Prezident Václav Havel - 13/?

13. prosince 2016 v 17:42 | gregor moldavit
12. díl: prezident-vaclav-havel-12

Klement Gottwald - 3
Ženy hrdinů

šťastní manželé

Byla zde řeč o paní Slánské. Pokud vím, při rehabilitaci obětí procesů byly tyto rodiny nějak finančně odškodněny. Dalo se za to koupit třeba auto a ještě něco k tomu. Milion to prý nebyl.

A co ty ostatní první dámy té doby? Zřejmě byly právě tak falešné, jako celá ta tehdejší společnosti. Marta Gottwaldová (která se tak vůbec nejmenovala) byla rozteklá služka, bez vzdělání, ani selského rozumu moc nepobrala. Pokoušela se napodobovat ženu Beneše, což se jí ale nemohlo podařit. Občas mluvila v rádiu k českým ženám, aniž by tušila, co jim chce říci. Možná jí to psal šéfideolog Václav Kopecký*.

Když umřel Klement hulákala prý na ty ostatní cosi někde stranou na stadionu. Byl tam člověk, který uměl odčítat ze rtů a řekl, že křičí, "co jste s ním udělali?"
Leč Kléma zemřel patrně skutečně na své nemoci, včetně syfla. Podobně jako Lenin a tak podobně ho taky vycpali a nechali ukazovat. Jenže to neuměli a on se jim brzo rozložil.

*(Nejhorší stalinista té doby. Měl ale nakonec taky na mále. Jednou se ho kdosi ptal, proč je tak bledý? Jestli nějaká dlouhá párty. Odpověď, "Hovno párty! Soudruh Stalin rozkázal, že do toho má spadnout Rudla, ten kluk židovská. Ale stačilo málo a spadl jsem do toho já s Klémou."
Dále měl být tento Kopecký jeden z největších rozkradačů poválečné měny. Strany k nim měly určitý přístup a peníze mizely. Novou měnu to pěkně rozředilo. Dělaly to všechny strany, ale KSČ měla být nejhorší. Kopecký prý dával drahé dary herečkám a počínal si jako nějaký dekadentní syn diktátora.
Jeho jméno se objevuje ve spojení se Stalinovým pomníkem a v podobných souvislostech. Žena Antonína Zápotockého si prý měla přečíst "reportáž psanou na oprátce" a dostala záchvat. "Tyhle lži přeci lidem nemůžete servírovat!" Antonín namítl, "Už to tak sestavil Kopecký, s tím se nedá nic dělat.")

Zmíněná žena Zápotockého byla rovněž komunistka jak řemen, ochotně spolupracovala na jeho zločinech a po jeho smrti dostala vilu a penzi, prý dokonce auto s řidičem. Nikdy si ale nehrála na nějakou dámu, chovala se obyčejně. Dožila se ještě Dubčeka a měla údajně stát na jeho straně v liberalizaci socialismu.

Nutno zmínit další ctihodnou dámu, povoláním "žena hrdiny". Národ ji nazval "nejskromnější upírka". Z jedné mrtvoly prý dokáže vyžít 30 let. Její přednášky začínaly, "Víte, ten můj hrdinný Julek, tenkrát za těch Němců..." Dodnes není jasné, jak to s ním bylo? Prý byl skutečně s oním komisařem spatřen v hospodě v Bráníku. Se ženou se po zatčení několikrát mohl setkat a řekl jí, "hraju vysokou hru s gestapem". Ale jaká byla v té hře jeho role? A co dělala tahle Gusta Fučíková po válce 2x v Peru?
Žena hrdiny vypráví.
Komunisti si mohli vybrat více hrdinů. Jenže tenhle měl tu přednost, že byl mrtev. Živý hrdina by totiž mohl najednou něco kecnout. (O tom už napsali hru V+W, Kat a blázen.)

Onen hrdinný Julek nám zanechal také knihu: "V zemi, kde zítra znamená včera"
Při zkoušení jsme to stále pletli, ani teď si nejsme jistý, jestli jsem to nenapsal obráceně. Kniha musela být tak špatná, že se nám ji nikdo neodvážil dát jako povinnou četbu. Toliko jeden kousek do čítanky a z toho jsem nechápali, o co vlastně jde? Paní učitelka nám vysvětlila, že my si hrajeme třeba na lupiče, ale v Sovětském svazu si děti hrají na práci.
Se školou jsme šli už v dost pokročilé době na film jeho reportáže na oprátce. Když gestapo vlítne do toho bytu, stojí Julek s pistolí za dveřmi. V každém takovém filmu vždy přišla divoká přestřelka, on vyleze s rukama nad hlavou a pistoli odevzdá. Už tady začíná být jeho hrdinství dost pochybné. (Film za pár měsíců zmizel. V té době už měl každý všech komunistických hrdinů pokrk.)

A jak to bylo s hrdinstvím českého národa po vítězném únoru? Tak předně je tady vždy celkem pochopitelná mlčící většina. Oni nesouhlasí, ale taky nic proti nedělají. K tomu přišla víra, v příštích volbách když tak Gottwalda zase odvolíme. Cha, cha, zkuste odvolit komunisty. V prvních volbách měla KSČ 99,87%. Na ty už si vzpomínám. Všude hromada slávy, hrála kapela, no a šli jsem coby rodina. Otec dostal nějaké kartičky, udělal 2 kroky a hodil je do urny.
"Ale to jsme sem nemuseli chodit, vždyť je tam ten pán mohl hodit rovnou sám", namítl jsem.
"To pochopíš, až budeš velkej", poučili mě rodiče. Větší už asi nebudu, ale nepochopil jsem dodnes. Pořád si myslím, že ten pán si to tam mohl hodit sám. (Výraz "soudruh" se v té době ještě moc nepoužíval.)

Jedna žena staré generace mi kdysi řekla:
"Tomu ty nerozumíš, tenkrát se věřilo, že ten režim se neudrží."
No a jiná zase:
"Tomu ty nerozumíš, tenkrát se věřilo, že ten režim přinese krásný a šťastný život."
Obě si ale byly zajedno, že já tomu nerozumím. Mojí generaci bylo zcela upřeno právo něčemu rozumět. Kolik ti tenkrát bylo?

Skutečnost je, že byly pokusy o násilné vystoupení proti násilnickému režimu. Jenže byly neorganizované. Vražda komunistického funkcionáře, sabotáže, apod... Ale to nemohlo režim ohrozit. Byl snad i pokus o vojenský puč, ale v tom bylo zase tolik lidí, že se to hned dozvěděla StB a všechny pozatýkala. Někteří byli popraveni, jiní dostali dlouholeté tresty. Byl to jakýsi plán, rok 1949, jménem Praha-Žatec. Tanková jednotka měla zaútočit na vládní budovy v Praze a zatknout vládu. Nemám tušení, jakou by měli šanci, ale jedno považuji za jisté, Stalin by byl okamžitě poslal rudou armádu.
Nakonec byli třeba sporní Mašínové, kteří se probili na západ. Ale proč národ nevstoupil do nějaké skutečné pasívní rezistence? I tady by komunisti byli našli a zlikvidovali organizátory. Jenže on tady byl skutečně jeden pro komunisty důležitý faktor - jejich příznivci!

V roce 1946 KSČ dostala 40%. Ono se skutečně věřilo. Byly tu krize 30. let a nezaměstnanost, válka, ve které zvítězil komunistický stát, chaos po osvobození, kdy se děly podivné věci. Revoluční gardy, RG, zvané rabovací gardy, plundrovaly pohraničí, kolaboranti udávali skutečné odbojáře jako zrádce a měli úspěch, někteří si za války a po ní pěkně nakradli, jiní zůstali chudí a hledali nějaké pohádkové řešení, atd... Tak nějak skutečně vznikla představa, že s vládou komunistů přijde konečně spravedlivý a krásný režim, ve kterém budou mít všichni dostatek. K tomu přišli ti, kteří toho moc neuměli a dostali možnost kariéry v uniformě. Jako každá totalita i komunisti použili pro své záměry také kriminálníky. (Chceš krást a někoho mlátit? Dělej to za plat v uniformě! Organizovaná kriminalita, mafie, hlídala gulagy Stalinovi a ještě za Brežněva to tak fungovalo.)

Jedno vím dobře, ač mi skutečně bylo jen pár let. Mnoho dospělých kolem mě dělalo komunistickou propagandu a vykládalo, jak přijdou růžové zítřky. Ono se věřilo...
Co jsem taky stále slyšel: "kdyby všechny státy byly komunistické, byl by na světě mír."
(Občas si to lze od komunistů přečíst i dnes. Ono se i dnes věří. Ale jak to jde dohromady s tím, že Stalin napadl Polsko a Finsko? V 60. letech hrozila válka mezi SSSR a Čínou. V současné době je nejhorší hrozbou Sev. Korea, poslední komunistický stát světa.)
Vzpomínám na stále opakovanou větu: "Budoucnost ukáže, že my máme pravdu!"
Bylo mnoho mladých a schopných, ochotných převzít pro stranu ty nejtěžší úkoly. (Tahle vrstva dnes v ČR neexistuje, to by si měli soudruzi v KSČM uvědomit. Volí je spíše důchodci, protože věří, že dostanou vyšší důchod. Zase jenom víra, kde by na to komunisti vzali?) Mladí byli ochotni i nasadit život a o ten taky leckdy přišli. A ti nahoře si vládli a hrabali, jak jsem to zmínil v minulém dílu. A kroutili si vzájemně krky, protože na dělení kořisti je potřeba méně lovců, než na její získání.

A ono se věřilo, jenže každý rok o něco méně, až už na to celé věřili jenom blbci. Nakonec na to komunisti taky museli nezbytně dojet. Jak řekl správně soudruh Jakeš: "Potřebujeme podporu zezdola, jinak jsme tu sami jako kůl v plotě?" Tu už ale nemohl od nikoho očekávat. (Snad jen od Jiřiny Švorcové a několika podobných.)

LM 1948. Ono se věřilo. (Buď jsou všichni leváci, nebo je fotka obráceně.)
Jenže výrok, "já tenkrát věřil", je přiznání viny, ne omluva!

Ale jak to bylo s tím hospodářstvím? V oné době, kdy už brzo mělo být všechno zadarmo? (Tomu jsem věřil já, když mi byly 4 roky.)

o tom příště...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 13. prosince 2016 v 17:58 | Reagovat

To, že se tenkrát více lidí nepřidalo k bratrům Mašínovým, není tak strašné, jako když dneska někdo řekne: vždyť to byli vrazi. Nedělej si iluze, že by s komunisty dnes lidé nešli a nechtěli nasazovat krk. Nejen důchodci. Republika má tyhle zmetky v krvi, jako tělo AIDS.

2 gregormoldavit gregormoldavit | 13. prosince 2016 v 18:30 | Reagovat

[1]: JP
Nejvíce komunistů jsem potkal na západě za mých studentských let. Všichni paraziti, kteří nepracovali a nestudovali, jen dělali demonstrace a propagandu. Každý ruce do zadu, komunismus pro něj znamenal, že ostatní pracují a on kasíruje.
Zeptej se těch dnešních českých komunistů, jestli vezmou samopal a půjdou do lesů na Šumavě chránit vlast? Pokud najdeš jednoho, budu překvapen.
Jinak jsou to skoro všichni důchodci. Od těch několika mladých jsem četl jen že chtějí zastupovat zájmy dělnické třídy. Že by chtěli sami pracovat, o tom žádná zmínka. Dnešní KSČM by neměla absolutně žádnou vrstvu obyvatelstva, o kterou by se mohla opřít.
A ti co dnes brečí jak bylo dříve lépe? Ti budou v příštím režimu říkat to samé.

3 nar.soc. nar.soc. | 13. prosince 2016 v 19:39 | Reagovat

Odpor vůči komunistické totalitě? Jedině v době jejího nástupu, pak už je dost nemožný. Samozřejmě musí být promyšlený a organizovaný! Kým? Alternativním důvěryhodným vedením! Nic takového v r. 1948 nebylo!!! Naopak nekomunistické strany byly infiltrovány darebáky, kteří jen čekali na svoji příležitost.
Pokud jde o předvolební sliby (1946), zůstaly politické strany na půdě realismu, kdežto komunisté mohli každému slíbit co chtěl slyšet. Dnes to můžeme vidět v podstatě u všech politických stran. Předvolební lež je dnes běžnou součástí voleb na niž před r. 1948 nebyl národ zvyklý a otrlý.
Známý, který vyfasoval v r. 1950 16let, vyprávěl, jak se v kriminále umravňovali lidé. Začali stávkovat ve výrobě ( v kriminále ) kvůli rozkradeným jídelním dávkám. Zahájili hladovku v celé věznici. Všichni co tam byli nejdéle, byli hozeni do bunkru, jako vůdci vzpoury! Důvod? Jste zde nejdýl a víte co jak, jste pro nás vůdci vzpoury, protože jste ji netlumili ani neoznámili. Dostal za tři vzpoury navíc 6let. Nakonec byl po 12 letech podmínečně propuštěn a do místa se za ním (1962) přistěhoval hned StBák.

4 nar.soc. nar.soc. | 14. prosince 2016 v 1:30 | Reagovat

Kdysi tady byl maník, který dostal 4 roky za vyprávění tehdy rozšířeného fórku o Martě Gottwaldové v hospodě.
"Když se Marta ocitla na Hradě potkala paní Hanu Benešovou. Vydala  hned dobrozdání a otázku. Jak to paní Hano děláte, že máte tak pěknou pleť? Používám toaletní vodu! Potkaly se druhý den a Marta měla na hlavě hrbol jako husí vejce. Prý vyste mě poradila! Když jsem se sehnula, abych si nabrala z toalety vodu, praštil mne dekl do hlavy".

5 gregormoldavit gregormoldavit | 14. prosince 2016 v 10:00 | Reagovat

[4]: nar.soc.
Tyto dvě ženy se mohly teoreticky často potkávat. Hana Benešová žila na Pražském hradě až do smrti. Svého manžela přežila o 26 let a tuhle "Martu", (nevím proč ji tak Češi nazvali) asi o 20. Jestli spolu ty dvě skutečně mluvily, mi není známo. Říci si toho určitě moc nemohly.

6 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 15. prosince 2016 v 18:48 | Reagovat

Kuba nám dluží přes 7 mld. Kč. Nemá tvrdou měnu a bude nám splácet dluh třtinovým rumem. To se budou ožralové na Silvestra mít, když stát upraví maloobchodní cenu, aby vyčerpal ty hektolitry alkoholu. Celkem nám dluží bývalé lido-demo 47 mld. Kč. Turkmenistán by chtěl splácet ropou, ale ruskými ropovody k nám dosud nepronikla ani kapka. Matko, to je opak toho, co dělali komunisté s majetkem republiky. Ten nejdříve rozkradli, pak rozfofrovali a nyní za ně my splácíme v restitucích. Ty cukrovary a elektrárny na Kubě jsme postavili za naše, v rámci pomoci a nyní nám pohledávka visí ve vzduchu. Nejde mi na um plán naší vlády a Kuby na to, že naše podniky budou nyní opravovat elektrárny, které dosloužily a náklady budou hrazeny z původní pohledávky. Takže nově vzniklé pohledávky, budou odepisovány z původní pohledávky. Jeli tu nějaký expert, třeba nár.soc, prosím o uvedení do obrazu. Tahle vysoká matematika je nad mé chápání.

7 matka matka | 15. prosince 2016 v 22:19 | Reagovat

[6]:Nesleduji to až tak, co se děje třeba kolem Kuby.
Ale ano, rozkrádání republiky je za všech různých režimů i vlád velmi populární.
Mnohdy i ve jménu něčeho, třeba.
Víme, jak např. dopadla námořní či jaká plavba Labsko-Oderská, nebo jak se to jmenovalo a mnohé další novodobé akcičky.
Co se týká restitucí - náhrad majetku církvím - paráda. Co jeden panovník dal, druhý může vzít a třetí zas dá....
Mne se nikdo neptal, jestli na to dám z láskou  z daní, které musím platit třeba za zboží....

8 matka matka | 15. prosince 2016 v 22:20 | Reagovat

za pravopisné chyby se omlouvám

9 nar.soc. nar.soc. | 15. prosince 2016 v 22:25 | Reagovat

[6]:

Zase mne perete? Máte štěstí, v r. 1992 jsem byl jmenován a vybaven komunistickým ředitelem, jako zmocněný pověřenec na vymáhání pohledávek po lhůtě na místě samém ( byla snaha udělat ze mne vola ). Omrkl jsem seznam 50mil. nezaplacených faktur a rozhodl. Co je do čtvrt roku, ať si vymáhá prvně účtárna a pak teprve já. Co už bylo upomenuto a bez výsledku po lhůtě cca rok, je třeba návštěva a individuální jednání ( co se dobude je úspěch ).

Hradit jak uvádíte něco odpisem z původní pohledávky, je pitomost. Navíc, pokud pohledávka vznikla "národnímu podniku" byla při privatizaci převedena do "kapitálu fondu národního majetku". Privatizovaná firma ( byť je původní výrobce ) s tím nemá co dělat. Ledaže by FNM  firmu zavázal ( za úplatu), že podmíní dodávku poskytnutou splátkou na starou pohledávku. To je ovšem placení a žádný odpis ( odpisy dělá u FNM min. financí). Pokud budou Kubánci čímani, jistě si této anomálie všimnou a ČR nedostane na staré pohledávky ani suché z nosu!!! 5% po 10 letech je velký úspěch. Kapišto???

10 matka matka | 16. prosince 2016 v 8:48 | Reagovat

[9]:i když jsem již v důchodu, mám také pár nedobytných pohledávek z minulosti. Ono jde i o to, v dřívější fakturaci si udělat u rizikových organizací jakousi rezervu, aby případné neplacení bylo již bezbolestné.
Ale u jedné firmy jsem se "pomstila" - odpustila jsem mu jeho závazek vůči mě s tím, že mne namaluje. Ale nikoliv jen mne, ale mou duši. A buďte si jist tím, že je to pro něj daleko víc zničující, než kdyby mi měl zaplatit. Kdykoliv mne vidí, vzpomene si a ví, že to nedokáže. Nikdy.

11 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 16. prosince 2016 v 12:13 | Reagovat

Matko, abys tu bývalou i dnešní zlodějinu pochopila. Komunisté znárodnili třeba hradeckou Škodovku a přejmenovali ji na ZVU. Převzali výrobní program a na strojích a v budovách, začali vyrábět cukrovary pro Kubu. Plechy dodali Třinecké železárny a mzdy uhradila banka formou kontokorentního úvěru, na který získal zdroje též znárodněním, všech kapitalistických bank i tvými úsporami z roku  1953. No a dnes je z toho nedobytný úvěr na Kubě. Platíš ho stejně, jako všechny ostatní restituce.

12 nar.soc. nar.soc. | 16. prosince 2016 v 13:46 | Reagovat

[11]:

Proti restitucím brojí zase jen komunistická lůza. Restituce jsou starý instrument podmíněné nápravy dokazatelné křivdy. Jestli-že bylo nebo je něco podle zákona "zestátněno" je to vždy za úplatu ( v zákoně přímo uvedenou). Komunistické zákonodárství mluví ovšem o "znárodnění" což znamená převedení individuálního vlastnictví na "národní" o němž není v žádném zákonu ani popis a tím méně závazek úplaty. Jde o "revoluční" právo = zlodějnu. Tak vznikly "národní podniky", veřejnou zlodějnou. Restituovat vše znárodněné byl čin podmíněné spravedlnosti. Podmíněné proto, že právoplatný vlastník byl odstaven z možnosti svobodně užívat vlastnictví a výnosy z něho. Nepodmíněná restituce by měla zhodnotit  jaksi oceněný majetek. Pokud  vynáší 2 - 5% měl by za 40let znárodnění být navrácen s 80 - 200% cenovou přirážkou. K tomu u běžných restituentů nedošlo.
Jen katolická církev se za pomoci reciprocity s pol. stranami domohla jiného ocenění např. u půdy ( místo původního 1 - 11Kč, se stanovilo 4 -42Kč/m2).

13 matka matka | 16. prosince 2016 v 13:48 | Reagovat

[11]:V r. 1953 jsem ještě "chodila na houby."
A daně opravdu neplatím s láskou, jenže já neurčuji, co musím platit. Zkrátka v zastupitelské "demokracii" to tak funguje, ale je to spíš jen další forma diktatury. Já ji nevymyslela.

14 matka matka | 16. prosince 2016 v 13:51 | Reagovat

jak jsem psala u minulého článku - stát, každý stát je vlastně stalker, nátlaková skupina stalkerů vůči občanům.

"ad. ...jak se komunisti mohli udržet?...

Když se z jedince stane stádo a z něj stalkeři tyranizující jedince buď odlišného, nebo s odlišnými názory, tak nakonec stádo vyhrává.
Dokud se buď samo nezhroutí, nebo dokud množství odlišných jedinců nepřekročí určitou mez, schopnou vytvořit jiné stádo.

Je to krásně vidět i na webech, kdy je jedinec schopen tyranizovat dalšího jedince, případně strhnout i ostatní k sobě do stáda, které kejve a kejve,....
A pokud kejve i na to, když dochází ke stalkingu, je to trestný čin, když je člověk obtěžován a ponižován různými nadávkami nejen na webech, ale i e-maily...
Ale zkušenost mi říká, že to, co kdo vytvoří, vrátí se mu zesíleno, jako bumerang. A ono se to plní. Bohužel.
A tak je lépe být mimo jakékoliv stádo. Neboť jak snadné je býti ve stádu. Daleko těžší je býti samostatným a nenechat do nekonečna strhávat proudem, cizí ideologií, nadávkami, ponižováním,...
Ale málokdo rozezná zavčas, co se děje a už jen vyjímečně je někdo schopen druhého podpořit, byť jen několika slovy.
A tak stáda, byť jen dočasně, vyhrávají."

A doplácejí na to celé generace občanů.

15 matka matka | 16. prosince 2016 v 13:52 | Reagovat

[12]:A dejte pokoj s lůzou.
Nezapomeňte, že mnozí z nich Vám ty restituce (nejen), které má generace třeba vůbec nezavinila, platí.

16 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 16. prosince 2016 v 17:56 | Reagovat

Matko, máš za stalkera i nár.soc, když říká, že o restitucích dnes ječí jen komunistická luza, nebo se za ni považuješ? Jinak pokud jde o rozplynutí majetku plavby Labsko-oderské, tak to mají na svědomí komunisté z SČSM, stejně jako všeho ostatního majetku svazáků. Ten klučina estébák, který hrál na Národní třídě mrtvého studenta má dnes půvabný hotýlek v Krušných horách. Tipuji, že obchody na burze jej nezískal. Zato vím, že můj nejvyšší ředitel, Centály SBČS, člen ÚV KSČ, zvládl založit dva privatizační fondy a následně je vytunelovat (na jméno si díky skleróze nevzpomenu), ale najdete je v každém bedekru o úspěších komunistické strany. Nyní k vymáhání pohledávek. To byla za komunistů prostá šaškárna. Správný a tehdy platný postup měl pro nár.soc, měl být být tento: sepsat nedobytné pohledávky se jmény zodpovědných činitelů, zanést jej k svému řediteli a požádat jej o konsultaci na OV KSČ, kterou vymáhat a kterou ne. Vymoci ty označené (ano), by nebyl problém a ty označené (ne), by ze seznamu prostě škrtl. Fungovalo to tak na Finančním úřadu v Hradci Králové, tak proč ne jinde? Platí staré pořekadlo "ruka ruku myje".

17 matka matka | 16. prosince 2016 v 22:55 | Reagovat

[16]:- nemá smysl se tím dále zabývat,
- slovo lůza - dříve byly za lůzu považovaní lidé, kteří se živili vlastní  prací, později tzv. inteligence a nyní opět další skupina lidí.
Dejte mi s tím pokoj.
Nezprivatizoval tu plavbu tak náhodou Kožený?
Živá mrtvolka (Zifčák) byla nutná k úspěšnému převratu.
Salzman.
Rozhodování o pohledávkách - jak jsem psala, krade se za každého režimu, jen styl kradení je v různých dobách různý.
Třeba dostaneme z Kuby rum na 100let.

18 matka matka | 16. prosince 2016 v 23:06 | Reagovat

Stalker? Ne, on má jen jiné zkušenosti a jiný názor.
S člověkem, který se choval jako stalker, nebo spíš jako ubožák, jsem se setkala dříve a díky mlčícím lidem si holt dovoloval.

Lidem je mnohé lhostejné.

A jestli jsem lůza?
Když se Vám to bude hodit, tak mi tu nálepku stejně dáte. A já nemíním znova a pořád dokola dokazovat, co jsem a co nejsem.
Škoda hrachu házeného na zeď.

19 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 17. prosince 2016 v 11:43 | Reagovat

Matko, již zde Gregor psal, že už ve starém Římě, existovala třída patricijů, měšťanů a řemeslníků, gladiátorů a tak zvaných proles, lidí v hadrech potulujících se po ulicích a živících se krádežemi a odpadky. Patrně tento název inspiroval Marxe při vynálezu slova proletariát. Do této skupiny nepatří ani schopní dělníci, kteří se mohou klidně živit jako samostatní řemeslníci, ale jen ta chamraď, která se potuluje po továrních halách od ničemu k ničemu. Třeba cikáni, když musili za komunismu pracovat. Ty jako účetní, mezi proletariát nepatříš.

20 nar.soc. nar.soc. | 17. prosince 2016 v 11:54 | Reagovat

[16]:

Máte to nějak pomotané.
V r. 1992 už OVKSČ ani neexistovaly, natož aby o něčem rozhodovaly. Fungovaly nově zřízené nebo privatizované firmy. Pokud firma převzala ( v priv. projektu ) dřívější pohledávky, nemohla je odepsat. Odepsání je možné jedině proti zisku, jinak je firma vleče do dalších účetních let. Škrtání není odpis, to si může berňák udělat, aby si zjednodušil přehled. Ve firmě se účtují ve skupinách účtů = náklady ( i nedobytné pohledávky) a na jiných účtech výnosy.

21 nar.soc nar.soc | 17. prosince 2016 v 12:02 | Reagovat

Pokud hovořím o lůze, není to žádná konkrétní osoba. Tou se stává teprve v davu, který pohrdl zastupitelskou demokracií a rozhodne se jednat skupinově a násilně.
Při uvědomění, že to byl "revoluční" stát, který zrušil nebo zneužil soukromé vlastnictví a vlastníky terorizoval, je náprava tohoto stavu restitucí. Byla to tehdy lůza, která toto způsobila. Kdo dnes organizovaně brání restitucím, je obvykle dav následovníků zmíněné lůzy se snahou nic nenapravit, ale ponechat vše bez pokusu o spravedlnost (což byl mimo jiné ksichty i Klaus).

22 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 17. prosince 2016 v 12:02 | Reagovat

Hrůza, která čiší z bolševického myšlení a jednání je koncentrována do jedné věty Stalina. Tento muž, dítě prostého gruzínského ševce byl v dětství velice bit svým otcem a jinak byl všechno jiného, než intelektuál, mezi spolupracovníky Lenina, kam patřil zejména Trocký, vynikající řečník a spolutvůrce revoluce. Byl však vynikající stratég a taktik. Rozhodl se proto, že své postavení ve straně vybuduje na zbožštění Lenina a využije ke svému prospěchu. Proto, když Lenin zemřel, přišel na nápad s balzamováním a stavbou mausolea. Naděždě Krupské, manželce Lenina se tohle nelíbilo a chtěla prostý pohřeb. Stalin si ji zavolal a řekl: Uvědom si, že mohu kdykoli, najít pro Lenina jinou vdovu. A ta své námitky rychle odvolala. Vraždění spolupracovníků,se naši komunisté učili jezdit učit do Ruska a proto Gottwald dobře věděl, s kým má tu čest a byl poslušnou figurkou v ruce Stalina.

23 gregormoldavit gregormoldavit | 17. prosince 2016 v 12:18 | Reagovat

[19]: JP
proles = potomstvo
Pro Římany znamenalo - ti co se dovedou živit pouze množením. Třída nejnižší, po níž už přišli jen otroci. Ti ovšem kolikrát zastávali kvalifikované funkce a byli i váženi. Proles byla jednoduše lůza. Dostávali ovšem za množení peníze od státu, jejich synové se dali použít do legií, dcery do bordelů. (Těžký problém naší doby. Synové dnešních proles se nedají použít celkem k ničemu. Armáda je rozhodně nechce. Budou se zase jen množit.

Tento výraz Marx předefinoval na třídu, která prodává svoji pracovní sílu a je vykořisťovaná. Dle jeho představ od kapitalistů. Proletariát.

V příštím dílu píšu o hospodářství a vykořisťování. Marx by se byl divil, kolik vydělává dělník v kapitalismu a socialismu a hlavně - proč tomu tak je. "Vykořisťovaní" by asi musel trochu předefinovat.

24 nar.soc. nar.soc. | 17. prosince 2016 v 12:20 | Reagovat

[19]:
Proletariát je slovo s pohyblivým obsahem. V komunistické novořeči by to měli být všichni "vykořisťovaní". Bolševici úmyslně nerozpoznávají při výkladu toho slova profesní přípravu a individualitu jednotlivce. Naopak snaží se vytvořit ovládaný dav "proletářů", kterým imputují vlastní představy. Prvotním cílem přiblblých bolševiků bylo poslušné, fakticky nevzdělané stádo s nímž si mohli pohrávat stranicky jmenovaní blbové. Jistě, v prvotním období to mohlo něco ovlivnit, ovšem je to úvod k trvalému zaostávání vývoje společnosti a k základu revolty nespokojených ( postupně prozřevších lidí ). Prohlášení se za proletáře považuji za sebedestrukční a osobní sestoupení do davu ovládaného jinými.
"Vykořisťovaní" mají možnost seskupit se v odborech a najít správnou cenu za čas, prodaný zaměstnavateli, formou kolektivního vyjednávání nebo individuálním smlouváním podle vyjednaných regulí. Proto se komunisté vždy snažili postátnit odbory nebo je zničit, aby jejich "vykořisťování" mohlo trvat nerušeně "na věčné časy".

25 matka matka | 17. prosince 2016 v 20:59 | Reagovat

jakožto účetní jsem možná lůzou nebyla, ale v dalších dvou pracovních úvazcích jako podlahokosmetička určitě. Tedy v jednom z těch úvazků. Proto jsem také podala výpověď, protože nadřízená dokázala to, abych se jako lůza (nečistá) cítila...
A z jistého hlediska žádný člověk není nečistým.
Mohu ale přistoupit na to, že fyzicky i svými projevy, se člověk člověku jako lůza může jevit.
No nic, to je jiná otázka.

26 matka matka | 18. prosince 2016 v 9:42 | Reagovat

[22]: U č. 10 jsem Vám napsala další "hloupej" komentář. Můžete si ho v klidu adventu náležitě užít.

27 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 18. prosince 2016 v 11:37 | Reagovat

Tak Babišův projev ve sněmovně posadil na zadek i mě. Čtěte: "Výňatky z vystoupení A. Babiše:

"Takže, pane Bendo, prostřednictvím paní předsedající, vy tady sedíte 24 let, tak já se ptám,

co jste tady řešili z těch tunelů polistopadové historie naší země (...) Vy jste tady řešili

kupónovou privatizaci, Harvardské fondy Koženého? Ty nás stály 100 miliard. (…) Státní

banky, které jste nechali rozkrást a které jste následně vyvedli do ČKA, kde jste to rozkradli

po druhé.

A co lehké topné oleje. A konkurs Chemapolu. A Agrobanka za 50 miliard. A Bohemia za 20.  

A co kauza IZIP, peníze, které skončily někde na účtech ve Švýcarsku.

Proč jste nevysvětlili tento tunel vašim členům ODS!

ČKA nás stála 230 (236?) miliard. IPB měla 270 miliard špatných úvěrů.

A co naše předsednictví Evropské unii spojené s kauzou ProMoPro.

Pan Kalousek mluvil v Bruselu o ostudě ohledně Čapího hnízda.

Ne, vy jste udělali největší ostudu.

Vy jste řešili kauzu ProMoPro za 180 milionů Kč, které odešly na účty nastrčených firem

a které vybírali bílí koně v hotovosti.

A co třeba mimořádná schůze kvůli solárním spekulantům?

Celkem Češi - daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatnému zákonu zhruba 600 miliard

korun navíc za podporu solárních baronů, což je kvalifikovaný odhad Energetického

regulačního úřadu.

A navíc pět z dvaceti největších solárních elektráren mělo anonymní akcie. Kdopak asi byl
jejich vlastníkem? Martin Roman? Nebo Háva od Kalouska? Kmotři? Nebo dokonce někteří poslanci?

28 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 18. prosince 2016 v 11:39 | Reagovat

Omlouvám se za všechny překlepy a věcné chyby, vůči nár.soc. Promiňte.

29 nar.soc. nar.soc. | 18. prosince 2016 v 13:34 | Reagovat

[28]:

Netřeba se omlouvat i rýpání pomáhá a myšlení pohání. Pro cvičení v pohotovosti a snad i věcnosti sem chodím, není nad debatu s bystřejším odpůrcem. Ahoj.

30 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 15. února 2017 v 18:50 | Reagovat

Matko, daně se platily vždy, už od dob králů. Někdo totiž (ten král), musel budovat infrastrukturu státu a na to musel mít peníze. Také jsi ráda, když můžeš přejít řeku suchou nohou po mostě a nemusíš plavat, nebo jet na Slovensko vlakem a ne jít pěšky.
Jinak napadlo vás někdy, proč dnes ČSSD pláče nad nadměrně vydělávajícími bankami a chce je zdanit, aby tyto daně pak byly převedeny do bankovních poplatků a zaplatili jste je de facto vy? když tyto subjekty tato SBČS za Špidly prodala zahraničním investorům? Když jim někdo radil blbě tenkrát, kdo jim radí dnes?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama