Dobrodružství s bohem Panem

25. září 2011 v 8:47 | Gregor Moldavit
Loni jsem zde v mnoha dílech popsal řecko-perské války, uvedl něco o životě, kráse a nahotě v oné době a přidal celou řadu fotek. Dnes bych na konci článku ještě nějaké fotky přidal a k tomu písničku "dobrodružství s bohem Panem", kterou za našeho mládí zpívala Kubiška. Se Slávkou jsme si nějakou dobu lámali hlasivky, než se nám podařil vyloudit takový zpěv, který se nakonec nechá poslouchat. (Jestli to uznáváte nebo ne, můžete vyjádřit kliknutím na palec vzhůru, či na palec směrem k hlíně.) Bylo to asi tak obtížné, jako naučit se žonglovat 3 míče, nebo chodit po laně. Nemyslím, že bychom s tím mohli někde vystupovat, ale na druhé straně jsem už slyšel výstupy na pódiu se zpěvem značně horším.

Jestliže jsem psal o slavném Řecku v antické době, pak bych se snad na závěr mohl aspoň krátce zmínit i o Řecku dnešním. O Řecku neslavném, zadluženém a problematickém.
Dnes máme v plánu sjet do přístavu Pirea. Pár kroků od hotelu se srocují davy. Projdeme shlukem demonstrantů, kteří si připravují svoje plakáty. Slávka sestupuje po schodech dolu do podzemky, když zjistí, že vedle ni už nejdu. Ohlédne se a vidí můj kyselý úsměv. Nechápe a jde chvilku dále, pak pochopí. Před ní je spuštěná mříž, metro nejezdí, stávkuje se, jako vždy aspoň jednou týdně. Pro zadlužený stát jistě přesně to pravé řešení. Ale to těm lidem asi nikdo nevysvětlí. Stát má přeci povinnost dát jim to, na co jsou po léta zvyklí a stát to dělat nechce. Že na to stát přes všechny půjčky nemá, to tady zřejmě nikoho nezajímá.

Vmísím se mezi demonstranty a pokouším se něco dozvědět. Jeden mladík mě osloví. Anglicky neumí, ale prý prožil více let v bývalém NDR. Zřejmě se mu tam líbilo.
"Požadujeme socialismus!"
"To jako plánované hospodářství?" otážu se dost překvapen.
"Ano, chceme plánované hospodářství. Jenom to dá lidem vše, co potřebují, to zaručí ochranu přírody."
"Ale vždyť to bylo přesně obráceně," namítnu. "V Krušných horách vymíraly nejen lesy, ale i lidé. Plánované hospodářství, konkrétně soudruh Jakeš se vyjádřil, že s tím se nebude dělat nic, za 30 let se pak zasadí nové lesy. Byl to kapitalismus, který tam po převratu něco změnil k lepšímu."
"To je kapitalistická lež!" rozpálí se mladík.
Vzpomínám na rok 1989, byl jsem v téhle branži. V NSR se po válce napáchalo mnoho škod na přírodě. Teprve v 60. letech se zavedly přísné předpisy a pak se velkým nákladem začaly ty hříchy napravovat. Vrty, odebírání vzorků, chemické analysy, mapování zamořených podzemních vrstev a vody. To stálo miliony a ještě samo na věci vůbec nic neměnilo. V roce 1990 jsem přiletěl služebně do Berlína.
"Veškerou půdu od Berlína do Rostoku bychom potřebovali odbagrovat a poslat na Mars," řekl mi jeden odborník. Jestliže náprava škod na přírodě v NSR stála pár miliard DM, pak v NDR by se bylo jednalo o stovky miliard. Kdyby je byl někdo měl. Čísla a zase čísla, ale nikdy by mě tenkrát bylo nenapadlo, že ona je to vlastně kapitalistická lež. Jako lež se naopak ukázaly bilance východních firem. Údajně prosperující podniky v NDR pracovaly ve skutečnosti se ztrátou.

Celkem bych pochopil, kdyby ti mladí bojovali za nějaký nový systém a mě považovali za starého hlupáka, který už to nemůže pochopit. Ale oni chtějí to, co už tady bylo a neosvědčilo se. Ještě nejsou u moci a už je pro ně pravda lží a lež pravdou. Veškeré komunistické stránky v ČR jsou přesně stejné. Človek jenom žasne, jak krásně a šťastně tenkrát před rokem 1989 údajně žil, jak všechno perfektně fungovalo. Jako by někdo chtěl stavět letadlo, prohlásil bernouliho rovnici a rovnici kontinuity za neplatnou a vymyslel si vlastní fyzikální zákony, podle svých zbožných přání. Nejpozději při startu by za to musel dostat účet. Právě tak by museli dopadnout tito neokomunisté, kdyby chtěli svůj systém prakticky zavést. Pokrčím tedy rameny a jdu pryč.

Dav se dá do pohybu. Kontejnery hoří, výkladní skříně se tříští, Atény zaplňuje smrad a kravál. Co a jak chtějí tito lidé budovat nevím, zatím jen předvádějí, jak dokážou ničit.

Půjčili jsem si malé auto a objeli slavná místa. Všechno moc pěkné, problém byl vrátit se do centra Atén do hotelu. Zbývalo posledních tak 10 minut, když byla silnice uzavřena. Policajti ukazují na všechny strany, v centru Atén je demonstrace. Dvě hodiny krokem zoufale objíždíme uličkami střed města, nedá se ani zastavit ani proniknout k cíli. Jak dlouho bude ta demonstrace? Prý do rána. Tu náhle objevím skulinu mezi policejním zátarasem. Asi z nich šlo právě pár na záchod. Rychle sešlápnu plyn a prorazím do oné zakázané zóny. Ocitneme se na široké třídě, úplně sami, jako jediné auto, ovšem mezi demonstranty. Kontejnery hoří, vzduch smrdí a my s nimi zvolna putujeme městem, až se povede odbočit k našemu hotelu. To jsme měli z pekla štěstí. Snad budeme mít i štěstí při odletu a nebude stávkovat letiště.

Problém Řecka není jen zadlužení. Coby středomořská země je doslova zaplavené ilegály z Asie i Afriky, na ulicích leží opilci a zdrogovaní, nikdo neví, jestli spí, nebo už jsou mrtví. Všude se válí hromady odpadků, na rozích v centru stojí prostitutky. Obyvatelstvo je zdemoralizované a bez důvěry k vládě. Tohle žádné miliardové půjčky nezmění, spíše zhorší. Dokud jim bude EU dávat peníze za nic, nebudou sami taky nic řešit. Vždyť stačí požádat o další půjčku a ono to tak může jít do nekonečna. Jenže co když na tuhle metodu přejdou i ostatní EU-země? Zadlužené jsou konečně do poslední všechny.

Na závěr náš nový film na youtube. Tady uvidíte to krásné Řecko: Dobrodružství s bohem Panem
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 28. září 2011 v 13:06 | Reagovat

Dobrý den pane Moldavite,

Váš pohled na věc se asi míjí s podstatou. Kdo a proč půjčoval Řecku?
Nebylo to asi z 50% Německo? Cožpak 20 let od "vykoupení DDR" a neskutečných výloh nestačilo německým bankéřům k procitnutí? Obyčejní lidé nemají na úvěrování státu v podstatě vliv. Stačí se podívat do ČR. Nedávno "vyznamenaný" min. Kalousek za svoji kariéru způsobil největší schodky rozpočtu a stále v tom pokračuje. Pokud budou za podobné kousky padat vyznamenání, nebude žádný div, až se nepokoje rozšíří i do ČR.
Celý problém je podle mého názoru ve finančním kolonialismu. Z ČR odteče ročně přes 300 miliard dividend. Kam?
Zase z větší části do Německa. Tak to nastavili v Řecku a asi špatně. Ono oživovat drang nach osten směrem Berlin - Bagdad finančně, kde je důležitým milníkem kontrolované Řecko, leze dnes do peněz.
Bezradným lidem odchovaným bezbřehým liberalismem přijde i komunistický záhumenek z dálky, jako cílená věc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama