Jak investovat úspory? - 5/? Lodě a jejich náklady-2/2

14. června 2015 v 21:14 | Gregor Moldavit

4. Díl: jak-investovat-uspory-4-lode-a-jejich-naklady-1-2

Když zainstaluji článek, automaticky se za ním objeví dvě reklamy. To já nemůžu ovlivnit a pochopitelně za ně taky nic nedostanu. Tentokrát jsem se ale musel ptát, jestli si ze mě nedělají srandu? Za článkem se objevila reklama na nějakou novou komunistickou stranu. No, ale šel jsem se na ně podívat.

KSČ... je vaše šance na
SVOBODU, DEMOKRACII, PRÁCI, SPOKOJENÝ ŽIVOT ... Strategickým cílem ... je socialismus, ...

Inu komunisti, jak z konce 19. století, každému všechno dají, o každého se postarají. K tomu ovšem slibují demokracii a socialismus. Tak to by si měli trochu rozmyslet, ty dva pojmy jednoduše nejdou dohromady. Kdo chce zavést socialismus, nemůže zároveň dělat demokratické volby. Jako úplný vtip tam je obrázek Che Guevary. Mají vůbec tušení, jak to s tím skutečným tenkrát bylo? Vždyť je to asi jako slibovat svobodu a dát si k tomu fotku Stalina, s gulagem v pozadí.

A slibovat "spokojený život"? To už je vyložená debilita pro duševně zaostalé děti. To by znamenalo, že ta strana bude rozhodovat, s čím člověk musí být spokojený. Kdo spokojený nebude, jde do koncentráku. Tak to bych jim věřil, to komunisti dokážou. V každém případě to připomíná frázi, kterou StBáci obhajovali svoji cenzuru informací: " Tím není potřeba znepokojovat dělnickou třídu." To byl jejich způsob dávat někomu "spokojený život".

Ti, co nejvíce nadávali na komunisty, jsou ti samí, co dnes nejvíce nadávají na kapitalisty. Naopak jsem poznal lidi, kteří žili spokojeně v obou režimech. Spokojenost nemůže dát politická strana, tu si musí každý udělat sám.

* * *


Přeskočme zase 200 let od kapitána Cooka. Když v Kalifornii na Sakramento vypukla zlatá horečka, 1847, vypadaly už lodě jinak. Štíhlý a dlouhý CLIPPER, už kovový, ale ještě ovšem pod plachtami, se hnal mořem jako šíp a transportoval obrovské náklady. Dostat se do Kalifornie krytým vozem přes pevninu bylo zdlouhavé a nebezpečné. Lidé si tedy brali půjčky a raději obepluli Mys Horn. Cena lodě, jistě vysoká, se společnosti často zaplatila už první plavbou! (Už Karel Čapek se jednou na cestách po Skandinávii díval, jak nakládají malou kocábku a žasl, co se do ni vejde.) Obeplout Mys Horn ovšem bylo ještě pořád kus těžké a nebezpečné dřiny. (Teď mě napadá zase další náš spisovatel, Jaroslav Hašek. Když táhli s Kudějem Posázavím, potkal nějakého bývalého českého námořníka, propadlého alkoholu. Na ruce mu chybělo několik prstů. Prý mu umrzly u Mysu Hornova.) Loď pobere obří náklad a má relativně malou spotřebu paliva i velmi malé náklady na personál, počítáno na přepravovanou tunu. Nevýhoda je nízká rychlost v našem uspěchaném světě. Poslední výkřik jsou lodě kontejnerové, které umožňují rychlé naložení a vyložení. (Byl to opět jeden český námořník, který mi kdysi tohle vysvětloval. Velké společnosti podmažou v přístavu všechny šéfy a jdou hned na řadu. Nějaká československá loď (Lidice, Republika...?) musí čekat i více dní.

Clipper, tyto nádherné lodě, naštěstí ještě nevymřely, začínající námořníci se na nich dnes pořád školí. Je v tom kus tradice, na kterou si každý správný námořník potrpí. Začínal lezením po stožárech a to je kus jeho životní pýchy!

Nuže, v Kalifornii pak zlatem někdo skutečně zbohatl, ale těch byla spíše menšina. Nejslavnější bude asi jeden kutil z Oberfranken, Lewi Strauß, který si přivezl zásobu pevné plachtoviny a začal pro zlatokopy šít stabilní kalhoty zpevněné měděnými nýty. Jeans! Tenkrát ještě netušil, jak na nich zbohatne. Před smrtí tomu nemohl stále uvěřit a to zase ani netušil, že kariéra těchto kalhot půjde mnohem dále. Když jsem dělal v Praze maturitu, upozorňovali nás profesoři, že nikdo nemá lézt ke zkouškám v nějakých chuligánských texaskách. V tu dobu (konec 60. let) to byl statussymbol. Žádná tehdejší mladá holka by se byla nenechala oplodnit od kluka, který nevlastnil tuzexové džíny. Česká mizerná kopie za české koruny se neuznávala a vedla jen k pohrdání. Leč dnes už je tomu tak, že modré jeans nosí i politici do parlamentu a ředitel firmy se v nich nechá fotit na oficiální stránky. Když jdeme se ženou někam do společnosti, přísně se na mě oboří, ať mě nenapadne vzít si zase nějaké moje horolezecké outdoor kalhoty, ale modré texasky jako každý slušný člověk!

Osobní lodě pak udělaly svoji službu při transportu vystěhovalců do Ameriky. Slavný je Titanik, kterého dokázal kapitán potopit už při první plavbě. O tom už bylo napsáno do nekonečna, ale skutečně to byla chyba kapitána. S letadly pak jejich význam pohasl. Dlouho se lidé domnívali, že dnes už by to nebylo u takové lodě možné, až to jeden vyložený idiot skutečně taky dokázal. K tomu si získal hanbu na příštích tisíc let tím, že opustil loď jako jeden z prvních.

Pro nás v tomto článku jde ale o peníze. Tady je něco pozoruhodného. Ta loď musela stát nejméně miliardu €, ale to já nevím. K tomu přišlo odškodnění pasažérů. Její zvednutí a odtažení opět stálo miliony. Cena jejího sešrotování je uvedena - sto milionů €. A přesto ta společnost nezkrachovala!
Jinak ještě jedna finanční zajímavost k Titaniku. Více námořníků, tedy zaměstnanců oné lodní společnosti, se ve člunech zachránilo. Když se pak zajímali o svůj plat, dozvěděli se, že: Jejich pracovní poměr byl ukončen v okamžiku potopení lodě. Za dobu v záchranných člunech, nebo snad později, už nic chtít nemůžou. To už byl jejich soukromý výlet.

Nyní k oněm Luxusliner, které dnes přepravují tisíce turistů jen tak pro zábavu. Pro společnosti zlatý důl a staví se stále další a větší. Pokud já si v životě určitě něco nepřál, pak udělat si 2 týdny dovolené na takové lodi. Během plavby tam lze tak leda konzumovat (řečeno česky žrát a chlastat) a opalovat se. Když loď zastaví a turisté jedou navštívit místní slavnou katedrálu, pak se do ní asi ani nevejdou, je jich 30 autobusů. Viděl jsem, jak dle programu navštívili jeden "opuštěný" ostrov. Asi tisíc z nich se na něm pár minut prošlo po "opuštěné" pláži. Plul jsem v životě vícekrát na lodích do vzdálených zemí, ale dovolenou si na nich dělat nechci. Zůstanu u cestování na vlastní pěst.
Takže loď je zlatý důl, když se to správně vezme do ruky. Je to hotel, který má příď a záď a je to firma, která transportuje zboží. Ale to neříká nic o tom, že výdělek je zaručený. K tomu ještě nakonec! Jak je to s tím lodním nákladem, nebo všeobecně investicí do komodit?

Jsou lidé, kteří si bokem přivydělávají nákupem a prodejem různých komodit. Zřejmě to ale většině nic moc nepřinese. Jo, to se člověk musí vyznat jako určité organizace překypující láskou k bližnímu! To se třeba tady levně nakoupí naše přebytečná mouka nebo cukr. Chvíli se počká, až přijde neúroda v Africe. Pak se zveřejní záběry hlady umírajících dětí a udělá sbírka v Evropě na jejich záchranu. Za ty peníze si organizátor sbírky od sebe tu mouku za trojnásobek její ceny koupí a doloží notářům, že vybrané peníze byly skutečně k onomu účelu použity. Pak se tam ta mouka doveze a v přístavu si ji vyzvedne organizovaná kriminalita. Vojáci v uniformách s náklaďáky, kteří ji dostanou zadarmo a odvezou někam prodat do vnitrozemí. Aby se mouka směla vyložit, je napřed nutno dát hezký dar panu prezidentovi země, třeba zlatou postel pro jeho konkubínu. (Jestliže nás dojímají umírající děti v africké zemi, prezidentovi té země je to úplně jedno. Pro něj zcela běžné, chudí přeci hlady umírají. Co má bejt?) V lodi ještě něco zbylo, to se před filmovou kamerou rozdá těm místním hladovým. V přístavu jsou i místní zemědělci, kteří přes všechnu nepřízeň počasí dokázali své obilí vypěstovat a sklidit. Ti ho nyní potřebují prodat, aby mohli nakoupit zemědělské nástroje. To ovšem není možné, mouka se tam rozdává zadarmo. Tím jsme tedy našimi penězi přispěli k obohacení pár černých i bílých zločinců a zničení zbytku fungujícího zemědělství v onom africkém státu. Ale koho to zajímá?

Evropané by si měli všeobecně dát pozor na takovéto "humanistické" sbírky! Tak třeba evangelická církev přijde s nápadem: "postavíme černochům v Africe školu." No a začne vybírat. Pak se v kostele můžete podívat na hezký obrázek černoušků, jak jdou do takové stodoly, 4 kůly v rozích, pár prkýnek a střecha pokrytá palmovým listím. (Vybralo se půl milionu €, hodnota stavby ani ne stovka.) Je tam dokonce anglicky napsáno "škola" a přesto je to jenom lež a podvod. Ona to není škola, je to evangelická škola. Nevyučuje se tam "vědět", ale přesný opak, "věřit". Církev svatá si tak hledá ovečky pro své vymírající středověké bohy, na které už v Evropě sotva kdo věří.

Nyní k tomu nejlepšímu kšeftu, jaký kdy na moři existoval. Ještě lepší, než vézt cukr, mouku, otroky, zlato, nebo dokonce i drogy. Transport migrantů, běženců. Černoši se nahňahňají do beznadějně přeplněného vraku nějaké bývalé rybářské kocábky, v poslední době i do gumového člunu, a odstrčí od břehu. Tím je vše vyřízeno, dále ať se postará běloch na druhé straně moře.

Pro kriminální organizace těchto novodobých obchodníků s lidským masem jistě obří výdělek. Každý musí zaplatit i několik tisíc € no ale když se neutopíš, pak: "V Evropě tě pak bílý idiot tisíckrát odškodní. Když už tam jsi, stačí natáhnout ruku a běloch ti na ní položí peníze."

Nakonec to tak nějak funguje, tady se nastaví dlaň a Evropan na ní pokládá peníze. (Zkuste přijít do Afriky a natáhnout u černocha ruku! Patrně si zaklepe na čelo.) Jenže s těmito lidmi jsou importovány i problémy jejich zemí. Nemoci, špatná hygiena = odpadky na každém kroku, nezaměstnanost analfabetů, občanská válka, kravál, kriminalita ... A v neposlední řadě přemnožení, tito lidé jsou velmi plodní. Existuje výraz "tragedie Afriky". To není tragedie kontinentu, nýbrž tragedie těch lidí. A tuhle tragedii si s nimi právě importujeme k nám. Zřejmě si ale s budoucností Evropy nikdo z dnešních politiků hlavu neláme, po nás potopa. Oni určují (nesmyslné) kvóty. My jsme přeci sociálně zaměření. (Dcera, která vystudovala na Maltě, říká, že Malta už nebere nikoho a každý si může rozkazovat co chce. Vždyť byli celá léta první na ráně. Jednoduše už se tam nikdo z Afriky nevejde a tečka! Ostatní státy si každý rok můžou ke své kvótě připsat ročně jednu nulu.)

Když takový černoch přistane (přivezen italskou lodí) někde na Sicílii, pak vytáhne jakýsi moderní mobil, který já asi mít nikdy nebudu, a brkne příbuzným do Afriky. "Vyšlo to krásně, přijďte všichni."
Kolik to je všichni? Projděte si Afriku a zeptejte se, jak si představují svou budoucnost? Sto milionů černochů vám řekne "loď na Lampedusu".
Právě v televizi vykládají o tom, jak musíme těm černochům hned dát práci. A kde ji pro ně vezmeme? A chtějí oni pracovat? Jako co? Já vím, je to všechno rasismus, ale tohle je konec Evropy.

Závěrem: jak je to s těmi akciemi, 12% na kontejnerové lodě?
Před pár lety mi dcera ukázala jakýsi prospekt: 12% na výrobu převratných pellets. To jsou takové dřevěné bobky na topení. Mají mít větší výhřevnost než suché bukové dřevo, existují kamna, která si je sama nějak přikládají, takže bezpracné a nezávislé na Putinovi, jestli nám zdraží plyn. Dřevo máme sami. Pokud ale vím, tak je to celé pořádně drahé, možná stojí více než plyn i s Putinem. (Já to řeším tak, že kácím stromy na svém pozemku, rozřežu, naštípu a přes léto usuším. Člověk se u toho ovšem tak zapotí, že už ani nepotřebuje zatápět.)

Dceři jsem mohl říci, že 12% v době, kdy banka dává hypotéky na 2% je blbost a podvod. Kdyby někdo takové papíry měl, tak je nebude nikdy prodávat. Ale kde by se při dělání dřevěných bobků mělo vzít 12% pro nějakého investora? U lodi, která stojí řekněme půl miliardy, tomu už může být jinak, ale přesto... Papír vynášející skutečně 12% normální člověk nikde nekoupí.

Jak to funguje? Nebyl jsem u toho, neznám konkrétní čísla ani jména, jenom tak složeno ze střípků, které se prokecly.
Pan ředitel fondu začne prodávat akcie na kontejnerové lodě, které jsou posledním hitem a vynášejí obrovské peníze. Pochopitelně si vyměří plat, který je u ředitelů fondů přímo kosmický. (Nezávisle na ne/úspěchu! Podívejte se kolik vydělal Hušák na tom, že zkrachoval Sazku.) K tomu potřebuje poradce, spolupracovníky, ... takže peníze jenom prší a v kase jich pořád ještě není ani na nějakou kanoj na Lužnici. Ale akcionáři dostávají dividendy, vyplacené z prodeje dalších akcií, takže to budí důvěru a prodává se dále. Nakonec je tu kapitál a kontejnerová loď se postaví. Teď už ji jenom naložit a poslat na cestu. Jenže tyhle kšefty mají mezi sebou rozdělené oligarchové, jejichž kořeny sahají až někam do časů Lübecké Hansy. Možná se mezi sebou hádají o nějaký ten podíl, ale určitě si do kšeftu nepustí nikoho nového i kdyby měli podmazat ředitele všech přístavů v severní Evropě! Ta loď tedy existuje, ale stojí prázdná v přístavu, kde za její parkování denně nutno zaplatit pořádnou sumu. Takže ono je nakonec finančně výhodnější ji nechat zmizet. Vše lze akcionářům bezezbytku vyúčtovat. Loď odpluje do Bangladéš, kde pracují dělníci za 90€ měsíčně, těžká, nezdravá a nebezpečná práce bez pojištění. Ti ji zase rozeberou na kusy a ty se rozprodají na váhu materiálu. Management fondu si vezme své pracně vydělané miliónky někam do Švýcarska, ožebračení akcionáři, z nichž pár do toho dalo životní úspory, si můžou jít někam k soudu stěžovat. Jenže i kdyby vyhráli, kdo jim ty peníze má vrátit? Nejsou! Ale oni vyhrát ani nemůžou, protože všechny účty jsou v nejlepším pořádku.

Takže to byl spíše návod, jak neinvestovat. Možná někomu skutečně padají peníze z nebe, ale to už musíte nějaké mít. Druhý milion se vydělává snadněji, než první pětka.

Pokračování...

Dodatek 23.06.2015
Vatikánský kardinál je podezřelý z toho, že přesměroval 30 miliónů eur (asi 800 miliónů korun) z italské státní kasy určených pro dětskou nemocnici...
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/373056-vatikansky-kardinal-mel-zneuzit-stamiliony-ze-statni-kasy.html
Tohle "odklonění" peněz pro zbožné účely, je u církve kupodivu velmi časté.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 15. června 2015 v 16:50 | Reagovat

Dobrý den pane Moldavite.
S návodem na zbohatnutí si hrajete, jako srandista a blbečkama.
Zrovna dnes jsem prodal pozemek (kde jsem sousedil s veřejnou cestou a 1/5 mi darebové vždy rozjezdili). Tak jsem se těšil na výnosný tip, kde těch cca 12000 eur okotím. Vidím, že je to zase na mně.
Budu musit pobídnout družstvo, kde mám podíl, aby vypsalo půjčku na rozšíření své činnosti.
Už jsem jim to jednou poradil ( v době kdy chtěla banka 14% úrok a zapsanou zástavu ). Tehdy jsem jako předseda kontrolní komise dokonce nahradil odpovědné funkcionáře ( měli bobky ) říci zaměstnancům "vážení v sezoně od 1.5. do 30.11. ( byly přesčasy ) se odkládá 33% mzdy k výplatě až k 1.12. s 12% úrokem". Rovněž vypsané zápůjčky ( moje matka nakonec upsala 50000kč ) se úročily 12% a bez daně. Matka to tam měla 3 roky a čtvrtletně brala 1500Kč, což jí vylepšovalo nízký důchod. Zaměstnanci při oznámení mručeli, ale zaručil jsem se a vše dostali. Druhý rok to navrhovali už sami, protože před Vánocemi brali vlastně 3 výplaty. Družstvo nemělo žádnou zástavu a se zápůjčkou hospodařilo svobodně bez dozoru banky.

2 nar.soc. nar.soc. | 15. června 2015 v 17:30 | Reagovat

Pro malé částky existuje v ČR zaručené investiční zhodnocení. Lze spořit na důchod. Penzista si může uzavřít smlouvu o důchodovém spoření na 5let (úspory jsou přístupné v 60letech věku).
Měsíční úložka je 300 - 1500Kč s roční prémií od státu od 600 - 1800kč. Při propočtu to dělá od 12 - 10%. Podmínka je 5let šetřit a důchodce ( 60let ) může celou částku svobodně použít. Spořit lze opakovaně bez věkového omezení.

3 nar.soc. nar.soc. | 15. června 2015 v 17:40 | Reagovat

Do třetice existují v ČR podílové fondy. Před 8 lety byl výhodný Dluhopisový fond, vynášel až 15% se zdaněním výnosu ( 15%) to dělalo asi 12,5% čistá ruka. Dnes vynáší tyto fondy 2 - 4%.
Mám ve dvou fondech pár tisíc, ale zatím jsem nezbohatl a jak to vypadá ani nezbohatnu. Převedu ty peníze na důchodové spoření ( leží ve fondech už 7let ).
Min. financí vypisuje státní obligace pro drobný prodej, hned se po nich jen zapráší. Vynášejí kolem 5% ročně se splatností 5 let nebo 7% se splatností 10let. Lze je prodat z ruky, ale se sníženým výnosem nebo i bez něj.

4 nar.soc. nar.soc. | 15. června 2015 v 17:49 | Reagovat

Použil jste v článku obrat "dělnická třída". Už před 45 lety byl ten pojem zpochybněn výkladem.
Pracující pracují ( třeba na pitomosti ), ale dělnická třída se o pozitivní výsledek dělí!!!
To jsem mimochodem řekl u prověrkové trojky v r. 1969 a už jsem byl z KSČ ven!!!

5 Gregor Gregor | 15. června 2015 v 18:02 | Reagovat

[1]: nar.soc.
"Tak jsem se těšil na výnosný tip, kde těch cca 12000 eur okotím. Vidím, že je to zase na mně."
Denně si můžete koupit štosy novin a časopisů, kde dostanete tisíce nabídek. To samé v každé bance a u různých spekulantů. Můj článek je jistě spíše vyprávění. V každém případě je zdarma a čtením nic neriskujete. Když se na to ovšem podíváte blíže, tak určitou hodnotu obsahuje. Jsou v něm návody, co člověk určitě dělat nemá.

6 Gregor Gregor | 15. června 2015 v 18:15 | Reagovat

[4]: nar.soc.
"Použil jste v článku obrat "dělnická třída"."
Z KSČ mě nikdo vyhodit nemohl, protože jsem v ní nikdy nebyl. Z pionýra mě taky nevyhodili, protože se tam nekádrovalo. Jedno ovšem vím dodnes, že mě jejich přísaha a "buď připraven" šlo akorát na nervy a pochodovat v šiku jsem pudově nenáviděl. Ale na vystoupení jsem ve věku 10 let taky nepomýšlel. Byli jsme tam všichni, jenom za pionýrský šátek jsem se už v 50. letech začali stydět. Myslím, že v roce 1960 už ho nenosil ani poslední blbeček.
Přišla pro mě i doba, kde jsem se se otázal, co je to "dělnická třída", která v socialismu údajně vládla? Nevím to dodnes, ale za to vím, co to určitě není. Suma dělníků. To by se jich byl totiž někdo byl musel zeptat, jak si tu vládu představují? Něco takového se ovšem nikdy nestalo. Za tuto třídu vládl instalatér Novotný.

7 nar.soc. nar.soc. | 15. června 2015 v 23:19 | Reagovat

[6]:

Čtu knížku "Mluví k Vám Ferdinand Peroutka". Je to třísvazkové dílo. I a III. díl jsem si musil objednat v knihovně a za 50Kč mi byly díly zapůjčeny až z univerzitní knihovny z Olomouce na jeden měsíc. II. díl má zdejší knihovna darovaný z nějaké pozůstalosti. Dílo bylo vydáno v r. 1992 v češtině v malém nákladu a šmytec. Jsou to relace FP psané pro Svobodnou Evropu. Po přečtení si člověk utřídí názory na proroky komunismu i na jejich skutky.
FP zajímavě rozebírá Leninovy lži. O diktatuře proletariátu ( naprosto vymyšlená fikce ) kdy Lenin o kus dál tvrdí, že proletariát je líný, neschopný myšlenky a sledující individuální přízemní cíle. Proto musí mít vedoucí sílu = komunistickou stranu = cca několik set lidí ovládaných strachem a šířící strach mezi další straníky. Na neozbrojených nestranících nezáleží, ti jsou jen hnůj revoluce. Oblbování proletariátu došlo Leninem až ke tvrzení, že v komunismu bude vše jednoduché a na řízení čehokoli bude stačit jen malá násobilka ( vše je v poznámkovém aparátu doloženo odkazem na pramen ). Všechny tyto kydy měly jen jeden účel, získat vládní moc.
Po získání moci se jede další léta setrvačně, potírá se inteligence " děvka sloužící vždy vládnoucí moci". V Rusku se to zkomplikovalo obrovskými vzdálenostmi, setrvačností a navíc stalinským terorem. Potřeba vzdělanosti (převzetí nějakých znalostí od "přeživší inteligence") se ukázalo nutností pro zvládnutí akutních potřeb. Ovšem teze o diktatuře proletariátu se souběžně opakovaly rovněž, až došlo na generační střet. Staří trvali ( dodnes trvají ) na zásluhách a mladí chtějí pokročit ve společnosti ( ti bezcharakterní chtějí vytlačit zasloužilé a nejlépe je odkráglovat ). Tato esence skutečných pohnutek komunismu se stále opakuje.
Peroutkovo dílo by měli číst všichni maturanti povinné, aby získali nadhled nad lidskou stádovitou blbostí.

8 Gregor Gregor | 16. června 2015 v 11:20 | Reagovat

[7]: nar.soc.
Něco podobného mám na mén blogu v dějinách VŘSR. Marx řekl, že kapitalisti mají vybudovat hospodářsky vyspělou společnost a proletariát jim to pak vezme. Na to ovšem Lenin ve feudálním Rusku nemínil čekat. Prohlásil Marxe za neukončeného a definoval, že socialistickou revoluci provede jedna organizovaná strana. Poněkud si nechal pro sebe, že to už pak není revoluce, ale vojenský puč jedné strany. K moci se tak nedostává proletariát, ale pár šílených a bezohledných aparátčiků. "Diktatůra proletariatu" je diktaturou jedné mocenské kliky, tedy několika všemocných stranických oligarchů. Vše je pak podřízeno výhradně jejich zájmům. Za Lenina proletariát hladověl a pracoval ve fabrikách pod bodáky jeho čekistů. O životě za cara mohli jenom snít. Dzeržinského čeka jenom během Leninovy vlády vyhladila zhruba půl milionu ruských občanů. Většinou inteligenci.
http://gregormoldavit.blog.cz/1110/lenin-a-leninismus-trochu-jinak-4

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama