svobodu chcípnot v na dlažbě. A vůbec, když se tak blbě ptáš a tady se ti nelíbí, běž si k těm tvejm Američanům!
Moje generace se nestala budovatelem socialismu, ale taky neviděla v komunistech nepřítele. Oni si ho z nás ale sami rychle udělali.

Generační konflikt asi existoval vždycky, ale tady došlo ke střetu dvou zcela rozdílně myslících a vnímajících generací. Ne všichni ti staří jsou komunisté, ale přeci jenom zažili protektorát, zažili těžkou krizi 30. let. Nyní mají všichni práci, postavila se nová sídliště, zlepšilo to a ono. Tím rychle přijde jejich představa, "ti mladí všechno mají a ničeho si neváží". Ale my se ptáme: "Proč je všude cenzura, proč jste nám zavřeli hranice, proč nemůžeme cestovat jako ti na západě? Co je to za hospodářství, když koruna je nesměnitelná?" A každým dotazem jsme pro komunisty nepřátelé vlasti. Té jejich vlasti. Koncem 60. let se moje podvedená a obelhaná generace staví na odpor. Tak dobrou výchovu jsme dostali a takovýto plevel z nás vzešel. I Novotný chápe, že bude potřeba přitvrdit, že bez toho Stalina to asi nepůjde, ale už to nestihne, je sám svržen z trůnu. O tom v příštím dílu.

Dnešní mladí neokomunisti žijí v představě, že tehdá byl život růžová zahrada. Babička přeci říkala, že tenkrát se žilo normálně. To jistě, ale kdyby ta babička žila v době kamenné, vyprávěla by to samé. "Normálně jsme lovili mamuty, normálně nás přes zimu půlka vychcípala." Ono se za komunistů žilo normálně, jen ty růžové zítřky nikdy nepřišly a tahle cesta nakonec ani dále nevedla. Hospodářství pracovalo s prodělkem a jednou se to zabalit muselo.

Ještě trochu vlastní vzpomínky. Jednou jsme byli se svazarmem v Podkrkonoší na soustředění. Kus dál byla textilka, která zaměstnávala velkou část místního obyvatelstva, hlavně asi mladé ženy. No a ty holky k nám byly hrozně vlídné a vstřícné. Jednou jsme za vlahého večera táhli do hospody a šli kolem oné textilky. (Někdo možná tuší, jak se ona vesnice jmenovala.) Okna byla si 2 metry vysoko a ozýval se dost velký kravál. Přemohla mě zvědavost. Jsem spíše menší a vyhublý a na svoji velikost jsem měl velkou sílu v prstech a byl tím stvořen pro lezení po stěně. (To ale nebyl můj hlavní sport té doby.) Jelikož malta v cihlách byla už částečně vypadaná, vylezl jsem po té stěně a nahlédl oknem dovnitř. Naskytl se mi pohled do manufaktury 19. století, jakou vlastnil třeba vykořisťovatel Friedrich Engels. (Ten co jsme jeho obraz vždy viděli vedle kolegů Marx, Lenin, Stalin, boha čtyřjediného, ten co prohlásil Slovany za neschopné tvořit státy a předpověděl jim zánik.) Polonahé holky v prádle tam ve vedru, zkaženém vzduchu a kraválu pracovaly na stavech. Vyděšeně jsem se na to díval a ten pohled nezapomněl dodnes. Ten kraj tam pod tou Sněžkou je skutečně hezký a docela bych tam chtěl někde žít, ale že ty holky by zcela opačně raději ulovily jednoho svazarmovce a nechaly se od něj z téhle fabriky odvést do Prahy, to bylo zcela jasné. Kdyby v tu dobu byla existovala takováhle sviňská zaostalá fabrika někde v NSR nebo Rakousku, byly by ji odbory okamžitě nechaly zavřít a majitele postavily před soud. V socialismu nebylo odvolání a zastání!!! Tady jsme asi v roce 1967. Ty holky byly nomální otrokyně!

Jelikož tenhle blog je vyprávění jednoho člověka a ne lexikon prezidentů, dovolím si ještě jednu svoji vzpomínku zcela nepolitickou. Před tou hospodou byla taková lavička, myslím stanice autobusu. No a tam jsem si šel z té zahulené hospody sednou s pivem v ruce a jednou z těch dělnic, se kterou jsem se tam bavil. A za nějakou dobu z té hospody vyleze takovej kulatej typ, s ním asi tři holky a ten kluk zpívá a zpívá. Nazývaly ho nickem, takže jeho jméno tam nepadlo. Když někdo umí rychle utíkat, tak utíká i když nikam nespěchá, když někdo umí lézt po stěně, tak po ní leze a když někdo umí zpívat, tak zpívá. A já se s ním a těma holkama zapovídal a on jestli bych někdy nepřijel k nim někam na osadu a tak jsme pili pívo a dlouhou dobu si vykládali a dobře si všichni rozuměli. A ten kluk občas začal něco zpívat.
Přešlo pár let a já se služebně ocitnul mezi montovanými baráčky firmy "Montážní podnik spojů" v Ďáblicích. (Rok asi 1970) Najednou koukám, že proti mě jde takový už hodně zavalitý kluk, co mi toho z té hospody pod Krkonošemi strašně připomíná. Pracoval tam na dopravce, (nikoli coby prodavač), než s tím pak někdy praštil a věnoval se plně jenom zpěvu. Byl bych se ho rád zeptal, jestli je to on a jestli si na mě vzpomíná? Jenže on už v té době byl slavný, tak jsem si ho netroufnul oslovit. Jeho jméno bylo Michal Tučný.

pokračování o Novotném ...

O takovém generačním konfliktu už jsem kdysi napsal vyprávění ze starého Sumeru: O nepovedeném kuřeti
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 6. února 2017 v 19:00 | Reagovat

"bez vlastního názoru, oddaný straně a následující její ideologii jak ovce berana".

To přirovnání se běžně používá, ale mě nesedí. Kdysi jsem chodil na dálkovou zem. techn. školu a propadl jsem v pololetí z chovu hosp. zvířat. Musil jsem se to řádně naučit a nechat se vyzkoušet. Vím  proč ovce následují berana i kolik jich v takovém stádě může být maximálně.
Beran je plemeník a dovede v jednom měsíci oplodnit zaručeně až 500 ovcí. To je to co ovce k beranovi váže.
Jak oplodňovali soudruzi Berani a jaké výsledky  dosáhli, jste popsal pěkně barvitě.

2 gregormoldavit gregormoldavit | 6. února 2017 v 20:22 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Vycházím z toho, že na prvním místě při pohybu stáda je bezpečnost. Když začne utíkat vůdce, nepřemýšlí ostatní o důvodech, ale mažou s ním. To není zrovna moc inteligentní, ale v dané situaci asi praktické.

3 matka matka | 7. února 2017 v 14:23 | Reagovat

A pak jsou ještě ovce, které cítí, že je již výhodné oslabeného berana ze zálohy podříznout a pak si užívat, pokud jimi skutečný vítěz nepohrdne.

4 gregormoldavit gregormoldavit | 7. února 2017 v 18:21 | Reagovat

[3]: matka
Nevím jak je to s tím podřezáváním, ale ono to v přírodě funguje trochu jinak. Viděl jsem nacistický propagační film, kde dva brouci roháči bojují o samičku. Pak už tam nějaký bodrý profesor vykládá studentce:
"Milá slečno, to jsou zákony přírody. Silný zvítězí a slabý musí zahynout."
Co lži je v tom filmu. Kdo se naučil věřit svým očím a nenechat se zmanipulovat kecáním, vidí zcela jasně: slabší z roháčů uznává porážku a odchází. A tak je tomu prakticky u všech soubojů o samičku u brouků, savců atd... Ke smrti slabšího dochází jen v málo případech, často i neúmyslně. Jestliže je situace jasná, pak se ten slabší sám z boje stahuje.

Platí i pro druhy. Mamut byl bezpochyby silný, ale když jde doba ledová ke konci, tak vymírá. Člověk je poměrně slabý, ale je to potvora, která se dokáže přizpůsobit každé změně.

Na druhé straně jsme my lidé úplní blbci. Kvůli maličkostem se zabíjíme ve válkách, ale nemůžeme přeci nechat strádat parazity, kteří naší společnost zneužívají a spokojeně se množí. Každý ví, že to nepůjde do nekonečna, nikdo se to neodváží říci nahlas.

Co se týče kralování, tedy závidím Američanům jejich 2x a dost. To by mělo být zákonem ve všech zemích. Když má někdo velikou moc, měl by to zabalit a jít do důchodu. Příklad je šílená Merkel, která se ze své moci zbláznila a ve svém třetím období prakticky zničila Německo i EU.

5 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 8. února 2017 v 11:18 | Reagovat

Chování stáda, je dáno genetikou. členové stáda vždy následují toho, kdo vypadá, nebo se prohlásí za vůdce. Je prokázáno, že stačí 4% jedinců, aby úplně změnili směr cesty stáda. Ovšem při tom, se do čela často dostanou ty neschopné a nemocné kusy a zbytek stáda běží automaticky za nimi. Žádného jedince nenapadne mít stejnou drzost a vést. Vyzkoušejte si to sami. Vysupte na jakémkoli shromáždění lidí, chopte se mikrofonu a řekněte druhým, co dělají špatně a jak by to měli změnit. Můžete se potom bránit davu křiklounů, kteří vás označí za blbce. Když je uzemníte argumenty, pak budete vůdcem vy, pokud se vám to nepodaří, bude vůdcem jeden z těch nejagresívnějších křiklounů. To je klasická politika.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama