Svatební cesta na Seychely 12/? - Dějiny – Kapitalismus

2. července 2011 v 13:21 | Gregor Moldavit
Kampak jdou tyhle holky a co to mají za uniformy? Půjdu nenápadně za nimi.
Aha, jdou se vzdělávat. Tak tady je ta univerzita.
Před nějakým časem tu byla diskuze o uniformách, proč ne pionýři, když je skauti měli taky. K tomu jsem dodal, že ta skautská nebyla politická, ne dorost jedné politické strany, nýbrž znamenala sepjetí s přírodou. Mezi uniformou SS a pošťáckou je prostě nějaký rozdíl. Jak je to s takovou uniformou studentskou?

Na průmyslovce v Praze, v beztřídní socialistické společnosti, existovaly dvě základní společenské třídy. Ta první, šlechtická, to byli ti, co měli super-riffle z tuzexu, nebo podobné, přímo ze západu. Ta druhá, plebejská, ta měla texasky české, nebo žádné. Dívčí oko spočinulo pochopitelně většinou na té první, šlechtické třídě. Dnes už si to možná mladý člověk neumí představit, ale vlastnit bony, nebo západní valuty, tenkrát znamenalo stát společensky na vyšším stupni. Jestliže socialismus znamenal "každému podle zásluh", pak v NDR se říkalo, "každému podle bydliště jeho tety". Kdo ji měl na Západě, ten si v socialismu liboval.

Angličané mi říkali, že jejich školní uniforma neznamená militarizaci, ale má setřít takové rozdíly. Bohatí a chudí jsou stejně ustrojeni. Tak s tím by se jistě dalo souhlasit.
Ta socha je Platon a na soklu je napsáno, že ji slavnostně odhalil James Alix Michel, třetí a dnešní president Seychel. K tomu se vrátíme.

Co se týče posledně zmíněného majetku vládců, pak si asi pravice s levicí nemá co vyčítat. Rozdíl bude snad jen v tom, že pravicoví politikové nekážou žádnou rovnost a nelze jim tedy majetek vyčítat. Pokud ho tedy vysloveně nenakradli.

Jak je to s tou levicovou rovností? Lenin vlastnil Rolls-Royce (v době hladomoru v Rusku) a jestliže kázal vodu, pak sám pil víno. Měl také zvyk dřívějších šlechticů i pozdějších komunistických vládců, pořádat lovy. Střílel prý na zvířata přímo z kožené sedačky svého Rollse, aniž by se namáhal vystoupit. (Novotný údajně střílel i do zvířat uvázaných u stromů, ale možná je to jenom pomluva. Pravda je, že ryby lovil v sádkách. V kraji se vyprávělo, že jeho ochranka, aby soudruh president byl dobře naladěn a rozdával obálky, najímala potápěče, který mu pod vodou ryby na háček napichoval. To ale bude asi jenom vtip.)
Kam se ten Leninův Rolls poděl, je dodnes záhada. Možná ho jednou někdo ještě objeví ve stodole a stane se přes noc milionářem. Historická hodnota toho vozu musí být obrovská.

Pozdější vládci v Kremlu ho v těchto zábavách následovali. Brežněv vlastnil údajně dva Rollse. Když svrhnul Chruščova, použil proti němu obvinění, že ukázal svůj palác západním reportérům. Ne, že ho vlastnil, ale že to vlastnictví nezapíral a dokonce vystavil na obdiv.
Fidel Castro ho zapírá, vlastní prý právě tak co má zrovna v kapse. Jeho majetek se však odhaduje na 900 milionu $. (Tedy ještě před anglickou královnou, dle US-magazinu Forbes)
Nacisty těžko můžeme označit za levičáky, i když to znamená nacionální socialismus a socialismus je levicová politika. Hitler sám se zřejmě příliš neobohatil, zato jeho pravá ruka, maršál Hermann Göring, byl ve své době jeden z nejbohatších Evropanů. Kradl jak mohl a byl v tom úspěšný. Mimo jiné drancoval muzea, protože sbíral obrazy. Po válce ho poněkud napodobil soudruh Slánský, který si nahrabal za 3 roky po převratu orientální bohatství. Když ho pověsili, ovšem za něco jiného, rozkradli si to mezi sebou další členové politbyra. Paní Novotná si prý vzala prostěradla, a tak Antonín Novotný spal v prostěradlech svého spolubojovníka, kterého pomohl zavraždit. Sám zřejmě ani moc nekradl, měl konečně všechno z titulu funkce zdarma, zato jeho syn státní kasu pěkně drancoval.
Ty všechny by ovšem hladce strčil do kapsy vůdce revoluce Khadafi, nebo současná nejvyšší hvězda komunismu, soudruh Kim Jong-Il jejichž soukromý majetek ve švýcarských bankách je odhadován na desítky miliard dolarů.

Jak to vlastně vypadá se zdrojem peněz pro takového presidenta, třeba jenom nějaké malé skupinky ostrovů, kde není nerostné bohatství a lid žije z ruky do huby. Kde se ty peníze berou? Proč se pořád někdo snaží o převrat, který by ho na takové místo vynesl?

Řekněme, že se o to chci pokusit já. Najmout jednoho, všehoschopného, žoldnéře, barvy bíle nebo černé, stojí tak 10 000 $. (Jak udal president René a ten to dobře věděl.) Takže za miliónek jich máte stovku a to v Africe nebo na nějakém ostrově stačí na státní převrat. Dokonce i méně. Když v roce 1968 jela skupina mladých českých doktorů Tatrou 138 do Lambarene, narazili vícekrát na agresivní policajty. Ti je vyhnali z auta a vše prohledali. Tolik mladých kluků s jedním obřím teréňákem tam totiž může skutečně svrhnout presidenta a nastolit jiného.
Řekněme, že mám malou firmičku a zatoužím vzít to do ruky úplně jinak. Tu prodám, zůstane mi něco přes milion $. Za ty peníze udělám puč na nějakém ostrovním státečku. Musím si pochopitelně zajisti přízeň mocných rodin, takže to tak snadné zase není, ale ono se to podobně skutečně praktikuje po staletí a sice až dodnes.

Konečně jsem tedy presidentem, řečeno přesněji diktátorem (což je v mnoha státech jedno a to samé), nějakého státu, a ty výlohy by se mi měly vrátit. Jako první přijde jakýsi člověk a požádá o právo se na mém ostrově usadit. Jsem svědomitý otec vlasti, takže ho podrobím výslechu:
"Jméno?"
"Radovan Krejčíř."
"Máte doma problémy s policí?"
"Jsem bezúhonný člověk, ale oni tvrdí, že..."
"Takže máte. Pak to ovšem stojí miliónek a my vás nevydáme."

Do státní pokladny odvedu manipulační poplatek 100 $ za získání občanství, zbytek z toho milionu si poukážu na své soukromé konto ve Švýcarsku. Tam se pak uchýlím, až jednou někdo zase dokáže svrhnout mě.
Různým mocnostem a podmocnostem povolím parkovat v přístavu vojenské lodě, lumpům založit v mé zemi fiktivní, podvodnické firmy. Ze státní kasy, plněné z americké rozvojové pomoci, u nich nakoupím zbraně a coby soukromá osoba se při tom nechám podplatit, abych je koupil přeplacené. Za pár let si z investovaného milionu udělám miliardu.

Pochopitelně je to nebezpečná hra. Může mě svrhnout vlastní národ, jiný podobný dobrodruh, nebo nějaký můj blízký spolupracovník, který to ode mě odkoukal. Nebo nějaký mocný stát usoudí, že tohle doupě mezinárodních zločinců vykouří a před mojím ostrovem se objeví skutečné válečné lodi. Já okamžitě rozešlu do světa fotky chudých obyvatel, sekajících cukrovou třtinu a rybáře s malým člunkem, na kterého útočí moderní křižník. Tím sice získám sympatie prosťáčků, kterým jsem zase potvrdil, jak špatný je západní imperialismus, ale to už mi krk nezachrání. Pak mě už ani Švýcarsko nevezme a moje konto mi tam navíc zmrazí. Bohatnout z válek a zločinů, to ano, ale ne si znepřátelit Francii nebo USA. Že ta moje miliarda je čistě nakradená, to je konečně každému jasné.

Ale kolik by toho vlastně v těch švýcarských bankách zbylo, kdyby se ty nakradené peníze vrátily těm okradeným? Nebo naopak, co by náhle dostal do klína člověk, který celý život poctivě pracoval a platil daně, kdyby mu vrátili vše, o co ho za ten život ti boháči okradli?
Dnešním presidentem Seychel je James Alix Michel. Že krade jsem o něm neřekl, to bylo jen tak všeobecně. On sám se lidu presentuje coby jeden z nich, je to bývalý učitel a jak jsem slyšel, 85% obyvatelstva je s jeho politikou spokojena. Co říkají na to, že jejich země v roce 2008 zbankrotovala, to nevím, nejspíš nic.

Michel měl už funkce v předešlé vládě, takže nepřinesl velkou změnu. Jde po vládě jedné strany pouze opatrně směrem k demokracii, mnohé sociální zákony ponechal. Tak např. zdravotnictví mají Seychely stále zadarmo.
Asi nelze říci, že "zavedl kapitalismus". Ten se totiž po krachu nefunkčního řízeného hospodářství automaticky zavede sám. S tím nelze moc dělat, je ovšem potřeba se s ním naučit zacházet, aby ten kapitalismus přinesl slušný život pro všechny. Ne jako v Čechách, kde za Prahou stojí řady paláců po třiceti milionech a parky jsou plné bezdomovců.

Rybář Johnson nám vykládal, že v případě nemoci, která se tady nedá léčit, má právo být zdarma dopraven do nemocnice třeba na Mauriciu.
Právo asi mít bude, ale skutečně s tím může počítat? Nedělejme si iluze o těchto sociálních vymoženostech v zemi, která je už 3 roky bankrot. Ta lidská práva jsou pouze teoretická, v praxi to není jak uskutečnit. Jedna Němka, která má dům na Seychelách a každý rok tam tráví delší čas, popisovala takový případ u své známé. Ta potřebovala větší lékařský zákrok a byla odkládána od termínu k termínu. Tak se tedy raději soukromě dohodla s doktory na ceně, tu zaplatila a konečně byl zákrok skutečně proveden.

Je to asi 3 týdny, co jedna dáma na SEZNAMu hezky vysvětlila, že na Kubě je vyšší životní standard než v USA, neboť Kubánci mají zdravotnictví zdarma a nakonec jim zbude z menšího bruta na dlaň více. Počet utopených Kubánců při pokusech emigrovat přes moře do Ameriky se odhaduje na 35 000. Patrně neznali její teorii a netušili, jak by si tam pohoršili.

Vzpomněl jsem si taky na jednoho reportéra GEO, kterého na Kubě provázel nějaký vyškolený stáťák. Mimo jiné se dozvěděl, že Kuba má nejlevnější školní sešity na celém světě. Jelikož se nejednalo o reportéra východního bloku, kteří tam jezdili sbírat všechny klady, aby mohli doma pět chválu, za kterou byli placeni, požádal tento o důkazy. Jenže v celém státě Kuba se ani v jediném krámě nedal žádný sešit koupit. Krámy zely prázdnotou, cena byla čistě smyšlená. Docela zábavné bylo, když si vyslechl přísahu pionýrů na Fidela. Coby Němec jim hned řekl, že to je prakticky přesný text přísahy SS na Hitlera, toliko přeložený do španělštiny.

Pokračování...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 2. července 2011 v 16:11 | Reagovat

Dobrý den, pane Moldavite.

Jak to čtu, nějak se Vám ti potentáti všech barev a politických směrů zajídají.
Podle liberálů platí, že kdo pomáhá sobě, pozvedává tržně celou společnost.
Když ne přímo hmotně tedy příkladem jistě.
Koneckonců římské přísloví " verba movent, exempla trahunt", obsahuje něco podobného.

2 Kunc Kunc | 3. července 2011 v 20:38 | Reagovat

Zdravím Vás.
Nějakou dobu jste se odmlčel, přičítám to důsledkům svatební cesty. Pěkně kapitalismus popisujete, co říkáte tomu Čínskému. Jeden můj spolupracovník tvrdí, že ti jejich bolševici jsou ještě chytřejší, než ti naši. Ti si jen vzali modré sako a úspěšně to tu rozkradli s tím rizikem, že by se někdy sice s malou pravděpodobností mohli zodpovídat. Číňani si řekli, klidně si podnikejte, bohatněte, stát i my budeme bohatnout s vámi, ale vládnout tu budeme my.

3 autor článku autor článku | 3. července 2011 v 21:45 | Reagovat

[2]: Kunc
Jsem na tom časově zoufale, přesto přidám každou chvíli další díl. Navíc jsme se Slávkou vytvořili kreslený film s naším podáním písně Doney Gal:
http://www.youtube.com/watch?v=VOxPdwWrP3A

V Číně vandrují, pod vládou komunistů, desítky milionů nádeníků, kteří pracují za jídlo a střechu nad hlavou. Možná ale pořád lepší než pracovní tábory v době řízeného hospodářství. Vláda už nemá to absolutní božství, jako měl Mao, ale taky jí nekrachuje stát, nýbrž zásluhou kapitalistů vzkvétá. A komunističtí vládci bohatnou z vykořisťovaných i vykořisťovatelů. Tak by to asi vypadalo v ČR, kdyby vyhrála KSČM. Vlastně ideální stav. Vláda si přičte zásluhy za všechno dobré, všechno špatné zavinili kapitalisté, ale lidé si o to sami řekli, takže si jsou sami vini. Navíc se nemusí bát, že lidé budou na protest proti vykořisťování volit komunisty, neboť ty už přeci mají.

4 Kunc Kunc | 5. července 2011 v 10:18 | Reagovat

Pěkný film i hudba. Určitě lepší než zbytečné ztrácení času s politikou. Někdo moudrý řekl, že svět je naruby, židi válčí a němci obchodují. A v našem zlodějském království to jde ode zdi ke zdi. Těším se na další písničku i pokračování zážitků ze svatební cesty.

5 autor článku autor článku | 5. července 2011 v 12:33 | Reagovat

[4]: Kunc
Moudrý ten výrok neshledávám. Co by na tom mělo být naruby? Židi byli už v biblických dobách dobří vojáci a dobyvatelé, Němci měli svoji Hansu v Lübecku, organizace strukturou podobná dnešní EU, dokonce už ve 12. století. Jejich lodi přivážely kožešiny ze Sibiře, které pak dále putovaly přes Alpy do Benátek. Němci byli v dějinách vždycky zdatní obchodníci. Pochopitelně ti „Němci“ byli velmi často Khon, Izák a Rabínovič. I „český“ rabi Jehuda Löw, tvůrce Golema, pocházel z Wormsu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama