Prezident Václav Havel - 5/?

30. srpna 2016 v 21:44 | gregor moldavit

Buržoazní prezidenti - povídání z pohledu Gottwaldova vnuka (tedy generace narozené kolem 1948)

Prezident osvoboditel


Masaryk nás svolává,
rozkazy nám vydává,
vstávejte vy čeští legionáři
zlá vojna vám nastává.

... tak dále a nakonec

Tomáš Garrigue Masaryk,
chodil s námi na žejdlík,
to si žádný z dnešních prezidentů
už nemůže dovolit.

Prozpěvovali jsem coby vojáci s kytarou na sajtně VéSky, když se někam jelo. Znali jsme text, jenže o tomto člověku jsme vlastně nevěděli nic. Psal se rok 1967, ale co do historických informací vládlo temno 50 let. Masaryk? Jakýsi buržoazní prezident, dokonce ani na průmce jsme o něm v dějepisu neměli skoro nic. Za rok na to, kdy se v ČSSR náhle Zeměkoule otočila na hlavu, se Masaryk vynořil z mlhy. Byli jsem při nějaké příležitosti s útvarem v Praze na výstavě v Juldě Fuldě. U jednoho stánku se tam prodávaly fotografie Masaryka, myslím jedna za korunu. Jeden z nás si ji koupil a pyšně ukazoval lidem, "podívejte, to byl nás táta". Lidi se chechtali, ale také vážně přikyvovali. Rok před tím bylo něco takového nemyslitelného, asi jako by ve Vatikánu někdo prodával fotky rohatého čerta. Vždyť to byl buržoazní prezident.

V tom malém městě, kde jsem ty 2 roky sloužil, bydlel nějaký můj nepřímý dědeček, se kterým jsem se tam občas večer setkal.
Dle toho, jak mluvil o komunistech, to byl jeden z těch, o kterých můj komunistický otec říkal, "takové bychom museli někam zavřít". Leč v tu dobu už byl můj otec se svým názorem velmi osamělý. Rok nato začali vstávat z hrobů ti od něj zavření, najednou se objevilo 4. oddělení KSČ se soudruhem Mamulou, které mělo na starosti mučírny a můj otec změnil tvorbu věty. Z onoho "my" se rychle stalo "oni". "To oni někoho mučili a zavírali, já nic!" Pochopitelně nic nevěděl, na nic si nevzpomínal, to co celou dobu říkal, nikdy neřekl.

Onen dědeček byl včelař a choval taky slepice. Takže když jsme jeli na manévry a vyhazovaly naše KD-čka - průjem způsobující konzervy poslední prasečí kvality, na každý den přesně ty samé - tak jsem je pro něj sesbíral. Tedy myslím jenom jednou. On je otevřel, dal slepicím a já se pak za 2 dny ptal, jak jim to chutnalo? Prý to ještě nezkusily, ale dokud to nesežerou, nic jiného nedostanou. Varoval jsem ho, že slepice nevydrží to, co voják socialistické armády, a když jim nedá nic jiného, tak mu pochcípají. Na rozdíl od vojáka-záklaďáka není slepice zadarmo, takže to bude lepší už nezkoušet.

(Na každé konzervě byla vyražena 2 písmena, jejichž význam nikdo neznal. Jakési mleté se dalo první den jíst, ale to bylo všechno. V té hned první se nalézal pochybný rajský protlak vyrobený patrně v nějaké socialistické chemičce a nesl písmena AP. Obsah dostal jméno "Ančo-Píčo" a konzerva se vyhazovala automaticky okamžitě. Takže první den na manévrech rozkládalo se po českých luzích a hájích poházené Ančo-Píčo. Po více letech jsem šel s jedním americkým agentem přes Alpy a jedli jsme konzervy americké armády. Tak např kuře s rýží. Nikoli obráceně, prvotřídního kuřete tam bylo více než té rýže. Když jsme v socialistické armádě měli rýži s kuřetem, tak na tunu slepené rýže připadalo jedno hladem chcíplé kuře. Uvědomil jsem si opět a zase, jak bylo dobře zradit socialistickou vlast a stát se přisluhovačem západních imperialistů. Na té vojně se mnou sloužil jeden takový potetovaný typ, před tím byl v kriminále. A ten nám při obědě jednou povídal: "Tak tohle by se byl nikdo neodvážil dát nám k žrádlu na Borech. Už by jim to tam lítalo tím okénkem zpátky")

A ten dědeček sloužil na vojně za 1. války. Legionář nebyl, bojoval v Alpách. Válku přežil nezraněný ale s podlomeným zdravím. Taky někdy v době Dubčeka zemřel i když nebyl příliš starý. Po válce pracoval coby učitel a měl následující vzpomínku:
Byl jsem s dětmi na výletě v přírodě. Tu náhle jede kolem takové honosné auto. Všichni jsme na něm mohlo oči nechat. Auto najednou zastaví a kdo z něj vystupuje? Pan Masaryk. Potřásl mi rukou, co tady prý děláme a pak si povídal s dětmi. Pan Masaryk byl velmi lidový typ. S každým se zastavil a rozprávěl. Prezident Beneš už byl jiný.

Tedy ono "chodil s námi na žejdlík" by odpovídalo. Prezident Novotný by si to byl asi skutečně dovolit nemohl, o něm ale někdy příště. Masaryk byl také známý pro rozhovory se spisovateli v Lánech. Tak tohle po něm Novotný zkusil, ale bylo to velmi nepřesvědčivé. Jednoduše na to rozumově neměl.

Ale jak je to s tím "...svolává..."? Tedy od začátku:

Skutečně pravda vítězí? Kde a jaká?

Do prezidentské standarty dal tento nápis T.G.Masaryk, veliký bojovník za právo a pravdu. (Ještě netušil, že výraz "pravdoláskař" se bude jednou v Čechách užívat jako nadávka.) Navázal tím na Jana Husa, jenže poněkud nepřesně. Tento myslím řekl, že "boží pravda vítězí". To je dogma a otázka víry, takže nemá cenu dále zkoumat. Hus se údajně nechal za pravdu upálit, což ovšem tak úplně pravda není. Hus napadl církev, když do Prahy přišli papežští preláti prodávat odpustky. Takové kšefty by si ani dnes nenechal Vatikán pokazit! Kvůli pravdě by se s ním byl asi nikdo nehádal. U věřícího je to s pravdou stejně vždycky velmi sporné. Pravda je u něj to, co mu dogma jeho víry předepisuje věřit. Skutečnou pravdu věřící nehledá.
(Co vlastně Hus chápal pod slovem "pravda", mi není vůbec jasné. Upalování kacířů považoval za správné i když dobře věděl, že jejich přiznání jsou vymučená a s pravdou nemají co dělat.)

A ta naše lidská pravda?
Masaryk se narodil v Hodoníně a chodil do školy v Brně. Jeho matka byla Moravanka a Tomáš k ní měl velmi silný vztah.
Masaryk se narodil v Hodoníně a chodil do německé školy v Brně. Jeho matka byla Němka a Thomas k ní měl velmi silný vztah.

Pravda patrně obojí, ono se to nakonec vůbec nevylučuje. Přesvědčený Čech/Moravan může být klidně Němec. Karel IV. byl něco takového, ale i národní buditel Josef Dobrovský, patronka českých žen M.D. Rettigová a já jsem konečně taky taková kříženina. Člověk může být klidně vlastencem v několika různých zemích.
(Nebyl český skladatel Smetana náhodou německý Friedrich, který se až v dospělém věku naučil česky a jméno si změnil na Bedřich?)

Masaryk se v každém případě rozhodl Čechem být a pro Čechy pracovat. Masaryk byl český vlastenec, ale na rozdíl od mnoha tehdejších i dnešních pseudovlastenců, kteří své zemi spíše škodí, on jí prospěl.
(Jeden příklad pomatených vlastenců: http://gregormoldavit.blog.cz/1207/den-pohranicni-straze Lidé to kupodivu stále čtou.
Znal jsem ale i cvoka, který chtěl bránit českou zem před užíváním anglické cizáčtiny a takových škůdců tam pobíhá více.)

To fascinující na Masarykovi - držel se přísně pravdy. Neprorokoval, že něčemu věří a něco zvítězí, ale on hledal a vyžadoval pravdu. Život si tím neulehčil. Češi jsou v odkazu Husa zvyklí pravdu ctít a milovat. Pravdu si přiznat, to už je ovšem něco zcela jiného.
Když se našel rukopis Zelenohorský, pročetl ho Josef Dobrovský a označil za padělek. Dokonce určil, kdo za tím stojí. Český národ se na něj s hněvem vrhnul, od nějakého Němce si nenechají hanit vyspělé české písemnictví.
Masaryk patřil do skupiny Jana Gebaura, který tento rukopis jednoznačně coby padělek dokázal. To se Čechům nelíbilo ani trochu a dobré slovo za to neslyšel.
Byl to zase Masaryk, kdo odsoudil závěr soudu s oním Hilznerem, který měl podřezat Anežku Hrůzovou. (Čtenář možná zná z knihy Černí baroni.) Češi tak dostali velmi vhodného vraha, a zavládla spokojenost. Masaryk poukázal na to, že jeho vina vůbec nebyla prokázána. Česká lůza mu za to rozbila okna. (Pachatel není dodnes jistý, patrně její bratr, který ji zabil kvůli dědictví.)

Do politiky šel Masaryk až ve věku 63 let, kdy už každý myslí spíše na důchod. Dokázal prakticky nemožné, vytvořit ČSR a dlouhou dobu ho přes velké problémy národnostní, politické i hospodářské udržet.

Proč komunisti prakticky vymazali Masaryka z českých dějin? Přepsali dějepis tak, že vývoj od pračlověka znamenal cestu ke konečnému, poslednímu systému lidstva, tedy komunismu. Masaryk nebyl komunista, ani se v tomto smyslu nějak nevyjádřil. Byl to buržoazní prezident, tedy špatný. Co pro ně muselo být zcela neodpustitelné, byl titul, který mu národ udělil - "prezident osvoboditel". Pod pojmem "svoboda" měli zcela jinou představu, tu přeci přinášejí oni. Pro dva osvoboditele nebylo v dějepisu místo.

pokračování ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 3. září 2016 v 9:31 | Reagovat

K úvodnímu článku je debata omezená. Kdo souhlasí nemá snad ani co dodat. Ti co nesouhlasí sem nepáchnou.
K TGM, lze říci snad jen tolik.
Do činorodé politiky vstoupil jako vzdělný, ale i životem poučený muž. Jeho rozhled a prakticismus přinesly ovoce. Nejen v obnovení československého státu, ale i v dlouhodobém výkonu prezidentské funkce. V porovnání s následníky ve funkci je to Titán proti hokynářům a kašpárkům. Udržet se v počáteční demokracii a navíc ji formovat a vést, se nepovede skoro nikomu. Dokázal to od r. 1918 do r. 1935, tj značná doba a díky za ni.

2 gregormoldavit gregormoldavit | 4. září 2016 v 8:32 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Masaryk byl pro Čechy skutečně velkým přínosem. Po něm už asi nikdo nedosáhl jeho úrovně. Naopak se říká, že Češi měli vždy úctu k úřadu prezidenta, ale ne k osobě, která ho právě vykonávala.

3 nar.soc. nar.soc. | 4. září 2016 v 16:04 | Reagovat

Dobrý den.

Jakou úctu můžete mít k chlápkovi, který v den ukončení voleb si pozve do Lán skupinku šíbrů, aby změnil osobní zvolení pana Sobotky? Co je to za lumpa, který kvůli své pomstychtivosti odmítá dát Sobotkovi premiérské pověření ( stalo se v r. 2013). Co si může běžný člověk pomyslet, když z takové huby slyší, že kouření neškodí po dosažení 27 let a pití jakby smet. Stačí se na tu trosku podívat a hned je vidět následek takové životosprávy. Navíc se ještě chlubí, že nikdy neměl ani PC ani mobil a proto s nimi neumí zacházet! Proč to říká? Protože halda důchodců to také nezvládá a tím se stává jejich mluvčím. Mluvčí, vedoucí stát, no kam asi??? Bohužel zvenku není patrný poměrně malý platný rozsah prezidentství tohoto člověka. V cizině si jeho skopičiny vykládají jako oficiální stanoviska. Navíc někteří všiváci z ČSSD ho podporují ve vzájemném gardu. Premiér Sobotka se snaží po dobrém tohoto exota zvládnout! Hned se ale našel další šíbr = miliardář Babiš, který vytváří dojem souladu s prezidentem, aby dosáhl na svůj cíl. Chce získat za rok v parlamentních volbách dobrý výsledek a pozici premiéra a nakonec i prezidenta ( další Slovák v této funkci ). To jsou dost neradostné vyhlídky na budoucnost Masarykova díla!

4 gregormoldavit gregormoldavit | 4. září 2016 v 20:25 | Reagovat

O tom moc nevím. Člověk, který zbohatl všemi podvodnými metody může být třeba ministrem financí, ale posadit se pod standartu "pravda vítězi"? To se ta funkce prezidenta může rovnou zrušit.

5 nar.soc. nar.soc. | 5. září 2016 v 10:23 | Reagovat

Pan Babiš sehnal dost frustrovaných lidí pod svůj prapor. Nejsou to lidé hloupí, ale neradi pustí vlastní groš. Líbí se jim získané postavení takové jakoby na zkoušku, protože to někdo zaplatil a dává jim jakousi možnost. Recipročně se vyskytne opsaný návrh ( co je dobré pro Forda je dobré i pro Ameriku )= co dělá Babiš pro republiku, si zaslouží nejvyšší ocenění.
Zemana začíná politické okřikování nudit ( už jen ústavní vymezení = prezident není z výkonu funkce odpovědný ), dcerku už jaksi zabezpečil, manželku nepřesvědčil, aby setrval i do dalšího období funkce (2019 - 2024 ).
Naopak Babiš má poměrně dobře našlápnuto, aby se i takové funkce zhostil ve zdraví a dosáhl mlčenlivé důstojnosti. Završení šíbrovských začátků po třiceti letech, nejvyšší státní funkcí - no komu se to povede? Slovák je českým Berlusconim!

6 nar.soc. nar.soc. | 5. září 2016 v 19:36 | Reagovat

[4]:

Tady je zvyklost, dělat si ze všeho estrádu. Prezident Klaus se měl, po skončení funkce, rozjet do Holandska, kde má údajně ulité prostředky z privatizace přes firmu miliardáře Kellnera. Údajně to monitorovala civilní tajná služba Holandska, jako informaci. Protože si ale Klaus vyhlásil amnestii, dále se už nic  nedělo. Pokud by to byla "pravda" pak platí pozměněné heslo "pravda vyděsí" a jiné nabádající, "nebát se a nakrást".
Čas v dnešní době pádí rychle a co bylo včera horké za pár roků vychladne. Dnešní "kroměřížská výzva" organizovaná p. Kocábem shromažďuje kandidáty na prezidenta. Duchovní Halík, textař a vekslák Horáček a jiní. Podobní lidé nemají proti politickým šíbrům a rancům peněz v dnešní době šanci.
Osobně odhaduji dnes volební výdaje na senátora 10 -30mil. Kč ( snaží se o to i lotr co rozfofroval Sazku = Hušák ). Na prezidentskou kampaň je pro nováčka potřebí 60 - 150mil. Kč a samozřejmě politická klaka.

7 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 8. září 2016 v 17:44 | Reagovat

Česko může být hrdé na dva současné politiky. Zemana a Babiše. Jdou ve stopách Masaryka. Dovolí si hodit za hlavu politickou korektnost úředníků EU i našeho Sobotky či Kalouska a říci co si myslí o mohamedánech i pracovním táboru v Letech. Ten nebyl jen pro cikány, ale pro všechny propuštěné vězně z káznic, aby se naučili pracovat a mít pracovní návyky. Říkat pravdu, která bude vždy zneužita k demagogii takovým Kalouskem a ještě k tomu před volbami, to chce odvahu Husa i Masaryka.

8 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 12. září 2016 v 11:43 | Reagovat

Gregu, tebe je v Německu škoda. Měl bys být u nás ministrem školství a řídit zejména výuku dějepisu. Čtu tě s velkým požitkem a rozhodně by to tak vnímalo i mnoho žáčků našich škol. Dobrý učitel je pro děti autorita. Naše školství dostalo od dob komunismu na prdel, zejména v té češtině. I když jinak bylo celkem v cajku. Do kanálu jej dostalo těch něco přes 20 let údajné svobody. Uvažuj o návratu. Německý národ je zatížený obdivem ke svým vůdcům. Tak jako za 3. říše i dnes stále většina Němců věří Merkelové a dělá, že nic neví tak jako ti Němci, které po obsazení Buchenvaldu, dal generál Einsenhover přivést do tábora, aby kopali hroby pro to množství mrtvol vězňů. Všichni ale stále tvrdili, že o ničem nevěděli. Totéž budou milovníci Merkelové říkat, až ji smetou dějiny z cesty.

9 gregormoldavit gregormoldavit | 12. září 2016 v 20:25 | Reagovat

[8]: JP
Vyučovat v Čechách dějiny podle pravdy? Děkuji, ale nechci být upálen.

S tím "my nic nevěděli", jsi mě, Jardo, přivedl na myšlenku, vložit mezi prezidenty jednu kapitolu na téma KSČ. Tenhle výrok jsem slyšel v NSR od bývalých nacistů i v ČSSR od bývalých komunistů.
S tou Merkel, je mi to trapné. Němci za ní jdou, jako šli za Hitlerem ke Stalingradu. "Wir werden das schaffen". Při tom nemají nejmenší šanci!!! Merkel táhne Německo do zániku. Já nebudu moc říci, že jsem nic nevěděl, napsal jsem o tom řadu článků na téma zániku Římské říše. Jenže jak to říci sousedům, kteří vlastně nedělají nic? Dokonce i ono volení AfD nemusí být dobré řešení.

10 nar.soc. nar.soc. | 13. září 2016 v 8:50 | Reagovat

Dobrý den.

Obrana "my nic nevěděli" je racionální v každé zemi kde se moci ujmou darebáci, zavedou cenzuru a tresty za názory. Obyčejný člověk má v takovém prostředí jiné starosti než je pátrání po pravdivých informacích. teroristické metody se zavádějí přece pro zdůvodnění nedostatku a nařízeného jednání. V takových poměrech je první starostí zajistit závislé osoby, mzdou i naturáliemi. Na filozofování jaksi nezbývá. Vždy než se začnou soudy o takto smýšlejících mělo by se uznat i jejich bídné postavení, které totalita způsobila a cíleně udržovala.

11 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 13. září 2016 v 11:47 | Reagovat

Gregu, Němci mi připadají jako parta nesvéprávných debilů. Dnes, kdy si z německých peněz platí běženci své zájezdy do zemí, ze kterých údajně utíkali to zvedá člověku tlak, jak může být národ tak pitomý. Ovšem blbost je nekonečná jako vesmír. I mě šokují hesla, uváděná třeba na Facebooku, že Churchil byl bezohledný kapitalistický vyděrač. Ta komunistická propaganda působí i na dnešní generaci, kterou zpracovávají rodiče, kteří by šli za Gottwaldem až na posty do gulagů, jako dozorci. Ale co se budu čílit.

12 gregormoldavit gregormoldavit | 13. září 2016 v 17:54 | Reagovat

[11]: JP
Němci si skutečně počínají jako národ rodilých sebevrahů.

13 nar.soc. nar.soc. | 14. září 2016 v 17:22 | Reagovat

[11]:

Kde mají rodiče, kteří četli naposled možná Malého Bobše vzít nějaký rozhled?
W. Churchil byl opravdu samorost, byl postupně členem tří pol. stran. Byl kolonizátor a obhájce Imperia. Stál na názoru, že je údělem VB kultivovat kolonizované země podle osvědčeného modelu. Ovšem ten model se ve VB průběžně vyvíjel, odbory sílily a ve spojení s Labour party už nešly v politice přehlédnout. Nakonec chyby, které konzervativci = N. Chamberlain a spol. udělali, pohřbily konzervativní a toryovskou politiku trvale. Ani dvacetiletí Tatcherová - Major, to nezvrátili. Neměli už zdroje z kolonií a výkonnost VB na velmocenskou politiku nestačila. Ani tento malý exkurz většina zdejších lidí nezná a tak opakuje co je naučily ještě "soužky učitelky". Churchill byl "válečný štváč" ( řekl Hitler i Chamberlain, jakož i Stalin a zdejší poskoci ). Postihnout Ch. myšlenkové pochody v měnícím se světě znamená něco přečíst. Několika svazkové dílo CH. o dějinách II.světové války ( dostal za ně Nobelovu cenu ) rovněž prorocky uvádí blízkou budoucnost, dějinami překonanou samozřejmě k horšímu.

14 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 22. prosince 2016 v 15:23 | Reagovat

Proč dráždí Zeman VIP představitele:     Václav Bělohradský nedávno napsal, že přímá volba prezidenta rozdělila národ.    To není přesné.    Přímá volba ukázala rozdělení společnosti, které už existovalo.   Na jedné st raně elita národa, vzdělaní, bohatí, inteligentní a kultivovaní lidé, žijící z dotací a státních či korporátních rozpočtů.  

Na straně druhé, řemeslníci, chlapi z fabrik, podnikatelé, servírky, kadeřnice, zdravotní sestry a masa dalších obyčejných lidí, kteří těm vznešeným, svojí prací, svými daněmi, platí jejich pohodlný život.  Pokud se někde příznivci Zemana ozvou, jsou označováni za "nácky". A tito obyčejní lidé najednou zjistili, že mohou elity přehlasovat!

To je skutečný důvod, proč Miloš Zeman, ač si jako prezident počíná velmi dobře, vyvolává takovou nenávist v části společnosti.

To je naprosto revoluční zjištění...

Za tři roky ve funkci prokázal, že bude-li na druhé funkční období kandidovat, český národ jej opět zvolí. A to by byla pro všechny "havloidy a sluníčkáře", včetně velvyslance USA, přímo katastrofa.... Pro vládnoucí elitu je Miloš Zeman živou připomínkou, že i ona může být, v demokratickém systému, poražena.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama