Špatná doba

16. července 2012 v 20:56 | Gregor Moldavit
Že dnešní doba je strašná a dějiny lidstva jdou ke konci, se dočítám prakticky denně. Zvláště doba vánoční uvádí tyto proroky do naprosté extáze. V roce 2010 jsem k tomu napsal:

SEZNAM, článek: Desetina Čechů dá letos pod stromeček raději peníze
24.11. 12:00 vítěz diskuze. Názor s nejvíce souhlasnými hlasy
MK, Krnov
Úterý, 23.listopadu 2010, 06:03:42 souhlasné hlasy +125
"To nejsou vánoce jak tomu bývalo,dnes je to jenom komerční záležitost.Duch vánoc a vánoční pohoda je dávno pryč,je jinačí a navíc špatná doba!"

A lidi klikají a klikají. "Ano, ano, svatá pravda, už to není, co to bývalo. Doba je dnes jinačí, jo to dříve, to byla doba jinačí."
Byla jinačí v tom smyslu, že zatímco dnes je doba jinačí, tenkrát ještě jinačí nebyla. Že doba je špatná, vím od narození. Každý rok jsem to od někoho slyšel. Jaké to asi muselo být v té dobré době? Kdy že to bylo? V každém případě kdysi v dávné minulosti.

Ostatní příspěvky jsou podobné:
ZK, Kladno
"Svátky jsou především duchovní záležitost a né vídělečná činnost kapitálu a finančních institucích ,které na tu ubohou frašku nabýzejí i pujčky! Nikdy jsem nevěřil jak lidé dokáží hluboko klesnout! Vánoce jsou o křestanských hodnotách ! Chřest všem lidem dobré vule! Buh s váma"

Aha, chřest všem lidem. Co si ten člověk pod tím pojmem asi představuje? Období chřestu u nás začíná koncem dubna a koupit si ho můžou i lidi nedobré vůle. Možná jsem za 40 let v cizině zaspal nějaký vývoj českého jazyka, pro mě je chřest druh zeleniny.
Nějaké to "i" nebo "y" nehraje taky roli, důležitá je přeci myšlenka, jak takový autor vždy na zdravou kritiku uvede. Jenže mně ta "myšlenka" připadá asi na úrovni té gramatiky. Leč i takovýto analfabet dostane kladné hodnocení. Hlavně, že ten dnešek hodnotí negativně.
Atd...

***
Téma týdne je "Optimismus v dnešní době".

Jak už zmíněno, dnešní doba je špatná, za komunistů byla lepší, za protektorátu ještě lepší, za 1. Republiky ještě lepší a každá doba před tím byla lepší a lepší, zatímco ta druhá po ní už nestála za nic a znamenala konec světa. Ve Starém Římě jsme se mohli dočíst, že mládež je zkažená a nic už neumí, v 15. století pobíhali proroci hlásající brzký konec světa, před 200 lety měly do roka a do dne zaniknout státy, které jsou tu ještě dnes. Já sám během mého života už přežil aspoň 10 zaručených konců světa.

V dnešní době se člověk nemůže narodit jako faraon, ale taky ne jako otrok na stavbě pyramid. Církev svatá mě nemůže upálit jako kacíře a komunisti se mnou nemůžou po bolševicku zatočit. Mám zákonem daná práva, můžu cestovat kam se mi zachce, na letiště to mám autem 15 minut a za 4 hodiny (po startu) jsem na Kanárských. Mám v PC spojení s internetem, kde si můžu najít informace skoro o čemkoli. Nikdy ještě nemělo lidstvo takovou možnost získávat vědomosti. Pro mojí osobu nikdy nebyla doba lepší, než je teď.

Optimismus? Co to je? Neustále čtu, že:
Jen když budeme všichni otrocky vykonávat přísně předepsané rituály, může přijít mesiáš.
Jedině cesta přesně podle marxismu-leninismu nás může dovézt k tomu pravému komunismu.
Do této říše snů podle mě patří i takové inzeráty jako "malá, tlustá, ohavná, zadlužená analfabetka hledá muže, který nás bude mít rád a ke kterému budu já a moje děti chodit příštích 30 let pro peníze.
Právě tak představa jistého slovenského pána, že bůh už "vela, vela brzo" sešle "žiarenie" a takové lidi jako mě upálí. Ta už je 5 let stará a pořád se nic neděje.

Každý člověk by si měl uvědomit, že nějaký vysněný -ismus nebo nebeský prorok mu nic nedá, musí se přičinit sám. Když si ženská udělá 3 děti, musí je živit jejich otec a ona sama, nemůže to požadovat od cizího člověka. No a když chce pan Šupa někoho upálit, musí to udělat sám, bůh se mu na to může akorát vykašlat.

Nevím jestli jsem optimista, vím jenom, že každý člověk je svého štěstí strůjce. Když se chci plynule domluvit v cizí zemi, musím se tu řeč nadřít. Když chci hrát ucházejícím způsobem na hudební nástroj, musím aspoň hodinu denně cvičit. Když si chci zaletět na Kanárské, musím do práce a peníze na to vydělat, k čemuž jsem ovšem předem musel získat nějaké vzdělání. Když někdo vyjde ze školy, neumí číst a psát a na vlastní práci nepomýšlí, pak mu ta doba samotná, ať špatná nebo dobrá nic nedá. Modlit se, volit komunisty, nebo dávat inzeráty, mu nemůže pomoci. Takový optimismus by u něj byl jen sebeklam.

Podívejte se na jeden náš hudební film z loňské cesty:
Jižní kříž
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gabriel Dantes Decay Gabriel Dantes Decay | Web | 16. července 2012 v 21:08 | Reagovat

konečně kvalitní článek

2 nar.soc. nar.soc. | 17. července 2012 v 11:35 | Reagovat

Jsou situace, které za komentování ani nestojí. Je přece známá skutečnost, že paměť jednotlivce je selektivní, potlačí nepříjemné a zveličí příjemné zážitky nakonec bez ohledu v jakém mobjektivním prostředí se uskutečnily.
I zloděj a korupčník má výkyvy, když se vzmáhal, když byl ve stresu a když se mu nedařilo.
Mně osobně chybí společenské vědomí, že každý se má chovat tak, aby: nečinil jiným co sám snáší nerad, neškodil úmyslně a jednal slušně a důstojně. Pokud se toto poznání nebude úsilovně vštěpovat do mládeže, používat při hodnocení lidí vždy a všude, budeme bohužel slýchat o špatné době nepřetržitě.

3 autor článku autor článku | 17. července 2012 v 12:37 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Nevím, jestli je dobré mladým něco vštěpovat? Oni mají svůj rozum a můžou si udělat názor i bez vštěpování. Já za mlada starým nevěřil skoro nic a dnes vím, že oni se skutečně mýlili. Bylo správné jim nevěřit.

Jenom by se ti mladí měli více informovat, jaká ta dřívější doba skutečně byla. Pokud se domnívají, že tenkrát lidé měli více času, nebyli tak uspěchaní, starali se láskyplně jeden o druhého, neměli tolik starostí, pak ti mladí skutečně žijí v iluzích a měli by si ten názor opravit. Nikdy neměli lidé tolik volného času, jako mají dnes. Mám chuť napsat o tom ještě jeden článek na tohle téma. Pokud si někdo myslí, že dnešní doba je uspěchaná, ať si vezme program televize. Od rána do večera bezduchá břečka a v ní reklamy, které se zaplatí, protože lidé se na to dívají. Jednoduše vůbec nevědí, co s časem.

Tuší vůbec někdo, co pro ženu dříve znamenalo třeba vyprat? Naštípat dříví, zatopit, přinést vodu od pumpy a uvařit ji na plotně, drhnout prádlo na valše, vyždímat, vynést na šňůry... Dneska to hodí do pračky a zmáčkne knoflík. Takových příkladů by se dalo uvést do nekonečna.

4 nar.soc. nar.soc. | 17. července 2012 v 18:20 | Reagovat

[3]:

Asi si nerozumíme.
Podle mne je k hodnotnému lidskému životu potřebí mít v sobě charakterovou kotvu.
Mně ji v podobě přísloví a pořekadel vštípili rodiče od 12 let. Ne že by to bylo evangelium ke vzývání, ale pro osobní rozhodování jsem s tím vystačil:
"Co sám nerad, jiným nečiň.
Když nemůžeš pomoci alespoň, neškoď.
Jednej tak, abyses nemusil za své skutky stydět."
Jsem pevně přesvědčen, že špatnou dobu tvoří převážně lidé se špatnými skutky.
O historickém hmotném pokroku, bez morální vize, lze samozřejmě psát a debatit dlouze, ale vztahy, které utváří lidskou společnost( a také špatnou dobu ) se jen "hmotařstvím" ( TGM )nezmění.

Když mluvíte o ubíjející ruční práci, mohu o tom něco zmínit. Jako malý chlapec ( 1950 ) jsem musil o prázdninách pomáhat na polích, prostírat povřísla při vázání obilí do snopů, pak i rovnat snopy na fůře při svážení, u mlátičky v prachu, hluku a blízko nechráněného řemene uklízet odpadní "ohrabky".
V r. 1962 jsem ( nuceně pracoval v JZD ) byl vyškolen k obsluze obilního kombajnu. U mlátičky se za 12 hod. směnu vymlátilo při 10 lidech v obsluze asi 60q obilí. U tehdejšího kombajnu to byla práce asi 2hod. + odvoz a konečná úprava. Pozdější kombajny, které jsem také řídil měly výkon 50q/hod. a dnes cca 100q/hod.
Neumím si představit dnes vázání do snopů, svážení, polykání prachu u mlátičky ( moji rodiče pamatovali ještě cepy - jeden mám na památku ). Tato technologie je zapomenuta, jako kdyby nikdy neexistovala.
Stačí jen výpadek dodávek nafty a je  hladomor na obzoru ( alespoň v ČR - protože skladovací obilní sila po bolševicích /cca 1 mil tun/ vlastní šejdíři a skladují v nich staré hadry a jiné svinstvo, "jako suroviny" z Německa a EU, za mastný bakšiš ).
Stejně tak výpadek elektřiny ochromí domácnost a znemožní jako úderem, dnešní život. Proto pokora, šetrnost i úcta k historii, je stále na místě.

5 kraken kraken | 18. července 2012 v 23:50 | Reagovat

Je sice pravda, že internet otevřel cestu k nepřebernému množství informací. Je ale také pravda, že podobné informave mohl člověk získávat i v době předintretové v knihovnách,muzeích a podobných institucích. Ne každý tak činil a většinou tak nečiní ani dnes. Podle průzkumů se mládež přednostně věnuje bezobsažným žvástům na sociálních sítích,pornu, nebo zabijáckým hrám. Nic s tím nenaděláme, ale s trochou nadsázky lze říci, že internet také přispívá k prohloubení devastace společnosti.Všechno má svůj rub i líc.

6 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 25. července 2012 v 18:13 | Reagovat

Vaši knihu Sága krále Laurina jsme přidali do seznamu na akčním blogu.

7 David David | E-mail | 25. června 2014 v 14:06 | Reagovat

Tak proč jsme kurva vstoupily do evropksé unie a do nato.
Teď už vím proč dnešní život nemá žádnou budoucnost.
Volil jsem českou suverenitu, protože mi jde velmi o život.
Prosím vás, volme českou suverenitu, ta jediná je důvěřivá.
Nenechme si ukrást naší zem a pojďme o ní bojovat.

8 gregormoldavit gregormoldavit | 25. června 2014 v 14:53 | Reagovat

[7]: David
Kdyby ČR nedokázala obstát jako člen EU a NATO, pak sama o sobě už určitě vůbec ne. Politika nejsou pohádky pro děti, i když ty třeba přinesou jedné straně pár hlasů. Politikové všech států dobře vědí, proč je pro jejich země členství v EU životně důležité.

9 David David | 18. srpna 2014 v 18:57 | Reagovat

ČR to určitě dokáže.
My musíme mluvit pravdu.
Eu a NATO je akorád banda světových válečných zločinců!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama