Do Německa za prací 5/? - Zázraky se dějí

6. března 2014 v 20:54 | Gregor Moldavit

Pro dobrotu na žebrotu. Slávce právě přišel účet za protelefonovaných 71 € s tou holkou a kvůli ni s jinými. O nekonečných hodinách práce ani nemluvě. Petra jí za to jistě bude na dosmrti vděčná, jestli jí ten telefon ovšem proplatí, to už je jiná otázka? Zatím na koho se podívá, tomu něco dluží. V každém případě ale už v Německu týden pracuje a sice za dobrý plat!!! K tomu více po krátkém úvodu.


Jeden z nejoblíbenějších žvástů na českých fórech a v četných komentářích zpráv na SEZNAMu, klasická fráze za kterou získáte mnoho kladných bodů, zní:
"Co je mi platná svoboda cestování, když na to nemám peníze".
Zkuste to někde napsat a stanete se miláčkem všech těch internetových povalečů, kteří dokážou nade vším jenom brečet. To jsou ti, kterým nikdy svoboda nechyběla, protože ji nepotřebují. To jsou ti, kteří nadávají na stát, na společnost, na dobu, na vládu. Nadávali za komunistů, nadávají dnes. Nadávají, protože se nic jiného v životě nenaučili.

Jsou jiní, kteří vstanou a ty peníze si jdou vydělat. Tahle Petra to všem právě názorně ukázala! (Zmínil jsem se, že moje dcera v 19. objela roční cestou Austrálii na bázi work&travel a po cestě si dokázala sama opravovat svého busa a na živobytí vydělat. Já sám konečně taky kus světa viděl a peníze mi na to nikdo nedaroval.)

Řekl jsem té holce, že když práce bude nudná, může si při tom snít třeba o krásném ostrově někde v moři, kam si pak o dovolené zaletí. Aspoň v to doufám, předpokládám, že se v tom místě udrží! Zatím nám Petra jenom řekla, že by moc ráda do světa, jenže nemá zkušenosti a sama si netroufá. Prý kdyby my jsme se někam vydali, s námi by jela okamžitě kamkoli. Jenže my teď máme na krku dům se zahradou a už jsme přeci jen starší. Ale kdož ví, třeba se jednou všichni 4 (my, ona a náš pejsek šicůnek) spolu podíváme aspoň do Alp. Ona si ale nejspíše v té továrně najde nějakého přítele a poletí s ním. Dnes o tom nechce slyšet, měla jednoho, ten ji podvedl a zatáhl do těch dluhů. Já se dále neptal. Slávka jí radila:
"Když si tam ve fabrice najdeš chlapa, nedívej se na jeho postavu, ale taky na to, kam se za jak dlouho dostal a kolik dokáže vydělat. Hledej si mistra a ne pomocníka." Tak chytrá je ta holka mezi tím ale taky.

Tohle je téma samo pro sebe. (Nyní nemluvím o té Petře!) Vůbec nechápu, co to dnes dorůstá za přízraky. Každá zvířecí samička si dává lepší pozor, s jakým samečkem se spustí, jaké geny dostane pro svá mláďata. Lidské samičky ten pud zřejmě ztratily. Výsledkem jsou ty tisíce inzerátů:
Já s x dětmi, láskou zklamaná, hledám hodného muže, dobrého vola, který nás bude mít rád a příštích 20 let živit.
Vzdělání: základní
Zaměstnání: v domácnosti
Bydlení: u rodičů
Jazyky: čeština - což je ovšem hluboký omyl. Často ten inzerát nemá větnou stavbu a v každém druhém slově zírá hrubá gramatická chyba. Ukázka jednoho originálu:
19 let, Středočeský kraj - Příbram
hledam nakeho simpatyckeho a hodneho pritele ke me a kmim 2 detem.Aby mel rad nake zabavy ve veku 25 az 30 let. ahoj Hana

V tomto případě by to znamenalo živit je do smrti. Její děti budou pravděpodobně taky analfabeti a budou žít se svými dětmi zase u rodičů. (Tedy asi na ubytovně.) Nevím, jestli je taková matka občas při hledání živitele úspěšná, ale silně pochybuji. Pořádný chlap, který dokáže uživit rodinu, má právo na ženskou odpovídající úrovně a dokáže si udělat vlastní děti. Nemá zapotřebí živit genetické produkty jedné analfabetky s neznámým otcem pochybných kvalit.

***
Petře jsem nedával velkou šanci, firmy chtějí většinou kvalifikované zaměstnance. Když už, pak za velmi bídných podmínek. Jelikož Petra už v Německu pracovala a mohla v něm uvést svoji adresu, staral se o ni Arbeitsamt a poslal jí různé nabídky.

Nyní tedy současný stav! Jestliže jsme se ji ujali a nabídli pomoc, tedy jen proto, že nebědovala, jak je ten svět zlý, ale hledala si co nejrychleji práci. K mému překvapení dostala několik nabídek, kam se má jít představit. Neustále slyším, že lidi bez vzdělání nikdo nepotřebuje. Jestli ono tomu není právě obráceně? Mít ta Petra akademický titul, asi by hledala celé roky. Proč ale tato místa neobsadili místní nezaměstnaní? Vždyť v tomhle kraji práce skutečně skoro žádná není. Možná tu těch mladých taky moc není, nebo jim je ta práce příliš těžká. Vzpomeňte na předchozí díl. 3. generace v blahobytu ho považuje za samozřejmý a do práce se nežene. Bydlel jsem do loňska na horním Rýnu, kde se pěstuje chřest. Na sklizeň chodí sezonní pracovníci z Čech a hlavně z Polska. Jeden rok vláda vydala nějaký zákon, že sedlák musí vzít aspoň 10% těch pracovníků z německých nezaměstnaných. Není přeci možné, aby ti brali podporu a na práci sem jezdili cizinci. V televizi se pak těch sedláků ptali, jak to vypadá? Prý pokud Němci vůbec přijdou, pak podávají nepostačující výkon. Žádný z nich se nevyrovná jedné šedesátileté Polce, která přinese denně největší váhu vypíchaného sparglu (tedy chřestu).

Ať už se to má jak chce, Petra se vydala na pohovor k firmě, kterou označila jako BMW. (Tedy ono auto bavorák.) Je to ale jenom její dodavatel (automobilky si díly povětšinou nechávají vyrábět od jiných) a to vlastně bude nejprve jenom zaměstnancem agentury, která této firmě pracovní síly dodává. O tom jsem psal posledně. Jenže tady se zřejmě jedná o firmy solidní. Když jí vysvětlili podmínky a plat, ráda souhlasila. Na ten pohovor jela se svým otcem, věk asi 50 let. Ten německy neumí vůbec, ale když slyšel, kolik holka bude brát, jenom zabědoval, tohle že by on bral taky. A víte že ho taky vzali. Prý otec a dcera můžou dobře spolupracovat. Takže zázraky se dějí!

Otec Petry hned prohlásil, že ať je práce jakákoli, on má tady šanci něco vydělat, vyřešit různé finanční problémy rodiny a zajistit si stáří. (Být těžce zadlužen bude asi v ČR něco jako národní sport.)

Ona ta práce asi skutečně nebude snadná. Je na směny, tedy i noční, je to cosi s textilem, nezdravý vzduch a stále průvan z odsávání prachu a ještě musí oba daleko dojíždět. Mají ale zato různé příplatky a každý 10 € denně na benzin (i když budou pochopitelně jezdit spolu v jednom autě). Práce je na směny, některá začíná třeba ve 4 v noci. Za to všechno jsou ale zase příplatky. Takže ten první měsíc asi 1500 € na dlaň. To bychom měli asi 40 000 Kč. Kolik to bude později, až je firma převezme, kolik třeba dostanou na prémiích, to se ještě neví. Takovéto firmy dávají většinou měsíční plat 13,5 x v roce. Navíc třeba můžou šikovností ještě nějak stoupnout. V brzké budoucnosti to ale určitě nebude. Petra má jen základní vzdělání a otec neumí německy. Ale on už ten začáteční plat vlastně není špatný.

Petra nám volala: práce není těžká, dá se dobře vydržet. Jenom nepravidelný život. Otec je úplně spokojený, němčinu ani nepotřebuje. Jeho mistr je Čech, spolupracovníci Češi, Slováci a Poláci. Němců tam prý moc není, zatím si asi můžou pořád ještě dovolit nechávat na sebe pracovat ausländry.

Tím tedy příběh oné Petry k dnešnímu datu šťastně končí. Tato kapitola však nemusí být poslední. V případě zájmu čtenářů můžu za nějaký čas připsat, jak se jí vede, kolik vydělává, jak brzo splatila dluhy, co si chce za ty peníze koupit, atd... Třeba i jak na to, dostat v té firmě taky takové místo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 7. března 2014 v 11:50 | Reagovat

Dobrý den.

Umíte pobavit "19 let, Středočeský kraj - Příbram
hledam nakeho simpatyckeho a hodneho pritele ke me a kmim 2 detem.Aby mel rad nake zabavy ve veku 25 az 30 let. ahoj Hana".
Kdyby byl podpis Eržika je zřejmé, že prošla zvláštní školou. Ovšem Hana patří asi mezi bílé "Cikány", kteří se zde také množí řadou geometrickou.

Tady je teď válka politiků o výstavbu prodejních skladů americké firmy Amazon.
U Prahy a u Brna. Zastupitelstva blízkých obcí se šprajcla a Zeman to označil za pitomost. Ihned zasedli znovu a podpořili "řešení nezaměstnanosti" schválením výstavby na kat. území příměstských obcí.
Zaměstnanost u Amazonu se řeší návozem agenturních "zaměstnanců". Zkrátka nějaký vykuk si zaregistruje zprostředkování práce a vezme formálně lidi do práce na "jinou" než pracovní smlouvu. Obvykle si najme v přiměřené vzdálenosti od firmy opadanou sokolovnu, napere do ní 4podlažní palandy, z armádního výprodeje koupí proležené matrace a spacáky ( rádi je prodají, protože do spalovny by musili platit ), najme rozhrkaný autobus, postaví kotel a sežene místní báby k němu, aby vařily z pytlíkových polívek "stravu", zajistí dovoz chleba a najme lidi, nejraději z Polska či Ukrajiny. "Ubytuje je" dá jim stravu fyzickou i duševní = oznámí jim noty, jak to bude šlapat. Správce vede evidenci o pohybu. Přistaví se autobus, s výslovným upozorněním, že odjíždí za 3 minuty. Kdo to nestihne, pojede později. Nabitý autobus přiveze lidi ( před tím podepsali školení o BOZP ) na pracoviště. Tamní pohaněči je rozpostaví a už to frčí. Za 2,3,4 hod. navezou další a kdo přebývá je odvezen zpět. Firma platí náhončímu jen čistý čas práce na place. Lidi jsou voženi sem tam, aby se autobusák zahojil. Lidi se štvou rychle do autobusu, pomalu si uvědomují titěrná písmenka ve smlouvě "pracovní doba podle potřeby", jsou ochotni k čemukoli, aby si "vydělali". Ovšem náhončí si z vyfakturované částky srazí daň, ubytování, stravu, "spoření=kauci" a zbytek zasílá na účet nebo do trvalého bydliště "otroka". Za čas lidi remcají v práci ( kde nemají pevnou prac. pozici), ale i u "náhončího", kde není péče o nemocné. Ten stále nabírá lidi a remcající vyhazuje na hodinu. Hned jsou z nich bezdomovci a bez peněz. Jdou na Policii, tam se ukáže, že porušili obstaravatelskou smlouvu a byli vypořádáni ( po srážce za cokoli) jim byly peníze z vyúčování a kauce zaslány domů. Je to účinnější než drábská lavice za roboty.

2 autor článku autor článku | 7. března 2014 v 20:28 | Reagovat

[1]: nar.soc.

Napsat slovo "Cikán" už je nebezpečné. Leč je tomu tak, že kdykoli jsme četl inzeráty Cikánek, vypadaly následovně:
"Jsem običejna žena ktera hleda lasku samota je zla.Bila sem dlouho zamilovana,ale udělala sem chybu za kterou ted platim a jak sem zjistila neni cesty spatky.I přesto že jsem se omlouvala,prosyla za odpuštěni ne nevěra vtom nebila,jen vičitky.jsem vjerna... Co nesnáším: Když semně vičitá že mám nevimachanou hubu, sem jaka sem co nasrdci to na jaziku .Proto, mně určité lidi nemusy."

Bez výjimky. Bohužel je tomu skutečně tak, že i mezi bělochy se v ČR zřejmě šíří analfabetizmus.

S tím je možná spojeno i ono další téma, bída určité vrstvy lidí a vznikající otrokářství. Asi tomu bude vždycky a v každému systému tak, že člověk, který se na obecné nedokázal naučit ani číst a psát, bude zneužíván. Bída z toho automaticky nevyplývá. On může být zneužit Leninem coby člen ČEKA, nebo jiným diktátorem coby hlídač v koncentráku a žít si sám dobře. (Než se vězni vzbouří.) Ve svobodném, demokratickém systému ale skutečně žádnou šanci nemá.

Jak jsem však vícekrát uvedl, římský proletariát se množí a množí.

3 nar.soc. nar.soc. | 8. března 2014 v 10:30 | Reagovat

Už několikrát se zde vedla debata o sjednocení měkkého i s tvrdým y. Z uvedené ukázky je zřejmé, že Cikáni zase vedou. Dost možná, že s přispěním analfabetů se věc posune žádaným směrem.
Ústav pro jazyk český vážně uvažuje o přípustnosti náhrady slov abychom, kdybychom, slovy abychom, kdybychom. V Parlamentu jsou zástupci lidu ( vyberou si raději blbějšího asistenta ) jejichž projevy jsou podobnými slovy a vazbami přeplácány. Hezky také zní při debatě o konkrétní věci slůvka, "nějak, jaksi, nicméně ap.

4 nar.soc. nar.soc. | 8. března 2014 v 10:32 | Reagovat

[3]:

Oprava....slovy, abysme, kdybysme......
automaticky mi to PC změnil.

5 autor článku autor článku | 9. března 2014 v 13:48 | Reagovat

[3]: nar.soc.
Někdy kolem roku 1980 jsem četl, že v ČSSR se debatuje o tom, zrušit "y". Tím by odpadlo nekonečné učení vybraných slov a koncovek. Vzdělaní lidé byli proti, analfabetům to bylo jedno. Oni už to tak stejně praktikují. Nakonec by se tím ani moc nezískalo, existují ještě další možnosti dělat gramatické chyby.
Já žiji přes 40 let v cizině, občas asi taky napíšu něco chybně, ale v ČR bych byl určitě nad průměrem. Že se tam skutečně šíří analfabetismus, to nelze přehlédnout.

6 Míra Míra | 10. března 2014 v 23:14 | Reagovat

[5]:
To je bohužel pravda. Už se nedají poslouchat moderátoři ani ve veřejnoprávních médiích a když v TV běží titulky se zprávami, tak se hrozím chyb - bohužel i hrubek. Mládež říká: a k čemu mi to bude, všechno si vyhledám na internetu, ať tam napíšu měkké i nebo tvrdé y. Trpím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama