Ceny v ČR a Německu 1/? - Pivo a vzpomínky

9. června 2014 v 18:26 | Gregor Moldavit

Do jaké míry se vyplatí pro Němce nakupovat v ČR a obráceně, tedy pro Čechy třeba v Německu? Něco o cenách i o historii.

Krátce po převratu tomu bylo tak, že ledacos bylo pro Němce v ČSSR směšně levné, třeba dětské hračky, knihy a podobně. Zvláště při nějakém vexláckém kurzu. (Na jednom komunistickém fóru kdosi napsal, že po roce 1989 přišla doba vexláků. Ve skutečnosti to bylo právě opačně. Tímto rokem jde jejich éra ke konci, komunisti jsou pryč, peníze lze v rozumném kurzu směňovat v každé bance.) Přesto myslím, že se jezdilo nakupovat spíše obráceně, zvláště elektronika. V Berlíně jsem viděl celé kolony polských fiatů, které přivážely vodku a cigarety a odvážely magneťáky, radia apod. Před obchody, kde si dříve někdo občas koupil po dlouhém výběru jedno rádio, stály nekonečné fronty. Pak dostali dederoni DM, prakticky zadarmo a zaplavili NSR. Dokonce u nás na Rýnu, tedy na západním konci země, mi můj prodavač v autoservisu jednou řekl:
"Přijďte zítra. Mám tu autobus z DDR. Každý kupuje ojeté auto, jako dříve kupovali jednu pohlednici."

Ještě dlouho bylo na východě ledacos levnějšího, ale výběr byl slabý a kvalita ještě slabší. (Šiška českého salámu, originál zabalená, mi po týdnu v lednici zezelenala. Koupená už v kapitalistickém obchoďáku. Sice byla levnější, ale já si pak raději vozil německý salám do Čech. Nutno vzít v úvahu při každém srovnávání cen!!!) To kdysi bývalo, dnes, 25 let později, se spíše Čechům vyplatí nakupovat v Německu. Pochopitelně to také dělají, takže jim dále zvyšovat DPH považuji za blbost a pro příliv do státní kasy škodlivé. Tím si páni ministři můžou své hospodářství taky zardousit, jako se to tenkrát povedlo komunistům. Argument, že ty peníze potřebují, si můžou strčit za klobouk.

V tomto článku mi musí hodně radit Slávka. Ona zná ceny všeho možného, já si kupuji Květy, kde večer luštím českou křížovku a jinak jenom tlačím v nákupním centru vozíček. Potom většinou rychle vypadnu, abych z auta na parkplacu vysvobodil našeho pejska a chodil s ním ještě aspoň hodinu kolem, než si žena rozmyslí, jestli chce koupit rohlíky, nebo housky. (Tady blízko hranic mají české rohlíky i na německé straně, což na Rýnu nebylo. V ČR jsou levnější.)

Loni jsem šel do důchodu a Slávka si přála vrátit se do kraje, kde prožila dříve tolik let, na obou stranách tehdejší železné opony. Má tu také příbuzné, takže si pomáháme. Žijeme tedy v Bavorsku nedaleko české hranice a tak ji velmi často přejíždíme. Někde je otevřena nová (tedy 25 let stará) trasa, kde dříve byl jen ostnatý drát, někde ještě stojí bokem ony budky, ze kterých se kdysi přísně dívali komunističtí státní úředníci. (Já si občas vzpomenu na magickou větu mého mládí, vyslovovanou tenkrát od šlechticů oné "beztřídní" společnosti. "Jedu na Rozvadov.") Budky osaměly, jsou zavřené, však ještě se nerozpadly a kolem vede přímá silnice. Rychlost je ovšem na některém kousku omezena pouze na 60 km/hod, kdyby se přeci někdo rozhodl kontrolu udělat. Tam, kde se kdysi stály hodinové fronty, (znám jenom z doby těsně po 1989) dnes tedy musíte jen trochu snížit rychlost. Zato si můžeme potom doma hodiny pokecat na internetu o tom, jestli bylo za komunistů lépe. (A dozvědět se, že ano, lidi měli socialistické jistoty. Na mnohých je to dodnes vidět, už na jejich "pravopisu".) Občas ale někde postává skupina policistů, Češi i Němci, už jsem se s nimi i česko-německy bavil, každý umí i trochu řeči toho druhého. Kontrolují výjezd z ČR, ten důvod ale není strach před vylidněním socialistického státu, nýbrž droga zvaná "kristal". Takže když vás zastaví a pořádně rozhodí, tak se nedivte. To není nepřátelství vůči východnímu sousedovi, ale skutečně veliký problém pašování drog. Když už jsou při tom, tak si holt musí nějak na sebe vydělat, třeba tím, že Němec opouštějící ČR zaplatí 500 Kč za jízdu bez zapnutých světel. Jinak i na té hranici člověk vidí, že dnes je přeci jen ledacos jinak, z mého hlediska a pro moji osobu lepší a sice o hodně lepší.

Leč ať už má kdo názor jakýkoli, třeba komunisty oplakává, a má stranickou legitimaci KSČM, může si dnes tyto hranice přejet kdy se mu zachce, aniž by rok před tím musel zažádat o devizový příslib a vyřizovat výjezdní povolení. (Jak se kdosi na zmíněném fóru vyjádřil, je to anarchie. Až se jeho strana dostane k moci, udělá bezpochyby zase pořádek = natáhne ostnaté dráty!) S tím devizovým příslibem to bylo tak, že když člověk nedostal odpověď do určitého data, měl to chápat jako zamítnuté. Socialistický občan ho mohl dostat nanejvýše každý třetí rok, praxe byla ovšem taková, že několik vyvolených ho dostalo vždycky, většina nikdy.

Od loňska jsem v důchodu, ČR mi ale dala rentu už od věku 63 let. Domníval jsem se, že to bude do nekonečna papírování a sháněl tedy různá potvrzení, všechno zbytečně. Oni můj život znali lépe než já sám, od kdy do kdy jsem třeba dělal kde brigádu coby student. Nic nechtěli a peníze mi vysypali na dlaň. Nyní ale musím každý měsíc někde podepsat, že jsem ještě živej. Peníze pak přijdou asi kolem 20. Kdyby nepadli komunisti, pak bych neměl z Čech nic, na druhé straně bych se nedělil o svůj životní důchodový příspěvek s obyvateli NDR a mohl tedy, jako kdysi němečtí důchodci, třeba trávit zimu na Kanárských. Moji generaci ale německá vláda nepopsatelně okradla, ono Wiedervereinigung, spojení do jednoho státu, způsobilo obrovské zchudnutí střední třídy a hlavně západních důchodců. Jinak jsem na tom ale pořád lépe, než kdybych byl celý život pracoval v Čechách. Jak tam ti důchodci vyjdou s 10 000 korun, to bude jejich tajemství.

Kdysi při politickém školení na vojně nám soudruh major říkal, že vojna se nám počítá do důchodu. Otázal jsem se, kolik že to pak asi dá z těch 70i korun měsíčně? To on nevěděl a já nevím do dnes, ale něco skutečně započítáno bylo. I se zbylými roky jako odborník a později řidič bagru, coby nepřítel pracujícího lidu, je to dnes vítané přilepšení k rentě německé. Stačí zhruba na jedno natankování našeho hybridu a menší nákup v TESCO.

Cena benzinu? Já tankuji vždy na české straně, asi o 20 centů na litr levněji. Přesto se pumpy tady uživí. Více sousedů tvrdí, že český benzin je méně kvalitní, takže auto více spotřebuje. To nemůžu posoudit. Sice mám větší spotřebu než jsem míval dříve tam jinde, ale to je taky dáno tím, že teď často jezdíme jenom krátké štreky, tedy ještě se studeným motorem. (Dokud se motor neohřeje, nelze jet elektricky.)

Služby, kadeřník, autoservice, ale třeba i hospody, jsou povětšinou v Čechách levnější. Lidská práce tam stojí méně, čímž se tam pochopitelně i méně vydělává. Občas se to neposlouchá hezky, když někdo na západě narozený pronese zcela samozřejmě, "tam je lidská práce levná," jako by říkal, "ti lidé jsou tam z levného materiálu". Leč platy v zemi, která neměla 40 let vlády komunistů jednoduše skutečně vyšší jsou. Napsal jsem tu o české ženě, která si našla práci na západě od hranic, čímž šel její plat na čtyřnásobek průměrného platu v Karlovarském kraji.

Pivo? Nevím, teď ve stáří už ho piji jenom málo. Je to asi 5 let, co jsem o tom psal. Koupil jsem si v normálním krámě nedaleko Třeboně lahev Pilsner Urquell za nekřesťanské peníze. Tu samou jsem si po návratu koupil v Německu za 70% české ceny. Myslím ale, že tato značka byla předražená. Jiné pivo, možná ne horší, stálo i v ČR méně.

Co se týče piva, nemají Češi špatné jméno, ale oni ho nevynalezli. Je zmíněno už v 5000 let starém sumerském eposu o Gilgamešovi, já pochopitelně teď myslím to dnešní. Můj komunistický otec ho moc nepil, plný hrdosti mi ovšem vykládal, jak celý svět obdivuje naše plzeňské. Nikdy nikde nebyl, měl to asi ze stranického školení. (Veliký problém lidí, kteří nebyli ve světě, že je strašně snadné je obelhat.) Když jsem přišel na Západ, nebylo české pivo nikde vidět a sotva kdo ho v Německu znal. Měli dost vlastních piv, rozhodně ne horších. Jak jsem se dočetl, první tři sládkové Plzeňského pivovaru byli Němci. Právě tak Čechům známé Flekovské, tmavá 13ka. Pan Flek se vydal do Bavorska, koupil tam recept a začal ho vařit v Praze. V dnešních internetových fórech se dočítám, že za komunistů bylo blaze, pivo stálo 1,70 Kčs. Tak to Flekovské tedy určitě více a jestliže komunisti měli docela stabilní ceny, pak právě u piva ne, a už vůbec ne flekovského. Zcela naopak. (Říkalo se, že vláda, která zdraží pivo padne, leč nepadla ještě hodně dlouho, když nebereme rok 1968.) Pivo, rozumělo se pod tím v Čechách půllitr, ve většině hospod a U Fleků bezvýhradně vždycky, obnášelo 0,4 L. A to si ještě člověk počkal! (Zkuste něco říci! Jeden hospodský mi to soukromě řekl. "Když si někdo stěžuje, já mu to doleju vodou.") Jedno z dalších překvapení na tom úplně jiném Západě pro mě bylo, že pivo v hospodě je skutečně a vždycky až po tu čárku, tedy že půllitr má 0,5 litru. V nádherném podalpském Bavorsku tenkrát stálo 0,90 DM.
Nuže u těch Fleku stálo za mých studentských let 2,70 a pak přes noc 3,70. Onen večer jsme pili ještě za starou cenu a když jsem šel na záchod klečel tam jakýsi štamgast a hořce plakal.
"Tři sedmdesát, copak kradu?"
Leč za krátkou dobu už to bylo 4,20. Tuto hospodu jsem jednou navštívil po převratu. Kolik stálo pivo už nevím, asi o nulu více. Z určitých dalších důvodů jsem tenkrát prohlásil, že do této hospody už nevlezu, což jsem dodržel.

Dnes si občas koupím na české straně v TESCO nějakou lahev budweiser ležák, za cenu mírnou, tady by stál asi nějak podobně.
Je to asi dva týdny, co jsme se učili v tomto obchoďáku používat onu automatickou pokladnu. (Raději mám ale tu s obsluhou.) Jedna zaměstnankyně nám docela vlídně asistovala. V tom ji zazvonil mobil. Několik vteřin poslouchala, pak se rozeřvala na celé okolí:
"Polibte mi prdel, jó, polibte mi prdel!" Pak se zase začala věnovat nám.
"Člověk pozná, že je zase v Čechách," řekl jsem jí.

Tak se vynoří vzpomínky, jak to bylo po tom převratu, když jsem začal jezdit do Čech.

Pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 11. června 2014 v 9:52 | Reagovat

Dobrý den.

Pokud je pivo středobodem rozprav nostalgiků je to s nimi dost špatné.
Nejsem suchar, také jsem ochutnal různá piva v různém množství, ale neuhranula mne natolik, abych na to vzpomínal prioritně ( to není výtka autorovi ). V r. 1961 při voj. službě v Praze, jsem v Obecním domě konzumoval 12 plzeň dvakrát týdně á 1,80Kčs, občas 13 u Fleků nebo 14 u Tomáše na Malé straně.
Existoval i černý lahváč Primátor 18 vyráběný v Plzni. Bylo to dobé a bylo toho dost. Když jsem se seznámil se ženou ( Pražačkou ) zavedl jsem ji také k Flekům "udělala" 3 pivka, já 4. V teplém podvečeru jsme se plížili kolem stěn baráků, než se nohy rozpohybovaly. To jsme ovšem vážili 60 + 70kg a to s vámi "flekáč" v teple mává. Žena na to dodnes vzpomíná, ale zopakovat to při návštěvě Prahy nehodlá.

2 gregormoldavit gregormoldavit | 11. června 2014 v 16:01 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Jistě si vzpomenete, že jsem psal před pár lety i hodně o vínu.
Pivo je ovšem nedílná část onoho mládí, kdy se večer nešlo do hospody, šlo se "na pivo".
V příštím dílu zase o dalších cenách.

3 nar.soc. nar.soc. | 15. června 2014 v 11:56 | Reagovat

Aktualita.

http://skopal-jaroslav.blog.cz/1406/pribeh-chlapce-vojaka-z-rusko-ukrajinskeho-konfliktu

4 Gregor Gregor | Web | 22. července 2014 v 14:24 | Reagovat

Člověk při představě, že pivo stojí dvě kačky, roní slzy. Vůbec si ale neuvědomí, jakou měly tehdy dvě kačky hodnotu, že se za půl sta dělal velký nákup v potravinách, tak, jak dneska často přešvihne tisícovku. Smutné spíš je, jak si národ hrdý na svoje pivo nechal veškeré větší pivovary pokazit.

5 gregormoldavit gregormoldavit | 22. července 2014 v 14:50 | Reagovat

[4]: gregor
Jako student jsem třeba dělal figuranta za 3,70 Kčs na hodinu. Hrubého, bylo tedy zdaněno. (Za hodinu práce jedno pivo 12°.) Později jsem se v Německu divil, že nám studentům se daně na začátku druhého roku vrací. Jahresausgleich. Při úplně jiném hodinovém výdělku.
Pivo už v mém věku piji málo, kupuji ho prakticky vždy v ČR (ač si nemyslím, že Němci mají horší). Dnes jsem si koupil jeden Budweiser a jeden Radegast. (Ten jsem pil na Sev.Moravě dost často.)
Komu jaký pivovar teď patří, to je skutečně naprosto neprůhledné. Horší to pivo ale co do kvality nebude. Považuji za zcela nesmyslné výroky, jak před rokem 1989 byly párky z masa, dnes je to umělá hmota. To už by spíše bylo obráceně. Navíc tenkrát takový párek byl třeba jednou za týden a hned se udělala fronta.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama