Cesta na Fuerteventuru 2/? - Příběh o daňovém Kalouskovi 2/2

10. srpna 2012 v 19:36 | Gregor Moldavit
Voda hučí po lučinách, bory šumí po skalinách... Tohle býval úrodný zelený kraj.
Sever ostrova Fuerteventura u Corralejo

Pohádka o daňovém Kalouskovi

Žil byl kdysi v Čechách výběrčí daní a ten se jmenoval Kalousek. Byl to člověk dobrý a šlechetný, který bohatým bral a chudým dával. Problém spočíval jen v tom, že bohatý byl u něj každý, kdo byl ochoten živit se prací. Ono totiž bylo všude mnoho těch, kteří ty peníze potřebovali a jeho funkce byla, je pro ně sehnat. Svojí práci dělal svědomitě, ale ač dosahoval velkých pracovních výkonů a úspěchů, plnil a překračoval plán výběru daní, stále těch peněz nebylo nějak dost a každý rok jich bylo potřeba více.

Kalousek ve svém pracovním zápalu udělal brzy zkušenost, že celá společnost se v principu dělí na tři skupiny. Ta první, nejvyšší, je vláda a státní instituce. Ti berou z těch peněz jako první, ostatním se rozdělí to, co zbude. Vláda si tedy vyměřila platy, které často nedokázala utratit, ale přesto, jaksi z principu, si je stále zvyšovala. Kapitalisté zaměstnávající obyvatele státu chtěli své výdělky bez daní. Při každém pokusu jim něco vzít pohrozili, že s továrnou odejdou do ciziny a všechny zaměstnance propustí. To byla účinná zbraň, tady musel být Kalousek moc opatrný. Pak tu byla ta spodní třída těch nepracujících, kteří pracovat buď nemohli, nebo nechtěli. Z té se nic vyždímat nedalo, zcela naopak, ta dle zákonů musela dostat aspoň životní minimum, aby nedošlo k bouřím a drancování. To byla třída římského proletariátu, tedy těch, co se dokážou pouze množit. No a pak tu byla ta střední třída pracujících, proletariátu ve smyslu Marxe, tedy těch, kteří prodávají pracovní sílu a nechávají se vykořisťovat. Na tu se Kalousek zaměřil a z té čerpal peníze pro ty dvě zbylé třídy. Kapitalisté jim skutečně dávali tolik, že se z toho dalo dost vzít. Jak zjistil Kalousek ze starých spisů, nevymyslel tím nic nového. Právě tak to dělali už všichni jeho předchůdci za posledních 3000 let. Brát peníze lze pouze té střední třídě, z té chudé se dá vzít jen pod karabáčem pracovní síla, ale pouze v systému otrokářském a feudálním, nebo v diktaturách.

No a tak vláda vládla, proletariát se množil a střední třída pracovala. Jelikož to tak fungovalo, neviděla vláda žádný důvod něco na celém systému měnit. Jenom si občas zvýšila platy a diety. Proletariát zjistil, že jeho metoda obživy je naprosto krizensicher, stačí mít aspoň tři děti a už se z toho dá žít bez práce. Proto přestala tahle vrstva posílat své děti do školy a starat se o jejich rozvoj. Vzdělání přestalo být v tom pozemském ráji potřeba, stačilo dětem vysvětlit, že musí mít zase co nejdříve svoje děti. Ty přeci stát nenechá hladovět a při aspoň třech dětech z toho můžou žít i rodiče. K seznámení se dá takový inzerát na internet:
"Jsem običejna žena ktera hleda lasku samota je zla.Bila sem dlouho zamilovana,ale udělala sem chybu za kterou ted platim a jak sem zjistila neni cesty spatky.I přesto že jsem se omlouvala,prosyla za odpuštěni ne nevěra vtom nebila,jen vičitky.jsem vjerna nepodvadim když miluju tak od srdce a upřimně a věrně sklamani v mem životě už bilo dost najdu tě?a nesklameš mně?"
Moje motto: V lásce bise mnělo umnět i odpoouštět.
Co nesnáším: Když semně vičitá že mám nevimachanou hubu, sem jaka sem co nasrdci to na jaziku .Proto, mně určité lidi nemusy.

Nebo takovýto:
24 let, Vysočina
míla slečná hléda kluka na važní seznamení staršiho ktery vy co od života chce a ktery je taky zklamaní jako já budeli potřeba facbooku mám jen s třebíče
Jazyky: čeština, angličtina, němčina, francouzština, španělština, italština, ruština

(Už jsem tu uvedl takových inzerátů více, tímto další 2 do sbírky.) Zřejmě to fungovalo, bylo ještě dost mužů, kteří byli schopni aspoň trochu číst a tomuhle dokonce i rozumět. Ti se s ženami spářili, vyprodukovali potomstvo a zase zmizeli.

Tak se proletariát množil, střední vrstva pracovala a platila daně a Kalousek si mnul ruce a zvyšoval je. Jenže ona ta třída pracovala stále více a za stále méně čistého. Lidé se snažili vydělat si na pěkná auta, postavit domky, vidět kus světa. I přes zvýšenou snahu se jim ale ty cíle začaly vzdalovat. Z toho, co si lidé nemohli koupit, nemohla vláda brát daně a DPH. Navíc začaly krachovat stavební firmy, automobilky a cestovky. A římský proletariát se množil a množil. Kalousek to nebral na vědomí a dále zvyšoval každým rokem daně, podle zbožných přání vlády. Tak to šlo dlouhou dobu, až jednou:

Píše se rok 2100. ČR má 25 milionů obyvatel, každý čtvrtý je Cikán, přes polovinu lidí neumí číst a psát a živí se množením. Kriminalita dosáhla nikdy nebývalé výše, většina lidí za tmy nevychází na ulici, nebo jen v ozbrojených skupinách. Práce schopných je necelých 20 % obyvatelstva, ti zbylí jsou buď proletariát, děti, nebo důchodci. Vláda se stáhla do starých hradů a nových pevností, odkud vyjížděla jen s vojenským doprovodem a to jen celkem výjimečně. President republiky bydlí v té největší věži hradu Karlštejn, ze které se na všechny strany ježí kulometná dvojčata. Odtud pronáší k lidu otcovským hlasem projevy, jak tento nemá být asociální a jak jsme si všichni rovni bez ohledu na barvu pleti.

Komunistická strana sice nikdy nevyhrála, vlastně je kapitalismus, ale prakticky přišel komunismus. Ti zbylí, co ještě pracují, totiž nedostávají peníze, jenom v naturáliích podle potřeb. Mají sice ještě ve smlouvě i měsíční plat, ale daně obnášejí přesných 100%. (Jestlipak si to ten Marx takhle představoval?) Přesto jsou ještě lidé, kteří dále pracují. Dělají to celý život, stále ještě doufají v nějakou budoucnost i když Kalouskovi odevzdávají celý plat. Tím se také splnilo proroctví oné věřící komunistické generace 50. let, že jednou lidé budou pracovat zadarmo a všichni dostanou podle potřeb. Vládne kapitalismus, ale komunismus v něm byl dovršen. Komunisti pochopitelně v roce 2100 také existují, rozděleni do řady sekt, které si vzájemně nadávají do revizionistů a zrádců. Nikdy nebyli zvoleni, protože římský proletariát už dávno podle potřeb dostává od kapitalistů a marxistický proletariát má zase vzdělání a proto na pohádky nevěří. Co znamená dostávat podle potřeb? (To jsem za komunistů zažil na vojně.) Člověk potřebuje dostat trochu nažrat, jedny podvlíkačky aby nechodil nahý a na noc dvě deky. Jinak hromadu trestů, kdyby se mu třeba něco nelíbilo. Tím jsou jeho potřeby pokryty.

Ti, co pracují, ti děti sami nemají povětšinou žádné, nemohou si to dovolit časově ani finančně. Za ně se množí nepracující, negramotný proletariát, který dostává přeci jen trochu více, protože si své potřeby vyřve a vydemonstruje a ještě si k tomu přikrade.

Občas někdo vzpomene na zlaté doby v roce 2012, kdy měla ČR 10 milionů obyvatel a pouze 50 000 z nich bylo negramotných:
http://www.novinky.cz/domaci/275026-cesko-bude-muset-resit-negramotnost-50-tisic-lidi-nema-ani-zakladni-skolu.html)
Tenkrát ovšem nikdo nechtěl vzít na vědomí, že právě ti negramotní se nejvíce množí a matematika má svoje zákony.

Blížil se rok 2101 a vláda zjistila, že daně na sociální potřeby už nebudou stačit. Kalousek tedy dostal za úkol vyrazit z pracujících 110 % jejich platu, jinak by totiž stát s rozpočtem nevyšel. Tento výběrčí daní hbitě nařídil, že každý z těch co pracuje, ostatních se to netklo, musí přinést měsíčně do práce jednu desetinu svého platu v hotových penězích. A tu se to konečně stalo. Jestliže v tu dobu pracovalo už jen málo lidí, pak v novém roce do práce nepřišel nikdo!

První měsíc ještě všichni "oprávnění" dostali sociální podporu, ale už za týden za ty peníze nebylo co koupit. Dav se vyhrnul do ulic a loupil a drancoval. Ozbrojené bandy a davy lůzy začaly plenit obchodní domy a příbytky těch dříve pracujících. V první zimě lidi vystříleli lesní zvířata a lesy vykáceli na topení. Trochu si tím život prodloužili, ale ne o moc. Tam kde voda hučela po lučinách a bory šuměly po skalinách už se nalézala jenom kamenitá poušť. Kdo nebyl zabit bandou zločinců, ten později umřel hlady.

A Kalousek se na to díval periskopem z podzemního bunkru a říkal si,
"Jak je tohle možné? Vždyť jsme zavedli perfektně fungující hospodářství a moderní sociální sytém. Proč ten národ vymřel, vždyť všichni dostávali podle potřeb? Jestli my jsme někde neudělali nějakou chybu?"

Konec pohádkyPříště si vezmeme na mušku pana Nečase. (Uděláme z něj šneka, jestli se v Čechách používá ta německá fráze "jemanden zur Schnecke machen".)
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 12. srpna 2012 v 11:33 | Reagovat

Na Fuerteventuře jsem nebyl, ale podobně to vypadá v pobřežním Chorvatsku kde "hospodařili" Benátčané ve středověku. Vykáceli lesy na dřevo pro stavbu lodí a zbytek dodělala příroda sama. Z toho je vidět, že příroda přežije Benátčany, Kalousky a další pakáž. Vše je na světě jen do času.

2 autor článku autor článku | 12. srpna 2012 v 20:01 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Já nevím, jestli toho Kalouska nutno hodnotit negativně. Je to ministr na vybírání daní a to dělá. Jeho funkce je ždímat lidi a nelze mu zalívat, že ji vykonává. Kocáb byl ministr pro národnostní menšiny, tak jim nosil kytky. Jenom by se měl ustanovit taky nějaký ministr pro národnostní většinu. Pak taky nějaký protivýběrčí daní, který by dbal na to, aby pracujícímu lidu z té práce něco zbylo a výběrčího daní držel v mezích.

3 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | 21. ledna 2013 v 12:22 | Reagovat

Já bych z toho tak velkou tragédii nedělal.
FUERTEVENTURA je nesmírně zajímavá, všude samá poušť obklopená krásným mořem, pořád tam fouká silný ochlazující vítr, turisti (včetně mě) to tam milují.

Z Česka bude taky poušť obklopená krásnými horami (z Německa, Polska a Slovenska), pořád tu bude foukat silný ochlazující vítr v globálním oteplení velmi vítaný. Turisti to tu budou milovat.

4 Jaroslav Pokorný Jaroslav Pokorný | E-mail | 21. května 2014 v 12:01 | Reagovat

Díky za tvůj humor. Dnes jsme právě diskutovali se synem, nad nápadem vlády, zdanit starší auta a zlevnit střední a drahá, aby Škodovka měla práci. Patrně očekává, že řemeslníci jezdící se šunkami za 20 až 50 tis. Kč, si na nové auto ušetří i po zrušení možnosti snižovat základ daně paušálem. Jarda

5 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 12. září 2015 v 22:24 | Reagovat

Na jednu stranu jsem rád, že podle této pohádky nás tato vize čeká až za 85 let. Obávám se však, že naše německé sousedy to v podobě nově přišedší a nekončící vlny nepracujících čeká o mnoho let dříve.;-)

6 ellisif ellisif | Web | 6. října 2016 v 4:13 | Reagovat

poskytnu půjčku na směnku :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama