Zemanovci - Dopis panu Kvasničkovi

9. října 2013 v 13:16 | Gregor Moldavit
Vážený pane Kvasnička!

(Skutečně si nedělám srandu, ale nemělo by se to psát v 5. pádu "pane Kvasničko"? Nějak si v té češtině už vůbec nejsem jistý.)

Možná si vzpomenete, že jsem s Vámi už trochu diskutoval, napsal o tom i článek a vyměnili jsme si maily. Internetové jméno Gregor Moldavit, 65 let.

Tento otevřený dopis se bude týkat volebního programu strany "Zemanovci" a mého pohledu na takovouto politickou cestu.

Včera mi před obchodním domem TESCO v Chebu předaly dvě hezké holky tento volební prospekt a já se s nimi dal do řeči. Nejprve jsem přednesl svůj soukromý názor, že nazývat stranu po jednom člověku není rozumné. Už se v dějinách stalo, že Saulus byl náhle Paulus a začal dělat přesný opak své minulé činnosti. Co když se tak najednou změní i ten Zeman? Změní se i ta strana?

Holky opáčily, že jméno není důležité, nýbrž volební program této strany a dotovaly ten prospekt jednou propisovačkou. Ta jedna mě nabádala, abych zvážil svůj hlas. Přiznal jsem, že ten už jsem odevzdal před krátkou dobou v Bavorsku. Nejsem občan ČR, bydlím několik km za hranicí, ale o dění v této zemi se zajímám. Leč bavili jsme se dále, tu jednu zase moc zajímalo to Bavorsko. Nedalo se přehlédnout, že má v úmyslu emigrovat. (Což tímto hlásím.) Za mého mládí bych tím hlásil úmysl trestního činu, dnes už je naštěstí jiná doba. Ona se nejspíše zase vrátí a bude pro Vaší stranu hodnotnější o její zkušenosti ze světa. Jenže pak už možná … O tom tady chci psát. Pak už možná bude i ten program vidět trochu jinak. Doma jsem si prospekt přečetl a zvažoval, jestli bych tomu dal svůj hlas. Tedy:

Nekompromisní boj proti korupci
Pro mě v principu chvályhodné, ale nestojíte tím předem na ztracené vartě? Máte kolem sebe vůbec tolik lidí, o které se můžete s jistotou opřít?

Výňatek z jednoho mého staršího článku:
... o čtyřicetiletém horníkovi z Karviné, který nabídl doktorovi 20 000 Kč, aby ho uznal částečným invalidou. 14.10.2009. Doktor peníze odmítl a pokus o uplacení nahlásil nadřízeným.
Reakce čtenářů na SEZNAMu? Doktor je blbec, mohl mít peníze a horník by byl taky spokojen. Zvítězil komentář, ve kterém byl neúplatný doktor označen za rafinovaného zloděje, kterému 20 000 nestačilo. Ten dostal nejvíce souhlasných hlasů.
Dokud bude český národ ve své většině takto smýšlet, může nadávat na vládu, verbálně ji věšet a vyhazovat z oken a třeba skutečně vyměnit za jinou. Nic k lepšímu se tím pro něj nezmění, přijdou zase ti samí. Dokud poctivý člověk bude pro většinu národa blbec, pak se korupce v takovém státu odstranit nedá!

- zákon o prokázání příjmů majetku
S tím bych souhlasil.

- přímá volba starostů, …
Nevím, nemám Vaše politické zkušenosti, ve Švýcarsku bych asi souhlasil, ale po určitých zkušenostech bych to v ČR s tou demokracií raději moc nepřeháněl. Dokud strany vyhrávají tím, že nějaká menšina jim odevzdává organizovaně hlasy, každý za jedno pivo a cigaretu, bych se do toho zase moc nehnal.
Na druhé straně vím, co znamená hlasování pouze jedné vybrané skupiny. V roce 1959 nám školní rozhlas přenášel volbu presidenta. My, děti, jsme psaly každý na nějaký cetl naší volbu: Široký, Novotný, Dolanský...
Na hradě byl navrhnut soudruh Novotný a k našemu překvapení (bylo nám 11 let) zvedli všichni poslanci okamžitě ruku. Soudruh Novotný byl zvolen jednohlasně. Dnes vím, že byl už dávno Kremlem určen a do morku kostí zkorumpovaní poslanci udělali pouze naučený gymnastický prostocvik, tedy zvednutí ruky. Tenkrát jako děti jsme nechápaly, jak to, že ani jeden člověk nebyl proti? Tyto pochyby se pak měly prohlubovat až do druhé půlky 60. let, kdy se moje podvedená, obelhaná generace postavila na odpor.
Takže ta přímá volba by mohla mít své plus.

- základní bezplatná zdravotní péče pro všechny občany...
Tak tady začínají mé skutečné pochyby, zvláště když k tomu přijde:
- bezplatná lázeňská péče
- důstojný život těm, kteří objektivně pracovat nemohou (a těch není málo, že ano?)

Pane Kvasnička, tak tohle Vám fungovat nebude! Mně jste kdysi řekl, že vaše strana je asi střed, trochu doleva. Tohle už je ale tolik doleva, že jsme mimo realitu. Všude se dočítám, že budoucnost patří levici, pravičáky (což asi budu já) je nutno pověsit. To už tady všechno bylo. Lenin nechal věšet hromadně kulaky, sám jezdil na lov svým služebním Rollsem (a střílel po zvyku feudálů do nahnaných zvířat v oboře přímo z jeho sedačky) a 5 milionů obyvatel mu při tom pochcípalo hlady. Nejdřív mu to bylo jedno, ale nakonec, když nechtěl v Rusku zůstat sám, zavedl NEP. Nicneříkající jméno pro znovuzavedení kapitalismu. Já tu levici chápu, ale ono to musí hospodářsky taky trochu fungovat. Jedna železná zkušenost mého života říká, že dávat něco zadarmo, i kdyby to byla jen zdravotní péče, je vždycky chybně.

Komunisti s tím bezplatným zdravotnictvím dlouho argumentovali, až v roce asi 1960 zavedli jednu korunu za recept. Zažil jsem pak v lékárně babičku, která měla 2 recepty a lékárník chtěl 2 koruny. Ta se rozbrečela, že to je hromada peněz. (Byla, moje babička v tu dobu měla penzi 195 korun měsíčně a bydlela tak uboze, že by to nevzal dnešní bezdomovec.) Dnes takové příběhy z naší doby kolují na internetu a všichni u toho řvou po komunistech. Tohle jsem zažil za komunistů. Jenže i oni pro tu korunu měli svoje důvody. Bezplatným zdravotnictvím si totiž jenom pěstovali národ hypochondrů, tedy oněch "objektivně práce neschopných". Navíc to "zdarma" znamená, že termín na nutnou operaci dostanete za 2 roky a když chcete přežít, pak tisíce doktorovi pod rukou. I to už tady bylo a naštěstí zkrachovalo. Vy s takovým programem musíte nezbytně dopadnout nějak podobně.

Není to jen o komunistech. Co znamená, v jakémkoli systému, "objektivně práce neschopný"? Jeden řecký ostrov dostal jméno "ostrov slepých". Taxikář byl slepý a myslivec byl slepý, snad polovina lidí na to dostávala peníze od vlády a místní doktor utěšeně bohatl. Jak to "objektivní" chcete kontrolovat? A i kdyby! V tu chvíli, kdy nepracující dostane dost na důstojný lidský život, se ostatní buď stanou taky nepracující, nebo vám jednoduše poutíkají do těch zemí, kde se práce ještě vyplatí. Chcete zaručit důstojný život nepracujícímu, v zemi, kde na něj kolikrát nestačí ani měsíční plat? No a právě to by byl můj (asi pravičácký) volební program:
"Práce se musí vyplatit!"

Já bych Vám jinak přál mnoho úspěchů a všem lidem všechno možné, třeba i více bojovníků typu pana Kvasničky, jenže politik by měl být na prvním místě hlavně realista. Ideály, dobrá vůle a zbožná přání nejsou vůbec k ničemu. Ono to hlavně v praxi musí fungovat, a tady jsem já své obavy k tomu jednoznačně vyjádřil.

Gregor Moldavit
(Celý život jsem se živil obyčejnou prací, nikdy nikoho nevykořisťoval a teď žiji z (na západní poměry) celkem skromné renty. Nevidím tedy nic "třídně", jak to nazývali komunisti. Pouze jsem celý život nebyl slepý ke skutečnosti.)

Dodatek 26.10.2013
SPOZ dostala 1,51%

http://www.novinky.cz/domaci/317442-pro-prezidenta-to-bude-zklamani-mysli-si-sef-zemanovcu.html
Předseda Strany práv občanů - zemanovci Zdeněk Štengl v rozhovoru pro Právo přemítal nad důvody chabého volebního zisku, který jim vyhlídky na vysokou politiku zkalil. Jednou z příčin prohry podle něj je i to, že lidé dali přednost "populistickým slibům".

Nemůžu posoudit, jestli tomu tak u jiných stran je, ale populistické sliby měla předně i SPOZ a lidé jim přednost nedali.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 9. října 2013 v 19:08 | Reagovat

Strana "zemanovci" má natištěno pro hlupce, co chtějí slyšet. Je to taková hra, potěšíme Vás slibem a vy nás potěšíte voličským hlasem. Zdejší stádo se dokonce holedbá, že takovou sebranku nemá cenu volit! Pak zní otázka,"jak s věcmi pohnout, když na to voliči hází bobek". Mám osobní zkušenost z března 1972, když mne přišli "pozvat" k volbám. Prý už všichni v okrsku odvolili a čekáme jen na tebe, abychom mohli volby ukončit. Bylo to v 11,30 a volby byly vypsány do 14 hod. Poděkoval jsem a dělal dál na stavbě. Svoje volební právo jsem nevyužil.
Bylo z toho dusno. Ráno mne zavolal v práci vedoucí k výslechu,"tys nebyl volit", ne je to právo a nepovažoval jsem za nutné se účastnit. "Víš že bojkot voleb organizovala Svobodná Evropa"? No to nevím, já ji neposlouchám, vy jo? "To sem nepatří, mám s tebou promluvit a zjistit důvod tvé volební absence". Jo a koho to zajímá? "OV KSČ". Tak jim řekněte, že jsem využil ústavní právo podle vlastního rozhodnutí.
Tehdy vládní moc sledovala účast, dnes je to jedno, bohužel i stádním voličům.

Advokát pan Kvasnička se asi rozhodl, že nejlíp svoje jméno prodá v politickém kabátě ( asi toho mnoho neumí ). Zdejší politika potřebuje hodně "nosičů vody". Jednu alkoholově- virozní bednu na Hradě je nutno chladit, aby se v ní myšlenky nezavařily.

2 autor článku autor článku | 9. října 2013 v 20:26 | Reagovat

[1]: nar. soc.
Nejprve bych chtěl poukázat na jeden dnešní článek na SEZNAM, týkající se Romů, o kterých jsem psal posledně.
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/315685-poslanci-eu-meli-ostrou-debatu-o-romech.html
Je znát, že se nějaké řešení asi hledá, jenže místo těch požadovaných odborníků tady sedí ve své většině zase jen Kocábové. Ten ovšem, na rozdíl od nich, aspoň pár Romů skutečně sám viděl.
Připomíná mi to jedno zasedání gynekologů, kteří diskutovali porod. Byla tam i jedna doktorka, která měla sama děti a tím tedy zkušenosti, jako nikdy z těch ostatních. Leč páni doktoři se shodli: "Pitomá ženská, co ta o tom ví?"
Takže na nějaké řešení si ještě dlouho počkáme. Zato máme zase koho platit za prázdné žvanění.

Souhlasím s názorem, že Zemanovci slibují nesplnitelné, což jsem taky v článku vyjádřil. Pochopitelně by musel někdo z nich vysvětlit, jakým způsobem to považují za možné. I pak by ovšem ještě zbývalo to v praxi dokázat. No tady mám já bohužel své zkušenosti. Celé dětství jsem slyšel:
"Co jsme slíbili, to lidem taky dáme. My komunisti držíme slovo. Jenže když to teď nejde!"
Všechno slíbené mělo přijít až někdy v budoucnu. Pak už raději v tisku cenzurovali i své sliby. Připomenout jim, že chtěli mít v 70. letech už zdarma základní potraviny a MHD, znamenalo riskovat nějaký čas v base.

Bohužel je tu jedna skutečnost, kterou zřejmě většina levicových politiků zcela přehlíží. Čím více chudým dáte, tím více se vám budou množit. Když někomu chcete něco dát, musíte to jinému vzít. A těm jiným se pak už nevyplatí v takovém státě ještě pracovat.

3 nar.soc. nar.soc. | 10. října 2013 v 8:14 | Reagovat

Dobrý den, pane Moldavite.

Aby se lidé starali sami o sebe, přednostně a odpovědně, musí zde být příklady! Pokud jsou "příklady" v podobě Nečasů, je to vyloženě špatně. Celá garnitura lidí, kteří s ním spojili nějaké naděje musí dnes narychlo přehodnocovat. Tito lidé utváří aktivitu ČR. Nedělám si iluze o jejich morálních hodnotách ( které v podstatě kromě strachu jediné, drží společnost pohromadě ), ale jiní zde zatím nejsou ( a dlouho nebudou ). Nejhorší co mohlo nastat se zhmotňuje, "příklady táhnou". Podvádět se vyplácí, krást se smí ( jen se nenechat chytit ) a to je příklad k destrukci společnosti. Zde je najednou rybník plný frustrovaných voličů ( propadajících se postupně do bídy ) kteří bezmyšlenkovitě plédují pro "minulost", z níž se jim vytratily tehdejší frustrující skutečnosti. Tento kruh "konzervativismu" ( vrátit se do komoušských dob ) nemá šanci. Dnešní vlivní soudruzi z KSČM v podstatě nechtějí vládnout, chtějí si užívat své postavení a nikoli táhnout společenskou káru bahnem marasmu o němž jsou bohužel přesvědčeni, že na něm nemají už žádný podíl ( ani osobně určitě ne, ale ideologii stále dostatečně nezměnili ). V tom je bída ČR a možná i EU, že nesměřuje lidi do budoucnosti ( alespoň na délku lidského života ), ale jen na volební období. Toto příštipkaření už nese svoje ovoce.
Jak zdejšího pana Virozu nemusím, shoduji se sním, že extremismus dále sofistikovaně poroste a bude otravovat nakonec veškerý život finančně slabých lidí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama