Do Německa za prací 6/? - Dluhy a stěhování národů 1/2

14. března 2014 v 20:20 | Gregor Moldavit

Dnešní politikové a ekonomové dobře vědí, že celý svět zbankrotoval. Co nevědí, že je to jejich vina!

Každý člověk je nakonec hodnocen podle toho, kolik on si v životě vydělal a oni mají svá bankovní konta v nejlepším pořádku. Takže chybu museli udělat ti ostatní, ti chudí. Je už téměř zábavné, když Rusko odmítne pomoci finančně Ukrajině a ta prohlásí, "no tak nám musí pomoci EU". (Proč ne obráceně, Ukrajina pomoci nám? Mají přeci metr dvacet nejlepší černozemě. Tahle logika platí i pro celou Afriku. "Děláme sbírku, abychom postavili v Ugandě školu." Proč ne oni nám? Tam mají 4 úrody za rok, my jenom jednu.)

EU je prakticky taky bankrot a tak pán, nebo paní v Bruselu jen mrkne na obsah dopisu a nařídí sekretářce:
"Tady chce někdo peníze, pošlete tu žádost do Německa."
Německo je tak zadlužené, že to ani příští generace nemůžou splatit, střední třída v něm mizí, z důchodců je žebrota a to jim důchody ještě zdanili, mladí nastupují za nižší platy než kdy před tím za posledních 20 let, růžové zítřky tu byly včera. Stát je zadlužený, kraje a města jsou zadlužená, firmy jsou zadlužené a obyvatelé jsou zadluženi. Leč politikové si sami neustále zvyšují platy, diety a penze, o situaci lidu vůbec nic nevědí, bezpochyby se domnívají, že jejich lid bohatne právě tak, jako oni. Angela Merkel tedy na žádost pokývá, "kolik miliard chcete?"

Že v její zemi třeba právě masově zavírají hospody, protože jíst konzervy je pro většinu první možnost šetření, o tom ona nemá tušení. Jídlo je přeci zadarmo, ona si denně futruje bachor na nějaké slavnostní večeři k její poctě a ještě nikdy nic neplatila. Přesto si loni zvýšila diety o 11 tisíc za rok. Z těch peněz nepotřebuje ovšem utratit ani cent. Možná znáte onoho rozporuplného chuligána, pozdějšího ministra zahraničí Joschka Fischer. V televizi říkali, že aby dělník dostal jeho důchod, musel by pracovat 450 let. Češi by asi mohli přizvukovat, u nich to vypadá podobně.

Jak to ale s těmi dluhy na tom světě vlastně je?
Do jednoho lepšího hotelu v Německu přišel Rus a projevil zájem přenocovat. (Rus proto, že kdybych napsal Němec, tak mi to nebudete věřit. Kde ten by nato vzal?)
Pan hoteliér byl samá ochota, jen ať si pán vznešený vše prohlédne, jsme potěšeni jeho návštěvou. Nuže, ten Rus položil v recepci na pult 100 € jako zálohu a vydal se s nějakým personálem na prohlídku.
Pan hoteliér popadl 100 € a utíkal k řezníkovi, kterému je dlužil. Řezník zajásal a běžel s bankovkou k handlířovi aut, aby mu splatil svůj dluh. Dále si to prosím každý pište jak se vám zachce, ta bankovka oběhla nejméně půl města. Ten poslední dal tu stovku prostituce, které ji dlužil za více jejích služeb a ta ji (jak jinak) přinesla hoteliérovi, kterému ji dlužila zato, že u něj může příležitostně praktikovat. Ten ji položil na původní místo a bylo právě na čase. Rus se vrátil z prohlídky, hotel prý mu nevyhovuje, vzal svoji stovku a odešel. Takže se vlastně tak moc nestalo, až nato, že toho večera se aspoň půl města zbavilo svých dluhů.

Tahle Petra, která už půl měsíce pracuje a vydělává, je přesto v těžké situaci. Do práce se dostane jenom autem, ale to jí chtějí vzít, jelikož neplatí už dlouho splátky a mimo jiné zablokovat, že nezaplatila pojistku. Tak Slávka pro ni neustále telefonuje, ať všichni mají trochu strpení, ona to dá z první vejplaty do pořádku. Její otec je na tom zřejmě podobně. Půjčuje si kde může. Tak je prý na tom asi polovina Čechů. Zadluženi a berou nové dluhy, aby spláceli ty staré.

Každý dluží každému, čímž oběh peněz vázne. Ale nedělejme si iluze o nějaké rovnosti, tedy že jsou na tom tak všichni. Někde sedí ve svých palácích ti, kteří ty peníze mají, kteří vlastní miliardy. Co s nimi dělají, nikdo neví. (Slávka v takových rodinách vyučovala piáno. Ti lidé jsou prý tak ustaraní, že jsou z toho až celí nešťastní. Z toho opačně nevyplývá, že chudí jsou šťastní. Jestliže peníze samy nepřináší štěstí, pak jejich nedostatek už vůbec ne.) Jak je to vlastně možné, že jsou peníze tak nerovnoměrně rozděleny?

Kdysi jsme asi v pěti hráli hru monopoly. Já to v životě k žádným penězům nepřivedl, to štěstí jsem měl jenom jednou v této hře. Spíše náhodou, než nějakými vlastními schopnostmi, jsem přišel k hodně penězům. (Bohužel jen herním papírovým.) Za nějakou dobu jsem sám vlastnil asi polovinu všech peněz. Jak jsem zjistil, bylo už pak úplně jedno jak špatně hraji. Peníze se mi jednoduše hrnuly. Za krátkou dobu jsem vlastnil prakticky všechno. Aby hra mohla jít dále, museli si ostatní ode mě půjčit. Dostali co chtěli, splatit ale nemohli nikdy nic, protože všechno museli vydat na poplatky, pochopitelně do mojí kasy. Aby hra mohla jít dále, musel jsem jim dluhy odpustit a půjčit znova. Finančně mi to mohlo být jedno, stejně ty peníze zase obratem skončily u mě. Nějak jsem si uvědomil, že ve skutečnosti tomu bude asi právě tak.

Ve strašné krizi 30. let vlastnilo snad sto lidí polovinu všech dolarů na celé zeměkouli. Americký president na ně apeloval, aby ty peníze dali trochu do oběhu. Asi to neudělali, snad ani ve vlastním zájmu, jinak ta krize nemusela trvat tak dlouho. Tihle lidé mají prostě zvláštní vlastnosti. Vzpomínám na potopu v roce 2003. Tenkrát byli všichni vyzváni dát nějaké peníze obětím. Znal jsem v ČR i dost chudé lidi, dokonce ti něco dali. Znal jsem tam jednoho skutečně bohatého člověka, ten byl jediný, který nedal nic.

Co by se tady asi dalo dělat? Nevím, mě nic nenapadá. Udělat měnu a dát každému stejně? Zaprvé takové peníze budou nesměnitelné, nikdo k nim nebude mít důvěru. Zadruhé to za měsíc bude vypadat zase stejně, jedni budou mít miliony a druzí jenom dluhy.
(Pokud si někdo myslí, že to vyřeší komunisti, pak by se měl trochu informovat o dějinách. V době, kdy v Rusku zemřelo 5 milionů lidí hlady, jezdil Lenin ve svém Rolls-Royce na ryby a na lov. Dnešní KLDR, kde lidé chcípají po tisících, zatímco jejich komunistický diktátor má ve Švýcarsku miliardová konta, je pouze dalším příkladem. Bez oné miliardářské oligarchie se dnes nepohne ani stéblo na poli. Kdyby dnes chtěl někdo dělat revoluci, musel by je nejprve přesvědčit, že mu ji mají financovat. Taková revoluce je ale zrazená ještě než začne. Leninovi jeho revoluci financovali Němci a jak to vlastně bylo v tom roce 1989?)

Naše vyprávění se týká té Petry. Pilně pracuje a dluhy se zatím dále vrší. Ale ona se přes ten vrchol jistě za čas přehoupne.
Její otec nyní taky potřebuje naší pomoc, aby zažádal o Kindergeld, tedy příplatky na děti. V ČR to má být 500 Kč na jedno, tady na jeho 2 děti 370 €. NSR je konečně pořád ještě země zaslíbená pro národy, které měly tu čest budovat 40, neřku-li 70, let socialismus.

No a ta Petra nám řekla, že až se finančně postaví na nohy, chce se podívat někam do světa a hlavně, naučit se tolik německy, aby mohla obstát zkoušky a získat německou státní příslušnost. To je téma pro další kapitolu. Zase o jednoho bílého, českého občana východně od hranic bude méně. Kdo může, ten to balí a sune se na západ. A tak ta pohraniční města žloutnou a tmavnou. Jaké bude složení obyvatel ČR v tom pohraničním kraji za 50 let? Bude ještě dávat smysl výraz "Česká republika"?

Pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 16. března 2014 v 1:04 | Reagovat

Dobrý večer nebo vlastně už ráno (je 0,45).
Na uvedený článek mne nenapadá žádná rozumná reakce. No jedna přece.
Německo má zase jednu příležitost předvést řešení! Je všeobecně tradováno, že německý militarismus vyvolal I.sv. válku. V ní Německo ztratilo generace, duchovní potenciál a nespočet materiálních obětí. Hrabalo se z toho marasmu 15 let, pomocí mega inflace, která dorazila i zbytky charakterů. Vyskytl se pretendent na převzetí moci a slíbil Německu "obnovení cti". Během pěti let si přišel V Mnichově pro "Sudety" a o  půl roku později 15.3.39 i pro zbytek Československa. Ani všechna aktiva, které Německo zabralo nic nevyřešila. V "horké" II.sv.válce započaté v Polsku a skončené v Berlíně, dostalo Německo několikanásobnou odvetu, nesouměřitelnou s I.sv. válkou. Dostalo okupační statut a zákaz zbrojení. Přešlo od militarismu k hospodářské obnově a nakonec k tržní expanzi. Co nedosáhlo nikdy v dějinách se stalo skutkem. Německo je dodnes hospodářskou veličinou i když, teď se dovídám, že na dluh, či zkrachovalou. I tak je to vůdčí úloha a německý projekt EU čeká na další impulzy. V tom je postavení Německa unikátní.
I. Válka ( ukončená příměřím), hyperinflace, II. válka (ukončená kapitulací), hospodářská obnova a expanze, jsou dodnes situace, které ( podle mne ) vybavily Německo, k hledání a řešení. Co z toho vzejde bych rád zaznamenal ( když už jsem se dožil debaklu komunistů ).

2 autor článku autor článku | 16. března 2014 v 18:08 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Pro Čechy je Německo bohaté, vnitřně to ale vypadá trochu jinak. Německo ještě zdaleka není v koncích, ale je šíleně zadlužené, střední třída mizí a roste vrstva skutečné chudina. Pochopitelně "chudina" ve smyslu střední Evropy. Za životní minimum se považuje asi 750 €. To by v jiných zemích už znamenalo slušný život. Nutno si všem uvědomit, že když budu mít rybářskou chýši na Maledive a vydělám tolik peněz měsíčně, jsem vlastně boháč. Jenže v Německu dám nejméně polovinu za činži a zbytek za všechny možné poplatky. Takže když má Němec takovou rentu, musí chodit někomu zametat dvorek, aby měl za co si koupit potraviny. Německo splatilo 2 prohrané války, ale DDR to je 7 hubených krav, které budou těch 7 tučných ještě dlouho vysávat. Už nás stálo asi dva biliony €. Na to je potřeba zvyšovat daně, zvyšování daní způsobuje útěk kapitálu do zahraničí a zavírání firem, protože se podnikání nevyplácí. Teď se vláda aspoň vrhla na daňový útěk milionářů, což byl dosud jakýsi kavalírský delikt.

Co se týče Sudet, o tom v dalším dílu. Češi vystěhovali Němce, nějakou dobu tam byla pustina a jak to vypadá dnes? Běžte se podívat třeba do Ústí, Sokolova, neřku-li Chánova.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama