Prezident Václav Havel - 10/?

10. listopadu 2016 v 20:06 | gregor moldavit
Socialistická armáda

K poslednímu dílu ještě následující vzpomínka:
Na manévrech, kdesi ve vojenském prostoru na Doupově, jsme jeli v takovém hnusném chladném deštivém dni kamsi do neznáma, abychom si tam hráli na válku. Lépe řečeno, aby si naši lampasáci hráli na válku. My byli jen šachové figurky a hra nás vůbec nebavila. Bylo to asi roku 1969, takže jsem viděli i ruské kolony. Ti vojáci nám občas docela přátelsky mávali a my na ně volali, ať jdou do prdele. (Jakkoli ti kluci byli právě takový nedobrovolní otroci komunistické diktatury, jako my.) No a tak se chvíli jelo a dlouho stálo. Jako obvykle nefungovalo nic. Od náklaďáků, kterým neustále selhávaly motory, nebo se zahrabávaly v bahně, až po důstojníky, kteří měli na kolenou mapu, ve které se nevyznali. Taky občas kolonu zastavovaly průjmy vojáků, způsobené žrádlem v konzervách KD, každý den jedna ta samá roura, i kdyby válka měla trvat 30 let. Sice měla občas večer přijet polní kuchyně s vydatným jídlem, ale myslím že jsem zažil jenom jednou, že se skutečně objevila. (Kvalita za moc taky nestála.) (Připomínalo to Švejka, kde vojáci měli fasovat rum, ale ten se někde ztratil, takže zatím každý dostal pohlednici s panenkou Marií.) Jinak v tom bordelu nikdo nikoho nenašel a ti polní kuchaři si to asi vařili pro sebe, nebo prodávali místnímu civilnímu obyvatelstvu, které vypadalo jako by každého z nich vymyslel Bohumil Hrabal osobně.

V cestě stál náhle nefungující SKOT, jinak pěkně vymyšlený kolový obrněný transportér, který údajně uměl i plavat, a důstojník řval něco na řidiče. V čem že to je? Nato dostal od řidiče kvalifikovanou vojenskou odpověď: "já nevím". Nojo, zahulákal důstojník, "seš blbej", načež smířlivě dodal, "posral se skot, to je normální".

A tam na tom místě jsem z kabiny Tatry 805 poprvé viděl ona děla, kterým my jsme propočítávali úhly k nastavení hlavní před palbou. (Dělostřelec nevidí svůj cíl, střílí do nebe.) V dešti a bahně tam ti kluci, pod dohledem jednoho majora cikánské původu, pro ně hrabali díry. Zmáčení, zmrzlí a špinaví, v rukou krumpáče a lopaty. Na nohou boty kanady, nejmizernější kvality, které okamžitě prosakovaly a přiživovaly vojákům plísně na nohou. Vyházené bahno jim déšť hezky splavoval nazpět a děla, myslím ty dlouhé "stovky", trpělivě čekala opodál, aby mohla být posazena do těch teoretických jam. Proč? V době bojových vrtulníků? To jsem nepochopil dodnes. Jestli se kdy dočkala hotových jam, nevím, ale pochybuji.

Děla v tu dobu už netahali koně, na to by taky nikdy jejich síly nestačily. Přitáhly je tam Tatry 138. Snad by ta děla měla nějaký význam, kdyby okamžitě začala střílet. Ale dva dny hrabat v bahně jámu? To už by imperialisté byli dávno v Praze. Uvědomil jsem si celou tu nesmyslnost a debilitu naší vojenské, dvouleté, služby. Lampasáci neměli žádnou kvalifikaci a vlastně si na vojáky jenom hráli. A snad ještě horší než celá ta technika z 1. republiky, byla naše bojová morálka. Už během té vojny mnozí z nás rovnou říkali, že po propuštění do civilu mizí na západě. Tam do země ovládané třídním nepřítelem, kam měla být namířena ona zmoklá děla. Po zážitcích roku 1968 jsme vlastně o tom západu snili už skoro všichni. Z mojí třídy průmyslovky nás pak emigrovalo 15%.

Jestliže dnes čtu komunistické výroky, "tenkrát jsme měli vojáky, dnes máme žoldáky", "... měli jsme obranyschopnou armádu, dneska ...", tak se můžu jenom uchechtnout. V té armádě nic nefungovalo, to celé, jako i slavné socialistické hospodářství, byla jen hromada zfalšovaných výkazů činnosti. A jak už jsem napsal, nebyla tu vůbec žádná bojová morálka. Něco podobného, jako když Hitler vletěl do Sojuzu. Většina lidí se na to dívala: "jeden diktátor jako druhý. Proč bychom měli za jednoho z nich bojovat? Ať si to vyříkají mezi sebou."

Dnes by tu byla oprávněná otázka, jak jsme na tom právě teď? V druhé půlce roku 2015 bylo Německo prakticky obsazeno islámskými přivandrovalci. Na žádný skutečný odpor se nezmohla policie ani armáda ani lid. Až se tady muslimové přemnoží, bude už na nějaký odpor pozdě. Jak to předpověděl Kaddafí: "Nepotřebujeme terorismus, my (muslimové) si v Evropě vše demokraticky odhlasujeme". Jako kdysi pronesl Hitler: "Porazil jsem demokracii její vlastní zbraní".

Vojensky je ledacos taky pochybné. Kdyby nyní USA vystoupily z NATO, bude Evropa vlastně vydána Putinovi na milost a nemilost. Nedomnívám se, že Putin chce Evropu vojensky napadnout, ale v každém případě by okamžitě začal mít hromadu požadavků.

Zajímavé pro mě bylo, když jsem viděl tu situaci v 70. letech. Švýcarsko a Švédsko mělo tak silnou armádu, že by si Sojuz byl možná vylámal zuby. Vše stavěno výhradně na obranu. K tomu obyvatelstvo, které by svou zemi zuřivě bránilo. Přesto byly tyto státy vůči Kremlu velmi zdvořilé.

Jinde už to vypadalo hůře. Vyslovená komedie se hrála na severu Norska, kde byla krátká hranice se SSSR. Norští vojáci vše klidně reportérům ukázali. "Tam za tou hranicí jsou stovky sovětských tanků, letadla, rakety... My máme jedinou naději - že kdyby přišli, tak se tu uchechtají k smrti, až uvidí naše 3 tanky a a pár baráčků, ve kterých bydlíme." Norsko ovšem bylo v NATO! Obsazení onoho severu, kde se pasou stáda sobů, by bylo mělo za následek světovou válku.

Jinak se já, coby německý občan, jistě nepotřebuji bát Putina. Němci mají hezké pořekadlo: Wer solche Freunde hat, braucht keine Feinde. (Kdo má takové přátele, už nepotřebuje nepřítele.)
Kdo má takovou kancléřku (herzlich willkommen agresívním nájezdníkům), takového ministra vnitra (nemůžeme imigranty odmítat, asylové právo není omezeno žádným počtem. Hlídejte si své domy. Kolik jich přišlo? Nevím!) a takového ministra financí (nikdo letos nedostane nic, všechny vybrané daně jdou na imigranty. Bez muslimů by Evropa měla krvesmilstvo.), ten se nepotřebuje bát atomové bomby.

Ale ono to platí pro Evropu tak všeobecně. Mám silný pocit, že my všichni žádného nepřítele z venku nepotřebujeme. My zajdeme na vlastní blbost, dekadenci a degeneraci!
Pokud někdo ještě nečetl moji hospodářskou prognózu, tedy: o-danovem-kalouskovi-2-2

příště je na řadě soudruh Gottwald...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (114)
Zobrazit starší komentáře

101 matka matka | 6. prosince 2016 v 11:39 | Reagovat

[99]:
[100]:
Jedinec bohužel neovlivní rozhodnutí parlamentu a senátu a už vůbec ne vlády. Takže restituce probíhají, ať již oprávněně, nebo ne.
Jen - pokud král dal, může také vzít. A ne, aby si církev restituce vynucovala,....

Že se lidé před bojem modlili? A co jim zbývalo, než falešná naděje, když je panovníci spolu církvemi ženou na jatka?

Jednoduše mnohdy ve jménu Bohů, ale ve skutečnosti ve jménu nenažranosti a boje o moc, ženou neustále znovu lidi na jatka.

Co se týká vzdělávání - spíše byly znalosti určeny jen vyvoleným církevním činovníkům. Koperníka, nebo koho upálili. A že se nehodil Hus, tak také. Kdyby to šlo, upalovalo by se dodnes. Což nejspíš jiné tzv. církve ve spolupráci s teroristy,...dodnes činí.

102 nar.soc. nar.soc. | 6. prosince 2016 v 12:13 | Reagovat

[100]:

Víra je berlička duševní nejistoty. Člověk, který umí číst a sdělené pochopit, má dnes dost materiálu, aby si utřídit, čemu věřit a proč.
Katolickou víru lapidárně zhodnotil papež Alexandr VI Borgia v r. 1507( měl 6 dětí s několika ženami). Když asistoval při ukládání Svatopetrského haléře od věřících z celé Evropy, do vatikánských truhlic poznamenal "neníliž výnosná, ta povídačka o Bohu"? Jako papež výjimečně utrousil pravdivá slova, jinak to byl lotr a vrah.

103 matka matka | 6. prosince 2016 v 13:14 | Reagovat

[102]: No vida, onen papež jednou promluvil od srdce.
Podobně můj strejček, který byl farářem. Kdysi se stalo, že tuším v Turecku spadl autobus do strže a zahynuly i dětí. A když jsme s ním o tom mluvili, říkal, že se ho věřící ptali, jak je to možné, že malé děti také zemřely, jak to,... A co na to strejček? "No, přemýšlel jsem o tom a ty děti už ...atd. atd. " Takže v tomto smyslu věřícím odpověděl. V duchu toho, nač při přemýšlení přišel.

A to byl bod zvratu - to umím vymyslet také, vytvořit vlastní krásnej konstrukt.
Neříkám, strejček byl velmi vzdělaný, inteligentní, v 81 letech se doučoval angličtinu,.... ale já dříve věřila, že má zasvěcení od boha a tímto bodem zvratu jsem nějakému zasvěcení církevních hodnostářů všech církví přestala věřit. A vlastně je to úleva, odložit tuto berličku :-)

Protože zákonitosti energií i další zákonitosti může člověk získat jinak - darem, zkušeností, nebo zaplacením kurzů pro urychlení,... A pak je jen a jen na něm, jak tyto zkušenosti bude používat, nebo je začne zneužívat....

104 matka matka | 6. prosince 2016 v 13:16 | Reagovat

opravuji - zákonitosti fungování energií, jejich cítění, ovlivňování, práce s nimi,...

105 gregormoldavit gregormoldavit | 6. prosince 2016 v 18:27 | Reagovat

Koperník neměl s inkvizicí problémy. Dokonce ho někdo z církve vyzval, ať své dílo řádně publikuje. V tu dobu, těm kolem, to nevadilo. Teprve později si církev uvědomila, že se jí slunce uprostřed vesmíru nehodí do krámu. Tyhle všechny procesy byly dílem náhody. Vědec nesměl být ve správnou dobu na chybném místě. Církvi ale vadilo nakonec všechno, co nesloužilo jejím zájmům. (A s tím budou v ČR konfrontovány další generace! Jdete směrem do středověku.)
S komunisty to bylo stejné. Horníčkovi byly zakázány jeho "hovory H" za nepolitičnost. Odmítnul jim tam dát nějakou jejich reklamu na KSČ.
Církev nakonec bazírovala na tom, že nic nesmí být v rozporu s biblí. V té si ale každý najde, co se mu zachce.
M. Luther, od Němců zbožňovaný, prohlásil Koperníka za blbce. On neví, že Jozua při obléhání Jericha zastavil západ Slunce. Z toho přeci vyplývá, že Země stojí a to se pohybuje.

106 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 7. prosince 2016 v 11:42 | Reagovat

Milá matko, restituce jsou pouze navracení toho, co bylo komunisty v roce 1948 ukradeno. Tehdy to církev vlastnila. Pozemky ji byly navráceny a tam, kde mezi tím došlo z zastavění dostává finanční náhradu. Dnes stát platí dluh, způsobený komunisty. Chápeš? Jinak od nepaměti platilo, že pozemky na území kmene patří náčelníkovi, později králi a ten je rozděloval šlechtě a také církvi, která spolu se šlechtou uměla hospodařit. To se ji hospodařilo v době nevolnictví, ale nevolníci se měli lépe, než kdyby si museli v lese lovit zvěř a stavět obydlí.

107 matka matka | 7. prosince 2016 v 15:29 | Reagovat

[106]: Ale no jistě, chápu velmi dobře. Ruka ruku myje. A krása pomíjí a blbost je věčná. Tak asi tak.
A mě není dodnes jasné, jestli za to, že má praprapra-babička byla hnána Evropou, nebo jiná dokonce upálena, mám žalovat stát, či církev. oni rádi svádí v případě potřeby vinu jeden na druhého,....

108 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 7. prosince 2016 v 17:15 | Reagovat

Matko, žaluj si koho chceš. Dnes se ti nic nestane. Pokud by ale tvůj syn za komunismu odmítl z jakýchkoli důvodů nastoupit prezenční vojenskou smlouvu, byl by odsouzen k několikaletému žaláři. Ty máš dnes svobodu, při vyjádření svého názoru. A o armády nemusí. Tam jsou placení žoldáci.

109 matka matka | 7. prosince 2016 v 17:51 | Reagovat

[108]: No, manžel na vojnu šel až po čtvrtém odvodu a ke zbrani ho po přijímači vůbec nepustili. Syn byl na ZVS rok a blíže bych k tomu nepsala. jen tolik - nezavřeli ho.

A opakuji - komunismus tu nebyl.

110 matka matka | 7. prosince 2016 v 17:54 | Reagovat

Jo a co se týká žoldáků - jednoho absolventa královské vojenské akademie v Anglii znám, dalšího absolventa jakési americké rangers jsem znala také,.... atd. atd.... záležitost placená z našich daní. doufejme, že na našem území k nějaké preventivní válčičce nedojde.

111 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 13. prosince 2016 v 18:12 | Reagovat

Milá matko, moc toho o církvi a restitucích nechápeš. Na rozdíl od komunistů se člověk musí umět o svěřený majetek starat, aby nezkrachoval. Církev, jí svěřený majetek polnosti, zvelebovala. V klášteřích byli vzdělaní mniši, nejen ve víře, ale i ostatních vědách. Latině, zemědělství, ekonomii. A tak když jim král přidělil pozemky v mokřadech, nebo úhor, kde by nevzdělaný lid neuměl vůbec hospodařit. Budovali odvodňovací příkopy a získávali ornou půdu, na které pak lid mohl pěstovat zemědělské produkty. Takže svůj majetek svěřený králem zvelebovali ku prospěchu všech a tento majetek, jim byl komunisty ukraden a nyní jako restituce vrácen. Doufám, že se nebudeš zastávat zlodějů. Kdyby komunisté nekradli, nebyly by dnes restituce.

112 matka matka | 18. prosince 2016 v 9:40 | Reagovat

[111]:Jistě, nechápu vůbec nic. Jde i o to, jestli byl majetek svěřený králem darován, nebo "jen" dán k dispozici v bezplatném nájmu.
Budu muset požádat o náhradu za upálenou babičku, kterou světské či církevní instituce, zajisté za požehnání církevních činovníků upálili. Náhrada se bude vzhledem k jejímu utrpení rovnat hodnotě veškerých církevních restitucí v republice. Jo a taky za tetičku, která byla hnána celou Evropou jen proto, že nevyznávala tu správnou víru, ale jinou,....
Jde čistě a jasně pouze a jen o nenažranost. Církví i "státu", které anonymně získávaly majetek upálených, okradených,.... pěkné stádo, že ano.
A nyní opět lidi, jako nynější stádo, které se na jejich zločinech nepodílelo, hezky budeme cálovat opět a zase jen za cizí viny. Hezky hromadně.
Zle. Je mi z té nekonečné hromadné nenažranosti i prostitucí, teda restitucí, zle.
Majetek se totiž vrací těm, kdo se vůbec nepodíleli na jeho získání (i zločinem), zvelebování a udrření, ale těm, kdo o něj žádné záýsluhy neměli. Neboť ta generace, které možná i patřil, již nežije.
Chápete? Nechápete. Odměňováni jsou jen a jen nenažraní, kteří si umí schválit legislativu, která se hodí.

113 gregormoldavit gregormoldavit | 18. prosince 2016 v 11:01 | Reagovat

[112]: matka
Jak už jsem napsal, tohle přidělování pozemků, ať už jakkoli, šlo na úkor těch, kteří na nich pracovali. Jejich předkové vypálili kus lesa v pustině, zúrodnili, postavili domek a tak nějak tvrdě a skromně žili. Jednoho dne se dozvěděli, že jejich pole vlastně patří králi, nebo klášteru, kterémuž musí odvádět dávky a na něj robotovat.
V Alpách jsem byl v klášterech, které údajně vysoušely bažiny, staraly se o lesy.... Jo, ale to dělali mniši, nebo ti jenom dohlíželi na nevolníky?
Je taky pravda, že kláštery byly centrem vzdělanosti. O tom píšu už v seriálu o Římu. Tam ale bylo vzdělání pro každého. Kláštery ho využívaly, spíše zneužívaly, pouze pro svůj prospěch. Vesnické obyvatelstvo držely v nevědomosti.
Mimochodem - po roce 1989 se stal v ČR poslancem taky jeden farář. Ten navrhnul, aby základní školní docházka byla dobrovolná. Není prý potřeba, aby všichni byli vzdělaní. Mít zase národ analfabetů, to by se tak církvi hodilo!

114 matka matka | 18. prosince 2016 v 20:26 | Reagovat

[113]: Můj strýc byl rovněž farářem (jedné protestantské církve), ale o tom jsem již psala.
Ad. farář poslancem - no sice fajn, ale co odluka církve od státu, světské moci? No , když se hodí, tak leda slovy,...
Tedy možná je to jen můj osobní osobní prožitek, dojem,...
je to velmi rozsáhlé téma...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama