Technik Museum Speyer 3/? Co skutečně bylo, či nebylo

8. května 2013 v 19:23 | Gregor Moldavit
Přistání na Měsíci

Vše, co vidíte na této fotce je pouze rekonstrukce i když z originálního materiálu. Ono vozítko se nikdy nazpět nebere, takže to ani originál, který skutečně jezdil po Měsíci, být nemůže.
Právě tak zůstává celý ten spodek stát, k lodi na oběžné dráze se s dvěma astronauty vrací pouze ten vrchní modul.

Klidně teď píchnu do vosího hnízda a připomenu, že pro dost velký počet lidí nic takového ve skutečnosti ani neexistovalo. To je přeci jenom animovaný film. Vzpomínám, jak jsme v tu dobu chodili v Praze na Americkou ambasádu a hltali jejich filmy o kosmických projektech. Vstupné bylo zadarmo, ale naproti byl takový krámek, vypadal jako malá mlékárna a odtud nás fotili a filmovali soudruzi od StB (v uniformě VB). Tenkrát by nás nikdy nenapadlo, že jednou přijde móda celý projekt Apollo zpochybnit. Není to jenom v ČR, v USA těchto lépevědoucích běhá rovněž celá řada. Kdo s tím kdy přišel, to nevím, já jsem poprvé tyto výplody slyšel asi kolem roku 2000. Existují blbci, kteří věří všemu, co vidí v televizi. K těm v tomto bodě patřím bezvýhradně já. Pak ale existují ti chytřejší, kteří se ve své pronikavé jasnozřivosti ošálit nedají.
Ti si všimli například toho, že tahle vlajka se v těch záběrech z údajného Měsíce třepotá ve větru. "A ten se bere na Měsíci kde, hé?"

Viděl jsem dokonce na internetu obrázek, kde asi 100 metrů za touto scénou rostly stromy. Pro zastánce této konspirační teorie argument definitivní a neotřesitelný. To jednou kamera náhodou zabrala o něco dále a bylo jasné, že to celé je filmováno na Zemi. Byl to obrázek dost nedokonalý, tuto fotomontáž by moje dcera byla udělala ve věku deseti let za pár minut a patrně lépe. Leč jasnozřivý majitel oné stránky měl oči zastřené vlčí mlhou. On není blbec, aby věřil televizi, ale tak chytrý, aby prohlédl tento dětinský špás, to zase taky ne.

Na tomto místě ovšem musím upozornit, že právě tato, zde vystavená, rekonstrukce měsíčního modulu byla použita v jednom filmu Steven Spielberga v roce 2011. Ten film byl pochopitelně natáčen na Zemi.

Jinak se nemíním s nikým přít. Armstrong, první člověk na Měsíci ve stáří hodně trpěl tím, že mu tito pomatenci nadávali do podvodníků. Já se s nimi hádat nebudu, ponechte si svoje přesvědčení. Jinak existuje dost zdrojů, kde si každý může na takové otázky najít odpověď. Pokud by tedy měl zájem se o skutečnosti, o tom, co skutečně bylo, něco dozvědět.

Bohužel se k té otázce, co skutečně bylo, dostáváme u Buranu znovu. O jeho letu sice nikdo nepochyboval, ale o to více o důvodech jeho konce. Obrovské finanční náklady ještě nebyly ten celý důvod. Na obou stranách té doby studené války se u kosmických letů jednalo o výdaje vojenské a vedle toho, snad neméně důležité, o věc prestiže. Ekonomická stránka stála až kdesi daleko vzadu. Snad i většina obyvatel jak USA, tak SSSR by dokonce byla ochotna dobrovolně trochu utáhnout opasek, aby jejich stát pronikl do kosmu. Jestliže si je někdo hrdý na svůj národ nebo stát, pak soudně myslící člověk si může být hrdý na jeho úspěchy a přínos lidstvu, ne na onu náhodu, že on se narodil v tomhle a ne o kus dále v nějakém jiném. V době letů Apollo byli Američané skutečně na špici světa a ten se jim klaněl, nebo jim aspoň blahopřál. Jenže, jak jsem napsal, studená válka jde ke konci a tím i četné vojenské projekty.
Lokomotiva Adler

Konec Buranu byl však předznamenám ještě něčím jiným a sice oním strašným soumrakem bohů. Soumrakem bohů komunistických. SSSR a východní blok už byl v tu dobu jen kolos na hliněných nohách a jeho zánik byl neodvratitelný. Za celým tím socialismem už nikdo nestál, snad jen pár přestárlých, sice superbohatých a mocných, ale dekadentních a sklerotických funkcionářů, kteří žili mimo realitu. Moje generace si jistě vzpomene na ono absolutní zdemoralizování celého národa. Koncem 60. let jsme my mladí koukali směrem na západ a ptali se, "proč oni můžou cestovat a my ne"? Koncem 80. let stačilo pootevřít hranice z Maďarska do Rakouska a NDR se začalo prakticky vylidňovat. "Poslední zhasne světlo", říkalo se tam. Pár věřících důchodců nad hrobem nemohlo udržet dávno přežitou a nefungující ideologii. Může být, že cinkání klíčemi urychlilo zánik o jeden den, ale těžko o víc. Východní blog se jednoduše sesypal jako domeček z karet.
Nahoře český Delfín

Ono to šlo několik desetiletí slavit úspěchy budování socialismu, žít ve vylhaném světě, ale ono to nešlo do nekonečna. Jednou si komunisti museli přiznat, že vylhaného chleba se nikdo nenají. Na ty rozpory, na které měl podle Marxe zaniknout kapitalismus, dojel komunismus sám. Nikdo ho nemusel svrhávat, zhroutil se sám o sobě v krizi tak hluboké, jakou kapitalismus nikdy nepoznal.
S pádem SSSR pak padl i projekt Buran.

Na tomto místě nutno říci, že kapitalismus se sice nezhroutil, ale projekt space shuttel se stal příliš drahým i pro USA a byl zastaven. Dnes je tomu dokonce tak, že si cesty do kosmu platí Američané u Rusů a navíc bědují, že ti jim je stále zdražují.

Jakou cestou šel tento vystavený Buran, než se dostal až do Špýru, o tom si povíme příště. Však co se stalo s tím jediným pravým Buranem, který skutečně byl na oběžné dráze?

Byl s raketou zavřen do obrovské haly, která ale začala stárnout. Peníze nebyly na nic, ani na její opravu.
V roce 2002 se zřítila střecha haly, o život přišlo 7 lidí a raketa Energia i raketoplán Buran byly rozmláceny takovým způsobem, že se žádným nákladem nedaly opravit. Kam se poděly jejich trosky mi není známo.

Pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 9. května 2013 v 14:31 | Reagovat

"Energia i raketoplán Buran byly rozmláceny".

Dobrý den.

Výše uvedená informace jde dobře dohromady s heslem, které nás doprovázelo v aktivním životě, "další rána imperialismu".
Tak to je, když se nemyslí na zadní kolečka. Rána sovětskému imperialismu byla ovšem skutečná a smrtící, pámbu zaplať.

2 autor článku autor článku | 9. května 2013 v 17:25 | Reagovat

[1]: nar.soc.
40 let se vykládalo, že musíme být připraveni na útok západních imperialistů. My tady zase naopak měli vojenské letiště Kanaďanů, proti útoku východních imperialistů. Když padl SSSR, Kanaďani to zabalili a šli domů. Na žádný útok nepomýšleli. Stál jsem tedy proti nim na stráži 2 roky zcela zbytečně. Z onoho letiště (máme to tam 15 minut) nyní létáme do světa.
Je to dost klasický důkaz, že to tedy nebyl Západ, který někoho ohrožoval.

3 autor článku autor článku | 9. května 2013 v 17:28 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Já tedy Rusům nepřeji, že jim ta hala spadla. Jenže je to dost typické. Do kosmu jednoho člověka s Buranem neposlali, to bylo riskantní. Když jim hala spadne a zabije 7 lidí, tak se dozvíme jen náhodou, že v ní stál ten Buran. Jinak věc běžná.
Nějaký expert říkal, že v Rudé amádě, dnešní, zahyne asi tisíc branců ročně. Nehody, nebo jsou umláceni od důstojníků a starších vojáků.

4 nar.soc. nar.soc. | 9. května 2013 v 21:56 | Reagovat

[3]:

Když jste vzpomněl vojenské téma. narukoval jsem v lednu 1960 k 5. technickému pluku v Zákupech ( byl to sehnaný pohrobek po předchozích PTP /změněny v r. 1956 /. Důstojnický sbor byl rovněž "stlučen". Byli tam obstárlí poručíci, kteří vzali do slova Čepičkovy teze, "těžce na cvičišti, lehce na bojišti". Na cvičeních s rozdanými ostrými cvičili střelecké přepady, kde se běžně zavíraly oči při 1 - 2% ztrát. Za poručickou aktivitu ( kde zařvalo víc maníků, šli před vojenský soud) a se zaraženým postupem na 10 let(což byl závazek služby vyřazeného poručíka) si léčili mindráky na nováčcích.
Rád bych Vám zaslal soukromě email, pokud se uvolíte sdělit mi svůj na /ivanfenz@seznam.cz/.

5 autor článku autor článku | 10. května 2013 v 15:35 | Reagovat

[4]: nar.soc.
Já narukoval trochu později, naši staří důstojníci byli ještě analfabeti, mladší ze školy měli maturitu. Brzy zjistili, že vlezli do pěkné pasti. Že na vojnu si v těch kasárnách všichni jenom hrají, asi jako malé děti. Ve skutečnosti nic nefunguje, všechno se rozkrade a všechno je podvod. Ale zvykli si, co mohli dělat.
Můj mail je Gregor.Moldavit@seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama