Fabergého vejce 2/? - pan Fabergé

8. června 2012 v 21:43 | Gregor Moldavit

Pravá carská Fabergé-vajíčka

V každém vajíčku se ještě skrývalo nějaké překvapení, týkající se aktuálních událostí.
V tomto vajíčku je miniatura carské jachty, kterou ten rok carevič Mikuláš obeplul svět.

Carl Peter Fabergé pocházel z německé klenotnické rodiny a narodil se 1846 v Petersburku. Jak už to v rodinách na úrovni chodí, byl v mládí poslán do světa. Toho kus také poznal, vzdělání se mu dostalo v Drážďanech a poté, 1870, se vrátil zase do Petersburku. Obchody šly dobře, ale tu pravou slávu (a bohatství) získal, když v roce 1882 vyrobil ozdobná velikonoční vajíčka pro výstavu v Moskvě, z nichž několik zakoupil car Alexander III pro svoji rodinu. Od té doby až do revoluce jich pro ně vyrobil dohromady 50. Zároveň ovšem začali objednávat i jiní bohatí šlechtici, kteří se carovi chtěli vyrovnat. Pan Fabergé se stal dvorním klenotníkem, kolem roku 1900 už zaměstnával 700 řemeslníků ve více městech v Rusku i dalších zemích.
Jeho firma vyráběla také hodiny, všechny možné klenoty, ozdobná zvířata z polodrahokamů,
pták kiwi z achátu a zlata, asi 10 cm, Fabergé museum Baden-Baden

stříbrné nádobí, za války pak i kotlíky pro armádu, injekční stříkačky, atd... a nakonec i náboje do děl. Vše umělecky zdobené.
Kolik tenkrát stálo cara jedno takové vajíčko?
Carské vajíčko z karelijské břízy, objednané pro matku Mikuláše Marii Fjodorovnu. Fabergé museum Baden-Baden
K němu patří ještě malý klíček pasující do malého mechanického slona ve vajíčku. Je vidět, že se zde jedná o nápadně jednoduché provedení. Skutečně tohle vajíčko (domnívám se číslo 49) bylo vyrobeno roku 1916-17 a car už ho nedostal, neboť byl mezi tím sesazen a dostal navíc domácí vězení. Ve Fabergé museu BB leží pod tímto vajíčkem originál účtu, 12 840 rublů, podepsán Fabergé. Za 100 rublů byl už dobrý jezdecký kůň. (Fotografování je tam bohužel zakázáno, takže nemohu přikládat více obrázků.)
Zimní vajíčko (kde se dnes nachází mi není známo)
Nejdražší vajíčko bylo v té době patrně tzv. Zimní vajíčko, stálo 24600 rublů, což byl zhruba roční plat ministra. Příště si povíme něco o tom, kolik originál Febergého vajíčka stojí dnes.

Jestliže carských vajíček vyrobil Fabergé 50, pak všech uměleckých předmětů do roku 1917 bylo 300 000. Proč do roku 1917? Jeho práci ukončila Říjnová revoluce. Fabergé prodal svoji firmu zaměstnancům a uprchl přes Finsko do Německa, kde se usadil ve Wiesbadenu. Zajímavé shledávám, že tito firmu koupili. Kdyby v mé zemi zvítězili komunisti, ať legálně ve volbách, či jako v Rusku ozbrojeným pučem, nechci žádnou firmu ani zadarmo. Vždyť mi ji stejně vezmou a ještě mě zavřou. To by potvrzovalo moji představu, že nikdo v tu dobu nechtěl věřit tomu, že se bolševici udrží. Starší generace Čechů mi vykládala to samé o čase po roce 1948. Na otázku, proč tenkrát za svobodu ČSR trochu nebojovali jsem se dozvěděl, že
"...nebylo potřeba. Tenkrát se věřilo, že komunisti se neudrží a jejich systém hned zase zhroutí."
Tedy že se ta svoboda vybojuje sama. Taky zvláštní, vždyť Češi v tu dobu už měli historickou předlohu a zkušenosti z Ruska. Přesto se (mylně) domnívali, že v jejich zemi se to stát nemůže. Naproti nim ovšem stálo dost těch, kteří zase věřili opaku, tedy že svobodu přinese ten komunismus, což byly zavřené hranice a cenzura. Taky druh víry, ve které se ti druzí mýlili neméně.*

Pan Fabergé zemřel roku 1920 v Lausanne, kde byl na návštěvě u syna. Jaký však byl osud jeho skvostů? Kolik by stálo takové jeho vajíčko dnes?
8 z 50i carských vajíček zmizelo neznámo kde, možná ale ještě existují a jednou se někde objeví. O těch ostatních si povíme příště. Neméně zajímavá otázka, jaký byl osud onoho jména firmy "Fabergé", v hodnotě milionů, tedy kdo má dnes právo tohle jméno používat?

Pokračování...

* Jedno musím upřesnit. Lenin a bolševici mluvili o dělnických radách. Podniky se neměly znárodňovat, ale měly přejít do majetku dělníků, tedy obdoba jako v zemědělství "půdu těm, kteří ji obdělávají". To by znamenalo jakýsi lidový kapitalismus. Proto pan Fabergé nejprve zůstal a nějakým způsobem se na své firmě se svými zaměstnanci podílel. V roce 1918 však musel z Ruska uprchnout, více podrobností neznám. Ony dělnické rady nakonec vůbec nefungovaly a podniky přešly do majetku státu, který je povětšinou zkrachoval. Právě tak rolníci se dlouho ze své půdy neradovali. Nutno si uvědomit, že znárodnit industrii v totalitním systému znamená, že všechny podniky se dostanou do rukou vlády, tedy úzké vrstvy mocných. Tím tedy do rukou ještě méně majitelů, než byly před tím za kapitalismu, navíc do rukou vládců, kteří hospodářství vůbec nerozumí a na vedoucí místa si dosadí své politicky věrné bez potřebné kvalifikace. Každý Čech, který zažil 50. léta si jistě vzpomene na ředitele, kteří si po večerech dělali maturitu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kdyby se dnes v ČR dostala k moci komunistická strana, je možné, aby se udržela aspoň 20 let?

Ano
Ne
Nebudu čekat na výsledek a jdu za hranice

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 9. června 2012 v 19:21 | Reagovat

K anketě.

Kdyby se k moci dostali komunisté ( sami, což je asi to podstatné ) určitě by se udrželi i těch dvacet let. Už jen výsledek = volbami získat většinu, by byl zarážející! Dnes mají mnohé zkušenosti k dispozici, informační soustavy s PC by stačily na udržení moci. Na většinu zdejších lidí stále stačí Heydrichova poučka.
Ksindlu dáme nažrat ( obléct a dohled ) děcka jim vychováme, aby měli čas více dělat.
Těm co to nebude vonět ukážeme, zač je toho loket ( ztrátou i toho mála, společenskou ostrakizací / dnes posl. Ráth/ a nakonec brachiálním poučením ).

2 autor článku autor článku | 9. června 2012 v 20:43 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Ono "kdyby" se dá chápat různě.  Kdyby > 50 % lidí volilo komunisty, pak budou vládnout lidu, který je chtěl a ne tomu, který je nechtěl, jako třeba bolševici po revoluci. (Ve volbách dostali 25 %.) Jenže co za rok? Vždyť aspoň polovina je volila jako protest proti režimu současnému. To budou první, kdo začnou zase bědovat po tom krásném před tím. Vzpomínám jak po roce 1989 nejvíce na režim nadávali ti, kteří před tím nejvíce nadávali na komunisty.

Dále je otázka, co hospodářství? Když dnes umrzne bezdomovec, nebo nějaká babička nemá na léky, mají komunisti posvícení. (Stránky Komsomol) Tady každý vidí, jak je kapitalismus špatný. V opozici se to hezky kritizuje a slibuje. Kdyby pak u moci své sliby vůči chudým začali plnit, poutíkají všichni ti schopní v produktivním věku do sousedních kapitalistických zemí. Práce by se jednoduše nevyplatila. Nakonec jim nezbude nic jiného, než v roce 1989. Rozkradou si mezi sebou poslední fungující podniky a předají ČR zase pod kapitalistický management. To se domnívám, by bylo dříve, než za 20 let.

3 nar.soc. nar.soc. | 9. června 2012 v 21:51 | Reagovat

No to je to "kdyby". Paměť vytěsňuje špatné vzpomínky a většinou posiluje ty dobré. Po dvaceti letech se v ČR od "nedokonalého" odloučení od kradokomunismu, přešlo do kradokapitalismu. Kdyby zde byli zkuteční národohospodáři, nedělal by stát dluhy, nekradlo by se tolik a nerostly by třenice mezi lidmi ( popisované jako třídy, dokonce vykořisťované ), ani komunistům by pšenice nekvetla.
Za růst volebních odhadů jsou zodpovědní všichni, kdo zapomněli na historii a sobecky myslí, jen na dnešek.
První je v tom Perochmat na Hradě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama