Prezident Václav Havel - 15/?

28. prosince 2016 v 16:12 | gregor moldavit


Dohonit a předhonit! (Nebo aspoň nechcípnout!)

Coby dítě věku předškolního jsem neustále slyšel o tom, jak jednou bude všechno zadarmo. Tak jsem si představoval, že přijdu do krámu, vezmu si třeba koloběžku a na ní odjedu. Komunisti mě v tom neustále utvrzovali opakovaným:
"Co jsme slíbili, to lidem taky dáme. My komunisti držíme slovo. Jo, ale když to teď nejde!"

Za pár let mi bylo jasné, že to slíbené bude vždycky ležet v budoucnosti, v přítomnosti to nikdy nepůjde. (A když už, jsou tu jiní na to, aby brali, já patřím mezi ty, co dostanou až příště, tedy nikdy. Jiní, jejichž rodiče patřili do jiné třídy té beztřídní společnosti. Pro ně měl řezník řízky, pro moji matku bůček. Mimochodem, v každém systému se vám okamžitě utvoří různé třídy, společnost se rozdělí na bohaté a chudé a na mocné a bezmocné. Jde o to, aby střední třída byla nejpočetnější a měla dostatek a pak systém může dobře fungovat.)
Tohle poznání, že všechno zůstane v budoucnosti, ovšem se mnou, malým dítětem, museli udělat i vládnoucí komunisti na ministerstvech a ve vládě. Ono se to hospodářství totiž nějak pořád nechtělo pohnout žádaným směrem. Zcela naopak, začalo to podezřele krachovat. ČSR získala obrovský majetek zabavený po válce německému kapitálu. Když jde o válečné odškodnění - věcné škody a náhrady, pak čistě početně by ČSR mělo Německu ještě doplácet. Zabaven, leč rozkraden*, byl majetek odsunutých Němců. Pak získali komunisti obrovský majetek znárodněním**. Jenže uběhlo pár let a ono se to všechno nějak záhadně rozkutálelo.

*(Za mlada na montážích jsme třeba seděli v hospodě ve Frant. Lázních a číšnice nám rozšafně vypráví:
"Jakej já mám křišťálovej lustr, to je paráda. Ten jsem našla v jednom z prázdných domů po Sudeťácích."
Ti lidé to vůbec nepovažovali za krádež a netajili se tím. To tam přeci jen tak leželo. Aneb - když to neukradnu já, ukradne to jinej.)
**(Znárodnění znamená, že výrobní prostředky se vezmou právoplatným majitelům a dají do rukou národa. Tento je ovšem v takovém systému zastupován hrstkou mocných. Takže výrobní prostředky se dostanou do rukou mnohem méně lidí, než byly před tím. K tomu do rukou lidí pro řízení firem zcela nekvalifikovaných.)

Co se ještě týče mého dětství, tedy stále jsem slyšel frázi, "každému podle potřeb". Můj komunistický otec byl svou štědrostí na výsost spokojen. Co nemám, to nepotřebuji, takže z jeho hlediska už jsem ten komunismus vlastně měl. On taky nikdy neměl kolo, televizi, kytaru, psa... a jak byl vždycky šťastný. (Takový typ toho sedláka, co učil kobylu nežrat. Jeho děti televizi nepotřebují, on za 1. republiky taky žádnou neměl. Co vlastně mohla moje generace očekávat od téhle staré, která neměla nic a byla přesto šťastná? Tahle species měla vylézt nazpět na stromy a ne budovat nějaký hospodářský systém! I slimáci na mojí zahradě si vybírají k žrádlu to nejlepší!) Mít podle potřeb je hrozně snadné, když o potřebách rozhoduje někdo druhý. Horší je, mít podle potřeb dle vlastních představ. A tady by si každý měl uvědomit, že to nebude nikdy možné. Potřeby totiž rostou s možnostmi. S důchodem nějak se ženou vyjdeme, ale kdyby nám ho někdo zdesetinásobil, dokážeme ty peníze utratit taky. Vzpomeňte třeba na pohádku "o rybáři a zlaté rybce". Nejdřív nové necky, potom palác se služebnictvem.

Celé to komunistické hospodaření už začalo hromadnou zkázou. Nebyl snad obor, ve kterém by komunisti nebyli okamžitě napáchali strašné škody. Tak např. jeden profesor geodesie vyprávěl:
Traktorista jede polem, náhle je tam mezník. "My přeci meze rozoráme", pomyslí si. Trochu kutne krumpáčem, pak ho omotá řetězem a traktorem vytáhne. Přiveze do vesnice, kde mu za to předseda JZD vyplatí určitou běžnou prémii. Nikoho nezajímá, že byl právě zničen trigonometrický bod druhého řádu. Dát ho tam asi tak nazpět, už nebude možné. Musí být značným nákladem znovu vyměřen.
Na vedoucí místa se dostávají kovaní analfabeti, kteří nemají o své práci ani tušení. V Praze se na geodesii po vítězném únoru ztratily plány podzemních rozvodů. Bylo pak těžké určit, kam položit ty další a mimo jiné to stálo ročně život jednoho kopáče, který narazil na silnoproudý kabel.

Dnes už neuvěřitelné, ale viděl jsem nějaký oběžník: hledáme vysokoškolské učitele.
Podmínka: dělnický, nebo rolnický původ, vzdělání - stačí základní. (Tedy 8 tříd obecné)
To se za pár let sice nějak zametlo pod koberec, ale jistě si všichni vzpomínají na ty ředitele, kteří si v 60. letech dělali večerně maturitu. Jak hospodářství krachovalo, byly nějaké změny nutné. V 80. letech už na vedoucích místech seděli mladí a vzdělaní lidé. Jenže to přineslo zase jiný problém. Na rozdíl od těch starých, nevzdělaných, oni tu KSČ na nic nepotřebovali. Její průkaz sice měli, ale čistě kvůli kariéře, kterou ovšem mohli dělat i v kapitalistickém státu. S komunistickou ideologií se nikterak neidentifikovali a tak jednoho dne tu vládu komunistů odhodili, jako vypálený stupeň nosné rakety.

Že dělník v ČSSR vydělával řekněme třetinu toho, co ten samý v NSR, (a dnes má třetinu důchodu) je všeobecně známo, ale jak je to potom s tím vykořisťováním? Nemělo by to logicky být obráceně? Kde jsou ty důvody?

Jeden z nich, ač ne jediný, byly obrovské náklady na udržení totalitního státu. Někdy v 50. letech se uvádělo, že na veškerou policii jde 12% státního rozpočtu. To ovšem byly pouze platy policie. V celém aparátu veřejné i státní bezpečnosti, pohraničníků, ochranky politiků, zatykačů těch samých, hlídačů koncentráků, fízlů, atd... mělo být zaměstnáno 150 000 osob. To ve státu, který měl tenkrát asi 12 milionů obyvatel. Výdaje pak byly ukryty pod názvy: Správa Pražského hradu, rekreační zařízení, kulturní a sociální rezort, správa nápravných zařízení (koncentráky), atd ... Tyto výdaje vlastně byly nutné až do roku 1989. Právě tak armáda, (ač jsme my, záklaďáci, brali 70 Kčs) byla na počet obyvatel obrovská a voják sloužil 2 roky. Nesmyslný byl i počet vojáků z povolání, které často nebylo kam vrazit. U naší baterie dělal funkci staršího řidiče vojín, u vedlejší ty samé výkazy spotřeby psal major. (Který na víc taky rozumově neměl.)

Jedna taková perlička z práce StB. Můj otec se vrátil ze školení CO (civilní obrana) a pravil tajuplným hlasem: "my máme perfektní fotky západoněmecké vojenské techniky. Tanky, strojní pušky, všechno my víme." Ptal se onoho vyučujícího odkud, ale ten jenom špitnul, "máme schopné agenty". Se svou infantilitou nebyl můj otec samotný. Tohle žrali i vládci na příslušných místech a podepisovali další miliony. Tyto fotografie ve skutečnosti pocházely ze západních vojenských časopisů, které se daly koupit u každého kiosku, jeden za cenu zmrzliny.

Dobře si lze představit rozdíl výdajů na hlídání státních hranic. Kde na východě stály betonové zdi, ve dne v noci střežené, přešli na straně západní po cestičce (každému přístupné) pěšky jednou denně dva příslušníci hraniční policie. Pro ně nebylo co hlídat. Výraz, "zrádná emigrace" neměl v západních zemích žádný význam.

Nutno si taky uvědomit, že kapitalista si tu nadhodnotu nemůže nacpat do slamníku. Vytvoření jednoho pracovního místa stojí třeba milion €. Nezávisle na nějakém -izmu. Kolik musíte investovat, abyste mohli zaměstnat jednoho pilota dopravního letadla? Právě tak musí mít firmy určité zálohy pro případ špatného období nebo nějaké katastrofy. Ono marxistické "vykořisťování" tedy tvoří pouze malou položku.
myslím poslední MB s motorem vzadu

K tomu přišlo, že plánované hospodářství naprosto zastaralo. Není konkurence, není rozvoj. (Ač výzkumných ústavů bylo jak naseto, jejich význam ale dodnes pochybný.) Výrobky východního bloku nebyly kvalitní a na západě je šlo prodat pouze za symbolickou cenu. Ale i ta byla vítána, byla ve valutách, o českou korunu na západě nikdo nestál. Když se objevilo ono poslední MBéčko, asi kolem 1980, bylo otestováno jako 25 let zastaralé auto. Jeho cena byla polovina nejlevnějšího západního osobáku. (Což byla v té době myslím ona kačena od Citröen.) Přesto se jich v NSR za rok prodalo asi tolik, jako oplů kadettů za týden.

Komunisti se nejprve snažili řešit nesmyslnost jejich hospodářství tlakem na pracující. Dělaly se zvláštní Zátopkovy směny, jak on běhá, měli dělníci pracovat. Zvláštní šichty na počest x-tého sjezdu KSČ, žádány byly socialistické závazky (pekaři se zavazovali, že budou péct, holiči, že budou holit) ale v 80. letech už tím jen naráželi na beton. V NDR zjistili, že když nařídí dělníkům zvláštní (jistě dobrovolnou) směnu v sobotu, pak produkce vůbec nestoupne. Další týden dělníci práci sabotují.

Nakonec už komunisti v NDR prodávali disidenty do NSR, to je z humánních důvodů kupovalo. (NDR si je pak uměle začalo vyrábět z nezúčastněných obyvatel.) Český emigrant se mohl vyplatit ze svých zločinů (pouze v DM, v Kčs to nešlo) a začít si tam jezdit. (Mnozí to udělali, kvůli nemocné matce, spíše ale aby v rodné vsi mohli ukázat mercedesa. ) Koupili si tedy u Husáka prezidentskou milost. A komunista ochotně se svou milostí kupčil. (Já to neudělal!)

Jednou jsem tady uvedl výrok ředitele velkého podniku v NDR, z roku asi 1987.
"Na výrobek v hodnotě 1 marky, musí stát vynaložit 5 marek." (Nejtajnější výrok té doby.)
Tím bylo jasné, že plánované hospodářství je u konce a žádné tanky, StB, nebo LM, ten systém komunistům už nezachrání.

Přijel jsem se (bez Husákovy milosti) do ČSSR podívat na jaře 1990. Nalezl jsem totálně vydrancovanou a zamořenou zem a odhladl, že to budou splácet dvě generace. (Zatím to tak vypadá.) Kdosi v tu dobu spočítal, že aby se Češi dostali na úroveň dříve srovnatelného Rakouska, muselo by jim odkudsi z nebe spadnout 20 bilionů tehdejších korun.

pokračování - soudruh Zápotocký...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 28. prosince 2016 v 19:21 | Reagovat

Na stav zdevastované země po r. 1989 se hodí několik pouček.
Židovské:
"všechno se dá prodat",
"na všem lze vydělat",
"kšeft, který uteče je ztráta".
Obvyklé:
"čas jsou peníze",
"handle jsou mandle",
"usilovná práce se po zásluze trestá".
S touto výbavou se přistoupilo ke transformaci státu na tržní hospodářství. Nepřeberně šíbrů, veksláků, stbáků, apod. se pustilo do "podnikání". Co bolševici dodrbali jejich následovníci  dorazili. Klopotně se opisovaly hospodářské zákony z Německa pro českou potřebu tj. vykastrovaly se, aby podle nich šlo beztrestně "podnikat".
Kdo měl v Německu pár marek a drzost, byl uvítán jako podnikatel-spasitel. Byl-li poctivý, brzy byl obrán. Byl-li připraven, zajistil se většinovým převzetím a zorganizoval práci ve mzdě.
Dílčí výrobky podle dokumentace za zdejší mzdy, jsou v Německu zkompletovány a stanovena odbytová cena. Zisk zůstává v Německu a tady zbývá svinčík a odpady. Aby to mohlo dlouhodobě trvat, přišla Česká Národní Banka s devalvací a regulací kurzu Kč : euru 27:1. To je vývar, vývozci mají bene a stále rostoucí dovoz ( potravin a spotřebního zboží ) pomalu kopíruje či předbíhá ceny v Německu. Naše "národní cedulová banka" dělá pro vývozní politiku a okrádá vlastní obyvatele i stát umělým kurzem, už tři roky. Není div, že rostou davy blbů, kteří odsuzují EU ( prý nám vnucuje tuto situaci ) souběžně nadávají na NATO kam se má platit více než dosud a  šilhají po Putinovi. V Německu také vzpomínali na Ádu, dlouho po r. 1945.  
V nastávajícím roce se může dost rozhodnout pro budoucnost. Orientace USA pod vedením Trumpa, totéž v EU i v NATO. Nemluvě o volbách v jednotlivých státech. Není to sice pěkné, ale naději na lepší příští nemůže trvale zničit nikdo.

2 nar.soc. nar.soc. | 28. prosince 2016 v 21:56 | Reagovat

Auto na obrázku je model Š 105, pitomý, až pánbu brání. Motor vzadu, chladič vpředu a spojovací trubky pod vozem. Se slabým fridexem zamrzaly. Vůz neměl řádný zavazadlový prostor. Vzadu u motoru místa dost, ale prázdného ( ani rezerva s heverem tam nebyla ). Vpředu podběhy řídících kol a plech za chladičem. Nutnost zavřít kapotu umožnila leda vložení jednoho kufříku a šmytec. Vše pro domácnost musilo na střechu nebo dovézt nájemnou dodávkou.
Teprve Favorit byl koncipován rozumněji, za sklopená zadní sedadla šlo už naložit ledacos. Pohon předních kol s motorem vpředu dobře vyplnil prostor a zatížil přední nápravu.

3 gregormoldavit gregormoldavit | 29. prosince 2016 v 9:40 | Reagovat

[1]: nar.soc.
To je zase další kapitola.
Po 41 let komunistů, je příroda zamořená, komunikace rozpadlé, stroje zastaralé... a obyvatelstvo zdecimované jednou vlnou emigrace za druhou. Chybí odborníci.
Z vlastní síly se národ tak rychle nezvedne , ale konečně je tady mnoho ochotných ze zahraničí, kteří nabízejí miliardy. Jenže to je trojský kůň, oni je chtějí zase nazpět. Místo si půjčit a splatit, se pozvou investoři. Tím to jde rychle a levně kupředu, ale kapitál teď bude navždy odtékat do zahraničí. K tomu v Čechách o mnohém rozhodují cizinci. S tím tedy v dohledné době nepůjde nic udělat. Další těžká rána je církev svatá, která shrábla miliardy a stává se právě státem ve státu. Kam se podívám, řve jejich propaganda. To je cesta nazpět do středověku, k jejich neomezené vládě.

4 gregormoldavit gregormoldavit | 29. prosince 2016 v 9:43 | Reagovat

[2]: nar.soc.
Jak zmíněno, tohle MB bylo strašně levné. Přesto se jich prodalo jen pár kusů. Kupovalo většinou selské obyvatelstvo, aby zapřáhlo dvoukolák a jelo na pole.
Mimo jiné měl tenhle model nedomyšlený podvozek a neseděl v zatáčkách. To je ale na polní cestě buřt. Zřejmě to celé taky dlouho nevydrželo, dnes ještě lze vidět nějaké předchůdce, ale tohle auto už ne.

5 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 30. prosince 2016 v 18:24 | Reagovat

Když blbec získá naráz velký majetek, je to pro něj tragedie. V Americe řeší tyto případy, když např. chudák nezaměstnaný vyhraje Jack pot v miliardové výši, přidělí mu stát psychologa, aby se nezbláznil. Komunistům nikdo v roce 1948 psychologa nepřidělil, tak se chovali jako blbci.                                      Jen pro nár.soc. Kurz 27Kč/j€ byl zaveden hned po roce 1989 proto, aby se koruna stala směnitelnou měnou. Dosud platil pseudo kurz komunistů 14Kč/1€ a za korunu vám nikdo nic za hranicemi neprodal. Byla tak vyrovnána výše naší a cizí produktivity práce, protože tam se řídila automaticky v mzdových kurzech jednotlivých států. Díky Bohu, zachránil nám Klaus naši korunu a můžeme si tedy s kurzem dělat co co chceme my a ne co chce ECB.

6 gregormoldavit gregormoldavit | 30. prosince 2016 v 19:50 | Reagovat

[5]: JP
Bylo už dost nešťastníků, kterým výhra zničila život. Já bych se ale asi nezbláznil. Jelikož nevsázím, tak se to nikdy nedozvím.

Ceny kolem hranic jsou v kurzu 1:27 tak celkem vyrovnané. Člověk se musí vyznat, moje žena to celkem umí. Když jdu tady kupovat boty, DEICHMANN, slyším jenom češtinu. Němci zase jezdí do ČR tankovat, pro cigarety a do hospod. V některých zdejších marktech činí Češi 1/3 zákazníků. Znamená, kdyby kurz byl řekněme 1:20, pak se vyplatí Čechům jezdit do Německa z ještě větší dálky, což opět pocítí české obchody.
Napsal jsem už v jednom článku, když Babiš chtěl zvýšit daně na benzin. Zatím jezdí kolony Němců tankovat do Čech. Když se ceny obrátí, bude i tohle obráceně. Je to jako s každým zvýšením daní. To může přinést naopak ztrátu.
Když Merkel zvýšila DPH, zvýšil se i obrat černého trhu. Každý si všechno vyřídí nějak soukromě, uděláme to bez potvrzení, tedy bez DPH. Jenom ve stavebnictví to jsou miliardy ročně. Lidi zas nejsou tak blbý, jak by nějaká diktátorka potřebovala.

7 nar.soc. nar.soc. | 30. prosince 2016 v 22:39 | Reagovat

[5]:

Pane JP, poněkud Vás poopravím. Předně v r. 1989 žádné euro neexistovalo, byla německá marka, rakouský šilink ap.  K těmto měnám byl jaksi stanoven kurz a teprve po příslibu  MMF o poskytnutí měnové půjčky byla uznána směnitelnost. ČSSB ( československá státní banka ) přijala jakousi "kuratelu" MMF. Teprve po oddělení Slovenska byla přijata zúčtovací jednotka "eky" ( EXU) z počátku na 36 Kč. Nevím přesně kdy bylo v Německu přijato euro, ale kurz postupně klesal až na 1 euro ku 20 Kč ( měl jsem asi 1500 eur za několik akcii, a když kurz klesal hned jsem je prodal. Dnešní kurz je zlodějna udržovaná lobisty vývozců k tíži spotřebitelů dovozu.
Pane JP, nikoli my občané jimž právoplatně patří ČNB, ale opět jen šíbři Klausova typu mohou dělat s kurzem co chtějí, protože jsme blbci, co si to nechají líbit.

8 nar.soc. nar.soc. | 30. prosince 2016 v 22:51 | Reagovat

[7]:

Ještě dodám, že každá devalvace má své náklady. Udrží možnost pro firmy, aby se zmátořily po krizi, ale nesmí to trvat tři roky. Všichni si zvyknou a výsledkem je stagnace a nakonec inflace.
Pane JP, pokud jste vývozce máte se dobře a chválíte tu zdejší blbost. Jenže ČNB dnes řídí Rusnok = poskok z dávné státní plánovací komise, poskok Zemana, kterému nevěřili ani poslanci v jeho vládní funkci. Dnes trousí jakési řeči, ale celá slavná rada ČNB si se vzniklou situací neví rady. Už natiskla přes 800 miliard Kč a neví kdo a proč je drží. Pokud tomuto uskupení věříte tak Vám to přeji, neboť jen prožitá víra uzdravuje z iluzí.

9 nar.soc. nar.soc. | 30. prosince 2016 v 22:57 | Reagovat

[6]:

Dovolte abych se mírně pousmál. Utrpí české obchody? Ale kde! poč jich zde tolik vzniklo a převážně za cizí investice? protože vydělávají a to hodně. Když jim zákazníci vyjedou do Německa přivede je to k realitě, zlevní a zlepší služby nebo zavřou a zbývajíc ztratí konkurenci a přežijí na tom co mají. To jsou jednoduché situace i jejich řešení. V ČR je údajně větší obchodní plocha na občana než třeba v Německu, tak se to stejně musí tržně usadit.

10 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 31. prosince 2016 v 10:58 | Reagovat

Byl jsem líný, hledat klávesovou zkratku pro dolar a tak jsem použil €. Protože tyto měny jsou cca v paritě, nepředpokládal jsem, že by to mohlo vadit. Tak se omlouvám. Jinak nepochopil jsem termín "kuratela MMF". Jakou kuratelu by musela mít republika při komunistickém kurzu 14 Kč/1$? Další jinak, už mnoho let se bankovky krom první emise, nebo výměnu za opotřebované, netisknou. Vše probíhá pouze v datech mezi počítači. Dále si dovolím připomenout, že na konci roku 1989 přivedli komunisté stav devizových rezerv k 15 mil. $, což znamenalo 1$/občana. Nelze se tedy divit nutnosti žádat o devizový příslib při cestě do ciziny, na všechny žadatele se nemohlo dostat. Dnes je stav devizových rezerv cca něco přes 50 mld.€, takže pokládám pochybnosti o práci CB za více než liché a nepodložené. Vysoký hospodářský výsledek republiky je též zapříčiněn výhodným kurzem exportérů a má nemalý podíl i na snížení nezaměstnanosti. Takže klady jsou jednoznačně větší, než porovnávání vyšších nákladů našich cestovatelů do cizích krajů. Ten, kdo zažil ponižující žádání o devizový příslib a jeho odmítnutí za komunistů, musí stávající stav v měnové politice jednoznačně vítat. Patřím mezi takové.

11 nar.soc. nar.soc. | 31. prosince 2016 v 12:27 | Reagovat

[10]:

Snažím se psát pochopitelně. Netrpím závistí vůči vývozcům. bavím se tady o situaci důchodců a lidí s nízkými příjmy nikoli cestovateli či turisty, to je jiná spotřebitelská kategorie. Své názory opírám o skutečnosti z Hosp. Novin. ČNB už na devizových transakcích utratila 800 miliard Kč. To je veřejně známo. Polovici potravin ČR dováží a v běžném spotřebním zboží je to totéž. Dovoz je devalvací zdražen a platí to spotřebitel, na tom pane JP nic nezměníte. V případě ČR je umělé držení zmíněného kurzu obyčejná lumpárna, podobná té předchozí bolševické.
Správně jste to objasnil "můžeme si tedy s kurzem dělat co co chceme my". Zřejmě patříte k těm MY ( sčuchnuti v ODS) o nichž mám své mínění, značně vyhraněné.
Nejste ale můj nepřítel a proto Vám a ostatním zde přeji, do Nového roku  dobrou pohodu, zdraví a štěstí.

12 matka matka | 31. prosince 2016 v 23:44 | Reagovat

PF 2017
aby nebyl horší než 2017 a tak... :-)

13 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 1. ledna 2017 v 10:17 | Reagovat

Ahoj, děkuji za osvětlení vašeho postoje. Pokud jde o ODS tak jsme na jedné lodi. Pravicové strany zejména TOP 09, poškodily důchodce velice a dnešní vláda to horko-těžko napravuje. Ovšem pro zlepšení jejich pozice je nutný dobrý hospodářský výsledek a tomu politika CB napomáhá. Správně píšete, že důchodci k moři moc nejezdí, poškozuje je tedy nejvíce vysoká cena dovozových komodit, ale má žena zásadně kupuje české výrobky. Také přeji šťastný Nový rok a méně stresu v něm. Zároveň prosím o toleranci, pokud mi oslovení ujede a sklouznu na tykání. Je to deformace z používání sociálních sítí, tedy nic osobního.

14 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 1. ledna 2017 v 10:26 | Reagovat

Mami neboj. Hvězdy mi ukázaly, že bude jednoznačně lepší. Napovídá tomu uvážlivý postoj Putina k vypovězení ruských diplomatů obamovou administrativou, což mělo za účel zkomplikovat americko-ruské vztahy, novému americkému prezidentu Trumpovi. Vypadá to, že oba Tramp i Putin si rozumí a mohlo by dojít k uklidnění napětí. U nás se zase přestává dařit sluníčkářům, a nastupují politici typu prezidenta Zemana a ministra Babiše, kteří vidí migraci ve správném světle.  [12]:A  vůbec tobě i všem ostatním na blogu přeji hezký a šťastný Nový rok.

15 nar.soc. nar.soc. | 1. ledna 2017 v 19:17 | Reagovat

[14]:

Dělení lidí na "správňáky" a sluníčkáře je zavádějící. Důležití jsou lidé pověření mocensky, buď jmenováním nebo volbou. Tam jsou největší dluhy a kopance.
Co se týče Trumpa mám neodbytný dojem, že než dostihne Putina ( který musil své představy zfázovat s ekonomikou) uplyne mu půl nebo i celé volební oddobí. Zdá se mi, že Trumpův cíl je "vyškolit" Wall Street, za minulost. Polovice jeho podnikatelských projektů zkrachovala pro finanční rizika, která nechtěli bankéři financovat. I kdyby sehnal celou vládu takto nastavených lidí, proti systému zmůže jen málo.
Co vláda řídí je poměrně malý segment ekonomiky, kdežto bankéři a podnikatelé v něm vládnou. Vláda je už z definice v defenzivě, může reagovat ale na leadership toho moc nemá. Proto ani Trump toho moc nedokáže. I kdyby se rozhodl obnovovat americký průmysl pro zaměstnanost "bílých dělníků = jeho voličů" bude brzy na konci s dechem.
Totéž platí i na zdejšího M. Zemana a Babiše.
Miliardáři měli dost času předvést se nejen majetnicky, ale i jako morální lídři. Babiš nikdy neobjasnil, jak přišel k majetku, ale vím, že korumpoval představenstva JZD a akciovek, aby je ovládl. Kde získal pozici, tak odumřely "obchodní" odbory to jsou ty, které se snaží vyjednat dobrou cenu za práci a o politiku se nestarají. Totéž lze říci o Trumpovi.
S polovinou propuštěných se soudil a mnoho soudů prohrál, jakmile do sporu vstoupily americké odbory. Kdo čeká od miliardářů rovnocenný vztah, nutně spláče nad výdělkem, což platí i pro občanskou společnost ( viz Berlusconi).

16 matka matka | 2. ledna 2017 v 9:50 | Reagovat

[14]: Jejda, umíte číst ve hvězdách :-) Kéž by to tak bylo a došlo k uklidnění. Světu by to jen a jen prospělo.
Co se týká sluníčkářů - jsou vhodni pro "Piláta", aby si nad nimi umyl ruce?
Je jiná doba a tak by bylo možná vhodné, slovo sluníčkáři nahradit správným slovem. Žádné vhodné slovo pro označení kým ve skutečnosti jsou, mne momentálně nenapadá.

ad....přeji hezký a šťastný Nový rok...
- opravím svou chybičku takto: "PF 2017.
Aby celý nový rok 2017 nebyl horší než 2016 a tak... :-)

17 matka matka | 2. ledna 2017 v 9:57 | Reagovat

[15]:ad. - 1)....Dělení lidí na "správňáky" a sluníčkáře je zavádějící....
- 2).....Kdo čeká od miliardářů rovnocenný vztah, nutně spláče nad výdělkem....
Jde o to, kdo zavádí :-)

Vzpomínáte na Hospodu u Josefa? I tam se řešilo dělení lidí na elitu a jelita.....,
na dalších blozích u různých autorů se vyslovovala nenávist vůči druhým, nadávkami se to jen hemžilo.
I na zrušeném Bigblogeru na Lidovkách.

Krásná síť je na lidi házena, že ano.
Je dobrý to vymést a spláchnout, odeslat k recyklaci.... :-)
Ale on ten hozený bumerang se stejně vracívá k tomu, kdo ho vyšle.

18 gregormoldavit gregormoldavit | 2. ledna 2017 v 20:09 | Reagovat

[16]: matka
Snažím se všechno vidět přesně historicky. Skutečně si Pilát myl ruce? Ukřižování bylo v té době tak běžné, jako dneska pokuta na silnici. Kristus, pokud kdy skutečně existoval, byl v tu dobu jeden z mnoha pouličních kazatelů. Pilát byl římským prefektem provincie Judea. Je nepravděpodobné, že by o tom případu byl vůbec věděl.

19 matka matka | 3. ledna 2017 v 1:57 | Reagovat

[18]:Může být i tak, že byl ten příběh vymyšlen a důkladně využit.

20 nar.soc. nar.soc. | 3. ledna 2017 v 11:54 | Reagovat

[19]:

Jošua byl židovský fanatik ze sekty, která se nechávala polévat vodou, jako znamením příslušnosti a vyvolenosti, jiným fanatikem Janem zvaným Křtitel.
Narušovalo to římské pořádky od nedávné okupace Jeruzaléma. Chudý venkov se nemínil podřídit jiným pořádkům, přestože je Římané zaváděli prostřednictvím židovské teokracie.
Se samozvaným buřičem udělali krátký proces. Židovští představení zvolili chytrý tah, přehráli Ježíše k rozhodnutí Římanům ( zbavili se buřiče a neposkvrnili se jeho krví, což je dodnes katolický přístup). Římané ho rutinně odpravili. Teprve za cca 50let se rekonstruovaly nějaké souvislosti a vzniklo křesťanství. Pravdivost těchto sdělení se pokoušejí doložit badatelé na základě "kumránských" svitků a dalších podobných pramenů. Dodnes je náhodně objevují arabští beduíni, kteří s nimi obmyslně kšeftují.

21 gregormoldavit gregormoldavit | 3. ledna 2017 v 13:34 | Reagovat

[20]: nar.soc.
Když se v roce 1947 našly Kumránské svitky, vypukla ve Vatikánu panika. Co když je tam něco o tom skutečném Ježíšovi? Asi jako by v roce 1950 přišel skutečný Fučík, nebo se lid dozvěděl něco o skutečném Leninovi. (Ty jeskyně v Kumránu jsem navštívil.) Teprve asi za 20 let se nějak ukázalo, že tam o něm nic není. Nebo Vatikán nešetřil miliony, aby to tak vyznělo. Ještě tak vědět, co se v těch Vatikánských knihovnách ukrývá?!

Osobně považuji za pravděpodobné, že se tady jedná o skutečnou osobu, z čehož pro mě ovšem nevyplývá, že evangelia popisují skutečnost. Je možné, že ukřižovaný za 3 dny vstane z mrtvých? Jistě v tu dobu mohlo být běžné, že za úplatek byl sundán z kříže ještě za živa. Jenže ta zranění už byla stejně dávno smrtelná, takový člověk musel zemřít. Co je celkem jistě pohádka, je onen Ježíšek v kolébce a 3 králové. I tady je ale zajímavá konstelace planet onoho roku kolem 0, která tehdejší astrology v Babylonu mohla vést k úvaze, že se má narodit židovský král. V bibli se konečně mluví o třech moudrých z východu, o žádných králích.

Jinak je to pro věřící otázka víry a nemá moc smyslu jim do toho mluvit.

22 matka matka | 3. ledna 2017 v 14:46 | Reagovat

[20]:[21]:
Říká se,že ho vychovali Esejští.
..o třech moudrých.. - vzhledem k zajímavé konstelaci planet, kdo ví, oč vlastně vědecky šlo.

A dále - které paradigma (křesťanství, muslimská víra,,...atd.) je blíže pravdě? Nebo se jedná pouze o výmysly?
Pokud je jedno silnější druhého, či dalších, ta slabá nesplní svůj úkol a budou zničena, podlehnou silnějšímu a možná i lživějšímu paradigmatu, spolu s jejich vyznavači.

23 nar.soc. nar.soc. | 3. ledna 2017 v 16:20 | Reagovat

[21]:

Nemyslím si, že se ve Vatikánských knihovnách mohou skrývat opravdu autentické antické památky o židovských začátcích křesťanství. Podle mne to vylučuje doba zániku Říma jako střediska vzdělanosti. Už tehdy nebyly přístupné egyptské  písemnosti, které byly shromážděny ve větším množství v alexandrijské knihovně. Někde jsem četl, že když se angličtí archeologové po něčem podobném pídili, našli jakýsi bývalý klášter v Egyptě, osazený muslimy, kde byla venku za vnější zdí obrovská hromada čehosi, čím si přitápěli v pouštním chladu. Byly to papyrové útržky se starobylým textem , kterému nikdo nerozuměl. Před lety to vyházeli aby si uvolnili místnosti a když zjistili, že to hoří, hned měli použití. Tak se hospodaří (hospodařilo) odjakživa. Vzdělaní bádají nad tím co mají u nosu. Nějaké objevy v prachu nebo mezi kozími či velbloudími výkaly, jako prvonálezy nijak nelákaly. Většina nálezů, jsou trosky všelijak poničené. Je na fantazii vědátora a znalosti ověřovacích metod i jakou má praxi a invenci, při výkladu.

24 gregormoldavit gregormoldavit | 3. ledna 2017 v 16:33 | Reagovat

[22]: matka
Kolem roku 0 je Babylon už jenom nepatrný odlesk toho, co kdysi býval. Pořad tu ale je, i s jeho astrology. V tu dobu stoupá na obzoru Jupiter, "hvězda" babylonská. Pak začne zase klesat a stoupá Saturn, ten přičítají Židům. Jupiter se dostává na obzoru pod něj, poklonil se mu. (Což je dnes velmi snadné přesně vypočítat.) Z toho dost možná kdosi usoudí, že ze Židů vzejde král, kterému se svět bude klanět. To už je ovšem jen taková myšlenka - mohlo být. (Moje žena stále ještě bádá ve hvězdách a dělá horoskopy. Občas mám dojem, že na tom dokonce něco je.) Na základě tohoto sklonění Jupitera si lze představit, že se pár astronomů vydá do Judey, aby hledali nového krále světa. I kdybychom ale připustili, že našli v Betlémě novorozeně, kterému odevzdali dary, jak velká je pravděpodobnost, že to byl onen Kristus, který přichází za 30 let? Matka byla Marie, může být, ale tak se dodnes jmenuje každá druhá. V žádném případě nemohl být Ježíš z Nazaretu, protože ten v jeho době ještě neexistoval.

25 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 5. ledna 2017 v 11:22 | Reagovat

Je třeba mít jasno v pojmech. Kdo jsou sluníčkáři? Tito lidé většinou vysokoškoláci s velkým citem pro druhé a nadšením pomáhat, nosili transparenty s nápisy migrantům: Wilkomen bai uns. Myslím, že po vražedných útocích v Německu je už nenosí. Stejně jako naopak jsou označováni negativně všichni, kterým se nelíbí politika EU a vládnoucích elit, zahleděných do své politiky, bez ohledu na to, co si národ myslí. Teprve definováním pojmů je možné definovat své myšlenky. Snaha upevňovat EU je v podstatě nevyřčeným imperativem "Budete nás poslouchat a basta". Odpor k národním státům je nositelem této myšlenky. Ten kdo má rád svůj národ a svobodu je nálepkován stávajícími elitami, pro které se dnes používá termín Pražská kavárna, i když je překroucený protože v pražských kavárnách se scházeli lidé jako Čapek, Jan Werich a další skuteční intelektuálové, s nimiž ta dnešní pakáž, která se dnes za VIP vydává,    nemá nic společného.

26 matka matka | 5. ledna 2017 v 13:29 | Reagovat

[25]:Dívala jsem se pár vteřin po novém roce, kdo má v TV proslov k národu. Bylo mi z toho mdlo, kdo dostává na obrazovce hlavní slovo. Opravdu nejsem na takové lidi zvědavá. Kdo mi to chce z obrazovky kázat morálku? A tak TV vypínám.

27 nar.soc. nar.soc. | 5. ledna 2017 v 14:27 | Reagovat

[25]:

Jsem ještě 10 dnů člen ČSNS 2005. 29.12.2016 jsem na schůzi položil funkci místopředsedy a vystoupím. Už mne ty obecné kydy, na něž i celkem rozumní lidé skáčou, nebaví vyvracet.
Prý národní zájmy, dobře a co to je? Kdysi za Rakouska byl nejvyšší národní zájem ustavení politické samosprávy a když to nešlo, odešel Masaryk do zahraničí a s dalšími se povedlo obnovit samostatný a nikomu nepoplatný stát (platili jsme alikvotní část rakouských reparací Francii a něco Italii. Zabalilo se to do pojmu "náklady na osvobození").
Dnes nikdo o likvidaci národa neusiluje, kde jsou tedy  dnešní opakovaně žvaněné národní zájmy? Podle mne v upevnění demokracie a mezilidské solidarity v EU. Podle hesla "já pán, ty pán", víc není třeba. Do "národních zájmů" se ve straně počítá i žvást "mít rád svůj národ". Ježiši Kriste,  kdo je tím národem? Všichni, jak schopní tak holota, zloději, šíbři a vrazi, to bych měl mít rád? Vždyť kolik lidí mohu mít fyzicky rád? Jen tolik dobrých lidí, kolik jich udrží paměť. Kdo je ten dobrý? S kým jsem chlastal? Co je znakem dobroty? Všechno jsou to gumové pojmy. A ta láska k národu? Je tomu dost podobná. Ono celé to milování národa je dost blízko komunistickému názoru, jednáme "jménem lidu".

28 matka matka | 5. ledna 2017 v 21:14 | Reagovat

[27]:Stejně tak v zastupitelské "demokracii" jednají jiní jménem voličů, tedy lidu.
Je to prašť jak uhoď, nebo jak to pořekadlo přesně zní.

29 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 7. ledna 2017 v 11:22 | Reagovat

Pokud se v rodině narodí dementní dítě, nebo je po úrazu postiženo, či dostane kdokoli v rodině mozkovou mrtvici, mají jej ostatní členové rádi a starají se o něj. Totéž je s národem. Nemůžeš si vybírat jen ty schopné a úspěšné jedince, ale je třeba brát všechny sakum prásk. Nemohu zavrhnout národ jen proto, že jsou mezi ním kapesní a jiní zloději, a že nás Němci všeobecně označují jako zloděje. Musím mít na paměti lidi jako byl Baťa, který vybudoval v Československu světové impérium na boty, vynálezce lodního šroubu, nebo nano vláken. Tito všichni do národa patří a na ně by měl být každý Čechoslovák hrdý.

30 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 7. ledna 2017 v 11:39 | Reagovat

Rada pro šífy EU a Merkelovou zvlášť. Mohu komukoli dávat jakékoli množství peněz, ale vůbec mu tím nepomohu, jen ho zkazím a odnaučím pracovat. Směr ukázal Baťa. Odjel do Ameriky a nechal se zaměstnat v automobilce na pásové výrobě, jako dělník. Po návratu použil získané poznatky na zavedení pásové výroby bot. Zničil tím veškerou konkurenci a ševci protestovali a psali do parlamentu. Byla to obdoba, století páry, kdy zavedením železnic přišli formani též o práci. Baťa krom pásů v halách zavedl i motivační systém pro dělníky. Jednotlivé dílny si své polotovary prodávaly a dělníci měli podíl na zisku. Vybudoval školy a učební dílny pro mládež. Postavil pro dělníky rodinné domky se zahrádkou, ve kterých byly koupelny, splachovací WC a statní standard dosud dostupný jen buržoasní třídě. Nájemné bylo oproti běžnému nízké, stejně jako ceny v jeho obchodech. Tohle patrně neví Merkelová, která si myslí, že cpaním peněz migrantům, je naučí pracovat. Jeden americký bankéř, když zjistil, že jeho vnučky pracovat neumí a nechtějí, tak je vydědil a zbavil naděje na miliardové dědictví. To je správný přístup k lemplům.

31 gregormoldavit gregormoldavit | 7. ledna 2017 v 12:37 | Reagovat

[30]: JP
Šílená Merkel si za poslední 2 roky zatáhla, proti vůli svého národa, do Německa 2 miliony plodných (do značné míry i kriminálních) příjemců sociální podpory. Ty 2 roky už Německo stály 55 miliard €, což je ale jenom začátek.
Napsal jsem o zániku Říma. V roce 376 jsou Vizigótové poraženi od Hunů a žádají v Římu o asyl. Nakonec se dohodnou, smějí překročit Dunaj. Řím v tu dobu existuje 1100 let a nikdo nepochybuje, že je věčný. Ve skutečnosti mu zbývá od této smrtelné chyby do definitivního konce přesných 100 let.
Považuji za možné a pravděpodobné, že to s Německu dopadne stejně. Sto let nám to ale trvat nebude. Už v polovině tohoto století bude v Německu žít více muslimů, než původních obyvatel. Německo bude vypadat jako dnešní Pakistán nebo Sýrie. Přemnožení, hlad, nemoci a válka. S největší pravděpodobností zatáhla choromyslná komunistka Merkel Německo do zániku.

32 nar.soc. nar.soc. | 7. ledna 2017 v 14:17 | Reagovat

[31]:

Dobrý mrazivý den.

Nemám potřebu Vás nasírat nadmíru, ale existuje starý poznatek, že každá lidská generace prožila nějakou válku ( některá i několik ).
I ta dnešní německá situace se podobným nárokům a z nich odvozeno škodám a útrapám podobá. Je také zkušenost, že takové zkoušky asi lidská společnost "potřebuje", aby se ověřila její životní síla. Právě nutnost podobných řešení posouvá lidskou společnost k dalším metám. Totéž se týká a bude působit nápodobně i v Německu.
Když Německo přežilo hitlerismus myslím si, že přežije všechno s čím se ještě setká. Z původních Němců muslimové nevzniknou, bude to spíš naopak a to je jistá naděje na modifikovaný multikulturalismus, když se to tak zmehlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama