Prezident Václav Havel - 11/?

6. prosince 2016 v 20:56 | gregor moldavit
Klement Gottwald

Při jednom večerním agitačním školení obuvnické firmy, dobrovolně povinném těch let kolem 1950, mělo se udát následující:
Mezi zaměstnanci seděl jeden soudruh, který za 1. republiky pracoval jako mistr u Bati. (Za mého dětství byl Baťa symbol celé špatnosti kapitalismu, tyran a vykořisťovatel. Pes by od něj kost nevzal, jakýsi satan komunistického náboženství. A my, děti, nosily gumové kecky, které nám ničily nohy, než se za pár týdnů rozpadly.)
"Ty soudruhu!" vyzval agitátor, "tys byl Baťou 20 let vykořisťován. Řekni tady těm mladým, jaké to bylo!"
No a mistr vstal a pronesl toliko, "Soudruzi, jak rád bych se od Bati nechal ještě dalších 20 let vykořisťovat. Tenkrát jsem vydělával jinak."

Ten člověk, bez nejmenšího přehánění, riskoval život. Mohlo se to nějak ukecat, ale mohl být už druhý den zatčen za sabotování politické přípravy, kapitalistickou propagandu, atd... a to by mu vyneslo tenkrát běžnou sazbu - 10 let. V takovém nějakém koncentráku, kde mnoho vězňů nepřežilo 10 měsíců.
(Jeden vězeň, na 15 let, tenkrát odpověděl, na otázku bachaře, co udělal?, že nic, není si ničeho vědom. A bachař mu řekl, "no, když jsi dostal víc než 10 let, to už jsi něco udělat musel.")

Jak se mohlo stát, že 3 roky po konci války a pádu nacistického režimu vládne v Čechách zase takový systém teroru a koncentráků, který si s tím předchozím nemá co vyčítat?

Jsou to vlastně otázky dvě.
1. Jak se mohlo stát, že "karlínští kluci", kteří byli za 1. republiky pro 90% myslících Čechů akorát pro smích, se dostali k moci a sice moci absolutní?
2. Jak to, že celý český národ radikálně nepovstal a nepostavil se plnou silou na odpor, aby udržel svobodu a demokracii?
(Proč moje rodiče šli za Gottwaldem jak ovce a nebojovali za svobodu svých dětí?)
3. a třeba ještě otázka hospodářská: Jak to, že plat socialistických dělníků, osvobozených od vykořisťovatelů, kteří pracovali pro sebe, obnášel třetinu platů dělníků ve sousedních státech kapitalistických? Kde to jsme s tím Marxem a jeho nadhodnotou? (Kdyby komunisti byli platili lépe než kapitalisté, byli by tu dodnes. Hovadiny v Rudém Právu by jim lid byl odpustil.)

Odpověď není vůbec jednoduchá, ale pokusím se o to. Tady jsme v době na kterou už si sám vzpomínám. (Přesto, že mi třeba moje rodiče právo těchto vzpomínek vždy upírali. Když jsem jim připomněl, co říkali v 50. letech, jenom z nich vystřelilo hněvivé: "na to ty si nemůžeš vzpomínat, kolik ti tenkrát bylo?" Míněno, "na to ty si nesmíš vzpomínat, nám se to dnes ale vůbec nehodí do krámu." Ale já si vzpomínám. A moje rodiče nebyli, tam na okraji Prahy, žádná výjimka. (Někde v pohraničí to mohlo být jiné.) Můj komunistický otec zoufale vysvětloval, "my jsme všechno mysleli dobře", moje nestranická matka (která vždy chtěla pouze mít od každé politiky pokoj) jen syčela: "Tomu ty nerozumíš, to byla taková doba!" Jenže ona to nebyla doba, to byli lidé. Právě takoví, jako ti, kteří by si s nějakým takovým režimem chtěli dnes zase znova zahrávat.)

Dnes bod 1. a i to bude dost dlouhé.
V roce 1929 se KSČ dostává do rukou stalinistů, pod vedením Klementa Gottwalda. Jeho první projev je známý: "... my se od ruských bolševiků chodíme učit, jak vám zakroutit krky..." Gottwald je několikrát přerušen a napomínán předsedou parlamentu. Nebere to na vědomí a soptí své vražedné výhrůžky dále. Masaryk je pro něj "pohůnek fašistů", kapitalisty nutno pověsit... Většina českého národa v něm vidí cvoka a nebere ho vážně, mnoho členů KSČ ale vystupuje. Tohle už není jejich strana. (Což se má v dějinách KSČ vícekrát opakovat. Kdo nesouhlasí a sám nevystoupí, je vyhozen.) Tahle pivní, či spíše vodková, parta dostane jméno "karlínští kluci". Mají asi 10 % nikoho by nenapadlo, že by se kdy mohli dostat k moci. Tady je konečně ČSR a ne Rusko. Jenže ani v Rusku si většina v roce 1917 nedokázala představit, že se k moci dostanou bolševici. (Eseři měli dvojnásobek hlasů.) Ono je vlastně v politice možné docela všechno.

Hitler chce zničit židobolševizmus a jeho šílené dílo vede k tomu, že právě ten se dostává k moci v půlce Evropy. Stalin dosáhne v totální válce totální vítězství. V roce 1943 ho navštíví Beneš a jako by od té doby už byl v jeho službách. Stalin má zřejmě talent vysvětlit vše velmi názorně. V září 1948 k němu přiletí Gottwald na Krym. Čeká, že sklidí nejvyšší chválu, ale Stalin je rozezlen. Jak to, že Gottwald odmítl jeho vojenskou pomoc, co to dělá za komunizmus, kdo mu to dovolil? Do té doby si totiž Gottwald představoval, že ČSR nebude následovat sovětský systém, o kterém nakonec dobře ví, že nestojí za nic. Možná v tu dobu už taky ví, že jeho telefon v Praze, jako i Slánského, Kopeckého... je odposloucháván sovětskou KGB, že jeho spolupracovníci jsou agenti Moskvy. Uvědomuje si, že může kdykoli skončit jako Jan Masaryk* a dostává strach. Obrovský strach, který utápí v moři chlastu. (Kdo k němu přijde pro nějaký podpis, má v tašce flašku vodky.) Od té doby v ČSR vládne sovětský poraděnko, v pozadí tedy Stalin. Ale jak se KSČ dostala k politické moci?

*(Tohle jméno jsem slyšel poprvé v roce 1968, nikde o něm v dějepisu ani v novinách nebylo nejmenší zmínky. Po vítězném únoru nerezignuje, ale chce ještě proti komunistům bojovat. Pár dní později ho naleznou mrtvého pod okny jeho bytu v Černínském paláci. Údajně to není objasněno, možná prý sebevražda? JM se měl jednou vyjádřit k podobnému případu, že takovým způsobem páchá sebevraždu uklizečka a ne chlap na úrovni. Onoho večera se převlékne do pyžama, protože se chce uložit ke spánku, ale místo toho vyskočí z okna. V bytě jsou zřetelné stopy boje. Masaryk vypadne z výšky, kde je pravděpodobnější těžké zranění, než smrt. Má rozdrcené paty, ale je mrtvý. Člověk nemusí být detektivem, aby si to dal dohromady! Mimochodem, v roce 1968 se to začalo znovu vyšetřovat a zase s výsledkem, že to asi byla sebevražda. Řečeno jinak - vyšetřovali ti samí, kteří tam byli v roce 1948. A sověti se na ně po srpnu mohli zase spolehnout.)

Je tu taková pohádka, že KSČ zvítězila v demokratických volbách. Pitomost! O nějaké demokracii po roce 1945 už mluvit nelze. Beneš, zřejmě už nemocný, je skutečně Stalinův pohůnek a dělá, co ten rozkáže. Snad jeho nejstrašnější chyba, že armádu vydá do rukou sovětského agenta Ludvíka Svobody a policii do rukou sovětského agenta Václava Noska. V únoru 48 stojí před továrnou dělníci s puškou. Buď prázdnou, nebo 5 patron v kapse. Ti neměli proti policii šanci, jenže ta nepřišla. Měla jiné rozkazy. Dějí se vraždy nekomunistických politiků, policie má jiné starosti.
Václav Nosek v lágru pro odsunované Sudeťáky. Myslím Liberec.
Zapomenutá postava ministra vnitra, který použil policii v zájmu komunistů, proti zájmu obyvatel ČSR.

Ale před tím je tady už jakási exilová vláda, která urovnává Stalinovi cestu k moci v ČSR. Květen 1945. V Praze je pochybné povstání, které nemá politický cíl a nemůže zabránit Němcům v cestě na západ do amerického zajetí. Nic jiného už oni ani nechtějí. Generál Patton je v Plzni, do Prahy 2 hodiny a přes všechny dohody politiků, o kterých má své mínění, je rozhodnut vyrazit a krveprolití ukončit. (I Němci by to byli s políbením ruky přijali, o nic jiného jim ani nejde.) Jenže je tady ČNR (česká národní rada) která politicky představuje budoucí vládu. (Josef Smrkovský, na kterého mám dost nepříjemné vzpomínky z roku 1968. Národ mu ale žral z ruky.) A ta odmítá. Jak by ne, vždyť jsou to loutky v rukou Stalina. Prahu tedy osvobodí později rudá armáda a to má národ přijít draho. (Přesná skutečnost, ta vjíždí do Prahy, která dávno kapitulovala a s Němci se dohodla, ve které se nebojuje. Sovětští vojáci likvidují pouze zbytky německých vojáků, kteří ještě odkudsi střílí.)

V roce 1946 jsou volby, ve kterých je KSČ s odstupem nejsilnější stranou. 40,17%. To ale není nadpoloviční většina. (Druhá po ní, národně socialistická, má 23,66%.) Jenže volit lze toliko strany národní fronty a třeba nejsilnější strana agrárníků není k volbám vůbec připuštěna. Komunisti dostávají vše už v tomto roce do rukou.
Následují čistky v armádě i policii, Nosek vyhazuje nejvyšší velitele, kteří nejsou v KSČ. Konečně se ostatní strany staví na odpor, ale chybný. Jejich ministři podávají na protest demise. Míněno tak, že je Beneš nepřijme a dojde k měření sil a boji proti KSČ. Jenže Beneš je přijme a Gottwald mu ochotně vyjmenuje nové ministry, všechno jeho lidi. Únor může přijít. Teď už i Beneš snad něco chápe a na protest odstupuje sám. Gottwald ochotně přebírá funkci prezidenta ČSR. Předseda vlády je Antonín Zápotocký. Karty jsou rozdány, všechny ale jedné straně. Ta si okamžitě tvoří i svoji ozbrojenou složku, lidové milice, které dostanou pušky. (Vydrží do roku 1989, kdy ještě mají zakročit. Jakeš si ten rozkaz rozmyslí. Zkrachovalé hospodářství mu LM nezachrání.) Ti jinak smyšlející, kteří komunisty nechtějí, jistě většina lidí, mají holé ruce. K tomu je v rukou KSČ ještě jiná mocná zbraň - sdělovací prostředky. Mezník v dějinách lidstva, poslední fáze ve vývoji lidské společnosti, na bázi cenzury, mučíren, koncentráků a šibenic může přijít.

pokračovaní...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Linda Linda | Web | 7. prosince 2016 v 10:18 | Reagovat

Dala bych to jako povinné čtení....

2 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 7. prosince 2016 v 11:22 | Reagovat

Podíl na tom, má i Jan Masaryk. Když sociálně demokratičtí poslanci a agrárníci podali demisi Benešovi, tak on nerezignoval, vláda nepadla a Beneš tak nemohl vypsat nové volby. Tohle se mu nevyplatilo. Důkazy o jeho násilné smrti (pokálený parapet okna), nebyl při vyšetřování nikdy vzat v úvahu. Ani Slánskému nastupujícímu ministru vnitra, s mnoha podpisy pod rozsudky smrti, se věrnost komunismu nevyplatila. Nepoučil se z řezničiny Stalina, který vraždil spolupracující bolševiky, jak na běžícím páse. Každá revoluce požírá své děti a VŘSR jich sežrala mnoho. Gottwald Stalina a metody bolševiků znal a i Stalinův pohřeb byl příčinou jeho smrti. Gottwald totiž trpěl fobii z letadel, ale při návratu domů, nejel vlakem, jako do Ruska, ale letěl ze strachu, že mu soudruzi mezi tím provedli doma puč a to s jinými jeho neduhy bylo příčinou, že po návratu za tři dny zemřel. Zaplať Pánbůh. Slánský jako Žid, doplatil na vzpurnost Izraele, který odmítl být Stalinovým poskokem na Střením Východě a báťušku tak rozčílil, že nařídil všechny Židy v UV KSČ popravit. Jé těžké byly životy nejen občanů, ale i komunistů. Sedli si na neosedlaného mustanga komunismu a ten s nimi zatočil po bolševismu.

3 gregormoldavit gregormoldavit | 7. prosince 2016 v 18:09 | Reagovat

[2]: JP
Důvod pro zatčení (= popravení) Slánského je uváděno více, ale ani jeden není prokazatelný. Jeho židovství nebyl zřejmě přímo ten důvod. Byl v podezření, že chce emigrovat, byl potřeba nějaký odstrašující případ pro všechny včetně Gottwalda, Stalin to rozhodl jen tak... Možná se tomu budu věnovat v dalším dílu. Jedna komunistka mi o něm vyprávěla. Její otec se málem stal jeho obětí, když bránil jeho ženě v krádeži piana z bytu nějaké zlikvidované rodiny. Bylo to docela zajímavé. (Že Slánský byl zloděj, o tom není pochyb, ale za to nikdy obžalován nebyl.)

4 nar.soc. nar.soc. | 7. prosince 2016 v 20:09 | Reagovat

[2]:

Když se argumentuje, měla by se uvádět pravda.
Demisi podali národně socialističtí ministři, lidovci a ze socdemáků prvně jen Mareš. Agrárníci samostatně neexistovali ( byli mezi nár.soc.). T. zv. nepolitičtí ( Jan Masaryk a Ludvík Svoboda ) zůstali mimo, stejně jako Laušman za soc.dem. Teprve dodatečně se až u Beneše objevila další jména ( Laušman a Masaryk). Beneš, nemocný a pod nevybíravým nátlakem Gottwalda přijal hromadně předloženou demisi 12 jmen a to byla vládní menšina ( tehdy měla vláda 26 členů ). Za tohoto stavu  jednal Beneš podle Ústavy a premiéru Gottwaldovi schválil doplnění vlády o poslušné figury. J. Masaryka nepochybně zabili, aby neutekl a nestal se v zahraničí odpůrcem komunistů, zřízením vlády v exilu. Laušman utekl do Rakouska, kde byl StB přepaden a odvlečen do ČSR, zavřen a umlácen ve "vyšetřovací" vazbě. Naopak Fierlinger agent SSSR, jinak soc.demák dělal špinavou práci pro G. sloučením ČSSD s KSČ. Za to dostal doživotní funkci na niž neměl.

5 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 24. prosince 2016 v 16:40 | Reagovat

Hezké Vánoce a šťastný Nový rok přeje všem Jarda.

6 Jaroslv Pokorný Jaroslv Pokorný | E-mail | 27. prosince 2016 v 11:41 | Reagovat

Slánský jako zloděj je slabé hodnocení. Jeho podpisy pod stovkami rozsudků smrti nevinných lidí jej řadí do kategorie vrahů. Že visel byla boží spravedlnost, nikoli komunistů.

7 gregormoldavit gregormoldavit | 27. prosince 2016 v 16:20 | Reagovat

[6]: JP
Jedna moje vzdálená teta mi vyprávěla, jak byla s manželem, asi rok 1947, v sanatoriu. No a byl tam s nima i Rudolf Slánský. Ten prý stále dolézal za jejím manželem:
"Pane továrníku, nevíte jak já bych si to tady měl naplánovat?" A tak podobně.
Ten mu stále říkal, "nejsem žádný továrník, mám jenom krám s klenoty." (Kterýžto mu měl Slánský už za rok znárodnit.)
Ale ten pořád za ním, "pane továrníku, pane továrníku..."
Tak servilního člověka prý nikdy nepotkali. Když se dostal k moci, dělalo mu zřejmě dobře si ji stále dokazovat tím, že posílal lidi na smrt.

8 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 29. prosince 2016 v 18:44 | Reagovat

Podlézání a naopak zneužívání moci, pokud ji dostanou, je vždy projevem slabochů. Takže Slánský nebyl výjimkou. Kdo ví jak by se chovala dříve Merkelová, nebo náš Sobotka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama