Vlak svobody 9/9 - Návrat

25. ledna 2016 v 18:04 | Gregor Moldavit
americká propaganda

Tenhle vlak má pro mě tu pozoruhodnost, že jsem o něm v Čechách věděl.
Někdo mladý by možná řekl, "a proč ne?"
Proč? Protože komunisti pracovali přesně podle Orwella. Co se nehodilo do krámu - neexistovalo. Právě jako on sám, jméno George Orwell jsem slyšel poprvé v NSR. Tam jsem i četl jeho knihy, třeba "1984". Ty v ČSSR nebyly zavrženy, jako třeba Doktor Živago, ty neexistovaly. (V ČSSR se o nich objevily diskuze až v 80. letech a komunisti tvrdili, že Orwell tím kritizuje kapitalistickou společnost. Na to oprávněný dotaz, "proč tedy byla v socialismu jejich existence zatajena a jsou i dnes zakázány?") Právě tak jsem neznal nekonečně historických událostí jako třeba: útěk Mašínů, o kterých jsem se dozvěděl až na západě od starší české emigrace, v Německu jsem se dozvěděl o jistém vlaku z Curychu, ve kterém, seděl manželský trojúhelník Uljanov, Naděžda, Vanesa, že ten Lenin žil více na Západě než v Rusku, o blokádě Berlína s pojmem Luftbrücke... V roce 1968 se začala vyšetřovat smrt Jana Masaryka, nikdy jsem netušil, že nějaký takový člověk existoval, a to by šlo do nekonečna... Jenom jsem žasl, v jakém světě prolhaného mlčení jsem vyrostl. Výraz "železná opona" jsem jednou náhodně slyšel z českého rádia ve hře kritizující dekadentní americkou společnost. Musel jsem se ptát, co to znamená? Tohle vše mojí generaci komunisti zamlčeli, o tom jsme se nikdy dozvědět neměli a komunisti věřili, že nepohodlná pravda se dá zamlčet navěky. My už měli být ten nový socialistický člověk, co neví a neptá se, jenom věří a buduje. Teprve v Německu jsem pochopil, že ti všichni komunisti, včetně mých rodičů, byli ještě prolhanější a bezcharakternější, než jsem kdy tušil. Právě tak existovala i řada současných událostí, o kterých se socialistický člověk vůbec nedozvěděl, které StB odbyla - "tím není potřeba znepokojovat dělnickou třídu".

Jak jsem se ale dozvěděl o tom vlaku? Já, Pražák vyrůstající v 50. letech bez kontaktu k nějakým skutečným informacím? Z českého rádia! Byl to takový ten rozbor trvající myslím tři čtvrtě hodiny, mně mohlo být asi 14 let. Důvod, proč komunisti tuhle událost nezamlčeli, musel být jediný, ono se o tom mezi lidem stále mluvilo, tak to chtěli aspoň uvést na pravou míru. Pro moji osobu tím udělali chybu, jednu z mnoha. Mě to přivedlo k oné otázce, proč utíká tolik lidí z našeho komunistického ráje do onoho zrůdného kapitalismu, a kupodivu nikdo obráceným směrem? (Komunistické vysvětlení, že tam chudí nemají na vlak bylo velmi nepřesvědčivé. To taky nemají na boty, aby si to došli pěšky?) Když moje podvedená, obelhaná generace dorostla, nebyl ani jediný z nás věřící komunista, zcela naopak, postavili jsme se komunistům na odpor. Naše hlavní otázka zněla: "Proč ti na západě můžou cestovat a my ne?!"

Jestliže dnes existuje výraz "vlak svobody" a jsou tu ti, co uprchli a ti co v Německu zůstali, pak v onom pořadu šlo naopak o ty, kteří se vrátili. V tu dobu jsem se už naučil číst mezi řádky a tak mi nějak neušlo, že nebyl zmíněný ani jeden z těch, kteří tam zůstali. Dle jejich propagandy přeci měli všichni poznat, že se nechali zmást západní propagandou, činu litovat a vrátit se na kolenou nazpět. Ani jeden to neudělal. Co v pořadu rovněž neřekli, kolik svého činu litovalo z těch, co se vrátili. A těch bylo více. To mohli ovšem někomu vyprávět až po roce 1989.

V onom pořadu v rádiu mluvila jedna z těch tenkrát 15iletých:
"...šli jsme stále před kulomety... a proto my jsme se vrátili, že máme naši vlast rádi..."
Oni nezradili. Klasické komunistické pojetí charakteru - kdo jde žít do jiné země, je zrádce. To bylo taky jedno z těch překvapení, které jsem na tom západě zažil. Že tam totiž nikdo žádné "zrádce" na nic nepotřebuje. Kdo chce jít, ať jde, a když se vrátil, tak se vrátil. Slovo "zrádce" nemělo ve svobodné zemi žádný význam.

Pokud je mi známo, dostali ti navrátilci nějaké autobusy, které je převezly zpět na českou hranici. I kdybychom zůstali u českého rádia, že šli pěšky, nebyl by to zrovna pochod smrti. Z Plößberg na českou hranici je to 5 km přes mírný kopec. Tam už se o ně soudruzi z SnB "postarali". Údajně je skutečně doprovázely nějaké americké džípy, na kterých byly kulomety namontovány. Silně ovšem pochybuji, že vojáci je na ně mířili. Z jakého důvodu? Báli se američtí vojáci patnáctiletých holek, které šly domu k rodičům?

Tady ale musím říci, že v tom věku jsem si to po komunistickém výplachu mozku tak nějak představoval. Kdybych se nedopatřením dostal do NSR, hned mě zavřou do vězení. Proč? No to přeci v NSR kapitalisté dělají. Všechny válečné filmy, a těch bylo v tu dobu mnoho, totiž ukazovali Němce coby šílence, kteří každého hned zastřelí. Možná si moje generace taky vzpomene na film "Dva muži a balon", myslím 1959. Cvičný balon pro výsadkáře (jako kluk jsem ho viděl na Ruzyni) se utrhne a vznese do nebe. (Já sám později skákal z Anky.) V koši 2 muži. "Okamžitě roztrhnout a seskočit", zní rozkaz vysílačkou. Nelze, mají jenom jeden padák. Začínají ve výšce mrznout, ale to nejstrašnější, vítr je nese k hranici NSR. Situace velmi dramatická, co když přistanou v Německu? Co, to se sice nikde nepraví, ale zřejmě by to znamenalo cosi strašného. To ve mě posílilo onu představu, že tam na každého z nás jenom číhají, aby se nám za cosi pomstili, snad za náš krásný život v socialismu. Balon ztrácí plyn a začne klesat. Pod ním všude cedule "pohraniční prostor". Koš udeří do země, muži roztrhnou balon a utíkají směrem na východ. A vida, český nápis. Jsou zachráněni. Nikde se ve filmu nic konkrétního nepravilo, ale ty scény jednoduše budily dojem, že spadnout na území NSR, byli by nejméně zastřeleni. V tomhle vyrůstala moje generace, která ironií osudu měla po roce 1968 právě do té země emigrovat po tisících. (Čísla říkají 300 až 700 tisíc. Později se tam české holky vdávaly po celých zástupech, takže v roce 1989 žil na tom západě každý desátý Čechoslovák.)

Všichni unesení z vlaku byli ovšem vyslýcháni od SnB a měli kádrový flek na dlouhá léta. K tomu si museli občas vyslechnout poznámky kamarádů, "ty vole jaks moh bejt tak blbej a jít zpátky?"

Komunisti se pomstili na příbuzných únosců, kteří byli pozatýkáni, snad 50 lidí, a dostali bez nejmenší viny mnohaleté tresty. Odsouzeni byli také únosci, nad čímž se mohli ovšem jenom usmát. Konečně i já mám doma ještě rozsudek na 9. měsíců v II. nápravní skupině. Zatím jsem si to neodseděl, snad až zvítězí KSČM.

Z těch navrátilců řekla jedna paní (pochopitelně po roce 1989) docela zajímavý důvod:
"Měli jsme doma krásné koncertní křídlo. Neuměla jsem si představit, že by ho otec dokázal nechat doma a jít od něj pryč. On mi ale řekl: mělas tam zůstat, já bych byl přišel za tebou." (Pokud by ho byli na hranici neodstřelili.)

Koncertní křídlo by si byli jistě v NSR koupili za rok nové. Na svobodu v Čechách museli čekat ještě skoro 40 let.
Závěrem: Vlak navrátili imperialisté zakrátko zase komunistům nazpět, ovšem už prázdný. V té době jsem často slyšel, jak "my máme pravdu, všichni brzy pochopí, že ... pak můžeme hranice otevřít." Nepochopili a hranice zůstaly zavřené a hlídané do posledního dne vlády komunistů. V roce 1989 dokonce soudruh Honecker pyšně prohlásil: "ještě za sto let bude stát Berlínská zeď!" Mýlil se, jako se komunisté mýlili vždycky, ve všem a v každém proroctví. Za měsíc ta jeho zeď padla a on upaloval do Jižní Ameriky, jako před ním Eichmann, Mengele a další jemu podobní zločinci. Co říci dnešním mladým věřícím komunistům? Chcete to tentokrát vzít do ruky nějak jinak? Vy už dnes máte recept na ten pravý studený oheň a suchou vodu? Nedělejte si nejmenší iluze, jenom tyhle všechny chyby vašich pradědů zopakujete!

Konec

http://www.novinky.cz/domaci/393740-komunisticky-premier-strougal-nebude-stihan-kvuli-zelezne-opone.html
...si československá železná opona v letech 1948 až 1989 vyžádala přes 300 obětí. Strážci hranice zastřelili 143 osob, elektrický zátaras měl za následek smrt téměř jednoho sta lidí a dva lidé zahynuli po výbuchu min. Řada dalších osob byla při pokusu o přechod hranice zraněna.

K zodpovědnosti nikdo pohnán nebyl a nebude, nikdo za nic nemůže a pokud může tak je to promlčeno. Nebo jak mi to říkala ta generace mých rodičů: "Kolik ti tenkrát bylo let? Tomu ty nerozumíš, to byla taková doba."

http://www.novinky.cz/domaci/393992-strougal-elektrinu-na-hranici-jsem-chtel-vypnout-zdrzela-to-politika.html
...elektrický zátaras měl za následek smrt téměř jednoho sta lidí...

Já nic to politika. Ta tu elektřinu zapnula. Já ji chtěl vypnout, ale byl tam takovej čudlík, co nešel zmáčknout. Tak co odemě chcete? Jak říkal Švejk, "lidičky já sem nevinej".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 26. ledna 2016 v 13:53 | Reagovat

"Co říci dnešním mladým věřícím komunistům? Chcete to tentokrát vzít do ruky nějak jinak"?
Prezident Zeman dává veřejně návod, jak se zbavit premiéra Sobotky. Buď volbami nebo kalašnikovem! Vida jak se komunistická retardace hradního Ovara dovede připomenout a souznět s neokomunisty dnešního vyznání!

2 gregormoldavit gregormoldavit | 26. ledna 2016 v 19:49 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Tohle, co se tady děje, neslouží české zemi ke cti, a Zemanovi taky ne. Já mám k němu dost chladný poměr třeba už jenom za to, že přišel ke korunovačním klenotům opilý.

3 matka matka | 26. ledna 2016 v 22:58 | Reagovat

Zeman přesně definoval, co je demokratické a co nikoliv. Nic víc a nic míň.
Pokud někdo nedemokraticky jedná a kalašnikovy střílí, či "humanitárně preventivně bombarduje, vyvolává různé Majdany,... neodehrává se to v současné době zatím u nás v ČR.

4 matka matka | 26. ledna 2016 v 23:00 | Reagovat

onen dotaz a odpověď je od min. 27,23 - 28,41 zde:
https://www.youtube.com/watch?v=_hnEM5i5q5U

5 Juli Juli | 27. ledna 2016 v 20:33 | Reagovat

[1]: Nemáte pravdu, pouze překrucujete a podsouváte Zemanovi něco co neřekl...matka to napsala stručně a jasně a pokud máte pochyby, tak existují autentické, neupravené záznamy....

6 Juli Juli | 27. ledna 2016 v 20:42 | Reagovat

http://zpravy.idnes.cz/jak-se-zbavit-sobotky-zeman-zminil-kalasnikov-nevkusne-rekl-chovanec-12v-/domaci.aspx?c=A160126_113607_domaci_kop

7 Míra Míra | 28. ledna 2016 v 16:50 | Reagovat

Matka má v první a druhé větě pravdu. Pak už zase jen střílí kalašnikovem.

8 matka matka | 28. ledna 2016 v 21:49 | Reagovat

[7]: člověče, kde jste. Já už myslela, že mi to projde.

No ale hele, nejsu majitel pravdy a protože furt něco hledám, tak je to zajisté znát, je to mnohdy až schizofrenní....

9 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 30. ledna 2016 v 18:17 | Reagovat

Vážení, je zde příliš mnoho vzruchu nad objektivním tvrzením Prezidenta Zemana, jak se zbavit premiéra. Je pravda, že je to věta pro dobrou partu kamarádů, kteří berou humor jako sůl života a může urazit suchary, ale z objektivního hlediska ji nelze nic vytknout, jelikož je naprosto relevantní. Zeman má naprostou pravdu, ale politik se tak nechová. Ovšem je lépe nazývat věci pravými jmény, než být politicky korektní a škodit tak národu.

10 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 30. ledna 2016 v 18:27 | Reagovat

Gregore, já jsem na rozdíl od tebe o vlaku svobody věděl. Už za Němců, jsem s mámou poslouchal radio a těšil se na 4 údery bubnu a slova "Volá Londýn". To jsem praktikoval i za komunismu a s napětím čekal na hlášku " Tady Svobodná Evropa". To se patrně be vaší rodině neposlouchalo. Takže o tom, že jsou komunisté hajzlíci, jsem věděl od roku 1948, kdy k nám nastoupila znárodňovací komise a začala rvát ze základů těch pár strojů na výrobu masných výrobků, na které táta celý život dřel. Že jsou komunisté svině, jsem nemohl před kamarády říci, protože oni, pocházeli stejně jako ty z komunistických rodin a nevěděli, co se vlastně ve státě děje.

11 nar.soc. nar.soc. | 30. ledna 2016 v 18:52 | Reagovat

[9]:

Dovolte pozastavení nad "objektivním" vyjádřením prezidenta. Funkce premiéra je podstatně důležitější pro funkci státu ( proto má také vícepremiéry ).
Jakou objektivitu shledáváte v pojmu,
jak se zbavit premiéra? Přísluší to vůbec "nepolitickému prezidentovi" = českému samozvanému sjednotiteli? Není naopak povinností prezidenta s vládou spolupracovat nebo alespoň vycházet? Vláda přiklepla prezidentovi přes 100mil Kč na jeho kancelář. Získala popichovače s posměváčka, který obklopen fandy a hlupáky, vytváří politiku IV. cenové skupiny a připravuje politickou krizi ( viz dnešní prohlášení Hradu ).
Chlap, který nemá pití pod kontrolou, chlubí se tím, že nezná PC ani mobil, má dnes značný deficit.

12 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 4. února 2016 v 11:43 | Reagovat

Nar.soc.- Je nedostatkem duševní invence premiéra, že nedokáže odrazit evidentní bonmot něčím podobným, ale bere jej jako vážnou výzvu k likvidaci. Zeman pouze uvedl, dvě možné cesty, legální (volby) a nelegální (kalašnikov), obě jsou pravdivé. I když to politik nemá vyslovit, nelze jim z hlediska pravdy nic vytknout. Sobotka bal spíše vyděšen předcházející demonstrací před svým domem a byl příliš přecitlivělý na to, aby něco podobného bral s humorem. Ovšem stejně by se mohlo cítit uraženo město Brusel za výrok Donalda Trumpa, že se díky migraci stalo špinavou dírou. Zatím veřejně jeho zástupci dle našeho tisku nereagují.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama