Vlak svobody 2/? - město Aš

16. prosince 2015 v 21:13 | Gregor Moldavit

Znak města Aš.
Kolem roku 1100 přišli do tohoto kraje němečtí osadníci a jali se ho kultivovat. Tekl tam krásný potok, dnes zvaný "Račí". Jméno město dostalo asi od německého Äsche, česky Lipan, tedy ryba. Potok pak tekl dále do Německa pod jménem Selbbach, od čehož asi onen Selb, nebo obráceně. (Význam slova mi není znám, rak to tedy neznamená, to by se řeklo Krebs.)

K oné akci "kámen" se ještě vrátíme, ale čtenáře možná bude více zajímat hospodářská situace tohoto koutu české země, kde za mého mládí končil nejen svět, ale celý vesmír. Dokonce jsem tam kolem 1970 pár dní pracoval na montážích. Neustále se mě kdosi tázal na občanský průkaz a co tam pohledávám? A to jsem se vůbec nenalézal v pohraničním prostoru. Stačilo být mladý a vystoupit tam někde u hranic z vlaku. Tenkrát jsem si začal uvědomovat, jaký režim fízlů komunisti zavedli.

O tom novém vláčku si lze přečíst v místních novinách tak ledacos, o přátelství obou národů, o vzpomínkách na společnou minulost, jenom ne rozumné zdůvodnění, proč se do něj ty miliony investovaly? Moje generace si musela zvyknout číst mezi řádky, tedy to, co psáno není. Domnívám se, že se tady jedná o spojení pro české gastarbeitry do Německa. Vlak pro Čechy pracující v Německu, kterých jsou mezi tím v tomto kraji tisíce.

To není rozhodně věc nějak negativní, ale zároveň to je tak poněkud problém celého českého pohraničí. Pracovat v Německu znamená plat řekněme 2x vyšší a vícekrát vyšší příplatky na děti. Lidé se večer vrací domu do Čech, kde platí činži a kde si třeba chtějí postavit domek. Peníze tedy v NSR nezůstanou. S nakupováním už je to horší, to je většinou výhodnější na německé straně. Ono české zvyšování DPH je velmi krátkozraké. Česká vláda může jenom doufat, že se k nim Němci přidají a začnou zvyšovat taky. Po německé Merkel-katastrofě roku 2015 to je pravděpodobné. Zatím je ale v plánu hlavně zvýšení krankenkasy (migranti jsou nemocní) a daně z pozemků (migranti stojí komuny miliony). Obojí schytají naplno i důchodci, kteří byli dříve na stáři ponecháni v klidu. To ovšem byly pravicové vlády, dnes je to samý levičák, se srdcem otevřeným pro ty, co chtějí všechno zadarmo. (Němečtí důchodci jsou na tom jistě lépe než třeba čeští, ale oproti sousedním západním zemím byli pěkně oškubáni zkrachovalým NDR, se kterým se musí dělit.) O zvýšení daní z domu a pozemku už v Německu byly strašné hádky před rokem. Pan starosta poukáže na to, že obec musí platit ubytování a vyživování padesáti černochů. Paní Merkel mu je přidělila. Ano už před rokem. Letos je to ale třeba o nulu více. Obyvatelé městečka mu řeknou: "někteří tady mají sice domeček po rodičích, ale důchod 500 €. Co od těch lidí chcete? Jejich dům?" Merkel sice řekla, že jim pošle peníze von Bund, tedy státní, ale kde jsou? Tady musí dojít k velkým bouřím.

Po vládě choromyslné frau Merkel možná jednou přijdou Němci rádi žít, nebo pracovat do Čech. Zatím je to ale tak, že z Německa ještě jdou peníze do českého pohraničí. K těm mají všichni jistě poměr velmi kladný. Negativní stránka oné práce v Německu? Obyvatelstvo v ČR se začne dělit na 2 třídy. Děti těch v Čechách pracujících se můžou jenom smutně dívat na děti těch s německými platy a příplatky. Asi jako za komunistů ti s českou korunou na ty, kterým teta ze západu poslala peníze na tuzexové bony. Dále tohle nezbytně budí odpor dělníka na německé straně, který si vyslechne. "Nelíbí se ti něco? Čech mi to udělá za polovinu a ještě mi políbí ruku." (Proto Češi za 1. republiky nenáviděli Slováky, vandrující do Čech.) To ke sblížení obou národů asi moc nepovede. A podnikání na české straně? Parta zedníků pracuje na stavbě. Přijede německý mercedes, vyleze nějaký typ kapitalisty a chvíli na ně kouká. Pak ukáže na jednoho z nich, "der dort". No, a ten vybraný už druhý den pracuje v Německu za dvojnásobek. Jenže co si má počít český podnikatel? Kde vzít kvalifikovanou pracovní sílu? Z Mongolska? Měl jsem tady v domě jednu českou firmu. Zdánlivě levnější než německá. Zdánlivě!!! Zanechali za sebou katastrofu. Majitel slíbil, že se na to přijde podívat, slib nedodržel, nikdy se neobjevil. Dělníci ale přišli za měsíc to opravit. Zase přesně ti samí, jiné on nemá. Dívali jsme se na ně smutně - právem! Vše předělali a zase odflákli a okradli. Byly v tom i zednické práce. Vzal jsem palici a majzlík, jejich katastrofu odstranil a uděl si sám vše znovu. Myslím kvalitně, na rozdíl od nepopsatelné fušeřiny těchto "zlatých českých ručiček". V každém případě to vypadá pěkně a dodnes perfektně drží. Od té doby jsem raději zedníkem sám, škoda, že jsem to o sobě nevěděl dříve. A pokud zase firmu, pak už nikdy ne z Čech!


Když se člověk v Aši tak trochu projede dokola, jedna věc se nedá přehlédnout - tohle město už poznalo o hodně lepší časy. Ty sto let staré domy ukazují, že tenkrát peníze byly. Velký počet paláců v klasicismu, kde patrně bydleli majitelé a šéfové tehdejších textilek. Více z nich ale dnes opuštěné, některé i zanedbané. Často velká cedule "na prodej". Jo, s tím sousedstvím kolem se to bude těžko prodávat. O tom taky něco napíšu, ač se to nazývá rasizmus a xenofobie. Mezi paláci naflákané paneláky z doby komunistů, jak pěst na oko. Ale za komunistů byla práce, nikdo si nemusel s ničím lámat hlavu. Moudrá strana se o všechno postarala. Zastánci tehdejšího režimu na to rádi poukazují: Tenkrát se nikdo nemusel bát, že bude nezaměstnaný. Tenkrát měli všichni jistoty. Po pádu komunistů se tady hodně továren zavřelo. To byla ovšem ve skutečnosti ta jediná jistota už za komunistů, že ono totiž nelze takto s prodělkem hospodařit do nekonečna. Komunistům všechny stroje a právě tak výrobky zastaraly a šly prodávat jenom hluboko pod cenou těch západních, neřku-li asijských. Nakonec už třeba taky vůbec ne. Možná tedy tenhle vláček přinese i do tohoto města zase nějaké peníze z onoho Německa o kterém komunisti neřekli jedno dobré slovo.

Ona akce "kámen"! Komunisti roku 1948 nepochybovali o tom, že přinášejí pozemský ráj a v nejkratší době o tom všechny přesvědčí. Sovětší poraděnkové ale měli zkušenosti zcela jiné, pokud komunisti za ten svůj režim rovnosti a bratrství nechtějí viset, musí mít mocnou státní policii. "Meč dělnické třídy", jak ji nazval soudruh Gottwald. To má ovšem tu nevýhodu, že nevládne strana, ale tahle instituce. Z tohoto prostředí vzešel jak Stalin, tak Mao, nebo Putin a jejich všemocnost.

Místo všeobecného jásotu se v ČSR začátkem 50. let staly útěky na západ něco jako národní sport. Stbáci postavili (nevím kde) kus před hranicí z NSR falešnou hranici a najali místní převaděče do svých služeb. Ve scénáři byli rovněž německy mluvící herci na oné, jako druhé straně. Převádění nepochybovali o tom, že jsou v Německu a pyšně vykládali o své záškodnické činnosti proti komunistům, která většinou existovala jenom v jejich fantazii. (Asi jako dnešní Afgánci v Německu, co bojovali proti talibánům a na poslední chvíli museli utéct.) Protokoly ovšem byly předkládány komunistické vládě, která zděšena takovouto aktivitou podepisovala další miliony pro StB.
Nato byli emigranti jako přepadeni českými pohraničníky, buď na místě zmasakrováni, nebo odvlečeni do koncentráků. Mnozí do konce života netušili, co se vlastně událo.

Když se v roce 1953 stal ministrem vnitra Rudolf Barák, tak zhnusen tím svinstvem akci ukončil. Nechal dokonce pozatýkat pár z oněch aktivistů. Když prohlíželi dům jednoho místního myslivce - převaděče, našli na jeho zahradě bednu, ve které si držel jako dobytče pološílenou třináctiletou holku, kterou pravidelně znásilňoval. Zvrhlík měl aspoň tolik cti, že se hned oběsil. Něco se o něm psalo, ale ne to, že byl do poslední chvíle agentem StB.
Barák začal skutečně pozoruhodnou kariéru, než se stal nebezpečným i Novotnému, který ho tedy pro jistotu nechal zmizet v kriminále. K tomu dopomohl ještě dost neznámý Lubomír Štrougal, který jeho místo za odměnu převzal. Ten úspěšně přežil Dubčeka a svoji kariéru naplno rozjel po okupaci 1968. Před časem o svém životě vydal knihu, která prý je úspěšná a vyprodána. Já ji nečetl, mám totiž jisté pochybnosti o pravdomluvnosti tohoto člověka.

Tak to nějak na tom světě funguje a dějiny píšou vítězové. Příště zase o tom vláčku...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 18. prosince 2015 v 3:11 | Reagovat

"Barák začal skutečně pozoruhodnou kariéru,...."

Pamatuji rok 1961, kdy jsem jako záklaďák jezdil s Gazem u VKR -vojenské stavby Praha. Tehdy byl "rozkulačen" Barák. Někteří lampasáci z toho měli radost a jiní obavy, co se bude dít. Čtyři roky před tím byli zatýkáni lampasáci, kteří donášeli dříve sovětským "poradcům" a očekávalo se, že po propuštění z basy se přijdou pomstít všem, co proti nim vypovídali. Brzy ten povyk utichl  v "Novotného" umrtvující době.

2 Jaoslav Pokorný Jaoslav Pokorný | E-mail | 18. prosince 2015 v 10:27 | Reagovat

Gregore, to co píšeš je příliš zkratkovité a předpokládá u čtenářů vlastní zkušenosti s tím zrůdným komunistickým režimem. Je to tak hrozné, že tomu dnešní mladá generace (sluníčkáři), nebudou věřit, tak jako mnoho jiných popírá nacistické koncentrační tábory a komíny krematorií. Ten odporný komunistický styl, vraždit nejen své odpůrce, ostatní nevinné ale i vlastní lidi, převzatý od bolševiků, evokuje v člověku pocit na zvracení.

3 gregormoldavit gregormoldavit | 18. prosince 2015 v 11:32 | Reagovat

[2]: JP
Blog je tady pro krátké a jednoduché články, dlouhé by asi nikdo nečetl. Kdo nemá o té době páru, toho to téma nezajímá a nebude číst ani krátký. Pak jsou tu ti, pro které to byla doba zlatých komunistů a těm nemá cenu vůbec něco vykládat. Jenom jim tu dobu zase popřát nazpět. (Od nich uslyšíš jenom nadávky a výhrůžky, to je ti známo.)
Hned jak se k tomu dostanu, napíšu zase další díl. Možná ale více lidí skutečně zajímá, jak to tady vypadá teď na obou stranách hranic, které v neděli začal spojovat tento vláček.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama