Prezident Václav Havel - 16/?

17. ledna 2017 v 21:15 | gregor moldavit

Antonín Zápotocký

O tomto člověku jsem napsal už v minulých dílech. (Díl 12., o Slánském) Byl to takový bodrý strýc, který měl rád vtípky a kterému nikterak nevadily justiční vraždy a vyhlazovací koncentráky, kterému zřejmě chyběly základní vlastnosti vnímat reálně svět kolem sebe. Ale konečnou diagnózu já stanovit nemůžu, pouze vyprávět o příznacích. Rád se nechal nazývat "táta dělníků", ale neváhal poslat proti nim lidové milice, když se v Plzni vzbouřili proti jeho měnové reformě a pozavírat dělnické předáky oprávněných protestů na dlouhé roky.

Jeho otec byl onen známý "socák" Zápotocký-Budečský, po kterém zbyla dobrá pověst a často slýchávám dotaz, co by řekl zhoubnému dílu svého syna? Ale já bych si dovolil zeptat se i obráceně. Co by tento Budečský byl dělal, být sám na místě svého Toníka po únoru 1948? Ono je totiž něco jiného bojovat za práva utiskovaných a jednat v jejich jménu, a jiné být pak utiskovatelem sám. Tito revolucionáři si vždy představovali, že jejich cílem je svrhnout vykořisťovatele a buržoazii a pak už je všechno jaksi vyřešeno. Jenže tím jejich vítězstvím to právě teprve začíná. Co teď? O hospodářství nic nevědí a jejich náhlá moc a bohatství je korumpuje a demoralizuje. A tak se z revolucionářů stávají horší páni, než byli ti před nimi.

Kritizovat druhého je totiž hrozně snadné. Jestli měl tenhle Antonín Zápotocký někdy v něčem pravdu, pak to byla jeho poznámka pro mladší generaci:
"Vy to budete mít těžší než my. Protože my jsme svrhli starý špatný systém a vy musíte postavit nový. Něco rozbít je snadnější, než něco postavit."
Snad ani sám netušil, jakou má pravdu. "To lepší" postavit rozhodně nedokázal a nakonec už sám ani nevěděl, co si počít? Nutno říci, že ono hospodářsky "lepší" po něm asi dodnes nedokázal postavit ani někdo jiný. Češi udělali katastrofu ze socialismu a z kapitalismu nakonec taky. Stačí se podívat na internet, jak tam Češi masově brečí, jaká je špatná doba.

Toník Zápotocký se narodil v Zákolanech coby syn velkého socialistického buditele, onoho Ladislava Zápotockého-Budečského, novináře a zakladatele strany Českoslovanské sociálně demokratické. (V hostinci U Kaštanu, což nám bylo v dětství ve škole prezentováno coby místo založení KSČ. Tato se pouze k odkazu původní strany hlásila, aby si prodloužila historii. Ladislav Zápotocký nebyl komunista.) Tonda se vyučil kameníkem, bojoval jako voják za 1. sv. války kdesi v Haliči a po roce 1918 se dal na dráhu revolucionáře. Patřil mezi hlavní organizátory kladenské stávky 1920, což byl pokus o převrat, něco jako VŘSR v Rusku, leč nedopečený a nepodařený. Zápotocký za to dostal 9 měsíců. (Za cokoli vzdáleně podobného by v době jeho prezidentování byl každý dostal oprátku, nebo nejméně 10 let.) Teprve potom vstupuje do KSČ a stává se funkcionářem. Tím zůstává i po roce 1929, kdy strana změnila pod Gottwaldovým vedením svůj charakter. On sám byl spíše pro původní, "měkčí", směr Šmerala, ale přizpůsobil se.
Socha Zápotockého v Zákolanech, myslím z roku 1984. Teď se tam furt hádají, jestli by ji raději neměli odstranit.

Po příchodu nacistů se Zápotocký pokusil o útěk do Sovětského svazu, ale asi měl vadný kompas, protože ho zatkli na hranici s Polskem. Po nějaké době věznění končí v koncentračním táboře Sachsenhausen-Oranienburg. Tady začíná temná doba o které se vypráví, že to dotáhl na kápo a mlátil spoluvězně. Leč po válce není žádný svědek, aspoň ne živý.

(Existuje ale spiklenecká teorie, že ona Milada Horáková na něj měla důkazy ještě jiné činnosti pro nacisty. Pokusila se ho vydírat, což jí stálo proces a oběšení. Vůbec nevím, o co by mělo jít, ale je to zcela nelogické. Takovéto důkazy skutečně po válce existovaly na různé vysoké hodnostáře Stb i vlády, ale to se neřeší procesem, ve kterém by se všechno vytroubilo. Buď se okamžitě v tichosti dohodou, nebo se to v tichosti zařídí jinak. Zápotocký si jednou stěžoval u KGB, že Masaryk bude při jednání zase proti a budou s ním jenom problémy. Nebyly, za pár dní ho našli mrtvého pod oknem jeho bytu. Komunistická policie to rychle uzavřela coby sebevraždu. Taky se stane automobilová nehoda, kterou dotyčný bohužel nepřežil. Ale jsou i jiné možnosti. Josef Skupa, otec Spejbla a Hurvínka náhle zemřel na infarkt. V exilové literatuře se lze dočíst, že v tu dobu byl identifikován coby anglický agent. Takové populární lidi stavět před soud by dalo lidem důvod k přemýšlení o jeho důvodech. To vše je ale nepodložené. Co se zdá být dokázané, je třeba infarkt Čechům známého Stefana Bendery. Teprve za nějakou dobu emigroval na západ onen sovětský agent KGB a vykecal, jak mu ho udělal kyanidovou patronou. Atd...)

Vraťme se ale zase k soudruhu Zápotockému, nejlépe 21. března 1953, kdy se stal prezidentem ČSR. Pokud mu k tomu někdo gratuloval, dalo by se to brát jako vtip. KSČ je v těžké krizi, soudruzi si mezi sebou kroutí krky, jeden druhému nedůvěřuje, komunista je komunistovi vlkem, a dohromady se třepou strachy před Kremlem. Můžou si oddechnout, že zemřel Stalin, ale na koho tam teď vsadit? Ještě mnohem horší je hospodářská situace v zemi. V krámech jsou prázdné regály, na všechno se stojí fronty, že to zavinila válka už jim nikdo nevěří. Vždyť i během ni toho bylo více. Víra na nějaký mezník v dějinách lidstva už vyprchala, lidi drží na uzdě spíše strach před StB, milicí, koncentráky... To má být ten slibovaný pozemský ráj? Vláda se opírá o ty, kteří si po únoru polepšili na vedoucích funkcích a nebo na těch, kteří se kompromitovali a mají na rukou krev, nebo aspoň na svědomí ty zavřené. Pro ně režim padnout nesmí, ale je možné se na ně spolehnout? A ti se stranickou knížkou na vedoucích místech zase těžko pomůžou v hospodářství, když své práci vůbec nerozumí.

Zápotocký se skutečně snažil najít nějaké řešení a chtěl lidem a dělníkům něco dát, ale jak? Začal i couvat v různých vynucených komunistických opatřeních. Ve svém známém projevu na Klíčavské přehradě říká, že nebude nutit lidu vstupovat do JZD a kdo chce, může vystoupit. Jenže tady má okamžitě kudlu v zádech od ortodoxního stranického aparátu, na prvním místě soudruh tajemník KSČ A.Novotný, který si na něj stěžuje v Kremlu. Zápotocký je nakonec jen zrníčko písku mezi dvěma mlýnskými kameny. (Jinak ti, co potom z JZD vystoupili, dostali jen špatnou půdu a daleko od statku, takže nakonec vystoupení sami odvolali.)

Stát buduje těžký průmysl pro Stalinovy choromyslné válečné plány, spotřební zboží naprosto chybí a poválečná měna je rozkradena a tím rozředěna. Lidi peníze nějak mají, ale není za ně co koupit. Nezbývá než udělat měnovou reformu. Jo, ale jak to lidem říci? Jedno je zcela jasné, říci se to nesmí vůbec. 36 hodin před měnovou reformou, peníze už se v SSSR tisknou, Zápotocký lže o tom, že to jsou drby, měna je pevná. Český národ mu to neodpustil dodnes.

Už je to moc dlouhé, zase příště...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 17. ledna 2017 v 23:43 | Reagovat

Měnová "reforma" v květnu 1953 otevřela mnohé oči. Začínalo se v mnoha hlavách rozsvěcet, že teď přišli k veslu skuteční bolševici ( v SSSR měli v tu dobu až čtvrtou nebo snad pátou měnovou reformu). V té době ještě platilo, že bez úspor nejsou možné úvěry a ejhle, novátoři to vyřešili. Ukradli úspory a natiskli nové "peníze". Naše měna bude pevná, až do dalšího kotrmelce. Příznakem měknutí měny je "pokrok". Místo nejvyšších stovek byly za 15 let tištěny 5tistovky. Už tehdy jsem si říkal, kdy přijdou tisícovky? Přišly s Klausovým kapitalismem a nejen tisícovky, ale i 2 a 5 tisícovky. Úspory byly znovu ukradeny 25% roční inflací po několik let. Dnes nás okrádají "národohospodáři" v ČNB, kurzem 27Kč : 1 euru a říkají tomu stabilizace.
Jó být bolševici chytřejší mohli tisknout mergle podle Greenspana a žvanit o kvantitativním uvolňování, které teď opisuje v ECB Dragi a děsí tím Němce vzpomínkami na hyperinflaci v letech 1929 - 1933. To pak přišel do Německa spasitel "Hitler" a zavedl "žitnou marku", když před tím byli všichni střadatelé okradeni na holo.

2 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 20. ledna 2017 v 9:36 | Reagovat

Používám citaci nár.soc. |:Dnes nás okrádají "národohospodáři" v ČNB, kurzem 27Kč : 1 euru a říkají tomu stabilizace.                                   Dovolím si poznamenat, že komunistický kurz 1$/14 Kč byl změněn v roce 1989 a tím vstoupila koruna mezi tvrdé měny a můžete tak používat peněžní automaty na celém světě. O tomhle se žadatelům o devizový příslib za komunismu ani nesnilo. Takže nikdo tomu nemusí říkat zpevnění, protože to zhodnocení měny je. Krádež na holo, provedli v Československu komunisté v roce 1948, i 1953. Tyto krádeže se musely nějak zaplatit a to byl rok 1989. Komunisté své zlodějiny neplatili ale my všichni jsme si svůj majetek museli koupit podruhé, abychom svou korunu dostali na stejnou hodnotu, jako byla za 1.republiky v poměru k tvrdým valutám.

3 nar.soc. nar.soc. | 20. ledna 2017 v 20:08 | Reagovat

[2]:

Pletete si pojmy s dojmy.
Prvorepublikový kurz Kč, byla kontrolovaně směnitelná ( aby se udržel vytvářený kapitál ve státě). Byl to kurz poválečný a přešel do předválečného po krizi v letech 1929 -32.
Komunistické krádeže byly zmírněny restitucemi, ovšem vnitřní dluh a veřejných službách zůstal na postupné řešení ( silnice, dráhy, veřejné stavby jiného druhu, školství, zdravotnictví atd ). Různí Babiši se na privatizaci opeřili a to je celý úspěch Klausova kapitalismu. Další vlády už dělaly jen
dluhy.
Byla doba, kdy bylo euro za 20Kč a přišel krizový náraz 2009. Pravicové řešení bylo utáhnout šrouby a přečkat to bez dalšího. Ovšem v EU se objevila snaha lít peníze bankám a ty zase objevily "řízenou inflaci", říká se tomu devalvace  a krátkodobě to pomůže rozhýbat ekonomiku. Jenže tady to trvá více jak tři roky a dnes ti chytrolíni nevědí jak z toho ven bez otřesu. Prosté úspory nic nenesou, tzv. zajišťovací fondy ( prosazované ODS, jako alternativa k důchodům ) odepsaly místo zhodnocení %. Rusnok byl prezident Asociace ustavených soukromých fondů a rychle hledal, kde nechal tesař díru, protože místo zhodnocení úložek tak tak udržel podstatu. Dnes už nikdo o zhodnocovacích fondech ani nevzdechne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama