Kokosový ořech a čokoláda

25. června 2012 v 13:02 | Gregor Moldavit
K tématu týdne výňatek ze seriálu "Svatební cesta na Seychely". O tom, jak jsem se pokusil vyrobit čokoládu.

banánovník
pepřovník
Dnes je v prodeji v jedné skleničce i čtyřbarevný pepř, černý, bílý, zelený a červený. Hezky to vypadá v regálu, dokonce i v jídle. Matka mě za dávných dob poučovala, že koření není zdravé, proto s ním opatrně. Odkud měla takovéto "moudrosti" skutečně nevím. Snad odvařenina středověkého církevního dogmatu, že požitek = hřích. Vše co je člověku příjemné pochází od ďábla, cesta do nebe je trnitá. (Jak to pak teprve musí vypadat v tom nebi?) Dnešní doktoři pepř vysloveně doporučují, coby velmi zdravý.
ňákej pták
muškátový oříšek
kakaovník
Pokud chcete vidět, jak vypadá kokosovník, tak to by se jmenovalo kokosová palma. Už jsem ji tady ukazoval, hlavně onu palmu, na které rostou ty obří dvojité ořechy. Ale ty kolem nás plodí pouze obyčejné.
Jak se cestovatel dočte v příručkách: Kokosová palma roste sice sama a divoce, ale každá má nějakého majitele. Vzít si tedy spadlý kokosový ořech není dovoleno.
Tak to možná platí někde jinde, ale ne tady kolem našeho bungalovu. Kokosové ořechy se povalují po zemi a nikdo si jich nevšímá. Naše pokojská Jelina, která se stará o ten komplex pro tři rodiny, občas nějaký sebere a přinese k nám do zahrady. Kdo chce, může si ho rozloupnout, vypít jeho šťávu a sníst jeho bílou dřeň.
Jelina se o nás pěkně stará, občas taky něco dostane. Ale ona pracuje ve svém tempu. Ti lidé tady nejsou možná tak chytří, aby stavěli kosmické rakety, ale zase ne tak pitomí, aby se v práci přetrhli. Když ji přijde kamarádka, tak si někde sednou a hodinu drbou. Klučík té kamarádky si vzal jeden kokosový ořech a celou dobu se s ním zabýval. Měl jsem z Německa pár bombónů, které mu zachutnaly a tak jsme si chvíli hráli spolu.
Jenom nějak nevěděl, jestli hraje hokej nebo fotbal.
Jak tedy řečeno, každý si může kokosů vzít kolik chce. Dokonce je i sníst - ehm - pokud se mu to ovšem podaří. Vezmu jeden ten hnědý, seschlý a jmu se ho pižlat.
Jenže ouha, ono to nějak nejde. Mám před sebou pěknou pevnost.
Na Seychelách jsou malé továrničky na zpracování kokosových ořechů, produkují kopru. Pracovat tam já, pak si za celý den vydělám asi tak jednu korunu. Stále se do toho ořechu nemůžu dostat. Potají doufám, že mě nikdo nevidí. Chyba lávky, vidí mě Jelina. Ne, tak se to nedělá!
Jelina si přitáhne tvárnici, kokos postaví špičkou nahoru...
... a bing, pustí ji na něj.
Ještě 2x a tu dřevnatou šlupku je možné oloupat.
Hleďme, kokosový ořech je na světě. Teď s ním jenom praštit o tu betonovou zídku, aby prasknul a šťávu nalít do hrníčku.
Vyloupat bílou dužinu taky není tak snadné, nejlepší rozbít ořech na malé kousky.

Pepř nebo muškátový oříšek můžeme v kuchyni dobře použít, jenom to kakao mě zklamalo.
Domníval jsem se, že ho usuším, nějak rozemelu a budu mít kakao v prášku. Jenže tak to nefunguje. Když ta semena v oné kakaové bobuli vyschnou, jsou světle žlutohnědá a bez chuti.
Pepř a muškátový oříšek poznáte, kakao je ta půlka jeho lusku a semena vpravo.
Nalistoval jsem tedy něco v internetu. Udělat z plodu kakaa tabulku čokolády je věda a firmy si to tajemství drží pro sebe. Nejstarší metoda asi bude ty boby upražit. Snad nějak podobně, jako se praží káva.

Jak se to dělá nevím, dám tedy 4 kakaové boby na malou pánvičku a pražím. Tvrdá semena měknou a pouští mastnotu. Než se Evropané naučili dělat z kakaových bobů skutečnou čokoládu, jak ji zná dnešní člověk, trvalo to skoro 400 let. Jestliže jsem to já nezvládnul za 20 minut, pak si nejspíš nemusím dělat nějaké výčitky. Ale nakonec něco takového podobného mám. Jenom to nějak nechce čokoládově chutnat.
Málo upražené kakao, jen tak do žlutohněda je cítit a chutná jako buráky. Prakticky přesně tak.
Pražím tedy opatrně dále, až vše na pánvi zhnědne. Nyní už můj výrobek začíná mít jakýsi nádech kakaa.
Španělé zkoušeli nabídnout svým králům takové kakaové placky, jestli by jako nebyl zájem, ale bez úspěchu. Chuť nevalná. Tak to je u mého výrobku podobné. Až zjistili, že je potřeba přisypat trochu cukru. To jsem udělal po nich, chvíli to hňácám, a skutečně, mám jakousi směs, která nechutná tak špatně. Při troše dobré vůle by se v tom kakao dalo poznat.
Slávka si udělá krupicovou kaši a nasype trochu na ni.
Hm, prý moc dobré, zrovna jako chutná kakao koupené v obchodu.

Kdo chce, může se ještě podívat na jeden z našich hudebních filmu ze Seychel:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lilly Lilly | E-mail | Web | 25. června 2012 v 13:22 | Reagovat

No wáu! To by som chcela tiež niekedy skúsiť, ale žiaľ, nie sú na to podmienky.
Úžasný článok! :O

2 Jannie Jannie | Web | 25. června 2012 v 13:30 | Reagovat

To by si měl zkusit každý, aby věděl, jaká je práce s čokoládou :)

3 Vendy Vendy | Web | 25. června 2012 v 18:54 | Reagovat

Pozoruhodná reportáž. Prima počteníčko a zase jsem se něco dozvěděla o rozbíjení kokosových ořechů...

4 Eruvië Eruvië | Web | 26. června 2012 v 19:49 | Reagovat

Udělat si vlastní čokoládu evidentně není vůbec jednoduché :-) moc pěkný článek. Jsem ráda, že kokosové ořechy můžu v krámě koupit bez té kůry :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama