Prezident Václav Havel - 20/?

30. ledna 2017 v 21:25 | gregor moldavit

Antonín Novotný - 2
Co je to revoluce?

Ta žena, jménem "Svoboda", má krásné pevné (a v tu dobu jistě přírodní) trojky a není tedy divu, že ji následují celé davy. Já bych za ní běžel taky. Ale vede ona ten lid přes ty mrtvoly skutečně ke svobodě?

Co je to revoluce? Nějaký příklad?
Francouzská revoluce 1789. Genocida francouzského národa. Pro marxistické historiky převrat v dějinách, lid ukázal, že si dokáže vládnout sám. Podle mě klasická ukázka toho, jak lid byl horším vládcem než feudálové.

Únorová revoluce v Rusku 1917. (V našich učebnicích moc nezmiňovaná, chybí tam Ježíš Kristus komunistického náboženství, tedy Lenin. Ten si v tu dobu chodí v Curichu k panu Davidoffovi na dluh pro doutníky. Nezaplatil je dodnes.) Byla to stávka proti skutečně krutým podmínkám v době 1. války. V revoluci přerostla když armáda odmítla zakročit. Není zcela pravda, že tato revoluce svrhla cara. Toho sesadila spíše aristokracie a generálové. Ale ne funkci cara, pouze Mikuláše II. Caren se stal automaticky jeho bratr, který (možná bohužel) tento úřad odmítl. (Lenin, vystudovaný jurista, ho později nechal bez důvodu a bez soudu zastřelit.) Válka ovšem v Rusku pokračuje pod vedením demokratické vlády, lid je dále nespokojený.

VŘSR 1917. Nemá s pojmem "revoluce" nic společného, je to vojenský puč jedné strany. Bolševici se pouze prohlašují vůdcem lidu, ten však za nimi nejde a bolševiky ve své většině odmítá. Pak přijde režim jak řemen, zlatý car předtím. ČEKA povraždí půl milionu obyvatel (dostanou název konrarevolucionáři), v občanské válce padne 9 milionů Rusů a 5 milionů poumírá hlady. Lenin byl do té doby nejhorším carem, jakého kdy Rusko mělo.

Co je to revoluce? Revoluce je když... A co je to kontrarevoluce? To je přesný opak.
cituji:
Revoluce (z lat. revolvere - převracet) je lidové povstání, jehož součástí je mimoprávní akce mas, kterou se usiluje o změnu politického systému, nikoli jen vládnoucí elity. Podle jiné definice je to "rychlá změna státní moci" provázená zhroucením státu.

Kontrarevoluce? Inu to je (aspoň tak mezi námi) přesně to samé, jenom na místě vykořisťovatelů a utlačovatelů sedí komunisti.

"Mimoprávní"! Ale je tomu tak, že dělníci mají právo vzít pušky a jít do boje? Tedy aspoň morální? Má potom ale taky stávající vláda právo vzít pušky a vzpouru potlačit? Na jednom se snad shodneme. Dějiny dají za pravdu tomu, kdo zvítězil, protože od něj placení ty dějepisné knížky potom píšou.
Tady bych ještě uvedl aspoň malý kousek, co napsal disident Lev Kopelev: "Když se bolševici dostali k moci, neznali žádné zákony. Ani juristické, ani morální".
I s příchodem komunistů ve východní Evropě po 2. válce dostal pojem "právo" jakýsi ironický nádech.

Marx napsal, že revoluce jsou lokomotivy dějin. No, jak ten pán myslí, ale co z toho vyplývá? Potřebují dějiny lokomotivy? Co jsou kontrarevoluce asi nenapsal, nejspíše je nepovažoval za možné. Představa jak tehdejších, právě tak ale i dnešních revolucionářů všech směrů a kalibrů, že stačí svrhnout vládu a lid bude po všechny časy šťastný. Na co pak ještě další (proti)revoluce?

Jenže ono to funguje jinak! V roce 1952 se vzbouří dělníci v NDR, jsou od komunistů zmasakrováni. 1953 jsou bouře v Plzni a jiných městech kvůli měnové reformě. Vláda nespokojenost potlačí, dělníky pozavírá. 1956 vypuknou nepokoje v Polsku a skutečná kontrarevoluce v Maďarsku. Tam už to vláda pod kontrolu nedostane. Komunisti v ČSR blednou. Co když tato už skutečná občanská válka přeskočí i k nám? Každý si možná vzpomene na nějakou svoji oběť, která by se mu ráda maďarským způsobem poděkovala. Chruščov není nadšen, ale pokud se mu impérium nemá rozpadnout, musí poslat rudou armádu. I ta má velké ztráty, Maďaři bojují, je to skutečná válka.

Vzpomínám si na tu paniku v Čechách a hrůzu komunistů. Za rok na to jsem čekal, že budeme slavit vítězství v Maďarsku, něco jako VŘSR. Na to přeci mají komunisti dobrou paměť. V žádných novinách není ani jediná věta. Nic takového se nikdy neudálo.

Jiskra do ČSR nepřeskočila. V tu dobu je jasné, že stalinismus* je překonán, potenciál zásob na připravovanou válku lze dát lidem a věnovat se lehkému průmyslu. Přichází zlevnění některých cen. Komunisti ho nafouknou, ale tuhle námahu si můžou ušetřit. Je to skutečnost, lidé ji vidí sami a začínají věřit, že se něco zlepší. Že ČSR proti západu za pouhých 8 let silně zaostala, to běžný člověk neví.

*(Na sjezdu strany Chruščov prohlašuje: "Stalin byl nejhorší zločinec, jakého Rusko kdy mělo." To se já mám dozvědět po letech na západě. Socialistický budovatel to vědět nemusí.)

Když v roce 1957 nastupuje Novotný, je situace už celkem jasná. Lid už nevěří na to, že "tenhle režim se neudrží", nebo že "do Vánoc jsou tady Američani" a komunisti už zase vědí, že lid nepřesvědčili a ostnaté dráty na hranicích, StB, LM a represálie nejsou jen na prvních několik let, že tady budou asi navždy. Jenom moji generaci (narozenou kolem 1948) snad považují za dostatečně zmanipulovanou, ale i v tom se mají šeredně zmýlit. "Nový socialistický člověk" se právě tak nepovedl, jako jejich "růžové zítřky". Mezi lidem a vládou stále panuje určité napětí, které komunisti nikdy nedokážou odstranit. Většinu lidu za sebou nemají a nikdy mít nebudou. Ozbrojená menšina však stačí na udržení moci. Lid se ale situaci přizpůsobuje a vláda se snaží aspoň to napětí nezvyšovat. (Udržet lidi v nevolnictví, ale zbytečně je nesrat.) Nikdo přímo nehladoví, velká část obyvatelstva, hlavně důchodci, však žije velmi skromě. Vzpomínám na ty v pasážích, co chodili dojídat zbytky v bistrech. A z vládnoucí nomenklatury se stává nová, dekadentní, šlechta.

Když jsem byl nepřítel pracujícího lidu (už v době Husáka) a jezdil s vejtřaskou po Krušných horách, piju takhle večer pivo s kolegou a ten vypráví:
"Jezdil jsem taky s dodávkou a rozvážel různé speciality. No a jednou tam byl taky hrad Orlík. Tak zastavím u brány, závoru zvedne ňákej uniformovanej Estébák, kývne, já to vyložím a on chtěl něco vědět, jaké že je tohle nové auto a tak jsme se zakecali. Jak se tak bavíme, otevře lednici, ani hotel by se za ni nemusel stydět a to byla jen lednička na bráně. Vytáhne plzeňské, naleje mi a chce se bavit dál. Já mu povídám, soudruhu, vždyť víte, že jsem tady s vozem a hned zas jedu, nemůžu pít pivo. A on se jenom uchechtne. Kdyby tě nějakej polda stavěl, řekni, žes byl tady u nás. Nikdo už tě nebude zdržovat..."
Jaký asi byl život "dělnického" prezidenta v takovém paláci, kde je navíc všechno zadarmo? Ke je obklopen ochrankou a služebnictvem, kde už byl komunismus dovršen a vše jde na účet státní kasy. Kde navíc neplatí běžné zákony. Třískání aut v opilém stavu měl být průvodním jevem těchto vládců a Estébáků, k tomu beztrestnost jejich kriminálních synáčků.

Lidi si zvyknou, všechno se nějak zaběhne a "beztřídní společnost" se rozkastuje na třídy, které si jsou více vzdálené, než na západě dělník s kapitalistou. Jsou to i třídy, které západ nezná, třeba ona užší společnost, řezník, automechanik, instalatér, majitel západních valut, ... kteří si vzájemně vyměňují zboží a služby. Kdo mezi ně nepatří, pro toho je pouze to, co zbude a toho moc není. Nikdo vyloženě nehladoví, ale široká masa žije spíše chudě. Je zcela neuvěřitelné, když od dnešních mladých komunistů čtu, že tenkrát lidi sice moc neměli, ale byli si rovni, měli k sobě blízko a nezáviděli si. Já to mám tedy v paměti přesně opačně.

Nějak se žije, ale je tu ještě cosi, o čem se dodnes nějak nemluví. Já do toho vosího hnízda píchnu. Národ je deprimován, demoralizován a k tomu decimován emigrací. Dle komunistů utíkají blbečkové, co se nechali obelhat západní propagandou a pak toho litují. Oni jsou to ale ve skutečnosti spíše umělci, doktoři, vědci a nebo i schopní řemeslníci, kteří nepotřebují dělat kariéru přes stranickou knížku, kteří nepotřebují socialistické jistoty, na které oni jen doplácí. Oni se chtějí spíše prodat ve volné konkurenci na západě. Doma ale tihle lidé chybí. Možná nejsou vylupovány banky, ale drobná zlodějna je na každém kroku. Vždyť všechno patří všem, tak proč si z toho nevzít? Co není pod proudem, nebo přibité, se ukradne a lidem to už ani nepřijde. Majitel chatky někde za městem se netají tím, že na ní všechno nakraď. Naopak se tím chlubí, "tohle sem ukrad támhle a tohle támhle, ha ha ha."

Lidé si zvolna všímají, že je ničena příroda, silnice a domy se začínají rozpadat, když vidí západní výrobky, uvědomují si ten rozdíl. Je tu ještě ale cosi, co málokdo bere na vědomí. Vyplatí se spíše známosti a stranická knížka, raději nevidět a nevědět a hlavně nemluvit, výkon v práci při nejlepším až na druhém místě, když už, tak platí účast v průvodu na 1. Máje. Ve srovnání se západem panuje i neuvěřitelný vandalismus. Chybí kontakt se světem, cestování, které vzdělává, je prakticky nemožné, mladí mají řídké znalosti cizích řečí, šíří se pasivita a zvolna roste vrstva těch, co ty socialistické jistoty potřebují, protože jinak by se neuživili, bez ROH by si neuměli zařídit dovolenou. Český národ začíná degenerovat.

Pokračování ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 31. ledna 2017 v 0:07 | Reagovat

Trošku k tomu povídání přispěji. Když jsem přišel v r. 1966 v březnu do STS Brno, byla teprve pár let v nově postaveném objektu. Měla rozepsané úkoly z min. zemědělství. Byly to generální opravy traktorů Zetor 25K, Zetor 3011 a 4011 pro obvod Moravy. Ceny byly stanoveny pevně a podnik na opravárenství málem dojel. Ona třetí generálka nejde udělat bez výměny mnoha komponent za úplně nové s čím cena nepočítala. Podobné to bylo i s přímou prací traktorů pro JZD. Nechali si za "smluvní tj. pevně stanovenou cenu" udělat ty práce, které byly v daných podmínkách dražší ( kopcovitý nebo podmáčený terén, nadměrně ulehlá půda k orbě a pod.). Nafta tekla proudem a normospotřeba nešla dodržet ( zejména traktory po GO měly vyšší spotřebu ).
Řiditelští koumesi hledali nějaký pramen dalších příjmů. GO trakt. 4011 stála v r. 1967 asi 13000.-Kčs. GO vysokozdvižného vozíku Desta ( s motorem 4011) byla za 70000.-, skoro při stejné pracnosti.
Tak začala STS fušovat do GO Dest. Napřed jen zkusmo, za čas to byla hlavní činnost a traktory pomalu odumřely ( výroba dodala novější a silnější). Cena GO se u traktorů zvedla na 21000.- ( 1975), ale u Desty na 140000.-. Podnik měl peněz jako želez ( Desta Děčín dělala GO a 90% zisku odvedla státu). Naše firma byla rozpočtová a se ziskem se ani nepočítalo. Takže se postavila podniková chata na brněnské přehradě, přijaly se hezké ženy a ty věděly co se po nich chce ( rozvedené či svobodné ). Při brněnských veletrzích přijela grupa z gen. ředitelství na veletrh, usalašila se na chatě, kuchařky se snažily a "hostesky" měly služby 24hod. Dostaly za to plat a podnik dostal z gen. ředitelství Rudý prapor za nejlepší hospodářský výkon a zisk. Ten byl nakonec povolen a rozděloval se podle jakéhosi zatřídění a dosažených bodů. Nikdo z běžných lidí tomu nerozuměl, ale o body byla strkanice. bod byl v r. 1984 asi 250Kč v r. 1987 už 500.-Kč. Měl jsem podle odpracovaných let a zatřídění 18 bodů. Mistři 25, vedoucí činností 40, ředitelský kolektiv ( 5lidí) po 60 a ředitel navíc 30.
Nakonec dostal podnik pověření na řízení všech STS v Jihomor. kraji. Všechny STS musily ukázat "podvlékačky" tj. na čem dělají tržby a naše firma jim to po veletržním mejdanu na chatě s požehnáním generálního ( podle toho jak se měla vybraná hosteska k dílu ) jednoduše vyfoukla a zavedla v Brně.
Mohl bych to rozvádět, ale na pochopení to stačí. Mzdy v STS Brno byly nad průmyslovým průměrem a krylo do ministerstvo s gen. ředitelstvím, ovšem jen do r. 1990, pak se to rozesralo kardinálně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama