Brigádník, domovní důvěrnice, StBák, vekslák a jiní - 4/?

21. prosince 2014 v 12:27 | Gregor Moldavit
Díl 3.: brigadnik-domovni-duvernice-stbak-vekslak-a-jini-3

Dále zhruba podle abecedy:

Husákovy děti
O nich už jsem napsal hodně dříve. Nezmizely v roce 1989, jsou tu dodnes a v létě jsem četl o problémech škol, do kterých se valí děti Husákových dětí. K tomu jsem připsal, další problém nastane, až všichni půjdou do důchodu. Z nich mnozí ho budou chtít jenom za to, že měli zase jen děti a jinak ničím do té kasy nepřispěli.

Ten vtip byl v tom, že po roce 1968 emigrovalo asi půl miliónu obyvatel ČSSR a nepříliš chytrý Husák to chtěl jednoduše nechat dorodit. Navíc pochopitelně uvědomělým socialistickým člověkem, pod jeho vládou se měli rodit budoucí komunisti. (To si myslel Gottwald taky.) Ti emigranti byli zrádci, zbabělci, pomýlení, pitomí chlapečkové, kteří si mysleli, že tam na tom západě... a podobně, pokud čteme tehdejší Rudé Právo, nebo dnešní internet. To nebudu řešit, ale byli to hlavně lidé vzdělaní, úspěšní a podnikaví, doktoři, umělci, politikové, vědci, ... toliko tedy skutečnost. Ti se nedali nahradit tím, že pro dělnici na pásu bylo finančně výhodnější rodit, než pracovat ve fabrice. Pro dnešního komunistu to byly zlaté roky, "měli jsme největší porodnost". Jenže inteligentní Češi tenkrát při těch číslech bledli. Takhle se množí Cikáni a ne my, běloši! Koncem 70. let fondy na množení došly a ozval se řev těch svedených a podvedených. Kde jsou najednou ty slíbené peníze za objednanou dodávku dětí? Hlavní ale nakonec bylo, že to plebejské množení, aspoň u bělochů, zase přestalo.
"...Totalitní režim porodnost povzbuzoval velkorysou rodičovskou dovolenou, přídavky na děti nebo novomanželskými půjčkami. Populační exploze skončila v roce 1979, kdy režim zdražil dětské oblečení a boty."

Jenže ty jeho děti, to jsou statisticky tehdejší státní občané ČSSR, bez ohledu na etnickou příslušnost. A dále si to každý může dopsat a vypočítat už sám. Pak je tady neméně závažný fakt, jeho děti jsou také Vietnamci, kteří byli v té době dovezeni údajně jako protihodnota za nějaké dluhy, které Vietnam nemohl, nebo nemínil splatit. Počítat Husák tedy nedokázal vůbec a svým rozumem přispěl podstatně k tomu, že v roce 2100 bude původní bílé obyvatelstvo v ČR už tvořit jen zanedbatelnou menšinu!

JZD = Jednotné Zemědělské Družstvo
Při jejich zakládání po sovětském vzoru ještě nepanovala jednotnost názorů. Antonín Zápotocký řekl v projevu na Klíčavské přehradě, že komunisti nebudou zemědělce nutit vstupovat do družstva. Nějak asi ještě nepochopil, že to rozhoduje Kreml a ne on. Antonín Novotný, ke všemu ochotný, tady viděl svoji příležitost a vyšlo mu to perfektně. Zápotocký, který měl před očima Slánského, si to tedy taky raději rozmyslel a začal se kát. (Zápotocký údajně pozval "přítele" Slánského na večeři, pak se s ním soudružsky rozloučil, zvedl telefon a zavolal zatýkací komando: "už jde".) A Kreml rozhodl, že družstva budou!

Pro mě byl zážitek letět v roce 1989 ze Stuttgartu do Berlína. Člověk viděl na první pohled hranice NSR-NDR. Končila malá soukromá políčka a všude veliké socialistické lány. Jenže oné představě, že to je přeci tak výhodnější, nakonec hospodářské výsledky neodpovídaly. Po roce 1989 se v ČSSR ona JZD rozpadla, mnoho rolníků chtělo raději hospodařit samostatně. To by tedy znamenalo, že ani samotní zemědělci se o výhodách společného hospodaření za celou tu dobu nepřesvědčili. Jenže ono to v úplně jiných podmínkách EU, ale hlavně dopravních možností produktů z jiných zemí, v tu dobu už taky nebylo tak snadné. Ať tak, či onak, zemědělství v ČR dnes není v nějakém záviděníhodném stavu. Být rolnikem nebylo nikdy snadné a není ani dnes.

Já si sám pěstuji brambory a zeleninu, ale když vidím, kolik, tedy jak málo, ta stojí za rohem v krámě, pak se musím ptát, jestli to má vůbec smysl? Já mám ale vždycky absolutně čerstvou a voňavou a tak budu i v příštím roce pokračovat. Mám taky vlastní studnu. Zalévat pitnou vodou z kohoutku, při její ceně, už by se vůbec nevyplatilo. O tom se ještě zmíním v posledním dílu o bramborách.

Jednou jsem četl, že Němci si pachtovali půdu kolem Chebu, kde Češi museli své pokusy vzdát pro nehospodárnost. Němečtí zemědělci platili nájem a ještě vydělali. Více o tom ale nevím.


LM = lidové milice
"Lidové milice jsou údernou pěstí strany..." Tedy té komunistické, proti komukoli, kdo by si přál třeba nějakou jinou stranu. Zhruba to, co byly pro Hitlera SA. Ozbrojená složka jedné strany. Každý z příslušníků LM tedy celá ta desetiletí věděl, že jeho činnost je zaměřena proti onomu pojmu "demokracie". Bylo mu to zřejmě celkem buřt, on ji na nic nepotřeboval. Jeho zájmům vyhovovala vláda jedné strany.

To jsou ti, kteří stáli s puškou před továrnou v únoru 1948. To jsme měly jako děti v čítankách. Co tam dělali nebylo zcela vysvětleno. Viděno juristicky, chránili podniky před jejími legitimními majiteli. Kdyby nebylo onoho převratu na vládní úrovni, řízeného z Ruska, pak si tam mohli jenom uhnat rýmu. Proti armádě a policii neměli s většinou prázdnou puškou, nebo několika náboji, žádnou šanci, ale ta bohužel nepřišla. Armáda byla v rukou agenta Sovětského svazu Svobody a policie v rukou agenta Sovětského svazu Noska a tak měl soudruh Valerij Zorin a sním tedy i Gottwald hezky urovnanou cestu.

Znal jsem v našem činžáku několik příslušníků LM, byli to docela obyčejní lidé, nijak se od těch ostatních nelišili. Občas jsem je viděl pod nějakým velením se samopalem na louce před domem. Připomínali děti, které si hrají na vojáky. Nám to připadalo za ně docela trapné, vždyť jsou to přeci dospělí lidé. Na 1. máje lemovali chodníky a hlavně vedli průvod po ukončení Na Můstku ještě kamsi do prázdna, třeba k Hybernu. Jako děti jsme nechápaly, proč nás nenechají rozejít a hledat nějakou tramvaj zase nazpět domů? Ale nenechali, měli obklíčené celé komplexy domů kolem tribuny s vládou. Do jaké míry se takový člověk něčím provinil z hlediska dnešních zákonů, to vůbec nevím. Nepěknou úlohu sehráli v roce 1969 při potlačování hněvu lidu. O jednom procesu vůči nějakému členu jsem ale nikdy neslyšel.

Nejspíše tomu bylo tak, že v roce 1948 ani nevěděli, co vlastně dělají. Pak už pro ně nebyla cesta nazpět a konečně museli mít určité výhody za svoji věrnost straně a na ty už si taky zvykli. Tak sloužili ještě Husákovi, kdy už pro ostatní byli jenom banda lumpů a kolaborantů. Moc jim to slušelo, když tvořili Husákovi publikum při jeho slaboduchých projevech začátkem 70. let. Tleskali jak banda idiotů, ale byli mezi sebou, takže jim to možná ani nepřišlo.

V roce 1989 se jich sjelo do Prahy z okolí ještě asi 4 000, aby té své chlebodárné straně zachránili její vládu. Jenže nikdo už se neodvážil dát jim rozkaz k zákroku. Asi i Jakeš si spočítal, že bude výhodnější jít do důchodu, než viset za masovou vraždu. Ty milice mohly napáchat ještě mnoho zla, ale už ne zvítězt proti té široké mase, která měla komunistů pokrk.

Pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenek Zdenek | E-mail | Web | 21. prosince 2014 v 18:26 | Reagovat

Vynikajici clanek

2 nar.soc. nar.soc. | 23. prosince 2014 v 18:37 | Reagovat

"Němci si pachtovali půdu kolem Chebu, kde Češi museli své pokusy vzdát pro nehospodárnost".
Asi do r. 2000 razili pražští volevé s Klausem v čele, že čes. zemědělství se obejde bez dotací ze st. rozpočtu. Obešlo,obešlo, obešlo až po 10letech odešlo. Němečtí zemědělci dostali dotace na obdělávanou půdu + pobídkové na produkci. Mají ustálený režim zpracování produkce (zase s dotacemi) a v ČR nebylo nic. Jak dlouho může trvat soutěž dotované ( tím výdělečné ) a samofinancované = prodělečné výroby, musil vyzkoušet každý sám. K přežití jsou pak vhodné veškeré způsoby ( pronájem půdy, pěstování energetických plodin, pojištění kultur s dohodnutým zničením a pod.). Po zničení skutečně agilních zemědělců už plonohodnotná náhrada nevznikne, proto jsou k vidění neošetřené úhory, kdy obce stále vymáhají rostoucí daně z pozemků a půda se stává bezcennou kořistí developerů a různých šizuňků skupujících pro cizince. Údajně je asi 30% úrodnější půdy v cizích rukou.

3 nar.soc. nar.soc. | 23. prosince 2014 v 18:53 | Reagovat

Lidové milice v r. 1948 byly vyzbrojeny z brněnské Zbrojovky. 3000 vojenských opakovaček připravených k převzetí armádou bylo naloženo na vojenská auta a převezeno do Prahy. Zapůjčeno na týden KSČ ( vše mimo vědomí vlády a odpovědných ministrů ), aby s těmi "břízami" chodili ochotníci a strašili odpovědné politiky. Střelivo sice nedostali, ale 3 roky po válce bylo standardních nábojů poměrně dost ( doma jsme měli od fronty dvě sumky po 4 páscích (2x4x5=40) a tak to bylo leckde. Komouši ve Zbrojovce dostali později "odměnu". Lovecké kulobroky vyrobené do Anglie nebyly převzaty a firma je rozprodala zaměstnancům. Tady u nás vznikla zničeho nic 30členná myslivecká jednota ze všelijakých nefachčenků. Otec se s jedním dobře znal. Zeptal se "Tondo, kdes vzal ty a ostatní nové flinty"? Ále byla za pár korun, srazili mi to ze mzdy a dohodil jsem to i jiným. Teď chodíme do cihelny na střelecký výcvik. "Vždyť tys nebyl ani na vojně". No vidíš a teď utvoříme dobrovolnou stráž!. Z těchto lidí šel strach. Na honu postřelili nájemce honitby, aby se stáhl a přenechal smlouvu Myslivecké jednotě ( to byla tehdy další komoušská záloha).

4 gregormoldavit gregormoldavit | 23. prosince 2014 v 20:37 | Reagovat

[2]: nar.soc.
Napsal jsem, že o tom moc nevím. Je dobře, že k tomu něco připíše člověk, který se v těchto záležitostech vyzná.

5 nar.soc. nar.soc. | 24. prosince 2014 v 13:50 | Reagovat

Na fotce s Gottwaldem to vypadá na armádní jednotku vyzbrojenou sovětskými samopaly typ Špagin s bubnovým zásobníkem na 72 pistolových nábojů. Značně nepřesná a také nespolehlivá zbraň.

6 gregormoldavit gregormoldavit | 25. prosince 2014 v 15:27 | Reagovat

[5]: nar.soc.
Jak přesné jsou jejich samopaly jim nakonec mohlo být jedno. Byly namířeny proti davu bezbranných lidí. LM nebyly trénovány na boj s ozbrojeným protivníkem. Měly chránit svoji stranu proti jinak smýšlejícímu civilnímu obyvatelstvu své země, což bylo asi 90%. Nakonec lze mluvit o štěstí, že to v roce 1989 nedopadlo hůře.
Nejen v ČR. V tu dobu pronesl nejvyšší velitel Rudé armády SSSR, maršál Ustinov, tento výrok:
"Máme ještě dost sil, vzít sebou do hrobu celý zbylý svět." A to měli skutečně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama