Zemřel soudruh Vasil Bilak

6. února 2014 v 20:43 | Gregor Moldavit
Včera zemřel v požehnaném věku 96 let bývalý člen ÚV komunistické strany soudruh Vasil Bilak.

Po srpnu 1968 asi existovalo málo komunistických politiků, ke kterým by moje generace byla cítila hlubší odpor, než k němu. A to jsme o něm zdaleka nevěděli všechno. Za své zločiny nebyl tento člověk nikdy povolán k zodpovědnosti, nebyl ani symbolicky postaven před soud. Patrně bylo těžké definovat, čím se vlastně provinil? Povolat na vlastní zemi tanky cizí mocnosti tedy asi nebude trestné. Pro někoho to byla dokonce zásluha. Vždyť to bylo v zájmu komunismu. Tedy jakési "bůh to tak chtěl a on byl jeho poslušný služebník". Jednal v zájmu jakéhosi božského absolutna. Jako takový už tedy není dále za své činy zodpovědný.

To už dále nemá cenu rozebírat, chci psát o problému aktuálním, jakým je současný pohled mnoha lidí různého věku na onu dobu před rokem 1989. Dnešní poměrně špatná situace na pracovním trhu, ceny bytů, výška (spíše nížka) důchodů a mnoho dalších těžkých problémů dávají mnohým pochybnosti o tom, jestli to nemělo v roce 1989 jednoduše zůstat. Bilak byl sice lump, komunisti sebranka zlodějů a křiváků, ale oni přece jenom... a už to jede. Že komunisti v té době byli definitivně hospodářsky i politicky v koncích a tahle cesta dále nevedla, to snad velká část českého národa dodnes nepochopila. Pořád čtu něco o tom, že kdyby se necinkalo klíčema...

Právě tak je neuvěřitelné číst různé dělnické příspěvky, jak jim se přeci jen před rokem 1989 vedlo lépe a to nebyli ve straně, ani nechodili do průvodu... To skutečně takové lidi nenapadne, že srovnáním by bylo, jak se vedlo v tu dobu dělníkovi třeba v Rakousku a jak v ČSSR? O nějakých lidských právech a svobodách ani nemluvě. A hlavně, jak vypadala další cesta v obou zemích po tomto roce? Rakušané žili dále jako před tím, Češi převzali zkrachovalou zemi v celkem bezvýchodném stavu. Lesy vychcípané, vzduch zamořený, města a silnice rozpadlé, ve fabrikách stojí 50 let zastaralé stroje, vědci a umělci jsou v emigraci. (Někdo ten hospodářský rozdíl k Rakousku v tom roce vypočítal asi na 20 bilionů korun. Více o tom srovnání ale nevím, občas to někde čtu.)

Přijel jsem se na tu zemi po 40. letech reálného socialismu podívat v roce 1990. Dojem po přejezdu z Bavorska do Čech byl jednoduše zdrcující. Plzeň vypadala, jako by tam včera byla skončila válka. Přešlo čtvrt století a jako by to všechno už neměla být pravda. Ráno jsem četl článek:
http://www.novinky.cz/diskuse?id=350501&articleId=/zahranicni/evropa/326804-zemrel-vasil-bilak

Někteří si neberou servítky:
Jiří Kolář, Pardubice

Tak nám zemřel mizerný krejčík. To by nebylo nic neobvyklého. Ale zemřel také komunista, který byl podepsán pod zvacím dopise pro okupační armády. Ale především zemřel ničema, který byl autorem normalizace a poškodil tak, či zničil životy statisíců občanů Československa! V pekle, je-li jaké, už mohutně slaví jeho příchod. Od sebevraždy Adolfa Hitlera tam takového ničemu snad nevítali!

Jenže to šokujíci na těch všech komentářích, ne jen u tohoto článku, že vždycky vyhraje příspěvek, který já považuji za nejhloupější. Tak i tentokrát:

Josef Šedek, Jirkov
Čtvrtek, 6.února 2014, 08:26:41 |
Souhlasím |+629

Vasile, kdyby jste nás nechali podnikat a cestovat, asi by jste byli stále u moci. Bohužel, tihle jsou o 100 % horší.

Ti lidé, kteří na to souhlasně klikají, mají v ČR volební právo? Vždyť je to besídka zvláštní školy.

Jo, jo! Kdyby tenkrát tak byla ještě voda suchá a oheň nepálil, kdyby komunisti otevřeli hranice, kdyby povolili... pak by ještě dodnes...

Kdyby komunisti byli nechali národ svobodně cestovat a podnikat, nebyl by jednoduše soudruh Bilak členem ÚV, se služebním autem a privilegovaným životem, nýbrž drobný krejčík, pokud by se v konkurenci tržního hospodářství jako takový uživil. Lidi jako Bilak se dostanou do vlády vždycky jen v totalitní diktatuře. Kdyby komunisti byli udělali svobodné volby, nebyla by jejich strana dostala ani tolik hlasů, kolik měla členů.

Tohle by se všem těm klikačům na takovou pitomost mělo řvát do uší. Ono totiž takových Bilaků běhá dnes kolem ještě pořád více než dost a sliby nešetří. Dnes je přeci jiná doba. Kdyby se tentokrát zvolila komunistická strana, pak by už určitě ta voda suchá byla a oheň studený. Hranice by nebyly zavřené a podnikání by nebylo zakázané, atd.. Pak bychom si prostě udělali takový komunismus bez komunismu. Všem, kteří by to chtěli znovu vyzkoušet, přeji mnoho úspěchů. Ale, komunisti a voliči komunistů - udělejte si to tentokrát sami a netahejte do toho ty ostatní, kteří mají v hlavě zdravý rozum! Ty ostatatní, kteří dobře vědí, že tahle cesta nikam nevede a žádný -ismus jim nic nedá.

K osobě Vasila Bilaka jeden úryvek z knihy Zdeněk Mlynář - Mráz přichází z Kremlu:

V oné noci na 21. srpna byl ÚV shromážděný a cosi projednával, když Dubček dostal a přečetl zprávu, že právě vojska Varšavského paktu překročila hranice ČSSR. Zavládlo zděšené ticho. První se vzpamatoval Vasil Bilak (který to věděl už dávno) a pronesl i na něj neuvěřitelnou větu:
"My se tady děsíme, zatímco naše ženské už s nimi šoustaj."

Mlynář to komentoval, že tuhle noc nešla se sovětskými okupanty ani poslední pouliční šlapka, protože měla více charakteru a vlastenectví než člen ÚV - Vasil Bilak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 7. února 2014 v 9:09 | Reagovat

Dobrý den, pane Moldavite.

Je zbytečné o té kreatuře tratit slova. Vždyť je to Hérostratos a největší odsudek, je mlčení a rychlé zapomnění na lumpa.
Pokud se zabýváte jednotlivci, najdete je všude. I v Německu najdete lidi s Hitlerovou podobiznou a nostalgií po jeho pořádcích. Lidi zkrátka nejsou tak vychovaní, aby se bez víry obešli. Bohužel k uctívání si "modlu-y" vybírají sami. Umožňuje to dnes Listina základních práv a svobod.
Sám jste zažil, co to je stát se komoušům podezřelým. Sám víte, jakou možnost otevřené informace měl v.r. 1972 zdejší člověk. Že ani Svobodná Evropa nedávala úplné informace pro jednotlivce, je dnes zjevné. A nakonec, život žijete v současnosti a v podmínkách, které jsou přítomné. Dříve nebo později ( pokud máte rodinu po niž se blbci svezou ) musíte brát velký ohled na následky svého jednání.
Taky jsem to prožil.
V 26 letech ( 1966) jsem se řádně pohádal s vlivným ( ve vesnici ) stalinistou a musil raději odejít z technického místa na traktor ( nábor v STS Brno ). Když to ten blb zjistil ( byl jsem člen KSČ a on se dál "staral") "vypálil" jsem mu rybník.
Jenže za dva roky jsem narazil na podobné rozumy v STS, když jsem v "odborech" požadoval svobodnou kolektivní smlouvu a nikoli pod vedením KSČ. Nakonec jsem navrhl stávku a stal se figurou, o níž se mohl každý otřít, potřást rukou nebo ji duchovně ( udavačsky ) nakopnout. Když mne z jara 1969 z KSČ vyškrtli, řekl mi ředitel ( tehdy zvolený do ÚV KSČ = prvorepublikový komunista, poctivec v gumákách a hubertusu).
"y seš proti pánům, ale nejsi s dělníkama". Už tehdy jsem měl dilema, podepsal jsem stabilizační smlouvu na 10let a stavěl domek ( rodinný dům rodičům za pár peněz sebrali a je tam sídliště ). Odporovat "starému"= předsedovi akční trojky, když se snažil hodit mi laso, by bylo hloupé. Řekl totiž, "jsi dobrý pracovník a co se děje nemůže mít na tvoje zařazení žádný vliv". Dodal jsem a pokud vliv mít bude, odejdu. To co dělám je k dispozici i jinde. Starej na to nic, ale on sám opravdu slovo dodržel. Po výměně ředitele, jsem mírný tlak a přehlížení cítil. V bydlišti to bylo horší, ale ustál jsem to taky. Jací jsou lidé sebranka, jsem poznal až po r. 1990 ve funkci předsedy odborové organizace. Už to, že jsem od r. 1969 v ROH nebyl a najednou mne v lednu 1990 někdo navrhl a zvolili mne, byla absurdita. Věděl jsem hned, že pokud se má něco skutečně změnit musí to být ve firmě, ale jak a s kým do toho?
Jedni chtěli abych dělal berana a sekerníka a druzí mne chtěli koupit za ojeté MB 1000 z podnikového autoparku. Jediné vodítko, které jsem si v 50letech vytkl bylo, jednej tak aby
ses nemusil za skutky stydět, odvolávat svá slova a napravovat kopance ve funkci. Postupně jsem se stal podezřelým pro oba tábory. Jen menšina rozumných lidí mne podporovala, protože měli hlavu a né kokos. Nakonec ( z funkčního postavení jsem zaštítil přípravu konkurenčního privatizačního projektu) a vznikla akciová společnost ). Bohužel pražští veksláci pověření Ježkem ( aby ušetřil státu výlohy svěřil jim svolání ustavující valné hromady ) si rozdělili funkce a začali ve firmě hospodařit. Výsledky jsou na jiné psaní. Hned mi bylo jasné, že "moje slunce" zapadlo. Vydržel jsem od r. 1993 do 1998 a nechal se vyhodit ( s odstupným ) do předčasného důchodu. Mohl a chtěl jsem pracovat, ale neustále bránit svoji pozici, proti blbcům, nedostat 5 let přidáno, když jsem pro všechny vyjednal mzdy z KS. To není nic v čem bych setrval. Raději s málem, ale svobodněji.

2 nar.soc. nar.soc. | 7. února 2014 v 9:19 | Reagovat

[1]:

Ještě k tomu lumpovi.
Letěly fórky:
- prý má na výučním listu napsáno "na saka nepúščat".
- když přiletěla japonská delegace a potřásali si rukama jeden sepředstavil Sako-mě-šil. Biľak ke Štrougalovi, jak to ví, že jsem krejčí? No jsi známý už po celém světě.

Největšího blbce ze sebe udělal, když dal Spiegelu interviv. Dali mu otázku, čím to je, že se v Československu pije tolik piva (samozřejmé bylo, že na jiný chlast lidé nemají a pro stát je to výhodné), a B. to vysvětlil, "pivo je náš chleba". Tím řekl víc než měl a chtěl.

3 nar.soc. nar.soc. | 7. února 2014 v 14:44 | Reagovat

Do třetice.
Místopředseda Sněmovny "soudruh" Filip  (má v Čes. Budějovicích advokátní kancelář, kde přiměřené holí klienty), vzpomněl úmrtí Biľaka a v podstatě jednou větou podal návrh na zrušení "lustračního" zákona.
Když pominu pitomost související s tímto zákonem, kdy úplatní všiváci, probrali spisy tak, aby na rozhodné figury (Klaus) nic k dohledání nebylo, stále je to diskutabilní materiál po službě ( podobné v cílech Gestapu ). Použití materiálů StB, k rozhodnému posuzování lidí.
Nevím jak to bylo v poválečném Německu, ale NSDAP byla prohlášena za zločinnou a její funkcionáři souzeni! V ČR byl prohlášen za zločinný systém a funkcionáři se stali "vítanou krví" s informacemi do nově vzniklých pol. stran, privatizačních fondů, advokacie  soukromých bezpečnostních služeb a soukromých exekutorů. Důchodové nároky za dobu, kdy sloužili státnímu teroru jim bez krácení zůstaly.
Mnohokrát jsem o tom mluvil v odborech ( když jsem byl ve funkci ) a dodnes ve funkci místopř. registrované České strany národně socialistické 2005 ( v cílech následujeme národně demokratické skutky E. Beneše). Nedávno nás Paroubek rozhodil = navnadil funkcionáře pro sebe, sběhli a chtěli stranu přinést na talíři. Byla nás menšina, kdo se postavil proti a u soudu jsme dosáhli satisfakci ( je nám na nic, mladí jsou blbí a lezou jen za slibem moci a peněz ). I to je vzdálený vliv Biľaků, že davová blbost, je nosná.

4 autor článku autor článku | 7. února 2014 v 16:53 | Reagovat

[3]: nar.soc.
...Nevím jak to bylo v poválečném Německu, ale NSDAP byla prohlášena za zločinnou a její funkcionáři souzeni!...

Nakonec jistě správnější, než Havlovo "Nejsme jako oni". Jenže to souzení bylo a je věc velmi těžká a pochybná. Angličani i Rusové chtěli nacisty jednoduše postřílet, což by skutečně znamenalo, že si s nimi nemají co vyčítat. Vždyť nacisti se ze svého hlediska taky jenom mstili třeba Židům za jejich počínání a každý Němec by potom měl zase právo zastřelit Angličana nebo Rusa. Sám jsem takového Němce potkal. Pořád jenom mlel, že mu Rusové v roce 1945 zastřelili matku. Člověka dobrého, který každému jenom pomáhal. Prý si on někdy zase zastřelí nějakého ruského turistu.
Na druhé straně soud je věc drahá a sporná. Ten totiž zase vyložené vrahy třeba propouští pro nedostatek důkazů. Ono totiž dokázat masovou vraždu je těžší, než třeba malou zlodějnu. Pak je tu okolnost, na kterou jsem poukázal ve více článcích, že totiž mezi masovým vrahem a největším humanistou je plynulý přechod. Soudruh Filip nazval humanistou V.I.Lenina, podle mě jednoho z nejhorších masových vrahů v dějinách lidstva. Pro dnešní komunisty je to pořád Ježíš Kristus jejich náboženství.
Norimberský tribunál byl první pokus postavit před soud vládu, která začala válku. Nějak se to nepovedlo, každý jednal jen na rozkaz a o ničem nevěděl. Všichni se cítili neviní.
Pak je taky velmi zábavné, když pachatele zločinů usvědčíte, ale on si přinese potvrzení od doktora, že je kriminálu zdravotně nezpůsobilý. Že v jeho kriminálu se těch zavřených na zdraví nikdo neptal, to soud nezajímá. Nejsme jako oni! A tak se nám Erich Honecker hezky chechtá z Jižní Ameriky, měsíce potom, co už měl být podle toho atestu mrtvý. Atd...
Po roce 1989 měl určitě stát před soudem Husák, Jakeš, Bilak a další, ale, jak píšu v článku, jak by měla znít obžaloba? Masový vrah Erich Mielke, nejhorší bestie z celého NDR, byl nakonec obžalován za vraždu policisty ještě před válkou. V ČR to nakonec za všechny odnesla ta slepice Brožová-Polednová, což byla skutečně pouze loutka v rukách těch skutečných vrahů, kterým se ale nic dokázat nedalo. Ta nyní požaduje odsouzení soudců, kteří ji 2007 poslali do kriminálu. Z jejího hlediska jsou oni zločinci. On si tu "spravedlnost" může každý točit podle vlastní představy.
Takže to nakonec bude jako ono vojenské pravidlo: když už na někoho střílím, pak takovým způsobem, aby zbyl jen jeden svědek, tedy já.

5 nar.soc. nar.soc. | 8. února 2014 v 11:29 | Reagovat

Dobrý den.

Člověka neživí jen politika. Obyčejné, ale roztodivné krafání je už několik let na:
http://ruzenka.blog.cz/1402/kavarna-u-ruzi-unorova-2014#komentar110668647

6 autor článku autor článku | 9. února 2014 v 18:51 | Reagovat

[5]: nar.soc.
Byl jsem se teď na ten link podívat a ještě tam občas zajdu. To je ta Růža z Olomouce. Na tom starém servru jsem od ní četl její příběhy. Byly takové dost holčenčí.

7 nar.soc. nar.soc. | 10. února 2014 v 22:28 | Reagovat

[6]:

Dobrý večer.

Nic Vám nevnucuji. Paní Ruženu znám osobně (má jméno bez kroužku), má 74let ( jako já ). Je na svá léta dost aktivní. Na jejím blogu je možno se seznámil s běžnými starostmi a reakcemi lidí ( více žen ). Sem tam přispěji a získám jakousi protihodnotu ( zase pro svoji ženu ).

8 autor článku autor článku | 11. února 2014 v 14:54 | Reagovat

[7]: nar.soc.
Nějak jsem nepochopil, jakým způsobem se v té kavárně scházíte. Jestli je to něco jako chat?

9 nar.soc. nar.soc. | 11. února 2014 v 19:00 | Reagovat

[8]:
No vidíte, jaká nevím dobře co je to chat.

To "scházení" je stejné, jako na blogu u Vás. Napíšu co chci. Osobní setkání probíhají podle dohody s jednotlivci nebo i skupinově, podle zájmu a možností. Je to na každém, jak si možnosti přebere a srovná.

10 nar.soc. nar.soc. | 11. února 2014 v 19:01 | Reagovat

[9]:

Oprava ...No vidíte, já....

11 matka matka | 12. února 2014 v 23:21 | Reagovat

Smrt padlého politika (Vasil Biľak)

http://hledani.gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2014020011

Jen pro jistotu bych chtěla vidět originál jím podepsaného zvacího dopisu.
Ale ten Rusové nevydají, i když možná pokud z aktérů již nikdo nežije....

12 nar.soc. nar.soc. | 13. února 2014 v 19:23 | Reagovat

[11]:

Nenechte se vysmát.
Putinové budou zatajovat, zatajovat a zatajovat. Přece na sebe neprásknou, že zastírali mocenskou okupaci, hadrem od několika blbců / dopis 99 pragováků nebo zvací dopis Biľaka, Kapka, a dalších lumpů ).

13 matka matka | 13. února 2014 v 21:06 | Reagovat

[12]: No to je mi celkem jasné, ale občas se stane, že pomahač bývá vítězem s pohrdáním smeten.

14 autor článku autor článku | 14. února 2014 v 10:09 | Reagovat

[12]: [13]:
Originál dokumentu by jistě byl cenným sběratelským kouskem, nebo exponátem do musea, historicky ale nepříliš hodnotný. O tom, že ten dopis existoval totiž žádný soudně myslící člověk nepochybuje a Bilak se tím nikdy netajil. Stále ovšem papouškoval: "Psali pragováci...", tedy víra tehdejších členů ÚV, že pouze plnili vůli pracujícího lidu. Jenže když budu chtít zbořit Karlův most, tak si dokážu před tím taky najít 100 kreténů, kteří mě o to požádají.

Co se týče srpna 68, pro nás byl tenkrát hlavním pachatelem Brežněv. Často se v tu dobu říkala fráze, že Lenin by ho zato zabil. Vis nápisy na zdech:
"Lenine probuď se, Brežněv se zbláznil."
Dnes dobře vím, že Lenin by k nám byl vletěl ještě dříve. Města, která se v jeho době bolševikům vzepřela, nechával srovnat se zemí. (Hitler byl jeho učedníkem.)
Brežněv pachatelem jistě byl, ale dlouho se tomuto řešení bránil. Byl to Walter Ulbricht, kdo ho k tomu neustále nutil. Poukazoval na to, že svoboda jednoho satelitního státu bude mít za následek zánik celého komunistického impéria. (V čemž měl jistě pravdu. Nakonec stačilo, aby se udělala díra na západ přes Maďarsko a NDR se začalo vylidňovat.)

15 nar.soc. nar.soc. | 14. února 2014 v 17:17 | Reagovat

[14]:

Zmiňujete Brežněva.
Po jeho senilním konci se ukázalo, že to nebyl ten "satan" za jakého byl držen. Podle toho co jsem si oněm přečetl, odhaduji, že byl "městský mužik". Opravdu věřil tomu, co papouškoval, měl autoritu sněhuláka u vojáků i u těch ostatních kreatur, co jim dělal kulisu.
Vyžádal jsem si po r. 1990 ( do té doby běžně přístupné, pak najednou vyházené do stoupy ) jeho spisovatelské dílo "Celina". Přišlo z krajské knihovny, nikoli v kůži, ale brožované a s oslími rohy. Přes všechnu vůli prokousat se tou zplácaninou ( a to jistě upravovali ) jsem to nakonec vrátil. Číst znamenalo, vracet se v čase do zdejších kopanců, při scelování půdy v JZD. Sám jsem z potřeby uživit rodinu, také pracoval s pásovým traktorem a dobře vím, co to je jarní orba udusaného a rychle zasychajícího povrchu orné půdy s následnou přípravou k setí. Rozbije se na těžších půdách nakonec vše. Traktory dostanou tak zabrat, že po jedné sezoně stojí před velkou opravou a to je také celý výsledek. Hlupácky a naprosto otevřeně tam Brežněv popisuje kraviny, které nařizovali z oblastního výboru komunističeskoj partii. Než ty "nakazy" rozvezli už nebyly k ničemu, leda na WC.
To ovšem ve své omezenosti ( nerozuměl tomu naprosto ) nemohl Brežněv pochopit. Rozmlátili na "celině" čtvrtinu všech traktorů z SSSR ( nuceně zrekvírované ), nezaseli skoro nic ( zrekvírované osivo ve vagonech žraly myši) a nakonec skončilo v kvasící břečce na vodku. Druhý rok zorali na zimu. Z jara větry odfoukaly ornici na spodinu a mohli si celé martyrium zopakovat ( totéž prožili v USA v "prachové míse" Středozápadu při Velké krizi ). Teprve třetí rok si vzpomněli na zavrženého Chruščova, který se podobně zachoval s kukuřicí.
Potajmu převzali americké zkušenosti.
Půdy se neořou, ale jen dláty nakypří. Seje se diskovými stroji rovnou do loňského strniště, aby bylo klíčící obilí chráněno před "vymetením" jarními větry. Takové osevy lze i z jara protáhnout na měsíc. Sklízet podobně, až po letních vedrech, třeba v září. Kombajny se startují v ranních mrazech ( suché podnebí -10-15C) a jede se nepřetržitě, co stačí odvoz na figuru. Sklady nikde, tak na velké shrnuté figury ve stepi. Ty nakonec zamoknou a zmrznou. 20-30cm povrchu, vytvoří krustu a z pod ní se obilí odváželo v zimě ke zpracování. Krusta z jara rozmrzla a byla buď vypálena na vodku ( naklíčené zrno zesládne ) nebo zkrmena dobytku, než v teple shnije.
To ovšem do "celiny" nenapsal, aby nebylo zřejmé, jaké neštěstí pro zem. politiku to chruščovovsko-brežněvovské třeštění, vlastně bylo. S krácením nafty pro kolchozy, rekvírováním strojů se propadlo potravinové zásobování na katastrofální stav. SSSR žil z nákupů v Kanadě za zlato a diamanty. ČSSR platila požadovanými výrobky za ropu a plyn.

16 autor článku autor článku | 14. února 2014 v 18:33 | Reagovat

[15]: nar.soc.
Přečíst něco takového jsem já ve svém životě nikdy nedokázal. Na vojně jsem si v knihovně otevřel Leninovy spisy a Zápotockého spisy. Jak jsem se jednou zmínil, ty knihy dohromady by v jedné nůši neunesl ani silný horal. Přečetl jsem pár stránek, pochopil jsem pouze, že to druhé je odvar toho prvního. Ale o čem tam ti dva na stech stránkách vůbec mluví, to jsem absolutně nepochopil. Podle mě to byl blábol o ničem. To už snad Hitlerův "Mein Kampf", dává více smyslu.
Znal jsem jednu fanatickou komunistku, ta ten regál toho Zápotockého měla doma a vždy si v tom prý našla právě pro ní důležitou část. Mě to připadalo, jako by se někdo připravoval na zkoušky v autoškole čtením bible.
Po srpnu 68 náš knihovník všechny ty spisy prohnal komínem, čímž ten papír konečně našel uplatnění. Odepsal ty knihy jako ztráty při stěhování, které bylo plánováno v příštím roce.

17 nar.soc. nar.soc. | 14. února 2014 v 22:50 | Reagovat

V r. 1990 jsem přebral odborovou funkci ve firmě. K tomu byla kancelář pro předsedu, knihovna odboráře a síň tradic. To mně zamotalo bednu, protože jsem podepsal inventární soupis od zastupujícího místopředsedy a také blok předtištěných měsíčních hlášení o činnosti ( to jsem zahodil hned). Předseda byl uvolněný, ale já si vyhradil 1 den v týdnu i pro ten jsem neměl "náplň". Ale hned to začalo, pozvánka na aktiv, na okresní poradu, na školení ke kol. smlouvám, na speciální školení o novém použití Fondu kulturních a sociálních potřeb atd. Byl jsem s tím hotov raz dva. Svolal jsem nově zvolený závodní výbor, předhodil jsem téma = zastupování odborové organizace na organizovaných akcích s pozvánkou. Sám jsem si vyhradil čtyři témata: - počet prac. míst,
        - mzdové tarify, min. mzda a smluvní mzda,
        - zajištění bezp. práce a hromadné pojištění škod při výkonu práce,
        - služby zaměstnavatele.

Toto vše dohromady tvořilo podstatu kolektivní smlouvy.
Nikdo pozvánku k jinému tématu  nezvedl, tak se tam nešlo.
Z odborářské knihovny mne zaujaly 10ti dílné "Dějiny Světa" bichle formát A3 tlusté 6cm. Jenže po otevření tam bylo " přeloženo ze sovětského originálu". Všechny ostatní knihy jsem po schválení v ZV dal k trvalému převzetí zájemcům. Ty 10 dílné dějiny jsem podržel a vyhodili je, až po mém předání funkce ( byla to škoda, byly tam pěkné obrázky na křídovém papíru ).
Síně tradic s rudýma fanglema jsem zbavil raz dva. Předal jsem je soudruhu řediteli a členu OVKSČ( ten z toho měl vývar za  komančů). On to nechal hodit do kotle, dokud se ještě topilo uhlím, tak hluboké měl soudružské přesvědčení. Jím předloženou Kolektivní smlouvu jsem navrhl přihodit do kotle ( čímž jsem si přátele na ředitelství rozhodně nenadělal. Jenže dokud byli otřeseni, hned jsem sepsal a na schůzi nechal schválit návrh KS řádně projednané a schválené většinou členů. A bylo nové tóčo. Ustál jsem to, jak vně, tak i uvnitř organizace.

18 Míra Míra | 17. února 2014 v 13:20 | Reagovat

[11]:
Odkaz nefunguje, ten server se zřejmě stal jen útulkem pro vyvolené nebo že by byl zrušen?
A co se týče odkazu soudruha Bilaka, tak k názoru na něj rozhodně nepotřebuji ještě vidět jeho podpis na "zvacím dopise". Br.

19 Míra Míra | 17. února 2014 v 13:27 | Reagovat

[15]:
"Celinu", svěží to dílko srostlého obočí jsem si přečetl celé. Už netuším, jak se dostalo k nám domů, asi to "vyfasoval" otec na nějaké té schůzi. Po přečtení a odeznění příslušných příznaků (smích, melancholie, vztek...) jsem šel a hrdě jsem to nesl do antikvariátu, jestli budou mít odvahu to odmítnout. Měli. Inu, nebyli za totáče jen připosraní občané. :-)

20 autor článku autor článku | 17. února 2014 v 19:43 | Reagovat

[19]: Míra
Jak se asi cítí diktátor, který vydává milionovým nákladem svou knihu? Má kolem sebe tolik pochlebníků, že je nejspíše skutečně přesvědčen, že lidu předává obrovské moudrosti. A přeci musí nějak tušit, že i když všechny výtisky se prodají, na školy a městské knihovny, většina z nich nikdy nebude ani jednou otevřena. Že z milionu pak nejspíše nebude existovat ani jediný výtisk, který by někdo přečetl aspoň do poloviny.
Vzpomínám na projevy Husáka kolem roku 1970. Sál plný (patrně placených) členů LM, kteří uznale tleskali. Asi v roce 1973 jsem slyšel v čs radiu, že projevy soudruha Husáka byly přeloženy do maďarštinu. Podivil jsem se, jak daleko může jít lidské prdelolezectví. Jak asi přeložili větu:
"Nebudeme lidi kráblovat, ale nenecháme je Kríglovat."

21 Míra Míra | 17. února 2014 v 20:09 | Reagovat

Sem napište komentář

[20]:
Ano, diktátor si asi medí. Leč i jeho IQ mu tu a tam musí signalizovat, že je totální, i když totalitní mimoň. A tak se chopí vóódky a škodí dál.

22 Míra Míra | 17. února 2014 v 20:15 | Reagovat

Sem napište komentář

[20]:
A teď vážně. Opravdu by mě zajímalo, jestli dotyčný tajtrlík s aspirací překonat třeba Marxe si opravdu myslel, že předává lidu nějaké moudrosti.  Jestli ano, tak nás potěš pánbůh i před těmi současnými.

23 matka matka | 18. února 2014 v 14:44 | Reagovat

[18]:Ano, odkaz nefunguje, je to přesouváno jinam, třeba se tam pár lidí dostane tudy:
http://hledani.gnosis.cz/

A co se týká Vasila Bilaka, nemám k němu co říci. Snad jen - byl čitelný v tom, že se od něj dalo očekávat vše. Jiní jsou důkladně maskováni, či dokonce přemaskováni, tak člověk - no poučen, čeká rovněž vše, dokonce i to, že veš vši neublíží, leda že ji občas při soutěži ve skoku kamkoliv přeskočí, pokoří, lépe se krví či čím vším (i nevším) napojí.... napadlo mne stádo vší, krásnej to celek naplněný vším.

Celiny, diktátoři, píšící diktátoři - hle, člověk, jak hrdě to na celině zní. Že nenažranost lidská přivádí zbytečným  bojem o moc, energii k bezmoci, bloudi netuší.
A tak z bezmoci se dostat k samostatnosti, nezávislosti, svobodě,... úkol zajímavý :-)

24 matka matka | 20. února 2014 v 10:28 | Reagovat

[18]:No ale hele, na gnosis píše dost lidí "od Abdrushina", takže většinu slov je lepší nebrat, jak by řekl Honza.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama