Cestování vzdělává

21. června 2012 v 19:48 | Gregor Moldavit


Jan Werich kdysi prohlásil:
"Kdybych byl diktátorem, samozřejmě demokratickým diktátorem, tak bych rozkázal, aby všichni cestovali. Cestování vzdělává."

To řekl v době, kdy diktátoři v jeho zemi dávali zcela opačné rozkazy. Že cestování vzdělává, to věděli, jenže tenhle druh vzdělání, třeba jak to vypadá v té části světa ovládané ještě třídním nepřítelem, nemohli u svého národa potřebovat.

Cestování vzdělává. Alespoň takové lidi, kteří nejsou od přírody zcela nepoučitelní, hluší a slepí. O tom jistě nemůže být pochyb. Na druhé straně jsem ještě nepoznal člověka, který v životě sice nikdy nikde nebyl a při tom by o sobě byl věděl, že mu tohle vzdělání chybí. Zcela naopak! Právě od takových lidí jsem v mladém věku nejvíce slyšel samolibé výroky:
"Chlááápče, cóóó si myslíš, že tam ve světě je to nějaké jiné? Že tam na tebe čekají? Že tam létají pečení holuby sami do huby?
Leč já byl mlád, nedbal těchto moudrostí úctyhodných starců a do světa se vydal. A co jsem zjistil? Že jsem dobře udělal a že takovéto výroky jsou skutečně neklamným příznakem hlupáka, jak jsem si vždycky před tím už myslel. Zcestovalý člověk, který o tom světě něco skutečně ví, takhle blbě netlachá.

V další věci mi čtenář dá možná za pravdu. Nikdo vám tak plasticky a barvitě nepopíše všechna nebezpečí na cestách, jako posera, který sám jedinou cestu nevykonal. Letadla padají, lodě se potápí a co když člověk zabloudí? Co potom? Jak se zeptá na cestu, když těm lidem nerozumí? Tady jsme u toho problému - cestování předně určité vzdělání taky vyžaduje. Na prvním místě znalost řečí.

Dnes, o více než 40 let později, můžu říci, že jsem kus toho světa viděl. Napsal jsem taky celou řadu cestopisů, které si každý může najít tady na blogu. Na dané téma "cestování", chci teď ale pouze komentovat články, které jsem právě zhruba pročetl. Některé jsou absolutně o ničem. ("K tématu týdne chci říci, že nevím co mám říci.") Když ty vynecháme, zbývající články jsou povětšinou docela pohledné. Nejvíce se mi líbilo, že prakticky všichni už někde byli, nebo se někam chystají a cestovat chtějí. Pouze jeden článek, z těch ode mě přelétlých, byl výjimka. Jen jeden chudák tam cestování odmítal, on svobodu nepotřebuje, cestovat nechce, nemá peníze.

Už jsem se tu zmiňoval, že jsem často šokován komentáři na NOVINKY. Stačí napsat "A bude hůře" a ten autor určitě vyhraje diskusi počtem souhlasných bodů. Právě tak si může být jistý masovým potleskem po výroku "co je mi platná svoboda cestování, když na to nemám peníze." Pochopitelně to pro tyhle lidi zavinila kapitalistická společnost. Už jsem se často tázal, proč takovému národu už tedy dávno nevládnou zase komunisti? Vždyť si je mohli zvolit, nemuseli ani dělat nějakou revoluci. Jak vidět asi proto, že se tam na SEZNAMu neschází průměrní Češi, ale dominuje tam pouze jedna užší vrstva těch uvědomělých. Ostatní se raději nepřou a nic tam nepíšou. Články tady na téma cestování ukazují, že oni Češi cestovat chtějí a peníze si na to vydělat dokážou. Jsem konečně často ve světě a Čechy potkávám na Kanárských, v Himalájích, na Seychelách... jednoduše všude.

Takže vám všem šťastnou cestu a pozor na ty, kteří nepotřebují svobodu, protože nemají peníze, nebo proto, že se s takovou genetickou poruchou už narodili, a kteří by ostatním to cestování a vzdělání rádi zase vzali.

Pokud by se někdo chtěl podívat na pár obrázků ze světa, např. cesta letadlem z Frankfurtu na Seychely s málo textem: Let na Seychely

Sesbíral jsem ve světě taky řadu pohádek. Třeba si přečtete tuhle malou o víle

Tady několik veršíků z Himalájí. Tam jsem se potkal s mojí dcerou, která před tím objela Indii. Ta holka je cikánská krev. Himaláje

Jak je to vlastně s tím, že někdo nemá peníze? Pokud je to mladý a zdravý člověk a cestovat chce, pak si je může zcela jednoduše vydělat. Já to konečně nedělal v životě jinak. Mojí dceři bylo 19, když se na vlastní pěst vypravila na roční cestu do Austrálie. Helena ji celou objela na bázi Work & Travel. Vydělej si a jeď dále. Tak objela celý kontinent, člověk musí ale něco umět. Sama kolem světa

Tento týden mi poslala následující link. Žije právě v Itálii a pracuje tam jako překladatelka. Italové mi tam při návštěvě říkali, že už mluví k nerozeznání od rodilého Itala. Její myslím šestá řeč. Ale mám dojem, že jí zůstane celý život ta její cikánská krev
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kirma-lee kirma-lee | Web | 22. června 2012 v 18:05 | Reagovat

Naprosto souhlasím. Také nechápu ty lidi, kteří byli nejdále u své lednice a říkají o různých zemích věci typu: ,,Je tam moc vedro,, ,, je to tam moc drahé,, apod. když to sám nezažil. Ano, sice jsou potřeba peníze, ale i do těch nejnavštěvovanějších destinací se dá cestovat.
Jinak mě láká Japonsko.

2 Krousta Krousta | Web | 6. srpna 2012 v 12:17 | Reagovat

Cestování je ta největší škola, jakou člověk může získat. Jak říkal můj předřečník, nerozumím tomu, proč lidé tak málo cestují, resp. proč berou cestování jako vyhozování peněz. Jak řekl Nohavica: "Nahý jsem přišel na svět a odejdu nahý" - co komu zbyde ve stáří? majetek mu bude k ničemu, zbydou pouze vzpomínky na místa a lidi, kde jsme kdysi byli

3 gregormoldavit gregormoldavit | 9. prosince 2016 v 12:08 | Reagovat

[Smazaný komentář] essi
Nevěděl jsem, že na tak starý článek ještě někdo zabrousí. Slovensko jsem trochu projel, spíše prošel. Lezl jsem taky ve vysokých Tatrách. Už dlouhá léta jezdím do Alp. Podívat se ale ještě jednou někam na Rysy, by se mi taky líbilo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama