Povídání o vínu 5/5 - Nakonec se to musí vypít

6. dubna 2013 v 19:57 | Gregor Moldavit

Jak jsem se zmínil, vinař je člověk pilný, který pracuje (skoro) bez přestání. Jeden měsíc je prý ale dost odpočinkový a to je červen. V tu dobu vinice potřebují nejméně péče. Aspoň mi to tak říkali. No a ten čas tedy vinař využije k tomu, aby něco udělal s vínem už hotovým, aby se sudy trochu vyprázdnily a něco se taky vydělalo. Takže se pořádají různé slavnosti a piatiky.

U nás se ona slavnost jmenuje: Mittelalterliche Winzertage = středověké vinařské dny.
Všichni místní se převléknou do středověkých obleků (povětšinou renesančních, což už středověk nebyl, ale ono je to celkem buřt) a jdou juchat do ulic. Každý kšeftuje s čím jen může, kdo umí tak zpívá a tančí a kdo neumí, tak třeba jen konzumuje, což je neméně důležité.
Taky přijdou historičtí rytíři a vystupují různé okresní kutálky. Zapálení pro věc nelze na těch muzikantech přehlédnout, některým se povedou za večer až dva čisté tóny. Tady několik obrázků.

Pro mě přišel po mnoha letech čas rozloučit se s tímto teplým vinařským krajem a vydat se do kraje studeného a drsného. V létě jdu do důchodu a koupili jsme se Slávkou malý domek s velkou zahradou na hranicích s ČR. To by mělo být moje předposlední stěhování a poslední s nábytkem. To úplně poslední bez něj už bude snadné. Neponesu už vůbec nic, ani svoje tělo, všechno zůstane dole na zemi. Jestli to pak ještě půjde, tak vám o tom napíšu něco z nebe. To ale musí být až za hodně dlouho, z finančních důvodů si nemůžu dovolit umřít moc brzo. Musím všechno na mém pozemku zvelebit a zkultivovat a taky splatit hypotéku. Jelikož jsme v životě nežili příliš spořivě, musíme domek částečně financovat. Moje matka mi vždycky v životě radila, abych necestoval a peníze si dal raději na knížku. Nikdy jsem ji neuposlechl, cestoval a peníze utratil. Dnes vím, že ... Jestli tedy čekáte nějaké klasické výroky, jak dnes lituji, že jsem nedbal moudré rady, atd... tak vás musím zklamat. Dnes vím, že se hluboce mýlila, žádná matka nemá monopol na neomylnost a místo zkušeností z ní často mluví jen strach a opatrnost a nakonec i nevědomost. Kdo sám nikdy necestoval, nemůže posoudit, jestli je to správné nebo chybné. Bylo správné dát peníze v životě na cestování a vidět svět, dokud byl člověk mladý. Nevím jak to funguje matematicky, ale ti, co peníze vyhazují za všechno možné, jich mají nakonec více, než ti, co celý život jenom spoří.

Je mi 65 let, na daleké cesty už teď skutečně nemám moc kondici, myslím, že jsem udělal v životě ledacos i správně a nyní je tedy na čase trochu se usadit a peníze investovat do vlastního domečku. Onu půjčku od banky jsme vzali dost velkoryse i na nějaké investice do té usedlosti, protože v současné době jsou peníze prakticky zadarmo. Úroky jsou skutečně směšně nízké. Jestliže tedy všude na internetu čtu brekot, jak je ta dnešní doba špatná, pak já jsem právě uvedl jeden příklad, v čem je ta doba naopak velmi dobrá.

Jenže tady je podmínka, že když pro člověka v životě přijde čas vstát a jít, pak se musí taky zvednout a jít. My nevíme, co nás tam (v Bavorsku) čeká a koupit v našem věku za všechny peníze starý domek je značné riziko, ale my do toho jdeme. Slávka chce mít pejska a já zahradu a tam v tom chladném kraji je to snadno zaplatitelné. Není tam moc práce, mladí musí někam pryč, tím jsou pozemky i domy levné. Dokonce levnější, než kousek dále na české straně.

Když už jsme u té doby, tedy potkal jsem lidi, kteří na špatnou dobu nadávali celý život. Mohli se zvednout a jít, ale nikdy se nezvedli. O důvody, proč zatím jít nemůžou, nebyla nouze, ale člověk buď jde, nebo nejde. Důvody si nakonec může ušetřit, nikam nejít se dá i bez zdůvodnění. No a pak pro ty lidi přišla zase další doba a oni zjistili, že je vlastně zase špatná, že ta před tím byla dokonce lepší a mohli se zase zvednout a jít někam jinam, jenže to zase neudělali a teď je najdete na všemožných fórech, kde se dovolávají různých -ismů, aby se ta stará dobrá doba zase vrátila, aby ona přišla k nim, když už oni sami zase jenom dále sedí a nikam nejdou.

Slávka nejdříve mluvila o době v novém domečku kolem 20 let. Jenže jak ty důchody stále klesají, tak začala zvolna zvyšovat, že to té babě (Angela Merkel) nedarujeme. No a pak přišla, že když koupíme domek, ušetříme za činži, což se nakonec vyplatí. Jenže aby se to početně ještě vyplatilo, zvyšovala dále, až jí z toho vylezlo, že budeme žít ještě 35 let, tedy do sta.

(Kdo to chce vědět přesně tedy: platím tady v domku na kraji vesnice 410 € činži a hypotéku budeme mít splacenou za 10 let při částce 466 € měsíčně. Takže nás ta hypotéka prakticky zatíží padesátkou měsíčně. K tomu tam třeba máme kachlová kamna a můžeme topit dřívím z vlastní zahrady, ne jen koupenou naftou, jako tady. Co se toho důchodu týče, tedy já musím pracovat do 65 let a 2 měsíců. Každým rokem se nějaký měsíc přidá, až do věku 67 let. Od věku 63 let už ale mám pár korun z ČR, za ty roky tam. Jednou měsíčně si můžu naplnit nákupní vozík v Kauflandu na české straně. Už jsou tu ale další návrhy vládních činitelů, že to všechno finančně nevyjde, od roku 2015 by se mělo pracovat do 69 let. Takže mě za dva roky asi zase do práce zavolají, že mám do penze ještě dva roky. No a ty další generace budou pracovat aspoň do 70, aby ti mladí mohli být do 30 nezaměstnaní. Ten vtip je totiž v tom, že tolik práce jednoduše pro lidi není. (V neposlední řadě, aby ti co pracovat nechtějí, taky nemuseli, aby se mohli jenom dále v pohodlíčku množit.)
Můj důchod je menší, než tady býval před lety, neboť obyvatelé tohoto státu musí platit i důchody lampasákům Varšavské smlouvy, státní bezpečnosti, učitelům marxismu a všem ostatním uvědomělým činitelům státu NDR, který sám hospodářsky zkrachoval. Na druhé straně ještě pořád o dost vyšší, než průměrný důchod v ČR. Pořád je tu skutečnost, že větší část této země těch 40 let komunistického krachu neměla. Na lidsky důstojný život v našem vlastním domku nám tedy budou důchody stačit!)

Byl jsem tam teď na Velikonoce a prořezal rychle aspoň pár stromů. Několik jich musím později pokácet. Všude ještě ležel sníh, bylo pod nulou, domek je ve výšce 600 m NN. Zima mi nic nedělá, zahřeji se prací a jedno vím, ta zahrada a práce mě budou držet ještě mnoho let při síle a zdraví! Mám i vlastní studnu a snad se v létě povede trochu zeleniny. Je tam obrovská zásoba nejčernější ornice. Po vlastních rodičích jsem zdědil rady do života, po tomto neznámém bavorském páru plný sklep uhlí a plnou garáž zemědělského nářadí. Pak chceme se Slávkou zase začít dělat musiku, hrát a zpívat. Každý den aspoň trochu. Jednu cimru k tomuto účelu přestavíme. Třeba při tom dostanu i múzu na nějaké další pohádky a vyprávění. Někdy za čas vám o tom všem zase napíšu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 6. dubna 2013 v 21:50 | Reagovat

Přeji Vám pane Moldavite pevné zdraví pro splnění plánů. Trošku Vám i závidím, že dostanete hypotéku. Tady byste dostal starou belu.

Když mi bylo 66 zdědil jsem se 4mi sourozenci dědictví po rodičích. Jsem jediný v místě, nabídl jsem dědickou dohodu, převzal od všech zmocněni k jednání s notářem a uvázal si výplatu dědických podílů v celkové výši 1,6 mil. Kč.
Ze zahraničního pohledu je nějakých
65 000 eur částka nevelká, ovšem při 10000Kč důchodu = 400eur, jsou to hrozivá čísla. Vzal jsem si na to splátkovou dobu 7 let. Povedlo se mi to zplichtit za 5 a jsem od 71 let z chomoutu ven. Můj díl + jeho tržní hodnota mi z dědictví zbyl (pozemky ).  Jenže teď nejsou solventní zájemci. Nezbývá než se o pozemky extenzivně postarat. Takže zase 100000Kč za stroje ( staré ), o opravách, naftě a samozřejmě práci související, nemluvě.
Bohužel nikdo z rodiny obou mých dcer nejeví zájem (leda o peníze). Mám také ještě plány. Pořídit si lehké celoroční bydlení ve zděděné zahradě na rovině v blízkosti obou vdaných dcer a svůj domek prodat ( zajistit si tak nějakou pohotovou rezervu ). Bydlet na rovině, mezi svými, ve středu městečka, v klidu, v zahradě by se mi i ženě líbilo. Teď jen prodat alespoň jeden potenciálně stavební pozemek a za získaný milion Kč to zbastlit. Kdybych mohl dostat hypotéku na domek a po přestěhování ji z prodeje splatit bylo by to ideální. Žádná banka to tak nechce a čas běží. Na lichváře, kteří jsou zde houfně k mání a půjčující cca 33% na "zástavu"  nejsem zase já zvědavý.

2 autor článku autor článku | 7. dubna 2013 v 12:53 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Nám nabízely banky půjčku s nevšední ochotou, my si vybrali tu nejlevnější. Jak jsem napsal, peníze jsou teď skoro zadarmo. Jenom od nás chtěly celý kufr podkladů, co všechno vlastníme a jak to bude dohromady s důchodem. (Pracuji do konce června.) Dokonce zavolali, jestli počítáme s tím, že se rozbije auto a budeme potřebovat nové. (Za jaké blbce nás považují?) Slávka jim řekla, že naše auto je rok staré a je to hybrid, který bere 4,5 L. Pak už dali pokoj. Na druhé straně je to slušné, protože chtějí půjčku nazpět a ne náš dům. To je případ u lichváře, který dá půjčku na garanci domku, předem ví, že dotyčný ji nemůže splatit a už si mne ruce, jak mu domek sebere. Jesliže má někdo rentu 400€, pak já vůbec nechápu, jak s tím může vyjít, natožto z ní něco splácet? (Moje babička měla v roce 1960 195,00 Kcs měsíčně. Jak ta to dělala, to nechápu dodnes.)
Za mého mládí důchodci v NSR nevěděli co s penězi. Teď už je to nesrovnatelně horší, ale pořád ještě lepší, než v ČR. My dohromady nějak slušně vyjdem, Slávka chce ještě trochu vyučovat piáno a já se poohlédnu. V žádném případě ale nechci někomu zametat dvorek, na to mám svůj vlastní. Když přivýdělek, tak něco kvalifikovaného. Jinak si budu sázet na zahradě zeleninu a kácet stromy a to mi ke štěstí taky stačí.

3 nar.soc. nar.soc. | 7. dubna 2013 v 14:29 | Reagovat

[2]:

Bavíme se o nesouměřitelných možnostech.
Můj důchod slouží na zaplacení provozu auta (Golf-kombi)a složenek. Manželčin ( přesluhovala ) je o něco vyšší slouží na vše ostatní. Takže jsem vlastně vydržovaný muž. Mám ještě nějaký příjem z podílu na obchodním družstvu a zejména rozprodávám pozemky podle toho, jak roste jejich cena a naskýtají se zájemci. Bez těchto mimodůchodových příjmů by to živobytí bylo dost tísnivé. Rozhodně si dnes stojím lépe než když jsem pracoval a vedl odborovou organizaci ( před odchodem do předčasného důchodu 1998). V podniku ( který rozkrádali bývalí veksláci = klausovští privatizátoři), se mi "koupené" vedení snažilo život ztrpčit co nejvíc. No přežil jsem to ve zdraví a nestěžuji si.

4 autor článku autor článku | 9. dubna 2013 v 19:49 | Reagovat

[3]: nar.soc.
Důchody v ČR jsou jistě v mnoha případech katastrofální a kdo nemá nějaký další zdroj příjmů, dostává se do smutné životní situace. Obyvatelé bývalého NDR jsou na tom nesrovnatelně lépe, protože měli po roce 1989 velkého bohatého bratra, který se o ně postaral.
Na druhé straně byl např. dnes na SEZNAM článek, že úroky na hypotéku klesly pod 3% a lidé si je mají zajistit na několik let. To shledávám rozumné a přesto jsem se v komentářích dočetl zase jenom nadávky, jak je špatná doba, vláda je banda lumpů a banky kradou. Myslím, že lidé, kteří na všechno jenom nadávají, nebudou mít šanci v žádné době a v žádném režimu.
S důchodem 10 000 Kč se nedá dělat celkem nic, ale mladé rodiny snad dokážou něco vydělat a teď je vhodná doba pořídit něco vlastního. Právě v tomto věku se taková investice vyplatí. Vždyť v tom domečku nebo bytu budou žít ještě 50 let. Pokud někdo vychází z toho, že co když budu ve 40 invalida, pak se raději neměl vůbec narodit. My se Slávkou jsme si řekli, že tady budeme aspoň do 90 a sice při dobrém zdraví. Kolikrát je to skutečně pozitivní myšlení, které člověka drží při životě a v kondici. Sklenička dobrého vína k tomu jistě taky nemůže uškodit.

5 matka matka | 11. dubna 2013 v 13:23 | Reagovat

Zdravím :-)
Pokud bych dostala důchod 10tis. Kč, tak s tím hravě vyjdu - 6 tis. na energie, zbytek na ostatní. Pokud se tedy neúměrně nezvýší ceny za energie. Stačí zmínit ceny vodného a stočného a z dalšího třeba odvoz popelnic,....
Co se týká úroků z úvěrů na bydlení - ono pokud někdo chce bydlet a nemá na to, věří si, že bude vydělávat, tak mu stejně nic jiného nezbude, než si úvěr vzít. Pak se musí dobře pojistit pro případ neschopnosti splácet úvěr, třeba v případě úrazu, nemoci. Syn takto postupoval, vzal si navíc auto pro podnikání na leasing, nyní uvažuje, že úvěr rozšíří, začne stavět barák, byt placený na úvěr pronajme a pržvou za nájem bude splácet úvěr. No, snad mu jeho představy a počty vyjdou. Bude to záležet nejen na tom, kolik bude mít jako živnostník práce, ale hlavně na tom, aby dostal zaplaceno. To je u nás totiž největší potíž, aby za odvedenou práci vůbec dostal zaplaceno. Pro některé firmy je výhodnější "zkrachovat" a věřitelům nezaplatit.
No a to dobré víno dostal syn minulý týden k narozeninám. :-)

6 autor článku autor článku | 11. dubna 2013 v 16:10 | Reagovat

[5]: matka
V tomto smyslu jsem se taky vyjádřil. Všechny články o bankovních půjčkách jsou tapetovány komentáři těch, co sice nedokážou počítat ani na prstech, zato chtějí ostatním hezky radit. Tak se dočítáme, že hypotéka je něco stašného a banky jsou zloději. Já tady tvrdím, že teď právě jsou banky vysloveně dobročinný spolek. Vždyť úroky jsou pod 3%, to jsou peníze zadarmo. Kdo chce někdy později stavět domek, ten by udělal velkou chybu čekat, až na něj bude mít 100%. Ono to není ani tak těžké si to všechno spočítat. My budeme 10 let platit o 50€ měsícně více, než je naše činže. Pak je domek náš. Za 10 let by se ale činže s určitostí zvedla, úrok je pevný! Jistě do nemovitosti musíme vrážet stále nějaké peníze, ale činže by dohromady přišla na víc. No a k tomu bydlíme ve svém a máme velkou zahradu.
Otázka “a co když...” je sice oprávněná, ale kdo zná jenom strach z budoucnosti, ten pak nemůže závidět ostatním jejich hezké domky a spokojený život. (Nebo třeba zážitky na cestách po světě.)
V našem případě je to celkem jednoduché. Německé renty jsou jakž takž jisté, a kdyby nám je najednou zkrátili, měli bychom právě takový problem s činží. Takže moc neriskujeme a nic nepojišťujeme. Pokud někdo podniká, pak to tak jisté nemá, ale když má už rozběhlou firmu, může nějaký ohad udělat. Konečně lidi dobré řemeslníky stále potřebují a na tom se sotva co změní.

7 matka matka | 11. dubna 2013 v 20:03 | Reagovat

No, uvidíme. Řešení jsou různá. Byla by možnost prodat část pozemku jako stavební místo, a tak získat část peněz v hotovosti a jsou i další řešení.
S tou prací to zatím vychází, ale vzhledem k tomu, že jsme v poměrně chudém kraji s vysokou nezaměstnaností, jezdí syn za prací po celé republice, stejně, jako jezdíval kdysi za jinou prací můj manžel.
A snad ještě - obrovskou vinici máme pár metrů za našim domem, ale teď Agrodružstvo (nebo jak se to JZD teď jmenuje) získal jiný majitel, který skoupil členské podíly, tak kdo ví, co s tím bude.
Bylo kolem toho dost podrazů, takže mnozí členové přišli o náhradu za majetek, který museli vložit do JZD,....
Ale je tu dobrá viniční trať, tak do budoucna by to šikovný odborník a manažer mohl dobře prodávat.

8 nar.soc. nar.soc. | 13. dubna 2013 v 14:10 | Reagovat

[7]:

Většinou si lidé "zavaří" sami. Zhruba před 20 lety běžela "transformace" JZD.
U nás napřed nevěděli,jak do toho. Svolali schůzi 1000 členů, aby se poradili. Šel jsem tam s plnou mocí od rodičů. Sedl jsem si do první řady ( tam se ze zvyku nikdo sám nikdy neposadil / za komoušů/). Odhadl jsem, že bude rušno a nakonec předsedající buď rezignuje nebo schůzi rozpustí. Všichni v  předsednictvu byli bráni jako nepřátelé, kteří chtějí "ubohé" družstevníky ožulit, zůstat ve funkcích a mít své jisté ( to je pochopitelné a pokud se jim nic nedokáže je to i nutné ). Ovšem kvákání nebralo konec.
Po výkladu zákona začala zmatená diskuze. Zvedl jsem ruku a dostal slovo.
Z místa do mikrofonu jsem řekl jen pár slov "lidi, jde nám o pořádek a přehledný stav majetku až na každého člena. Požaduji do zápisu návrh na zvolení transformační komise, doplnění kontrolní komise pro účely transformace o nečleny, kteří mají v JZD transformační komisí vypočtený podíl 200000.-Kč.
Osobně sděluji, že pokud nastane
nepřehledný stav či ztráta majetku družstva, podám trestní oznámení na konkretně odpovědnou osobu a žádám o doslovné zapsání". Byl jsem zvolen do kontrolní komise. Pokračování

9 nar.soc. nar.soc. | 13. dubna 2013 v 16:04 | Reagovat

Pokračování.

Prvně jsem chtěl vidět v kontrolní komisi inventární soupis majetku JZD za r.1990 ( to ještě platily a z obav se dodržovaly předpisy zavedené kdysi KSČ ) proti nim se porovnaly seznamy za r. 1991 a dále se porovnávaly seznamy připravené transformační komisí ( jaro 1992). Rozdíly - se musily důvěryhodně vysvětlit. Projekt transformace se předložil opět 1000 členné schůzi, která jej sice schválila, ale v alternativě pro rozdělení na tři nástupnické podniky. Rodiče měli nároky v ZD V........, převedli mi z majetku 20tis. a získal jsem dva podíly na nově vzniklém ZD. Tranformační podíl rodičů činil 440 000 Kč. Nechtěli do družstva vstoupit a ponechali si podíl na celkové vypořádání. Byli už "dárci", kteří chtěli dát nově vzniklé ZD do likvidace a vše zpeněžit. To byl darebácký tah. Nikdo neměl hotové peníze a tak navrhovali "holandskou" dražbu tj. z vyvolávací ceny směrem dolů. U nás to neprošlo. Vyskytly se návrhy na založení akc. společnosti. Tu založili ve vedlejším subjektu a dnes si mohou akciemi tapetovat.
Celých dvacet let jsem v KK a chodím na představenstvo. Prosadil jsem do usnesení, že družstvo je založeno na hmotné plnění potřeb členů a vypořádání všeho bude postupné, podle zákona nejpozději do r. 2013. Mnou navržené 2% úročení nevypořádaných nároků nebylo přijato ( zákon to nepožadoval ). Při založení mělo ZD v rozvaze 69 mil. aktiv, z toho 5 mil. cizích ( úvěry ) a 62 mil. závazků k oprávněným osobám. Zásoby a hotové peníze činily asi 2 mil.
Byl to podnik před krachem a tak měl jen asi 700 podílů tj. 7 mil. sdruženého majetku.
Během 20 let, se vypořádalo 60mil. převážně hmotně vydáním věcí a( ve zřízeném obchodě si mohla oprávněná osoba objednat zboží do výše ročního limitu ). Někteří skoupili levněji roční nároky a vybavili si byty ( pračky, lednice, mraznice, TV přijimače, videa, nábytek, stavební materiál, dopravu, řemeslné práce poskytnuté družstvem apod). Někteří majitelé nároků nebyli vypátráni a po letech byly jejich nároky schváleny jako promlčené ( cca 2 mil.). V účetní uzávěrce za r. 2012 máme ještě vypořádat 300000Kč. Družstvo má už jen 200 podílů a aktiv má 58 mil. Tržní cena je možná o 30% vyšší. Na podíl vychází asi 350 000Kč v tržním odhadu. Vyplácí se na podíl 10000.-Kč. Hlupáci prodali podíly za 3 - 5tisíc, protože byli nedočkaví. Moji rodiče mi transformační podíl nepřevedli, abych prý nezbohatl ( mám čtyři sourozence ). Vybrali si něco a něco jsem zdědil. Dalších 8 podílů jsem skoupil za hotové ve jmenovité ceně a mám v Družstvu 5%. Vývoj je příznivý. Podle zákona, jsme se se všemi vyrovnali ( podle mne ale neúplně, úroky z užívaného majetku oprávněným patřily), ovšem nikdo nedal žalobu k soudu a věc je dnes promlčená.      
Dnes má Družstvo 20 členů, nikdo nemá majoritu, ale max. 24%.
O své věci se musí lidé aktivně starat, nenechat se ovládat ani manipulovat. Nebýt chtiví a zajímat se o informace, jak si se svým podílem stojí. V našem Družstvu jsem prosazoval otevřenost a poctivost, což se nakonec vyplatilo. Nic se nerozkradlo, mzdy se vždy vyplácely, na plnění oprávněným se každoročně doplňoval vypořádací fond.
Celá léta šel hospodářský výsledek na vypořádání ( 50%) a dalších 50% na investice a zajištění vypořádání v budoucnu.

10 matka matka | 13. dubna 2013 v 20:52 | Reagovat

Nejsem a nebyla jsem členkou družstva. Ale pravda je to, že pokud členové spoléhali na představitele družstva a nezajímali se tvrdě o hospodaření, doplatili na to. A vedení spoléhalo na to, že mnozí členové zestárli a podepíší a prodají jim za pár korun vše. Tak se také myslím letos bez vypořádání stalo. Ale podrobné informace nemám. Snad jen že se snad prodejem bránili dnešní představitelé družstva tomu, aby to nekoupil Pevný. Jenže jestli si myslí, že pod novým majitelem budou nadále žít jako dříve, ... dříve, nebo později na ně také dojde.

11 autor článku autor článku | 13. dubna 2013 v 20:55 | Reagovat

[9]: nar.soc.
O zemědělství nevím prakticky nic, možná se ale teď budu o takové věci více zajímat. Mám konečně svoji velkou zahradu a objevil jsem na ní tlustou vrstvu nejčernější půdy.
Po roce 1989 jsem několikrát letěl služebně do Berlína. Na první pohled bylo vidět, kde přelétáme hranice do NDR, neboť tam končila malá západní políčka a začínaly socialistické širé lány. Dnes už by to asi tak jasně poznat nebylo. Na západě se sice nezměnilo celkem nic, zato na východě. Proč, to ani nevím, dát pole k sobě do čirého lánu by přeci mělo být výhodné. Zřejm2 ne vždycky. Pokud jsem o tom něco viděl v televizi, tedy ukazovali dokonce katastrofální následky onoho východního kolchozu. Například zamoření podzemní vody na obrovském území. Jestliže se někde třeba chovala prasata, pak byla ona jauche vystříkána bezezbytku na polích kolem. Já sám vyrostl na kraji Prahy, ale kolem našeho domu byla tenkrát ještě pole. (Dnes pochopitelně do nekonečna paneláky.) Z okna jsem jako dítě viděl, jak přijel cisternový náklaďák s močůvkou. Celý ho vypustili na jednom místě uprostřed pole. Něco takového by jistě soukromý sedlák na svém pozemku neudělal.
Něco jsem slyšel o polích kolem Chebu, kde zemědělci pole nechali ležet lady, neboť se je nevyplatilo obdělávat. Sedláci z Německa si prý tu plochu pachtovali a vyplatilo se jim to. Oni vydělali. Jelikož tam budu od léta bydlet, pokusím se získat o tom více informací. Pak bych sem všechno napsal.

12 autor článku autor článku | 13. dubna 2013 v 21:38 | Reagovat

[9]: nar.soc.
Co se týče onoho pojmu "společný majetek", mám s tím zkušenosti spíše špatné. Už jsme se Slávkou měli různé dohady, co v domku a na zahradě a ne vždycky jsme byli stejného názoru. No a to jsem jenom 2!
Kdysi jsem koupil byt a jednou ročně jsme všichni z toho domu schůzovali. Občas jsem se děsil, že padne i facka. Proto jsem nyní moc šťastný, že máme vlastní domek. Mimo jiné taky nemusíme platit žádnou kancelář, která to spravuje.
Jen tak bokem: Můj kolega v práci tento týden bědoval. On si koupil byt, ročně platí na Verwaltung 300€ a ještě zadarmo spolupracuje. Tak mu připadl úkol starat se o finanční rezervy, které každý musí platit, aby se dům mohl třeba jednou znova nahodit. Platí je všichni, až na jednoho pána (řekněme opatrně) tmavší pleti. Ten sice jezdí v mercedesu, ale ještě nedal nic, neboť prý nemá. Kde by vzal peníze, když nemá práci a kde by vzal práci, když nic neumí. Vzhledem ke své rase požaduje osvobození od poplatků. (Ale jinak jsme si všichni rovni.) Navíc považuje za samozřejmé, že ostatní mají uklízet odpadky, které on vyhazuje z okna. Připomněl jsem kolegovi, že jsem se kdysi k tomuto etniku vyjádřil a on mě označil za rasistu. Nyní tedy může on svoji toleranci názorně ukázat. Za toho tmavého pána platit a ještě po něm uklízet.

13 nar.soc. nar.soc. | 14. dubna 2013 v 13:00 | Reagovat
14 nar.soc. nar.soc. | 14. dubna 2013 v 13:26 | Reagovat

[13]:

V r. 1990 mne zvolili předsedou odborové organizace v bývalé STS Brno ( do té doby jsem v ROH nebyl = byl jsem nepřátelský živel posazený do buldozeru ). Stal jsem se i členem ústředního výboru odborového svazu pracovníků v zemědělství. Pro získání skutečných podnikatelských názorů na česl. zemědělství, pozval Svaz jednoho Čechoameričana z Texasu, významného činovníka tamního zemědělského sdružení.
Chlápek letěl z Prahy aerotaxíkem do Brna, proletem na jižní Moravou přes Olomouc do Mošnova a přes Hradec Králové, kolem Roudnice zpět do Prahy.
Na druhý den byla svazová porada. Pánové, ať je zdejší zemědělství jakékoli, jedno máte k dobru, scelení výrobních pozemků. To je věc, kterou jsme v Texasu dávali dohromady od občanské války, kdy byly vládou rozdány půdní příděly. Toho co máte si važte, je to podnikatelský základ a současně výhoda. Měli byste dobře zvažovat spolupráci s výzkumem a vysokými školami, navrhnout formu transformace JZD a Státních statků na podnikatelské subjekty tak, aby výnos z půdy dostali její majitelé, kteří jsou jediní odpovědní vůči státu.
Jenže odbory neměly do věci co hovořit a pokud hovořily, tak leda v dohodě s bývalými hospodářskými vedoucími, přesně tak, jak byly navyklé z doby ROH.
Haldy šíbrů, pronikly na min. zemědělství, tam soupeřily prostřednictvím všimného o dotace a pronájmy nejméně na dvacet let s předkupním právem. Mnozí vše zdevastovali, dotace probendili, seděli i v kriminále, ale nic to nezměnilo na 60let staré doktrině komunistů převzaté beze změny Klausem, " nebudeme se s tím mazat, co potřebujeme, to dovezeme". Proto nebyly celá léta souměřitelné české dotace s německými a proto české podniky prodělávají tam, kde Němci, Rakušané, Holanďané a jiní v českých zemích tvoří zisk. Sídlo  firmy a daně mají a platí doma, produkci vykážou doma a inkasují v eurech.

15 nar.soc. nar.soc. | 14. dubna 2013 v 16:42 | Reagovat

Ještě jsem nezmínil fenomén "Babiš".
V podstatě slovenský čachrář, který využil situaci. Zprivatizoval na dlouhodobé úvěry kombinované s dotacemi odbytové a zásobovací agrární podniky ( (zemědělský a zásobovací nákupní podnik), vypráskal odbory a zaujal vedoucí pozici v různých komoditách na agrárním trhu.
V posledních deseti letech pracuje po dvou liniích. Skupuje za babku ( přes řídící orgány )51% akciové společnosti vzniklé z JZD. Celý podnik pak ovládá přes stávající funkcionáře, jimž garantuje odbyt a úvěrování, zisk pak inkasuje. Obdobně zachází s podíly družstevníků, které rovněž přes věci znalé náhončí skoupí z 51%, tak za 1/20 až 1/10 tržní ceny a výsledek hospodaření? Max. vyrovnané, přičemž skutečnou hodnotu produkce finalizuje ve společnostech kde je jediným akcionářem. Teď navíc leze do politiky pod značkou "ANO" a ohlupuje voliče.
V podstatě tu lumpárnu financuje z legálního okrádání vlastníků půdy, drobných akcionářů a družstevních podílníků, samozřejmě mimo jiné činnosti, kde kontroluje odbytové ceny. Celkem ovládá podnikání na několika statisících hektarech.

16 matka matka | 14. dubna 2013 v 17:13 | Reagovat

[11]:"... náklaďák s močůvkou. Celý ho vypustili na jednom místě uprostřed pole. Něco takového by jistě soukromý sedlák na svém pozemku neudělal. ..."
Ale udělal. Pamatuji, že lidé na soukromé zahradě pěstovali jahody. A na dotaz, proč majitel stříká jen část jahod, odvětil, přece nebudu stříkat to, co budu jíst.
Další záležitost - kafilerie - je výhodnější pošlý dobytek prodat na klobásy (jako to učinili Poláci), případně zahrabat do hnojů. Obojí je nepřípustné a přece se to děje. Ne každý podnik je ochoten platit za kafilerii, nebo nemá na farmě krokodýly, kterým by úhyny zkrmoval.

17 autor článku autor článku | 14. dubna 2013 v 18:56 | Reagovat

[16]: matka
Pokud tohle udělá sedlák na svém poli, pak je to sebevrah. (A pořádný vůl k tomu!) Pole nechá nepohnojené, na několika m2 ho přehnojil a zamořil si podzemní vodu. Za pár dní si tu močůvku může vypít ze své studny. To napáchat trvalo 5 minut, vodu vyčistit trvá při velkém štěstí pár let.

Hygienik mu studnu obratem zavře, takže místo používat vlastní vodu ji musí kupovat od vodáren. Jelikož pak hospodářsky nevyjde, požádá EU o dotace a třeba je dostane. To ho utvrdí v tom, že dobře hospodařit není potřeba. Jelikož se ty peníze musí někde vzít, zvýší se DPH. Tím je zase všechno dražší, takže další lidí potřebují vyšší podpory. A začarovaný kruh se točí dále. To se týče podniků, ale i soukromých osob. Dnes byl takový krásný příklad na SEZNAM:
http://www.novinky.cz/finance/298994-delnice-s-ditetem-nema-z-ceho-splatit-pujcky-na-zivobyti-je-z-ni-skoncena-vec.html
A lidi nadávají na lumpy ve vládě, kteří nechají nebohou samoživitelku žít v dluzích.(Které si sama nasekala.) Ti samí, kteří zároveň nadávají na vládu, když zvyšuje daně.

S podzemní vodou mají např. v Číně takové problémy, že už několik desítek milionů obyvatel ji musí dostávat z velké vzdálenosti v cisternách. Továrny jednoduše vypouštěly veškerý odpad před vlastní práh. Čekám brzy nějaké sbírky, kde budou na obrázku zubožené čínské děti. Bohatá Evropa je přeci nenechá zemřít. A v Evropě se budou dělat sbírky, zatímco čínské fabriky budou jedy dále vypouštět na pole.

Docela zábavný byl projev jednoho ekonoma z Kypru, když jim EU nařídila vyždímat chybějící peníze z vkladů v bankách:
"Já myslel, že máme v EU přátele, kteří nám v nouzi pomohou."
Jednoduše se hospodařilo s prodělkem jak v Řecku, on už to někdo (myšleno Německo) za nás zaplatí. Bohužel to u soukromé osoby nemůže fungovat jinak. Kdo si nasekal dluhy, musí si je sám taky platit. Jinak jsou potrestaní všichni ostatní, kteří rozumně hospodaří.

18 nar.soc. nar.soc. | 14. dubna 2013 v 23:11 | Reagovat

[11]:

Nechci v žádném případě obhajovat flákačství v provozu. Je ale třeba vědět, co v popisované cisterně bylo. Mohla to být močůvka ( což je soustředěná zkvašená moč chovaných zvířat ) ta se běžně nevyskytovala. Byla totiž ředěná vodou z provozu mléčnic ( v dojných kravínech ) také z proplachů krmných žlabů a to vše kvasný proces narušuje. Výsledný odpad různě proniká do spodiny, podle propustnosti půdy. Existují i jiné tekuté odpady ( na př. silážní šťávy před prokvašením a po něm. Také splachy z čištění prostranství, mnohdy plné semen plevelů. Jsou i vyžadované návody, nevypouštět plošným postřikem, ale naopak do soustředěného místa ( pro eventuální sledování v případě sanačních vod při nákazách ). V každém případě je ale návoz do prostředku pole divný a podezřelý. Někdo si zjednodušil práci podle doporučení někam to odvez.

19 matka matka | 15. dubna 2013 v 19:08 | Reagovat

[17]:člověk je velmi zvláštní druh, dokonce možná jediný živočich, který pod sebou neustále řeže větev.
Nejednou jsem již psala, jaká kvalita půdy je na našem poli a jaká třeba na družstevním.
Kdysi jsem zpracovávala jedné zemědělské firmě podnikatelský záměr, aby dostali úvěr na kombajn. Skuhrali, proč nám stát - banka (spořitelna) nechce pomoct,..... Vysvětlila jsem jim :"pánové, ale to není státní firma, to je již soukromá záležitost a ta banka si určuje podmínky půjčení peněz, proto musíte doložit různé papíry a oni rozhodují." Když jsme odcházeli, přiznali, že vůbec nevěděli, o čem jsem ve spořitelně vlastně jednala. No, úvěr nakonce dostali, tehdy také dotaci na úroky z úvěru. Jen si nejsem jista, jak na pronajatých polích hospodaří. Jestli tomu rozumí stejně, jak financím, tak potěš koště.
Drancování polí (nejen) se nevyplácí.

Co se týká oné ženy z článku na Novinkách, netroufám si říci, co a jak. Ale jak říká jeden můj blízký bezdomovec - "Nejednejte zbrkle, přemýšlejte." I když dnes vzhledem k cenám energií, nájmů, služeb,.... a oproti tomu mzdám, .... nevím, nevím, jestli bych si vůbec troufla bez nějakého jistého zázemí mít dítě. Ostatně, jakmile odejdu do důchodu, dobře na tom finančně také nebudu. Holt OSVČ - parazit.
Kdyby si tak stát uvědomil, že se o nás X let vůbec nemusí starat a peníze sype do černých děr......

20 autor článku autor článku | 16. dubna 2013 v 8:47 | Reagovat

[19]: matka
Jak je to s touhle ženou nevíme, ale rozhodně nesouhlasím s onou masou, která bez přestání řve, že stát má takovým lidem pomoci. Naopak jsem před tím varoval. Platit lidi za to, že se množí, nebo dokonce že dělají dluhy, je nejhorší chyba, jakou stát může udělat.

Potkal jsem na uni studentky, které bohužel nemohly dostudovat, neboť měly dítě. Kupodivu se vždycky jednalo o ženu, která na to stejně neměla. Ty ostatní si vzaly pilulku a s dítětem pár let počkaly. Nepotřebovaly pak dětem vykládat, jak se pro ně v životě obětovaly. Jestliže má žena dítě, nemůže do fabriky, ale poznal jsem více než dost takových, které nechtěly pracovat a proto si dělaly děti. Jistě, stát potřebuje budoucí daňové poplatníky, ale to mohli tvrdit rodiče těchto příjemců sociální podpory taky. Dopadlo to jinak, jejich dítě neplatí, ale naopak natahuje ruku. A ta další generace, která vyšla z takové rodiny?
K tomu jsem napsal tento článek:
http://gregormoldavit.blog.cz/1208/cesta-na-fuerteventuru-2-pribeh-o-danovem-kalouskovi-2-2

21 matka matka | 16. dubna 2013 v 9:24 | Reagovat

[20]:Realistické a smutné čtení.
A tak jsem trochu napjatá, jak dopadnou mé děti. Syn živí rodinu, za prací jezdí po celé republice. Pokud dostane zaplaceno, bude to v pořádku. Pokud ne, bude to těžší i když nějaké zázemí má.
Dcera čekala po různých tragediích na dítě velmi dlouho, nyní i vzhledem ke svému věku se rozhodla pro dítě i bez ohledu na svůj zdravotní stav. Jestli bude moci nadále pracovat a jestli jí to firma umožní třeba částečně  i z domu, zatím neví. A třetí dcera studuje. Ale vzhledem k jejímu křehkému zdravotnímu stavu není jisté vůbec nic. A pokud dostuduje, jestli získá pracovní místo, není také vůbec jisté. V našem okrese je cca 8-9 tis. lidí bez práce. V celém státě jsou to již statisíce, chybí jen pár set tisíc do milionu. A tu bych si netroufala říci, že to jsou všechno bez vyjímky lidé, kteří pracovat nechtějí. Protože jít se u nás např. po 50ti letech věku ptát na práci, je naprosto zbytečné. Když firma zjistí Váš věk, již se Vám neozve. A tak mnoho lidí volí ten pracák a jakmile to je možné, tak předčasný důchod, ovšem s dost velkou finanční ztrátou na důchodu.
A co se týká Kalouska - nejsem si jista, že by o sobě tento člověk někdy pochyboval. Alespoň to nedává najevo. Dokonce bych řekla, že v konečném důsledku stejně jako mnozí další ministři, společně velmi úspěšně luxují tento stát,...

22 autor článku autor článku | 16. dubna 2013 v 12:44 | Reagovat

[21]: matka
Neustále čtu na českém internetu, že podnikatelé jsou zloději a lumpové a peníze by se jim měly sebrat. Pomalu jak v 50. letech, kdy slovo „živnostník“ byla nadávka. Kdo měl dříve hospodu, byl prašivý. Já bych se tedy v ČR do podnikání nehnal. A kdo jiný by měl dávat lidem práci?
Mimo to už se dnes i ta hospoda těžko vyplácí. Strašné ceny vody a energie a spodní DPH 15%. Kalousek je nebezpečný šílenec. Přesně jak to v tom článku píšu. V Německu je ta spodní DPH 7%. Když jdu tam v pohraničí v Bavorsku nakupovat, slyším jenom češtinu. Všichni Češi jezdí nakupovat za hranice. Potřebuji teď hromadu nářadí, srovnal jsem ceny. Všechno levnější v Německu. V Čechách se mi vyplatí koupit akorát jeden rohlík, ten Němci nepečou. Tahle vláda si hospodářství už skoro udusila. Jenže jak jsem se zmínil, podívejte se na komentáře celkem libovolného článku na SEZNAM, všichni řvou, že stát není ani schopný dál svobodné matce kočárek. Dovoluji si tvrdit, že tady v Německu lidi přeci jen víc chápou, že vláda tu není od toho, aby lidem utírala nos. Proto se nám žije o dost lépe.

23 nar.soc. nar.soc. | 16. dubna 2013 v 13:57 | Reagovat

[22]:

Už něco pamatuji. Opět přijde do módy heslo, kdo řev tomu se musí ubrat ( pak ztichne ).
Ono je to ale trošku jinak.
Jsou zde platné zákony, ale není snaha se jimi řídit. Stát a veřejné i samosprávné služby ( zdravotnictví ) jednoduše neplatí faktury v termínech. Většina německých podnikatelů by si to doma netroufla, ale tady to bere jako samozřejmost. Lidé jsou zde připosraní.
Šetří na odborových příspěvcích a diví se, že si s nimi zaměstnavatel vytře rektum (svévolně odloží splatnost mzdy, sníží mzdu, sníží objem prac. doby aniž by se obtěžoval dát něco písemně). Zdejší úřady práce, jsou na dvě věci, lidem neporadí a už vůbec nepomohou.
Vláda se straní odborů a napadá je kde to jen jde ( tím je nahání ke komunistům, protože nikdo nemůže tolik učinit, co oni dovedou krásnými řečmi slíbit). Situace je podle mého odhadu nejméně o 50% horší v jednání na prac. trhu, než byla před válkou.
To vše je následek komunistických pořádků, které deformovaly tři generace a dodnes se tyto manýry podporují.

24 autor článku autor článku | 16. dubna 2013 v 14:53 | Reagovat

[23]: nar.soc.
Vzpomínám, jak v mém dětství se všechno negativní nazývalo “přežitek kapitalismu”. (Jako by snad v kapitalismu zákazník musel podplatit řezníka, aby dostal řízek.) Nyní často čtu dohady, co je přežitek komunismu? (Ono dogma, že žádný nebyl, nepovažuji pro mojí osobu za důležité. Kdo chce, může si to nazývat i jinak, ale 40 let vládli komunisti a bylo plánované hospodářství.) Jsem přesvědčen, že z těch 40 let se český národ ještě nevzpamatoval. Tenkrát se lidi naučili, že všechno je nutné nějak vokrást a vošvindlovat, s poctivostí se člověk nikam nedostane. Když něco chci dosáhnout, musím mít známé, musím podplácet, nebo třeba vlastnit stranickou legitimaci. Něco jako osobní poctivost přestalo prakticky existovat. Proto se taky celý ten přechod k demokracii a tržnímu hospodářství po roce 1989 nepodařil. Vznikli superboháči a bezdomovci a střední třída, ta nejdůležitější, je pouze nevýrazná a tvrdím, že na evropské poměry příliš chudá. Typický znak třetího světa, tedy nějaké africké země. Mám silnou obavu, že ta nová generace to do sebe nasála a změna není nikde na obzoru. Všichni nadávájí na špatnou dobu a špatnou společnost, ale nikoho nenapadne, že ta společnost, to je např. on sám taky.

25 matka matka | 16. dubna 2013 v 20:10 | Reagovat

[22]:"...čtu na českém internetu, že podnikatelé jsou zloději a lumpové..." Ano, velmi často jsou. Bohužel. Jenže mne uráží, když mne hážou do stejného pytle se zloději. Stát tímto ústy svých lidí káže opět jakousi hromadnou vinu. Ale neuhlídá si své lidi. Např. úředník finančního úřadu jde k podnikateli na kontrolu a "neomaleně" mu nabízí, že jeho manželka mu povede účetnictví. Jak mohu jako řádná podnikatelka v oboru konkurovat něčemu takovému? A podat si na takového člověka stížnost? Raději se okamžitě zbavím podnikatele, který mi toto sdělí s tím, že mu dokončím účetní rok a pak odejde. Ale kdepak pane, zaplaťte mi, co dlužíte a okamžitě odejděte.
K tomu DPH - lidé jeho zvýšením reagovali tím, že nakupují jinde. Proč se Kalousek nepoučil, když zvýšil DPH u PHM a výnos z DPH nebyl o nic větší. A ještě to zdůvodňoval, že to je kvůli penzím. Lidi z pohraničí vyhnal k nákupům do levnější ciziny a tím se u nás roztáčí zase nezaměstnanost, zákonitě v tuzemsku klesají tržby,....
Nikdo nechce po vládě, aby nám utírala nos, ale také ne to, aby tento stát luxovala svou nekompetentností a spílání lidem do parazitů, lůzy,....

Kdysi jsem začínala soukromě vedením daňové evidence pro pekárnu. Pan podnikatel mi ukazoval, které položky mu nejvíce vadí - mzdy, platby na sociální a zdravotní pojištění. Podle toho se také ke svým zaměstnancům choval.
Ono totiž toto u nás platí stále.
Třeba ženské v drůbežárně pracují  max. za 60,- Kč na hodinu. A pokud někde seženou v dělnické profesi lépe placenou práci, tak zase dojíždí 50-100 km daleko a tedy dost projedou a tráví dost času na cestě.
Syn má teď potíže, aby dostal zaplaceno za práci vyfakturovanou v minulém roce,... a takových případů je. Zastání u soudu? Dovolte, abych se mírně pousmála. Totéž, pokud se má žena domoci třeba výživného na děti.
Pro řadu firem je výhodnější pracovní sílu dovézt přes různé agentury, než zaměstnat místní lidi, kterým by musely platit více, než importovaným lidem, kteří jsou ochotni pracovat lacino a v otrockých podmínkách a odvádět ještě část mzdy agenturám, či jejich vlastní mafii... Toto jednotlivec nevyřeší. A odbory jsou vysmívány a nejsou brány vládou jako partner.

26 matka matka | 16. dubna 2013 v 20:29 | Reagovat

"....Přitom se už dávno ví, že když peníze odcházejí ze země, musí se zdražovat, aby se zalepily stále větší díry ve státní pokladně....."

http://skutecnosti.cz/lod-ktera-privazi-bidu/

27 autor článku autor článku | 17. dubna 2013 v 9:05 | Reagovat

Jak jsem kdysi napsal, nechtěl bych být v ČR politikem, protože to znamená nechat si od lidí jenom nadávat do lumpů a zlodějů. Od těch samých lidí, kteří skutečným lumpům a vrahům chodili 40 let do průvodů provolávat slávu. Příklad, včerejší článek týkající se bezpečnostních odpadkových košů:
http://www.novinky.cz/domaci/299266-maratonce-v-praze-budou-chranit-zvysena-bezpecnostni-opatreni-i-pancerove-kose.html
Pavel Kučera, Lošov
Úterý, 16.dubna 2013, 18:32:34  | +13
To zase budou koše jeden tak minimálně za 100 tisíc a další a další zbytečný výdaje.Vládo styď se už konečně!!!!!!!!!!!!!!

Sklidil souhlas. 13 lidí kývá, vláda se má stydět. (Jak teprve by se měla stydět, podle těch samých lidí, kdy udělala třeba opak, o bezpečnost se nestarala.)

Jeden člověk mu na to logicky odpověděl, sklidil nesouhlas.
Lubomír Jeřábek, České Budějovice
Úterý, 16.dubna 2013, 18:52:31  |  -2
Pavel Kučera, Lošov

Úterý, 16.dubna 2013, 18:32:34 | Souhlasím | Nesouhlasím | Nahlásit | +7

To zase budou koše jeden tak minimálně za 100 tisíc a další a další zbytečný výdaje.Vládo styď se už konečně!!!!!!!!!!!!!!
---------------------------
A za co se má stydět?Že se snaží zajistit bezpečnost při pořádání maratónu.Je jasné že nebudou zadara ale bezpečnost lidí je nade vše.

Za takovýchto okolností se nelze divit, že skutečně poctiví a charakterní lidé se do politiky moc necpou a pokud se tam dostanou, neprosadí se mezi nepoctivými a ještě si musí neustále nechat od lidí nadávat. Jenom za to, že mají politickou funkci, kterou se snaží poctivě vykonávat. Za nějaký čas nejspíše zjistí, že bude lepší vše přenechat těm, kteří mají hroší kůži, konečně poctiví skutečně nejsou, takže jim to nadávání taky nevadí. Těm co si chtějí jen nahrabat a jít pak někam hodně daleko na zasloužený odpočinek. Nebo si takový bývalý idealista na ty nadávky zvykne a začne se podle toho skutečně chovat. Takže tento lid má nakonec tu vládu k obrazu svému, kterou si těmi nadávkami vysloužil.

28 matka matka | 17. dubna 2013 v 9:55 | Reagovat

Některé z vrcholových politiků znám osobně. A nedivte se prosím, že lidé nadávají, protože znají jejich původ. Mnohdy jsou to buď bývalí členové KSČ, nebo SSM, jen teď jsou z nich "zářní" antikomunisté. A že mají čisté lustrace? Bodejť by neměli. Uklidit a zavčas spálit nebyl problém.
Takže nač se mezi takové lidi hrnout.
A to jak si pomáhají, vím velmi dobře. Mají informace, kdy co zavčas za lacino koupit a pak bohatě zúročit.
Jednala-li bych jinak?
No, vzhledem k tomu, že barák jsme postavili před r. 1989 bez půjček, a dodnes až tak po něčem lepším netoužím, ani po politických funkcích, tak si dovolím říci ano, neuplatili by mne.
A politiků, či podnikatelů, kteří jsou úspěšní na základě prvotní zlodějny - sorry, těch si nevážím. Ovšem - čest vyjímkám.

29 matka matka | 17. dubna 2013 v 10:01 | Reagovat

K té bezpečnosti - co se týká maratonu - no jistě. Je třeba ji zajistit. Jenom je škoda, že se člověk musí bát vyjít na ulici. Nebo to někomu vyhovuje? Ono totiž bezpečnost, či její zajištění může být velmi, velmi výnosný kšeft.
Teda v jedné své profesi uklízím v jednom bankovním domě. A žasnu nad tím, jak mizerně je zajištěna bezpečnost zaměstnanců. Než se tam dostane policie, dávno by ti lidé v případě napadení byli po smrti. A dohledat pachatele dodatečně? No, to není mrtvým nic platné.

30 matka matka | 17. dubna 2013 v 10:02 | Reagovat

Nicméně, kam jsme se to až dostali od vína?
Venku je krásně, přiletěly vlaštovky, vinice je ostřihána,.....

31 autor článku autor článku | 17. dubna 2013 v 11:21 | Reagovat

[30]: matka
Na konci článku jsem psal o stěhování a financování a tak jsme se k tomu dostali.
Na naší zahradě v Bavorsku už prý vykvetly kytky. Jedeme se na ně podívat 1.5., (místo jít jásat do průvodu). Mně zbývají necelé 3 měsíce a pak se můžu věnovat domku a zahradě. Všechno je dost zanedbané, práce jak na kostele. Já měl v životě devatero řemesel, teď mám skoro to desáté, ale bohužel nic neumím. Všechno se budu muset teprve učit. Nechápu, jak někdo může říci větu:
„Je to obyčejný zedník.“
Pro mě je zedník něco jako poloviční bůh. Kdybych tak já to jeho řemeslo uměl. Ale zkusím se v tom pomalu vzdělávat. Naštěstí si toho skutečného teď můžu najmout.
Právě tak nevím, jak s tím stěhováním, když už sám pomalu neuzvednu kilo. Ale do konce června musíme být odsud pryč. Vyházel jsem co mi přišlo pod ruku, i hodnotné věci, tím váhy trochu ubylo. Mimo jiné i knihy z minulých desetiletí. Těch je trochu škoda. Kufry plné diáků z cest našeho mládí jsem dal bývalé ženě. Ta se na ně může dívat, zatímco já si musím nafotit nové. Nutno se dívat směrem dopředu. Jistě ještě taky napíšu nějaké cestopisy, ale už ne z druhé polokoule. Když se Slávkou sebereme trochu odvahy, třeba se jednou vydáme až někam na vzdálenou Moravu. Jinak budu psát zase pohádky pro děti, třeba o tom, jak dědek s bábou tahali velikou řepu. Počkat! Tu ne, ta už byla napsaná.

32 nar.soc. nar.soc. | 17. dubna 2013 v 17:07 | Reagovat

Za takovýchto okolností se nelze divit,......

Přesná analyza.
V r. 1990 jsem byl členem městské rady. Když jsme dávali dohromady, co je třeba pro obec udělat a kde na to vzít? Dal jsem návrh na privatizaci státního majetku ve městě bezúplatným převodem. Stál zde cukrovar ( už mimo provoz ), vzal jsem si pověření od obce, usmolil priv. projekt, podal a na min. zemědělství jej obhájil. Vše zdarma = pro obec. Sotva nám to přiklepli za pol. účetní cenu ( 26mil. Kč ) byl jsem starostou od věci odehnán. Chtěl jsem docílit adaptaci na výrobnu montovaných domků a staveb, zajistit pracovní místa a zbytný majetek odprodat. Starosta měl jiný plán, bývalého ředitele provozu nepřevzít ( byl v KSĆ, ale byl to odborník a rozumný člověk ). Majetek v podstatě vykrást a začachrovat. Měl politickou většinu, tak to i dopadlo. Když jsem to turecké hospodaření viděl, podal jsem žádost o odměnu za projekt ( ze zákona mohla činit až 0,5% z ceny převzatého majetku). Finanční komise dlouho jednala ( rezumé, je to národní socialista, tak jen symbolicky. Místo až 126 tis. jen 26) starosta na radě ze své funkce, prý jen 13tis ). Daroval jsem obci na fond památek 3tis. a 10 jsem si vzal ). Měl jsem už čachrů dost, odstoupil jsem z rady. Sám rozhoduji s kým sedím za stolem  a koho se straním.

33 nar.soc. nar.soc. | 17. dubna 2013 v 17:09 | Reagovat

[32]:

Doplnění.
Původní cena priv. majetku byla asi 51mil.Kč.

34 matka matka | 17. dubna 2013 v 20:36 | Reagovat

[31]:Už začala kvést magnolie :-)
Co se týká domu, pole a zahrady, je to nekonečná práce. Ale při stavbě jsem si také ledasco vyzkoušela. Nátěry, líčení, malování,...v obyváku je pár metrů, které jsem špricovala a zatím to neopadalo. A protože nebyl volný zedník, obkládala jsem část domu kabřincem,.... dost zednické práce si dělal manžel sám, já mu byla spíš k ruce, jako nádeník. Pokud jsem měla chvilku volnou a nebyla s dětmi, na poli, nebo na zahradě. Je mi však jasné, že dnes se staví naprosto jinak, než před těmi téměř 30ti lety.
Dnes už také nemám tolik síly, těžší věci mi občas vypadnou z ruky,....
Knížky? No co už, daly Vám, co mohly, koupíte když tak jiné. Já už se na čtení delšího textu moc nesoustředím, taky oči se kazí a brýle mne nebaví...
Teda stěhovat bych se nechtěla, než bych vše zbytečné vyhodila,...

35 matka matka | 17. dubna 2013 v 20:42 | Reagovat

[32]:V podstatě s některými lidmi nemá žádný smysl sedět za stolem. Z finančního výboru našeho městečka jsem také odešla, pro svou neschopnost něco solidního prosadit. A šaška tam někomu  nadále dělat nemíním.
Uvidíme, co se bude dít v příštích volbách, kdy starosta už asi kandidovat nebude. Myslím, že je opět nejvyšší čas změnit lidi ve vedení obce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama