Prezident Václav Havel - 18/?

22. ledna 2017 v 21:29 | gregor moldavit

Antonín Zápotocký - 3/3

Soudruh Antonín Zápotocký po sobě zanechal tři knihy. Pochopitelně uvědomělé, ale patrně literárně nevalné, páč nikdo se nám je ani nepokusil vnutit coby povinnou četbu a to bylo v době, kdy mezi ni patřil Timur a jeho parta, Příběh opravdového člověka, Syn pluku, apod... Z těch jeho knih si pamatuji pouze "Rudá záře nad Kladnem" a měli jsme z ní v čítance takovou malou ukázku. Tu jsem přečetli a šli zase dále, učitelka to ani nějak nekomentovala. Po jeho smrti se rychle zapomněla nejenom jeho literatura, ale i on sám, jak ještě uvedu na konci. Tento soudruh Zápotocký nám ale zanechal jeden krásný článeček, který je skutečně zábavný a čte se dodnes. Je to jeho vánoční projev roku 1952. Jestliže jsem uvedl, že komunisti svoji ideologii odvařili z katolické církve, tedy tento článek je zase jako ulitý z nějaké náboženské pohádkové knížky, jakou měla třeba moje dcera ve věku 7 let ve škole. (Nutno říci, že už v tomto věku ji prohlásila za výplod blbců.) Tak třeba jeden chlapeček byl tak zvrácený, že nechtěl chodit v neděli na mši. Dokonce si jednoho dne místo ní vyplul na lodičce na rybník. Vy jste nyní jistě přesvědčeni, že se utopil. Skoro tomu tak bylo, ale on se zjevil nějaký anděl, snad ve formě jakéhosi místního sportovce, který ho zachránil. No a od té doby ten chlapeček už ani jednu mši nevynechal a modlil se, až se z toho zbláznil a odvezli ho do Bohnic. (To už tam sice nebylo, já bych to ale ještě přidal.)

No a soudruh Zápotocký to přepracoval do náboženství komunistického. Jednou jsem celé uvedl:
Zápotocký - predvanocni-projev-roku-1952
Jaksi se skutečné nedá přehlédnout, že soudruh Zápotocký musel být naprosto infantilní. Docela rád bych se s ním ale o něčem pobavil:
...Nastaly mnohé převraty. Děti pracujících se již nerodí ve chlévech. (Kdy tomu tak bylo?) I Ježíšek vyrostl a zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho děda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný, je pěkně oblečený v beranici a v kožichu. (Kdy chodil Ježíšek otrhaný?) Nazí a otrhaní nechodí již dnes ani naši pracující a jejich děti. (Logické by snad bylo "nazí, nebo otrhaní". Nahý člověk nemůže být zároveň otrhaný. Jinak z toho pro nás, děti, mělo vyplývat, že za 1. republiky lidé chodili otrhaní, či nazí. Teprve komunisti je oblékli.) ... Do Vánoc splníme závazky Stalinovi. (O jaké závazky se tady jednalo? To bych skutečně rád věděl přesně.)
Co lži je pouze v tomto jeho infantilním projevu! Jinak si na ty rudé hvězdy vzpomínám. Byly nad každou továrnou a nad každou školou. I ta zřejmě splnila plán. Jen na dvoře byl takový dřevěný baráček plný Cikánů, to byla škola pomocná. Tak nad tou, jedinou, rudá hvězda neplála.
Leninovy spisy

Ale nejsem si jistý, jestli soudruh Zápotocký nezanechal taky nějaké spisy. Když jsem občas navštívil onu velikou potatěnou komunistku (zde už zmíněnou) nalila mi skleničku ruské vodky a povídala něco uvědomělého. Několikrát taky opakovala, že o mě ví, že právě kolísám, ale jednou vše pochopím a vstoupím do KSČ a ona že mi bude dělat ručitelku. A za ní v regálu byla řada velkých rudých knih a já mám dojem, že na nich stálo "Zápotockého spisy". Možná se po letech už mýlím a byly to obyčejné spisy Leninovy. V každém případě jich byla taková hromada, že všechny najednou by v nůši unesl jen silný horal. V těch stála taková proroctví, jako že s přibývající dobou socialismu bude ubývat krádeží, až zcela vymizí, neboť je to přežitek kapitalizmu. To samé například uplácení a podobně i to je jako z těch starých špatných dob. Můj otec na takové debility věřil, Lenin to podle něj přeci musel mít vědecky dokázané. Tak jsem se ho jednou zeptal, jestli v tom kapitalismu taky nutno podplatit řezníka, aby mi prodal řízek? Pronesl něco uvědomělého, odpovědět nedokázal. On sám neuplácel, ani neměl čím a my doma žrali bůček i s kůží.

Ptal jsem se té komunistky, jestli to snad celé četla, to prý ne, najde si v tom vždy jen pasáž, kterou právě potřebuje. Jinak ale mluvila celkem racionálně. Akorát mi taky vyprávěla takovou pohádku o hloupém chlapečkovi, který utekl na západ a pak se připlazil nazpět po kolenou. Já se s ní dokonce jednou setkal po roce 1989. Na ten západ se mě neptala, dobře věděla, že jsem emigrace nikdy nelitoval, rozhodně se nikdy nazpět nepřiplazil, že teď jsem Prahu jenom navštívil jako turista a jedu zase nazpět do Německa.

Na vojně se v knihovně prohýbaly regály pod spisy Lenina a dalších, (Slánského tam nebyly, ač existovaly) silně ovšem pochybuji, že by se byl kdo tohoto salátu za celé roky vůbec dotknul. Prášilo se tam na ně až do první zimy roku 1968, kdy se tato díla konečně dočkala uplatnění. Byla prohnána komínem a dala aspoň trochu tepla. To Sandtnerová tedy zanechala hodnotnější dílo.

Kolem roku 1950 byl vyslán na studia komunismu do Moskvy mladý nadšenec Zdeněk Mlynář. Autor knihy "Mráz přichází z Kremlu", která byla skutečně studnicí informací. Jeho první šok byl, že v Rusku samotném na nějaký komunismus nikdo nevěří, všichni ale hrají svoji roli. Teprve v alkoholovém opojení, což bylo často, z nich leze jejich skutečný názor. Měli návod být bdělí a dávat pozor na skryté třídní nepřítele a tak na sebe vzájemně posílali do Prahy udání. Jednoho dnes za nimi přiletěl Zápotocký, Široký a ještě pár členů vlády. Zápotocký jednoho po druhém vyvolával a ptal se, co tím dopisem chtěl říci? Pak svým bodrým hlasem vyprávěl, jak chtěl stavět nějaký přístřešek, ale jak to nedokázal. Pak řekl, že jsou tam proto, aby se něco naučili, takové dopisy dokáže psát každý. Mlynář konstatuje, že tento Zápotocký pozval Slánského na večeři a pak zavolal zatýkací četu a řekl "už jde". Jistě byla Zápotockému milejší role bodrého strýce, dokázal však hrát i jiné.
V jednom článku už jsem kdysi popsal, jak já měl celou tu prolhanou hru na uvědomělé prohlédnout a poznat, že všechno je vlastně podvod a přetvářka. Nebylo mi ještě ani 10 let:

...1. Máj ... všude samý obraz soudruha Zápotockého, proto ono radostné provolávání slávy: "Ať žije soudruh Zápotocký!" Tisíce lidí chápaly jeho zásluhy a na první pohled i poslech ho bezmezně milovaly a uctívaly. ... Než jsme se dostali na Václavské náměstí, trvalo to hodiny. Po něm dolů až k tribuně, kde seděli představitelé strany a vlády. Uprostřed soudruh Antonín Zápotocký. Držel v ruce červený karafiát, kterým vlídně pokyvoval a přiblble se usmíval. Ano to byl on, komu jsme museli být vděčni za náš krásný a šťastný život. On, který se nejvíce zasloužil o to, že se nemusíme prát o šlupky od brambor, nemáme nohy omotané ve špinavých hadrech, jako děti v kapitalistických státech. (Dnes už si asi nikdo neumí představit, jaký výplach mozku dostala moje generace začátkem 50. let.) ...

Rok se s rokem sešel, Zápotocký mezi tím umřel a vezli ho na lafetě děla, jako před tím Gottwalda. Celý národ upadl v hluboký smutek. Aspoň to navenek budilo ten dojem. Leč přišel poslední den dubna a my dostali zase stejná mávátka a pokyny. Mě ale tentokrát strašně zajímalo, co se vlastně bude v tom průvodu vykřikovat? Výraz "ať žije", totiž nelze gramaticky převést do minulého času. Jakým způsobem budou ty davy provolávat Zápotockému slávu a nesmrtelnost? Vždyť jemu přeci vděčíme za to, že ... jak jsme tak často slýchali. No tak uvidíme. Jo, viděl jsem a byl to pro mě skutečně šok. Ani pes po něm neštěk! Ani jediný jeho obraz, ani jednou nikde jeho jméno. Žádný Zápotocký jako by nikdy byl neexistoval. Ano, tisícihlavé davy provolávaly "ať žije" a nesly obrazy, ale ono jméno znělo "Novotný". Vlekl jsem se s tím řvoucím, jásajícím, davem a vůbec nic nechápal. Tohle jsou ti samí, kteří před rokem toho Zápotockého tak milovali? Kdybych jim řekl jeho jméno, nebudou vědět, kdo to byl ... Ten den jsem měl pochopit, že všechno to volání slávy je pouze podvod a přetvářka a konečně mělo přijít v dalších letech i poznání, že to s celým tím socialismem není vůbec jinak. No a dav táhl dále a nadšeně provolával, "ať žije soudruh Novotný".

Ten bude příště, za něj moje generace dorostla...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 24. ledna 2017 v 12:42 | Reagovat

Doba aktivit Zápotockého byla za I. republiky. Jako "užitečný idiot", rozvracel socdemácké stranické odbory, které tehdy podporovaly i finančně Němcovu a Soukupovu sociální demokracii. Zápotockému se podařilo v odb. organizacích ( nekvalifikovaných dělníků ) vybudit náladu pro revoltu ve "světovém odborovém hnutí", mistrovaném z SSSR. Dále už to nestálo za nic. Kolektivní smlouvy ( vlastní vrcholný cíl) byly odmítány. Je potřebí napřed dobýt moc a pak si věci uspořádáme podle svých představ. Použitím starých způsobů agitace se povedlo Zápotockému převézt většinu  "socanských" odborářů a využít je pro rudé kravály a zoufalé akce ( střelba četnické pohotovosti do nepovoleného a neohlášeného průvodu na Mostecku ). Pak už to šlo jen od desíti k pěti. Teprve únor 1948 jaksi zúročil rozvratné působení Zápotockého a dalších ve zrádném zájmu. "Užiteční idioti" ( podle Lenina) splnili I. etapu a dále byli určeni k mlčení. Tak jak to dříve zhodnotil Švejk. Dostanete nažrat, slamník a tabák do fajfky a za to musíte tahat jako volové. To už byl odborářský bankrot Zápotockého a celé jeho rudé aktivity.
Bohužel dodnes zde straší epitet "táta pracujícího lidu", udělovaný různým ksichtům ( Falbr, Štěch, Zavadil a dnes i Zeman ). Jsou to neumělé odlitky stejné prvotní blbosti.

2 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 26. ledna 2017 v 16:16 | Reagovat

Gregu, mám komunistů plné zuby, ale i jejich kritika musí být zajímavá. Tvé povídání mělo šmrnc v oddíle o králi Gilgamešovi, ale nyní se rozplývá v hospodských kecech starých dědků a mladé vůbec nezajímá. Nevím jak tebe by zaujalo vyprávění o bojích na Somně. Vnučka mě požádala, ať ji s podobnými brepty neobtěžuji. Možná bys měl mluvit k dnešní politice a ne jen vzpomínat. Řekni nám něco o protikandidátovi Merkelové, nebo o opatření proti Islamistům v Německu nebo k rozletu americké burzy po nástupu Trumpa Dow Jonesův index poprvé překročil od začátku sledování 20.000 bodů. Jak se Německo připravuje na budoucí spolupráci s USA?

3 gregormoldavit gregormoldavit | 26. ledna 2017 v 18:21 | Reagovat

[2]: JP
Dle statistiky tento seriál čte poměrně dost lidí. Že většinu to nezajímá je zcela pochopitelné. Někdo čte Staré pověsti české a většina skutečně nepotřebuje vědět, kam pádil Horymír a Šemík.
Když jsem byl loni v Čechách tam v Podkrkonoší, překvapilo mě, kolik člověk potká těch, co jim za Husáka a Jakeše bylo dobře, všechno bylo jednoduché a přehledné, pro které nebylo potřeba něco měnit.
V roce 1989 jsem bral jako samozřejmé, že přejde 20 let a doroste zase další generace, která začne vynalézat suchou vodu a studený oheň. Vždyť si můžeme zase zavést systém, ve kterém nebudou nezaměstnaní a bezdomovci. To rušivé na tom je, že se informují na internetu od těch starých, kteří dodnes netuší, že KSČ byla v neřešitelné krizi, hospodářství zkrachovalo, příroda byla zamořena, ... že ono to jednoduše dál vůbec nešlo, ten systém ve skutečnosti nefungoval. A pro ty, kteří by si dali takový systém znovu tedy píšu vzpomínky na skutečnost. Jestli to budou číst, nebo raději Marxe a noviny HALO, to už si musí rozmyslet sami.
Pokud si z toho několik lidí něco odnese, pak to nebylo napsáno zbytečně.

4 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 27. ledna 2017 v 11:14 | Reagovat

Nepíši o těch starých, kteří mají zdeformované myšlení od komunistické propagandy, ale o mladých, kterým termín StB, vůbec nic neříká. Narodili se do jiné doby a žijí svůj čas. Uchvátilo je Havlovo "láska zvítězí nad lží a nenávistí" a nevnímají, že cesta k pokroku, byla většinou dlážděna potoky krve od Velké francouzské revoluce, přes VŘSR. Víš překvapil mě ten silný protiválečný film Formana "Vlasy". Žádné velké kecy o brutalitě amerických vojáků ve Vietnamu, ale jednoduchý příběh smrti kamaráda, který omylem zaujme místo za druhého a padne. Tenhle příběh působí silně na každou mladou generaci, bez ohledu na časové období. Podobně si bych i já představoval vylíčení hrůz komunistické totality od tebe. Nadání pro to máš, tak jej nepromarni, bylo by těch mladých škoda, kdyby je ideály přivedli zpět do totality.

5 nar.soc. nar.soc. | 27. ledna 2017 v 12:15 | Reagovat

[4]:

Vlastní zkušenost je nepřenositelná.
Mladým lidem nelze nalinkovat budoucnost. Kdo se o to pokouší, neví co dělá. Základem mládí je objevování a hledání i revolta. Každý má svůj život ve svých rukou.

6 jaroslav Pokorný jaroslav Pokorný | E-mail | 29. ledna 2017 v 11:47 | Reagovat

OK mládí nelze nic linkovat. Pouze může být vychováno tak, aby svou budoucnost řídilo vlastním rozumem. Naučit děti slušnému chování je první podmínka, proto, aby se uměly ve společnosti samy dobře chovat. To není linkování, pouze jemné vedení. Jinak se chovaly děti středních vrstev a jinak děti proletářů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama