Vodka - základ státu

12. listopadu 2011 v 23:19 | Gregor Moldavit
Rusko, Rusko, ty daleká země,
žádný neví co všechno je ve mně.
Až my se té vodky napijem,
pak rázem celé Rusko rozbijem.

A proto sajme, sajme,
než nás někdo zajme.
Sajme, sajme, vodku vysajme,
se svými názory se netajme.
Tuto bojovou píseň na vojně složil vojín Hlaváček po srpnu 68. Dále je tato ještě silně protiruská, takže text neuvádím. Chci psát o vodce a ne vést protiruskou kampaň. Dokonce zcela opačně, chci Rusko vychvalovat. Vodku taky!!!
Co si hned představí Čech, když se řekne Rusko? Žádnou anketu jsem nedělal, ale asi to bude "vodka".

První výrobky vodce podobné vznikaly asi už ve 14. století, patrně skutečně v Rusku. (Nárokují si je ale taky Poláci.) Sedláci totiž měli přebytky obilí a vynalezli způsob, jak je využít, když už se nedaly ani zkrmit. Nutno si uvědomit, že obyvatelé dnešního území Ruska a Ukrajiny prodávali obilí do všech okolních zemí už v době Starého Řecka. Jeden z důvodů nepřátelství Řeků a Peršanů, 500 př.n.l., byly právě spory o ukrajinské obilí. (Za Lenina a Stalina tam obyvatelstvo vymíralo hlady a za Brežněva SSSR kupoval obilí z Kanady. Nic z toho nezavinili zemědělci sami.)

První písemné zprávy o vodce máme asi z roku kolem 1500, kdy se začíná šířit a těšit stále větší oblibě. Vztah ruských vládců k vodce byl proměnlivý, jak hned vysvětlím:

Vodka, coby hospodářský faktor, tedy z hlediska ministra financí, je věc zcela jednoznačně pozitivní. Daně z vodky, to je příliv do státní kasy, bez kterého by Rusko už těžko přežívalo. K tomu přijde průměrná délka života v Rusku u mužů pod 60, u žen přes 73 let. Důvod je zcela jednoznačně zase vodka, ženy alkoholismu nepodléhají zdaleka tak často, jako muži. (V ČR je to 74-80.)

V Rusku tedy asi ještě dlouho nebudou mít problém s prodlužováním důchodového věku na 67 let. Stát tím šetří obrovské peníze na důchodech, dále jsou lidé přes 60 také častěji u doktora, potřebují léky, ale i nákladné operace a to opět stojí miliardy. Stát, a sice ne jen Rusko, tedy musí být vděčný každému, kdo krátce po šedesátce zemře.

(Právě tak kouření je pro státní kasu pozitivní faktor. Kuřák pobírá důchod v průměru o 10 let kratší dobu než nekuřák. V Rusku jsem viděl na ulicích kouřit skoro všechny muže a hodně žen. Ale kouření tam není moc velký problém. Než se Rus stačí ukouřit, tak už se dávno uchlastal.)

Pozor! Toliko statistika. Já opilého člověka v Petrohradu neviděl za celou dobu ani jednoho!

Stát tedy šetří a vydělává, je tu ale druhá strana, která to bezpochyby více než vyvažuje - problém alkoholismu. Výpady z práce, dopravní nehody, rozvrácené rodiny, zadlužení, rvačky, kriminalita, … ten výčet by šel do nekonečna. Mimo jiné už kvůli vodce Rusové taky prohráli v dějinách nejednu bitvu. Např. 1382 využili Tataři opilství ruských vojáků, dobyli a vypálili Moskvu.

Opačně měly války vliv na stoupající alkoholismus. O Tyrolsku jsem tady už mnoho napsal. Ještě dodatek. Když skončila 1. světová války a Rakušané slezli z hor, které 4 roky hájili, byl na ně smutný pohled. Ještě mladí kluci a už těžké škody na zdraví z mrazu a zraněních, k tomu propadlí alkoholu. Rumem zaháněli zimu i strach, mnoho z nich poumíralo v několika letech po válce. (Zřejmě ten rum skutečně dostávali, ne jako ve Švejkovi, kde se dodávka rumu kdesi ztratila, zato každý voják dostal pohlednici s Panenkou Marií.) V Rusku z toho samého důvodu za občanské války fasovali vojáci na obou stranách slušné dávky vodky a za 2. světové války neméně. Když ta válka jde ke konci, je Rusko sice vítěz, ale strašně poničené a má nejen o několik milionů lidí méně, ale má i o několik milionů alkoholiků více.

První car, který z vodky udělal velký kšeft byl Ivan Hrozný. Zřídil jakási bistra, kde se vodka začala prodávat na váhu. V jakých jednotkách to nevím, v každém případě ten car zas tak hrozný asi nebyl. Ruští vládci tedy na vodce vydělávali, měnili různě zákony, ale občas se pokusili konzum i zakázat nebo aspoň omezit. První takový vládce byl car Mikuláš II., který alkohol zakázal 1914 kvůli válce. Moc neuspěl, daně mu klesly o 1/3 a vodka se pálila na černo. Další byl Lenin, hned po revoluci. (Při které byly v Zimním paláci vydrancovány a vychlastány všechny zásoby alkoholu.) Patrně ona infantilní představa, že ten nový socialistický člověk alkohol nepije, právě tak, jako nekrade, nechce za práci peníze a podobně. Byl to omyl jako celkem všechno. Když Lenin viděl, že peníze v jeho komunismu jen tak nezaniknou (a lidi chlastat nepřestanou) nechal kárných řečí a vydělával na vodce jako všichni carové před ním. Další a zatím poslední byl Gorbačov, který dal vodku jen na lístky, aby omezil alkoholismus. Tím se z ní stalo druhé platidlo po rublu a šmelilo se o sto šest. Po něm přišel Jelcin, který měl k vodce sám poměr více než kladný a nechal ji znovu téci proudem.

Vztah Rusů k vodce musí být skutečně srdečný. Škvorecký píše o večeru s jedním ruským diplomatem ve Vídni, který vyprávěl baladu o muži s vodkou. Vezl ji na saních pronásledován policií, však lid ho ukrýval. Nakonec ho však kdosi zradil a on byl na cestě zaskočen. Když popisoval, jak leutnantěnko zastřelil Kuzmu Judaseviče, strašně se u toho chechtal. Pak ale ten padouch obrátil samopal na saně a rozstřílel flašky s vodkou. Křehounká vodka stékala ze saní a vsakovala se do země... Načež se ruský diplomat, při té představě takové škody, rozbrečel jako malé dítě. (Na tom místě pak vznikl zázračný pramen rudé vodky, ke kterém putovali poutníci ze široka daleka. Kdybych věděl kde to je, zaletím si tam taky!)

Podívejme se tedy blíže na vodku křehounkou. Ten den jsme teprve přicestovali a je už dost pozdě. Hodíme kufry do hotelu a jdeme hledat muzeum. Obejdeme úctyhodnou Izákovu katedrálu, najdeme Konnogvardějskij Boulevard -
- aha, tady je to museum. Za příplatek možné i s výkladem, ale máme málo času a ruské nápisy sami dost rozumíme.

Dnešní vodka se pálí hlavně ze žita, je však možné použít i jiné obilí, kukuřice, brambory, melasa a čert ví co ještě.
První kutilové, kteří na to přišli, byli mniši. A pak že nemají celý den nic rozumného na práci. Navštívil jsem už kláštery, kde mniši prodávali vlastní likéry a vína. Dlouhou dobu tu vodku každý patlal jak se mu povedlo, až přišel tento vědec:
Není myšleno ironicky, je to sám Dmitrij Mendělejev, jehož tabulku prvků si jistě ze školy pamatujete. No a ten bádal až vybádal, že nejvhodnější koncentrace pro vodku je 38%. Mendělejev také zavedl, že se prodává na gramy a ne nějaké zastaralé jednotky. Tak tomu pak za cara dlouho bylo, než přišli bolševici. Snad to byl sám Lenin, kdo nařídil 40%, jelikož to je na západě běžná norma. Takže Car 38 a Lenin 40. Čísi dotaz na soudruha Lenina vešel do dějin:
"A to jste kvůli těm dvěma procentům museli dělat takovou revoluci?"

Vodka má proti koňaku, whisky a podobným destilátům základní výhodu. Je jednoduchá. Jak na výrobu, tak na pití. Dříve se říkalo, že nemá stejně žádnou chuť, takže se má do sebe obrátit na ex. Dnešní dražší vodka má ovšem svoji chuť i vůni a má se v puse párkrát obrátit. (Což taky dělám.) Vodku pít poněkud chladnější, skleničky nejlépe dát před tím do ledničky, aby ji chladnou držely.

V této vitríně jsou fotky z doby obléhání Leningradu. Jsou zde vidět i němečtí vojáci, jak si přihýbají a německá prostřílená helma. Jak to s tou vodkou tady souvisí, jsem nějak nepochopil. V Petersburgu je muzeum oné doby, do kterého jsme se ale už nedostali. Přesto bych o tom později taky napsal článek.
Jeden kolega mi kdysi říkal, že viděl v ruském krámě láhev vodky ve tvaru Ježíše na kříži. Tak to věřím. Nevím, kolik je druhů vodky, ale různých nádob na ni bude ještě mnohem více.
V poslední místnosti je výčep, nyní tedy přišel čas taky ochutnat.
Tak prosím 2 x 50 gramů vodky. Jakou? Hm, jakou pijete vy? Žádnou.
Zaměstnance takovýchto vlastností tedy museli aspoň měsíc hledat mezi Murmanskem a Vladivostokem, ale vyplatilo se to, jiný by si to tu třeba všechno vypil sám.

Kolik tady máte druhů? 220! Aha, jako voltů v síti, to se bude dobře pamatovat. Tak já si dám Aurora-vodku a Slávka si dá Tajga-vodku. Cink. Hm, ta chutná a hřeje v žaludku. No a pak šlapeme v povznešené náladě kolem slavné katedrály svatého Izáka nazpět do hotelu, bohatší o první ruské zážitky a zkušenosti.


Mnoho dalších vyprávění najdete v edici megaknihy.

Pokud se chce někdo ještě podívat na pár fotek z Petrohradu a poslechnout si ruskou píseň, pak prosím kliknout:

Вечерний звон - Večerní zvon

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 13. listopadu 2011 v 13:38

Dobrý den pane Moldavite.

Minul jste se povoláním. Mít plnovous a popský hábit, omráčil byste basem všechny posluchače hodnotných ruských balad a církevních zpěvů. Bravo za Večerní zvon

2 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 13. listopadu 2011 v 13:48

Celkem pochopitelně je popsána historie vodky i suroviny. Jedno ale chybí. Alkohol vzniká kvašením cukrů, v obilí i v bramborách je ale škrob, který se musí zcukřit ( chybí mi teorie jak ).
Přiznám se bez mučení, jsem člověk zvídavý s praktickými postupy. Snažil jsem se podle návodu vlastnoručně na půjčené aparatuře vyrobit režnou z pšenice. Namočil jsem ji, nechal naklíčit, vhodil do kvasného barelu ještě s dvěma rozkrájenými šiškami starého chleba a 5kg rozkrájených citronů ( tak zněl předpis ), ale něco bylo špatně. Nic moc z toho nebylo. Prý opakovat z přepáleným kvasný proces, no smradu dost, ale režné ještě míň. Po II.přepálení byla sice 74st. po zředění na polovic lahodná. Složitost a doba výroby, mně odradily. Zřejmě bych takto nezbohatl ( nejsem car, ani bojar, tím to bude ).

3 autor článku autor článku | 13. listopadu 2011 v 17:56

[2]: nar.soc.
Prodělal jsem dvoudenní kurz na vaření piva. Strašně pracné a výsledek se dal srovnat jen s výplachem žaludku. Tyhle domácí produkty za moc nestojí. Při mojí spotřebě si raději koupím kvalitní výrobek od slušné firmy, která to už produkuje 200 let a má své zkušenosti. Po návratu Slávka koupila vodku Imperial gold from Russia s obrázkem Petra I. a občas si spolu dáme každý 35 gramů, což je akorát do našich malých skleniček. Jestli půjdu v důchodu někam na vesnici, pak chci třeba pěstovat vlastní brambory, ale vodku jistě pálit nebudu.

4 Amelie Amelie | Web | 13. listopadu 2011 v 22:00

Nádherný článek a super fotky. Hm, vodku nemusím.

5 Kunc Kunc | 14. listopadu 2011 v 16:48

Pěkně se mě s vámi cestuje, fotky nádherné a o museu vodky jsem nikdy neslyšel, člověk se stále učí. To se zákazem pití za Gorbačova mě připomnělo vtip. Jak jim přistál ten němec s letadlem na Rudém náměstí, tak se říkalo, že pokud protiletadlovci pili, tak jak to do sebe házeli, alespoň chvíli koukali nahoru.

6 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 14. listopadu 2011 v 17:50

Nevlastní otec mojí ženy byl ředitel chemičky. V r. 1958 byl vybrán jako odborný vyslanec do Moskvy, aby tam pomohl s nějakou technologií ( chudák, byl narychlo vyučený drogista a několika politickými kurzy, tak tam z něj měli asi radost ).
Tvrdil, že byl členem jedné z prvních delegací "inostranců" za Chruščova, kterým byl umožněn volnější pohyb po Moskvě. Všude před nimi panáčkovali ( jako ) v restauracích ( asi třech, které stále točili) dostali ke každému jídlu 100g  stakan vodky. Když se vrátil měl oči navrch hlavy. Prý zaplať pánbů, konečně vystřízlivím.

7 gregormoldavit gregormoldavit | 15. listopadu 2011 v 8:43

[5]: Kunc
Onen Mathias Rust přeletěl s Cesnou půl Ruska a přistál na Rudém náměstí, aniž by ho kdo zaregistroval. Vždyť tam mohl přiletět bombardér s atomovou bombou. Tím vznikla otázka, k čemu jsou v SSSR ty nekonečné miliardy vražené do armády, údajně jen na obranu státu?
K čemu jsou špionážní satelity a tisíce kluků v uniformách, kteří ve dne v noci údajně cosi střeží?
Nyní on mohl prohlásit, že tím chtěl poukázat na zbytečnost zbrojení na obou stranách a platil by dodnes pro svět jako historický hrdina, který pomohl ukončit studenou válku. Jenže ten idiot řekl, že to udělal jen tak ze srandy.

8 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 15. listopadu 2011 v 11:26

[7]:

Mathias Rust mohl říci ledacos, ale jen to co se tehdejšímu sovětskému zřízení hodilo, by bylo uveřejněno. Zřejmě si protivzdušná obrana moc nevšímala ( stejně jako dnes ) pomalu a nízko letících objektů. Nebyla na to v těch velkých prostorách cvičená.
Stovky An 2, zastaralých dvojplošníků dodnes létají v nejrůznějších službách a jedna Cesna mezi nimi, čto éto.
Hlavní úsilí směřovalo do stratosféry, tam trefili Powerse a vystačili s tím celá desetiletí.

9 Pharma811 Pharma811 | E-mail | Web | 24. července 2014 v 0:42

Very nice site!

10 Smithf900 Smithf900 | E-mail | Web | 30. října 2014 v 2:53

Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this website, and your views are fastidious in support of new viewers. fbddcddebdkkbagf

11 Smithe720 Smithe720 | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 1:23

Some really nice and useful information on this web site, also I conceive the style and design holds superb features. edcdddeddafckgea

12 Smithe280 Smithe280 | E-mail | Web | 4. listopadu 2014 v 4:17

Really wonderful information can be found on web blog. gcccfgedfgddeacd

13 Martin Hessler Martin Hessler | E-mail | 5. srpna 2016 v 2:06

Pěkné a zajímavé počtení, nejsem sice žádný opilec ani rusofil, ale vždycky se rád dozvím něco nového. Myslím že vztah průměrného Rusa k vodce celkem dobře vystihuje anekdota, kterou jsem nedávno slyšel od kolegy (jak jsem koupil, tak prodávám):
Chodí chlap v Rusku po cintoríne a obzerá si nápisy na stuhách od vencov. Od pracovného kolektivu, od manžielky, od vnukov, od velitela pluku... Dojde až na koniec cintorína a oddychne si: "Je to dobré, od vodky nezomrel nikto!"

14 Smitha116 Smitha116 | E-mail | Web | 18. září 2016 v 22:29

Enjoyed  studying this, very good stuff,  regards . A man may learn wisdom even from a foe. by Aristophanes. cfgddbkgfbkeebee

15 generic_viagra generic_viagra | E-mail | Web | 21. září 2016 v 19:03

Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

16 cialis cialis | E-mail | Web | 5. října 2016 v 2:23

Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

17 cialis cialis | E-mail | Web | 5. října 2016 v 16:06

hi! , Everyone loves a persons writing quite definitely! promote many of us keep up a correspondence more info on your own document for Yahoo? I need a pro for this dwelling to unravel this dilemma. Could be that is definitely a person! Looking forward to search an individual.

18 cialis cialis | E-mail | Web | 6. října 2016 v 4:36

An interesting dialogue is value comment. I feel that it is best to write extra on this subject, it won't be a taboo subject but generally persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

19 pharmacy pharmacy | E-mail | Web | 7. října 2016 v 9:31

I got what you  intend,  thankyou  for  putting up.Woh I am  lucky  to find this website through google. Being intelligent is not a felony, but most societies evaluate it as at least a misdemeanor. by Lazarus Long.

20 viagra viagra | E-mail | Web | 7. října 2016 v 10:04

Would you be taken with exchanging links?

21 cialis cialis | E-mail | Web | 10. října 2016 v 23:40

This web site really has all the information and facts I wanted about this subject and didn't know who to ask.

22 cialis_online cialis_online | E-mail | Web | 11. října 2016 v 23:55

This kind of game gives a real experience of

23 cialis cialis | E-mail | Web | 12. října 2016 v 10:22

Excellent post. I was checking continuously this blog and I'm impressed! Extremely useful information specially the last part

24 buy_cialis buy_cialis | E-mail | Web | 15. října 2016 v 1:05

Pretty portion of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing in your augment or even I fulfillment you access constantly quickly.

25 online online | E-mail | Web | 17. října 2016 v 9:18

It is also possible that Zynga's chosen advertising network is to blame if we consider the case of the New York Times' website

26 online online | E-mail | Web | 17. října 2016 v 20:51

You have brought up a very  excellent   details ,  regards  for the post.

27 online online | E-mail | Web | 18. října 2016 v 7:23

This is a great blog, would you be involved in doing an interview about how you created it? If so email me!

28 viagra viagra | E-mail | Web | 19. října 2016 v 9:38

I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

29 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 20. října 2016 v 11:07

Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

30 cialis_online cialis_online | E-mail | Web | 21. října 2016 v 11:18

I will immediately grab your rss feed as I can not find your email subscription link or enewsletter service. Do you have any? Kindly let me know so that I could subscribe. Thanks.

31 tadalafil tadalafil | E-mail | Web | 21. října 2016 v 18:09

Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

32 for for | E-mail | Web | 26. října 2016 v 17:14

I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website

33 cialis cialis | E-mail | Web | 28. října 2016 v 4:38

I will immediately grab your rss feed as I can not find your email subscription link or enewsletter service. Do you've any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

34 cialis_online cialis_online | E-mail | Web | 29. října 2016 v 4:45

I just couldnt depart your site prior to suggesting that I incredibly enjoyed the standard information an individual supply for your visitors? Is gonna be back often so that you can inspect new posts

35 cialis cialis | E-mail | Web | 31. října 2016 v 11:17

I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You've made my day! Thanks again!

36 cialis cialis | E-mail | Web | 1. listopadu 2016 v 1:29

As soon as I  detected  this  site I went on reddit to share some of the love with them.

37 viagra viagra | E-mail | Web | 2. listopadu 2016 v 16:38

Keep working ,impressive job!

38 discount discount | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 9:18

obviously like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless Ill definitely come back again.

39 cheap_cialis cheap_cialis | E-mail | Web | 4. listopadu 2016 v 8:24

Where To Purchase AkChlor 250mg Without A Script

40 fast fast | E-mail | Web | 8. listopadu 2016 v 0:14

This will be a fantastic site, will you be interested in doing an interview regarding just how you designed it? If so email me!

41 cialis_online cialis_online | E-mail | Web | 8. listopadu 2016 v 13:29

I discovered your blog site on google and test a number of of your early posts. Proceed to keep up the excellent operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for forward to reading extra from you in a while!

42 sildenafil_citrate sildenafil_citrate | E-mail | Web | 10. listopadu 2016 v 12:14

I think  you have  remarked some very interesting points ,  appreciate it for the post.

43 cialis_online cialis_online | E-mail | Web | 11. listopadu 2016 v 21:08

Some really  quality   content  on this website ,  saved to fav.

44 cialis cialis | E-mail | Web | 14. listopadu 2016 v 10:48

Very nice post. I certainly appreciate this website.

45 sildenafil_citrate sildenafil_citrate | E-mail | Web | 14. listopadu 2016 v 11:05

Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and superb design and style.

46 price price | E-mail | Web | 15. listopadu 2016 v 18:26

I think this is one of the most important info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really excellent  D. Good job, cheers

47 suppliers suppliers | E-mail | Web | 16. listopadu 2016 v 9:47

weblog. Loads of gratitude sharing.

48 cialis cialis | E-mail | Web | 19. listopadu 2016 v 2:45

This kind of game gives a real experience of building a farm and planting

49 generic_cialis generic_cialis | E-mail | Web | 22. listopadu 2016 v 1:38

Wow! This could be one particular of the most useful blogs We've ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I'm also an expert in this topic so I can understand your hard work.

50 cialis_online cialis_online | E-mail | Web | 24. listopadu 2016 v 10:09

Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy

51 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 29. listopadu 2016 v 14:09

Thanks for the post.Really looking forward to read more. Will read on

52 does does | E-mail | Web | 30. listopadu 2016 v 14:40

I am sure this post has touched all the internet people, its really really nice post on building up new web site.

53 Jack Jack | 28. ledna 2017 v 9:42

finská vodka- kvalitní alkohol, který neomrzí:

http://www.alkoexpert.cz/10035-finska-vodka

54 viagra viagra | E-mail | Web | 11. dubna 2017 v 21:06

Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!

55 side side | E-mail | Web | 20. dubna 2017 v 14:11

As I web site possessor I believe the content material here is rattling great , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

56 cialis_tadalafil cialis_tadalafil | E-mail | Web | 22. dubna 2017 v 3:09

Farmville coins are used to make experience points and to purchae things for tthe farm.

57 cialis_cheap cialis_cheap | E-mail | Web | 23. dubna 2017 v 20:27

Hi, Neat post. There is an issue together with your site in internet explorer, may test this IE nonetheless is the marketplace leader and a huge part of folks will leave out your magnificent writing because of this problem.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama