Lenin a leninismus – trochu jinak 3/?

19. října 2011 v 18:11 | Gregor Moldavit
Vtip roku 1970. Doba temné normalizace, slaví se 100 let Leninových narozenin:
V ČSSR byla vypsána soutěž o nejlepší kukačky roku 1970.
3. místo Švýcaři. Každou hodinu vyleze kukačka a řekne "Lenin"
2. místo Rusové. Každou čtvrthodinu vyleze kukačka a řekne "Lenin, Lenin"
1. místo Češi. Každou minutu vyleze Lenin a řekne "ku-ku"
Lenin měl jistě talent lidi přesvědčit, nejen argumenty, právě tak násilím, ale podle mě to byl Stalin, kdo z komunismu udělal fungující náboženství. Stalin měl být původně knězem a nezapomněl, co se v semináři naučil. Jednoho boha budeš mít! Nechal ničit kostely, pálit ruské ikony a vyvražďoval duchovní. Konkurenci nemohl potřebovat. Byl to on, kdo tuhle komunistickou víru dovedl do nejvyšší perfekce.

Leninovo tělo nechal Stalin nabalzamovat a vystavit v mauzoleu, coby proroka, zakladatele komunistického náboženství, svatý ostatek. Sám se prohlásil za jeho následovníka, který plní pouze vůli proroka, tedy i vůli boží. Vše v tradici ruských carů, kteří byli na své místo dosazeni bohem a lid tomu tak věřil. Nejen lid, car Mikuláš II. byl sám o svém poslání bohem přesvědčen a tím ospravedlňoval všechna svá rozhodnutí. Onen výraz "z boží vůle král". (Není to žádná ruská specialita, např. Ludvík II. Bavorský tomu pevně věřil taky a stále se tím oháněl. On je králem, protože to bůh tak chtěl!)
Více než sto tisíc knězů bylo za Stalina postříleno, naházeno do ledové řeky, za živa zahrabáno. Kostely byly srovnány se zemí, nebo přeměněny na skladiště brambor.
Ikony a ostatní náboženské obrazy a předměty byly věřícím odebrány a spáleny.
V jednoho boha budeš věřit!

Mimochodem. Onen můj známý, praktikující katolík, byl zapřisáhlý antikomunista, nebál se, že ho zavřou, 20 let psal a hlasitě vykřikoval, že komunisti jsou lumpové. Jásal, když přišel rok 1989, leč jenom krátkou dobu. V prvních volbách potom se otočil a utíkal komunisty volit. Ještě trochu rozpačitě, "...oni přeci jenom...", ale pak si ho ženuška (kterou skutečně bůh stvořil, aby seděla Husákovi po pravici) konvertovala z katolíka na komunistu. Z jedné slepé víry do druhé a stal se z něj fanatický komunista, nejpomatenější, jakého jsem kdy poznal. Pokusil se mě opět (a opět marně) misionovat na svou novou víru, tentokrát ovšem už s agresivitou soudruha, který ví, že "kdo nejde s námi, jde proti nám". (S těmi jak známo nutno po bolševicku zatočit.) V dopisech, spíše balících, mi posílal výstřižky z novin HALO a vykládal mi zcela vážně, že komunismus byl přeci pořád lepší, jaký už mohl být dneska, kdyby ho byli nesvrhli. Jednoduše měl víru v genech a jestli nezemřel, věří jistě dodnes.

Vraťme se do roku 1970. Na Leninovy sté narozeniny šlo komunistické straně o to ukázat národu, kdo je nyní v Čechách zase pánem. V každé výloze aspoň jeden Lenin. Dokonce i v kadeřnictví, mezi fotkami fešáků s výstavní frizúrou se leskne jeho pleška, jako by to byl jeden z jejich vděčných zákazníků. Jednoho boha mít budeš a tím je komunismus a Lenin je jeho prorok!
Na každém rohu nějaký plakát:
"Ať žije leninismus - marxismus naší doby." Na jednom to někdo popletl, možná schválně a napsal:
"Ať žije marxismus - leninismus naší doby."
Co to vlastně je, to se ani ve školách už neučilo, stačí, že "ať žije" a vy to budete opakovat!

Sovětské tanky v roce 1968 zajistili vládu nohsledům Kremlu a ti se nyní snaží být papežštější než papež. Nastolili horší dobu temna, než byla po Bílé hoře. Knihy a písničky z roku 1968 jsou zakázány. Všude se odhalují sochy, nebo aspoň bysty Lenina. Občas přijde překvapení. (Aspoň se to tak tenkrát vyprávělo.) V jednom nejmenovaném městě má Lenin na krku cedulku:

Lenine, ty šulíne,
copak děláš v Hulíně.

Na jiné má na zádech baťoh a na prsou nápis:

Jsem tady dočasně.
(V tu dobu se označovala v tisku Rudá armáda, coby "dočasně umístěná na území ČSSR")

V nějaké závodní kuchyni má Lenin při odhalení na čele připlácnutý knedlík.

Ale to už český národ nezachrání, skutečně mizí na téměř 20 let v době temna. Takového temna, že se z něj nevzpamatoval dodnes. Chtěl to tak Lenin?
V prvních dnech srpnové okupace roku 1968 se na zdech objevily nápisy.
"Lenine probuď se, Brežněv se zbláznil."

Inu víra v dobrého proroka Lenina a jeho špatné nástupce. Byl by Lenin poslal na Prahu tanky? Docela určitě, ještě dříve než Brežněv a pěkně by ten český národ byl při tom zdecimoval. Ve své době to v Rusku nedělal jinak.

Ještě k roku 1970. Že z mojí generace (narozené hned po válce) už nic nebude, to komunisti pochopili. Přes veškerou indoktrinaci a mozkové výplachy v padesátých letech, se nový socialistický člověk nepovedl. Ničím nepoučitelný Gustav Husák tuto chybu v oné době temna zopakoval podruhé a zahájil opět chov nového socialistického člověka, pitomce schopného provolávat mu slávu. Vlastně potřetí, poprvé si takovouto vyšší rasu zkoušel vypěstovat Hitler. Zase ona představa, že když si vezmete novorozeně, můžete si z něj vychovat, co se vám zachce.
Husák mladým ženám pěkně nastínil, že je mnohem výhodnější rodit děti a být doma, než pracovat někde na pásu, za pár grešlí. Tím byl sice úspěšný, Češi se začali množit, ale nový socialistický člověk z toho zase nebyl. Nevyšlo to Hitlerovi, Gottwaldovi ani Husákovi.
Když dnes nějaký neokomunista pronese:
Víte, že jsem tenkrát měli nejvyšší porodnost?" bere to jako by vynesl trumf, který už nelze přebít. Skutečnost byla ovšem právě opačná. Když byla tenkrát vítězně zveřejněna čísla, inteligentní Češi u toho bledli. Takhle se bezuzdně množit, je příznačné pro Cikány a nějaké jednoduché přírodní národy, ne pro Čechy. Tady jde jednoznačně množství před kvalitou a to je to poslední, co rozvinutý průmyslový stát může potřebovat. (Cikáni se tak množí dodnes, bezpochyby důkaz, jaká je dnes v Čechách zlatá doba. V roce 2050 má být každý desátý občan ČR cikánské národnosti. Vznikající problémy se řeší jako za komunistů, tedy cenzurou tisku.)

Bohu Stalinovi Češi postavili obrovský ohavný pomník, největší Stalinův pomník na světě. Stál jsem coby malý kluk pod ním, byl to hrozný monument. Tak děsivý, že z něj jeho tvůrce spáchal sebevraždu. Za pár let ho ale soudruzi, ač neradi, zase rozbourali. Lenin, coby ikona, ovšem přežil, dalo by se říci dodnes. (O Stalinovi třeba v nějakém dalším dílu.)

15.10.11 se mihla na NOVINKY zpráva, která hned zmizela. Kdesi ve východním Rusku kdosi zhanobil sochu Lenina, neboť mu na záda namaloval sýr. Pachatelům hrozí vězení, ti se však odvolávají, že to není vandalismus, ale protest proti uctívání člověka, který měl na svědomí masové vyvražďování vlastního národa. Tím byla opět otevřena ona nepříjemná otázka, kdo vlastně byl ten skutečný Lenin? President Medvěděv se zasazoval o to, sochy Lenina v celém Rusku odstranit a vydat na to patřičný zákon. Proti odporu komunistů se ale nedokázal prosadit. Lenin tedy coby ikona dále přežívá.
Právě tak je stále ještě vyvoláván z hrobu i bůh Stalin,

ale taky poslední Car. Na místě jeho zavraždění dnes stojí kostel, ke kterému se táhnou celá procesí. Jak se zdá, mnohem více lidí, než uctívá Lenina nebo Stalina. Jenže je to zase jenom podřízené uctívání ikony, čekání na spasitele, místo se realisticky postavit k životu a být sám svého štěstí strůjce!

Tuhle otázku ikon asi rozhodne Car Putin, až znovu dosedne na svůj trůn. Ale možná s tím nebude dělat nic, ať si každý uctívá jaké proroky chce. On sám si, na rozdíl od předchůdců jako byl Caesar, Car, nebo Stalin, božství nenárokuje. Dělá to, aspoň zatím, trochu jinak, ikony mu tedy nemusí vadit.

Pokračování...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 19. října 2011 v 22:08 | Reagovat

Pane autore, když perete Husáka, je dobře připomenout, že chtěl jakousi satisfakci přímo národního rozměru. Proto federácia a zmocnění z SSSR  ( aby čehůni poznali ). Je druhá pravda, že tento "notár prefíkaný" odhadl svoji příležitost i čas, do kdy to snad vydrží.
Už myslel na zadní kolečka a nedovolil plést smyčky, jak se mnohým chtělo. Z toho marasmu Štrougalů, Indrů a Biľaků, byl nakonec vybrán člověk pro zamýšlená sovětská svinstva, nejvhodnější.

2 autor článku autor článku | 20. října 2011 v 8:39 | Reagovat

[1]: nar.soc.
Když jsme po srpnu 68 mluvili se sovětskými vojáky, jestli jako vědí, co se děje, odpovídali:
„Gúsak, to Gúsak nás pozval, že tu máte kontrarevoluci.“
My to jméno tenkrát vůbec neznali. Husáka neměl rád slovenský lid, neměli rádi ostatní komunisti. Nestál o něj jednoduše nikdo, proto se Brežněvovi hodil jako protektor v ČSSR. Nemohl se s nikým spojit, aby prosadil vlastní cíle, pokud kdy jaké měl.

První asi 3 roky se pokoušel hrát velikého vládce. Na jeho proslovy mu sál plnily výhradně lidové milice a ty taky tleskaly. Jeho blábol ale nedával žádný smysl. Dokonce si hrál na Karla IV. a chodil do obchodů kontrolovat zboží. Tím ovšem problém plánovaného hospodářství nevyřešil. Pak se uklidnil a už jenom seděl na trůnu a bral presidentský plat.

Jednou poukázal, že v zemi nebyly žádné velké procesy. Jednoduše to po něm Kreml nepožadoval a on sám věděl, že komunismus se nemůže udržet a pak by zase byl na řadě on. Zato však bylo nespočetně malých procesů. Já mám doma v šuplíku ještě rozsudek na 9 měsíců v II. nápravní skupině.

3 nar.soc. nar.soc. | 20. října 2011 v 20:16 | Reagovat

[2]:

Myslím, že se Husákovi splnily jeho cíle, akorát že pozdě.
Znal jsem se s jedním chlapíkem co dostal v 1951 16 let a v base ještě 6 za vzpoury. Znal Husáka z basy, kde musil být střežen zvlášť, není divu, když měl v base mantru. "Všetko je ve štátě dobré, špatné je iba to, že som zatvorený". Vždy mu šlo jen o moc a vlastní EGO. Tomu sloužil celý život. Nakonec si je naplnil vrchovatě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama