Perry Mason

14. ledna 2014 v 18:44 | Gregor Moldavit
Četl jsem před léty pár příběhů s Perry Mason. Moc zajímavé detektivky. Ten coby advokát vždy u soudu trval na tom, ať něco zrekonstruují, jestli je takový čin vůbec pravděpodobný. Na to jsem si dnes vzpomněl, když jsem četl na SEZNAMu následující zprávu:

...Podle obžaloby měl strčit prst do přirození o sedm let starší, stejně postižené kamarádce. Státní zástupkyně v úterý při hlavním líčení u Krajského soudu v Plzni řekla, že Mikeš tím naplnil znaky trestného činu znásilnění. Hrozí mu až 12 let vězení, neboť dívce údajně způsobil těžkou psychickou újmu.

http://www.novinky.cz/krimi/324490-sex-mezi-mentalne-postizenymi-ve-vlakovem-kupe-resi-soud-jako-znasilneni.html

...K sexuálnímu ataku mělo dojít ve vlakovém kupé cestou z Rokycan do Plzně. "Se záměrem se sexuálně uspokojit poškozenou uchopil tak, aby se nemohla hýbat. Rozepnul jí zip u kalhot a do přirození strčil prst. Pak ji osahával na prsou a zádech, čemuž se poškozená bránila..."

Jeho verze:
"Mirka se ke mně začala tulit. Dovolila mi, že jí mohu sáhnout na prsa. Nikam jinam jsem jí nesahal,"

Dovoluji si jednu poznámku. Co se událo nevím! Ale nemohla by znásilněná předvést za pomoci třeba příslušnice policie, jakým způsobem ji držel? Víte, já mám za sebou 20 let na žíněnce. Ještě dnes by mohl nějaký lump dopadnout hodně špatně, kdyby mě třeba nějak fyzicky napadl a dal malou chybou jenom chvilku času. Pokud by to nebyl vyložený silák a neměl náležité bojové zkušenosti, pak bych ho asi dokázal chytit tak, že bych z něj za pár vteřin vymáčkl život. Ono to není ani tak těžké. Co bych ovšem nedokázal ani se slabou ženou - držet ji jednou rukou tak, aby se nemohla hýbat. Zkuste v kupé vlaku rozepnout kalhoty bránící se ženě před vámi. Jsem si celkem jistý, že na to už budete potřebovat při nejmenším obě ruce a pak je to pořád ještě dost nejisté. Navíc bude patrně křičet a ve vlaku je většinou více lidí. I kdybych ji dokázal rozepnout kalhoty jednou rukou, nikdy bych už ji nedokázal držet tou druhou tak, aby se nemohla hýbat.

Tak chytrý by snad měl být i advokát toho kluka a pan soudce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 15. ledna 2014 v 11:20 | Reagovat

Dobrý den.

Děláte závažnou chybu v posuzování zdejších "rozhodčích". Předpokládáte, že jim jde o spravedlnost odvozenou ze skutkové podstaty. Možná někdy a někdy. Jinak jde o snahu odbýt to co nejrychleji a v odůvodnění rozsudku to co možná nejvíce zaplést.

Shodou, jsem včera obdržel odvolání, kterým se ruší prvoinstanční Rozhodnutí o přestupku mojí vnučky ze dne 28.1.2013.
V ranních hodinách, při cestě na autobus, ji na osvětleném přechodu pro chodce srazilo osobní auto. Bylo to ráno v 5,45, sněžilo řidiči přímo proti směru jízdy, přechod byl zasněžený a řidič uváděl, že měla černé oblečení a proto ji neviděl( černé oblečení proti bílému pozadí). Navíc se oháněl převzatým tvrzením, že spěchala a vrazila do auta z boku a on za nic nemůže. Náraz do nohou pod koleny ( obloukem nárazníku na pravé straně způsobil masivní zhmožděniny ( dodnes následné léčení ). Byl to výsledek nepozornosti, možná špatně fungujícího stěrače. Ř. uváděl rychlost asi 25 -30Km, ale zastavil až po 16,5m od střetu. Děvče utrpělo otřes mozku nárazem hlavy na asfalt, byla odvezena záchrankou do nemocnice. Policie ČR přijela asi za hodinu, šetření odbyla, brzdné stopy nikdo nezajistil ( stále přes ně probíhal provoz ), kontrolu vozidla (zimní pneu, stírač, nemrznoucí ostřikovač, funkčnost světel ) nekontrolovala. Následně vyšetřovatel při protokolaci ovlivňoval vnučku tvrzením "naběhla jste bez rozhlédnutí do boku auta a to je přestupek za 500.-Kč". Pokud s tím nesouhlasíte dám to do protokolu k přestupkovému řízení. Byla týden v prac. neschopnosti a v dubnu 2014 se začalo přestupkové řízení. Na plnou moc jsem se šel s podstatou předvolání seznámit, vyžádat si kopie písemností a vyhledat právní pomoc odborníka. Když jsem mu to přenesl, měl odtažitou reakci. Když si ale přečetl přinesené papíry upozornil na závažné rozpory v protokolárních výpovědích a se zájmem se věci ujal.
8 měsíců se to táhlo, zmaštěným posudkem znalce se stvrdilo, že vnučka je vinna a má zaplatit asi 5000.-Kč. Náklady na obhajobu včetně revizního posudku znalce, ale dohromady přesvědčily odvolací orgán o zrušení prvoinstančního Rozhodnutí. To je dočasným výsledkem za cca 30000.-Kč. Kam se to nahne se teprve uvidí. Vrácením k novému rozhodnutí nastane nově zastoupení a zase výlohy. Přitom bylo od počátku zřejmé, že všichni odsoudili mladé děvče jako zbrklé a pitomé ( i když jezdí s autem a ví jak se chovat v silničním provozu jako chodec), aby se věc rychle smázla.
Tady ( v ČR ) platí, kdo se nechá, toho škubou.
Revizní posudek dalšího znalce obrátil celou věc a zavinění spatřuje na řidiči, zejména v jeho tvrzení "znám trasu a jezdím zde denně", že měl před střetem s vnučkou nejméně 15m, což při uváděné rychlosti stačilo na zastavení, jak ukládá předpis "brát náležitý ohled na chodce na přechodu, umožnit jim bezpečný přechod, snížením rychlosti jízdy, po případě i zastavením".  
Navíc pojišťovnu zajímá zavinění a to ovlivňuje výši náhrady.

2 gregormoldavit gregormoldavit | 15. ledna 2014 v 16:35 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Nepochybuji o tom, že to tak v ČR u soudu chodí, jenže ono tomu tak bude asi všude. Člověk má tolik spravedlnosti, kolik si může zaplatit.

V NSR jsem kdysi za mlada vzal narychlo jedno místo u nějaké stavební firmy, než najdu něco lepšího. To jsem si dal. Byla to čistá mafie, která si brala lidi v nouzi, nechala je pracovat v nejhorších podmínkách a nakonec nezaplatila. Coby vedoucí staveniště jsem se snažil zapojit do toho naše kontrolory ze státních služeb. Jeden z nich to řekl velmi názorně.
"Ano, půjdu vám k soudu a budu proti majiteli vaší firmy svědčit. Eh, tedy když mi to nadřízení dovolí."
Odvětil jsem rovnou, že na takovou pomoc, se mu každý může vykašlat. Ono vysvětlit nadřízenému, že to povolit nemá, je hrozně jednoduché.

Pak jsem konečně vylítnul i já a nedostal vejplatu. Okamžitě jsem vše dal k soudu a firma to vysvětlila, že na staveništi po mém odchodu chybělo nářadí v hodnotě mého platu. Soudce byl znuděný k smrti a můj advokát rovněž. Těch pár grešlí pro ně nestálo za řeč. Po pár minutách soudce udělal Vergleich, tedy kompromis, více pro mě. Mají mi dát plat až na 150 DM. Advokát souhlasil, aniž by se mě zeptal. Ale firma se odvolala, že mi nedá nic. Sice věděli, že je to vylhané, ale taky věděli, že to nikoho u soudu nezajímá. Ve druhé instanci už byli 2 přísedící a všichni měli černý talár. Jak je to s tím nářadím ale zase nikoho nezajímalo. Co na to říci? Co vlastně měl ten soudce dělat? Že ta firma je čistá mafie, to věděl, měla u něj jeden proces denně, ale kde jsou jaké důkazy? A co s tím, když jde o hodnotu 2000 DM? To má nějaký detektiv ty údajně chybějící lopaty hledat? Tak udělal zase Vergleich, tentokrát už si směli nechat jenom 100 DM.

Na něco takového musí být odbory, jeden člověk sám proti firmě nemá šanci. Ale i to je občas pochybné. Když mě vyhodili komunisti z práce při politických prověrkách, (1971) byl jsem člen odborů. Jejich zástupce byl u toho a jen se uculoval. "Jo mladíku, my jsme vám říkali, že máte držet hubu. Hlavou zeď neprorazíš." Takové odbory, podléhající vládnoucí straně (KSČ), nemusí vůbec existovat.

Mimochodem: za 20 let se v Polsku objevily odbory SOLIDARNOSC. Ty vyzvaly dělníky v ostatních komunistických zemích, aby si taky založili skutečné odbory. Pak jsem viděl v německé televizi záběry manifestujících českých dělníků, že se jedná o vměšování do vnitřních záležitostí ČSSR. To mi tu uvědomělost českých kolegů hezky připomnělo. Měl jsem chuť poslat Husákovi blahopřejný telegram, jak má situaci pěkně v rukách. Ale brzy potom ta KSČ taky zkrachovala, takže by si Husák to blahopřání byl přeci jenom nezasloužil.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama