Deutsch-Deutsche-Grenze 4/? – Exodus

17. dubna 2014 v 19:05 | Gregor Moldavit
3. díl : deutsch-deutsche-grenze-3-v-rozvaliny-bude-babylon

Na moderních diktaturách je strašné, že pro ně neexistuje precedence. Středověká inkvizice zkrachovala, ale ta neměla k dispozici dnešní sdělovací prostředky. Nelze vyloučit, že dnes už existuje možnost vypěstovat člověka, který by si nepřál svobodu, jako je možné vyšlechtit plemeno bezrohých krav.
George Orwell, asi 1948

Poznal jsem lidi, kteří nepotřebovali svobodu. Bylo jich ale naštěstí málo.

To jméno Orwell jsem v ČSSR nikdy neznal, jako jsem netušil, že někdy existovala Luftbrücke do Berlína, německý vlak s Leninem z Zurichu, a tisíc podobných událostí. Říjnovou revoluci jsme ve škole měli na talíři prakticky bez přestání, ale ani slovo o tom, že Lenin nechal postřílet carskou rodinu i s dětmi a personálem, že nechal postřílet Rudé námořníky (14 000 kluků), kteří mu tu revoluci a občanskou válku vybojovali, jméno Stalin jsme slyšeli denně, Trotzki nikdy, ačkoli on byl ten skutečný Leninův spolubojovník, atd ... Dokonce i výraz "železná opona" jsem slyšel náhodou v jedné hře, která kritizovala úpadkovou americkou společnost. Musel jsem se, coby dítě, dlouho ptát, co ten výraz znamená. Snad nejhorší lež komunistů byla jejich poloviční pravda. Co se nehodilo, to se nikdy neudálo, to neexistovalo v přítomnosti. Přesně podle Orwella, který sám taky neexistoval. Už tahle absolutní prolhanost, ač třeba jen poloviční pravdou, byl základní kámen bezpříkladného generačního konfliktu a pozdějšího pádu těchto vládců režimu ostnatých drátů. To byl ale jen první důvod, proč moje generace (narozena kolem 1948) šla na odstup od té staré - komunistické.

Mimochodem, za Novotného už bylo jasné, že ta naše výchova jednoduše geneticky nefunguje tak, jak si představoval Hitler, nebo oni, komunisté. Ti pochodující, jásající pionýři přišli do puberty a začali myslet vlastní hlavou. Ve vězení tenkrát seděla řada vysoce kvalifikovaných osob a vláda se rozhodla je využít. Dostali možnost zkoumat. (Jeden český chemik měl při tom vyvinout palivo, které později vyneslo do vesmíru Gagarina.) Jiní zkoumali drogy, které by z člověka obyčejného udělaly toho požadovaného nového, socialistického. Věčný sen diktátorů, mít národ, který si nepřeje svobodu. (Naštěstí se to nepovedlo dodnes.)
Mödlareuth 1949

Takže potůček si dále bublal, vis 2. díl, politické poměry se ale na jeho březích vyhranily. Na západní straně existoval ještě krvavý kapitalismus a vykořisťování člověka člověkem, na té východní zavládla rovnost a bratrství a výrobní prostředky se dostaly do rukou pracujícího lidu. Ten radostně budoval pro sebe novou společnost a neotročil pro kapitalisty. Nezaměstnanost přestala, zdravotní péče byla zdarma, lidé dostali sociální jistoty a na 1. Máje šli všichni "svobodně" jásat do průvodu, ukázat sílu masy dělníků a rolníků. Jistě tedy nikoho nepřekvapí, že se zvolna začalo skákat přes ten potok jenom z jedné strany na druhou a nikdy obráceně. Počet těch, kteří se hrnuli do té druhé půlky Německa, pak rok od roku rostl. Bylo by to zcela jasné a pochopitelné, kdyby tady nebyl jeden vysoce překvapivý efekt, se kterým nikdy žádný komunista před tím nepočítal a který je konečně i těžko vysvětlit. Že totiž ten proud prchajících se pohyboval právě obráceným směrem, než by jaksi z předchozího textu vyplývalo. Tedy z východu na západ, z pozemského ráje do země ovládané třídním nepřítelem. Pracující lid zanechal své znárodněné výrobní prostředky a utíkal se nechat od kapitalistů vykořisťovat. (Jistě byste mi to nevěřili, kdybyste to dávno nevěděli sami.) Ten proud byl nakonec tak mocný, že vládcům země socialistických jistot hrozilo, že tam zůstanou sami se starci, invalidy a několika věřícími. Bylo nutno investovat pořádnou část národního rozpočtu na regulování toho potůčku, aby už přes něj nikdo skákat nemohl.
Mödlareuth 1952

Nejprve byla postavena dřevěná ohrada, asi 2,5 m vysoká. Pochopitelně od soudruhů, západní strana tady nedělala celých těch 40 let prakticky nic. Ta ovšem byla nízká a moc nezměnila. Prchající z pozemského ráje ji překonali. Někdy ani nechtěli, ale museli. Kvůli stavbě oné ohrady byly jen v této vesnici 3 statky vyvlastněny a srovnány se zemí. Několik jejich obyvatel se skutečně na poslední chvíli zachránilo skokem z okna přes ten potok na druhou stranu. Ostatní byli přesídleni do vnitrozemí. Dohromady to bylo několik tisíc domů podél celé hranice. Jenže právě tohle budování plotů mezi oběma Německy tento útěk zesílilo. Spas se kdo můžeš, dokud to ještě jde. K tomu přišel masový exodus z Východního Berlína do Západního.

Jistě by tady byla oprávněná otázka, proč všichni z toho pozemského ráje prchali do země vykořisťovatelů, ale tady každý asi ví, že to byla životní úroveň a svoboda. Když lid vlastní výrobní prostředky, pak to zdaleka neznamená, že by se mu tím lépe žilo. Ten "lid" (který si taky údajně vládl) totiž byla jen úzká vrstva komunistických funkcionářů. Takže - znárodněním se podniky dostaly do méně rukou, než byly před tím. Navíc do rukou vládců, kteří, na rozdíl od původních majitelů, ty firmy nevybudovali a nedokázali řídit. Pracovalo se radostně, ale v nesmyslném plánovaném hospodářství. A svoboda? Jak už jsem napsal ze začátku. Všechno jenom lež a podvod, cenzura sdělovacích prostředků v zájmu jedné totalitní strany a stále větší strach lidu a stále větší strach vládnoucích, aby se jim země kompletně nevylidnila. Právě u mojí generace přišla ta základní otázka: "Proč oni můžou cestovat a my ne?" Komunisti to brali jako drzost, vychovali nás přeci tak, abychom jásali nad socialismem a ne abychom kladli nepohodlné otázky. My nejprve nebyli nepřátelé komunistů, ale oni sami si moji generaci znepřátelili. Proto musela proti nám přijít ona betonová zeď, v jejich prolhanosti zvaná "protiimperialstický val".

Tohle je snad dostatečně známé, ale jak je vlastně možné, že ti skutečně věřící komunisté tohle připustili. Jak je možné, že dál ochotně chodili na stranická školení KSČ, naší generaci ty pitomosti papouškovali a proti tomuto druhu "rovnosti a bratrství" se nepostavili? Vždyť dokonce i jeden ze tří zakladatelů KSČ (v hostinci U kaštanu), Šmeral, se později od této strany dost distancoval, když se tam prosadila ultralevice, jako např. Gottwald. Jak to, že tito spolupachatelé všech zločinů komunisty dále zůstali a ochotně se na celém tom svinstvu podíleli? Vždyť povětšinou sami na tom nic nezískali, naopak tím vším rovněž trpěli? Jak to vysvětlovali tito věřící pachatelé, kteří byli zároveň oběti, naší generaci?

Domnívám se, že o tom psát není zbytečné. Ono se to celé totiž může kdykoli opakovat. Jaký je rozdíl mezi dnešními komunisty, členy KSČM (ale právě tak neostalinisty, kteří jim nadávají do revisionistů) a těmi roku 1948? Žádný. A těmi roku 1848, kdy před nimi varoval K.H.Borovský taky žádný. Jsou sice totálně rozkastovaní, (poznal jsem stalinisty, maoisty, trotzkisty...) ale vcelku si vzájemně nemají co vyčítat. Všem komunistům z toho nakonec taky vylezlo zhruba to samé.

Moje vzpomínky na to, jak nám, hloupým klukům, to ti staří věřící hezky vysvětlovali, napíši příště.

Pokračování...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 prettycute1 prettycute1 | Web | 17. dubna 2014 v 19:13 | Reagovat

Ahoj moc krásný článek a i blog. Chtěli bychom tě pozvat k nám na náš fashion blog, blog o módě a co je IN určite se mrkni a zanech třeba komentík
Ať se daří dále
Vali&Cami

2 nar.soc. nar.soc. | 8. května 2014 v 17:08 | Reagovat

Dobrý den, pane Moldavite.

Téma, které jste zatím rozprostřel do 4 pokračování je dnes relativní. Pro mladší lidi nezajímavé a pro nás starší podle povahy různě prožité a nějak vypořádané.
Dnešní strašák, Putinovské Rusko,  jakoby z čista jasna předsadilo minulosti nejen zrcadlo, ale i lupu. Najednou se v ČR rojí názorů, že to jeden nemůže strávit.

3 autor článku autor článku | 8. května 2014 v 20:30 | Reagovat

nar.soc.
Dobrý den
Tak tomu jistě je. Tohle téma není aktuální, je to vyprávění o jednom muzeu železné opony.
Stačí se ovšem podívat na nějaké dnešní internetové fórum, kde se schází oplakávači těch zlatých časů, a ono se to náhle aktuální stane.

4 nar.soc. nar.soc. | 9. května 2014 v 7:30 | Reagovat

[3]:

Odstrašující je, že "oplakávači" se sešli v názorech s lumpy z ODS a ve volbách do europarlamentu budou "rozhodovat". Ksichty jako nýmand Zahradil (odstraněný z ODS do EU ) nic nezapomněli ( co odkoukali od Klause ) a nic nového se nenaučili. ČR není zřejmě přínosem pro EU, ale mimo ni bude těžko sama existovat. Tak daleko "odpůrci EU" nevidí.

5 Václav Nový Václav Nový | 16. května 2014 v 1:07 | Reagovat

Skvěle napsané. Doporučuji.

[4]: přesně tak. V dnešní situaci, kdy se führer car Putim začíná roztahovat, buďme rádi za EU a zvláště NATO.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama