Fabergého vejce 1/? - dnešní vajíčka turistická

5. června 2012 v 18:48 | Gregor Moldavit
Kdo hledal 30.05.2012 něco v google, tomu byly titulním obrázkem připomenuty 166 narozeniny pana Fabergé.

Předpokládám, že každý člověk o těchto ozdobných vajíčkách někdy slyšel a pár jich aspoň na obrázku viděl. Při nejmenším ve filmu Octopussy, James Bond 007.
Dnes jsou jich v Rusku plné krámy a my se Slávkou jsme si jich z loňské návštěvy Petrohradu taky pár přivezli.

Některá pro nás a několik jsme dali jako dárek jiným. To jsou pochopitelně pouze dnešní napodobeniny, většinou dokonce jenom produkty fantasie dnešních výrobců. Na těch turistických to pochopitelně není zlato a diamanty, pouze email, zirkon a nebo jenom sklo. Ale určitou cenu mají taky, v takovém jednom vajíčku vězí hromada práce.
Slávka si nechala tohle objemné růžové...
… mně se líbí sova, tohle je moje vajíčko. Obě se nechají otevřít a do nich uložit nějaká drobnost. Do mojí sovičky bych si tedy mohl dát například náušnice, kdybych nějaké vlastnil.

Kdo si chce poslechnout naše dvě ruské písně, uvidí ještě další vajíčka:
Podmoskovnije vecera
Vecernij zvon


Jedno z těch vajíček bylo pro mojí dceru Helenu a té jsem ho poslal do Turína, kde ona žije.
Technický talent má tak trochu po mámě, protože stojánek dala obráceně, ale jinak správně poznala, že se to vajíčko nechá otevřít...
a to porzelánové poupě uvnitř zase otevřít ...
no a v tom je přívěsek na krk ve tvaru malého vajíčka. Dárek se jí líbil.

V Rusku mají takováto velikonoční vajíčka dávnou tradici, kromě těch pravých slepičích se ale většinou vždy jednalo o lakovaná a pomalovaná ze dřeva.
takováto

(Může být, že vajíčko je křesťanským symbolem života a zmrtvýchvstání, ale jistě to celé kdysi vzniklo tím, že v tu dobu začnou slepice po zimě hodně snášet. Proto tedy ono spojení Velikonoce - vajíčka. Na Vánoce je v Čechách zase kapr, protože se před zimou vyloví rybníky. Kristus by jistě nic nenamítal.)

Uvnitř carského vajíčka se ještě vždycky skrývalo nějaké překvapení. Domnívám se, že tato vajíčka byla předlohou i pro ono známé Kinderüberraschung.
Jakkoli italská firma, viděl jsem ho v různých zemích hlavně s německým nápisem. (V Německu mají potraviny poloviční DPH a hračky plnou, takže jsou kvůli němu neustále hádky, do které skupiny patří.)

Jak to však bylo s těmi pravými vajíčky? S těmi carskými od Fabergého? Kdo byl tento pan Fabergé?
Pravé Fabergé-vajíčko a zřízenec musea v Londýně. Tohle vajíčko je právě teď zase v Londýně, ale už jen vypůjčené z Baden-Badenu. Jaký byl jeho osud, jaký osud těch ostatních?

pokračování...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lina Lina | 5. června 2012 v 22:50 | Reagovat

Vajíčka jsou pěkné skvosty. Od slepic na Velikonoce si je taky hezky zdobíme. Každé vajíčko má mít svůj kalíšek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama