Stěhování národů - konec Evropy? - 22/? Zánik Říma - Pont du Gard

20. února 2016 v 20:47 | Gregor Moldavit


Kdysi jsem dostal možnost navštívit Pont du Gard a dozvědět se tam podrobnosti, které se patrně běžně nedočtete. Napadlo mě, že by to pár lidí mohlo zajímat. Tedy krátký mezičlánek, než se začnu zase věnovat římskému krachujícímu hospodářství. Moje tehdejší diáky jsou zašantročené a nemám na ně scanner. Fotky tedy z internetu.

Pont du Gard, aquadukt, 275 metrů dlouhý a vysoký až 50 metrů, byl součástí vodního vedení do dnešního města Nimes, dlouhého 50 km. Most stavělo tisíc otroků tři roky, což je podle mě výkon velmi úctyhodný. (První návrh na Nuselský most byl podán v roce 1918. Stavba začala 1967, provoz na něm pro auta slavnostně otevřel soudruh Svoboda a Husák roku 1973.)

Není použita malta, kvádry se pojí pouze svojí vahou. Stavěn byl kolem roku 0 (který nikdy nebyl, po roce -1 přišel rok +1). V tu dobu byla Římská říše mocná, hospodářské problémy jsou ale už na obzoru. O těch v dalším dílu. Jinak si o nich ale můžete i přečíst ve vašem denním tisku, jsme tady v Evropě právě v podobné situaci. Všichni peníze potřebují, nikdo je nemá.

Na vzdálenost 50 km byl spád pouhých 12 m, takže jejich inženýři museli perfektně nivelovat. Právě tak celý ten limes na severu Německa se od přímé linie odchyluje snad jenom o 2 metry na dálku několika set km. Tady máme jednu z dodnes nerozluštěných záhad, jak to dělali? Jistě není pravda ona klasická představa, "to bychom ještě dnes nedokázali". Docela určitě ano, dokázali a ještě přesněji, ale naše dnešní přístroje teodolity a niveláky tenkrát neexistovaly. Všichni obdivují římské legie, ale tady by si jejich inženýři zasloužili obdiv mnohem větší.


Když dnes jdete oním kanálem, kde kdysi tekla voda, vidíte na stěnách vápencové usazeniny myslím tak 20 cm široké. Ty jsou z doby pozdější. Římané stěny natírali speciální (červenou) barvou, na které se vápenec nemohl usazovat. Její složení je dodnes neznámé. Neuvěřitelné, ale v něčem ještě ani dnes zřejmě jejich vědomosti nemáme. Nátěr bylo potřeba jednou za rok obnovovat. Vše zhaslo, když Římská říše padla. Odoaker se prohlásil císařem, ale třeba tuhle barvu už nikdo na stěnu aquaduktu nenatřel. Jeden příklad za milion dalších. Ještě asi 200 let dodával Pont du Gard vodu. Stále méně, protože na stěnách se usazovaly karbonáty. Pak na jednom místě zvětral a voda téct přestala. Navždy!

Řím, to nejsou jenom americké velkofilmy o jejich neporazitelných legiích. To byl třeba tenhle kyblík barvy, nebo jejich geodetické výkony. Už na konci oné doby vznikají první křesťanské kláštery, podobné pozdějšímu středověku. Tam se vědomosti udržují a třeba i rozšiřují. Jenže !!! ty si všechny církev nechává výhradně pro sebe. Ty tady nejsou pro ty venku, ty tady jsou k jejich ovládání a řízení.

V době temného středověku se nám znalosti antiky částečně dochovávají přes Araby. Třeba al-chemie! Říkám přes Araby, ne přes muslimy a to je rozdíl.

Starému Římu bych vyčetl kulturní barbarství. Jejich umění bylo vojenské a stavební. Třeba divadlo a poesii znali hlavně od Řeků. Z hudby zřejmě tak vojenské fanfáry. Jejich zábava byly hry v kostky, zabíjení gladiátorů a nezřízené žranice a chlastačky. Ale jejich stavební výkony jednoznačně říkají, že tady bylo ještě mnoho v pozadí, co se bohužel nedochovalo. Jejich města měla vícepatrové domy, ve kterých byly výtahy, pod zemí kanalizace, která se v Evropě začala budovat až v 18 století. Co by bylo, kdyby...? Kdyby ta říše nebyla padla zásluhou špatných politiků a ekonomů? Mohl první člověk stanout na Měsíci v roce 1600? To už se nedozvíme.


Naši konstruktéři, lékaři, vědci všech oborů dokážou zázraky, ale co je to nakonec všechno platné, když na nic nejsou peníze? V televizi vidíme rozpadlé dálnice a rezavějící mosty, které postavili naši otcové. My už ale nemáme peníze na jejich údržbu. Naši ekonomové a politikové vědí, že finančně krachujeme a svět se v prdel obrací. To vědí. Co nevědí - že je to jejich vina.

pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 21. února 2016 v 16:13 | Reagovat

"Co nevědí - že je to jejich vina". S tím nemohu souhlasit. Toto platilo za vlády komunistů, tak si vymezili moc. Za demokracie platí, že politická moc vzniká volbou. Proto se konkretizuje privatizací. Za stav věcí veřejných odpovídá politik jen důvěrou voličů. Konkrétní odpovědnost spadá na lidi s podepsanou hmotnou odpovědností. Jak je vidět, ani po 2 tisích letech to není dobře ošetřeno.

2 gregormoldavit gregormoldavit | 21. února 2016 v 16:43 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Demokraticky zvolený politik tím nedostal právo dělat politiku "po nás potopa".
"My dáme každému všechno, příští generace to zaplatí." Právě to se ale děje.

3 Míra Míra | 21. února 2016 v 17:01 | Reagovat

Ano. Byl jsem tam, ten aquadukt, ten účel,technologie, atd. to všechno mě uchvátilo, včetně té otázky: co by bylo kdyby?

4 matka matka | 21. února 2016 v 21:02 | Reagovat

Oni ti naši ekonomové i politici a další informují (mluví) stejně, jako Pilát.
Původci informací, informátoři,... tvoří každý ve jménu toho svého. Jedni ví, že destabilizují, další si to nepřiznají a někteří si ruce umyjí.
A kdo na to doplatí? Vždy jen a jen ten, na kříž přibitý. Neboť je jen málo "Avatarů", kteří by jak bájný Fénix znovu z popela povstali. A dali další šanci, dalším, kdo informují, tvoří, na kříž přibíjí. nebo dokonce aby něco změnili.

5 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 22. února 2016 v 17:25 | Reagovat

Pro nar. soc. Jak to proboha myslíš s tou "podepsanou hmotnou odpovědností"? Jakou hmotnou odpovědnost má náš parlament, nebo Budestag? Politika bezbřehého přijímání uprchlíků je bez jakékoli zodpovědnosti. Jde o kolektivní nezodpovědnost, bez trestního postihu, volených zástupců lidu. Ti se zodpovídají jen svým voličům v několikaletých obdobích a mezi tím, páchají zločiny na vlastním národu, bez uzardění. Jak potrestáš Sobotku, že hodil zájmy zemí V4 (plot na makedonské hranici), jako úlitbu, Merkelové k nohám?

6 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 22. února 2016 v 17:36 | Reagovat

Gregu, obávám se, že nemáš zcela pravdu, že peníze nikdo nemá. Je pravdou, že mohou chybět v rozpočtu země, ale rozhodně nechybí mezinárodnímu kapitálu. Podívej jak dlouho dokázala ECB financovat prodělečné hospodářství Řecka a to bylo velmi rizikovou destinací. Stejně tak i Německo, pokud požádá o půjčku, tak mu bude vyhověno Mrkni na rating, jak jej hodnotí jednotliví agentury: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/mezinarodni_vztahy/rating/. Většina jej dává do nejkvalitnější skupiny a pouze S&p jej hodila do BBB třídy, po skandálu Wolswagenu. Ještě tě může nová vlast pěkně zadlužit, aby nasytila migranty.

7 gregormoldavit gregormoldavit | 22. února 2016 v 19:36 | Reagovat

[6]: JP
Migranti nás budou stát zbytek blahobytu, o tom nelze pochybovat.
Kde jsou peníze?
Jednou jsem hrál monopoly a začal vyhrávat. Pak už to šlo úplně samo. Každému jsem půjčil kolik chtěl, ale okamžitě jsem měl všechny peníze nazpět a jim zbyly dluhy. Jistě, vždyť všechno patřilo mně, všichni mi museli platit. Hra tím neměla dále cenu a já si ty papíry mohl strčit za klobouk.
V těžké krizi 30. let patřila asi polovina existujících $ snad jen 150i lidem. Prezident na ně apeloval dát ty peníze do oběhu.
Kdo je ten, co ty peníze má dnes, to nevím, ale je možné, že si je bude jednoho dne taky moci akorát strčit za klobouk. Stát třeba udělá měnu, každý dostane stovku a hra jeden znova. Jako po válce, kdy každý dostal v Německu myslím 40 DM.
Jenže! Večer už někteří měli tisíce a většina nic.

8 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 23. února 2016 v 11:25 | Reagovat

Máš pravdu v koncentraci kapitálu. V současné době vlstní 1% lidí, 50% veškerého majetu planety. Jenže peníze jsou jako hnůj. V hromadě na hnojišti jen smrdí a není k ničemu. Teprve, dyž ej rozhodíš po poli, aby mohlo více rodit, přiníší majiteli užitek. Pováleční zbohatlíci, stejně jako ti po kuponové privatizaci v Československu i v Rusku, jsou množinou, naprosto k ničemu. Jen hromadí majetek, ke kterému se dostali podvodnými kejkly. J to kasta,, která nepřináší nic pro rozvoj státu. Lidé jako Baťa, či Škoda musí teprve vyrůst a už rostou. Příkladem je pra, pra, pra vnučka továrníka Petrofa v Hradci Králové. Převzala v restituci podnik na výrobu klavírů, který komunisti přiveli zu grunt a byl před likvidací. Provedla tvrdé změny ve struktuře, zrušila veškeré pobočky v kraji a centralizovala výrobu do Hradce Králové, kde omezila produkci pianin a přešla na křídla v ceně 2 mil. Kč/kus, které exportuje na ruský trh. U každého podnikání musí být na začátku nápad. Co kde s kým a jak vyrábět a kam vyvážet. Českoslovenstý zbrojní průmysl poškodil velice Havel svou mylnou tezí o lásce a pravdě, která zvítězí. Okamžitě byly trhy obsazeny jinými dodavateli. Tak se neboj, i v Německu zvítězí rozum nad tupou lidskostí Merkel a země získá svou bývalou velikost.

9 JAROSLAV POKORNÝ JAROSLAV POKORNÝ | E-mail | 23. února 2016 v 12:01 | Reagovat

Gregu, drž si klobouk Německo jede s kopce. Právě jsem se dozvěděl, že Německu stoupl vyrovnaný rozpočet o 19,4 %€ HDP, takže klidně zvládne i nával migrantů. Přes to, někteří vaši ekonomové pokládají za vhodné zvýšit daně. Nechápu co je k tomu vede, krom toho, že si obyvatelé musí uvědomit, že je důležité držet hubu a krok, když Merkel vládne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama