Jak investovat úspory? - 3/? Kozák a pyramidový obchod

8. dubna 2015 v 21:45


Takže nějaké vydělávání peněz, kde se člověk nepřetrhne a za pár let má vyděláno na celý život. Leckde se to při školení tak slibuje.
"Chcete se dřít celý život ve fabrice, když můžete mít v 50i vystaráno? ..." a tak nějak dále. Většinou se za tím nachází zdánlivě jednoduchý zdroj úžasných zisků - "přímý prodej". Tak se na to podíváme.

V 90. letech jsem koupil pro rodinu poměrně velký a luxusní byt. (O tom bude taky řeč.) Bohužel si v tom domě koupila byt taky jedna rodina z Ukrajiny. (Aussiedler.) Tohle stěhování národů měla mimo jiné na svědomí jedna významná obchodní organizace, jménem církev svatá. Akce plná křesťanské lásky, na účet daňových poplatníků, jí vyšla perfektně. Mohla uvádět čísla, jak jí přibývají ovečky. Že importované z východu, to už nepsali. Rusové jsou dost zbožní i když to třeba s křesťanskou láskou zrovna nepřehání. V tom kraji žilo a pracovalo mnoho Turků, Řeků a Vietnamců a dalo by se říci, že s nimi nebyly problémy. S občany ze SSSR bohužel byly a značné. Církev si mnula ruce, ale běžný občan na to doplatil daněmi, rozředěním důchodové kasy a rovněž snížením životní kvality. Naše malé město muselo po jejich příchodu zdvojnásobit náklady na čištění města, podstatně stouply násilnosti, kriminalita a hlavně - hluk.

Nečekala na ně jenom církev. Tento Ukrajinec, zvaný v domě Kozák, byl hned krajany naverbován k Amway. Jedna z těch letadlových prodejních firem, kde každý nabízí zboží a zároveň zase verbuje další. Tedy pyramidový systém. Jestliže jsem církev svatou nazval obchodní organizací, pak tato obchodní firma je zase naopak skoro náboženská sekta. Její členové v sobě mají jakousi podivnou víru, kterou mi silně připomínají Svědky Jehovy. Každého se snaží přesvědčit k nim přistoupit a nelitují času ani energie. Zřejmě jsou i pod tlakem té společnosti a každý zase tlačí na ty pod ním. Mám silný dojem, že někomu ten vstup podepsat, znamená dostat řadu přísných šéfů, kteří ovšem nic neplatí.

Koho Kozák potkal, toho zval na nějakou ukázku katalogů a přednášku o přistoupení na jeho víru. Jak ale sám za čas přiznal, fungovalo to zase jenom u dalších přistěhovalců z Ruska. Ostatní se jaksi přesvědčit nenechali. Kozák splácel byt, ale k tomu si koupil ještě černé BMW za 100 000 DM. Prý jen trochu na dluh, on má velké příjmy. Měl nejprve své zaměstnání jako dělník, z toho byl pak za cosi vyhozen, což prezentoval jako vlastní odchod, za účelem věnování se plně obchodu. (Nabízet sousedům čistící prostředky.) V jedné době dokonce vykládal, že staví dům a ten byt chce přeměnit na firmu, kde bude mít asi 10 zaměstnanců. (Dle německých zákonů by to byl nesměl, byty v tom domě byly určeny výhradně k rodinnému životu.) Nikdo ho pochopitelně nebral vážně a tak se s ním nehádal.

Jednou mě zase lákal, že ti, co to u něj podepsali, vydělávají 8000 DM měsíčně. On prý tak 10 000 DM. Kdyby ten Kozák byl řekl, že mu to dává měsíčně 100 DM, byl bych se domníval, že si poněkud přisadil. Ale takhle bylo jasné, že je to Ilja Muromec, který jednou rukou vytrhl ze země vzrostlý dub a sto Tatařínů jím pobil. Dovedl jsem si představit ty v té pyramidě pod ním, kteří uvěřili a podepsali. Každému z nich bezpochyby nadával, "všichni ostatní vydělávají 8000 měsíčně a ty jsi ještě neprodal ani jedno mejdlo!"

Občas večer se ženou, vyšňoření, ona s odvážným výstřihem, vyjížděli oním BMW lákat své krajany. Ta pyramida směrem dolů se prý dědí od potomků a je na věky. Jak jsem se ale odjinud dozvěděl, potomci by zdědili i povinnost platit roční poplatek (80 DM), kupovat katalogy za vlastní peníze a dělat vše neplaceně, jenom za provizi, ve volném čase. Odradit si své přátele neustálým vnucováním produktů a jednou týdně se dostavit (u nás 50 km) do nějaké hospody na jejich školení. Tam jsou členové motivováni a obchodně školeni. Ona motivace je tedy skutečně úspěšná, až nějak zcela nepřirozeně. Dokážou tam členy přimět k takovému jásotu a potlesku, že by nad tím zbledl závistí každý komunistický ideolog. Co se týče oné obchodní kvalifikace, to už je horší. Kozák sice všechny v domě zval a přesvědčoval, nikdo mu ovšem nikdy nepřišel a nic nekoupil. Vždyť to všechno bylo v každém obchodě kolem. A stát se členem jeho náboženské sekty? To dokázal skutečně jenom ten nový, sovětský člověk.

S nikým z této instituce bych se o jejich závratných výdělcích nehádal, někteří třeba i něco vydělají, ale u něj tomu bylo dále takto:
Ta rodina měla skutečně jeden zázračný zdroj příjmů a to byla matka jeho ženy. (Přes ni oni byli Němci.) Ta mi občas brečela na zahradě, že má jediné přání - nazpět na Ukrajinu, pryč od té hnusné familie. Prý ji za celý rok nevzali ani do kostela (1 km), na to nemají čas. Jenže ona měla německý důchod a sice velmi dobrý. Ačkoli do té kasy nikdy nedala ani fenik, lepší než běžný Němec, který do ní platil 40 let. Ten si brala ta rodina a jí dávala jen životní minimum. Proto ji taky držela coby zajatce. Na jejich výdaje ten důchod ovšem nestačil.

Jednoho dne zmizel BMW, rodina chodila pěšky. Pak zmizel Kozák. Babka mi řekla, že je v nemocnici. Zmlátila ho ukrajinská mafie - neplatil jim dluhy. Ta věc funguje tak, že si vyhlídnou vhodné typy (Kozák byl mentálně slabý, ale fyzicky silný) a dají jim půjčku třeba na luxusní auto. Že ji nesplatí, je jim předem jasné. Pak je zmlácen a když chce přežít, musí plnit rozkazy. Třeba se jde tuhle noc něco vyloupit, nebo ukrást auto. A když ho policie chytne, co se děje? On zná jedno fiktivní jméno svého velitele, víc nic. Když vyleze z basy, pak jim ty peníze pořád dluží a je dále v jejich moci. (Jestli mu ten kriminál nějak z dluhu odečtou, mi není známo.) Pak se objevil jedné noci a volal z ulice, ať mu hodí aspoň 100 marek. Do baráku už ho rodina nepustila. Oni na něj zase volali, ať jde do prdele. Hypotéku nespláceli, zázračné měsíční příjmy zřejmě nestačily, spíše neexistovaly. Byt si vzala banka a Kozáková mi už docela poctivě řekla, že byt je pryč, jdou někam všichni do jedné cimry a banka přesto od nich ještě chce peníze. Ten vtip je totiž v tom, že když si banka vezme byt, odečte z dluhu pouze tu cenu, za který ho prodala. A někdo z nich ho třeba prodá kamarádovi za směšnou cenu a balíček peněz do vlastní kapsy. Původní majitel pak platí dále hypotéku a ještě někde činži. Kozákové se ho totiž prodat nepodařilo, v tu dobu se do té čtvrti nastěhovalo tolik sovětských občanů, že se z toho stalo ruské ghetto a nikdo z německého obyvatelstva by tam byl nešel ani na procházku. (Naše dcera dorostla, vydala se do světa a my náš byt úspěšně prodali jedné ruské rodině za normální cenu. Bylo v tom ale dost štěstí. Těch zájemců totiž bylo skutečně málo, nepřišel se na něj podívat ani jediný Němec.)

Každý si musí uvědomit, že peníze nepadají z nebe a takové zkazky o zázračných příjmech nutno brát s velkou rezervou. Ve zmíněné instituci si příchozí má hned udělat další pyramidu pod sebou, na které zase vydělává. Podle určitého počtu směrem dolu se to dost dětinsky nazývá smaragd, (třeba asi 10), diamant, double-diamant a nějak dále. To už ovšem není otázka víry. Kdyby to tak skutečně fungovalo, pak by jejich členy v Německu už dávno musel být mnohonásobek počtu obyvatel celého státu.

Já to všechno chápu, je to hrozně lákavé. Pro člověka není nic příjemnějšího než vědět, že když se ráno probudí, už má něco vyděláno, aniž by byl pohnul prstem. Kdo se sám nechá přesvědčit, ten také uvěří, že se právě tak nechají přesvědčit ti ostatní. (Ať už jde o víru jakoukoli, jehovisti, komunisti, ...!) Ale průměrně vzdělaný člověk by měl mít trochu soudnosti. Tam, kde se nabízejí nějaké zázračné výnosy, se nezbytně musí jednat o věc nereálnou. Tady v Bavorsku si nějaký Cikán založil autodílnu a od svých "krajanů" si na ni bral půjčky. Zato jim slíbil 20% na jejich vklad a sice měsíčně. Snad nemusím psát, že nikdo nikdy neviděl ani %, ani svůj vklad. Ona vesnice, kde údajně měla být ta autodílna, pak byla nějakou dobu obležena věřiteli. Místní obyvatelé byli zděšeni, když je náhle obklíčila kolona cikánských vozů. Někdo by řekl, že tito lidé holt moc počítat neumějí, na to by absolvent obecné nikdy nenaletěl. A co říkáte tomuto případu, kdy někdo slíbil 200% a uspěl?
http://www.novinky.cz/krimi/363232-falesny-slechtic-ktery-lidem-sliboval-zazracne-zbohatnuti-dostal-10-let.html
Příště taky něco o různých půjčkách s úroky 12 %, číslo z nějakého důvodu oblíbené. Vis následující příklad:
http://www.novinky.cz/domaci/365449-odborarsti-predaci-utopili-miliony-v-bezcennych-dluhopisech.html

Byl jsem v obchodní branži, napsal třeba řadu programů pro firmu BAUHAUS. Kompletní řízení jejich obchodu od Bestellvorschlagsgenerierung, až po vyhodnocení obchodních úspěchů. Všude samozřejmě dodavatel, tedy obchod nepřímý. Nemá to náhodou nějaké důvody?

Nyní tedy vysvětlení onoho výrazu "přímý prodej".
Firma vyrobí zboží a prodá 1 kus za cenu x dodavateli obchodních domů. Ten zásobuje ty prodejce, kteří ho považují za spolehlivého. Obchodní dům od něj zboží odkoupí za cenu 2x a dá do regálů pro své zákazníky za cenu 4x. Když si chce normální spotřebitel koupit třeba televizi, nemůže jít někam do výrobní firmy PANASONIC, tam se neprodávají. A kdo vůbec ví, kde se ta fabrika nachází? Ale firma OKTOMEDIA, právě tak BAUHAUS u jiných produktů, by to přeci vědět mohla a tím onoho dodavatele jednoduše vyřadit. Vždyť by to měly za polovinu. Jenže ten vtip je v tom, že neměly. Kdyby tomu tak bylo, dávno by se to praktikovalo. Onen dodavatel má svoji funkci. Když firma BOSCH vyrobí elektromotory, má pro ně i své přímé odběratele. Přesto si najde onoho meziobchodníka, který zboží převezme, stará se o transport a rozděluje mezi odběratele. Ten se baví s firmou BOSCH a odběratelé zase s ním. Tak se to vyvinulo z praktických důvodů.

(A mimochodem, myslíte si, že když si v Německu koupíte elektromotor s vyraženým BOSCH, že byl od ní vyroben? Může být, ona je skutečně vyrábí, ale nekonečný počet taky dováží třeba z Taiwanu. I s transportem je to pro ni levnější, než si je dělat sama. Svým razítkem pouze přebírá záruku. Toliko pro všechny ty dnešní "vynálezce", kteří stále znovu přicházejí s onou myšlenkou:
Na co dovážet ponožky z Číny? Platíme jejich kapitalisty, zlodějské meziobchodníky, lodě, které svými komíny zamořují vzduch a kamiony z Hamburku i s jejich majiteli špedic. Když je vyrobíme u nás, tohle všechno odpadne a ještě budou mít práci naši nezaměstnaní!
Moje odpověď: Tak proč už to dávno nepraktikujete? Ale když to zkusíte, budete se možná divit. Nejspíše zjistíte, že kdybyste je byli dovezli z Číny, vydělali byste více, než prodejem těch vlastních. Navíc by vám žádný komunista nenadával do kapitalistických vykořisťovatelů dělnické třídy. Ale ano! Nevěříte? Podívejte se na nějaké takové to fórum na internetu. Kapitalista je přeci vrah, je potřeba ho pověsit a majetek, který si nakradl vykořisťováním, mu sebrat. Nyní je to onen vynálezce sám, kdo dal lidem práci a plat, kdo si sám vydělal. Nyní je tedy on tím kapitalistou, který zaslouží zastřelit. Od těch, kteří mu před časem přikyvovali, když chtěl sám střílet jiné. A jak řečeno, výrobní cena ponožek by asi přesáhla nákupní cenu těch čínských i s tím transportem.

Nyní ještě k onomu vynálezu přímého prodeje, ve formě pyramidy. Firma, třeba v USA, pošle zboží přímo svému obchodnímu zástupci v Praze. Ten ho vyzvedne na poště a přinese do bytu zákazníkovi, který ho od něj před tím objednal. Ten zaplatí 100%, zástupci firma dá maximálně 25% a zbytek je pro ni. Jak si každý povšiml, chybí tu nejenom dodavatel, ale není potřeba stavět obchodní dům a platit prodavače. Jenže z Ameriky šel jeden balíček mejdla, který stál jednoho člověka neúměrně času. Té firmě to funguje, majitelé bohatnou. Horší je to s tím přímým obchodníkem, který hledá ty zákazníky, přesvědčuje a pak dodává. Ať si ten výdělek přepočítá na hodinu své práce, k tomu ono školení, roční poplatek a katalogy. Ti dole v té pyramidě už spíše jenom doplácí.

A přímý prodej? Vedení takovéhoto úspěšného pyramidového prodeje bude mít asi jiné starosti, než výrobu zboží. Jistě jejich ukázková továrna existuje, ale považuji za pravděpodobné, že většinu zboží nenápadně kupují u jednoho velkovýrobce a dávají na něj pouze svoji etiketu. Tím je ovšem onen "přímý prodej" toliko frází pro verbování nových členů. A o ty tady jde! Děti totiž občas přemluví rodiče, soused souseda a tak se najde zákazník, který by o zboží jinak třeba vůbec neměl zájem. Navíc si myslím, že ti členové si to kupují spíše sami, aby vykázali nějaké obchodní úspěchy. Ten skutečný obchodní úspěch je tady ovšem jenom pro tu firmu.

Pokračování ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 10. dubna 2015 v 21:30

Zmíněné návody jsou pro úplné blbce. Koupil jsem v r. 1992 od firmy Volhu 24. Chtěli za ni napřed 24000.-( zůstatková účetní cena = 3roky po GO ). Vysmál jsem se a nabídl 8000.-. Jezdil jsem s ní, byla neseřízená a spolkla i 20l/100km. Nakonec rezignovali a krám byl můj. Seřídil jsem ji ( koupil nový rozdělovač a stáhl spotřebu na 9,5litru). Koupil jsem také nové pneu na ráfcích ( vše z vyřazených zásob za 40%). Objezdil jsem celou rodinu, dva roky jsem vozil funkcionáře odboráře na sleziny za cesťák á 5Kč/km + benzin. Začala haprovat el.instalace, tak jsem ji prodal Ukrajinci se starým rozdělovačem a oježděnými pneumatikami za 15000.- + 2800.- za zmíněné součástky. Na cesťákách jsem inkasoval asi 32000.-.
Volhy si povšiml nějaký Cikán s Volhou kombi a trápil mne o rady a pomoc. Měl jsem díly z jednoho Svazarmovského autoservisu za 20% hodnoty, asi za 4000.-Kč ( mám je v podstatě dosud ). Chlapíka jsem zásoboval a dověděl se jak "bohatne". Zajel si s kombíkem do Neratovic a nakoupil aviváže ve fabrice v 50l balení za odbytovou cenu. Sebral kdejakou PET láhev a hadičkou stáčel aviváž do 2/3, zbytek dolil vodou. Pak to naložil, sebral svých 5 děcek ze školy a vyjel po vesnicích prodávat "levnou" aviváž z výprodeje. Haranti všude vlezli, trápili brečením, až vše rozprodali. Přiznal přes 50% prodejní obrat. Vzal si ode mne 4 zimní kola a prachy nikde ( 6000.-). Navštívil jsem ho v jeho bydlišti a ukecal na prodej toho kombíku ( už měl cosi jiného ). Kombík byl bez TProhlídky a domluva byla 8000.-. Opravil jsem řízení, provedl TP. Nechal nalakovat a po nějakém  čase šla i tako Volha k báťuškům za 18000.-.Podobné kšefty už dnes zopakovat nejde. I ty lidi z Východu už Brežněvovy saně netáhnou. Třetí Volhu už bez papírů jsem měl za 4000.- s bednami součástek, byla shnilá a letěla za 1000.- do šrotu. V součástkách zde leží asi 4 - 8000.- ( startery, alternátory, přístroje, snímače, hlava, převodovka, diferenciál, světlomety, koncové lampy a buhví co ) už je po tom sháňka.

2 gregormoldavit gregormoldavit | 12. dubna 2015 v 11:11

[1]: nar.soc.
Starých vraků jsem měl hodně, na žádném jsem nikdy nic nevydělal, ale s jedním jsme třeba dojeli na Sicílii, s druhým na Gibraltar. Jestliže někdo dnes brečí, že ta svoboda cestování je k ničemu, když on nemá peníze, pak by se měl spíše za svou neschopnost stydět. Takové cesty nás nestály skoro nic, kromě benzínu. V autě jsme vždycky i spali a vařili.
Jednou jsem koupil AUDI 100 za 100 DM, že má TÜF za 10 měsíců, kterým už neprojde. Za tu dobu jsem s ním ale hodně najel. Jenom šel na 3 válce. Vymontoval jsem z jednoho svíčku a zkusil dát studenější. Povedlo se, od té doby šly všechny 4. Dokonce v něm bylo všechno na knoflíky a fungovalo. Jinak jsem v tu dobu v každém autě doléval olej a drhnul svíčky drátěným kartáčem. V mém dnešním autě ani netuším, kde se svíčky ukrývají? Mám takové to auto, co nemá startér. Jednoduše se rozjedu a když auto uzná za vhodné, tak si samo nahodí spalovací motor.
Možná jsem to se ženou udělal celkem správně s domem a pozemkem. Obojí zpustlé, když jsme je před 2 lety koupili. Dům ovšem v jádru zdravý, pevný a suchý, to je důležité. Za ty 2 roky mojí práce by hodnota byla jistě tak o 20 000€ vyšší. Kromě práce jsem ovšem musel investovat i hromadu peněz. Prodat, vydělat a začít znova podobně, by mě snad i bavilo, ale je to nereálné. Koupě domu je spojena s takovými poplatky, (grunderwerbsteuer, notář, makléř), že se to nemůže nikdy vyplatit. Navíc, co si budeme vykládat, mi jde na 70 a ten denní výkon už pomalu nestojí za řeč. Takže tady už musíme dožít. Doufám ale, že si umřu poctivě na zahradě s lopatou v ruce a ne někde v nemocnici!

3 Pavlína Veselá Pavlína Veselá | E-mail | 10. června 2015 v 11:14

Dobrý den, na Vašich stránkách jsem nikde nenalezla Váš kontakt. Obsah blogu se mi velice líbí a chtěla jsem Vás
kontaktovat ohledně nabídky spolupráce s jedním z největších českých internetových knihkupectví. Pokud to bude jen trochu možné, napište mi, prosím, na pavlina@megaknihy.cz. Do předmětu uveďte adresu Vašeho blogu. Těším se na spolupráci, Pavlína Veselá

4 Invo Invo | 16. března 2016 v 10:06

Já jsem své úspory investoval do zlata, myslím, že je to jediná dlouhodobá jistota.

http://www.investicnizlato.cz/

5 Elisa Elisa | 16. března 2016 v 10:38

Vím, kde si můžete zjistit aktuální cenu zlata kdykoliv:

http://www.zlatoceny.cz/

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama