Cesta na Fuerteventuru 1/? - Příběh o daňovém Kalouskovi 1/2

7. srpna 2012 v 19:43 | Gregor Moldavit

Vrátili jsme se z Kanárských ostrovů a do mé sbírky strašných kýčů přibylo molino, tedy větrný mlýn.

Sbírat něco takového je blbost a jelikož, jak známo, je lidská blbost prudce nakažlivá, koupila si Slávka, která to dříve odsuzovala, maják s mušlemi.

Pokud si někdo myslí, jako já v dětství, že Kanárské ostrovy jsou nazvány podle kanárků, pak si to myslí špatně. V mateřídoušce jsme ještě dokonce měli pohádku o českém vrabčákovi, který se tam dostal a přemaloval se na žluto, aby nějak v davu nepřekukoval. (Autor musel být "znalec".) To moji představu ostrovů plných kanárků více utvrdilo. Ten název ovšem pochází z latinského "canis", tedy pes. Dle jedné legendy chrání ty ostrovy obrovští psy, může ale být, že je to od početných psů, které mělo původní obyvatelstvo - Guančové.

Jak vzniklo jméno Fuerteventura? Může znamenat "Velké dobrodružství / štěstí", nebo taky "Silný vítr", nebo taky něco úplně jiného. Zato se ví, jak dostal jméno ostrov Lanzarote. Při jeho dobývání 1405 zvolal rytíř Bethancourt: "Zlomila se mi lance", tedy "Lanza roto". No a už bylo jméno. Onen rytíř je historická osoba, takovéto události, které si občas přečteme v turistických průvodcích, nutno ovšem brát spíše s humorem. K tomu vám můžu vyprávět něco podobného z Prahy, kde se to na jednom místě jmenuje "Na valdeku". Kdo umí německy, ten v tom pochopitelně hned slyší "Na Waldecku", tedy na rohu lesa. Pro Čechy ovšem existuje vysvětlení mnohem krásnější. To jednou tudy táhnul bratr Žižka s husity a chystali se přenocovat. Tu zjistil Žižka, že jeden z bratří si vzal jeho deku. Přišel k němu a zařval:
"naval deku!". No a od té doby se to tam tak jmenuje.
Pro mě je Furteventura "Veliké dobrodružství", ač už jsem tam byl před čtvrt stoletím a celou ji tenkrát projezdil.
Fuerteventura, dnes druhý největší ostrov archipelu, se zrodila asi před 20 miliony lety, coby první z Kanárských ostrovů. Tlak magma z hlubiny Země vyzvedl sedimenty z mořského dna, takže na vulkanickém ostrově najdete vrstvy vápence a v nich fosilie. Pak se jaly chrlit vulkány a tím Fuerteventura získala na velikosti a vznikly i četné další ostrovy. Tento proces není ještě ukončen, ostrovů bude možná dále přibývat a ty staré, až vulkanická činnost přestane, zase zvětrávání pod pálícím sluncem a lijáky srovnají s hladinou moře. Že Fuerteventura je už ostrov starý, pozná i neodborník podle zaoblených hor a nánosů v údolích. Od mojí poslední návštěvy se ta krajina moc nezměnila, do značné šíře se pouze rozrostla turistická centra. Mimo jiné i zásluhou Čechů. Když jsem tam tenkrát zaslechl češtinu, byl to český emigrant, žijící na západě. Dnes mají Kanárské ostrovy i letecké spojení s Prahou a češtinu jsem kolem sebe slyšel skoro každý den. Jinak je asi polovina turistů z Německa a místní už jsou na to orientovaní. Pokud tedy neumíte španělsky, domluvíte se na Kanárských skoro všude německy. Část celé infrastruktury je taky v rukou německých podnikatelů. Například plantáže s "aloe vera". O tom ještě napíšu. Často slyším nebo čtu, že co Němci na území ztratili v druhé válce, to už zase získali zásluhou své podnikatelské expanze. Do určité míry pravda, ale přesně tu samou, naprosto legální možnost mají i příslušníci jakéhokoli jiného států, tedy i Češi. Prohrátá válka tady není podmínkou.

Kdy byly tyto ostrovy objeveny a osídleny a co se ještě událo, vám povím v dalších dílech. Teď už se možná někdo ptá, co že to má dělat s Kalouskem, nebo on s tím? Hned vysvětlím. V 17. století byly Kanárské ostrovy součástí španělského státu, jako dnes, ale ne všechny pod stejnou správou. Fuerteventura byla spravována feudály, lenními pány, zatímco ostatní ostrovy patřily králi. Fuerteventura, zelená a zalesněná, byla tehdy zvána obilnice Kanárských ostrovů. Sotva kdo by to dnes uvěřil, když vidí ty holé skály a poušť. Onen feudál totiž vyžadoval na daních "quinta", tedy jednu pětinu. Madrid na jiných ostrovech jenom 3, později 6 %. To vedlo k tomu, že investoři podnikali a investovali na těch ostatních ostrovech a selské obyvatelstvo prchalo buď taky na ně, nebo do Španělska, později do Jižní Ameriky. Ti zbylí vykáceli lesy a živili se prodejem dřeva, zemědělství je při takových daních neuživilo. Jistě to všechno bylo komplikovanější, ale dalo by se říci, že příliš velké daně značně přispěly ke zničení této obilnice oné doby a proměnily úrodný ostrov na poušť. Takže řečeno krátce - zavinil to Kalousek!

Čtenář by si zde měl povšimnout jedné důležité okolnosti: Všechny ostrovy měly ten samý politický systém, tedy feudalismus! Odcházelo se tedy z feudalismu do feudalismu. Lidé nechtěli změnu systému, ale daní.

Jak už jsem se dříve zmínil, nějaké spravedlivé rozdělování hodnot stojí při nejlepším na druhém místě. Na prvním stojí jejich vytvoření. Dle mých zkušeností, na určitém -ismu bazírují převážně lidé, kteří sami hodnoty přímo netvoří, tedy zaměstnanci v uniformách, studenti a podobně. Dělník a rolník musí něco vyprodukovat a v tom mu nepomůže žádná ideologie, nýbrž technologie. Aby měl zájem něco produkovat, musí z toho taky sám něco mít.
Než mi sem nějaký věřící fanatik napíše frázi o tom, že "komunismus znamená mír", tedy:
Feudalismus dělal války a dělal mír, podle okolností. Fašistická Itálie napadla Etiopii, nacionálně socialistické Německo začalo válku napadením Polska a komunistický SSSR napadením Polska a Finska. Fašistické Španělsko za Franka zůstalo neutrální uprostřed světové války a lidé tam žili v míru. Žádný -ismus sám válku ani nedělá, ani nevylučuje a komunismus není výjimka!

Existují lidi, kteří věří, že jednou přijde spasitel. A kdyby přišel, co se stane? Vyřeší za nás všechny problémy? Třeba, ale tím méně se my staneme životaschopní, až zase odejde. Do téhle sekty patří i ortodoxní komunisti. Každému podle potřeb? Viděl jsem jejich výsledky, když ten systém v roce 1989 padnul. Tenkrát jsem odhadl, že tu katastrofu budou splácet aspoň dvě generace, ale ty se to žití v jiném systému napřed musí naučit. Dnes vím, že jsem se nemýlil.
Dřívější obilnice Kanárských ostrovů. Vy si možná myslíte, že taková devastace země uprostřed Evropy není možná. Tak já vám říkám, že je a budu vám vyprávět pohádku o daňovém Kalouskovi:

Úvodem: Já vlastně toho Kalouska ani neznal, ale jednou jsem tu uvedl článek o tom, jak se revoluce nemá dělat. Bylo to k oné výzvě obsadit 3.3. policejní stanice.
Smrt na tyranu aneb 3.3.2012
Nakonec je stejně neobsazoval ani ten, co ten paskvil napsal. No a nějaká dáma (nepříliš myslící) usoudila, že jsem přívrženec pana Kalouska. Pomyslel jsem si, že jestli se to ten Kalousek dozví, no ten bude rád. Jelikož ale v ČR vůbec nežiji, nebude mu to nic platné, musí si hledat jiné přívržence.

Předpokládám, že pan Kalousek nečte moje články. Kdyby to však udělal a dal mě k soudu, budu se hájit tím, že vůbec nemyslím jeho osobu. Píšu česky, takže používám tohle jméno. Můj skutečný Kalousek se konečně jmenuje Wolfgang Schäuble, vrchní výběrčí daní pro Angelu Merkel, tu babu komsomolskou. No a ten si nepočíná jinak, jenom hromadí pozemské statky v zemi, která neměla 40 let rovnosti a bratrství a má tedy, nebo spíše měl dříve, z čeho brát. Jeho úkol je ovšem v principu stejný, tedy vyždímat z lidí co je vůbec možné, orvat je na kost, aby pak vláda ty peníze po miliardách vyházela z okna.

Když už jsem odbočil tak daleko, jeden příklad těchto zbujnických metod. Po všem, co si na benzín přirazí šejkové a olejoví magnáti přijde vláda. Její daně na benzín jsou ohromné, ale to nestačí. Na to celé ještě platíme DPH. Takže té babě (to jako vládě) platíme daně z daní. Na 1 EURO daně musíme ještě zaplatit 19 centů DPH. Teď už ale -

Pohádka o daňovém Kalouskovi

Žil byl kdysi v Čechách výběrčí daní a ten se jmenoval Kalousek. Byl to člověk dobrý a šlechetný, který bohatým bral a chudým dával. Problém spočíval jen v tom, že bohatý byl u něj každý, kdo byl ochoten živit se prací.

Pokračování...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 10. srpna 2012 v 4:06 | Reagovat

Už se zase rojí haldy politických vtipů.
Nevím, zda je to český způsob "řešení" stresu ze stávající situace. Každopádně je klidnější a účinnější poměry zesměšňovat než se snažit pouličními bitkami něco dosáhnout.
Jeden z emailu:
Přijde Nečas s dvěma listy papíru na jednání vlády s požadavkem schválit věc formou zákona.
1. Tady je návrh opatření, aby se měli lidi stále lépe.
2. Tady je seznam těch lidí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama