KSČM a širší souvislosti

24. srpna 2016 v 20:41 | gregor moldavit
Jako děti jsme měly takové přirovnání: "dlouhý jako fronta na maso". To nebyla provokace ani třídní neuvědomělost, to se tak samo vyvinulo a ne náhodou.

Communist Party of Bohemia and Moravia logo.svg
Souzi a soušky!
Je to několik dní, co jsem diskutoval na internetovém fóru KSČM s jedním členem této strany. Na rozdíl od jiných návštěvníku nepoužívá tento hned sprosté nadávky, takže občas něco prohodíme. Jak jsem se dočetl jinde, máme volit slušné lidi a tito jsou právě v této straně. Tento člověk je slušný. Až zvítězí jeho strana, nechá mě možná zastřelit, jistě při tom ale nepoužije neslušné výrazy.

No a tento uvědomělý soudruh tam právě cosi vysvětloval jednomu neuvědomělému přisluhovači kapitalistů:
"Moje 90 letá babička ti vzkazuje, že abys mohl kritizovat nedostatek stavebního materiálu a dostupný sortiment v té době je nutno si uvědomit, že se stavěly celá města jako Havířov, Karviná, Ostrava... . Stavěly se přehrady atd. Pokud chceš polemizovat o tom, že bylo něčeho málo, je nutno vidět věci v širších souvislostech a vycházet z okolností tehdejší doby."

Při tom se mi vybavilo moje dětství a mládí, kdy v obchodech nebylo nic, neboť nejprve bylo nutno vybudovat těžký průmysl a potom měl přijít na řadu spotřební. (Kdo neměl štědrou tetu na západě, kde bylo dávno všechno, neboť se tam patrně nebudovaly přehrady, ten měl smůlu. Třeba žvejkačku, která v ČSR přišla do krámů až v 2. polovině 50. let. Do té doby se s ní patrně zalepovaly díry v té přehradě.) Jízlivě jsem připsal:
"Když se staví Slapská přehrada, tak přeci nikdo nemůže v obchodě požadovat pytel cementu. Takový člověk by nechápal širší souvislosti."

Důvody pro nedostatek byly různé, když pomineme ten základní - vláda komunistů a jejich plánované hospodářství. V krámě nebyla výjimečná odpověď, "to nebylo naplánované v této pětiletce". Chceš znojemské okurky, nebo aspoň ocet na vlastní nakládání? Přijď za 5 let! Při troše štěstí...

Něco přímo řvalo do nebe. Tak např. továrna, která vyráběla roury do kamen, byla hodnocena podle váhy výrobků. Plán bylo nutno nejen splnit, ale překročit, jinak mohl mít ředitel velké problémy. Jelikož je mnohem snadnější vyrobit rouru rovnou, než zahnutou, přešla výroba pouze na roury rovné a jinde se to nevyrábělo. Socialistický občan si tedy mohl koupit 100 metrů rovné roury, ale koleno k nim už nesehnal.

Ještě když mě jednou, někdy asi 1977, navštívil můj komunistický otec (v tu dobu už z této víry vyléčený, žijící ovšem v iluzi, že o nic, to napáchali ostatní), řešil rok problém kontaktů na svého trabanta. Nakonec ale přijel bez náhradních, na světě nebyla mocnost, která by mu je sehnala.
"Výrobu náhradních dílů plánuje v RVHP jeden člověk. Ten má moskviče, tak můžeš jeho díly koupit od Šumavy po Vladivostok. Ale ne na trabanta. V Praze se rozkřikne, že v Drážďanech budou kontakty. Druhý den jede z Prahy 500 trabantů za tímto účelem do Drážďan. Než tam dojedou, skoupili už je ti místní. Jsou lidé, kterým stojí auto 2 roky odhlášené před domem, protože nemají kontakty v ceně pár korun"

Ale nejednalo se jenom o materiální nedostatky. Byl jsem úplně šokován, že moje rodiče nemají ani tušení o únosu z Entebbe, právě tak jako neznali jméno Idi Amin. Četli denně Rudé Právo, aniž by vůbec věděli, že tam je pouze výtažek zpráv pro socialistického člověka. Zbytek se u StB nazýval, "tím není potřeba znepokojovat dělnickou třídu". Informace o událostech, které otřásly světem, se do temnot jejich "normalizace" nedostaly.


Tedy při tom povídání na fóru KSČM se mi vybavila taková scénka, asi z roku 1970. S papírem popsaným různými stavebními potřeby jsem vstoupil do obchodního domu Rott v Praze. Na schodech do 1. patra tam seděl postarší muž a brečel jak malé dítě.
"Ježíšmarjá," štkal nešťastník, "sem přijít starej Rott, tak se z toho zblázní. Dyť voni tady vůbec nic nemaj."
(Patrně zrovna kolem nešla ona babička, aby mu vysvětlila, že musí chápat širší souvislosti.)
Já prošel celý ten obchoďák a na mé otázky "máte..." jsem poslouchal odpovědi "nemáme!"

(Mimochodem, dnes jsem byl tady v jednom místním baumarktu, kde mají prakticky všechno. Naštěstí tento stát nebuduje Havířov.)

U toho Rotta měli hřebíky krováky, míchačku na maltu a ještě tak ledacos, ale z toho co jsem chtěl já - just nic! Inu stavěly se přehrady...

Právě tak jsem slýchával v době normalizace, že jsme přátelský národ a naše země má mnoho památek. Proto také přijíždějí zahraniční turisti v hojném počtu. Nemůžeme se tedy divit, když u řezníka není maso, neboť turisti nám ho všechno snědli. Ony souvislosti jsou dokonce velmi široké.

Co kupodivu bylo všude a nikdy jsem neviděl frontu - banány. Právě ty banány, které dnes komunisti nastrkují, jako by se bylo jednalo pouze o ně. Emigranti, kteří riskovali život při ilegálním přechodu hranic, to dělali jenom pro banány. (znamená - zradili z mrzkých důvodů.)

Taky jsem si vzpomněl na to, jak jsem po dlouhé době přijel na jaře 1990 do ČSSR a žádal u řezníka řízky, šunku... u zelináře červenou papriku a slyšel od "kde bysme to vzali?", až po "to ste čéče nějakej blbej?".

No dobrá. Jenže ten soudruh z toho fóra mi jednou odepsal, že když budou demokraticky zvoleni, zavedou zase plánované hospodářství. Pak by ale měli taky poctivě přiznat:
"Odbouráme nezaměstnanost, všichni budou mít socialistické jistoty, budeme budovat přehrady... jenže z toho důvodu až půjdete do krámu koupit ... (každý si doplní dle svých vzpomínek, třeba cement, kontakty do trabanta, nebo kosu, olej, ocet, nebo vložky, nebo ... ach ano banány) pak je nutno vidět věci v širších souvislostech".

K tomu by si měli komunisti uvědomit, že plánované hospodářství znamená znárodnění. Když o tom se jenom roznese pověst, mají do měsíce všechny produktivní pracovní síly v cizině. Nikdo nebude čekat, až začnou omotávat hranice ostnatým drátem. Pak si třeba jejich voliči poslechnou tu větu, kterou já jsem v dětství slýchával tak často:

"Co jsme lidem slíbili, to jim taky dáme. My komunisti držíme slovo. Jo ale když to teď nejde..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 25. srpna 2016 v 11:50 | Reagovat

Dobrý den.

O kiksech, které provázely "vítězství prac. lidu" lze napsat knihovny. Celá věc pocházela z "revolučního přístupu".
Sebevětší blbec stačil na vše, když dovedl "aplikovat" marxleninské učení na konkrétní věci. Byly to neuvěřitelné žvásty, ale měly podporu i trestní postih. Vzato prakticky, jak mohlo nastat funkční celostátní plánování, když se nikde nikdo na tuto potřebu řádně nepřipravoval? Cíleně se vyhazovali lidé s kritickými názory.
V nastalém zmatku už nebyly využitelné staré postupy, o nových nemluvě. Při každé změně se dějí skopičiny, ovšem nejhorší je, když se na nich trvá a trestem se vynucují.
Mám osobní zkušenost s jednou "hovadinou", které se říkalo skupinové nasazení obilních kombajnů při sklizni. Školní výkonové diagramy pro maximální využití stroje ( protože sklizňové podmínky jsou specifické ) byly zahozeny pro zvýraznění blbství prezentovaného nakonec v TV. Záběr 10 za sebou pracujících strojů byl vydáván za vrchol organizace a využití strojů. Při tom opak byl pravdou. Diagram využití předepisoval max. počet strojů podle sklízené plochy tak, aby se nemusily během směny stěhovat jinam. Takže na 20ha = 1 stroj, na 35ha= 2 stroje, na 50ha = 3 stroje a víc už nikoli. Raději zase utvořit další skupinu, aby si stroje nepřekážely a využila se i dopravní technika k odvozu zrní. Firma STS Brno dostávala ( měla 18 kombajnů ) pravidelně dotazník k vyplnění, kolik ha se sklidilo skupinově a požadavek kolik se tím ušetřilo ( čeho nikdo nedovedl říci ). Na svolaném aktivu kombajnérů, jsem se pustil do jednoho vola, který o tom žvanil a už nikdy mne nikam nepustili. Nadal jsem mu veřejně, že místo vymýšlení blbosti, by se měli starat o nutný dostatek opotřebovávaných součástek ( protože kombajny u STS projely troje žně = Žitný ostrov, v domácím prostředí a karlovarsko ). Když to takto plánujete musíte takové opotřebení vzít v úvahu a ne žvanit o skupinovém nasazení.

2 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 25. srpna 2016 v 17:56 | Reagovat

Vesmír a blbost jsou nekonečné, řekl kdysi světový fyzik. Má pravdu a platí to stejně pro komunisty tenkrát, jako pro Merkelovou dnes. Svíral se mi žaludek, když jsem jako dítě poslouchal na lyžařském výcviku 7. třídy první den večer školení marxismu a po mém komentáři, že je to blbost byl šupem poslán do Brixenu, tedy do zpět domů abych zbytek lyžáku strávil vyučováním ve 4. té třídě ZŠ. Bylo třeba rovnat páteř už dětem od malička. Viděl jsem to v širších souvislostech a chápal, stejně jako jsem vytlačil vzpomínky na znárodňování tátovy živnosti.

3 gregormoldavit gregormoldavit | 25. srpna 2016 v 18:31 | Reagovat

[1]: n.s, JP
Pro věřící křesťany existují výrazy jako "satan, antikrist..." tedy maximum všeho negativního. Pro komunisty by to mohl být "antikomunista, pravičák...". Tak jsem často titulován i já, doprovázeno výhrůžkami a nadávkami. Nechybí klasická věta: "s tebou už si poradíme", což znamená "zavraždíme".
Jenže ono je tomu trochu jinak. Já bych s komunisty klidně i spolupracovali, kdyby měli nějaký program k nějakému lidskému a fungujícímu systému. Jenže to u nich není ten případ. Příklad: když se technicky myslící kluk dostane do věku 12 let, začne vyrábět perpetum mobile. Můžu mu klidně i pomoci a předat moje znalosti, půjčit třeba i materiál, musím ho ale upozornit, že se to zatím ještě nikomu nepovedlo. Jednoduše mám vyšší vzdělání a jsou mi známy Carnotovi zákony o nemožnosti perpetum mobile 1. i 2. typu. S komunisty je to přesně to samé. Můžu každému pouze přát, aby se dostal z tohoto stádia o stupeň dále.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama