Prezident Václav Havel - 19/?

26. ledna 2017 v 20:29 | gregor moldavit
Tento člověk se na nás ve škole díval 11 let.
Antonín Novotný (ke všemu ochotný)

Ve třídě bylo přerušeno vyučování, zachrastil amplion z ředitelny. Přímý přenos volby prezidenta z Pražského hradu. My žáci, nebylo nám ani 10 let, jsme si vzali kusy papíru a každý napsal nějaké jméno. Široký, Dolanský... co jsme tak znali, aniž bychom o nich co věděli. Někdo tam měl i Novotný, tohle jméno já neznal. No a pak přišlo hlásání:
"Navržen byl soudruh Novotný. Anóóó, a soudruzi poslanci zvedají ruce, všichnííí! Soudruh Novotný byl právě zvolééééén. Jednohlasně...."
Pro mě poněkud nejasné. Myslel jsem, že bude navrženo více jmen. A jak to, že jednohlasně hned ten první? To tedy znamená, že být jako první navržen náhodou nějaký jiný, byl by tedy bezpochyby taky jednohlasně zvolen. Kdo jsou ti poslanci, co tam zvedají ruce? Jsou to vůbec nějaké volby, nebo jenom podvod? Že dospělí o morálce kážou, ale sami ji moc nemají, mi bylo v tom věku už známo.
(Skutečnost taky taková byla. Všichni čekali, že to bude spíše Široký, ale Chruščov řekl Novotný. Nikdo tím nebyl nadšen, bylo veřejné tajemství, že je to člověk pilný, ale schopností toliko mírných a navíc člověk charakterově pochybný. Navíc konzervativní v době, kdy je potřeba myslet na reformy. Z nějakého důvodu souhlasil ministr vnitra Rudolf Barák, patrně proto, že měl na to místo zálusk sám a Novotného považoval za snadnou kořist. O tom později.)

Mělo ale trvat ještě mnoho let, než jsem to celé pochopil, tedy, že Novotný byl určen v Kremlu a nikdo z poslanců by si byl nedovolil tu ruku nezvednout. Být poslancem totiž není vůbec špatné, to je plat, to jsou privilegia, toho se nikdo nevzdá. Charakter sem, nebo tam, v kapitalismu, či v komunismu. Moje generace dorostla a pochopila, že podvod jsou nejenom volby, ale celý ten socialismus.
(O mnoho let později jsem viděl v nějakém pořadu německé televize cosi z Prahy a bylo řečeno, že Kreml se rozhodl vzít Husákovi funkci prvního tajemníka a dosadit si tam Jakeše. Asi za rok potom v Praze KSČ "rozhodla" předat tuto funkci na jinou osobu. Navržen byl soudruh Jakeš a obratem jednohlasně zvolen. To už mě ovšem nepřekvapilo. Koho poslanci v Praze navrhnou a jednohlasně zvolí, věděl v Německu běžný čtenář Spieglu rok před tím.)
Novotný a Chruščov

Novotný, do té doby 1. tajemník KSČ měl tedy nyní obě vedoucí funkce a stal se diktátorem. Ovšem jen z milosti Kremlu. Ten ho dosadil a mohl kdykoli sesadit. Leč Novotný byl poslušný místodržící. Vznikla na něj nekonečná řada vtipů. Začněme tedy tímhle:
Fidel Castro je u Chruščova, ten štědře nabízí pomoc. Co by si tak ještě přál? Tak co třeba ještě sto traktorů? No dobrá a kde že si to má vyzvednout?
"Až poletíš domů, zastav se v Praze. Mám tam skladníka, nějaký Novotný, ten ti je vydá."

Novotný nemá akademický titul, ale zato honosné funkce. Moje generace si jistě pamatuje na ono každodenní:
"První tajemník ústředního výboru KSČ a prezident republiky soudruh Antonín Novotný, řekl, přijal, odletěl, přiletěl, navštívil..."

Byl by ovšem omyl domnívat se, že tím sloučením stát ušetřil jeden plat. Novotný sám prý měl být překvapen měsíčním příjmem za obě funkce dokonce to prohlásil za nesmysl. Údajně to bylo 25 000 Kčs za každou funkci. V tu dobu, 1957, bylo 1 200 Kčs už slušný měsíční plat, 2 000 to už musel být starý mistr, holky bez maturity začínaly na 900, moje babička měla důchod 195 korun měsíčně. K tomu on peníze vůbec nepotřeboval. Už jako tajemník si dělal s rodinou dovolené v SSSR prakticky zadarmo. Jak píše Mlynář:
"... to ovšem neznamená, že takový člen vády si z toho platu něco sám musí platit. Má auto s řidičem, obojí k dispozici i k soukromému použití, má služební byt, ... Měl jsem taky svůj bungalov na dovolenou, za cenu, za kterou si dělník mohl postavit stan v campingu a chodit tam na latrínu..."

Kdo a jaký byl tento třetí dělnický prezident?
Novotný udělal kariéru při procesech a na jeho rukách byla špína a krev. Nebyl to typ zuřivého vraha, jako jeho kolega Václav Kopecký, ale svou roli kata sehrál a dostal se tím nahoru. Coby člověk nebyl jistě zlý, ale na druhé straně mu chyběly základní lidské vlastnosti. Jak už jsem uvedl, když pověsili Slánského, který si za 3 roky vlády nahrabal obrovský majetek, byl tento rozdán za symbolické ceny ostatní členům ÚV. Božena Novotná si vzala porcelán a prostěradla. Novotný pak spal na prostěradlech přítele, kterého nechal zavraždit a zřejmě mu to nic nedělalo. Tak vypadal charakter třetího dělnického prezidenta. Jinak to byl absolutní pragmatik, nikdy se ani nepokoušel předstírat nějaké vlastní myšlenky. Měl ale nejspíše talent vykonávat nějak řemeslnicky tento úřad a dokázal se přes mnoho pokusů o svrhnutí udržet 11 let. To řemeslo se s ním zřejmě táhlo, další vtip:
Novotný měl rozbitý záchod a zavolal instalatéra. (Na toho se v jeho době čekalo klidně měsíc.) Ten přijde, (jemu hned) montuje 2 hodiny a ukáže hotové dílo. Novotný zabrblá:
Hm dobrá, ale 2 hodiny? To já bych měl za necelou jednu."
"Jo", povídá ten člověk, "ale vy jste taky vyučený instalatér. Já jsem promovaný právník."

Novotný neholdoval alkoholu a nedělal si křečkovské zásoby milionů někde na západě, jako lecjaký jeho kolega. Božena Novotná se necpala do funkce první dámy a vylézala na veřejnost jen když nezbytně musela. Rozhodně se neztrapňovala způsobem soudružky Gottwaldové. Svého muže považovala za jednoduchého aparátčika a funkci prezidenta mu rozmlouvala. V tom asi měla skutečně lepší úsudek, než Chruščov. Jejich syn dorostl a proslul coby darebák, neřád a prvotřídní zloděj a rozkradač státního majetku. Do pádu Novotného nebyla možnost mu v tom zabránit.

Novotný nechal na nádvoří Orlíku postavit velký dřevěný sud, v něm stolek a židličky a tam mastil se svými věrnými mariáš. Nejprve byl funkcí prezidenta přetížen a přiznával, že na to nemá schopnosti.
(I Gottwald si jednou v užší spoečnosti stěžoval, že musí rozhodovat o věcech, kterým vůbec nerozumí. U něj to fungovalo tak, že kdo chtěl podpis, přinesl v tašce flašku vody. Jeden z těch nosičů se jmenoval Alexej Čepička, zvaný "taška-flaška".)
Vývoj byl ale zcela klasický, Novotný se rychle obklopil těmi, co mu mazali med kolem huby a za čas byl přesvědčen, že tu funkci nikdo nemůže dělat lépe, než on. Jak to u vládců bývá, pilnost ho brzy přešla a často se svojí partou vše zabalil už ve středu v poledne a jelo se mastit karty. Jeho kamenná tvář prý nasadila úsměv pouze v případě vyhraného mariáše. V jednom byl přesný opak Hitlera, nedal z hlavy dohromady ani nejjednodušší proslov. Buď mu to někdo napsal, nebo z něj vylezlo, "soudružky a soudruzi, éééé..." a dál nevěděl.
Když si Novotný něco napsal sám, jaksi tomu chyběl nějaký duch. Další vtip:
Novotný měl pomatenou sekretářku. Jednou mu něco nese a co vidí, za jeho zády stojí duch. Utíká pro ochranku, ta si cosi pomyslí, ale utíká s ní nazpět. Vtrhnou do kanceláře ale ono se skutečně nic neděje. Novotný klidně píše projev a duch nikde.

Novotný taky zavedl sovětský zvyk obálek. V nich dával dle vlastní úvahy desetitisícové částky svým věrným. Mezi jeho vášně měl patřit také rybolov. V případě úspěchu, když nachytal hodně ryb, odměňoval i svoji ochranku. Zlé jazyky tvrdily, že tito najali potápěče, aby mu ryby pod vodou na háček napichoval a on pak byl štědrý. Po vzoru feudálů a sovětských vládců měl taky chodit na lov. (Lenin prý střílel do zvířat v oboře přímo ze sedačky svého Rollse.) Vypráví se, že jednou Novotnému chytili jelena a přivázali ke stromu. On ale přijel pozdě, tak že ho zastřelí až ráno a nechal ho hlídat ochrance. Ráno byl jelen pryč a on je seřval. "Dneska se vám ztratí jelen, zítra to budu já!" Ale jestli jsou to drby, nebo pravda, to nevím.

V tomhle dorůstala moje generace a ona to zase taková sranda nebyla. Ti mladí na západě dostali určitě do života lepší karty. Už jenom tím, že žili ve světě skutečném a ne vylhaném. Jak to bylo s tu politikou?

O tom zase příště...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 27. ledna 2017 v 18:43 | Reagovat

Mám neodbytný dojem, že Novotný byl zásadním původcem rozdělení Československa. Byl nevzdělaný a o národnostních problémech smýšlel stalinisticky tj. měl vizi řešit je karabáčem ( komunistický slovenský separatista Husák by mohl vyprávět ). Když byl Novotný někdy v r. 1967 na Slovensku při "stranické" bratrské návštěvě = u KSS, dostal se také do Matice Slovenské v Martině. To byla chlouba slovenských národniarů. Ukázali mu, jak se kodifikovala novodobá slovenčina, jaké památky tam uchovávají a chtěli po něm nějaké slovo k této tématice. Je samozřejmé, že rozumný člověk by poděkoval a vyslovil uznání za historickou činnost. Novotný to vzal z jedné vody na plot. Prý jde o překonanou historii a v socialismu spějeme k internacionalismu, kde národní úsilí není potřebné. Byl z toho poprask a řešilo se to i na schůzích KSČ. Na Slovensku to povzbudilo Husáka a intelektuální skupinu, která se kolem něj pomalu shromáždila (uměl lidi zblbnout ). V lednu 1968 padl Novotný a Slováci přisunuli Dubčeka. Ten se v tom marastu chvíli hrabal až mu Sověti přivřeli kyslík. Pak došlo na Husáka a jeho představu o rovnoprávnosti Slováků a nutnosti "federácie". Tím se na Slovensku stal "spasitelem", v Moskvě "věrným synem socialismu" a v Česku "gaunerem všehoschopným". Převzal to po Dubčekovi, vyhlásil federáciu a když převzal i prezidentství byl na životním vrcholu. Je pravda, že jeho vzestup nelemovaly mrtvoly, jen zničené existence.
Založil slovenské vydírání na podstatně lepším základě, než kdysi Hlinka, což se projevilo v r. 1992 rozdělením státu. Jiný slovenský gauner Mečiar si proklestil cestu k neomezené moci a skopičinám, které nakonec zevnitř korigovalo Německo přes Dzurindu.

2 nar.soc. nar.soc. | 28. ledna 2017 v 11:36 | Reagovat

Něco aktuálního.

S nevšední zvědavostí sleduji účinkování prezidenta USA Don. Trunpa.
Moje politická mantra vždy byla národní socialismus Benešova typu = nic cizího nechceme, svoje bráníme a rozvíjíme podle zákona. K tomu přísluší tehdy nedosažitelná lidská práva podle později přijaté (10.12-1948 v OSN) Deklarace lidských práv.
Dnes ovšem vidím v USA křiklouna ( podobně vyskakoval Hitler ) s mantrou "USA především". Kdyby to bylo jen v USA, je to vlastenecké ( jako u Beneše ), pokud to má postihnout svět jde o nacismus, který je nepředvídatelný.
První či poslední Trumpova mantra je zeď proti pronikání Mexičanů do USA. Požaduje aby zeď zaplatilo Mexiko ( mimochodem podobně začal Hitler napadat Polsko). Když přišlo z Mexika odmítnutí vyhlásil záměr zvýšit cla na mexický  dovoz do USA na 20 -25%.
To už vypadá stejně, jako když dávalo Československo "rány" imperialistům, až s toho padlo na zadek.
Americká cla zaplatí dovozce a ten je vrazí do ceny pro spotřebitele, ergo kladívko, zeď zaplatí Američané = Trumpovi voliči.
To je ta dialektika, dobře znějící žvásty ( o šťastné budoucnosti = kolik jsem jich za život vyslechl), přinesou ve skutku srab. Inu blbce si zvolili a blbec vede svou a zdejší hradní nájemník se v tom podle reakcí vidí. :-D

3 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 30. ledna 2017 v 18:06 | Reagovat

Politika e stále opakuje. Kdysi při návštěvě Slovenska prezidentem Novotným, ohodnotil tento Matici slovenskou, jako zbytečnou, protože v komunismu spějeme k internacionalismu. A kuk, EU a sluníčkáři přejali komunistické ideály s internacionalismem a nazývají jej globalizací. Vše národností je hanebné a zpozdilé. Nyní vstoupila do učení komunistů i TOP 09. Komunisté říkali "všechno bude i chleba bude". Kalousek dnes říká "budeme studentům kupovat zdarma lístky do kina a za 15 let bude 4 denní pracovní týden". Jak vidíte, může se pravicová strana učit i u komunistů. Na Trupovi dnes závisí, zda západní civilizace přežije. Tak mu držím palce, proti globatizátorům typu Merkelové.

4 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 30. ledna 2017 v 18:17 | Reagovat

Inagurace Trampa zasáhla i do byznysu. Mezinárodní směna zahraničních investorů se přesunula od € na §. Je tím potvrzena důvěra v $ a pochybnosti v €. Evropské banky se dosud nevzpamatovaly k krize 2008 a mnohé mají problémy. Proto je těžké pochopit snahu některých našich politiků, honem, honem vstoupit s měnou na €. Asi nečtou mezinárodní zprávy z finančních nebo komoditních burz. Nebo nevědí, že něco takového existuje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama