Do Německa za prací 2/? - Malý lord (očima pravičáka)

24. února 2014 v 20:01 | Gregor Moldavit

Setkání vandrovníků Martina a Jakuba s Cikány. V těch dobách ještě nebyli Cikáni placeni za nic a měli řadu řemesel. V tomto případě kotláři. Mají pro kovy (bohužel i jejich kradení) velký talent. Jenže oni potřebují určitou svobodu a kreativitu. Pracovat 8 hodin u pásu, to s nimi nefunguje. V našem domku tady v Bavorsku nám dělal jeden český Cikán (jak se sám nazval) zednické práce. Výborný pracant, nekouřil a nechtěl nic k jídlu. Ale musí mít svoji pracovní dobu, jak má náladu.

Akcie Petry zřejmě stoupají, vypadá to nadějně. Má více pohovorů a možná si bude moci dokonce i vybrat. Zatím ale ještě žádný podepsaný papír. Je tu ovšem problém, že dnes to zprostředkují agentury, nedostane asi smlouvu přímo s firmou. To je pochopitelně velký rozdíl. Když firma velkoryse platí a dává dobré podmínky, ona bude zaměstnanec té agentury, ne té firmy. Ta jí ale může za čas převzít jako vlastní zaměstnankyni, což by se prý mohlo povést už za půl roku. O ní a zaměstnancích druhé třídy něco příště, to vypadá na samostatnou kapitolu. Ono zaměstnávání přes nějakého překupníka pracovní síly, považuji za velký problém naší doby!

Ve zmíněné knížce (Vandrovali vandrovníci) se dočtete, kolik toho ti kluci museli občas dokázat a vytrpět. Ti dva si nestěžovali na žádnou špatnou dobu, nebo špatný -ismus. Dřeli a šlapali cestu a patrně začali chápat, že to celé má velký smysl. Jednou se tím, co dokázali a co se naučili, budou moci doma pochlubit. Takovýto vandr je i dnes kus tvrdé zátěže na mladého člověka a peníze si domů určitě nepřinese, jenom zkušenosti. Zcela naopak, mnoho lidí muselo takovou cestu předčasně vzdát, třeba už za měsíc, když úspory došly a na živobytí si nevydělali. (V Německu ještě dnes existuje i skutečný řemeslnický vandr.)

Helena potom v Austrálii pracovala ještě na jedné farmě, coby průvodkyně turistů při vyjížďkách na koních. Po cestě kolem kontinentu vozila ve svém busu platící turisty a nakonec ho ještě prodala. Z Austrálie se tedy nevrátila domů, ale jen do Singapuru, měla peníze ještě na pár měsíců. Vydala se pěšky a veřejnou dopravou po Asii a došla až někam na Mekong. Její cesta trvala taky dohromady právě rok. Když se konečně objevila doma, byla o berlích a měla zhnisané nohy, ale jinak zdráva.

To je cesta za poznáním. Co bude asi čtenáře více zajímat, je cesta do světa za účelem vydělání peněz. Tedy přijít do jiné země, najmout si byt a pár let, nebo celý život, tam pracovat. To není jen pro Čechy do Německa, právě tak Němci svou zemi opouštějí a jdou třeba do Kanady, nebo do Austrálie. Někdo to dokáže, nemusí zrovna zbohatnout, ale založí si tam existenci. Někdo zkrachuje a vrátí se, ale myslím, že tady se mu nikdo nevysmívá. (Tady jsem nikdy neslyšel o nějakém mladém hlupákovi, zmýleném propagandou sousedů. Znám jenom jeden případ občana NSR, který emigroval do NDR. Oni ho ale obratem vrátili. Byl zdravotně postižený, nedal se použít ani na propagandu.) I ti navrátilci si konečně přinášejí zkušenosti, které ostatní nemají a jsou pak doma třeba o to úspěšnější.

Můžu opět jenom napsat, že pro žádný národ nebude asi nic horšího, než si zavřít hranice. Zatímco zbylý svět si vyměňuje informace, doma se konzervuje přítomnost a země začne hospodářsky a technologicky zaostávat. Právě tak začne zaostávat lidské myšlení, což je snad ještě horší. Neustále čtu o tom, jak před rokem 1989 byt ten život krásně jednoduchý. Hlavně od lidí, kterým svoboda nechyběla, protože ji nepotřebují. Mluví jen o banánech, ty nebyly, ale... pak přijde výčet pozemského ráje. (Kde to vlastně berou? U nás v Praze bylo zásobování bídné, ale banány u zelináře visely. Občas se i zkazily, protože byly příliš drahé.) Pro ně možná, ale už vždycky se říkalo: "kdo nikde nebyl a nic nezkusil, ten za málo stojí". Celou dobu muselo být každému jasné, že celé to socialistické hospodářství je podvod a jednou přijde doba ho splácet. I kdyby tomu bylo jinak, jedno ekonomické pravidlo říká, že nejpozději 3., nebo 4. generace v blahobytu zdegeneruje a sama si blahobyt zničí. (Platí ovšem i pro kapitalistické státy.)

K tomu taky ještě něco v dalším dílu. V tomto bych Vám chtěl, z určitého důvodu, krátce vyprávět jednu známou pohádku, která s tím tématem má hodně co dělat:

Asi každý z vás už viděl film "Malý lord". Alec Guiness v něm hraje velkého lorda, tedy dědu toho malého, který žije chudě v Americe, než se dozví, že je vlastně šlechtického původu, anglický earl a dědic obrovského panství. V Anglii se s tím svým dědou sejde v jeho okázalém zámku a začnou se dít věci nevídané. Ten malý kluk je absolutně kladný bojovník za práva chudých, ten starý absolutně záporný vykořisťovatel. To celé je velmi pohádkové, proto ten film přijde vždycky na Vánoce.

Jednou si ti dva spolu vyjedou na koních po jejich panství. Tak se tedy pan lord po dlouhém čase dostane mezi své poddané. Je to malý, špinavý brloh, všichni mají nějaké uniformované chaloupky, ale jsou chudí, odrbaní a středověkým způsobem zanedbaní. Všude bahno a po rynku jim teče špinavá kloaka.
"Můj bože, to jsou prasata," zabědoval jsem.
"Proč si ten kanál nesvedou rourami pod zem a před vchody nenasypou aspoň štěrk?"
Je jich odhadem asi padesát, to má ten lord snad jenom na zámku personálu. Z vykořisťování tohoto, zřejmě nepříliš pracujícího, hloučku selského lidu, to tedy určitě finančně neutáhne. Ale je to pohádka, on je zlý lord a tohle jsou jeho čítankově utiskovaní poddaní.

Ač jenom film, hned mi to připomnělo taková špinavá sídliště, která jsem viděl ve třetím světě. Bohužel nejenom tam, najdou se i uprostřed Evropy. V té špíně a bídě navíc mračna dětí, o které u chudých není v žádné zemi nouze. Těm lidem něco vykládat o čistotě nemá cenu, oni si budou dále házet odpadky z okna. Když ale dojde na epidemii a hladomor, pak začnou řvát, že někdo zdravý jim musí poslat doktora, někdo bohatý jim musí poslat zásoby potravin a na co si vzpomenou. Pochopitelně zadarmo. (Když to ten někdo, většinou nese jméno "bílý hlupák", skutečně udělá, pak tím zruinuje poslední pracující v tom kraji. Kdo koupí od sedláka brambory, když připlula veliká loď a rozdává jich celé pytle zadarmo?)

Toliko skutečnost, teď opět do pohádky. Tady v tom filmu se velký lord zastydí a pod vlivem malého lorda se začne měnit ze záporného pravičáka na kladného levičáka. Na konci filmu už je sám kladný a levicový takovým způsobem, že si rovnou může podat přihlášku do komunistické strany. Jako takový těm lidem nechá postavit kanalizaci, chodníky a různá zkrášlení na jejich boudy. Šťastný konec pohádky.

"Já bych se na ně akorát vykašlal," následoval můj komentář k oněm růžovým dneškům, kterých se poddaným dostalo.
"Když si tohle nedokázali udělat sami a spadlo jim to z nebe, pak si to nedokážou taky udržovat a za pár týdnů to tam bude vypadat zase jako před tím. Až se ten kluk jednou ujme vlády a tohle pochopí, pak hezky rychle sklouzne do dřívějšího jednání svého dědy. Jednou třeba přijde zase další malý lord a celý ten film může jít zase od začátku znova!"

"Inu názor pravičáka," řekl by někdo. Možná, jenže pro mě to není pravice nebo levice, nýbrž jednoduše životní zkušenost. Viděl jsem lidi, kteří ve špíně žili a tu špínu si sami dělali. (Ti potřebují karabáč a ne sociální jistoty.) Nevím ani co říká definice těchto pojmů. Pro mě je pravičák člověk, který hodnoty tvoří, levičák je ten, který by mu je vzal a hezky "spravedlivě" rozdělil těm ostatním, kteří třeba vůbec nepracují.

Pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 25. února 2014 v 23:34 | Reagovat

Dobrý večer.

Postavil jste to pěkně polopaticky proti sobě. Jenže jsou ještě další kategorie, nebudu to moc rozpisovat, ale určitě mne pochopíte.
Když nastal "samet" = pravda a láska, nejsme jako oni, hned jsem se naježil.
Jak už jsem popsal, jel jsem ve svém volnu místo spánku po noční směně na "stávku" ve firmě, které jsem věnoval 25let pracovního života. Chtěl jsem se aktivně účastnit nejen přeměny, ale i tvoření budoucnosti. Jak to dopadlo, bych mohl rozvézt, ale pro koho?
Vzniklo OF, já jsem vstoupil do tehdejší ČSS ( československé strany socialistické ) která jediná se ohradila proti mlácení lidí na Národní třídě 17.11.1989.
Moje žena s jinými chodila s plackou OF a za čas se z toho odloupla ODS. Hned jsem ji varoval, nechoď tam. Lotři už objevili formaci pod niž se zhoufují a na ty co zůstanou mimo, budou házet špínu. Stalo se. Ministr Klaus zglajchšaltoval ministerstvo do ODS, prohlásil se za jedinou pravici. Přibral starého troubu Uhdeho, který v básnické náladě prohlásil, že bude rád chodit Klausovi pro pivo.
Byl u nás na předvolební schůzi, kde žvanil o pravicové politice, která tvoří, kdežto levicová rozhazuje atd.
Klaus dal 60 lumpům licence na založení bank. Všechny postupně zkrachovaly a musila je "levice" se Zemanem nakonec prodat na stojato. Byla to perfektní bankovní krize, kde se rozpustily veškeré státní rezervy a úspory obyvatel. Debakl Klausových pohrobků je z nedávné doby a kolosální. Český pravičák je chudák, který neví co papouškuje. Bohužel "levice" sehnaná Zemanovým povykem "hoši z vandru domů" na tom není o moc lépe. Skutečná politická odpovědnost, přesvědčivost skutkem, většině politických stran chybí.
Zastírá se žvásty o pravici a levici. Zdejší komunisté se drží při zdi, nikde na ně průsery neslyšet a po 25 letech ( prý po 20 letech se promlčuje i vražda ) vystrkují tykadla ke skutečné moci. Obyčejným lidem v lopotění při přežití, jsou politické nuance ukradené.
Klaus převzal před 10 lety prez. funkci s kurzem 25Kč/euro. Platilo to ještě před rokem. Dnes je to 27,50Kč/euro. To je i pro mne výsledek "české pravicové" politiky. Přijetí eura by uzavřelo nově nastoupenou lumpárnu = ČNB šachuje s kurzem a každý, kdo může tvořit odbytovou cenu se snaží svézt na vlně pauperizace závislých příjmů. Je to výsledek "klausopravice", na začátku rozkradení rezerv a bank, dnes pokračováním v inflaci.
Mezi lidmi se šíří pitomost. Za vše může EU, musíme si chránit korunu, to je znak svobody a státnosti ( tvrdí Klaus i komunisté).
Kdepak pláče obyčejná spravedlnost?

2 autor článku autor článku | 26. února 2014 v 12:08 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Češi nadávají na všechno, proč ne na EU? Kdyby tak mohli na zkoušku vystoupit, asi by si to pak rychle rozmysleli. Nebýt v EU znamená být jejím konkurentem.

Výsledky práce levicové a pravicové strany je zase jiná věc. Většinou se žádná strana v případě volebního vítězství svých původních slibů příliš nedrží. Ono je něco v opozici jiného kritizovat  a předvést to lépe potom sám. Některé problémy jsou konečně prakticky neřešitelné. Dnes mě šokoval film v tomto článku:
http://www.novinky.cz/domaci/328689-socialni-davky-zdrojem-blahobytu-shrabnou-je-kseftari-s-brlohy-a-drogami.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama