Do Německa za prací 7/? - Dluhy a stěhování národů 2/2

19. března 2014 v 20:46 | Gregor Moldavit

Už zase pro tu holku přišel nepříjemný dopis. Za její dřívější byt v Německu má doplatit přes tisíc €. Tahle holka ještě dlouho nepoletí na žádné ostrovy. A papírování a telefonování nebere konce! To nebylo poctivé jednání, že je tak zadlužená, to nám neřekla. Už jsme se ji ale jednou ujali, tak ji neopustíme. Ona se snaží a pracuje! Nejspíše ani nevěděla, kolik dluhů si kde nasekala. Všichni, kteří plánují vydat se za prací do Německa, si musí uvědomit, že se tady na ně okamžitě vrhnou všichni možní zloději a podvodníci. Jako všude jinde, v ČR na tom nejspíše nebudou lépe. Jenom si všechny smlouvy můžou přečíst ve své mateřštině.

Zřejmě ta Petra občas ani nevěděla, co kde v němčině podepisuje. Nyní má aspoň oporu v nás a taky se vždy přijde poradit. Těžko si představit, co by teď dělala, kdyby to místo nebyla dostala. Nebo třeba jenom v jejím bydlišti. V ČR je průměr čistého 20 000 Kč, na Karlovarsku prý ale jen 10 000. Jak z toho ti lidé vyjdou, je mi záhada!?

Co vlastně dělají ti zadlužení, když to jednoduše splatit nelze? Četl jsem o jednom z mnoha, někde na Šumavě, dluží asi milion Kč. Co dělá? No nic! To stejně nesplatí, tak co by se vůbec namáhal. Spí hezky ráno do devíti, v pět za něj do práce vstávají ti ostatní, z jejichž daní on žije. Pracovat by se mu nevyplatilo, stejně by mu zůstalo zase jen životní minimum. Není ten člověk na tom vlastně lépe, než ti pracující, kterým třeba nakonec taky více čistého nezbude? On má k tomu někde svůj investovaný milion. Jedno pravidlo říká, že jestli má člověk milion plus, nebo mínus, to je stejná životní úroveň. Tady v Německu jsem konečně taky poznal socky, které měly vyšší životní standart, než třeba dělnické rodiny s dětmi.

Člověk bez prostředků sociální podporu dostat musí! Je to tak ale správně a můžou se na to všichni spolehnout i do budoucnosti? Co když skutečně s prací praští každý druhý, nebo jednoduše pracovat ani nezačne? Mají ti ostatní do nekonečna povinnost dávat mu polovinu svého tvrdě vydřeného platu?

Mimochodem. Dnes nám ta holka (byla tu na oběd a vyřizovat zase papíry) řekla, že v příštích dnech firma přijímá dalších 10 Čechů. Když tady člověk přejede hranici do Čech a potká před Kauflandem žebrajícího bezdomovce, pak ten na otázku "proč nejdete pracovat?" odvětí, "vždyť žádná práce není!". Jak vidět, tak je! Nutno ji ovšem začít aspoň hledat!

Ale jak se člověk vlastně do takové zadlužené situace dostane? Jak může být nějaký člověk takovým způsobem praštěný, aby si najal byt v ČR, v NSR, vzal auto na splátky a kdož ví co ještě, což mu nemůže finančně vyjít?

Za takovéto dluhy jistě nelze vinit ekonomy ani vládu, ani kapitalismus a podobně. Jestliže si najmu jednu cimru 2 x 5 metrů a objednám si do ní koncertní křídlo a plavecký bazén, pak je pouze moje starost, jak je tam dostanu. Ta holka neměla nějaký šťastný začátek života a udělala chyby. Nakonec je ale plnoletá a tyhle počty nejsou zase tak těžké.

Jistě hodně zblbla, někdo by řekl - husa. Co je ovšem podivné, že se do takové situace dostávají i lidé jinak rozumně smýšlející. Něco podobného bylo třeba i po převratu v NDR, ne jen ve financích. Náhle bylo registrováno prakticky nesmyslné množství těžkých dopravních nehod. Všechny podobným způsobem. Z kopce jede BMW (tenkrát pochopitelně z NSR) rychlostí 100 km/hod. Za ním jede celkem rozumný pán v trabantu (tedy z NDR), který až dosud platil coby opatrný řidič. Jenže v tuto chvíli mu najednou přijde myšlenka, se všem spolujezdcům předvést. Jednou může v trabantklubu taky vyprávět, jak on to ukázal namyšlenému zápaďákovi. Dá plný plyn a začne BMW předjíždět. A skutečně, nadešla jeho chvíle. Trabant vytáhne z kopce 130 a předjíždí BMW. Všechno hezké, než najednou se dole ze zatáčky vynoří jakási překážka. Řidič BMW šlápne na brzdu a za chvilku stojí. I řidič trabantu šlápne na brzdu, ale to si může ušetřit. Jeho bubnové brzdy na 130 z kopce nejsou dělané. Trabant i s osazenstvem jede prakticky stejnou rychlostí dále a dole se o překážku tříští. (Nutno mu nechat, že to zápaďákovi skutečně ukázal.) Tak přišlo o život mnoho lidí. Tyhle dluhy, abych se někomu vyrovnal, budou mít možná stejnou psychologii. Jakési zkratování v mozku. U člověka přijde třeba někdy touha něco mít a vezme rychle nabídnutou půjčku. (Dostávám takové spamy prakticky denně.) Ono se říká, "chudoba cti netratí". Já myslím, že spíše tratí. Tak jednou i jinak racionálně myslící člověk už má šetření pokrk, něco za každou cenu chce a na důsledky nemyslí.

Nyní ale aspoň krátce k onomu tématu - stěhování národů.

Petra má v plánu splatit dluhy, podívat se trochu po světě, naučit se pořádně německy a vydobýt si německou státní příslušnost. Bezpochyby se tady jednou vdá za nějakého Němce a její děti už budou Němci. V NSR zcela normální, běžný Němec je kříženina českého muzikanta s italskou cirkusačkou. Třetí generace jsou už Němci. Ti dokázali prohrát dvě války a po nich hospodářský zázrak. V 50. letech sem přišli jako gastarbeitři Turci a Řekové. Jejich děti jsou dnes zase Němci, mnozí sedí v parlamentě jako poslanci. (U Turků není problém země původu, ale islám. Holky v šátku Němky nikdy nebudou!) Německo přistěhovalce ve většině strávilo. To ale nemusí být v každém státu a s každou národností.

Jak je tomu v zemích, odkud ti lidé odcházejí? Zůstaňme u ČR! Když tato holka odejde do Německa, má její menší české město o jednoho bílého českého občana méně. Co když ale třeba za rok už o tisícátého? A ti zbylí?

Bylo mi asi 20, když jsem na montážích přijel do jednoho pohraničního města, jménem Cheb. To náměstí s kavárnou Špalíček a nádraží snad bylo jako dnes, ale jinak to tam ještě vypadalo jinak. Neexistovala velká nákupní centra a podobně, ale hlavně bylo jiné složení obyvatelstva. Lidé říkali, nechoďte tamhle do té ulice, tam žijí Cikáni. Tenkrát se tomu ještě neříkalo rasismus. Prostě tam nechoďte z určitého, celkem jasného, důvodu. Vietnamci tam tenkrát nebyli myslím žádní. Když jdu dnes tím městem, pak snad jedna třetina lidí, které potkávám v ulicích, jsou Vietnamci a Cikáni. Ti první tam mají svoje krámy, pracují a nabízí různé služby. Třeba přešití čehosi a podobně. Jsou pilní a zdatní obchodníci, jenom se zákony to občas neberou tak přísně. V jednom takovém jejich malém krámku jsem si nechal našít nový zip na moji starou horolezeckou bundu. Vietnamka byla moc příjemná a udělala to rychle a pěkně. Z čeho ovšem žijí ti druzí, to nevím. Ty vidím jen v ulicích. A jejich ženské ověšené hrozny dětí!

Právě byla taková diskuse na STREAM. Ženská bezdětná, chlap 9 dětí a teď se hádali. Já tedy nestál na žádné straně. Říkali, že už v roce 2018 bude původních, bílých, Čechů jen 6 milionů. Ona ale tvrdila, že z Vietnamců budou zase Češi, jen jinak vypadající. A kdo je to vlastně Čech? Nějak opatrně bych řekl, že bílý člověk mluvící česky. Nebo aspoň člověk, který tu českou kulturu a tradici posledních staletí nese nějakým způsobem dále. Jak ví ta ženská, že z Vietnamců budou Češi? Protože jejich děti mluví česky? Ale vždyť jich za 30 let může být v ČR většina. Pak si zvolí svého presidenta a odhlasují za úřední řeč svoji původní mateřštinu. Že to nejde? A kdo jim v tom zabrání? Pak bude na onom původním, českém obyvatelstvu, aby se přizpůsobilo.

Cikáni měli v těchto volbách poprvé dokonce svoji stranu. (Dostala setinu procenta.) Jejich program byl zlepšit podmínky pro svobodné matky, tedy udělat z množení zaměstnání. Dále upřednostňovat Cikány při výběru zaměstnanců. Čistě matematicky bude v roce 2040 každý desátý občan ČR Cikán, v roce 2070 každý druhý. Pak může mít jejich strana absolutní většinu. (Při stejném nárůstu jejich počtu jako od konce války dodnes, by jich bylo v roce 2200 na území dnešního ČR tři miliardy. Tolik bylo za mého dětství lidí na celé planetě.)

K tomu pochopitelně přijde nezbytný problém financování takového státu. Ten Kalousek, myslím loni, zvedl DPH. Když jdu tady v Bavorsku do ALDI, slyším kolem sebe češtinu. (V Německu je MWSt 19%.) Byl jsem si za dvacku koupit boty u DAICHMAN. Všichni zákazníci okolo mě mluvili česky. Skutečně si vláda v ČR myslí, že stačí strčit hlavu do písku a mechanicky zvyšovat daně a DPH?
(Už jsem tady jednou poukázal na článek: pribeh-o-danovem-kalouskovi
Zatím jde všechno podle moji předpovědi.)
A jak dlouho budou ještě Češi v ČR pracovat za dvacet tisíc měsíčně, jenom aby se o ně nechali hned stáhnout na daních? Co v odhadech budoucích čísel není zahrnuto, je jejich exodus přes hranice směrem na západ. Pracující Čechy pak nahradí Ukrajinci a Mongolové. Češi jistě přežijí po světě coby Němci, Kanaďané, Australané apod.* V ČR ale dávám Čechům naději tak do poloviny tohoto století.

K tomu pochopitelně přijde ještě problém celosvětový. Průměrný bílý Francouz má jedno až dvě děti, muslim ve Francii běžně osm. Už za 20 let tam bude žít více muslimů, než všech ostatních lidí. Další státy v Evropě, ale třeba i Kanada, budou rychle následovat. A jak známo, muslimům se více líbí v Německu, nebo USA, než třeba v Egyptě nebo Iráku. Jenom kolem sebe nechtějí moc křesťanů. Loni to řekl poprvé nějaký mulách v Belgii:
"Naše náboženství je nadřazené a jediné správné. Komu se to nelíbí, ať Belgii opustí!"
Sto milionů černochů v Africe pro sebe vidí jedinou budoucnost. Loď na Lampedusu.
Byl jsem v Aténách. Kam se podíváte přivandrovalci z Asie. Nikdo neví, co si s nimi počít a další tam proudí po tisících.

Já už jsem starý, máme svůj domek se zahrádkou v Bavorsku a se ženou doufáme, že v něm dožijeme. (A sice sami. Ne že nám sem vláda jednou přidělí, jako třeba ve filmu Doktor Živago, 30 dalších, bezpochyby černých a žlutých, spolubydlících.) Pro tu mladou generaci ale dnes platí - "Spas se kdo můžeš!"


* Vzpomněl jsem si, co mi jednou vyprávěla dcera, když studovala na Maltě. Bavila se s jiným studentem, oba prohodili pár vět v různých řečech a přešli do češtiny. Bavili se plynule, ač tahle druhá generace už má trochu jiný akcent. Konec dialogu zněl:
"Ty jsi Češka?"
"Ne, Němka. A ty jsi Čech?"
"Ne, Kanaďan."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 24. března 2014 v 21:15 | Reagovat

Mimo téma, ale typické pro ČR.

https://www.youtube.com/watch?v=b5vqlCeNuPU

2 autor článku autor článku | 25. března 2014 v 10:10 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Tady je potřeba se podívat, co je to za lidské typy? Fotbaloví hooligans. Jestli hlásají nějaké politické, nebo náboženské parole, to už je věc náhody. Záleží na tom, kdo se jim postavil do čela a používá je ke svým plánům. Když mluví německy, jsou to pro svět nacisti, (pro leckoho samozřejmě typický Němec, ač tomu tak vůbec není). Takovéto typy mentálně jednoduchých řvounů se najdou v každém národě. Něco rozmlátit, uhodit někoho bezbranného, nebo se aspoň vyřvat. Postavit se proti stejně silnému protivníkovi by se neodvážili. Proto jejich srocení v bandách. Většinou se vyřvou, trochu zestárnou a nakonec toho ve své většině zase nechají. Problém přijde, když je nějaký diktátor použije k získání a udržení moci. Pak takový mentaláček dostane uniformu, obušek a měsíční plat. Jaké ideologii slouží, to ani neví a je mu to jedno.
V dějinách to byli Jakobíni, kteří vedli genocidu vlastního národa, ve jménu jeho svobody. Za Lenina se jmenovali ČEKA. (Ne Rudí námořníci. To nebyli chuligáni, ale vojáci vzbouřenci. Nechtěli ani bolševiky, ale sověty. Lenin jim slíbil vzpouru zlegalizovat, použil je k obsazení Zimního paláce, vyhráli mu občanskou válku a pak je nechal postřílet.)
Hitler použil mlátičky SA k dosažení svých plánů. (Právě takové Schägertruppen v tu dobu měli i komunisti.) Když je přestal potřebovat přišla noc dlouhých nožů. Zbytky SA, jako bezpochyby komunistické rváče, pak začlenil do SS.
Jde tedy o to, aby se lidem slušně žilo, nebyla vysoká nezaměstnanost a existovala silná, spokojená střední třída. Pak zůstane každý takový Hitler jen hospodským řvounem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama