Pan minister Babiš zjistil...

26. března 2014 v 19:56 | Gregor Moldavit
Pan ministr financí Babiš udělal právě epochální objev, že daně a DPH nestačí. (Ten dělají ale prakticky všichni politici všech států světa a sice každý rok.) Nikterak mě neudivovalo, když státní úředník ve funkci ministra financí v takovém případě daně zvedne. Domníval jsem se však, že podnikatel v této funkci bude trochu chytřejší a racionálnější. Není!

V několika článcích na hospodářské téma jsem uvedl link na můj článek "o daňovém Kalouskovi". Nějak se totiž tahle předpověď vyplňuje, dokonce ještě rychleji, než jsem odhadoval. Znovu jsem si na něj vzpomněl, když jsem na NOVINKY četl:
spotrebni-dan-a-dph-nestaci-babis-chce-benzin-a-naftu-zatizit-dalsim-poplatkem

Jak vidět, ani miliardář nemá patent na neomylnost. To vysvítá mimo jiné z dalšího článku novinek:
babisovo-ano-skoncilo-loni-s-dluhem-40-milionu

Nejsem ministr financí, ani čeho jiného, toliko důchodce s lopatou a sekerou v ruce, ale jedna věc je mi známa ještě z mládí. Když začnete zvyšovat daně, zvýšíte příjem do státní kasy. To jde ovšem jenom nějakou dobu a ten příjem z toho zvýšení bude stále menší. Jednou je vrchol dosažen a jakékoli další zvýšení přinese pravý opak, tedy méně peněz. Jednoduše se lidem stále méně vyplatí pracovat a podnikat. Žádné tresty lidi neodradí od práce na černo a všech možných daňových podvodů. Vždyť už prakticky nemají co ztratit. Buď práce na černo, nebo se na ni rovnou vykašlat. Dále začnou jezdit nakupovat za hranice, kde je většinou všechno levnější. Odhaduji, že to je dnes případ u nejméně poloviny obyvatel ČR. Jak jsem v posledním povídání uvedl, když jdu tady v Bavorsku do ALDI, pak vedle mě skoro polovina kupujících mluví česky. Byl jsem si koupit boty u DEICHMANN, všichni kolem mě mluvili česky, tedy rovněž obyvatelé Baťovi země. Je to asi 5 let, co jsem uvedl, že lahev pilsner urquell stojí v Německu na Rýnu, asi 70% ceny, kterou bych za tu samou lahev zaplatil v Plzni!

Je to s něčím i obráceně? Zatím ano. Já sjedu se ženou občas do ČR natankovat a koupit pár maličkostí, které jsou tam levnější. Moc toho ale není. Zatím to byl vždy benzin, ač to taky není jisté. Já tankuji zásadně v ČR, cena za litr asi o 0,2 € nižší, ale někteří sousedé říkají, že ten benzin je horší a méně se s ním najede. To nemůžu posoudit, moc toho coby důchodce nenajedu. V každém případě existuje podle německých hranic v ČR celá řada benzinových pump, kam Němci jezdí tankovat. Přijedou, natankují a obrátí nazpět. Denně by jich jistě bylo pěkných pár tisíc. (Dříve si dali v ČR třeba ještě oběd v restauraci, ale to už praktikují jen málo.) Nuže pan ministr Babiš přišel na to, že daně a DPH nestačí, pročež zvedneme daně na benzin. Takže se můžeme těšit, že tyto kolony jezdící přes hranice za účelem natankování, se jednoho dne budou valit obráceným směrem. Navíc zdražení pohonných hmot zdraží dopravu a tím dále zatíží všechna ostatní hospodářská odvětví. Jak jsem uvedl v posledním článku, kdo má dvě zdravé ruce a chuť pracovat, to v ČR balí a kouká zmizet. Každé zvýšení daní k tomu zase jen přispěje. Takže pan Babiš za rok bezpochyby udělá zase onen objev, že daně a DPD nestačí. (Na což bych si už dnes vsadil hodně peněz.)

Co potom? Tu chybu dále zhoršovat a zvedat zase daně? A co dělat jiného? V principu jednoduchá odpověď: Skutečně nutné kroky, aby se situace začala zlepšovat. Na prvním místě se lidem musí práce vyplatit a na druhém musí ve své zemi nakoupit zhruba za ceny okolních zemí! Jednou vládě stejně nic jiného nezbude, než se o to postarat. Jenže to může udělat hned a neodkládat to na příští roky a házet na další generaci.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 28. března 2014 v 10:05 | Reagovat

Dobrý den.

Je třeba číst celé zdůvodnění "zdražení PHM" v ČR navržené Babišem ( jde o ostouzení za každou cenu v pravicových plátcích ).
ČR na doporučení EU ( rozumné ) zvýšila rezervy PHM na pokrytí potřeby na 3 měsíce. Nejpozději za 6 měsíců se musí zásoby vyměnit ( stárnou a ztrácí užitnou hodnotu ). Manipulaci se zařízením i hodnotu zásob dosud platila ČR ze státního rozpočtu. Ovšem zásoby slouží motoristům a nikoli všem občanům = majitelům státu. Kromě toho dochází při "výměně" zásob k cenovým výkyvům ( mnohdy i časovaně) a stát ( jako vždy ) na to doplácí. Ministr B. se tedy rozhodl ponechat zařízení ze 60% v rukou státu a všechny zásoby prodat i se 40% účastí soukromým obchodníkům. Stát si vyhradí jen splácení amortizace nutného zařízení asi ve výši 0,25 - 0,40Kč/litr. Vše ostatní bude v rukou obchodníků, včetně cen. Obchodníci si určí cenu do povinného skladu a cenu při vyskladnění. Stát se do přímé tržní aktivity míchat nebude. Naopak prodejem stávajících zásob se zamezí možné korupci a stát má získat 32 - 35miliard Kč zpět do rozpočtu. Alespoň mně se zdá, že jde o rozumné řešení a nejde o daňové zvyšování. Konečnou cenu PHM tvoří dnes soukromníci + uvalené daně.

2 autor článku autor článku | 28. března 2014 v 12:32 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Může být, že jsem to nepročetl dost pozorně. Už v nadpisu ale stojí, že benzín bude zatížen dalším poplatkem.

To znamená už tisícátým. Každý si tady přirazí, co se mu zachce a ten benzín projde mnoha rukama. Když jsem v S.Arabii bral bezin pro naši vrtařskou firmu, dostávali jsme ho za jejich výrobní cenu, tedy litr za 0,03$. Všechno ostatní už jsou poplatky, daně, a to až do horoucích pekel. Nevím jak v ČR, ale v NSR jsou na to veliké daně a dále na vše dohromady DPH. Takže spotřebitel platí daně z daní. (Za to, že vládě zaplatím na daních 1€, jí musím zaplatit 0,19€ na DPH.) Ve vládě se tradičně střídala SPD a CDU. Jedno jaká partei, u moci zvedla daně na benzin a ta v opozici ji zato kritizovala. Když se vystřídali, stalo se přesně to samé. Na druhé straně všichni nadávají na ceny benzínu, ale kupují si dále drahá, silná auta a jezdí zcela neekonomicky, plná brzda, plný plyn. Takže když chce někdo zvednout cenu benzinu na 5€, mám pro to do určité míry taky pochopení.

3 nar.soc. nar.soc. | 28. března 2014 v 12:59 | Reagovat

Už za I. republiky se nadávalo na vládu, když nařídila příměs 20% denaturovaného lihu do benzinu. Mělo to udržet lihovarnictví a pěstování brambor.
Dnes je zde "nová" aktivita. Funkcionáři ODS organizují veřejnou petici = koruna ano, euro ne. je to podle mne jen další lumpárna. S eurem by zanikla ČNB v dnešní podobě, kdy si banka usmyslila změnit kurz a euro zdražila prý o 5%. Na margo této blbosti si každý obchodník jednoduše přirazil, aniž co hned dovezl ze zahraničí. V zemi kde se platí dvěma měnami, jsou majetnější ( s eurem ) zvýhodněni proti těm co mají jen korunu. ODS, jako správná občanská darebácká strana objevili "Ameriku", jak s pomocí instituce okrádat lidi a zejména důchodce.

4 olachova anna olachova anna | 28. listopadu 2014 v 12:11 | Reagovat

p  dobri den pane minister chtela bich vas poprosit o jeden dotas ja  se menem anna olchova muj manžel milan olach pracoval jezede  zabedov u noveho bidžova pak dostal moskovov mrtvici do pul dela žadala sem na uvto dvakrat mi zamitnuli dali mi na upavu  motorovi vozidel aie auto nemam a stich penes ´co mi daj nemužu si požidit a ja na avto nemam nevim co mam delat avto pro nas je nutni nemam jak se dostat doktorovi nam bi stačilo do dvaset tic bili bi sme spokojni  manželovi je štiricet osum roku nemužem ani na cvičeni

5 Mexiko Mexiko | 29. prosince 2016 v 8:50 | Reagovat

No myslím, že eet pokladny jsou efektivní..více o nich se dozvíte zde:

http://www.eet1online.cz/SERVIS-EET

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama