VŘSR 7/? - Familistera – a co dále?

4. ledna 2012 v 18:01 | Gregor Moldavit
Takže ten pan Godin v roce 1859, coby utopický socialista založil a coby kapitalista postavil, ono socialistické družstvo a město jménem Familistera.

Jak vidíte na jejich vlajce, všichni tam měli společně bratrsky žít a pracovat jako včely v úlu. Tahle představa je spíše komunistická, ale kapitalista Godin si možná myslel, že takové bratrské dělnictvo přinese i vyšší pracovní výkon. Tak v tom se zklamal jak on, tak později komunisté. Dělníci jsou mezi sebou kolegové a ne bratři v Kristu, nebo soudruzi, nebo něco podobného. Jsou to lidi a ne hmyz!
Výroba v továrně v Guise ovšem běžela docela pěkně. Všichni bydleli za rohem, nikdo nemusel přijít do práce pozdě, o děti bylo postaráno, dokonce jim pan Godin ještě postavil sportovní hřiště a plavecký bazén.

Jenom s tím dělnickým socialistickým svazem, který si vše sám řídí, to nevyšlo vůbec. Existuje stále opakovaná fráze, že války dělají politikové, prostí lidé už by se dohodli. Nevím, kdo takovou pitomost vymyslel a jak ji může někdo papouškovat? Zkušenosti dvou staletí říkají přesný opak. Každý vidí, jak se dohodnou řidiči v provozu, nebo sousedé v domě. Hádky, zloba, rvačky a soudy. Dělnické internacionály 19. století a dokonce televizní pokusy v 80. letech 20. století mezi SSSR a USA dokázaly, že politikové se dohodnou mnohem snáze, nežli prostý lid. Druhá internacionála měla zabránit blížící se světové válce, ale proletáři všech zemí, namísto se spojit, se v ní rozhádali a rozešli.
Co se týče bydlení, to pochopitelně nemá co dělat s pojmem "dělník"! Kdyby v této králíkárně bydleli páni doktoři, budou se žrát zrovna tak.

Godin musel ve své Familisteře zavést přísnou pořádkovou policii a celé město sám direktivně řídit. Za každé prohřešení byla bez milosti tučná pokuta. Někomu se to může zdát kruté, ale já byl párkrát v ČR na návštěvě u někoho v panelákovém sídlišti. V noci řvaní vožralů, všude odpadky, auta parkují na všech zakázaných místech a trávníky na hraní pro děti jsou obesrané od psů. Kdyby tam někdo zřídil takovou policii a rozdával pokuty, já bych žádné námitky neměl. Svoboda jednoho člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého. Jedno v jakém sytému!

Coby kapitalista byl Pan Godin úspěšný, ale co se týče toho socialismu, zemřel zklamaný a zatrpklý. Jeho Familistera však žila dále, ale taky dále podle jeho tvrdých předpisů. Jak dlouho? Do roku 1968!!! Pak byl ten systém skutečně přežitý.

Ano! Může být, že ten socialismus byl utopický, ale udržel se 3x tak dlouho, jako ten tzv. vědecký v Čechách. Byl utopický, ale nikdo v něm neumíral hlady, jako v tom "vědeckém" za Lenina v Rusku, nebo Maa v Číně, nikdo v něm neodhaloval a nepopravoval zrádce a imperialistické špiony, jako to byla běžná praxe ve všech státech vědeckého komunismu ve 20. století. Familistera měla nějakou vlastní policii (nemám dost podkladů) ale ne StB a nebyla omotána ostnatým drátem a nikdo nestřílel do těch, kteří chtěli směrem ven. Konečně v něm taky nikdo hromadně nevyvražďoval vlastní obyvatelstvo, jako Lenin a Stalin v SSSR, Rudý Khmer v Kambodže, nebo Kim Il Jong v dnešní KLDR.

V době, kdy Marx píše svoje představy na základě zbožných přání o diktatuře proletariátu a beztřídní společnosti, už Godin udělal zkušenosti, že dělnická samospráva nefunguje, natož to nějaká diktatura proletariátu. Lenin měl raději studovat jeho praktické zkušenosti a ne výplody filosofů teoretiků.

V Čechách se ani ten kapitalismus po roce 1989 příliš nepovedl, mnoho lidí je na tom špatně. Co by se tak dnes dalo dělat?

Otázku vědeckého komunismu, na principu marxismu-leninismu, nemíním s nikým diskutovat. Ten je na smetišti dějin a určitě ne nějakou nešťastnou náhodou nebo cinkáním klíčemi. Odsoudil se k tomu sám, ve všech státech nezávisle na sobě! Celý ten "vědecký" komunismus (koho to baví, ať si bazíruje na výrazu socialismus) nikdy ve skutečnosti nefungoval, nikdo ho nikdy nezkazil, byl to podvod od prvního dne. Jak je to s tím utopickým? Nedalo by se tam někde začít znovu? Neustále čtu komentáře tohoto typu:
soudružka S.V., Rosice
Úterý, 27.prosince 2011, 05:28:59 +207 vítěz diskuse
...njn, ani se jim v dnešní době stresu nedivím v tom dnešním odkloňovaném Kocourkově...dříve lidi měli jisté platy, jistou práci, ve státních podnicích bezúročné půjčky, podnikové byty , levnou elektřinu, vodu, plyn ze státních energetik, vodáren, státních podniků plynárny, jedli kvalitné české výrobky, kupovali kvalitní české výrobky jo a náš státní podnik dával maminkám kvartálně jeden den placené pracovní volno coby bonus....

Těmhle oplakávačům oněch zlatých časů bych přál, aby pro ně ten systém byl zůstal. Aby měli dále svoji levnou elektřinu a kvalitní socialistické výrobky. (Na tu "kvalitu" si tedy vzpomínám!) Škoda, že se tenkrát nedal udělat nějaký rezervát pro tyto lidi, ve kterém by dále žili pod vládou moudrého soudruha Jakeše a Bilaka v onom reálném socialismu a jedli své kvalitní české výrobky. Komu by se nelíbil kapitalismus, mohl by se přestěhovat do jejich pozemského ráje. Pochopitelně ne opačně. Kde je práce jistá, zdravotnictví zdarma, bezúroční půjčky a levná elektřina, tam jsou hranice omotány ostnatými dráty a do prchajících se střílí.
Jednou jsem tady uvedl výrok ředitele velkého podniku v NDR, z roku asi 1987.
"Na výrobek v hodnotě 1 marky, musí stát vynaložit 5 marek."
Tím bylo jasné, že plánované hospodářství je u konce a žádné tanky ten systém už nezachrání. Soudružka S.V. z Rosice a její přitakávači, už by tedy byli v onom rezervátu dávno umřeli hladem. Trochu myslící člověk musí chápat, že cesta nazpět nevede.

Viděl jsem v 80. letech záběry (Prager Notizen) z jedné české továrny. Dělnice upnula matku, vzala takovou osu se závitem a kličkou na konci, tou zatočila, závit pročistila, matku vyjmula, dala tam další... To dokázala 8 hodin denně aniž by se zbláznila. Vydělávala čtvrtinu toho, co dělnice na pásu v NSR, ale její práce přesto neměla ani čtvrtinovou hodnotu. V Německu tak jednoduché úkony dávno dělal průmyslový robot takovou rychlostí, že člověku nestačily oči a jel ve dne v noci.

Naskýtá se otázka, zdali by onen utopický socialismus, nějaká familistera, nebyl dnes částečné řešení, aspoň pro nějaké problémové skupiny. Nemyslím Cikány, to si skutečně neumím představit. Ti dříve dokázali dělat svobodná řemesla, ale nikdy ne disciplinovaně 8 hodin v továrně. Ti by skutečně potřebovali nějaký vlastní stát, kde by si všechno zařídili podle svého, ale taky za své.

Myslím třeba svobodné matky. Neustále čtu inzeráty, jak některá hledá živitele pro sebe a své děti, ale jejich počet je příliš vysoký, než aby jim to mohlo vyjít. Zvláště při inzerátech typu:
"Malá, tlustá, ošklivá, (což skutečně byla) 3 děti, hledá muže, který nás finančně zabezpečí a bude mě brát takovou, jaká jsem."
Té se určitě musí nápadníci jen hrnout. O tom jsem tu měl nedávno článeček, týkající se gramatiky. To je ale už první problém. Dnes potřebuje každý podnik pouze kvalifikované zaměstnance. Jakou práci najít ženě, která dokáže napsat takovýto inzerát:
20 let, Plzeňský kraj
najdu uz konecne lasku sveho zivota ja jsem dvaceti leta mamina sdvou letou dcerou a hledam nekokohos kym bit stastna a bit s nim ve zlem i v dobrem chcitohomoc nebo se nakej takovej najde kterej nam to da jen vazny zajemci dekuji misa samota je nudna

20 let a prakticky analfabet. Nyní si představme, že tenhle proletariát přijde na generální ředitelství ŠKODA-VW a převezme tam diktaturu nad výrobními prostředky. Tak to ten Marx myslel?

Pak je tu otázka, jestli vůbec pracovat chce? Nemůže zatím pracovat, protože má dítě, nebo si nechala udělat dítě, protože nikdy pracovat nechtěla? Vím, kolik takových žen jsem sám poznal. Některé to měly už od matky. Čím že chce její dcera být? Cituji vlastní zážitek:
"Naše Sonička se hned po maturitě vdá."
(Jedno za koho) Tím ji mají rodiče z krku a je nadosmrti zaopatřená. Jenže třeba taky není. (Téhle to zrovna nevyšlo, byla zaopatřena jednu svatební noc.)

Každý si musí uvědomit, že stát nemůže lidem práci jednoduše vymyslet. Takovéto experimenty tady už byly. (V NSR Arbeitsbeschaffungsmassnahmen) Stály miliardy a nepřinesly nic.

Co tedy se dohodnout s velkou úspěšnou firmou, jestli by pár set těch potřebných nevzala za ubytování a mírný plat? Finančně se žádné firmě takový experiment vyplatit nemůže, byla by to čistě ukázka dobré vůle a sociálního cítění. Firma by pochopitelně musela dostat drastické daňové úlevy, ale i tak by to státu přineslo veliké odlehčení. K tomu by ty děti těch matek pochopily, že mít děti, neznamená nepracovat.

Další možnost by snad byla, kdyby se mladí i staří komunisté vzali za ruce a nějakou familisteru si společně založili a postavili. Kapitalista si nemůže v komunismu postavit továrnu. Komunista v kapitalismu zcela bez problému. Tam můžou společně budovat a žít, bez vykořisťování a třeba i bez peněz. Navíc tím celému světu můžou ukázat, jak ten komunismus funguje.

Ať už se budou sociální problémy řešit jakkoli, jednu věc si ale musí všichni uvědomit. Lidem nelze dát nikdy podle potřeb, protože potřeby rostou s možnostmi. Čím více někomu dáte, tím více bude žádat! (Znáte pohádku o rybáři a zlaté rybce?)

Nar.soc. tady jednou připsal, co řekl Palacký na Marxovu beztřídní společnost.
"Třetí generace v takovém systému by propadla naprosté zhovadilosti."
Zkušenosti ekonomů to už sto let potvrzují. Nejpozději třetí generace v nějakém blahobytném státě (třeba kapitalistickém) začne považovat sociální vymoženosti za naprosto samozřejmé lidské právo.
"Moje dítě přeci nemůže hladovět! Když já nepracuji, pak mi ho musí živit stát. A když už ho stát živí, proč si neudělat další dítě? Dokud jsou děti malé, musí přeci stát živit i matku."
Tenhle proletariát ve starořímském smyslu (= ti, co se dovedou jen množit) už je sotva řešitelný problém i v relativně bohatých státech. Co když takový sociální systém zkrachuje, jako socialismus v roce 1989? Co když se jednou rodiče dozví, že si své děti musí živit sami (jako teď v Řecku) a nepožadovat to od státu?

Čech si tady jistě vzpomene na Husákovy děti. Komunisti jsou si na ně dokonce ještě pyšní. "To byla populace". Ano, ale množství šlo před kvalitou. Já si zase vzpomínám na ten řev jejich matek, když koncem 70. let fondy na rozmnožování došly a všechny příplatky se jim vzaly.

Příště se zase vrátíme do Ruska a poučíme se, jak se dělá revoluce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 5. ledna 2012 v 9:07 | Reagovat

Dobrý den pane Moldavite.

Je dost tristní číst co popisujete a jistě víte, že pravdivý popis je první stupeň k řešení. Pokud existuje demokratický stát s humanitní morálkou, musí nutně pracovat především s lidmi, kteří mají handicap ( ve výchově, vzdělání, odborné přípravě atd. ) a nikoli je rozhořčeně odsuzovat a odřezávat od soc. dávek ( jak to dělá zdejší vláda ) to rozhodně řešením není.
Už před 100 lety, byl v USA pro přistěhovalce zřízen přijímací "koridor" s nabídkou různého vzdělání a zaučení.
Dnes, kdy jsou didaktické pomůcky na nepoměrně vyšší úrovni jsou i lepší možnosti. Osobně mám zdejší vlády a především Pana Perochmata z Hradu za naprosté blbce. Byly zde celé oblasti po Rudé armádě, které mohli v "privatizaci" nabídnout KSČM pro její projekty realsocialistické společnosti. Rovněž rozkradené státní statky a jiné příležitosti existovaly a existují dodnes.
Místo toho se snaží senátní
revolucionáři o zákaz komunistické strany (jako konkurenta ve volbách ) a naprosto pomíjí myšlenku skutkem zabít diktaturu a ukázat její bezperspektivnost nikoli pro ty, kdo jí prošli, ale pro ty, kteří s ní nemají autentickou zkušenost. Kdyby totiž existovala státem vymezená komuna, každý by si ji mohl ohmatat a dokonce za příspěvek státu v ní šlo levněji umístit recidivisty, narkomany a další kandidáty na lumpačinu. Tam by pan Filip s Gerbeníčkem, Dolejšem i Ransdorfem mohli ještě objevněji rozvinout teze a budoucí kvality realsocialismu ( i Štrougal by mohl přispět Pamětmi). Mějte se dobře.

2 nar.soc. nar.soc. | 5. ledna 2012 v 14:10 | Reagovat

"Ať už se budou sociální problémy řešit jakkoli, jednu věc si ale musí všichni uvědomit. Lidem nelze dát nikdy podle potřeb, protože potřeby rostou s možnostmi. Čím více někomu dáte, tím více bude žádat! (Znáte pohádku o
rybáři a zlaté rybce?)"

Ty věci jsou známé, ovšem pro lidi kteří něco přečetli a přemýšleli.
Už Karel Havlíček uvedl odpozorované ve verších:
lenoš a řvi, dají mzdu dví,
pracuj a kuš, hubu suš.

3 Gregor Gregor | 6. ledna 2012 v 10:16 | Reagovat

[2]: nar.soc.
O Havlíčkovi tady mám více dílů (2010) a uvádím taky jeho názor na komunisty. Popsal je přesně, hluboce se ovšem mýlil ve svém proroctví, že někoho takového přeci lidé nemůžou nikdy volit. V jeho době si nikdo nedokázal představit, jak bude politicky vypadat 20. století.

Štrougal - Jeho "Paměti" by pro mě jistě obsahovaly zajímavé údaje, ale tenhle člověk u mě není v nejmenším věrohodný. Patřil ve své době mezi největší rozkradače státní kasy. Jestli pak tam o tom hezky vypráví?

...nabídnout KSČM pro její projekty realsocialistické společnosti...
Píši zhruba to samé, že by se někomu měla dát možnost vybudovat si vlastní komunu a neznárodňovat podniky ostatním. Filip nebo Ransdorf ale určitě nemají zapotřebí zúrodňovat někde pole. Vydělávají dost v tvrdé kapitalistické koruně politikou.

4 nar.soc. nar.soc. | 6. ledna 2012 v 22:58 | Reagovat

"Filip nebo Ransdorf ale určitě nemají zapotřebí zúrodňovat někde pole. Vydělávají dost v tvrdé kapitalistické koruně politikou."

To nikdo nezpochybňuje. Ovšem politika, která není podepřená jednoznačnými  skutky, by měla dostat zrcadlo v zmíněné podobě.
Místo pitomé aktivity senátorů "zákaz KSČM", by měl nastat jiný přístup.

Milí "soudruzi", jste sice parlamentní stranou, ale se stávajícími idejemi ČR jste ve značném sporu. Učiňte skutky, kterými naplníte své ideje a zčásti odčiníte to, co jste zde 40 let prováděli. Příležitost Vám  vyčlení stát smluvně, na 10 let.

5 Bono Bono | E-mail | 12. února 2012 v 12:32 | Reagovat

Četl jsem Váš článek a nezbývá než souhlasit. Pominu třídní hledisko (= rovné rozdělování bídy za komun. versus nerovné rozdělování bohatství za kapit.)
ale lidé prostě nejsou roboti a jde o to
že každá společnost má určité % vychcán-ků kteří se jen vezou,ale při uplatňová-ní svých nároků jsou vždy první aurčité % tahounů a lidí kreativních, kteří rychle zjistí že je lepší se udělat pro sebe. Proč ale píšu o Familisteře byl jeden z posledních dílů seriálu Architektura na ČT 2. Dobře zpracované téma,

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama